Frankrijk staat voor tweedaagse chaos itükfif' Kantoren van zeven dagen P.I.A. dicht sleepboot Ketel op explodeerde: drie doden, zes gewonden Onderwijzers krijgen hogere salarissen Amerikaanse miljonair huurde een vliegtuig Oproep van Adenauer verwacht Twaalf vrije zaterdagen Duizenden vakantiegangers lieten het afweten STOFZUIGERS DAGBLAD VOOR ZEELANL SPOORWEGMENSEN IN STAKING Ontwapening Schadepost voor de bedrijven Francoise Sagan gaat vooruit Tamelijk zonnig Op last van de militaire autoriteiten Voor ondergronden in de mijnen: SPREEKUUR VAN DE KYP Waalhaven In Rotterdamse Ypenburg geen basis voor straaljagers ABDULGANI BEBOET Bevrijdings- berdenking op de scholen Maar leraren nog niet Nieuwe commandant Zwitserse garde Snoepreisje voor 70 goede vrienden Aanslag op premier van O.-Nigeria MOTORRIJDER VERONGELUKT Koninklijk Paar naar Zweden r~ Geld lag op j straat Egyptisch VN-functionaris vermoord Botwinnik ziek Trevor Ford wacht nog steeds.... 97e JAARGANG No. 22431 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.-- p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 17 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/ro. (Ingezondeil Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601^^OOSTBURG^jNieuwstraat^4hjrel^no^^ In de omgeving van de West- duitse regering vermoedt men, dat kanselier Adenauer tot een algemene ontwapening op atoomgebied zal oproepen. Vandaag zal Adenauer zijn onder hond hebben met de atoomgeleer den! die zich tegen het opslaan van atoomwapens in de Bondsrepubliek hebben verklaard. De Britse minister van defensie, Duncan Sandys, heeft in het Lager huis gezegd, dat de afschaffing van kernwapens „rampzalig" zou zijn, omdat de Russen daardoor met hun conventionele strijdmiddelen over een overmacht zouden komen te beschikken. Deze constatering ont lokte hevig protest van de Labour- banken. De Franse afgevaardigde bij de V. N.-ontwapeningscommissie, Jules Moch, heeft gezegd, dat hij hoopvol gestemd was voor een ontwapenings akkoord op de volgende punten; 1. Een eerste stap naar de ont wapening van gewone strijdkrach ten. 2. Een datum waarop kernpro- duktie voor militaire doeleinden zal worden gestaakt. 3. Een bepaalde vorm van be perking van kernontploffingen. 4. Bepaalde manieren om con trole uit te oefenen. Boelganin heeft gisteren op een receptie in Moskou gepleit voor ver betering van de internationale be trekkingen. VOORAANSTAANDE personeelsleden van een New Yorks textielbedrijf zijn verplicht, van 1 mei a.s. af om de zeven weken een week vrij te nemen met behoud van salaris. Dit zal het aantal hartaanvallen en maagzweren verminderen, meent de directie. PREMIER NEHROE van India heeft het ontslag van zijn kabinet aangebo den in verband met de verkiezingen die onlangs gehouden zijn. Hij is ter stond belast met de vorming van een nieuwe regering. JAPAN HEEFT een voorstel van communistisch-China voor een „Lo carno voor het Verre Oosten" van de hand gewezen. Dit verdrag zou ener zijds Rusland en China en anderzijds Japan en de Ver. Staten omvatten. DE TEWATERLATING van het jacht „De Groene Draeck", dat Prinses Beatrix op haar achttiende verjaar dag ten geschenke heeft gekregen, zal niet op 28 mei, maar op 4 juni plaats vinden. Dit op verzoek van de prinses. ZONDAG A.S, zal de oudste inwoner van Amsterdam, mevrouw do wedu we Rinske Tietsia Freudenborg-Fer- werda, haar 105e verjaardag vieren. MR. W. J. GEERTSEMA, burge meester van Warffum (Gr.) is be noemd tot hoofd van de afdeling al gemene zaken van het staatssecreta riaat bij het departement van Bin nenlandse Zaken. IN HONGKONG heerst een griep epidemie, die 300.000 mensen heeft aangetast. Peen en olijven zijn