GROTE VERWARRING IN JORDANIË uct&v- 1 Nederland tijdens de (paas)eivol feestdagen Invallen van Iraakse troepen Ernstige bezorgdheid Het vuur sloeg toe °P zeer veel plaatsen URBI ET ORBI De TOTO liep op tot 250 gulden I Ën hier zijn de Oranje XI Viertal frappante wijzigingen Slachtoffers van de weg CORRUPTIE-SCHANDALEN VELDSLAG IN MOKUM [rie DAGBLAD VOOR Uitgeweken generaal Hiyari onthult zeer onverkwikkelijke zaken Wic zweert samen? Paasboodschap van de Paus Vrij zonnig Wat deden al die buitenlanders? Uitslagen top-voetbal Maatregelen van Indonesisch leger J I door I TEL 8637 I TEL 2057. j TEL 1015 I TEL. 897. JURG 1413187 97« JAARGANG No. 22435 Uitgav* N. V. Uitgever» Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Veicauteren. L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. t 7.-- p. kwartaal, p. post t 7.70, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kontnpin en Vaderland D I N S D A G 23 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 085 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. DCl C&CliUi WW"'34' uMV W w m Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 08, Telefoon 223S - Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZKN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOST U De Arabische iters gaf gisteren met enorme koppen het bericht dat Iraakse troepen zondag Jordanië zijn binnenge trokken. Inmiddels is de opvolger van de gevluchte generaal ISoewar, de generaal, majoor Hiyariuitgeweken naar de Syri sche hoofdstad Damascus. In een perscon ferentie heeft hij daar gezegd „dat er een imperialistische samenzwering in Jorda- nië bestaal tegen het volk en het leger". Koning Hoessein van Jordanië benoemde inmiddels een aantal bedoeïenen lot offi cier. Waarnemers geloven dat de koning de weg voorbereidt tot aanvaarding van Amerikaanse steun en aansluiting bij het Pact van Bagdad. De toestand is zeer ver ward, zowel in Jordanië als in de omrin gende landen. De uitgeweken Staf-chef Hiyari deelde mee dat het Jordaanse leger er valselijk van beschuldigd is een samenzwering tegen de koning voor te bereiden. Hij heeft persoonlijk ko ning Hoessein van het tegendeel pro beren te overtuigen. Hij verklaarde dat hem is gevraagd, of het leger be reid was ,,zich tegen het volk te ke ren indien dit zou ingrijpen om een regering aan het bewind te brengen die de bondgenootschappelijke samen, werking met Syrië en Egypte zou voortzetten." De legerleiders hebben tt zonder meer geweigerd een dergelij ke rol te spelen. Daarna werd het gerucht verspreid van een samenzwe ring van het leger tegen het volk en er zijn zelfs schijngevechten geleverd om het bewijs" te leveren. Nadat generaal Noewar was ontsla gen en de kabinetsformateur Nimr door bij het paleis samengebrachte eenheden pantsertroepen was uitge jouwd. kreeg Khalidi opdracht een regering te vormen, aldus Hiyari. Hij werd zelf benoemd tot chef van de generale staf en kreeg de opdracht om het korps officieren te zuiveren" na een onderzoek waarvan de conclu sies reeds vaststonden. Toen heb ik, aldus de genera al-majoor, na een laatste poging om koning en regering van het plan te doen afzien, het land verlaten. Ik wilde de gehele wereld ervan op de hoogte stellen van wat zich thans in Jordanië afspeelt. Verdeeldheid Om, tot een enigszins duidelijk in zicht te kunnen komen in deze verwarde toestand is het goed te bedenken dat beide uitgewe ken generaals behoren tot de „be weging van jonge officieren". Zij worden gesteund door de Pales- tijnen in west-Jordanië, terwijl de bedoeïenen, die het officieren korps zo plotseling zijn komen versterken, steun vinden bij de li J Eerste Paasdag heeft de grootste paasaucjiëntie ter wereld plaatsge vonden doordat het „Urbi et Orbi", dat door Z.H. Patis Pi us XII werd uitgesproken vanaf het centrale balkon van de St. Pi eter in het Va- tikaan, door Eurovisie werd uitge zonden. Op het plein voor de St. Pieter waren ongeveer 400.000 pel grims uit alle delen van de wereld tezamen gestroomd. De foto geeft een beeld van de heilige Vader tijdens de zegening. Te