Jaarverslag Nederlandse Bank over omslag in conjunctuur I IL Jeugdbeweging van Kloosterzande heeft geld nodig Iop-omzet gf Zes Ronde-ploegen thans samengesteld A. v. Sluys in Groede won koers Zo speelde men elders Hoe staan de clubs ervoor? CKefariae4( Mosselseizoen gesloten Afdelingsvoetbal in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 APRIL 1957 Thermometer van Nederlands economie Commissaresse voor de gidsen Middelburgse meisjes in duingebied bestolen Britse Jeugdorkest naar Duitsland Vlissifigen houdt weer kampioenen-toernooi Handen ineen om er aan te komen Meer belangstelling Valuta met Pasen WITTE KRUIS És— Engelse league Hendelen te Kapelle Wijzigingen in voetbal-program ia Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN re. 86 J., l. te Koe- 79 j. siré Heij- e Vrieze. zv P. en el). was het rdagmor- :ens stra- s zochten sn kanten standsver- e kalkeie- msterban- agens en met het [en. In de en in café [eruild te- aasei. De goed hun nderd eie- ingeruild. i daarmee aand kon waardoor vaak ook >eloond. betrokken :te van het nooie Paas- verkeers- de Belgen ïoortrokken, kust alles logies, dat hun depen- en er nog worden ge- ïtrum .Ma- met toeris- m de plaat- en regeling is zelfs een ;dsel te zor- )te toevloed overnach- Juitsers. en zelfs Ame- 8 uur: De Leven in de r: Pechvogel a 8 uur: De lur: Je kunt nen. Aanranding, Quentin Dur- lamse Opera, de hel. tzaai: Lezing raaff. Terug uit de amse Opera, glimlach, uwburg 19.30 De conjuncturele hausse, die de beide voor afgaande jaren reeds had gekenmerkt, heeft ook in 1956 onverflauwd aangehouden, aldus dr. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, in zijn algemeen overzicht van het jaarverslag. Wanneer niettemin 1956 moet worden aange merkt als een jaar van omslag, dan is dit om dat het evenwicht tussen nationale bestedingen en nationale middelen in toenemende mate ver stoord bleek. Het teveel aan bestedingen open- Over de ontwikkeling van de export bestaat reden tot enige bezorgdheid. Of bij de relatieve achteruitgang van de export slechts sprake is van de invloed van de vergroting van de bin nenlandse vraag, of dat ook reeds de binnenlandse kostenstijging heeft ge leid tot een verzwakte concurrentie positie in het buitenland, valt thans nog moeilijk te beoordelen. Ontwrichting De sterk tot de verbeelding spre- kende omslag in de economische po sitie van het land heeft voor de volks huishouding een ernstige ontnuchte ring gebracht. De bewustwording, dat alleen door een vrij ingrijpende beperking van de bestedingen het evenwicht weer kon worden hersteld, heeft veel discussie doen ontstaan over de vraag, aan welke oorzaken de omslag moest worden geweten. Met het uitgeput raken van de speel ruimte moest de spanning op geld en kapitaalmark onvermijdelijk toe nemen en naderde het tijdstip, waar op de overbesteding niet kon worden voortgezet, omdat de inflatoire finan cieringsmiddelen, die daarvoor nodig zijn, gingen ontbreken. Het voorge stelde programma van bestedingsbe perking van de Sociaal Economische Raad lijkt, mits op jaarbasis is ge zien. voldoende om het evenwicht in de rijksfinanciën te herstellen, en te verzekeren, dat door de schatkist voor eigen behoefte, buiten de rijks fondsen, geen noemenswaard beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te worden gedaan. Het zal echter vrij wel zeker onvoldoende blijken om de financieringsspanningen te doen ver dwijnen en de aandrang tot het ge bruik van inflatoire financieringsmid delen weg te nemen. Het belangrijke beroep, dat in de laatste maanden van 1956 op de bank werd gedaan, getuigt er van hoezeer het openblik nadert, dat slechts