m V er warring Jordanië neemt toe ürükoïfi op al Regering wankelt Onverwachte getuige Belasting verhoging Nietes-welles-correspondentie tussen Eden en Boelganin Boodschap Paters krijgen hun vliegbrevet lekte inst Voor de ontvangst van de koningin Kentering in Indonesië? Declaraties zak in eigen Toverballen Brand na 31 jaar geblust IU FS Dividend Ford 15 (v. j. 20) pCt STROOMLIJN IN TUNNELS Regeringscrisis voor Hongaren Ir. J. Albarda overleden Deze week geen STEM-toto r Longa kam \ekraakt DAGBLAD VOOR ZEELAND Berichtengeruchten Communisten actief tegenspraken en stokerijen genoeg De zaak tegen ..De zwarte ruiter Meer bewolking Nog in deze week Suezkwestie in veiligheidsraad Vlieger in Canada omgekomen Laat geen revolvers slingeren! Medische conferentie over atoom-oorlog Brieven over Su cz-kanaalk west ie Albert Schweitzer: Onrust in Chili Sir John Harding acht Cyprus nodig ïspondent) LONGA ge- i 0-0 gelijk zich geheel defensie en NGA graag e bijna, want iest doelman ;nt een schui- nders hadden >ren óók. Dat ;nd geweest, r voetbal al niet tot een tun weg von- iuut rechtsbin- e speler in de jen op gelijke eer fraai voor- Haperen en teen gesmeerd ederen en het t 2-1 voor de n zijn, als Kees its-achter ope- •gekende straf- k onbenut bad namelijk ver puwe moed leze meevaller ïuwe moed en. ijk de handen k doeltreffend Het bleek, dat Zeist-doelpunt s gegaan, zich aak berekend or en zou dat en. Overigens ;m op dit stuk h mocht RBC stand nog 1-1 werd gefloten. ;t gedane me- bij 't Goot je witten extra eker mogelijk, n de Roosen geven, nadat Enige doel- hter allereerst aleer rnidvoor tterende com- eren en Ver- ?plaatste, laag Bals het na- leiding (2-1). lege veilig steeds geen waren de aan. aar als het op fging, hielden ?levende RBC- st. De afwer- echter aller- rerigens lieten oede der .Rao- steken vallen der gastheren hield, of het -net doorvoer- lelijk tot mis- 1 ook het be klagen gevaar- en voor het in ide slot, werd 'olledig veilig, ïrveerde tech- l met een zui- keeper Bals jm er hoe meer ampioensplan- nt lijken. De i niet verras- enbare Zeist aal Longa bij gelijkspel ge- betekende dat ote winst ook. het meest be- ldige dingen «raken (4-0). en de achter mie niet baas bij D1IC een 3 6 5 8 5 8 9 9 6 10 10 9 8 10 4 13 7 11 3 18 7 16 37 52—25 35 76—36 33 50—26 29 48—51 29 56—32 28 55—48 27 51—47 25 41—44 22 50—61 22 28—41 22 44—61 22 46—54 19 48—53 13 45—76 13 38—83 97e JAARGANG No. 22436 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelok Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: 1 M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J V 't Westende. Abonn.prijs bü vooruitbet. t p. kwartaal, p. post t 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteii.) 0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 24 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.85 per m/m. (Ingezonden Mededelingen i 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOE'l, Westsingel 98 Telefoon 223S - Bureau vooi Zeeuwse h-Vlaanderen: HULS1. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus. TERNEUZEN, NoordstraaT>6. Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). De toestand in Jordanië blijft uiterst verward. Uit aller lei bronnen kwamen berichten die elkaar op de meest heftige wijze tegenspraken. Radio-Cairo kwam in de loop van de dag onverwacht met de mededeling dat de Jor daanse regering zou zijn afgetreden. Als bron werd opge geven: het agentschap voor bel Midden-Oosten, hen ander bericht gewaagt van een Syrische bereidheid tot bemidde len. Een aantal berichten spreekt over communistische agitatie en over grote betogingen. Aan de andere kant heeft Dulles op een persconferentie koning Hoessein alle steun van de Y. S. toegezegd „in zoverre bij die nuttig acht." De achtergronden van de verwar ring breiden zich dus nog steeds in ring breiden zich dus nog steeds uit in diepte en breedte. Volgens het Ita liaanse blad (communistisch) ..Paese