Damascus is een militaire parade gehouden welke werd afgenomen cloor-de Syrische president Shoekry Koewatli en de minister van defen sie Khaled el Azem. Op de foto ziet men de president (wuivend) en de minister in een open auto terwijl zij een Tsjechische T-34 tank passe ren. waarop de Arabische leus is geschreven: ..De heroïsche marte laar Adnan El Moelky" (Hij werd vermoord). EEN GRANAAT heeft waarschijnlijk na ontploffing de dood geëist van de 17-jarige D. Jongman uit Ede. Zijn verminkte lichaam werd op de Rijks heide aangetroffen. IN TWEE WEKEN reizen door de Sovjet-Unie had ik mijn buik vol van de ellende die ik gezien had. Dit zei een communistische professor, Hy- man Levy, op het Britse partijcon gres der communisten. KARDINAAL Wyszynski, Pri maat van Polen, wordt 10 mei in Rome verwacht om uit handen van de H. Vader de rode kardi naalshoed in ontvangst te nemen. ALLE MAATREGELEN die tegen de Joden in Egypte waren genomen zijn door de minister van Financiën opgeheven. ATOOMSTRALEN verkorten niet al leen de levensduur van getroffenen maar ook van hun nakomelingen. Dit heeft dc Amerikaan dr. W. Rus sell proefondervindelijk vastgesteld. DE LAATSTE verzetsstrijders van de Eoka op Cyprus, een groep van zeven man, zijn gearresteerd. On der hen bevindt zich de leider De metriou. DE HULP van de Ver. Staten aan het buitenland beliep in 1956 een totaal bedrag van 4,9 miljard dollar. DE MAYFLOWER' een copie van het schip waarmee de ..pelgrimfa thers" in 1620 naar Amerika voeren, zal zaterdag a.s. uit Plymouth (En geland) vertrekken voor een zeilende overtocht naar de V.S. MOSKOU zal de correspondentie tus sen de S.U., Frankrijk en Engeland betreffende het Midden-Oosten publi ceren. PHILIPS zal rekening houdend met de gang van zaken in de onder neming aan de personeelsleden een extra-betaling doen van 3 percent van het jaarinkomen. Droog en vrij zonnig. Matige tot vrij krachtige wind uit oos- J telijke richtingen. Ongeveer de- zelfde temperatuur als gisteren. 2 Vandaag: zon onder 19.53 uur* maan onder 13.09 uur. Morgen: zon op 5.27 uur; maan op 3.04 uur. leidende kringen in oost-Jordanië Naast deze verdeeldheid binnen de grenzen is er groot verschil van mening over het al dan niet samengaan met de V.S. Veelzeggend in dit verband is dat de nieuwe premier van Jordanië, dr. Khalidi, en de minister van buiten landse zaken, Naboelsi, hebben ver klaard, dat Jordanië een bezoek van de speciale afgezant van president Eisenhower, Richards, zal toejuichen. Om de verwarring zo mogelijk nog groter te maken verklaarde Naboelsi bovendien dat hij anti-communist is, maar dat hij Israël een groter ge vaar acht dan het communisme". Hij is ervan overtuigd dat de Arabieren op zekere dag terug moeten keren naar hun woningen in Palestina, dat zonder de geldelijke steun van de V.S. als staat niet kan blijven be staan. Het ziet er dus naar uit, dat hij eventuele steun van Amerika al leen maar zal willen aanvaarden, wanneer die steun aan Israël op zal houden. In Jordanië is militaire cen suur ingesteld, om tot de feiten terug te keren, terwijl de regering het volk verzocht heeft zich in deze ..kritieke dagen" te gedragen zoals het open bare belang dit vergt. Samenwerking met Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië is officiëel toegezegd. Dulles verklaart Tot slot zij gemeld dat Dulles een langademige verklaring heeft afge legd over de Amerikaanse bereidheid om te blijven strijden voor de vrede en ,,voor de bevrijding van alle on derdrukte volkeren." De V.S. zijn van mening dat alle volkeren hun onaf hankelijkheid moeten hebben. Met na druk verklaarde hijt ,,De V.S. willen dat deze beginselen in het Midden-Oosten worden toege past". Om aan te tonen dat het hem bittere ernst is besloot hij: ,,Een mo biele vergeldingsmacht moet het voornaamste afschrikwekkende mid del zijn tegen een aanval". Z.II. Paus Pius XII heeft in zijn Paasboodschap tot de wereld ver klaard dat „de slechte zeden op aller lei gebied zo ver zijn doorgedrongen en zo schaamteloos en algemeen zijn verbreid, dat zij de