^...CWefWhip opledtn: Hp/ Internationaal politiek congres te Tilburg Met één pond sterling TONEELDRAMA KERNWAPENS TEGEN DE VERROOMSING Utrechtenaar veroordeeld Ere-comité voor Het Atoom Jonge christen-democraten Schilder als 'n man van 't vakCetalac! Japans protest bij Rusland AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 17 APRIL 1957 3 Smaad tegen justitie door O. Straminoff WITTE KRUIS BRINTA is zo gemakkelijk. U maakt 'f aan tafel snel klaar! p EN paar jaar geleden deelden de grote toneelgezelschappen mee, dat het financieel en zelfs fysisch onmoge lijk werd even vaak als tot dusver „in de provincie" op te treden. Min of meer als compensatie daarvoor kwam het vorig jaar het Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap tot stand, een gezelschap zo uitgebreid, dat het zelfs wel in staat zou zijn op één avond in drie verschillende plaatsen voorstellingen te verzorgen. Dit was te hoog gegrepen. Het gezelschap werd geen groot succes. De Stichting Toneel Coördinatie, een lichaam, dat in de zen de minister van advies dient, stel de nu voor het rijkssubsidie voor zulk een toneelgezelschap in het komende seizoen te verdelen tussen het NTG en Puck, een gezelschap, dat na een goede aanloop, de laatste jaren artis tiek ook niet veel meer te betekenen had Er school echter een adder on der het gras. Deze beide gezelschap pen moesten beloven, dan niet meer in de grote steden op te treden. Toen het NTG zich hiertoe niet wilde ver binden, stelde de Toneelcoördinatie voor, dan alleen maar aan Puck het subsidie toe te kennen. Dit advies kreeg een bedenkelijk tintje, omdat in de Toneelcoördinatie vertegenwoordi gers van de vier grote gezelschappen zitten, die blijkbaar de grote steden voor zich wilden monopoliseren. Het NTG verweerde zich fel door middel van een brochure en de daarin aan gevoerde argumenten hebben blijk baar zo'n indruk gemaakt op minis ter Cals, dat hij besloot het subsidie toch aan het NTG en alleen aan het NTG toe te kennen. Waardoor Puck in zak en as komt te zitten, om dat het al voor 3 ton contracten had afgesloten in de verwachting, dat het met de rijkssubsidie zich flink kon uitbreiden en twee voorstellingen per avond zou kunnen geven. Een ander geval is nog, dat de To neelcoördinatie collectief aftrad, zo dat de minister nu zonder adviesor gaan zit. Hoe de verdere afloop van dit dra ma zal zijn, ligt in het ongewisse. „De provincie" moet nu maar hopen, dat het NTG haar inderdaad met artis tiek verantwoorde opvoeringen zal kunnen gaan bedienen. We prijzen ons intussen gelukkig dat het Zuide lijk Toneel nu ook tot leven is ge komen en daardoor mee kan helpen aan de zo veel geprezen maar nog te weinig gerealiseerde cultuurspreiding. ^CHTTIEN geleerden van de uni versiteit van Göttingen hebben verklaard, dat ze aan de vervaar diging en het beproeven van kern wapens niet zullen deelnemen. Bondskanselier Adenauer heeft daarop dadelijk scherp gereageerd en de geleerden uitgenodigd hun oproepen niet tot één regering te richten, maar tot alle, die van de Sovjet-Unie incluis, waar men im mers in één week tijds vier atoom- proeven heeft uitgevoerd. Oppositieleider Ollenhauer zag hierin echter weer een gelegenheid voor verkiezingspropaganda tegen de kanselier. Hiermede kwam hij in één schuitje te zitten met de com munisten, die van dit professorale verzet een verzwakking van de NAVO verwachten. En dat is het, waarop Moskou momenteel alle propaganda-geschut richt. Bij ons zijn de socialisten geluk kig wijzer. Dr. C. L. Patijn heeft juist zaterdag j.l. voor de Protes tants Christelijke Werkgemeenschap betoogd, dat het „atoom"-pacifisme