Ieder uur naar Zeeland Roosendaal - Antwerpen nu ook in uurdienst Modern gemeentehuis in Hoedekenskerke Eerste H. Mis te Sluiskil Boerenleenbank te Graauw nam afscheid van kassier Brede Watering versterkt zwakke plekken Zomerdienst Nederlandse spoorwegen De heer J. C. Heimerikx te Bergen op Zoom begraven Jonge Boerendag te Oostburg Zeeuws portret 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 APRIL 195 2 hoest? weg hoest1 Winterbloemkool op veiling Middelburg Hoogwaterstanden Fr. Koenraad de Soomer gehuldigd U zult morgen meer over lezen. W. Cohen spreekt over I andbouwgeschiedenis PASSAGE Flink voordelig saldo in 1956 Walcheren Krijgt Vlissingen rolschaa tsen baan MIDDELBURG VLISSINGEN I. Louwerse overleden Subsidie Zomershow Zuid-Beveland Z.-Vlaanderen TERNEUZEN HULST AGENDA Vandaag Morgen De zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die in de nacht van 1 op 2 juni a.s. ingaat en tot en met 28 septem ber van kracht blijft, brengt zo wel in het binnenlandse als in het internationale treinverkeer belangrijke wijzigingen. De elektrificatie van de Zeeuwse lijn geeft de provincie Zeeland ieder uur een rechtstreekse verbinding met het westen. De treinen van de uur- dienst Amsterdam-Dordrecht-Roosen- daal zullen namelijk gaan rijden naar en van Vlissingen. Zij stoppen aan alle Zeeuwse stations, met uitzonde ring van Arnemuiden, waar enige trei nen zullen doorrijden. Voorts worden aan deze uurdienst op maandagen tot en met vrijdagen nog toegevoegd vijf exprestreinen, die op het traject Am- sterdam-Rotterdam gecombineerd zijn met de treinen van de gewone uur dienst Amsterdam-Vlissingen. Zij rij den van Rotterdam af deze uurdienst- treinen vooruit en komen ongeveer veertig minuten vroeger dan deze treinen te Vlissingen aan. In omge keerde richting vertrekken de expres- treinen veertig minuten later uit Vlissingen, achterhalen de uurdienst treinen te Rotterdam en gaan dan ge combineerd door naar Amsterdam. (Advertentie) Een vroege verbinding Zeeland-Hol land komt tot stand doordat de thans alleen op maandag rijdende trein van 6,20 uur uit Vlissingen dagelijks gaat rijden. Doordat op 2 juni ook de elektrifi catie van he* baanvak Roosendaal- Breda gereed zal zijn, zal de Diesel- dienst Nijmeger.-Vlissingen worden in. gekort tot een dieseldienst Nijmegen- Tilburg. Aansluitend hieraan zal dan met elektrische treinen een uurdienst Bergep op Zoom en Tilburg worden gereden. Zodra het baanvak Tilburg-'s-Her- togenbosch (begin augustus) en het baanvak 's-Herlogenbosch-Nijmegen (begin winterdienstregeling) geëlek trificeerd zullen zijn, zal de elektri sche dienst de dieselelektrische dienst verder gaan vervangen. In augustus zal dus niet meer te Tilburg, doch te 's-Hertogenbosch overgestapt moeten worden. In oktober vervalt het over stappen en wordt Nijmegen-Bergen op Zoom geheel elektrisch bereden. De elektrificatie van het baan vak Roosendaal-Antwerpen, die eveneens 2 juni gereed komt, maakt het moelijk de D-treinen Amsterdam-Parijs v.v. met Bel gische elektrische locomotieven tussen Roosendaal en Antwer pen te doen rijden en de lokale uurdienst tussen deze beide plaatsen te vervangen door een dienst met rijtuigen getrokken door Belgische elektrische loco motieven. (Advertentie) Op de Protestantse begraafplaats te Bergen op Zoom had gisteren de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. C. Heimerikx. De heer Heimerikx, die vorige week donderdag op 66-jarige leeftijd te Bergen op Zoom overleed, was jarenlang directeur van het kan toor voor Mossel/aken van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten. Zeer velen vergezelden de heer Hei merikx op zijn laatste gang door Ber gen op Zoom. Wij merkten o.m. op drs. D. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, personeel en leden van de buitendienst van het kantoor voor Mosselzaken, talloze handelaren en kwekers e.a. In de ochtenduren van deze dins- Elke veilingdag opnieuw worden in de grote neerzethal van de Coöp. Vei ling Walcheren" te Middelburg hon derden kratten met winterbloemkool aangevoerd en deze kool is van een zeer bijzonder goede kwaliteit. Daar om komt de handel graag naar de Middelburgse veiling om te trachten een kwantum van dit gevraagde produkt te pakken te krijgen. Walcheren is namelijk de enige plaats waar in een groot kwantum winterbloemkool wordt aangeboden. En dat het er heel wat zijn bleek bv. vorige week vrijdag toen er niet minder dan 2200 kisten werden aan geboden. Dat de handel de winter bloemkool graag heeft bleek ook op die dag want de prijs van de A kwaliteit lag tussen 0.59 en 1.37 per stuk. Voor de B kwaliteit werd 0.36 tot 0.65 per stuk betaald en de C kwaliteit noteerde zelfs nog 15 tot 38 ct. per stuk. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 25 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.08 uur; te Terneuzen om 11.53 uur en te Vlissingen om 11.23 en 23.41 uur. (Advertentie) vanuit Terneuzen door hef feesl-co- mité afgehaald en naar de ouderlijke woning gebracht Vandaar uit ver trok men in aanwezigheid van zijn ouders er directe familieleden naar het ziekenhuisplein, voorafgegaan door het muziekkorps, de bruidjes en jon kers. Op het plein vond een verwel koming plaats door de geestelijken en overige familie, waarna men in groepsverband door een erehaag van vlaggen en bogen door de verdere Kerkstraat trok. Het was een roerend moment toen de vele toeschouwers op de tweede verdieping in het zieken huis vanachter het raam een figuur ontwaarden, eveneens een priester, nl. Sluiskils meest geliefde kapucijn, pa ter Gonzaga. nog steeds in het zie kenhuis vertoevend. Hoe gaarne had men ook gewenst, dat ook deze gees telijke, waarvan de neomist uit vroe gere jaren de pupil geweest was. per soonlijk bij de ontvangst tegenwoor dig had kunnen zijn. Na de plechtige H. Mis, waarin de feestpredicatie was gehouden door pa ter Bonifacius (vroegere overste van het klooster) en waarbij de neomist geassisteerd werd door een heeroom en heerneef en vier grote acolieten, vond omstreeks elf uur de receptie plaats. Evenals in de kerk liet ook hier weer het zangkoor het jubilate" klinken. Tijdens de receptie, waarvoor de grote zaal te klein bleek, werd het pa. rochiecadeau aangeboden t.w. een groot foto-album en een typewriter. Deze typewriter werd speciaal ge schonken om de neomist, die bestemd is voor de missie in Indonesië, enigs zins tegemoet te komen. In de namiddag vond een plechtig danklof plaats, waarna de familie en invité's een gastvrij onthaal vonden bij de zusters van het Heilig Hart van Jezus. Hier werd de verdere dag op intieme wijze voortgezet Dank zij de voortreffelijke zorg van de zusters, o.m. zr. Pedro op technisch en zr. Maximilians op culinair terrein, is deze verdere dag onvergetelijk gewor den. Werd zondag Laetare 1957 te Weert frater Koenraad de Soomer. minder broeder. door mgr. Kramer tot pries ter gewijd, paasmaandag was het mo ment waarnaar katholiek Sluiskil met verlangen had uitgezien. 12 volle ja ren was het geleden dat men een priester-zoon naar het altaar had kun nen begeleiden en de vreugde, om de ze voor Sluiskil toch zeldzame gebeur tenis. is dan ook volle luister bijge zet. Frater Koenraad. voor de inwo ners nog beter bekend als Karei de Soomer. werd 20 maart 1932 geboren als 5e en voorlaatste telg uit het ge zin de Soomer. Na het l.o. bij de zus ters van het H. Hart te hebben ge noten vertrok hij naar het gymna sium der Franciscanen in Venraay. Voorts via de kloosters Vlodrop. Hog- cruts en Venray naar Alverna waar de neomist de eeuwige gelofte deed. Na een slotstudie van twee jaar werd hij met "CF dertien wijdelingen uitver koren tot het hoge priesterambt. Zijn directe familieleden, waaronder zijn 85-jarige opa, alsmede pater Gardiaan uit Sluiskil, waren hierbij te Weert tegenwoordig. F ee»telijkheden Omstreeks 8 uur werd de neomist dag bracht Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, een