ernstige bezorgd heid wekken var hen, wie het lot van de wereld ter harte gaat.". De Paus sprak vanaf het balkon van de Sint Pieter. Op het plein had den zich driehonderdduizend men sen, onder wie vele toeristen, verza meld. De rede werd ook door de radio en de televisie uitgezonden. „De mensheid schijnt een lichaam bedekt met zweren, waarin het bloed moeilijk vloeit doordat de individuen, de klassen en de volkeren volharden in hun verdeeldheid en zich bijgevolg niet met elkaar verstaan. En terwijl zij elkaar niet kennen, haten zij el kaar en zij zweren samen, strijden en vernietigen elkaar". Vervolgens zei de Paus, dat er te kenen zijn dat op deze nacht een Niet een wedstrijd werd afge last, Dus ook de TOTO niet. Zou er deze maal een winnaar uit de bus komen? Vluchtig bekeken we de voorge sorteerde stapeltjes en zochten naar het bundeltje met als totaal telling 21. Waren er van vele stapeltjes duizenden inzendingen, cijfer 21 was slechts met oen honderdtal inzendingen vertegenwoordigd. Het was vlug uitgemaakt. Hoe serieus men iedere inzen ding ook behandeld had een goede uitslag was er ook deze maal niet bij. Jammer voor alle moeite die (ook deze maal weer door U ge daan is. Hier staat echte, tegen over dat de prijs steeds dikker wordt. Waarom dus volgende maal weer niet een kans ge- 1 waagd nu er inmiddels al f 250,- in de pot zit? Het wordt steeds spannender, zegt U nu zelf eens. dageraad volgt en „een nieuwe dag met een schitterende zon". Na zijn toespraak van twintig mi nuten verwelkomde de Paus in het Engels, Frans, Duits en Spaans de meer dan 100.000 buitenlandse pel grims onder de reusachtige menigte, die naar zijn woorden luisterde. Er heerste een doodse stilte toen de menigte knielde en de Paus de zegen „Urbi et orbi" gaf. Uitbundig werd de Paus toegejuicht toen hij wuivend afscheid namen en zwermen losgelaten witte duiven langs het balkon vlogen. Het Nederlands Elftal, dat op zondag 28 april a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België speelt, is als volgt samengesteld: doel: Pieters Graafland (Ajax); achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC) midden: van Wissen (MVV), van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV); voor: van der Kuil (Ajax), Bosselaar (Sparta), van der Gijp (Feijenoord)Timmermans (ADO) en Carlier (For- tuna '54) Vergeleken bij het elftal, dat op woensdag 3 april tegen Duitsland uitkwam zijn enige sterk in het oog vallende wijzigingen aangebracht. j>e Munck werd vervangen door Pieters Graafland! Onveranderd bieef de achterhoede, doch in de halflinie frappeert de vervanging van Notermans door de MVV-er van Wissen. Van der Hart en Kiaas- sens zijn herkozen. In de voorhoede hebben Appel en Wilkes het veld moeten ruimen voor van der Kuil en Carlier. Deze laatste vcrande- ringen zullen wel verbeteringen blüken te zijn. Reserves zijn: van der Wint (Spel. Enschede), Walhout (NOAD) en Dillen (PSV). De rode haan heeft op een afschuwelijke manier tijdens de Paasdagen koning gekraaid. In Maastricht verloor bij een bin nenbrand de 67-jarige heer F. Hitz het leven. Waarschijnlijk over leed hij aan een hartverlamming tengevolge van de schrik, toen een benzinefles in de nabijheid van een gaskomfoor de brand veroorzaakte. In Nijmegen brak een felle brand uit in een houtopslagplaats van de gebr. van Swaay. Oorzaak onbekend. Een grote stapel grenen balken ging De Paasdagen zijn zwaar voor het verkeer, dat telkenjare weer zijn tol eist. Tussen Westzaan en Zaandijk was ae 33-jarige motorrijder N. Spreeuw uit Santpoort het slachtoffer. Bij het passeren van een personenauto werd hij gegrepen en op slag gedood. In Utrecht stak de 81-jarige J. S. de Biltstraat over. Hij werd aange reden door een motorrijder uit Soest en overleed spoedig daarna. Op de Zuiderzeeweg tussen Middenmeer en Slootdorp reed de heer G. Duinmeyer uit Bakkum als vierde man in een colonne motorrijders op weg naar een puzzelrit. Bij het passeren van twee fietsers kwam hij door onbekende oorzaak ten val en overleed vrijwel dadelijk. De uitslagen, die dc ploegen uit de ere-divisie gisteren boekten, luiden als volgt: AmsterdamRapid JC ElinkwijkMVV FeijenoordEindhoven Willem II—GVAV BW—Sparta Spel. EnschedeNAC PSV—NOAD Eortuna '54Ajax VVV—DOS Voor verslagen en actie-foto's mo gen wfo u verwijzen naar onze sport- pagtnas. 