in de praktijk tot een even volstrek te weerloosheid leidt als het ver werpen van alle bewapening. Zo is het ook. Wat wordt immers de waarde van de conventionele bewa pening, als men eenzijdig afziet van alle kernbewapening en de poten tiële tegenstander alleen verder laat experimenteren met de allerver schrikkelijkste wapens? Dat bete kent zichzelf praktisch weerloos maken. De Duitse geleerden keren zich nu tegen het politiek misbruik van hun verklaring. Het zijn wel naïevelingen in de politiek, als ze die niet hadden voorzien. Van harte hopen we, dat het in internationaal overleg mogelijk zal zijn tot een afschaffing van de kern wapens te komen. Doch dit zal nooit te verwezenlijken zijn, als er geen (Advertentie) deugdelijk controlesysteem aan ver bonden is. Zolang Moskou zich daar tegen verzet, kan het Westen er niet van afzien, voort te gaan ook met de kernbewapening. TN de jaarvergadering van het Hu- manistisch Verbond is blijkens een verslag in de Nieuwe Rotterd. Ct. van verscheidene kanten be duchtheid uitgesproken over de toe nemende verroomsing van ons land en de vraag opgeworpen, of het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond zich daartegen wel vol doende teweerstelt! Aangedrongen werd op meer strijdbaarheid. Sommigen hadden het gevoel, dat de kerken bewust te veel werden ontzien. Met name had het bevreemding gewekt, dat van de zijde van het verbond geen stelling genomen was ter zake van de benoeming van een rooms-ka- tholieke burgemeester in Den Haag. Zo wordt er in het Humanistisch Verbond dan ook het liedje op de wijs van Ds. Zandt gezongen. Ver roomsing, het spookbeeld kan ook in die kring niet verjaagd worden. En de benoeming van een bekwaam man tot burgemeester in Den Haag moet er ook al als bewijs voor dienen. Voorzitter Dr. van Praag heeft deze kritiek trachten af te remmen o.a. door de opmerking, dat men als men zijn gevoelens de vrije loop laat, allicht tot verkeerde conclu sies komt. Deze nuchtere woorden zullen de geëmotioneerden echter wel niet bekeren. Overeenkomstig de eis van de pro cureur-generaal heeft het Amster dams gerechtshof gisteren de 54- jarige bedrijfsleider A. J. uit Utrecht wegens smaad veroordeeld tot een geldboete van f 150.- of vijftien dagen hechtenis. De rechtbank te Utrecht had de man in eerste instantie we gens dit feit een gevangenisstraf van zes weken opgelegd, waarvan vier voorwaardelijk. De bedrijfsleider had zich in de zomer van het vorig jaar in het open baar beledigend uitgelaten over de justitie. Hij had op de voordeur van zijn woning een groot bord gehangen met het opschrift: Meineden ten gunste van Philips gepleegd, worden door de Nederlandse justitie niet ver volgd." Daaronder had hij zijn naam geschreven. Uit de behandeling voor het gerechtshof was gebleken, dat J. twintig jaar lang tegen Philips heeft geprocedeerd, dat hij de hoofdzaak had gewonnen en dat hij de laatste zeven jaar procedures voert over de door Philips aan hem uit te keren schade. De president van het hof was van mening, dat verdachte een goede raadsman in de arm dient te nemen om op legale wijze een bepaald per- soqn, die hij van meineed verdenkt, te doen vervolgen. Prins Bernhard, die onlangs de opbouw van de internationale ten toonstelling ,,Het Atoom" op Schiphol in ogenschouw heeft ge nomen, heeft zich bereid ver klaard het voorzitterschap van het ere-comité op zich te nemen. Thans is vastgesteld, dat ,.Het Atoom zal worden geopend op vrijdag 28 juni a.s. Als leden hebben o.a. in het ere- comité zitting genomen: de ambas sadeurs van de Verenigde Staten van Amerika. Engeland, België, Noorwe- gen, Frankrijk