sera" zou de Jordaanse minister van buitenlandse zaken, Naboelsi, hebben verklaard: ,,Als de nationale partijen mij vragen ontslag te nemen, zal ik dat onmiddellijk doen." Om het nog interessanter te maken zij opgemerkt dat de huidige crisis in Jordanië werd ingeleid door het ontslag van dezelfde heer Naboelsi als premier. Naboelsi zou ook hebben toegezegd, dat hij en zijn collega's „in geen ge- In de vergadering van de raad van beheer der Nederlandse Ford Auto mobiel Fabriek, werd besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het jaardividend voor het boekjaar 1956 te bepalen op 15 pet. (v.j. 20 pet.), waarvan al 6 pet. als interim divi dend is uitgekeerd. OP CYPRUS heeft de Britse gouver neur het doodvonnis tegen de 18-ja- rige Cyprioot Kyriakou gewijzigd in 10 jaar gevangenisstraf DE DIEVEN die Amsterdam als werk terrein hebben deden tijdens de paas dagen flinke zaken. Op diverse plaat sen maakten zij voor honderden gul dens buit. DE RECHERCHE van de Spoorwegen heeft de hand gelegd op twee broers en een zwager. Zij hadden een „fami lie-vennootschap" in zakkenrollen. Uit het afgelopen jaar kwamen al 150 gevallen aan het licht. DE „KEUKEN van de toekomst", een droomkeuken van Amerikaanse inge nieurs, arriveert 24 april op Schiphol voor de tentoonstelling „Het Atoom". SCHIPHOL heeft met Pasen het re cord-aantal bezoekers gehad van ruim 28.000 personen. DE KLU KLUX KLAN heeft besloten voortaan -ook katholieken tot het lid maatschap toe te laten! Aangetekend zij dat deze organisatie voor katho lieken verboden is. Bovendien ageerde zy tot nu toe tegenhet katholi cisme. EEN LEERLING van de Lorentz- H.B.S. in Arnhem bleek infectiebron voor t.b.c. te zijn. Er zijn thans der tien gevallen geconstateerd. EEN TJALK met zeven opvarenden kapseisde gisteren ten noorden van Vlielapd. Alle opvarenden werden ge- led door een passerende schelpenzui ger qn een sloep van de Rijkswater staat: HET PERSBUREAU PIA. dat op last van de militaire autoriteiten te Dja karta was gesloten, is weer aan het werk. Een ware invasie van scherpe kritiek uit alle delen van Indonesië is hieraan niet vreemd. DE AMBTENAAR J. Ruiter, die op 5 november 1956 mee demonstreerde voor het Haagse gebouw van De Waarheid, is van rechtsvervolging ontslagen. Hij is voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld na een psychiatrisch onderzoek. val zullen toestaan dat hun lidmaat schap van de regering gebruikt zal worden om een of ander besluit te bevorderen dat in strijd is met de wil van het Jordaanse volk buiten elk militair pact. dat vreemd is aan de Arabische solidariteit, te blijven. ..Wij zullen elk compromis met cle imperialisten, die trachten weer vas te voet te krijgen in ons land, ver- j werpen," zo besloot volgens het com-] munistische blad de heer Naboelsi. Zes punten j Het Syrische blad „Alray al Raam" heeft een verslag gepubliceerd van het Jordaanse nationale Congres van maandag. Daar zou een resolutie zijn aangenomen met de volgende zes punten: Verwerping van de leer van Eisen- j hower. Vorming van federale unie tus- sen Syrië, Jordanië en Egypte. Handhaving van „positieve neu-1 traliteit." I Verzoek aan de Jordaanse autori teiten om de grondwet en de vrij heid van de burgers te eerbiedi gen. Verwijdering van verraders en imperialisten uit de bestuursappa raten. Veroordeling van elke poging om het leger te ontbinden. Daarnaast zou volgens dit Syrische blad een comité moeten worden ge vormd dat aan de regering moet ver zoeken om heen te gaan. Wordt dit verzoek geweigerd dan breekt woensdag een algemene staking in Jordanië uit. In feite schijnt een communistische deputatie aan premier Chalidi deze zaken te hebben voorgelegd en ge vraagd hebben om herstel van het militaire bestuur. Communistische j pamfletten nodigen het volk uit om j over te gaan tot staking. De Jor- daanse regering heeft inmiddels alle berichten als zou de regering zijn afgetreden zonder meer tegengespro ken! (Eigen