bezoek aan het sterfhuis. Aan de groeve spraken drs. van Dijk en de heer P. Molenaar, voor zitter van de Neutrale Schoolvereni ging te Bergen op Zoom. van welke vereniging de ontslapene jarenlang bestuurslid is geweest. Een zwager van de overledene zeg de de belangstellenden dank. (Advertentie) dit merk garandeert U de sterkste metres tot op heden gemitkt. dankzij de gepatenteerde binnonwing volgens het Amerikaanse systeem D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM De jaarvergadering van de Boe renleenbank te Graauw, was dit jaar wel een heel bijzondere, omdat in de ze vergadering officieel afscheid werd genomen van kassier Dalmijn, die na een ambtsperiode van 30 jaar, de Bank vaarwel moest zeggen. Nadat de kassier Dalmijn voor de ze bijeenkomst als secretaris was be noemd. werd voorlezing gedaan van het jaarverslag over '56. Bij de bestuursverkiezingen werd de voorzitter A.P.Staal als zodanig herkozen; er was geen tegenkandi daat gesteld. In de plaats van de heer Lafarre. die door zijn benoeming tot kassier als bestuurslid ontslag moest nemen, werd de heer E.Verstraten benoemd, tot op heden lid van de Raad van Toezicht. In de vacature Verstraaten werd de heer P.Steyaert van een fijne Fijn, fijner of winnen! Een fijne smaak en een goede smaak.., is niet hetzelfde. Van goede smaak getuigt Uw kleding, Uw kookkunst k Hoe tun is Uw smaak nu eigenlijk wei! Tijdens de Jonge Boerendag, die op zaterdag 1 juni te Oostburg wordt gehouden en waar behalve de R.K.J. B. uit „Het Land van Cadzand" ook de Katholieke Boerenorganisatie uit West-Vlaanderen (België) aanwezig zal zijn, zullen twee prominente spre kers het woord voeren. Mr. Hans Velu spreekt n.l. over „Jeugdproble men" en de organisatoren van deze dag hebben verder de heer W. P. A. Colsen uit Hulst uitgenodigd te willen spreken. Hij zal, ongetwijfeld op de vakkundige en „oprecht Vlaamse" wijze, die men van hem kent, (hij heeft al meermalen over dit hem na aan het hart liggende onderwerp ge sproken) de geschiedenis van het land en van de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen behandelen. De bijeenkomst, waarvoor heel wat belangstelling wordt verwacht, wordt gehouden in de Katholieke Kring. de jonge Schiedammer jenever van WYNAND FOCKINK voor de gezelligste tijdpassering per liter kelderfles f 7.80 als lid van de Raad van Toezicht ge kozen. Bij geen enkele verkiezing was 1 tegenkandidaat gesteld. De rente der spaargelden werd zowel voor niet- leden als voor leden voor de eerste 8000.- bepaald op 2,75 pet. Voor de voorschotten werd dit 4 3/4 pet. voor de kredieten op lopende rekening 1 pet. Een deel der spaargelden, dat als bedrijfskapitaal wordt gebruikt, werd overgeschreven op de lopende reke ningen. In '56 waren er 25 nieuwe spaarders bijgekomen. De totale om zet der Bank beliep in het afgelopen jaar 4.331.802,60. In totaal waren nu 455 voorschot ten verstrekt tot een gezamelijk be drag van meer dan 1 miljoen gulden. De rekening over '56 sloot met een bedrag van 2.165.901,30; de balans p. 31 december '56 met 1.640 378.66. Door de voorzitter werd meege deeld, dat bij elke controle in het afgelopen Jaar. zowel die van Bestuur en Raad van Toezicht als bij die door de Centra te Utrecht, alles prima in orde werd bevonden en geen aan leiding bestond om op- of aanmer kingen op wat ook te maken. Het aantal leden, dat begin '56 268 be droeg was door vertrek en overlijden verminderd met 13, waartegenover stond, dat 19 nieuwe leden werden ingeschreven, waarmee het totaal van 274 was bereikt. Het Bestuur wordt door de wijzi gingen gemachtigd blanco-kredieten te verstrekken tot een bedrag van 3000,-. Hierna spreekt de voorzitter de scheidende kassier in hartelijke be woordingen een afscheid toe. Hij te kent hem als een uiterst accuraat administrateur en kassier, bereidwil lig voor ieder van de leden, onge acht uur en dag. waarop ze een be roep op hem deden. Hij brengt de hartelijke dank van het bestuur over en meent als blijk van waardering voor het vele. wat hij voor de Bank heeft gepresteerd, een stoffelijk aan denken te moeten aanbieden in de vorm van een jaarlijks pensioen van 480.