acht maal zo duur geworden, nadat een blad ze heeft aangeprezen als ge neesmiddel tegen de ziekte. GIROREKENING 777 van het Ne derlandse Rode Kruis, ten behoeve van de Hongaren, heeft gisteren de vijf miljoen overschreden. IN EEN AFZONDERLIJK „veilig heidsbesluit" zal de regering maatre gelen verplicht stellen ter beveiliging van hen, die met apparaten moeten omgaan, waarvan de ioniserende straling gevaar kan opleveren. BIJNA 500 COMMUNISTEN, die bij recente razzia's in Argentinië zijn aangehouden, zijn ondergebracht in een drijvende gevangenis, welke zes kilometer buiten Buenos Aires ten anker ligt. Zowel de Franse spoorwegmensen als liet personeel van de Parijse métro staken vandaag en morgen. Zij eisen een loonsverhoging van 10 procent van wat zij momenteel verdienen en de regering is niet bereid aan die verlangens tegemoet te komen. Wel lieeft zij de spoorwegarbeiders gisteren een verhoging van één procent toegestaan, maar er was geen kijk op, dat de aangekondigde staking hierdoor zon worden voorkomen. De regering heeft dinsdag de plaatselijke autoriteiten opge dragen, overal waar gestaakt wordt nooddiensten te organiseren met vrachtauto's en autobussen. Met het oog op de Paasdrukte, die gisteren al begonnen is, verwacht men namelijk enorme moei lijkheden. De treinen Amsterdam-Parijs zullen vandaag en mor gen niet rijden; althans niet verder dan Brussel. Een groot deel van het Franse pro- duktie-apparaat dreigt vandaag en morgen volkomen stil te vallen, om dat de arbeiders hun fabriek niet zullen kunnen bereiken. In vele be drijven wilde men gisterenavond de Paasvakantie al laten beginnen. De hotelhouders dreigen eveneens het kind van de rekening te worden. Parijs is voor de Paasdagen vrijwel vol geboekt, hoewel het opmerkelijk is, dat het aantal dollargasten belang rijk minder is dan in 1956, hetgeen aan de benzine-chaos wordt geweten. Vele buitenlandse vakantie gangers willen juist woensdag, donderdag of vrijdag voor Pasen in de Franse hoofdstad arrive ren. De berichten over de ver moedelijke staking hebben nu al duizenden afschrijvingen ver oorzaakt. Ze blijken niet tot de laatste dag in het onzekere te willen blijven of ze wel of niet kunnen afreizen. De directie van de Franse spoor wegen heeft de eisen van de arbei ders ten dele ondersteund. De moei lijkheid is echter, dat de regering niet wenst te onderhandelen met de com munistische vakbond. De afgevaardig den van de beide andere grote bonden eisen echter, dat ook de C.G.T. bij het overleg zal worden betrokken. Dit betekent overigens niet, dat de staking van de baan zou zijn, als de communisten tot de besprekingen wer den toegelaten. De concessies, waar toe de regering bereicf is, achten de vakbonden zozeer beneden de maat, dat zij er niet aan denken deze te accepteren. Vakverenigingen van het grondper soneel van de „Air France" hebben dinsdag besloten voor donderdag een staking van 24 uur uit te roepen. Zij eisen voor hun 8.000 leden een sala risverhoging van 6.000 frank per maand. De Parijse specialist, dr. Jean Le- beau, heeft meegedeeld, dat de toe stand van de schrijfster Francoise Sagan een duidelijke vooruitgang ver toont. Men moest evenwel steeds be dacht zijn op secondaire complica ties. Als zij blijft vooruitgaan, kan haar gebroken sleutelbeen over enke le dagen worden gerepareerd. Frangoise zei vandaag tegen haar broer: „Ik kan mij niets herinneren. Ik ben bang dat ik mijn oog erg be zeerd heb en dat ik scheel ben". Verwachting van liet K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Droog en tamelijk zonnig weer. Overwe gend matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke i wind uit veranderlijke richtingen. J