de centrale bank als bron van liquidi teitscreatie overblijft. Onder deze omstandigheden is de centrale bank niet slechts de hoedster, maar wordt zij ook de sleutelbewaarster van de deviezenvoorraad. Nimmer mag de centrale bank zelf een bron worden van duurzame in flatoire financiering. Handhaving van liet monetaire en budgetaire even wicht blijt eerste centrale doelstel ling van het binnenlandse beleid der regering en blijft richtlijn voor het gedrag van de bank. baarde zich in spanningen op de geld- en kapi taalmarkt, en in een aanzienlijk betalings balanstekort. Tegenover de nominale inkomensstijging met 7 procent stonden een toeneming van het particuliere verbruik met 10 procent, een toene ming der overheidsbestedingen met 12.5 pro cent en een toeneming der netto-investeringen in vaste activa, de woningbouw inbegrepen, met 25 procent. Huurprobleem Het verslag bespreekt uitvoerig de woningbouw en zegt, dat de oneven- fnrrvE»m>- NG OVER HE! OS BEDRIJVEN EL AST!NB ERiWARlNB PE'üuinb S.E.R. ADV/ ES AEGERtNGS- NOTA redigheid tussen vergunningsafgifte en taakcijfer moeilijk in overeen stemming is te brengen met de eisen van een efficiënte woningbouw en met de noodzakelijkheid van een zo doelmatig mogelijk gebruik der be schikbare financieringsmiddelen. Sprekend over de lonen zegt het verslag: de overmatige loonstijging in 1956 vormde een te ernstiger be dreiging van de prijsstabiliteit, om dat bovendien rekening moest wor den gehouden met de extra lasten verzwaring, waaraan het bedrijfsle ven in 1957 zou worden blootgesteld uit hoofde van de te verwachten loonsverhoging ter compensering van de premie voor de algemene ouder- domsverzekering en van de vierde huurverhoging. Het moet wel zeer worden betreurd, aldus dr. Holtrop, dat de periode van produktiviteits- vergroting niet dienstbaar is gemaakt aan het oplossen van het zo urgente huurvraagstuk. Het blijft dringend noodzakelijk, dat voor de komende ja ren een geleidelijke huuraanpassing, volgens vast plan, wordt aanvaard. Daarbij zal dan echter tevens erkend moeten worden, dat het niet verant woord en voor de prijsstabiliteit uiterst gevaarlijk is, aan een derge lijke huuraanpassing de eis van een automatische looncompensatie te ver. binden. Looncompensatie kan inder daad plaats vinden, voorzover deze mogelijk wordt gemaakt door de pro- duktiviteitsontwikkeling. Hat streven, hier bovenuitgaande compensatie te vinden, miskent het reële karakter van de aanpassing en kan er slechts toe leiden, dat ofwel de prijsstabili teit ofwel de werkgelegenheid wordt ondergraven. Verbru ikshausse Terwijl de mogelijkheden van het bedrijfsleven tot zelffinanciering ge ringer werden, nam de behoefte aan bespaarde middelen sterk toe in ver band met de grote investeringsbe drijvigheid. De besparingen bleven bij de investeringen ten achter. Het verslag spreekt van een ,,verbruiks- hausse", die zich richtte op duurza me verbruiksgoederen en die later iets geremd werd door de voorschrif ten nopens verhoogde contante stor ting en verkorte betalingstermijnen bij huurkoop. De investeringsbedrijvigheid heeft de conjuncturele spanningen in niet Hoe de bestedingsbeperking eruit ziet, laat bovenstaande grafiek zien. (Advertentie) In ons artikel „Jeugd van Kloos terzande gaat de trom roeren" is ten onrechte vermeld dat mej. Th. otallaert onlangs als Districtscom- missaresse van de Gidsenbeweging is benoemd. Zij beëindigde deze func tie, welke zij in 1953 aanvaardde, echter in 1955. Omdat, naar blijkt, door onze onvolledige mededeling misverstanden worden gewekt, zetten we de zaak hier «ven recht. Overzicht van de belastingdruk en van de bestedingen