Jeugdbeweging van Kloosterzande gaat de trom roeren 69. Kruiningen heeft 't eerste nieuwe groepsbureau der Rijkspolitie in Zeeland w. Zeeuwsch-Vlaamse KAJ verovert de jongeren Lege kassen Chefarine „4" Stationschef Kruiningen jubileert Sanering van Goes-noord 11 Recht op meer belangstelling en daadwerkelijke steun beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Oud-SS-er zei voor Joden te werken Welterusten Vroege aardappels aangevoerd in Kapelle Arbeider op Tholen omgekomen Groente-vakschool Middelburg reikte vijftien diploma's uit Polderconcentratie op Zuid-Beveland Walcheren MIDDELBURG Gemeente Middelburg Gemeente Middelburg Zuid-Beveland GOES Kantonrechter te Zierikzee Koor uit St.-Jansteen zingt in Parijs ZEEUWSCH-VLAANDEREN Antwoord van B en W Eerste aardbeien in Kapelle HULST Hoogwaterstanden MANTELKOSTUUMS AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 APRIL 1957 Van de katholieke jeugdbeweging in de parochie Groenendijk kan men nu juist niet zeggen dat ze een kwijnend bestaan leidt: integendeel, ze is vol leven, vol actie, vol trisse ondernemingszin en het enige wat haar mankeren zou is wellicht het lastige gebrek aan geld. Ze heeft altijd al aan „beste dingsbeperking" moeten doen, ook in de jaren dat dit fraaie woord nog niet uitgevonden was. Dat de jeugdverenigingen desondanks zoveel activiteit ontplooid hebben en dat de daarbij aangesloten jongeren niettegenstaande er altijd met een heel klein beetje geld gewerkt moest worden, tóch altijd behalve voor hun eigen ontwikkeling ook zoveel voor anderen hebben kunnen doen, doet de gehele katholieke jeugdbeweging een levensgroot compliment verdienen. dan 75 landen zich op om met 30.000 vertegenwoordigers naar Rome te gaan. Ook de afdeling Groenendijk zal erbij zijn. De V.K.A.J., die dit jaar haar 12.5 jarig bestaansjubileum viert, is strik ter jeugdbeweging, met een minder sterk verband met het begrip van standsorganisatie. De afdeling telt ca. 20 leden, een aantal' dat de ten dens tot dalen gelukkig heeft over wonnen. Ze heeft talrijke activitei ten, alle met het doel een bescher mend en inleidend milieu te vormen tussen gezin en maatschappij; de V. K.A.J. is tevens een werkgroep voor katholieke actie. Want naast de vor mende, godsdienstige en algemeen ontwikkelende activiteiten (spórt spel zang, dans, declamatie, toneel, han denarbeid) bestaat de apostolische werkzaamheid: missieacties, werk voor seminaries enz. Plaatselijk ver zorgt de V.K.A.J. van de parochie avonden voor grotere groepen meis jes, ze heeft thans ook een plan om een actie op touw te zetten ten be hoeve van de meisjes die de school verlaten. Haar laatste plan is: een fraaie nieuwe uniform te veroveren. Een model daarvan zal tijdens de fancy fair te bezichtigen zijn. Er wordt om dat te bereiken, een spaar actie ondernomen. Sociaal werk In 1949 begon men in de parochie met de Gidsenbeweging, op initia tief van mej. Th. Stallaert, die on langs is benoemd tot districtscom- missaresse. De Groepspatrones is Grietje Schouten, een Markens meis je, en de kringnaam luidt ,,De oe verpiepers". De gidsen hebben aan vankelijk in een bouwvallige hut ge huisd, waarvoor de leden zelf de inventaris maakten, ook boom stammen en zo. De beweging groei de zo sterk, dat er in 1954 een twee de kring (junioren) kon worden op gericht. Men huisde toen, sedert 1953, in het Parochiehuis. Er is ook een kabouterkring bijge komen, in 1953 zelfs nog een tweede kaboutergroep, zodat men toen in totaal reeds 80 meisjes in de bewe ging verenigd had. Thans zijn het er reeds 90. Een van de sociale activiteiten der gidsen is het verzorgen van midda gen en avonden voor ouden van da gen, verrassingen voor de zieken te maken enz. Er is helaas één grote moeilijkheid: hoe aan leidsters te ko men. Er schijnt onder de oudere jeugd te weinig animo te zijn zich te wijden aan een belangrijk en bo vendien 'toch bijzonder mooi werk. Leidersprobleem Ditzelfde probleem heeft de Ver kennerij, die in 1954 werd opgericht en die als alle overige jeugdvereni gingen over een pijnlijk lege kas be schikt. De contributies zijn laag, sub sidies krijgt men niet en zo is er zo goed als geen geld om de voor de verkennerij nu eenmaal zakelijke materialen te kopen: pio nierhout. om van tenten nog maar te zwijgen. De Verkennerij van de parochie En daarom verdient ze meer. Ze heeft recht op de medewerking van de bevolking, een medewerking waar om zij thans voor het eerst gaat vragen. Op 11 en 12 mei organiseert zij een fancy fair. die de K.A.J.de V.K.A.J. de Gidsen en Kabouters, de Voortrekkers, de Verkenners en de Welpen, aan wat klinkende guldens zal moeten helpen. Men doet dat ge zamenlijk en dat is een verheugend teken van samenwerking en eensge zindheid waarvoor vele ouderen, zich zoveel wijzer voelend dan de jeugd, maar eens eerbiedig hun hoed moe ten afnemen. Omdat de jeugdbeweging van de parochie Groenendijk de belangstel ling van de dorpsgenoten verdient, is het goed haar op deze plaats voor te stellen: want zo erg veel weet men over het algemeen niet van de j eugdverenigingen. En om dan met de K.A.J. te be ginnen zij gezegd dat deze het res pectabele ledental van circa zestig heeft bereikt, een aantal dat wel eens groter is geweest, maar dat nog altijd een verheugende groei de monstreert sedert 1946, toen kape laan R. v.d. Heyden de afdeling met 35 Kajotters oprichtte. De K.A.J. heeft o.a. tot doel, de jeugd te bren gen tot een christelijke levenshou ding, maar deze beweging heeft te vens sociale betekenis: ze bemoeit zich zo nodig met de kwestie van jeugdlonen enz. Een van de voornaamste activitei ten der Kajotters is het werk voor de missies: een Zeeuwsch-Vlaming (Jo Maas uit Terneuzen) werkt op het ogenblik in Tanganyika) en thans maakt de K.A.J. in meer (Advertentie) I Bij pijn, griep o( landerig' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I had eerst haar hoofdkwartier in de kelder van het patronaat, waarna men dit gewelf verliet om in de licht- wachterswoning aan de „Dam van het Oude Hoofd" een schilderachti ge plaats, te trekken. Dit hoofdkwar tier moest echter weer gesloopt wor den en toen ontfermde de Canisius- stichting zich over de St. Canisius- groep: er kwam een hoofdkwartier waarvoor de Verkenners geen huur behoefden te betalen. Een geluk, want voor de plannen van dit jaar is al geld genoeg nodig: een zomerkamp waaraan trainings weekends vooraf gaan, een bedevaart naar Vrouwenpolder (een tippel van zo'n zestig kilometer!) en andere zaken. De groep is sedert een paar jaar ook een Voortrekkersafdeling rijk, een ploeg van 5 jongemannen, die het onbaatzuchtige plan hebben op gevat dit jaar als brancardiers naar Lourdes te gaan. De kosten? Daar voor willen ze geen beroep op ande ren doen; ze zullen het geld zelf bij elkaar zien te toveren. Nu er ook een flinke horde welpen bestaat, is de verkennerij in de pa rochie geheel compleet en ook deze jeugdvereniging, die als belangrijste doelstelling heeft: de jeugd tot dienst baarheid te vormen, heeft recht op meer medeleven, meer belangstel ling en vooral meer daadwerkelijke steun. Zo is het met hen allen. Ook de juegdbeweging- kan niet van de wind leven. Ze heeft de middelen om haar weliswaar uiteenlopende idealen, die toch echter alle in wezen neerko men op dat ene grote doel: de jeugd tot goede christenen en goede maat schappijleden te vormen, voor een groot deel van nature voorradig. Maar dat ene, materiële middel moei ten anderen haar verschaffen. In Zeeland is een, koopman aan het werk geweest, een zekere D. de J. uit Bergen op Zoom, die onder val se voorwendsel dat hij voor een Jood se instelling werkte staven scheer zeep voor f 1,25 aan de man bracht. Deze prijs ligt uiteaard beduidend hoger dan wat normaal een staaf scheerzeep kost, maar de extra op brengst, zo maakte hij zijn slachtof fers wijs, zou ten goede komen aan de emigratie van Joden naar Israël. Daarbij moet men weten dat de J. een oud-S.S.