Bewolkt tot mooi. Nevelig in de J ochtenduren. i Vandaag: zon onder 19.41 u., jnaan op 23.34 u. Morgen: zon op J 5.38 u., maan onder 8.03 u. De kantoren van het onafhan kelijke Indonesische persbureau PIA (vroeger bekend als Aneta) zijn op last van de militaire autoriteiten voor zeven dagen gesloten. De deuren werden door de militaire politie verzegeld. De sluiting van de PIA-kantoren is geschied op last van de plaatselijke militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Dachjar, de hoogste gezagsdrager in de hoofdstad. Er werd geen officiële reden opgegeven ™.or. sluiting, die haar weerslag zat hebben op ongeveer veertig dag- aden in geheel Indonesië, maar de waarnemend hoofdredacteur van nen riat a Taif' verklaarde te me- mét de n,wwtregel verband hield nel sLtt Ie van een door kol°- SimbQlon. de afgezette militaire De Mijnindustrieraad heeft met al gemene stemmen een verordening vastgesteld, waardoor met een ar- beidsverkortmg voor het ondergronds personeel in het Nederlandse mijnbe drijf een begin wordt gemaakt. In twaalf door de Mijnindustrieraad per kalenderjaar aan te wijzen weken zal voor het ondergrond personeel de ge wone zaterdagse dienst vervallen. Als compensatie voor het gemis van loon op deze dagen ontvangt de ondergronder het loon dat hij ver diend heeft op zijn laatste, aan de vrije zaterdag voorafgaande, gewone dienst. Voor elke willekeurig ver zuimde dienst zal echter 1/25 deel van de eerstvolgende compensatie uitkering over een vrije zaterdag worden ingehouden. Voor de boven- gronders blijft de totale arbeidsduur dezelfde als de thans bestaande. Op zaterdagen waarop het werk in het ondergronds bedrijf stil ligt, zal ook op de bovengrondse bedrijven het normale werk stil liggen, maar deze uren moeten worden ingehaald. commandant van Noord-Sumatya, af gelegde verklaring. Hij had gezegd, dat hij driemaal naar Djakarta was opgeroepen, doch dat hij niet meende dat zijn komst naar de hoofdstad tot een oplossing van de huidige gecom pliceerde problemen zou leiden, zo lang de politiek van Djakarta van het tegen elkaar uitspelen van legeroffi cieren, voortduurt. Verder zei Sim- bolon, dat de recente gebeurtenissen in verschillende delen van het land duidelijk hebben aangetoond, dat de verdeel-en-heers-politiek het wa pen van de kolonialisten nog steeds en zelfs meer intensief wordt ge bruikt De Amsterdamse K.V.P. heeft een landelijke primeur ingevoerd: een spreekuur van katholieke volksverte genwoordigers voor de kiezers. Het Tweede Kamerlid Th. D. J. M. Koer sen heeft de rij geopend met een spreekuur in het kringgebouw van de K.V.P. te Amsterdam, waar kiezers hem vragen stelden en problemen met hem bespraken. Slaagt deze proefneming, dan wil men dit indivi dueel contact tussen volksvertegen woordiger en kiezer regelmatig een maal per maand organiseren. Drie mensen zijn gedood en zes ernstig gewond door de ont ploffing van een stoomketel aan boord van de sleepboot „Gun- nard", in de Waalhaven te Rot terdam. De explosie, die zich gisterenmiddag om half twaalf Boven: Slechts een klein stukje pijp van de „Gunnard" was nog zichtbaar, nadat het ongelukschip was gezonken. Hiernaast: De zwaar gehavende motorfiets, die door een enorm stuk van de geëxplodeerde ketel werd getroffen en waarvan de berijder er met verwondingen afkwam. Het schijnt dat de minister van Oorlog, in tegenstelling tot zijn be schikking van enige jaren geleden, waarbij Ypenburg werd aangewezen als straaljagerbasis van de Kon. Luchtmacht, een andere bestemming aan de basis wil geven. Enige van de beweegredenen zou den kunnen zijn, dat het nu minder wenselijk wordt geacht een derge lijke basis in een dichtbevolkt gebied