van het rijk in de afgelopen jaren, in percenten van het nationaal inkomen tegen marktprijzen. geringe mate versterkt. De overbe steding heelt de handel met het bui tenland in beide richtingen ongunstig beïnvloed. Over het jaar als geheel ontstond een invoeroverschot van 3.230 miljoen bij een dekkingsper centage van 77. Het aandeel van Ne derlandse produkten op buitenlandse markten is in 1956 afgenomen. Voor al de zuigkracht van de binnenlandse vraag heeft in belangrijke mate tot de dalende ontwikkeling van de ex port bijgedragen. Omdat ze een flinke strandwande ling wilden maken, lieten drie meis jes uit Middelburg de eerste paasdag in het duingebied van Zoutelande een deel van haar meegevoerde bezittin gen en kleding achter. Bij haar terug komst blee.k een fototoestel met tas ter waarde van circa veertig gulden te zijn verdwenen. De kleding was overhoop gehaald en uit de portemonnee van het achttien jarige meisje M. F., aan wie ook het fototoestel behoorde, was vijf gulden gehaald. Het zeventienjarige meisje de V. zag een deel van de door haar meegevoerde literatuur, be staande uit acht pocketboeks, ver dwijnen. Drie van deze boekjes, waarvoor de dief kennelijk geen be langstelling had, waren nog aanwe zig Het overige deel van de buit be stond uit.... twee sigaretten en een doosje lucifers. De meisjes merkten pas, dat ze bestolen waren, toen zij zich aan nicotine te goed wilden doen. De dief heeft met grote snelheid of met slordigheid gehandeld, want la ter vonden de meisjes van het gesto len geld nog een deel terug. Jongeman De meisjes zelf verdenken een goed geklede blonde jongeman van om streeks achttien jaren, zoals er in ons hoogconjuncturele landje tien in een dozijn gaan. Een aanwijzing dus waarover de rijkspolitie, bij wie aan gifte werd gedaan, niet direct naar huis kan schrijven. Van de zijde van de rijkspolitie kre gen de meisjes te horen, dat zich zo iets in geen 35 jaar te Zoutelande heeft voorgedaan. Eenerzijds hebben de meisjes wat nonchalant haar bezit tingen achtergelaten, anderzijds heeft de dief inbreuk gemaakt op de onge schreven wetten van het gastvrije Zeeuwse strand en het duingebied. Het Nationale Jeugdorkest van Groot- Brittannië zal deze zomer veertien aagen naar Duitsland gaan, waar het de gast. zal zijn van de Duitse Jeu- nesse Musicale. Als soliste reist met 't orkest mee het twaalfjarige meisje Kathleen Jones uit Leeds, wier Mo- zart-interpretaties de lof van de seri euze critici in Londen hebben ver diend. Op zaterdag 13 april jl. speelde Kathleen Jones het Pianoconcert in F-majeur van Mozart in de Londense Pestival Hall. Hierover schreef de muziekcriticus van de Times dat „me juffrouw Jones een concert van Mo zart kan spelen met het vertrouwen, de accuratesse, robuuste aanslag, ver fijnde toon en stylistische opvatting, die rijpe internationale beroemdheden niet vaak bereiken". Het Jeugdorkest vertrekt op 11 augustus naar Duits land. Dit Nationale Jeugdorkest van Groot-Brittannië bestaat thans tien jaar. De leeftijd van de leden varieert van 13 tot 19 jaar en geen van hen studeert muziek. Het afgelopen jaar kostte ons land een groot bedrag aan goud en de viezen. Hoeveel precies is te zien op deze grafiek. Het jaarverslag van de Nederlandse Bank wijdt er de nodige aandacht aan. De voetbalclub „Vlissingen" wil ook dit jaar weer een toernooi orga niseren, waaraan naast de club zelf de elftallen zullen deelnemen die dit jaar kampioen zullen worden In de amateur-eerste-klasse. Op 11 en 12 mei houden de gezamen lijke jeugdverenigingen van Kloos terzande een grote actie teneinde de respectieve verenigingskassen een hard nodige injectie