en Zweden. Voorts zijn tot het ere-comité toegetreden de voorzitter van de atoom-energie- commissie van de Verenigde Staten de heer Lewis L. Strauss, de heer w' J. Bennet, voorzitter van de atoom: commissie van Canada, de heer Fiancis Perrin, hoge commissaris voor atoomenergie van Frankrijk, sir Edwin Piowden K.C.B.. K.B F voor zitter van het instituut voor atoom energie van Groot-Brittannië en de heer Piene Rijckmans, regerings- commissaris voor atoomenergie van België. (Advertentie) Ter versteviging van internationale contacten heeft de Jongeren-organisa tie in de K.V.P. van de Kring Tilburg met medewerking van de jongeren groep uit de A.R. het initiatief genomen tot het beleggen van een internatio naal politiek congres, waaraan ook zullen deelnemen vertegenwoordigers der jongeren-afdelingen van de christelijke politieke partijen in West-Duits- land en België. romarkt" en Drs. W. K. N. Schmelt- zer (K.V.P.staatssecretaris van het Ministerie van P.B.O. en bezitsvor ming, over ,,De jeugd in de Europese integratie". De eerste inleiding wordt gehouden vrijdag 26 april des avonds 8 uur. Werkbijeenkomsten De werkbijeenkomsten zullen wor den gehouden in de N.K. Harmonie te Tilburg op 26, 27 en 28 april a.s. De organisatoren stellen zich op het standpunt dat het in de grote spannende tegenstellingen van onze tijd dringend noodzakelijk is, dat de jeugd zich meer gaat bezinnen op de buitenlandse politiek en derzelver vraagstukken in onderling contact on der de ogen ziet. Opdat de mens op de duur in staat zij op deze planeet een menswaardig bestaan voor ieder mogelijk te maken. Te dien einde is sedert enige tijd de „Union internationale des jeunes de- mocrates chrétiens" opgericht waar door een vruchtbare samenwerking is verkregen. Inleidingen Drie sprekers van naam hebben zich bereid verklaard inleidingen te houden de heer S. Jonker (A.R.) voorzitter van de Nederlandse sectie der U.I.J.D.C. over „Europa's een wording"; Mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) lid van de Tweede Kamer over „Eu- PLASTICVERF VAN CETA-BEVE* 24) Opnieuw sloop hij door 't park naar de voorkant van het huis, om te zien, of hij wellicht daar iets zou- kunnen ontdekken, wat licht in de zaak zou kunnen brengen, en juist bevond hij zich op zij van de villa, toen hij zag hoe een auto het hek binnenzvvaaide, die even later voor het bordes stilhield. En uit dit voer tuig stapte.... de lange, schrale ge stalte van Stanley Hogers. ,,Aha," grijnsde Ben Morris, „hij was het dus die getracht had op deze wijze de tas met de gewichtige documenten wederom in zijn bezit te krijgen." Het was Stanley Morris, die dit prach tige, maar niettemin sombere huis bewoonde. Terwijl hij daar nog in gedachten verdiept, achter een bosje verscho- H kwam opnieuw een auto de hekken van het park binnenge reden. Ditmaal steeg er een oude dame uit, die beladen met pakjes, t huis binnenging. ,,De huishoudster," besloot hij bij zichzelf. Maar wie was dan het jon- gemeisje, dat hij in zo'n opgewon den toestand de kamer op en neer had zien lopen? Toen de avond begon te vallen, nam Mary's zenuwachtigheid met het uur toe, tot zij ten laatste geen seconde meer rustig kon blijven zitten. Voort durend liep zij de kamer, waarin zij nu al sinds de ochtend opgesloten was geweest, op en neer, nauwelijks in staat haar gedachten te ordenen. Tot tweemaal toe was die middag de huishoudster bij haar geweest, een vriendelijk uitziende, goedige dame, die haar vanaf het eerste ogenblik sympathiek was geweest. Maar het was het meisje onmoge lijk geweest een gesprek met haar aan te knopen. Op elke vraag, welke zij de