te hebben en dat de nieuw aangeleg de zeer lange betonnen start- en lan dingsbaan (die nu circa twee jaar in gebruik is) niet in alle opzichten aan de verwachtingen voldoet. De Indonesische oud-minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdul- gani, is dinsdag door het hooggerechts hof te Djakarta veroordeeld tot een geldboete van vijfduizend rupiah, subs, een maand hechtenis, wegens „het opzettelijk meenemen naar het buitenland van buitenlandse valuta, waardepapieren en documenten zon der toestemming van het deviezen- instituut". De openbare aanklager had drie maanden gevangenis voorwaardelijk geëist, met een proeftijd van een jaar. De directeur van de Engelse Char tered Bank in Djakarta, Edward Cur- ray, die veertien dagen geleden dpor ae militaire autoriteiten in de hoofd stad werd aangehouden, is dinsdag in vrijheid gesteld. Hem werd evenwel stadsarrest opgelegd. Tegelijkertijd werd de plv. directeur van de Char tered Bank, William Watson, aange houden. Curray was aansprakelijk gesteld voor het verbergen van een vuurwa pen in het gebouw van zijn bank. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in een circulaire aan de directeuren en rec toren van de rijksscholen er opnieuw op gewezen, dat hij het van groot be lang acht, dat elk jaar bij het onder wijs aan de betekenis van de 4- en 5-mei herdenking aandacht wordt ge schonken op een wijze, die zich het best aanpast aan de plaatselijke om standigheden. Voorts heeft de minister besloten dat in de toekomst op de middag van de 5e mei geen lessen zullen worden gegeven. Op 5 mei moet op alle rijksscholen de nationale driekleur worden gehe sen en op 4 mei moet tussen 18 en 20 uur halfstok worden gevlagd. In een circulaire aan alle gemeen te- en schoolbesturen heeft de minis ter in overweging gegeven op. over eenkomstige wijze te handelen als is voorgeschreven voor de rijksscholen. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Cals heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij tot overeenstemming is gekomen met de onderwijzers over hun salarispositie. Dit is een succes voor de minister, die in de Tweede Kamer in decem ber nog de indruk wekte geen raad te weten met deze zaak. Het betekent vóór de onderwijzers goed nieuws. Zij zullen, met ingang van 1 januari, dus met terugwerken de kracht, verhogingen krijgen, die het rijk globaal met inbegrip van sociale lasten 30 miljoen gaan kos ten. Deze 30 miljoen zal dit jaar worden opgevoerd door een begro ting. die in totaal 100 miljoen groot zal zijn, zo deelde minister Cals de Kamer mede. Nadere details worden waarschijn lijk vandaag bekend gemaakt. Over de positie van de leraren kon de mi nister minder gunstige mededelingen doen. Hij liet doorschemeren, dat voorlopige resultaten, die hem zijn voorgelegd over een onderzoek naar de salarispositie, niet tot verhoging zullen kunnen leiden. De minister was verheugd dat in de vakbladen van de leraren de laat ste tijd iets minder scherpe artikelen verschenen zijn. Men zoekt het thans in de mogelijkheid, om gradaties in het lerarenkorps te maken. De minis ter wist nog niet zeker of dit wel tot positieve resultaten zou kunnen lei den. In ieder geval, zei hij, is een Z.H. Paus Pius de twaalfde heeft dr. Robert Nuelist, een 46-jarige pro fessor in de filosofie en commandant van de infanterieschool in Luzern, tot nieuwe commandant van zijn Zwit serse lijfwacht benoemd. Het is de 28ste commandant van de garde, die in 1506 door Paus Ju lius de Tweede is gesticht. De vorige commandant, baron Heinrich de Pfyffer Daltishofen, is vorigs maand gestorven. Op het vliegveld van Malmoe is het Sas-vliegtuig „Benson Vi king geland, een charter, ge huurd