te geven. Er komt een grote fancy fair, die in de vernieuwde zaal van Leuven gehou den wordt en waar nog al het een en ander te beleven zal zijn. De opbrengst komt ten goede aan de V.K.A.J., de K.A.J., de Verken ners en de Welpen en de Gidsen en Kabouters. Deze verenigingen omvatten geza menlijk ongeveer 250 jongens en meis jes, in de leeftijd van 8 tot 23 jaar. Hoewel het katholiek organisatiele ven in Kloosterzande bloeit, hebben de jeugdverenigingen toch een chro nisch gebrek aan geld, een lastig verschijnsel. Immers, van gemeente wege worden zij niet gesubsidieerd: de gemeente draagt de exploitatie van het parochiehuis grotendeels en zij heeft de zorg voor het sportterrein en verder gaat men niet. Wanneer men dan bedenkt dat alle verenigingen, afdelingen van een gro ter verband, van de contributies een belangrijk deel moeten afstaan aan het hoofdbestuur, dan wordt wel dui delijk dat het een zorgenbaantje is, penningmeester te zijn van zo'n jeugdvereniging. Hoewel men per maar weinig meer dan enkele lid centen per week overhoudt, staat men telkens weer voor de vaste las ten zoals huur van het parochiehuis enz. Het mosselseizoen 1956 - '57 is ge sloten. De mosselkwekers hebben in totaal 600.000 tonnen mosselen aan het verkoopbureau mosselen geleverd Uit Zeeland kwamen 140.000 tonnen en van de Waddenzee 460.000. Uit Denemarken werden ongeveer 67.000 tonnen ingevoerd. De Zeeuwse pro- duktie lag het vorige seizoen ruim 100.000 tonnen hoger, dogh ditmaal was geen mosselzaad genoeg voorra dig om alle percelen goed te bezaai en. Wat de export betreft: België nam 225.000 tonnen af en Frankrijk 275.000 tonnen. Het binnenlandse verbruik was 10.000 tonnen. De aanleiding tot de actie' van 11 en 12 mei is eigenlijk de bekende Ro mereis van de K.A.J.: daarvoor was geld nodig en toen men middelen beraamde om eraan te komen, haalde men de V.K.A.J. erbij en later ont stond het plan gezamelijk iets te doen, opdat men er ook gezamelijk wel bij zou varen. Er komen in de fair een hele rij attracties waarvoor de jongens en meisjes de attributen zelf maakten, evenals ze de affiches om de mensen naar de plaats te lokken waar ze hun geld kwijt kunnen, zelf vervaardigd hebben. Er komen ook zelf bedachte attracties en andere waarop men vin dingrijk variaties bedacht heeft. Het is natuurlijk niet alleen de be doeling de mensen geld afhandig te maken. Neen, men wil er tevens een gelegenheid van maken nuttige pro paganda te maken voor de jeugdbe- (Advertentie) weging. Van de zijde der ouders kan nl. gerust nog heel wat meer interes- sg komen en wellicht zou het vooral in de verkennerij en de gidsenbewe- ging zo moeilijke leideTS- en leid stersprobleem wat gemakkelijker naar een oplossing te brengen zijn als er van vele ouders die nu nog, hoewel niet bepaald afwijzend toch min of meer onverschillig staan te genover de jeugdverenigingen, wat meer belangstelling kwam. De aanvang van de fancy fair zal wel indruk maken: daarvoor zorgt de Harmonie St. Cecilia die een rond gang door het dorp maakt en zo de mensen mee zal trekken naar de zaal als de fancy fair geopend gaat wor den. Voor de schooljeugd is nog een te kenwedstrijd uitgeschreven. tU<Xs Zcrvvn&AgJüpi/ Tijdens de afgelopen dagen hebben de grenswisselkantoren een enorme omzet gehad aan valuta. Ongeveer vijf en een half miljoen gulden is door de handen van de beambten ge gaan. Ofschoon door de grote toevloed van buitenlanders enkele grenswis selkantoren wel eens in „ademnood" kwamen is het toch niet zo geweest, zoals eerder gemeld, dat men de lo ketten moest sluiten. Door koeriers is per auto steeds het noodzakelijke bedrag aan Nederlands geld aan de grensposten afgeleverd. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB zien er als volgt uit: le klasse A: Lewed. Boys 1629; Noormannen 1524; Robur 1619; Schoondijke 16—18; Kruiningen 15— 13; Vogelwaarde 15—12; Walcheren 1410; Domburg 168; Volharding 13—3. le Klasse B: Renesse 1631; Burgh 2 1615; Zierikzee 2 1513; Brou wershaven 1510; Dreischor 169. 2e Klasse A: IJzendijke 1628; Groede 1626; Retranchement 1619 Zeeland Sport 4 1417; Aardenburg 2 1514; Noormannen 2 1612; Bier vliet 2 1620; Zuidzande 148; RCS 3 154. 2e Klasse B: Cortgene 1528; Phi lippine 1626; Patrijzen 1623; Ra penburg 1617; Vogelwaarde 2 14 15; Hansweertse Boys 2 1212; Kwa- dendamme 158; Yerseke 2 169; Corn Boys 3 156; Sluiskil 2 134. 2e Klasse C: Renesse 2 1530; Zie rikzee 3 13—18; SVOWK 13—14; Brou wershaven 2 1510; Zonnemaire 14 6; Dreischor 2 146. 3e Klasse A: 's Heer Arendskerke 2 1730; Schoondijke 2 1726; IJzen dijke 2 16—19; Vlissingen 5 17—20; Walcheren 2 1719; Patrijzen 2 17 15; Robur 2 1814; Lewed. Boys 2 15 9; Zeeland Sport 5 147; Zuidzan de 2 141 x. 3e Klasse B: Axel 3 14—24; Hulst 3 1421; Terneuzen 3 1419; Koewacht 2 1417; Ria 2 1411: Philippine 2 1411; Hontenisse 3 147; Steen 3 14—2. Sportweek in Souburg; In de week van 17 tot en met 22 juni zal te Souburg de jaarlijkse sportweek worden gehouden. Het programma omvat weer een aantal aantrekkelijke sportevenementen. Na een optocht der deelnemende verenigingen naar het gemeentelijk sportterrein volgt de officiële ope ning. waarna de avond verder zal worden gevuld met zevenhandbal, met daarna een selectiewedstrijd tus sen twee handbalploegen. Op dinsdag zijn er gymnastiekdemonstraties, waarbij de plaatselijke clubs Animo en De Zuidwesters hun beste beentje zullen voorzetten. Voordien maken ze een mars door het dorp. De woensdag staat geheel in het teken der zwemsport. hoewel de mogelijk heid niet is uitgesloten dat die dag ook een roeiwedstrijd zal worden in gelast. Donderdag zal men allereerst van volleybal kunnen genieten en daarna zullen twee jeugdploegen van RCS en Zeeland Sport elkaar partij geven. De vrijdag is toebedeeld aan de korfballers. Het zaterdagprogram ma omvat in de middaguren een wie lerwedstrijd tussen nieuwelingen en aspiranten van de Ren- en Toerclub Theo Middelkamp, terwijl 's avonds RCs tot besluit van de sportevene menten een voetbalwedstrijd zal spe len. waarvoor onderhandelingen j gaande zijn met de tweede klasser Roosendaal. Daarna volgt de officiële sluiting, i In de afdeling Zeeland van de KN VB werd op tweede Paasdag slechts een beperkt programma afgewerkt. In de eerste klasse A en B werd he lemaal niet gespeeld. In 2A werd slechts één wedstrijd gespeeld en deze bracht de beslissing voor de onderste plaats. RCS 3 werd het kind van de rekening, want de Souburgers kregen in Vlissingen van Zeeland Sport 4 een 81 nederlaag te slikken. In 2B vielen verrassende uitslagen te noteren. Zo zag Vogelwaarde 2 zich op eigen veld met 34 geklopt door Kwadendamme, terwijl Rapen burg met dezelfde cijfers verloor van Yerseke 3. Cortgene kwam weer wat dichter bij het kampioenschap. De club uit Noord-Beveland had niet de minste moeite met Corn. Boys 3, dat met een 101 nederlaag naar Sas van Gent terug moest. Door deze uitslag werd Patrijzen definitief uit geschakeld, zodat de strijd nu alleen nog maar gaat tussen Cortgene en Philippine. In 2C werd niet gespeeld, maar in 3A klom Vlissingen 5 een plaatsje op de ranglijst. De roodwitten wonnen de derby tegen Zeeland Sport 5 met stevige cijfers (17), Walcheren 2 kwam bij Zuidzande 2 niet verder dan een 22 gelijkspel. Het was het eerste puntje voor Zuidzande 2 