0—5 0—0 4—0 0—0 2—2 3—4) 3—3 2—3 0—1 Enkele bezoekcijfers geven een idee, van wat de buitenlanders hier met hun Paasdagen hebben gedaan. Hiervan uitgesloten zijn natuurlijk de bollenvelden. Daar waren er te veel om te tellen. Keukenhof: vrijdag tot en met maandag 175.000 bezoekers; Schip hol 27.000; Eftelin Kaatsheuvel 20.000 Natuurpark Berg en Bos bij Apeldoorn 8.000; Dierenpark Arn_ hem 11.000; Diergaarde Rotterdam 31.000; Havenrondvaart Rotterdam 12.000; Miniatuur Walcheren 4.000. Duizenden Duitsers hebben het oorlogskerkhof IJsselstein -Venray bezocht, waar 26.000 Duitse mili tairen zijn begraven. De elf kantoren van de Logies- en Informatiedienst, die door de V.V.V.'s in samenwerking met de A.N.V.V. ten dienste van buitenlanders wordt onderhouden, hebben gedurende de Paasdagen enige tienduizenden gas- ten, die geen onderdak hadden gere serveerd. aan een bed geholpen. Hoe veel buitenlanders dezer dagen in Ne derland hebben doorgebracht, is moeilijk te zeggen: het zijn er in ie der geval enkele honderdduizenden geweest, waarbij veel „dagjesmen sen". En overal heeft men van die drukte het nodige werk gehad. Niet alleen de bloeiende bollenvelden bloeiende Betuwe, bloeiend Zeeland bloeiend Zuid-Limburg, de badplaat sen en de grote steden in het westen Tot in uithoeken van ons land als Texel en Ameland is het druk, heel druk geweest. Er zijn gelukkig heel weinig ongelukken gebeurd. Er is volgens mededeling van vele politiële instan ties over het algemeen „toeristisch" d.w.z. niet hard gereden. Wat bovendien meevalt, is dat er ook geen kettingbotsingen zijn voorgekomen. Naar schatting heeft ongeveer tach tig percent van de toeristenstroom de Paasdagen doorgebracht in de rand- I die tweede Paasdag open waren heb stad Holland. Afgezien van Limburg >- - is de drukte in liet Zuiden niet zo verschrikkelijk groot geweest. Een uitzondering vormen natuurlijk de grenskantoren. Zondagavond schatte men in Wern- hout. dat daar van vrijdag af hon derdduizend buitenlandse auto's wa ren doorgekomen. Dat is dan maar één kantoor. Bij vele andere is het van hetzelfde laken een pak geweest. Bij Berg-en-Dal, het grenskantoor, vanwaar men uit Duitsland in de richting Nijmegen koerst, moest men maandagochtend om vier uur al hulp troepen laten aanrukken. In Elten was het al net zo. Het ging echter allemaal erg soepel. Het grenscom- mando van de Marechaussee, daartoe door de overheid gemachtigd, heeft Fransen en Duitsers binnengelaten op vertoon van alleen maar een identi teitskaart. Over Euromarkt gespro ken. Diezelfde marechaussee gaf fol ders uit met inlichtingen over logies- aangelegënheden enz. Dat Nederland op buitenlands be zoek ingesteld raakt, blijkt uit enkele gemengde berichtjes: Middelburg: Duizenden auto's, voornamelijk Belgische, Dc winkels, ben goede zaken gedaan, Breda: Een onzer lezers heeft gis teren aan de Teteringse dijk geteld. Om vier uur telde hij 1700 auto's in een uur, om vijf uur 1900 en om half zes bij 2200 liep de zaak vast. De abonnee heeft niet verder geteld. Vlissingen: De veerdienst naar Breskens heeft beide Paasdagen on afgebroken met twee boten gevaren. Toch waren de wachttijden nu en dan 2 tot IVi uur. Amsterdam: Op een stoel boven de dichtopeen gepakte menigte staande, heeft een personeelslid van de VVV in zijn kantoor zondagavond in vier talen omgeroepen, dat er nog logies te vinden was in Katwijk, Bergen aan Zee en Schoorl. Amsterdam zelf was (paas)-eivol. Haarlem: Van de tweeduizend vreemdelingen, die de VW „ver werkte", waren er naar schatting ne gentig percent Duitsers. Den Haag: Zondagavond kwam er een bus uit België, volouden van dagen. Ze waren maar op goed geluk gekomen. „Zou je ze niet", moet de WV wel gedacht hebben. Alle oud jes werden bij particulieren onder gebracht. verloren. De