-. De heer Dalmijn dankt voor de hem toegezwaaide woorden van lof maar niet minder voor de steun, die hij gedurende al die jaren bij de uit oefening van zijn taak heeft mogen ondervinden van Bestuur en leden. Namens de leden spreekt de heer Prud.Bruggeman een woord tot de vertrekkende kassier. Op de gister te Goes gehouden vergadering der Brede Watering bew. Yerseke, deelde de dijkgraaf, de heer P. Dekker te Wemeldinge mede, dat er plannen zijn ontworpen voor het verbeteren van een een. 7-tal zwakke plaatsen in de zeewering langs de Oosterschelde. Deze zullen binnenkort worden ingezonden aan de Rijkswaterstaat en Ged. Staten van Zeeland. Deze plekken liggen tussen Kattendijke en Yerseke en be slaan samen een lengte van 1,5 kilo meter. De totale kosten belopen vijf of zes ton. Men hoopt op subsidie van het rijk, maar zeker is dit niet, daar de bekende 80 proc.-regeling alleen voor de dijken langs de Westerschelde geldt. De vergadering keurde de plannen goed. De uitkomsten van de voorjaars peilingen zijn zeer bevredigend ge weest en een aanvang is gemaakt met het vernieuwen van glooiingen; het verbeteren van wegen, enz. Ver der deelde de dijkgraaf mee, dat het werk aan de zeedijk te Schore in uit voering is gekomen en dat ook hard gezwoegd wordt aan de sluisverlen- ging. Er is reeds 190.000 m3 zand in het werk gebracht. De rekening-1956 bevatte een aan gename verrassing. De ontvangsten bedragen ruim f 698,000 en de uitga ven f 617.000 zodat er een batig slot van ruim f 85.000 is. terwijl de ra ming slechts f 45.000 was. Er waren diverse meevallers ge weest; o.a. had men geen uitgaven moeten doen aan calamiteuze polders. De rekening werd goedgekeurd. Grondaankopen Een belangrijk besluit was dat be treffende de aankoop van een reeks percelen bouw- en weiland en boom gaard totale oppervlakte ruim 16 ha. ten behoeve der dijkverzwarin gen langs de Westerschelde. Al deze percelen liggen in de gemeente Ka- pelle en de koopsom bedraagt f 64.570.—. Met twee eigenaars kon geen over eenstemming worden bereikt, zodat een onteigeningsprocedure nodig is; wel gaven zij toestemming om de gronden in gebruik te nemen. Als gebruiksschade moet aan de diverse verkopen nog f 30.400 worden betaad en aan beastingschade f 1865. Besloten werd een kasgeldlening van f 150.000 voor één jaar aan te gaan met de Ned. Kredietbank tegen 5 procent. Voorts kreeg het bestuur machti ging andere kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van f 350.000.—. Bij de rondvraag werd nog aange drongen op verharding van enkele wegen, maar bepaalde toezeggingen kon de dijkgraaf niet doen. Op een vraag van de heer Buysrogge deelde de heer Dekker mee, dat het 'n de bedoeling ligt alle waterwegen en bermsloten mechanisch te delven. Aan de heer Lindenbergh werd meegedeeld dat t.a.v. de concentratie van de 76 polders op Z.-Beveland een positief, dus instemmend advies naar G.S. is. In de winterzitting zullen de Prov. Staten een voorstel krijgen te behandelen. B. en W. van Vlissingen. stellen de raad voor om f 10.000 uit te trek ken voor het aanleggen van een rol- schaatsenbaan aan de Hogeweg van 70 bij 13 meter. Thans is daar een tegelplateau dat vervangen moet wor den door een vast wegdek. Tevens willen b. en w. aan de Hogeweg een vrije speelplaats voor jongere kin deren laten maken. In hun toelichting zeggen zij o.m.: ..Deze gemeente mag zich gelukkig prijzen, dat hier twee goed georgani seerde speeltuinen aanwezig zijn. De omvang en instelling hiervan is ech ter niet van dien aard, dat het over grote deel van de jeugd wordt be reikt. Een feit is nu eenmaal, dat men in dichtbevolkte gebieden het probleem der speelruimte niet heeft kunnen oplossen met georganiseerde speeltuinen, vooral