in Bridge in Terneuzen Gedurende de Paasdagen speelden in Hotel des Pays-Bas te Terneuzen het sterke Nederlandse B-team be staande uit de heren Filarski, Ver boog, Stevens en Luca. De uitslag was: AmsterdamOostburg 4315, Am sterdamSas van Gent 37—13, Am sterdamTerneuzen. I 4819, Amster dam-Terneuzen II 549, Amsterdam Luctor IV 4918, Amsterdam Luctor III 3920 (winnaars van de Filarski-prijs)AmsterdamLuctor II 464, AmsterdamLuctor I 298. (Advertentie) Het heilzame GENEESMIDDEL tegen hoofdpijn, kiespijn, maand- pijn. zenuw- of rheum attache pijnen is, behalve in de vorm van poedert, 66k verkrijgbaar als VTaagl bcd Apotheker of Drogist De sluier, die tot nog toe over de Ronde van Nederland heeft ge hangen is opgelicht.: Zes van de acht ploegen, die op maandag 6 mei In Luik aan het avontuur beginnen, zijn samengesteld. De Duitse ploeg en de achtste ploeg, waarvoor de direc teur van de N.V. Efor, een keuze zal doen uit Italië en Frankrijk, zullen binnen enkele dagen volgen. Rik van Looy, winnaar van de ronde van het vorig jaar, is aan voerder van een sterke Belgische A-ploeg, maar of hij het zo gemak kelijk zal krijgen als in 1956 valt te betwijfelen, want de Nederlandse A- ploeg, die geheel uit tour-renners be staat, moet in staat worden geacht een nieuwe Belgische zege te ver hinderen. De volgende ploegen zijn thans be kend Nederland A: Wim van Est, Daan de Groot, Jan Nolten, Leo van der Pluym, Mies Stolker, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans, Ploegleider Pierre van Leeuwen. Nederland-B.: Piet van den Brekel, Ap Donker, Jaak Kersten, Frans Mahn, Harrie Schoenmakers, Arie van Wetten. De zevende man moet nog worden aangewezen. Ploegleider Kees Pellenaars. Nederland-C.: Piet van Est, Henk. van den Broek, Gijs Pauw, Bertus Lute, Arend van 't Hof, Harrie van den Brand en Adrie Voorting. Ploegleider Klaas Biiohly. Nederland-D: Tonnie Bergmans, Jaap Bruggenkamp, Jules Maenen, Peter Post. Wim Rusman, Jan Rol. De zevende wordt nog aangewezen. Ploegleider: Gerrit Schulte. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse league luiden: Birmingham City-West Bromwich Albion 2-0: Wolverhampton Wande- rers-Aston Villa 3-0. Tweede Paasdag organiseerde de hengelvereniging ,.De Kanaalvissers" in Kapelle haar eerste wedstrijd van het seizoen. De uitslag was: 1. J. P. Lepoeter; 2. C. Lepoeter; 3. A. F. Taatgen; 4. J. Remijnse; 5. P. Bruinzeel. Een juniorenwedstrijd werd gewon nen door J. Schipper. Ter gelegenheid van de kermis werd de zesde ronde van Groede verreden. Het goede weer, dat ook op derde Paasdag heerste, had tal loze toeschouwers op de been ge bracht. Zij' zagen een Zeeuwse zege, want A. van Sluys uit Vlissingen toonde zich de sterkste. Aan de strijd namen vijfentwintig renners deel, die negentig kilometer kregen af te leggen. Niet lang na de start waagde Bloedjes uit Alkmaar een moedige sprong. Lang kon hij zich echter niet handhaven. Spoedig werd hij door het jagende peleton achterhaald. Met nog 25 ronden voor de boeg sprong A. van Sluys er tus sen uit. Hij kreef vijf anderen in zijn spoor. In de spurt schudde de Vlis- singer zijn rivalen van zich af. De uitslag was! 1 A. van Sluys, 90 km in 2 uur 17 min. 2 A. Wuyts, Kruisland, 3 M. Heeren, St. Wille- brord, 4 Bestebreurtje, Rotterdam, 5 P. Goorden, Nispen, 6 H. van Glerum, St. Willebrord, 7 C. de Wijs. Bever wijk, 8 P. van Est, Fijnaart, 9 A. van Egmond, Den Haag, 10 J. van Duin- kereken, Borssele, 11 W. van As, Roosendaal, 12 A. Roo, Delft, 13 L. Timmermans, Roosendaal, 14 A. Nuy- ten. Terheyden 15 A. Loos, Kruis land. Loco-burgemeester C. Cysouw, reikte na afloop de prijzen uit. België-A.: Rik