bericht) Van hoogst betrouwbare zijde is ons even na middernacht meegedeeld dat de buurman-huisbaas van „De zwarte Ruiter", de heer de Haas te Helmond, heeft verklaard dat vandaag zijn echt genote het volgende zal getuigen voor de rechtbank: „Ik kwam op de avond van de overval te Ravesteyn de verdachte om kwart over zes in de avond tegen in de gang tussen ons huis en het zijne te Helmond. Hij kan dus overeenkom stig de tijd berekening en de dienover eenkomstige bewering van de verde diger, nir. Scheefhals, onmogelijk op het tijdstip van de overval (ongeveer zeven uur in de avond) in Ravesteyn geweest zijn". Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig tot woens- dagavond: Tijdelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige, langs de wadden- kust af en toe krachtige noord- oostelijke wind. Dezelfde tempe- i raturen of iets lagere dan giste- ren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting; hier en daar licht be- wolkt met enige kans op onweer, vooral in het westen. Geen of weinig verandering van tempera- tuur. Vandaag: zon onder 19.54 uur. 5 Maan onder 14.13 uur Morgen: zon op 5.25 'uur. Maan op 3.25 uur. S5-- v.E3L# Tijueiw Zij 11 (.j-z. r. luioSie■dc-jc/v aart Zweden in cle tweede helft van mei, zal het Nederlandse koninklij ke paar o.m. ook een tocht maken met de Noorse koningssloep „Vasa- orden" en het spreekt welhaast vanzelf, dat er daarom op het ogen blik met deze sloep al druk wordt geoefend. De foto geeft daarvan een beeld. j Naar van gezaghebbende zijde te I New-York verluidt, zullen de V.S. I binnen 24 uur om een bijeenkomst }van de veiligheidsraad over de kwes- tie Suez verzoeken. Men verwacht, dat de elf leden van de raad don derdag of vrijdag bijeen zullen ko men. De Amerikaanse afgevaardig de Cabot Lodge zou dan de raad verslag uitbrengen over de onder handelingen, die de Amerikaanse am bassadeur te Cairo, met de Egyp tische minister van buitenlandse za ken voert. Uit dit rapport zouden de verschillen blijken tussen het Egyp tische standpunt ten aanzien van de exploitatie van het Suezkanaal en de ..zes beginselen", welke de raad heeft aanvaard. De voornaamste van deze beginselen is dat de waterweg niet het voorwerp van de nationale politiek van enig land mag zijn. De Nederlandse korporaal-vlieger J. Nauta uit Sneek is vorige week woensdag in Canada tijdens een oefen- vlucht om het leven gekomen. Nauta, die in Canada in opleiding was, maak te een vlucht in een T 33-straaltrai- ner. Hij moest om nog onbekende redenen zijn toestel verlaten en sprong er uit. Door eveneens nog onbekende oorzaak is hij bij de sprong om het leven gekomen. Korporaal Nauta was 20 jaar. Hij was ongehuwd. Een ongeladen revolver op de voor bank van een auto, die aan de ver keerde zijde van het Noordeinde in I)en Haag was geparkeerd, heeft geleid tot de aanhouding van de 22-jarige constructeur VV. E. ten H„ verdacht van het plegen van een 20-tal inbra ken in een groot aantal gemeenten. De auto werd dinsdag in het Noord einde aangetroffen en stond in de weg. Daarbij bleek, dat op de voor bank een revolver lag. Men waar schuwde de politie, die vaststelde, dat het een gehuurde auto betrof. De huurder had een gefingeerd adres op gegeven aan de onderneming, die de auto had verhuurd. Na enige tijd kwam de huurder de auto terughalen. Hij werd door de politie aangehouden. De man bleek te hebben gelogeerd in een hotel in de Molenstraat. Bij onderzoek bleek, dat hij in nog meerdere hotels had ver toefd. In de onderscheidene hotels en in de auto werden tal van zaken aan getroffen, zoals een zaklantaarn, vij- Overste Ventje Sumtial. die ais mili tair commandant van Oost-Indonesië op 2 maart in vier provincies een militair bestuur instelde, lieeft zo maar verklaard- „Wij moeten vertrou- u en hebben in de nieuwe regering". Ook ontkent hij hevig „het gezag van de centrale regering te hebben over genomen". Dit duidelijk; terugkrabbelen kan verband houden