niet voor wat de wat oudere jeugd (boven 10 jaar) betreft. Dit blijkt enerzijds uit de jeugdbaldadigheid en anderzijds uit het feit, dat ieder stukje braak lig gende grond, dat zich thans nog in en rond de gemeente bevindt, in be slag wordt genomen door de spelen de jeugd. Voorts richt het spel van de he dendaagse jongeren zich dikwijls naar andere en nieuwe vormen. Wij denken hierbij o.a. aan de vlucht, welke de rolschaatssport in de af gelopen jaren heeft genomen. De er varing heeft geleerd, dat de rol schaatsende jeugd steeds maar weer straten en wegen opzoekt, welke het meest geschikt zijn voor de beoe fening van deze sport, hetgeen ech ter grote gevaren met zich mede brengt én voor de jeugd en voor het verkeer op die wegen." De burgemeester van Hoedenkens- kerke; zijn gemeente-secretaris en het verdere personeel, dat tot nu toe 't gammele gemeentehuis bevolkt" staan voor een omwenteling in hun dagelijkse leven. Eind mei a.s. kun nen zij n.l. hun nieuwe home be trekken. het moderne, model-gemeen tehuis, dat vlak naast de woning van burgemeester, mr Stieger ge bouwd werd. Men noemt dit nieuwe gemeentehuis het meesterstuk van de ontwerper, de heer J. Valk, di recteur van de centrale dienst Beve- landen en o.i. niet ten onrechte. Het gebouw heeft geen verdieping en werd aldus in de trant van de om liggende bebouwing gehouden. Alleen de raadszaal steekt wat uit en daarin vindt men de enige trap. n.l. die welke leidt naar de vergaderkamer van burgemeester en wethouders, van waaruit men in de raadszaal kijkt. Door een goedgevonden raamcon- structie, krijgt het overigens in vlak ke stijl gehouden gebouw, een leven dige aanblik en bovendien wordt lucht en licht overvloedig in de vertrekken toegelaten. De burgemeester heeft een ruime eigen kamer, met fraaie vloer en allerlei gerief; de secretaris is wat kleiner behuisd, maar zal, ge zien de plek welke hem tot nu heden, toebedeeld is, de koning te rijk zijn. De eigenlijke secretarie heeft een oppervlakte van 8.5 bij 5 meter, wat ruimschoots voldoende is. Loketten voor het publiek zijn vermeden. Het wordt heel wat gemoedelijker, te woord gestaan ,,van achter de toon bank". Hier is de vloer van plas tic-bedekking voorzien, terwijl in de gangen met steen-mozaïek is ge werkt, dat verrassende effecten geeft De pronk van alles is de hoge raads zaal met haar gebogen natuurhouten plafond en een vloer-oppervlak van 10 bij 7 meter. Ze is zo groot ge maakt omdat ze tevens moet dienen voor trouwzaal en diverse bijeen komsten van officiële aard. Speciaal ontworpen meubilair geeft de zaal een voornaam cachet. De blinde ach terwand is gesierd met een groot en kleurig „scherf-mozaïek", dat me vrouw Messer uit Vlissingen ver vaardigde. Het geeft een gestyleerde voorstelling van de twee kerkdorpen Hoedekenskerke en Kwadendamme, waar de gemeente uit bestaat met als dominerend middenstuk de hervorm de en katholieke kerk. Vissen dar telen in de Scheldegolven, die tegen Hoedekenskerke spoelen en vogels schieten door de lucht. Het is een fantasie-volle tekening", die wel bevredigen zal. Het gemeentehuis is, zoals men dat noemt van alle gemakken voorzien en heeft o.a. ook een flinke en solide kluisruimte voor de archiefstukken. In het verlengde van het gemeente huis is de ..klapbank" geprojecteerd: een pergola verbindt het gebouw met de burgemeesters-woning; men vindt nog een schilderachtig vijvertje in de trant van een ..dorpsvate" en er ligt nog genoeg grond achter het complex om verdere verfraaiingen aan te brengen. Zo men weet, zal de Commissaris der Koningin op 25 mei het ge meentehuis openen en op die dag wordt ook 't grote Smyrna-tapijt aan geboden voor de raadszaal, dat door de dames uit het dorp geknoopt is. In ons ..Zeeuws Portret" van de heer F.B.G. de Meyer te Terneuzen is tot onze spijt een zinsnede weg gevallen. Waar gezegd wordt, dat de heer de Meyer Ridder is in de Orde van de H.Gregorius de Grote en in de Belgische