-er is. Het emigratie smoesje zoog hij volkomen uit de duim. Deze vorm van oplichting droeg dus wel een buitengewoon brutaal karakter. D. de J., die thans zonder bekende woon- of verblijfplaats is, is gistermorgen bij verstek door de Middelburgse politierechter veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf comform de eis van de officier van justitie. (Advertentie) Kunt U niet slapen, door reumatiek, spit, ichias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen fa len. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Op de veiling in Kapelle zijn dins dag de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door de kweker Joh. Slabbekoorn te Yerseke. Het is wel uitzonderlijk vroeg dit jaar en de handel bleek voor deze primeur een goede prijs over te hebben. Het aan bod bestond uit 3 kg grote aardappe len en 2,5 kg kleine. Voor de grote werd door de heer C. J. Adriaanse te Goes f 1,20 per kg betaald en voor de kleine maat betaalde de heer C. Vreugenhil te Rotterdam f 1.10 per kg. De aardappelen, welke volgens deskundigen zeer goed moeten zijn, zijn door de heer Slabbekoorn in Yerseke zelf gekweekt. Enkele jaren geleden heeft hij dit ras door een kruising verkregen. (Advertentie) (Advertentie) U spitst Uw oren bij het horen dat U een kopje koffie kunt verwachten met BUISMAN, voor extra fijne smaak en geur. Buisman be spaart bovendien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. m W ^37 <^7 Bij herverkavelingswerkzaamheden te St. Maartensdijk op Tholen is een 40-jarlge arbeider, P. K., uit Stave- nisse door een dragline geraakt en op slag gedood. P K. was gehuwd en va der van twee kinderen. Dit is het tweede dodelijke ongeval, dat zich bij de herverkavelingswerkzaamheden heeft voorgedaan. Waarschijnlijk zal, na Schouwen, Tholen en N.-Beveland, ook op Zuid- Beveland, de polderconcentratie dit jaar nog een feit worden. De voorbereiding is al een heel eind gevorderd en zo goed als zeker zullen in de winterzitting der Prov. Staten de leden over een voorstel van dia strekking moeten beslissen. Gedurende ruim een jaar hebben de leerlingen van de vip de cursus van de Groenteteelt-vakschool van de „Zeeuwse Groentetelers ver", el ke week een dag gewijd aan hun toekomst en onder deskundige leiding de kennis vergaard, die voor een ra tionele bedrijfsvoering schier onont beerlijk wordt. Thans zijn zij, tijdens een eindles in restaurant „De Eendracht" in het bezit gesteld van het begeerde di- ploma-. Doch zij weten allen wel, dat juist die zestig weken net nog iets belangrijker zijn dan dat mooie pa piertje, dat overigens als „certifi caat van bekwaamheid" uiteraard als bekroning niet mag ontbreken en stellig ook wordt gewaardeerd De voorzitter van genoemde ver eniging, de heer M. Ton, heeft aan het begin van deze eindles in het bijzonder welkom geheten de heer ir. J.J. van Hennik, de rijkstuinbouw- consulent uit Goes, de docenten, de heren M. Wattel, De Wilde, Op 't Hof en Noordhoek en de voorzit ter van de veilingver. Middelburg, da heer B. Koole. (Advertentie) Vandaag is het feest op het sta tion Kruiningen-Yerseke; speechen er de burgemeesters van beide ge meenten en heffen de leerlingen van de Kruiningse huishoudschool een aubade aan ter ere van ir. den Hol lander, die de geëlektrificeerde lijn