met de donderdag te Djakarta te houden bijeenkomst van commandanten en gouverneurs onder leiding van generaal Nasution. Daar zal gepraat worden over de vraag stukken in verband met de staat van oorlog en beleg. Intussen gaat pre mier Djuanda naar Sumatra om een „van hart tot hart"-bespreking te houden met de plaatselijke militaire autoriteiten. Al met al lijkt het erop dat de regering de kans krijgt om althans enigszins de rust te herstel len. len, portefeuilles, portemonnees, rin gen en andere zaken. In de portefeuil les werden nog de kaartjes van de eigenaar aangetroffen. De man had de voor hem waardeloze zaken in de hotels achtergelaten. De belastingverhogingen, die door de regering in haar hestedingsnota in het vooruitzicht werden gesteld zijn thans bij de Tweede Kamer in gediend. De voorstellen omvatten: I. Een verhoging van de vennoot schapsbelasting van 40-43 tot 44-47%. De verzwaring werd beperkt tot de jaren 1957 en 1958. De opbrengst wordt geraamd op honderd miljoen gulden. II. Verhoging van het lussentarief en het weeldetarief van de omzetbe lasting. Hiervan worden uitgezonderd, ge destilleerd, personenauto's en motor rijwielen. Deze catagorieën zijn nl. al getroffen door accijnsverhoging en de verhoging van de weeldebelasting. Verder wordt bier, radio- en televi sietoestellen onder het tussentarief gebracht en auto- en motorbanden onder het wcelde-tarief. De wijzigin gen gelden tot 31 juli 1959. De op brengst wordt geraamd op vieren twintig miljoen. III. Wijziging van de personele be lasting, die afhankelijk is van de huurwaarde van de woning. Perso nen, die thans geen personele belas ting betalen zullen echter in de toe komst, ondanks de huurverhoging vrijgesteld blijven. De geraamde op brengst is zeven miljoen. Generaal Lauris Norstad, opperbe velhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft meegedeeld dat bur ger- en militaire deskundigen op ge neeskundig gebied op de vandaag te Parijs beginnende medische NAVO- conferentie zullen spreken over de ontwikkelingen, die zich in een met kernwapens gevoerde oorlog kunnen voordoen. Voordat de Engels-Franse oorlog tegen Egypte losbarstte hebben Boel ganin en Eden de nodige correspon dentie over deze affaire gevoerd. De Engelse regering heeft deze briefwis seling nu gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het een „nietes-welles- spelletje" is geweest, dat ons aan onze kinderjaren doet denken. Voor naamste punt uit de brieven van Boelganin is geweest, dat militaire acties van Engelse en Franse kant niet te rijmen vallen met het lidmaat schap van deze landen van de Ver enigde Naties. Boelganin heeft voorts uitvoerig gewaarschuwd voor de ge volgen. die een actie zou hebben. „Schade aan het kanaal zelf, aan olievelden en -leidingen en alle Ara bieren in liet geweer. Niet alleen voor de betrokken landen, maar voor heel Europa zou een conflict ernstige vor men aannemen." Logisch is het, dat moeilijkheden," zo schrijft Ede teren niet van vandaag of gisteren." Eden schrijft bovendien, dat interna tionaal toezicht op het Suezkanaal in het geheel niet in strijd hoeft te zijn met de soevereiniteit van Egypte. Dit laatste ontkent Boelganin natuurlijk weer. ..Nooit", zegt Eden „heeft de Sowjet-Unie iets gezegd of gedaan te gen de provocerende daden van Nas ser. De militaire maatregelen uit voorzorg zijn ten volle gerechtvaar digd, omdat de leider van Egypte een militairist is. Hij heeft zich bo vendien vergrepen aan eigendom van de Kanaalmaatschappij en employés bedreigd." Eden haalt voorts het standpunt van de Russische regering in 1947 aan, waarbij zij zich bereid had ver klaard, om de instelling van inter nationaal beheer over het kanaal te steunen. Tenslotte heeft Boelganin in een brief van 23 oktober gezegd, dat hij het eens was met het besluit van de Veiligheidsraad aangaande de begin selen, die een basis verschaffen voor een definitieve regeling van de Suez kwestie. Op die brief heeft