Kroonorde, is wegge vallen. dat hij ook het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau be kleedt. Van onze adverteerders SHOW FA. MANNAERT TERNEUZEN In zijn showroom in de Verl. van Steenbergenlaan houdt de heer D. Mannaert te Terneuzen een show van kleine auto's, motoren. scooters, bromfietsen en motorcarriers. Daar de show van vorig jaar een groot succes was. besloot men deze keer de Paasshow tot en met a.s. zaterdag te laten duren. Het allernieuwste wat op dit gebied wordt gebracht is in deze show te vinden. Voor de inge wijde liefhebbers is er een overdaad aan nieuwe snufjes. Maar ook voor degenen wier technische kennis niet zo groot is, valt er veel te zien: er is nl. ook een uitstekende voorlich ting. RADIO-TELEVISIE-SHOWROOM MIDDELBURG Het elektro- en radio-technisch bu reau, gebr. Kunst te Middelburg opende zijn nieuwgebouwde radio-te- levisie-showroomi n zijn pand aan de Lange Delft. De imposante zaal, waar een keurcollectie toestellen klaar staat om beproefd te worden, bevat ook o.m. een moderne Disco-bar. waar vier personen tegelijk zonder hinder van elkaar te hebben, kunnen luisteren naar de grammofoonplaten, die er in afgedraaid worden. Twee duizend van deze platen zijn in de showroom aanwezig! Op de openingsdag bestond er een overgrote publieke belangstelling voor deze showroom ;die inderdaad iets unieks is. OPENING TENTOONSTELLING A.s. maandagavond zal burgemees ter mr. Bolkestein in de provinciale bibliotheek de tentoonstelling openen van foto's, drukwerken, enz. betref fende het werk van de vereniging ,,Uit het volk - voor het volk" De collectie loopt over een tijdvak van ruim 90 jaar. Op 68-jarige leeftijd overleed al hier de heer J. Louwerse. oud-amb tenaar ter secretarie en conservator van het stedelijk museum. Buiten het ambtelijk terrein bewoog de heer Louwerse zich eveneens. Hij bekleedde in verschillende vereni gingen een bestuursfunctie en was o. m. consul van de A.N.W.B.. secr.- penningmeester van „Rijwielpad Walcheren"; Oranjebond enz Ook als kenner der plaatselijke hi storie was hij veler vraagbank. B. en w. herinneren de raad, die vrijdag a.s. vergadert, er aan, dat ook dit jaar weer door het plaatse lijk comité een „Zomershow" wordt georganiseerd ter stimulering van het vreemdelingenverkeer en het brengen van meer levendigheid in de stad. Hoewel de plannen van uitvoe ring nog niet definitief zijn vastge steld. ligt het in de bedoeling een soortgelijk aantal evenementen tot stand te brengen als vorig jaar is geschied. Deze zullen dit jaar echter in het teken staan van de De Ruyter- feesten, zonder dat van een doorkrui sen van de werkzaamheden voor bei de festiviteiten sprake zal zijn. Het ligt in de bedoeling, dat men zich zo wel op cultureel als op commercieel gebied zal bewegen. De kosten van de zomershow 1957 worden geraamd op f 16.230.-, waar bij de bijdragen in natura buiten be schouwing zijn gelaten. Voormeld comité is niet in staat alle ter zake benodigde gelden bijeen te brengen. Daarom heeft het ver zocht te bevorderen, dat voor het on- derwerpelijke doel wederom een subsidie beschikbaar wordt gesteld uit de gemeentekas. Vermits b. en w. op het standpunt staan dat met het ontplooien van de activiteiten ter zake een groot belang voor de stad wordt gediend, stellen zij de raad voor, een subsidie be schikbaar te stellen en wel tot het ex ploitatietekort, met een maximum van f 4.000.-. Voorts heeft voormeld comité ver zocht, te bevorderen, dat door de dienst van gemeentewerken de nodi ge en onontbeerlijke gratis medewer king wordt verleend bij het organise ren van de feestelijkheden. Aangezien het comité er van overtuigd is. dat voor het welslagen der feestelijkhe den de medewerking van deze ge meentedienst niet kan worden gemist, stellen b. en w. gebaseerd op de vorige jaren opgedane ervaring verder voor een krediet te verlenen van f 2.000.