rookontwikkeling was zo sterk, dat het op vele kilometers afstand te zien was. De schade be draagt enkele tonnen. Het pensionbedrijf „De Kloek" te Beekbergen is door onbekende oor zaak geheel afgebrand. Ook de be zittingen van 14 gasten gingen verlo ren. Ternauwernood kon men de sla pende gasten zelf in veiligheid bren gen. Ook in Tilburg was een houtop slagplaats. namelijk van de weduwe Verhoeven aan het "Wilhelminapark, prooi van de vlammen. In een der loodsen waren drie kinderen aan het spelen, toen de brand uitbrak. Een van hen, Robbie Hettema (8 jaar) erd gered door zijn vader die met gevaar voor eigen leven door de vuurzee rende. De andere kinderen hadden zelf een goed heenkomen ge zocht. De kleine Robert was ernstig gewond en is in een ziekenhuis op genomen. De oorzaak van de brand, die bijna een ton schade opleverde, is niet bekend. In Amsterdam Amsterdam heeft twee enorme branden meegemaakt. Op het oude eiland Wittenburg stond een vijf ver diepingen hoog pakhuis dat tot de Zaterdagmiddag is in de 2de Wit- tenburgerdwarsstraat te Amster dam een brand ontdekt in een drie tal papierpakhuizen. De brand, een van de ergste in Amsterdam sinds de oorlog, heeft de pakhuizen vol komen vernield terwijl ook de om liggende gebouwen en woningen schade opliepen. De foto geeft een beeld van de brandende vuurzee: nok met balen oud papier was gevuld in lichterlaaie. Het werd de op een na grootste na-oorlogse brand in de hoofdstad. Tot zelfs voorbij Leiden kon men de brede rookpluim waar nemen. Vier uur lang heeft de brand weer met 20 stralen en acht water kanonnen het vuur moeten bestrijden. Vier aaneengesloten pakhuizen waren toen ingestort. In de kelders onder de pakhuizen lagen ongeveer 40.000 flessen Franse en andere wijnen naast tienduizenden in fusten opge slagen liters druivenat. Alles ging verloren. Terwijl het nablussen nog aan de gang was werd uit de Jordaanse Elandstraat brand gemeld. Daar brandde het katholieke Jongensinter naat „Sint Aloysius" als een fakkel. De brand bleef gelukkig tot de derde verdieping beperkt. Geen enkele jon gen liep letsel op. Dit gebeurde op Eerste Paasdag in de avond, onge veer vierentwintig uur na het uit breken van de eerste brand. De jongens waren allemaal in de kapel om het Lof bij te wonen, toen een jongen en een broeder vlammen uit het dak zagen slaan. De broeder waarschuwde telefonisch dc politie, de jongen begon de klok te luiden. Ook in dit geval: oorzaak nog niet bekend. Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft officiëel de namen be kend gemaakt van vier oud-minis ters en vijf legerofficieren, tegen wie een onderzoek werd ingesteld door de militaire politie in Ban dung na de aankondiging van de chef-sta), dat krachtige maatrege len zouden worden getroffen tegen corrupteurs en profiteurs. In de bekendmaking werd meege deeld, dat het onderzoek heeft aan getoond, dat behalve overtredingen van het wetboek van strafrecht, ook handelingen zijn gepleegd ten nadele van land en volk, die echter niet als wetsovertredingen kunnen worden be schouwd. De vier betrokken ministers zijn dr. A. K. Gani van de nationalistische partij P.N.I., dr. Lie Kat Teng, van de Islamitische P.S.I.L., Zainul Airifin, van de Islamitsche Nahdatul Ula- ma, die allen in 1954 deel uitmaakten van het eerste kabinet-Ali Sastroamid- jojo, en mr. Jusuf Wibisono van de islamitische Masjumi, die minister van financiën was in het tweede ka binet-Ali Sastroadmidjojo, dat kort geleden aftrad. De rangen van de betrokken mili tairen variëren van sergeant tot lui tenant-kolonel. Zaterdagavond rond half elf kreeg een 20-tal Canadese militai renvan wie de meeste naar de politie mededeelt dronken waren, het op de Nieuivendijk te Amsterdam aan de stok met een aantal burgers. Toen de agenten van de radio-autodiensten op het terrein van de veldslag arriveerden, zagen zij de Canadezen in een massa-gevecht gewikkeld met circa 100 burgers. De vechtende me nigte werd door de agenten met gummistokken uit elkaar geslagen, waarna de rust spoedig was hersteld.

de Stem | 1957 | | pagina 1