van Looy, Rik Luyten, Roger Verplaetse, Jef Schils Robert Grondelaers, Roger Decock en Leon van Daele. Ploegleider: Driessens. België-B: Noël Fore, Lucien Mat- thijs, Roger Roselle, Marcel Demul- der, Armand Desmet, Rik Denijs, en René van Meenen. Ploegleider: André de Kempen. De kleine programma's, die de voetbalploegen op zondag 28 april (interland-dag Nederland-België) en dinsdag 30 april (Koninginnedag) krijgen voorgezet, hebben enige be langrijke wijzigingen ondergaan. Zondagavond zal de Brabantse derby-Longa-RBC (tweede divisie B) worden gespeeld. In de eerste klas C der amateurs gaat Maurits-Brabantia door. Op Koninginnedag worden de vol gende wedstrijden gespeeld: Eredivisie: Sparta-MW, GVAV- Spcl. Enschedé: Willem II-NOAD. le Divisie A: Haarlem-Emma; De Volewijckers-Alkmaar', Xerxes-Wa- geningen werd uitgesteld, le Divisie B: Volendam-EDO. 2e Divisie A: Veendam-Velocitas. Leeuwarden Heracles Rheden Veendam Be Quick Tubantia Heerenveen Velocitas Oldenzaal Zwolse Boys Zwartemeer PEC Go Ahead Ensch. Boys Oosterparkers TWEEDE DIVISIE (Betaald) 25 16 5 26 14 7 26 14 7 25 12 7 26 11 6 26 10 7 26 9 9 25 10 26 25 25 25 26 26 24 7 10 9 4 6 8 9 2 7 5 6 6 7 1 4 37 80-36 5 35 57-28 5 35 60-45 6 31 55-48 9 28 66-41 9 27 42-39 8 27 52-57 11 24 49-60 9 24 44-52 12 22 50-53 11 20 42-62 14 20 53-74 14 19 41-52 14 18 40-53 16 15 38-69 EERSTE KLAS A (Amateurs) Velox 21 15 2 4 32 52-25 RFC 20 11 4 5 26 46-26 Unitas 20 11 2 7 24 44-29 Zeeburgia 21 10 4 7 24 46-31 VCS 20 9 3 8 21 39-32 DWV 20 7 4 9 37-44 Gouda 20 8 2 10 18 27-34 CW 20 4 10 6 18 19-29 UW 20 7 3 10 17 33-47 HRC 20 7 2 11 16 34-35 Quick (H.) 20 6 4 10 16 23-37 Rapiditas 20 5 2 13 12 16-47 EERSTE KLAS B (Amateurs) Be Quick (Z.l 22 13 5 4 31 72-44 WVC 22 11 8 3 30 59-34 Quick '20 22 11 4 7 26 51-41 Hengelo 22 11 2 9 24 53-55 Zw. westeinde 22 9 5 8 23 51-50 WW 22 8 6 8 22 53-52 Robur et Veloc. 22 9 4 9 22 42-47 Sneek 22 10 1 11 21 49-52 Achilles 22 7 4 11 18 29-41 WAW 22 7 3 12 17 32-40 Borne '22 7 3 12 17 45-57 Arnhemse B. 22 5 3 14 13 43-66 deze competitie, dat overigens nog moet worden afgestaan, omdat d« lantarendragers nog twee winstpun ten in mindering hebben. IJzendijke 2 veroverde de vierde plaats door een 31 overwinning op Patrijzen 2. In 3B werd de laatste wedstrijd ge speeld. Terneuzen 3 had weinig moei te met hekkesluiter Steen 3, dat met een 60 nederlaag naar de grens te rug moet. Oostenrijk winnaar FIFA-toernooi Oostenrijk heeft het internationals jeugdtoernooi van de Europese voet balunie gewonnen. In de finale ver sloegen de Oostenrijkers het Spaan se junioren-team met 32. De rust stand was 21. De wedstrijd om de derde en vier de plaats tussen Frankrijk en Italië eindigde onbeslist (00). Beide ploe gen werden ex aequo derde. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen 0e kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge* leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenm Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid* delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. afzonderlijk. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor (jegeroefigsfemaepjt want die wordt beschermd dcor het bestanddeel (beforoxJ ELEKTRICITEITSSTATION TE MIDDELBURG De aanbesteding voor het bouwen van een onderstation voor de elektri citeitsvoorziening aan de Achtersin gel te Middelburg, had het volgende resultaat: J. Hendrikse, Middelburg f 31.217; E. G. Lindenbergh, Vlissingen 31.950; S. Versluijs, Middelburg 32.883; van Schaik en Gilde, Middelburg 32.998; J. Geschiere. Middelburg 33.280 A. Blankenburgh, Nieuw dorp 33.450, J. Goedemondt, Vlissingen 33.700; K. van Loo en