oude dame had gesteld, had deze ten antwoord gegeven, dat het haar verboden was met haar te spre ken. Zij had alleen de orders van haar meester uit te voeren. Terwij] de huishoudster de tafel dekte, hield de butler die haar man bleek te zijn, met de sleutels van het vertrek in de hand de wacht bij de deur. Het was duidelijk, dat de beide mensen niet het geringste begrip had den van wat zich hier afspeelde. Blijkbaar uit een soort botte sleur gehoorzaamden zij aan de bevelen van hun meester, zonder zich ergens rekenschap van te geven. Onmiddellijk nadat de huishoudster het maal gereed gezet had, sloot de butler de deur achter haar. En op nieuw was Ma,ry met haar zenuw- moordende overpeinzingen alleen, verweet zij zich voor de zoveelste maal haar domheid, die haar in deze val had doen lopen. Maar ja, alles had ook zo waarschijnlijk geleken, dat zij geen seconde getwijfeld had aan de woorden van de chauffeur, die die ochtend voor haar woning had gestopt, net toen zij het huis ver liet om zich naar de zaak te bege ven. Deze in keurige livrei gestoken man had haar medegedeeld, dat de jongeman, met wie zij de avond te voren in de Pré Catelan was geweest, een ongeluk was overkomen, en dat men hem naar een hospitaal ge bracht had, waar hij naar haar had gevraagd. Zonder zich een seconde te beden ken was zij in de auto gestapt, en de chauffeur had haar hierheen gebracht naar dit huis, dat de woning van Stanley Rogers bleek te zijn. de laat ste man, die zij had wensen te ont moeten, en om wie zij Engeland was ontvlucht. En daar had de secretaris van haar vader, die zij uit de grond van haar hart verfoeide, haar ge dreigd, dat, wanneer zij niet onmid dellijk met hem trouwde, hij de plan nen van Sir William Sparkes, die ten doel hadden de financiële onderne mingen van de Amerikaanse mil- Hilvarenbeek Zaterdagmorgen om 11 uur worden de ruim honderd congressisten uit binnen- en buitenland officieel door b. en w. op het Paleis-Raadhuis ont vangen, waarna te 12.30 uur een ge zamenlijk bezoek volgt aan Hilvaren- beek. B. en w. aldaar treden als gast heren op en bieden het gezelschap om heren op en bieden het gezelschap een Brabantse koffietafel aan. Tot slot volgt om 4 uur een kort vertoef op het landgoed „De Utrecht" te Esbeek. Bij terugkeer des avonds zes uur maaltijd in de zaal der N.K. Harmo nie, gevolgd door voordracht van Mr. P. A. Blaisse. Zondagmorgen om 12.30 uur rondrit door Tilburg, aangeboden door het gemeentebestuur. Te 3.15 uur wordt het congres gesloten met een verhan deling van Drs. W. K. N. Schmeltzer. De algehele leiding van de congres dagen berust bij de heer Jan Reijnen uit Kaatsheuvel, voorzitter van de K.V.P. jongeren-groep in de Kring Tilburg. Er wordt een groot aantal politici en andere overheids-bewindvoerders uit Westfalen en de Benelux-landen als gasten verwacht. De Japanse ambassadeur in de Sowjet-Unie heeft op het Sowjet-mi nisterie van buitenlandse zaken een memorandum overhandigd, waarin de Japanse regering protesteert te gen het feit, dat zij niet tevoren op de hoogte was gesteld van de jongste Russische atoomproeven. Japan had reeds eerder geprotes teerd naar aanleiding van vorige proeven. REPARATIE „Wat zou dat nu zijn?" vroeg de heer Styles uit Shan- klin zich af, toen de keuken deur steeds meer ging klem men. Hij sloeg aan het repa reren en viel zodoende in een kwaad moment in een put van dertig meter diepte. Die zat precies onder de deur. Styles begrijpt thans, waarom de deur verzakte. Maar van die put begrijpt hij nog niets. Loon Een Engels onderwijzer heeft voorgesteld leerlingen van lagere scholen loon te geven. Hij is van