komt openen. Maar ook morgen mag de vlag gerust blijven waaien, want dan viert de stationschef de heer P. Janssen zijn 40-jarig ambts jubilee en wordt hij om elf uur in de morgen door zijn superieuren gehul digd, *want van 1917 af, deed de heer Janssen zijn dienst correct en vol animo. De heer Janssen is Limburger van geboorte. In Tegelen bracht hij zijn jeugd door en daar begon hij als jon gen van 16 jaar zijn loopbaan bij de N.S. Van Tegelen ging hij in 1921 naar Baexem en later nog naar Pijnacker, Kruispunt Beugen cn Box meer en vervolgens naar Venlo, waar hij niet minder dan 21 jaar in functie was en in de oorlogsjaren voor moei lijke dingen kwam te staan. Het be gon al met de verraderlijke overval in de vróé^è morgen van 10 mei 1940. Wel' hadden eigen mensen de spoorbrug opgeblazen, maar het Duit se leger rolde ook over het station Venlo heen. Met voldoening gewaagt de heer Janssen er nog van hoe me nig Nederlander hij en zijn collega's hebben kunnen laten ontnsnappen uit de treinen waarmee zij werden weg gevoerd naar Duitsland. De bevrijding ging ook niet zonder pijn, want drie maanden lag Venlo in dé frontzone voor de Duitsers wegtrokken. In 1948 werd onze jubilaris bevorderd tot stationschef te Reuver en 3 jaar geleden kwam hij als zodanig naar het drukke station Kruiningen-Yer- sfeke. Hoewel Limburger gebleven kan de stationschef het opperbest in Zeeland vinden, vertelde hij ons. Het is wel wat eenzaam wonen boven het station maar de verhoudingen met en onder het 23 man sterke per soneel zijn zo prettig, dat de heer Janssen er best zijn loopbaan vol tooien wil. ONTTREKKING OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat het voornemen bestaat een deel van de Veersesingel ter oppervlakte van 70 M2, deel uitmakende van het kada- s-rale perceel sectie F. no. 3569 te te onttrekken aan het openbaar ver keer. Tot en met 27 april 1957 kunnen schriftelijke bezwaren bij de Gemeen teraad worden ingediend tegen deze onttrekking. Een tekening ligt ter inzage ter ge meentesecretarie, kamer 14. Middelburg, 15 april 1957. Burgemeester en wethouders voor noemd, 744-0 N, Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. OPHALEN HUISVUIL. In verband met het niet ophalen van huisvuil op Goede Vrijdag 19 april a.s., 2e Paasdag 22 april a.s. en de 3e Paasdag 23 april a.s. des middags is de volgende regeling getroffen: Het vuil vn 19 april wordt op don derdag 18 april opgehaald; het vuil van 22 april wordt op dins dagmorgen 23 april opgehaald; het vuil van dinsdagmiddag 23 april wordt op woensdag 24 april opge haald 735-0 Vergadering van de gemeenteraad Zonder kritiek zijn gisteravond alle voorstellen van b. en w. in de Goese raad er niet doorgegaan. De leden van de financiële commissie maakten nog. al aanmerkingen op de voorstellen, betreffende de aankoop van een kwekerij en enkele oude huizen, in het kader der sanering van Goes- noord. De heer Visscher vond de toe. lichting niet voldoende en enkele be rekeningen zelfs onjuist. Na een ver dediging door b. en w. werd de aan koop van kwekerij Dussart en een huis in de Westerwijkbuurt met al gemene stemmen aanvaard. Tegen de aankoop van de twee huizen aan het Noordeinde stemden de drie leden van de commissie tegen. Goedgekeurd werd het aanbrengen van een olie stookinrichting in de katholieke jon gensschool. Alle leden waren ook voor het invoeren van het vak leer ling-verkoopster aan de vakschool voor meisjes.