zoon, Middelburg 33.793; D. Franse. Middelburg 33.800; fa. D. Dekker, Middelburg 34.333; fa. de Rijk en Minderhout, Middelburg 34.979: fa. C. Joziasse en zn„ Middelburg 35.100. GOES. 22 april Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippe-eieren 8.5, eende-eieren 8 en ganze-eieren 20 cent. GOES, 23 april Aaardappelen. De aarappelen noteerden heden: bintje 35 mm opw.. binnenl. sortering 7.50, alpha idem 7-7.50, furore idem 10. Al le prijzen gelden per 100 kg, gele verd aan de sorteerinrichting, sorteer- kosten voor rekening van koper. De prijs van voederaardappelen bedroeg heden 2.50 per 100 kg. Stro van ruwvoeder. De prijzen ble ven ongewijzigd en bedroegen: stro v. tarwe, p. ton, draadgeperst af bedrijf 40, gerst idem 30, haver idem 25. KL. gr. erwten idem 60, schokkers idem 50. Granen en peulvruchten. Tarwe, boerenschoon basis 17 pet. vocht ar boerderij 26-27.25, gerst idem 19.50- 21.50, haver idem 15 pet. 18.50-20.50, kl. gr. erwten, boerenschoon af boer derij 25-35, schokkers idem 40-50, br. bonen idem 30-43, maanzaad 130-157.50, lijnzaad, slag 40-46, karwijzaad 72. Vlas. De prijzen bedroegen: goede kw. gerepeld vlas p. kg 17-23 ct., afw kw. 10-18 ct. Goede kw. ongerepeld vlas p. kg 14-15 ct., afw. kw. 3-14 ct. Eieren. Eieren noteerden 1.68 p kg. KAPELLE. 23 april Aardbeien 1 8-10, 2 3, alles p. stuk. Groentervei- ling: kropsla Al 8-11, A2 7, prei 10, rabarber 27, radijs 13-16. grote aard appelen 9,5, aardappelen 2 3-3,5. ROTTERDAM, 23 april. - Veemarkt Aanvoer in totaal 5146. Vette koeien en ossen 800, gebruiksvee 1244, vette kalveren 100, graskalveren 212, nuch tere kalveren 1865. varkens 512, big gen 108, paarden 93. veulens 3, scha pen of lammeren 115, weide-zuiglam- meren 68, bokken of geiten 26. Vette koeien le kwal. 3.303.50 2e 33.30, 3e 2.85—2.95, vette kalveren le 3— 3.25, 2e 2.80—3, 3e 2.50—2.58, per kg; graskalveren le 500, 2e 400. 3e 300, nuchtere kalveren le 60, 2e 52, 3e 47 per stuk: varkens (lev. gew.) le 1.80, 2e 1.78, 3e 1.76; biggen le 58, 2e 50, 3e 44; slachtpaarden le 2,70, 2e 2.50, 3e 2.30 per kg; schapen le 140, 2e 120, 3e 100; lammeren le 135, 2e 125, 3e 100; kalfkoeien le 1180, 2e 990, 3e 780; melkkoeien le 1180, 2e 990. 3e 780; varekoeien le 900, 2e 800, 3e 670; vaarzen le 850. 2e 750, 3 a 550 p. stuk. Overzicht; vette koeien aanvoer min der. handel tamelijk, prijzen onveran derd; vette kalveren aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen iets stijver; gras kalveren aanvoer kleiner, handel heel stil, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel wil lig, prijzen iets stijver; varkens (lev. gew.) aanvoer kleiner, handel goed, prijzen vooral niet lager; biggen aan voer als vorige week, handel lui, prij zen als vor. week; slachtpaarden aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen hoger; schapen aanvoer kleiner, han del tamelijk, prijzen onveranderd; lammeren aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen onveranderd; kalf- en melkkoeien aanvoer kleiner, han del stil, prijzen als vorige week; var« koeien aanvoer kleiner, handel lui, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer kleiner, handel stil, prijzen onveranderd. Konstanz 318 (-1), Rheinfelden 234 (-1), Breisach 151 (+1), Straatsburg 230 (-12), Maxau 408 (-12), Mannheim 260 (-2), Mainz 275 (+1), Bingen 183 (+3), Kaub 199 (+5), Trier 160 (+4), Koblenz 208 (+2), Keulen 178 (-3), Ruhrort 374 (-2), Lobith 985 (-3), Nij megen 765 (-3), Arnhem 788 (-2), Eef. de IJssel 312 (-3), Deventer 215 (-3), Monsin 5530 (-20), Visé 4988 (-10), Borgharen 3927 (-16). Belfeld 1108 (-6), Grave beneden de sluis 473 (-1).

de Stem | 1957 | | pagina 3