mening, dat dit de studielust van de kinderen bevordert en dat ze van Botsing In het zuiden van Israël is een ooievaar in botsing gekomen met een auto, die een aanstaande moe der naar het ziekenhuis van Beer- sjeba bracht. Chauffeurs Tien politiechauffeurs uit Al berta zijn weer tot agent-te-voet gedegradeerd. Een steekproef, die op hun rijkwaliteiten werd in gesteld bracht onder meer de vol gende feiten aan het licht: Zij re den te hard, stormden straten voor éénrichtings-verkeer aan de ver keerde kant binnen, negeerden stoplichten en gaven verkeerde signalen. De commissaris vond, dat dit niet langer kon. Een Demonstratie „Hollerith-première" in de jongsaf leren sparen. Hij denkt aan VVestduitse Bondsdag is mislukt, een bedrag van 2 gulden per week. doordat bij het opnemen van een Over het voorstel wordt in bevoegde kringen diep nagedacht. Nest De roodborstjes zijn de laatste tijd flink in het nieuws vanwege de* merkwaardige plaatsen, die ze voor het bouwen van hun nestjes kiezen. In Halse heeft zo'n vogeltje het ge.- presteerd in een scheerstoel een. nest °P te trekken. De kapper toon de zich een dierenvriend. Hij heeft zijn zaak op slot gegooid om vakan tie te houden tot de eieren zijn uit gebroed. Middel De minister van verkeer van Hes sen wil op gedeelten van de auto weg Keulen-Frankfort de midden berm met rozestruiken doen be plantenom verblinding tegen te gaan en krachtiger remmen voor van het pad afwijkende auto's mo gelijk te maken. stemming, een der leden een ver kreukelde kaart in het apparaat had gestopt. Het resultaat had volgens de aankondiging van de voorzitter binnen een minuut uit de machine moeten komen, maar door de ha pering duurde bet een vol kwartier in welke tijd de stemmen reeds op de oude vertrouwde wijze geteld bleken te zijn. Zie je nou hoe dwaas het was een huis met een puntdak te nemen? DONDERDAG, 18 APRIL 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgen.geb. en lit, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 Gedachten en gezangen uit de litur gie v. Witte Donderdag 9,35 Waterst. 9,40 Gram NCRV: 10.00 Paasdienst v.d. mil. KRO:' 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Idem 12,25 Wij van het land 12,35 Land en tuinb.meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pianorec. 13,45 Gram, 13,55 Eenheid en liefde, caus. NCRV: 14,00 Gram. 14,45 V.d, vrouw '15,15 Koorzang 15,35 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Viool en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beurs- ber 17,45 Kamerork. 18,30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Geest, lie deren 20,50 Lij den so v er d. 21,20 Gram. 21,30 Kamerork. en sol. 21,50 Buitenl. overz. 20,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Or- gelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,lo Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Gram, 10,50 V.d. kleuters 11,00 Kookkunst 11,15 Ka merork, 12,00 Twee piano's 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Spaanse muz. 12,50 Uit het be drijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Dansmuz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,15 De gouden vlinder, hoorsp. 14,45 Pianotrio 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederl. en de we reld. Uitwisselingsprogr over Zuid-Afri- ka. in samenw. m. Radio Ned. Wereld omroep. Spreekster: Truida Pohl 18,00 Nws. 18,15 Sportpraatje 18,25 Lichte muz. 18,55 Gespr. brief uit Londen 19,00 V.d. kind. 19,05 Jazzmuz. 19,40 De peperklip 20,00 Nws. 20,05 Christus am Oelberg, oratorium 21j06 Miniaturen 21,20 Met snorren en baarden, caus. 21,35 Amus, muz. 22,00 De muziek, waarvan wij hou den 22,30 Journ. 