Eden niet meer geantwoord. Mollet.Boelganin Ook Mollet heeft Boelganin enkele malen geschreven. Twee van zijn brieven heeft het Russische blad „Izwestia" enkele dagen geleden ge publiceerd. Ook Mollet veroordeelde het optreden van Egypte. De Rus sische regering zou in voorkomend geval op overeenkomstige manier hebben gereageerd, aldus Mollet. In Frankrijk is men. volgens een woordvoerder van het Franse minis- Eden in zijn brieven schrijft, dat Nas- ser het ernaai gemaakt .heeft „De MlKOjail 111 lOSlCIirij K De zendeling-arts dr. Albert Schweit zer dringt er bij de publieke opinie overal ter wereld op aan te eisen, dat de proeven met kernwapens worden beëindigd. Aldus een door de Noorse radio uit gezonden boodschap van dr. «Schweit zer. Deze winnaar van de Nobelprijs voor de vrede noemt radioactiviteit „een catastrofe voor het mensenras". De Noorse radio zond de tekst in het Noors. Frans, Duits, Engels en Russisch uit. In de boodschap wordt er op ge wezen. dat Japan het enige land is, waar de publieke opinie beëindiging van de kernproeven eist. Mikojan, een der vice-premiers van ce Sovjet-Unie, is voor een officieel bezoek van vier dagen aan Oostenrijk in Wenen aangekomen. Hij zal bespre kingen voeren met leden van de rege ring en industriële ondernemingen bezichtigen. Mikojan zou in november jl. reeds naar Oostenrijk gaan, maar de op stand in Hongarije kwam er toen tussen. terie van buitenlandse zaken niet op gewonden over deze publikatie van de Russische regering. Hij achtte het niet waarschijnlijk dat de Franse re gering ook tot publikatie van de briefwisseling (en) zou overgaan. De 36-jarige L. P. K. uit Den Haag, ambtenaar aan een der departemen ten, is door de recherche aangehou den als verdacht van oplichting. Hij wa.i werkzaam bij de afdeling comptabiliteit aan een der ministeries, waar hü zich onder meer belasttemet de uitbetaling van declaraties. In de afgelopen maanden zag hij kans om op vijf valse betalingsop drachten 29 mille te innen. Hij ge bruikte oude opdrachten voor de tweede keer. Naar willekeurige adres sen stuurde hij brieven op zijn eigen naam en verzocht de bewoners de belangrijke brief, die hij verwachtte, voor hem te bewaren. Op een adres l :n Rijswijk dacht men met de „zwarte ruiter" te maken te hebben. De poli tie werd gewaarschuwd, de man werd aangehouden en na onderzoek kwam alles aan het licht. De ..Jenner"-tunnel in de Franse havenstad Le Havre is zonder twij fel het meest moderne en meest ori ginele kunstwerk, dat langs de we- P' V 25. aPrtl as'smorgens om half elf, zul m hotel „Hof van Holland" te Hilversum het vliegbrevet worden uitgereikt aan de paters F. J. Verheyen, H. G. J. Vergouwen en K. M. Hermans, die ten behoeve van hun werkzaamheden in de mis siein nederlands Nieuw-Guinea binnenkort gebruik zuilen maken van een sportvliegtuig. De paters hebben de afgelopen maanden hun opleiding tot vlieger gevolgd bij de Nationale Luchtvaartschool te Hilversum. De brevetten zullen worden uitgereikt door de heer J. Coblijn van de afdeling luchtvaartinspectie van de Rijksluchtvaartdienst. Op initiatief van de missie-verkeersmiddelen actie (MIVA) is begin 1956 onder alle Nederlandse missiebisschoppen een enquête gehouden met het doel een inzicht te krijgen in de vervoersmoeilijk- heden in de missiegebieden. Het onderzoek wees uit dat er in vrijwel alle bisdommen een vervoers probleem was, dat voor een deel werd veroorzaakt door het ontbreken van begaanbare wegen, maar voornamelijk door een tekort aan geld voor het aan schaffen van vervoersmiddelen. De MIVA heeft in het midden van het vorige jaar een actie op touiv gezet om de missie in Ne derlands Nieuw-Guinea aan een vliegtuig te helpen. Als gevolg daarvan hebben de genoemde drie paters van instructeur Wesselius van de Nationale Lucht vaartschool les in het besturen van een vliegtuig ontvangen. gen van Europa te vinden is. De bogen van deze sierlijk gevormde tunnel zijn voorzien vim een