-Bij de rondvraag deelde wethouder Bouwmans nog mee dat de goedkeuring is bekomen op de bouw van 52 woningwetwoningen in west en de verklaring van „geen bezwaar" op de bouw van 60 middenstandshui zen in het Valkenslot wordt volgende maand uit Den Haag verwacht. De premie is al toegekend. De voorzitter werd dank gebracht voor de moeite, welke hij heeft gedaan om dit te be reiken. Bij de aanvang der vergade ring is het nieuwe raadslid, de heer O. Vervest, beëdigd. Jaarvergadering liengelaarsvereniging Op de jaarvergadering van de Goe se hengelsportvereniging werden de voorzitter, de heer A. Rinkhoud en de heren H. v. Noorden, P. Hoge- steger en F. de Koning herbenoemd als bestuurslid. Besloten werd vier hengelconcour- sen te houden, nl. in het kanaal door Z.-Beveland op Hemelvaartsdag en op nader te bepalen data in de Goese haven; in de Oosterschelde en nogmaals ln het Kanaal. Ook wordt deelgenomen aan de zeehen- gelwedstrijd op Walcheren. Bij K.B. is benoemd tot kanton rechter te Zierikzee: mr. W.E. van Vloten, thans substituut-griffier bij het kantongerecht te Amsterdam, te ven^ kantonrechter - plaatsvervanger aldaar. De rijkstuinbouwconsulent, tevens directeur van de cursus, gaf een over zicht van de gang van zaken in het afgelopen cursusjaar. Groenteteelt was uiteraard het belangrijkste vak, zowel wat de theorie als wat de prak tijk betreft. Vooral de „nieuwe" teel ten, de teelten - met - perspectief, vroegen de bijzondere aandacht, zo als witlof en aardbeien. Daarnaast konden vakken als bemestingsleer, kennis van de grond en bedrijfseco nomie niet meer worden gemist. „Tuinbouw uitoefenen is geen be drijven van filantropie" zo zei de heer van Hennik, „de kostenbereke ning heeft daarom sterk de aandacht" Hij zei te hopen op een redelijke op lossing waar het gaat om een behoor lijke huisvesting van de cursus. De groenteteeltvakschool telt thans 66 oud-leerlingen. Ir. van Hennik sprak de hoop uit, dat nog meer leer lingen van buiten Walcheren de cur sus zullen gaan volgen. Thans volg den reeds twee leerlingen uit Schou wen de cursus, twee uit Zuid-Beve land en zelfs één uit Steenbergen. Te Kruiningen had de officiële ope ning plaats van het nieuwe groeps bureau der Rijkspolitie. De districts commandant, majoor W H. van Bal- legooyen de Jong verrichtte de plech tigheid door het hijsen van de natio nale vlag voor het bureau, dat in de Burgemeester Vogelaarstraat een mooie plaats in het centrum van de gemeente heeft gekregen. Stram in de houding bracht het personeel van de groep zijn groet aan de driekleur. Verscheidene ge nodigden hadden zich tevoren ver zameld in de raadzaal van het ge meentehuis waar burgemeester 'A. Schipper hen hartelijk verwelkomde. Behalve de wethouders en leden van de raad van Kruiningen waren hier aanwezig de gewestelijke comman dant, kolonel J. Gerritse. Vanzelfspre kend ontbraken niet de commandant van de groep, adjudant J. Buscop, met het gehele personeel van de groep. Burgemeester Schipper me moreerde de lange weg, die bewan deld is moeten worden voor de stich ting van het gebouw verwezenlijkt was. Reeds van 1949 dateren de plannen. Hij gewaagde van de goe de verstandhouding tussen rijkspoli tie en de plaatselijke burgerlijke overheid en feliciteerde de adjudant met het nieuwe bureau en de beide ïeflijke woningen. Majoor Van Ballegoyen de Jong, Nadat het gemengd zangkoor „St. Caecilia" uit St. Jansteen m Loke ren (B) een concert van 2 uur had gegeven heeft de mannelijke groep van dit koor „St. Gregorius" de vererende uitnodiging ontvangen om eind juni deel te nemen aan het vijf daags internationaal zangconcours te Parijs. Voor zover bekend zijn er slechts 2 verenigingen in ons land die een dergelijke uitnodiging ontvangen hebben, namelijk een groot kerkkoor uit Breda en genoemd „St. Grego rius" koor. wees er op, dat dit bureau het eer ste nieuwe bureau in zijn district is. Het is maar goed, dat de gemeen te deze bouw heeft aangevat, want de rijksdienstten functioneren als re gel veel langzamer. Vele bureaus zijn nog ondergebracht in