22,40 Gram. 22,50 Sport- act. 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 Onze buitenlandse correspon denten melden 23,25 Zestig jaar onder linge vrouwenbescherming, caus. 23,35- 23,55 Gram. (Advertentie) (Advertentie) Thuis, cp het werk, op reis: Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw, ©f cheumatische pijnen. Ook fn fableJ- cachet-vorm BRUSSEL, 324 m. 12,00 en 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 13,30 V.d. sold. 14,00 Eng.les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 De XTV stonden of: De bloedige dagvaart ons Heeren, oratorium 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Koor zang 16,15 Pianorec. 16,45 Boekbespr. 17,00 Nws. 17,10 Zang en gitaar 17,15 V.d. kind. 18,00 Godsd( caus. 18,30 Jeugd en muz. 18,45 Gram.19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Pol. caus. 20,00 Matthauspassion (deel 1) 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Int. radio universiteit 22,30 Gram. 22,40 Idem 22,55- 23,00 Nws. E.RUSSEL, 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15, 14,15, '14,30. 15.30 en 15,45 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pia norec. 17,50 Gram. 19,00 Kath. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Polyeucte, tragedie 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nieuws. DONDERDAG, 18 APRIL 1957 NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20,15 Kunstkron. 20,40 In the land of our Lord, film 21,10 Negro-spirituals 21,20 Samenkomst v.h. Leger des Heils, VLAAMS BELG.: 15,00-16,30 V.d. jeugd 19,00 Feuill. 19,06 V.d. vrouw 19,30 Nws. 19,45 Barabbas, film 21,30 Relais v.d. NTSi samenkomst Leger des Heils 22,15 Nws. en journ. FRANS BELG.: 17,00-18,20 V.d. jeugd 20,00 Act. Hierna: Onbekend. jonair Francis P. Norman als een kaartenhuis te doen instorten, plan nen, door hem ontworpen en waar van de uitvoering slechts door zijn medewerking mogelijk was, onmoge lijk zou maken. Nog rilde zij, als zij terugdacht aan de afschuwelijke scène, welke hiervan het gevolg was geweest. „Ongetwijfeld zal de tijd u tot an dere gedachten brengen, miss Spar kes," had Rogers gezegd, toen hij begrepen had, dat er op dat ogen blik niets met haar te bereiken was. „Een beetje rust en eenzaamheid zullen u goed doen. Het leven heeft u blijkbaar nog niet geleerd, dat ieder mens wel eens dingen moet doen. die in strijd zijn met zijn wen sen. Maar.... het kost u slechts één woord, en u bent wederom vrij. Hier naast de deur bevindt zich een schel knop. Wanneer u een onderhoud wen sen mocht, heeft u slechts even daar op te drukken en ik ben bij u. Overi gens zal het u aan niets ontbreken. Mijn personeel staat ten allen tijde te uwer beschikking." Daarop was hij verdwenen en had de deur achter zich gesloten, haar met haar gedachten alleen latend. Het was nu doodstil in het huis. Slechts éénmaal gedurende al die uren, dat zij zich nu in deze woning bevond, had zij gemeend een ge kraak op het grind te hebben gehoord Werktuigelijk was zij naar het raam gelopen, doch toen zij niets zag, had zij het licht uitgedraaid, en zich in een clubfauteuil laten vallen. Hoeveel uren waren er sinds dat ogenblik wel verstreken? Zij was zich van geen tijd meer bewust. Een beschei den' tikje op de duer bracht haar eindelijk weer tot de werkelijkheid terug. Snel stond zij op en juist op het moment, dat zij het licht aan draaide, trad Stanley Rogers op nieuw de kamer binnen. „Zo, aan 't schemeren geweest?" merkte hij goedgehumeurd op. „Dat is de beste methode om spoedig tot een besluit te komen. Of heeft u dat besluit reeds genomen, juffrouw