soort ajour-patroon dat veel licht toe laat. In de tien maanden dat de tunnel nu al in gebruik is, regi streerde het automatische telsys- teem gemiddeld per dag: 3500 auto's, 12500 fietsen en motorfietsen en 2400 wandelaars. Deze getuige, mevrouw de Haas uit Helmond, is nooit eerder in het pro ces tegen „De zwarte Ruiter" opge roepen. President Ibanez van Chili heeft maandag het ontslag van het kabinet geëist Volgens waarnemers spruit het be sluit van de president voort uit me ningsverschillen in het kabinet na een onderzoek door de militaire aan klager naar het gebruik van de poli tieke politie bij de jongste ongeregeld heden in Chili. De gehele Nederlandse jeugd gaat zich inzetten ter leniging van de grote nood die heerst onder de circa 3000 in Oostenrijk verblijvende jeugdige Hongaarse vluchtelingen tussen de 14 en 20 jaar. Onder auspiciën van de Nederland se Jeugdgemeenschap en in samenwer king met het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse studenten raad begint zaterdag 27 april a.s. de grote landelijke toverbal-actie onder het motto „Ken je het geheim van c'e toverbal?" Men wil dan trachten één miljoen doosjes, elk inhoudende vier tover ballen, te verkopen. Elk doosje bal len, dat tegelijkertijd als lot dient, mag niet geopend worden tot op een dag in eind mei, waarop via de radio het geheim zal worden bekend ge maakt. De toverballen bevatten nL geheimen. Er zitten huizen, auto's, te levisietoestellen, radio's, bromfietsen en studiebeurzen in verborgen, tot een totale waarde van 140.000. Ir. J. W. Albarda is op 79-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij was oud-minister, lid van de Raad, van State, voorzitter van de soc - democratische kamerfractie en lid van de Tweede Kamer. De begrafe nis vond gistermorgen in alle stilte plaats. Ir. Albarda werd in 1925 als fractie- vooorzitter de opvolger van mr. P. J. Troelstra. In 1939 werd hij minis ter van Waterstaat. Met dr. J. v. d. Tempel was hij de eerste socialist die zijn intrede maakte in de Nederland se regering. In mei 1940 was hij mi nister in het Londense kahinet-Ger- brandy. In 1945 werd hij lid van de Raad van State tot hij in 1952 we gens het bereiken van de 75-jarige leeftijd aftrad. In verband met de inter- land-wedstrijd Nederland België zal de STEM-toto voor komende zondag niet doorgaan. De mensen, die een greep willen doen naar de steeds begeerlijker wordende prijs (nu al 250 gulden), zullen dus geduld moeten hebben tot volgende week. De gouverneur van Cyprus, veld maarschalk sir John Harding, heeft in een vraaggesprek voor de Britse tele visie verklaard, dat Cyprus wel eens onmisbaar kan zijn voor de NAVO en bet pact van Bagdad. „Als de Britse luchtmacht lal wor den ingeschakeld om de rechterflank van de NAVO te dekken en ter on dersteuning van de landen, die lid zijn van de organisatie van het Bagdad- pact, is Cyprus onmisbaar als basis voor de Britse luchtmacht", aldus Harding. Inzake de toekomst van Cyprus merkte Harding voorts op. dat een verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken wel uitvoerbaar is, maar grote moeilijkheden met zich mee zou brengen. Harding zei i.v.m. de vrijlating van aartsbisschop Makarios, dat de bis schop kon worden vrijgelaten dank zij de successen van de Britse strijd krachten op het eiland. „Wij hadden de toestand op Cyprus voldoende onder controle om Makarios vrij te kunnen laten, mits hem niet toege staan werd naar het eiland terug te keren", aldus Harding. In het weekeinde is na 31 jaar een eind gekomen aan een brand in een kolenlaag bij het dorp Coal Burns in het noord oosten van Engeland. De brand was uitgebroken tijdens de al gemene staking van 1926. Een groep stakende arbeiders, die wat zakgeld wilden verdienen door het winnen van kolen in een aan de oppervlakte ko mende laag, schopten toen een vuurkorf omver. Het dorp is overigens genoemd, naar een beek en niet naar, kolen- brand!

de Stem | 1957 | | pagina 1