gebouwen die het aanzien van de politie ver lagen. Met grote belangstelling werd daar na het frisse en doelmatig ingerich te gebouw geheel bezichtigd, waarna burgemeester A. Willemse van Yer seke namens zijn collega's van de gemeenten, die tot deze groep be horen in een geestige toespraak 2ijn gelukwensen aanbood. Ook sprak nog de heer L.J. Koets huis van de rijksgebouwendienst en de commandant van de marechaus see. die namens zijn brigade een fraaie onderlegger en een briefope ner aanbood. Sluiskil REIS OUDEN VAN DAGEN Al wat oud en zich toch nog jong voelt kwam ih vergadering bijeen ten einde het jaarlijkse uitstapje te be spreken. Besloten werd de rit dit maal niet in een te groot aantal kilo meters om te zetten. Aalst (B.l zal het centrale punt zijn. Men is thans begonnen met het inzamelen van de benodigde contanten voor deze reis. Ook een dansavond ten bate van dit doel, zal worden georganiseerd. TRACTATIE VOOR ZIEKEN versnaperingen trokken meisjes van Getooid met paasstokken. fruis en het r.-k. jeugdwerk naar de thuis ver blijvende zieken. Deze traditie werd een aangename afwisseling voor de Sluiskilse zieken en door hen ten zeer ste op prijs gesteld. PROPAGANDA-AVOND KNZB Dor de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd vor de leden van de gezelligheidsvereniging van de CNA in het groot casino een propaganda- avond georganiseerd. Bondstrainer, de heer J. v. d. Palm, behandelde het propagandistische woord. waarna filmisch o.m. vertoond werden de po lowedstrijd Nederland-Engeland, trai- Naar aanleiding van de vragen der financiële commissie over de sane ring van Goes-Noord en wat daar aan vastzit, antwoordden B. en W. o.m. het volgehde. ..Bij de aanbieding van de gemeen tebegroting voor 1957 is een over zicht gegeven van de kapitaalwerken. die de eerstvolgende jaren tot uit voering zullen moeten komen. Daar op komt een raming voor voor de sanering van 1.800.000.Verwacht wordt, dat hierop een subsidie wordt ontvangen van het minimum van 50 pet. ad 650.000.—. Als rendabel is aangenomen een bedrag van 500.000.—. zodat ten laste van de gemeente blijft 650.000.welk be drag is verdeeld over de jaren 1958 tot en met 1961. Zodra de plannen geheel zijn uitgewerkt kan met het rijk worden overlegd, welke subsidie zal worden verleend. Indien de fi nanciële toestand van de gemeente zulks noodzakelijk maakt, kan het percentage van 50 worden verhoogd. Indien dit gelukt zal het ten laste van de gemeente blijvende gedeelte een vermindering ondergaan. Wij zullen een meer gedetailleerd overzicht doen samenstellen en dit zo spoedig mogelijk aan uw raad overleggen".. Ten aanzien van de aankoop van het bedrijf van de heer Dussart kan, naar B. en W. menen, een behoor lijke exploitatie worden opgezet. De koopsom met overschrijving komt op 23.000.en de waarde van tuingrond en kassen bedraagt 12.000.—. De lasten per jaar zijn 677.50. De huur van de tuingrond bedraagt het eerste jaar 1000.zodat dan voor afschrijving beschikbaar is 322,50, welk bedrag stijgt door ver hoging van de huur tot een bedrag van 622,50 per jaar, waardoor de woningen in een jaar of 15 kunnen worden afgeschreven. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat de bedoeling van deze aankoop is, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over tuin grond, die later kan worden aange boden, als tuingrond moet worden verkregen voor woningbouw. Het ge volg daarvan is, dat vrij hoge scha deloosstellingen achterwege kunnen blijven. Ten aanzien van voorstel no. 6, wo ning van de heer Geene, geven B. en W. toe, dat een afschrijving in 16 jaar te lang is, maar iedere aan koop van huizen voor sanering is dit, omdat alleen de onder het pand lig gende grond zijn waarde behoudt. De gemeente is