Spar kes? Het zou ongetwijfeld pleiten voor uw gezond verstand. Men kan nu eenmaal in het leven niet alles hebben, zoals men zich dat wel wen sen zou. Zich aanpassen is een heel mooie kunst en wie die kunst ver staat brengt het ongetwijfeld ver der, dan hij, die zo dom is tegen de stroom in te roeien. Ik heb de stellige overtuiging, dat U na ernstig nadenken, zelf tot de conclusie ko men zult, dat mijn voorstel de beste oplossing inhoudt. Caat ik u verze keren, dat ik het goed met u meen. Geloof me, dat niemand de maat regel, die ik nemen moest, meer betreur dan ikzelf. Als mijn echt genote zult u niet alleen een der invloedrijkste vrouwen van twee we relddelen zijn, maar u zult tevens de krachtigste steun zijn geweest van uw vader bij het bereiken van zijn levensdoel." Miss Sparkes gaf er niet de minste blijken van, dat zij zich van zijn bin nentreden bewust was. Zij stond met de rug naar hem toegekeerd, zodat Stanley Rogers, wilde hij haar in het gelaat zien. wel genoodzaakt was, voor het raam te gaan staan. Zó was hij van zijn doel vervuld, dat hij niets bemerkte van de gestalte, die zich op datzelfde ogenblik verborgen hield in een boom, welke zich op het gazon, vlak achter het huis bevond. Toen deed hij een stap naar het meisje toe, en met een stem, die trilde van emotie, fluisterde hij haar toe: „Mary! Met een schok kwam de dochter van de Australische goudkoning tot de wereld der werkelijkheid terug. „Ellendeling!" siste zij hem toe, „wie geeft u het recht mij aldus aan te spreken? Het feit, dat u me hier wederrechtelijk gevangen houdt zal u duur te staan komen, en ik geef u de verzekering...." Toen, alsof met deze woorden haar laatste sprankje zelfbeheersing ver dwenen was, liet zij het gelaat in de handen zinken, en barstte in snikken uit. Stanley Rogers deed opnieuw een stap naar haar toe en voor zij zich er rekenschap van kon geven, wat er plaats greep, voelde zij zijn beide armen om zich heen. Zij slaakte een gil, die door het gehele huis weer klonk, en deed een wanhopige po ging zich los te rukken. Maar onmid dellijk werd het haar duidelijk, dat zij in handen van deze man machte loos was. Zij voelde hoe haar krach ten haar begaven, en reeds was zij 'n bezwijming nabij, toen eensklaps de deur met een slag werd opengewor» pen, en een man de kamer binnen* stormde. Ditmaal was de verrassing geheel aan de zijde van Rogers, vóór hij wist, wat er met hem gebeurde, voelde hij zich door twee handen beet gepakt, die hem met zo'n kracht te gen de houten wandbetimmering wierpen, dat hij een ogenblik ala versuft liggen bleef. Als overweldigd van geluk door de ze plotselinge bevrijding, sloeg Mary haar ogen op. „Mijnheer Morris!" riep zij uit, met een stem, die trilda van emotie, terwijl zij beide armen naar hem uitstrekte. Doch inplaats dat hij raar haar toe kwam. zag het meisje, hoe de jongeman zich bukte. Een schot weer klonk en vol ontzetting sloeg zij de handen voor het gelaat en verloor het bewustzijn. „De chauffeur," grijnsde Stanley Rogers, die, na het schot ge lost te hebben, waarvan de kogel vlak achter het hoofd van Morris in de wandbetimmering drong, blik semsnel overeind gesprongen was, „aha. de chauffeur". En opnieuw richtte hij de revolver. ,lk zal je leren heerschap, je te bemoeien met za ken, die je niet aangaan.' Maar voor hij in staat was voor de twee de maal de trekker over te halen was Ben Morris op hem toegespron gen en had hem zulk een geduchts vuistslag tussen de ogen toegebracht dat Rogers met een smak tegen het venster terechtkwam, waartegen Ilij daarstraks geleund had. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5