-. AANVRAAG BOUW R.K. ULO-SCHOOL Bij het gemeentebestuur kwam binnen een verzoek om medewerking te verlenen voor de bouw van een zesklassige school voor uitgebreid la ger onderwijs, op een terrein ten noorden van de Adri van Coortelaan. HERDENKINGSPLECHTIGHEID IN „DE RUYTERSCHOOL" Zaterdag 4 mei, des middags om half vier, zal in de Hall van de „De Ruyterschool" de jaarlijks te rugkerende herdenkingsplechtigheid worden gehouden van de oud-leerlin gen en leerlingen, die tijdens de tweede wereldoorlog hun leven lieten voor de vrijheid van ons volk. Na enkele korte toespraken zal een krans worden gelegd bij de aange brachte gedenkplaat. s-Heeretihoek RAAD WERKTE KLEINE AGENDA AF Op diens eigen verzoek is aan bur gemeester v. Horsigh, die 1 mei af treedt, eervol ontslag verleend als ambtenaar burgerlijke stand. Aan de r.k.jongens- en meisjes school is ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920, resp. 902.75 en 570.- beschikbaar gesteld voor nieuwe leer middelen. Aan de Hervormde stichting voor maatschappelijk werk en gezinsver zorging in de ring Borssele van de Ned.Herv.Kerk is met ingang van 1957 een jaarlijkse bijdrage ad 0.10 per. Ned.Herv. inwoner en een bijdra ge van 25 pet. der kosten per ver zorgingsdag per zorggeval binnen de ze gemeente, toegekend. De wielersupportersclub van 's-Hee- renhoek heeft verzocht een gemeen telijke garantie te verkrijgen voor het eventueel tekort op de te houden prof-course. Ofschoon minder sympathie getoond wordt voor een prof-course dan voor een amateurs-course, is toch besloten een garantie te geven van 250,- voor het geval dat door zeer bijzon dere omstandigheden een financieel debacle zou optreden. Op een ingekomen aanvraag van de bewoners van de Burg. v.Horsigh- straat, om een verbinding te maken tussen die straat en de Molendijk, wordt mededeling gedaan, dat de eigenaar van de grond waarover het voetpad zou moeten lopen niet be reid is om de nodige grond aan de gemeente te verkopen. Indien deze eigenaar op dit standpunt blijft staan is inwilliging van het adres niet mo gelijk, omdat de nodige grond niet onteigend kan worden, omdat de ver bindingsweg op dit ogenblik niet voorkomt in een goedgekeurd plan van uitbreiding. Heinkenszand SFEERVOL PAASCONCERT Ondanks het onvermijdelijke straat rumoer wist de muziekvereniging Euterpe, bij de eerste uitvoering in haar geschiedenis van gewijde muziek op paasmorgen in de open lucht, de juiste sfeer te treffen. En dit was op de eerste plaats te danken aan de toewijding en over gave waarmee de muzikanten het goed gekozen programma ten gehore brachten. In weerwil van het ongewone uur had een vrij talrijk en aandachtig publiek een plaatsje gezocht rond de muziekkiosk aan de Kerklaan toen de eerste tonen van het ..Avondge zang" verklonken Stemmingsvol werd Ook uitgevoerd „Het lied aan de avondster". Ontroerend en zui ver klonk het „Naher mein Gott" van Bach. Met de plechtig jubelende to nen uit Aida's Triomf mars kreeg dit gewaardeerde concert een waardig slot. FATALE GROET Gekomen in de bocht van de Pro- vincialeweg - Dorpsstraat, nabij de Oudekamerseweg. zag de bejaarde bestuurder van een motorrijwiel, de heer T.M. v.d. V. een kennis en groette hem joviaal met opgestoken hand. Dit was voor hem hét fatale moment, want hij verloor de macht over het stuur en vloog uit de bocht. De gevolgen waren vrij ernstig, want de bestuurder liep een diepe in scheuring aan zijn oor, een gebroken neusbeen en inwendige kneuzingen op. Zijn duopassagiere, mevr. A.H. werd van haar zitplaats geslingerd, bekwam een diepe vleeswonde aan haar been en een lichte hersenschud ding. Dokter van Maanen verleende eer ste hulp, waarna beide slachtoffers naar het ziekenhuis te Goes werden vervoerd. Het splinternieuwe voertuig werd zwaar gehavend. Ktv aden dam me HENGELEN, HENGELEN De hengelaarsvereniging „Zak van Zuid-Beveland", opgericht voor 's- Gravenpolder, Kwadendamme, Hoe dekenskerke. Baarland en Oudelande werd koninklijk goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Dries zv P. van den Berge-Verschelling (won. te Axel) Alex zv W. Verhaegen-Buijsse (won. te Westdorpe); Jeanine dv R. de Kra ker-van Es (won. te Axel); Susanna dv J. Rijnhout-Bakker: Reiniera dv M. Schot-den Baas; Marina dv A. Bliek-de Winde; Dolinda dv O. de Jaeger-van Hoecke (won. te Sas van Gent)Catharina dv J. van Cadsand- de Jonge (won. te Zaamslag). Huw.