thans in de gele genheid dit pand aan te kopen. B. en W. zijn van mening, dat de koop som thans lager is dan die. welke bij een eventuele onteigening betaald zal moeten worden. Zodra de weg door Goes-Noord in uitvoering komt, zijn de pandjes Noordeinde 8 en 10 nodig. Nu de ge legenheid zich voordoet deze aan te kopen, menen B. en W. dat hiertoe moet worden overgegaan. Overwogen wordt of het mogelijk is deze en reeds eerder gedane aan kopen voor de sanering van Goes- Noord in een afzonderlijke, admini stratie onder te brengen, waardoor de uitgaven voor het geheel te sane ren gebied gelijkmatig over de ko mende jaren op de gemeentebegro ting kan drukken. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge zijn dinsdag de eerste aardbeien uit de koude kas geveild. Het waren er nog maar 8 stuks, van het ras Glasa afkomstig van de kleinfruit- teeltproeftuin te Kapelle. Ze werden gekocht door de heer J. J. Ganseman te Kapelle voor 27 ct. per stuk. Ver wacht wordt dat er in de komende week heel wat meer glasaardbeien zullen komen. Op de kleinfruitproef- tuin in Kapelle is de Glasa dit jaar voor het eerst geprobeerd. Gebleken is reeds dat hij iets vroeger is dan de Deutsch Evern, het ras dat het meest onder glas wordt geteeld. Sinds twee jaar verovert de K.A.J. ook de jonge arbeiders in west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Misschien is er geen enkel gewest in Nederland waar de jonge arbei ders zo verloren lopen. De weinige jongens zijn verspreid over vele dor pen. Ze voelen zich eenzaam in de gemeenschap grotendeels bestaande uit landbouwers en middenstanders. Ze voelen er zich niet in thuis. Vandaar dat de K.A.J. hier een mooie taak te vervullen heeft; om deze jongens bewust te maken van hun waardigheid als mens en katho liek en hen te verenigen in een or ganisatie, waarin zij zich thuis voe len en die hen sterk maakt in hun christelijke overtuiging. Nu na twee jaren zijn er drie ste vige bruggehoofden gevormd nl. Ma- ria-dorp - IJzendijke en Sluis, van waaruit de verdere verovering ge leid zal worden. De K.A.J.-gedachte begint te leven en het succes dat da jonge K.A.J. heeft behaald zal de leden nog meer bezielen met deze gedachte.. Door een onderzoek van de laatste maanden bleek dat de godsdienstkennis van de jonge arbei der schrikbarend klein was en een van de oorzaken hiervan bleek het tekort aan godsdienstonderwijs op de ambachtsschool te Oostburg. De hoofden werden bij elkaar gestoken op 'n districtsvergadering, 'n Verzoek schrift werd opgesteld waarin het bestuur van de technische school te Oostburg verzocht werd mede te wer ken aan de godsdienstige vorming van de jonge arbeiders door gods dienstlessen op te nemen in het werk- rooster. Na 'n maand geduldig wach ten kreeg de K.A.J. het sympathie ke antwoord waarin het voornoemde bestuur alle medewerking toezeg de en beloofde in het komende cur susjaar godsdienstlessen in het roos ter op te nemen voor de katholieke jongens. ningsfilm van het Hongaarse 7-tal met commentaar door Dick van Rijn, Mens en water enz. In de rondvraag behandelden de he ren v. d. Palm en Geerling (voorzit ter ZSB) op suggestieve wijze het ge vraagde. Het bestuur van de plaatselijke to neelvereniging ..Semper Avanti" ont ving van de Stichting voor Maat schappelijk en Cultureel Werk in de provincie Zeeland bericht, dat zij als nog kan meedingen in de wedstrijd om het Zeeuwse Landjuweel. Het to stuk „Duet voor twee handen", door Mary Hayly Bell en staande onder de befaamde regie van de Vlaamse to- neelkriticus en regisseur, Hermap Bruggen uit Gent, moest wegens on»- standigheden worden uitgesteld en zal nu 27 en 28 april worden gespeeld. De decors zijn ontworpen door ir. P. Ma- rijn en de grime wordt wederom ver zorgd door de heer A, v. Pamelen. Als juryleden zullen worden ver wacht de heren Hessel Jongsma (Den Haagi en Frits Bloemkolk uit Am sterdam. In zaal Krijger vond een voorberei dingsavond plaats voor Pasen. Mej. Van Acker opende dit paarcontact met een inleidend woord. Hierna werd door pater Girulphus een serie licht beelden getoond, betrekking hebbende op Palmzondag en toegelicht op het a.s. paasgebeuren. Hierna was het wederom de plaatselijke sociale ver zorgster die demonstreerde met di verse paasversieringen en ook wer den de diverse huishoudelijke aange legenheden besproken o.m. het uit- stapje en de excursie naar de KRO- studio's te Hilversum. De demonstratie op culinair terrein, welke na de pauze werd gehouden en in het teken van het bakproces stond, was een aardig besluit van een zeer geanimeerde avond, waarvoor da op komst zeer goed was geweest. PRIJZEN OP VLEESTENTOONSTELLING. Op de internationale slagersvak- tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam behaalde onze stad genoot L. Hemelaar een 2e prijs met een inzending boterhamworst en een eervolle vermelding met rauwe pro cureur. OUD-LEERLINGEN LYCEUM BIJEEN. De bond van oud-leerlingen van het Jansenius lyceum houdt donder dag 25 april een paas-contactavond in ,,De Koning van Engeland". Tijdens deze bijeenkomst zullen „Williams dansorkest" en de goochelaar Vebemo optreden. Er wordt een tombola ge houden, waarmee als vanouds talrijke prijzen te winnen zijn. Er wordt ook een 'bestuursverkie zing gehouden. De heren L. Hermans (voorzitter) en R. Kint treden af. De voorzitter stelt zich niet meer her kiesbaar. St.-Jansteen BOTER IN BESLAG GENOMEN Een motorfietser afkomstig uit Bel gië botste op Kapellebrug op de ambtenaren van I. en A. Hij liet zijn motorfiets en 50 kg boter in de steek en poetste de plaat naar Bel gië. Motor en boter werden in beslag genomen. Waterlandkerkje TWEE AUTO-ONGELUKKEN. In de bocht van de weg Water landkerkje - IJzendijke hebben zich twee ongelukken voorgedaan, waar bij wonder boven wonder geen per soonlijke ongevallen zijn gebeurd. De heer van de P. uit Hulst, die vanuit de richting IJzendijke nader de, vloog op het betreffende punt uit de bocht, waardoor de wagen om zijn as draaide. De bestuurder kreeg geen letsel, maar de auto werd zwaar beschadigd. Enkele uren la ter sloeg de personenauto van de heer V te Sluiskil in dezelfde bocht over de kop. Ook deze bestuurder liep geen lichamelijk letsel op, maar kreeg de auto zware materiële scha de. Vorig jaar deed zich op deze plaats een ongeval voor, dat aan een autobestuurder het leven kostte. Breskens MORGEN RAADSVERGADERING Morgenavond om half acht komt de raad in openbare vergadering bijeen. Behandeld zal o.a. worden: de financiering van de woningwetwonin gen in de dr. Broodmanstraat voor de katholieke Zeeuwsch-Vlaamse wo ningbouwvereniging; een tegelpad ten gerieve van de woningwetwonin gen te Nieuwe Sluis, de vakantieslui ting van de vismijn, 'n speelzandbak voor de r.-k. Kleuterschool en de bouw van een derde leslokaal voor de r.-k. lagere school. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 18 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.24 uur en 17.54 uur; te Terneuzen om 4.42 en 17.14 uur en te Vlissingen om 4.12 en 16.44 uur. (Advertentie) vanaf MIDDELBURG Electro: De strijd te gen de vliegende schotels. OOSTBURG Ledel 8 uur: Die dag eindigde mijn leven SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een vrouw achter tralies. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zal ik huilen. VLISSINGEN Alhambra: Mambo. Luxor: De stille verklikker. 75' MIDDELBURG Electro: Phffft. VLISSINGEN Alhambra: Engelen zon der vleugels. Luxor: De stille verklik ker.

de Stem | 1957 | | pagina 2