-aangiften: D. de Zeeuw, 31 j. en E. Moes, 22 j. A. van der Meer (van Texel, 23 j. en S. Brakman, 20 j. Huwelijken: C, van Overbeeke (van Amsterdam) 25 j. en P. Joosse, 26 j. M. Meermans (van s-Gravenhage), 23 j. en C. Ribbens, 21 j. Overleden; Jan Vermeire. 86 j., geh. gew. met S. Buijs (won. te Koe wacht). Emilie Genbrugge, 79 j. (won. te Sas van Gent). Desiré Heij- dens, 77 j.. echtg. van M de Vrieze. Dries van den Berge, 3 d., zv P. en T. Verschelling (won. te Axel). ALLE EIEREN GEVONDEN Evenals het vorige jaar was het al heel vroeg op paas-zaterdagmor- gen een drukte in Terneuzens stra ten. Vele kleine speurders zochten zorgvuldig in alle hoeken en kanten naar de door de middenstandsver eniging „Klimop" verstopte kalkeie- ren. In portieken en op vensterban ken, overal liepen de jongens en meisjes kans een kalkei met het opschrift „Klimop" te vinden. In de namiddag werden deze eieren in café ,,'s Lands Welvaren" omgeruild te gen een echt chocolade paasei. De kleine detectives hebben goed hun best gedaan, want alle honderd eie ren werden gevonden en ingeruild. Honderd kinderen werden daarmee blij gemaakt, want niemand kon méér dan één ei omruilen, waardoor minder-gelukkige zoekertjes vaak ook voor hun moeite werden beloond. AFSCHEID DS J. IIOMAN Zondag a.s. zal ds J. Homan om half elf in de Hervormde kerk af scheid nemen van zijn gemeentele den en vrienden. Een week later zal hij te Made (N.B.) worden beves tigd en intrede doen als bijstand in het pastoraat. Aardenburg SINT JORISDAG 1957 Door de padvinders, welpen en ka bouters van de St. Baafsgroep aan gesloten bij de N.P.V. en het N.P.G. werd Sint Jorisdag met enige plech tigheid gevierd. Des morgens werd op de Markt de Nederlandse driekleur gehesen en werd de reveille gebla zen. Ds. L. S. Blom sprak daarbij als oubaas een toepasselijk woord. De aangetreden jongens en meisjes kre gen elk een tulp in hun knoopsgat en begonnen vol goede moed aan de ac tie „Een heitje voor een karweitje". Des avonds werd er een groot kampvuur gehouden op de Elder- schans. TOERISTENDRUKTE Ook Aardenburg werd betrokken in de buitengewone drukte van het toeristenverkeer met de mooie Paas dagen. Naast de gewone verkeers drukte waarbij het vooral de Belgen en Fransen waren, die doortrokken, was er doordat langs de kust alles vol zat zoveel vraag om logies, dat de plaatselijke hotels en hun depen dances geheel vol zaten en er nog meerdere gasten moesten worden ge holpen. Ook het Jeugdcentrum „Ma- ris Stella" zat geheel vol met toeris ten. Door bemiddeling van de plaat selijke V.V.V. kon nog een regeling worden getroffen. Het was zelfs een probleem om voor het voedsel te zor gen, daar op een zo grote toevloed niet was gerekend. Bij de overnach- ters waren het vooral Duitsers, en Fransen, enkele Denen en zelfs Ame rikanen. GOES Grand: Istanboel. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De machinist, MIDDELBURG Electro: Leven in de brouwerij. OOSTBURG Ledel 8 uur: Pechvogel en Co. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De postmeester. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Je kunt het haar niet kwalijk nemen. VLISSINGEN Alhambra: Aanranding, Luxor: De avonturen van Quentin Dur- wai d. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.15 uur: Butterfly. GOES Grand: Terug uit de hel. MIDDELBURG Concertzaal; Lezing ZVU door ipr. W. de Graaff. VLISSINGEN Alhambra: Terug uit de hel. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Het land van de glimlach. GENT Kon. Ned. Schouwburg 19.30 uur: Een zekere Judas.

de Stem | 1957 | | pagina 2