door de Amerikaanse mil jonair-aannemer van Zweedse afkomst, Ragnar Benson. Aan boord bevonden zich, behalve de miljonair en diens echtgenote 70 passagiers, die de heer Ben son als zijn gasten beschouwt. Hij heeft als royaal man zijn geno digden een trip door Zweden en en kele andere landen in Europa aange boden. De jongste passagier, die de vlucht Chicago-Malmoe meemaakt, was één jaar, de oudste aan boord een man van 62 jaar. De route Chi cago-Malmoe was zonder tussenlan ding afgelegd. Onder de passagiers bevonden zich een dokter en een verpleegster. Ragnar Benson verliet Zweden in 1911 en in de Verenigde Staten slaag de hij erin, een aannemersfirma te stichten en op te bouwen, welke hem miljoenen dollars heeft opgeleverd. Elke passagier was verzekerd voor 18.000 dollar, hijzelf en zijn zoon, die zich ook aan boord bevond, ieder voor een miljoen. Toen het vliegtuig te Malmoe land de werd mr. Benson begroet door zijn broer, die een klein winkeltje in het Deense stadje Skelsoer drijft, waar hij „hot dogs" verkoopt. Ook de burge meester van Malmoe was ter verwel koming aanwezig. Een brief van zijn collega uit Chicago werd de Zweedse burgervader overhandigd. De geestelijke, die met het vliegtuig was meegekomen, hield op het vlieg veld een toespraak, waarin hij God dankte, dat hij in staat was gesteld, Zweden met eigen ogen te aanschou wen. Het was het land, zei hij, waar zijn vader was geboren, maar waar hij zelf nog nooit was geweest, al sprak hij vloeiend de taal. Benson vertelde nog, dat toen hij naar de Verenigde Staten was ge gaan, hij geen stuiver had bezeten. Dank zij de steun van familieleden in Chicago, had hij zich er doorheen geslagen. Als dank had hij de familie leden en enkele goede relaties deze trip aangeboden. vergelijking met de ambtenaren geen goed uitgangspunt, wanneer men het salaris wil beoordelen. Beter kan men dan de wetenschappelijke amb tenaren als norm stellen. De heer Derksen (K.V.P.) heeft minister Cals gelukgewenst met het bereikte resul taat voor de onderwijzers. Prof. Gie- len maakte kritische opmerkingen over de onvoldoende research, waarin hij de oorzaak zag van de gebrekkige selectie van leerlingen naar het V.H. M.O. Ook bracht hij de activiteiten van de gemeentebesturen op onder wijsgebied ter sprake.. Dit is een teer punt, nu van vele kanten in den lande klachten ontstaan over ontoelaatbare bemoeizucht. Prof. Gielen noemde als voorbeeld de stad Meppel, waar van gemeentewege boekjes over sexuele voorlichting op de scholen worden verspreid. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is dinsdag een mislukte moordaan slag gepleegd op de premier van Oost-Nigeria, dr. Namdi Azikiwe, toen deze aldaar aankwam voor het voeren van besprekingen met de twee andere minister-presidenten van Ni- geriaanse gebieden. Een met een dolk zwaaiende man kwam plotseling van achter de haag van politiemannen te voorschijn, die bij het gebouw van het plaatselijk be stuur was opgesteld. Hij rende, met zijn wapen zwaaiende, op de auto van Azikiwe af, waarbij hij een steen naar het voertuig wierp. Een lid van het gezelschap van de premier sprong uit de auto en poog de de aanvaller te overmeesteren. Hij kreeg hierbij een snede over de hand. De politie-wist de man te arresteren. Gisterenmiddag kwam de 39-jarige motorrijder L. K. uit Valkenswaard op het kruispunt te Strijp in botsing met een personenauto. Hij werd daar. bij zo zwaar gewond, dat hij drie uur later in het Binnenziekenhuis is over leden. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen van 21-23 mei hun staatsiebezoek aan Stockholm bren gen. De koninklijke gasten zullen per kruiser Hr. Ms. ,,De Zeven Provin ciën" aankomen. DE BRITSE ARTSEN, die de rege ling een verhoging van hun honora ria met 24 procent hadden gevraagd in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud, zullen vanaf één mei vijf procent meer krijgen. voordeed, veroorzaakte een ont zaglijke ravage. Een stuk van de ketel, dat naar schatting ongeveer 15 ton weegt, boorde zich honderden meters verder in de rijweg, waardoor een motor rijder werd gewond. De sleepboot, waarop zich drie personen bevonden, zonk onmiddellijk na de explosie. Even tevoren had een walmachinist het schip verlaten. Twee sleepboten, die vlak bij de „Gunnard" lagen, werden zwaar be schadigd. De „Annard", die aan de andere kant van de paal gemeerd lag, werd aan een der zijden geheel inge deukt. Een wirwar van buizen kwam terecht op de „Hudson", die iets ver der lag. De drie vermisten, van wie men moet aannemen, dat ze op slag zijn gedood, zijn de 65-jarige kapitein van de „Gunnard", M. J. van der Est uit Rotterdam, de 22-jarige stoker P, Hager> uit de Wilgenstraat te 's-Her« togenbosch en de 65-jarige bank werker van de werf „Waalhaven", C, Visser uit Rotterdam. Ernstig ver minkte resten van een der slachtof fers werden inmiddels op vrij grote afstand van de plaats der explosie gevonden. Men vermoedt, dat de lij ken van de andere twee omgekome nen zich in de gezonken sleepboot bevinden. Onder de gewonden bevindt zich een arbeider, die op het moment van het ongeluk op het dek van de sleep boot „Hudson" stond. De ravage aan boord van de gezonken „Gunnard" is zo groot, dat een duiker er niet in slaagde, in het binnenste van het schip door te dringen. Behalve het grote stuk ketel, dat op de rijksweg belandde, werden ook andere onderdelen honderden meters ver weggeslingerd. Een stuk metaal van 75 kilo werd op een kilometer afstand van de „Gunnard" terugge vonden. Over de oorzaak van de ramp is nog weinig te zeggen, zolang het on derzoek niet is afgesloten. Het enige wat men met zekerheid weet is, dat de veiligheid van de ketel door het stoomwezén gecontroleerd moest wor den. De keuring van de ketel was reeds geschied en nu moest alleen nog het inwendige beproefd worden. De druk van dergelijke ketels is gesteld op 15r2 atmosfeer. Daarop wordt de veiligheid afgesteld, hetgeen geschiedt onder toezicht van het stoomwezen. Men was bezig langzaam op te sto ken, tot het zover zou zijn. Toen mevrouw Kareisen uit Borselen gisteren met haar baby aan het wandelen was, vond zij een briefje van f 25 op straat. Zij raapte het op en ontdekte weldra dat er nog meer briefjes op straat lagen. Over enkele tientallen meters verspreid vond ze 1350, in briefjes van f25 en f 10. Een andere voor bijganger vond een bedrag van ongeveer f2000. Het geld bleek even tevoren verloren te zijn door een zakenman die van de markt huiswaarts keerde, en zijn „slappe was" niet zo secuur in zijn zakken opgeborgen had. Het Egyptische lid van de advies raad van de Verenigde Naties voor Soraaliland, kamal Eddin Salah, is te Mogadicio, de hoofdstad van Somali- land, vermoord. De Egyptische diplo maat zou zijn doodgestoken. Verdere bijzonderheden ontbraken nog. De achttiende partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smys- lov is uitgesteld wegens ziekte van de wereldkampioen. Zoals bekend is de stand 9.57.5 in het voordeel van Smyslov. Trevor Ford. de door PSV gecon tracteerde oud-speler van Cardiff- City én het elftal van Wales, wacht nog steeds op een werkvergunning voor de functie, welke Philips hem op de afdeling „public relations" heeft aangeboden. Het eerste verzoek is, zoals be kend. onlangs door het gewestelijk arbeidsbureau in Eindhoven afgewe zen. Twee Amerikaanse firma's zul len in opdracht van de Ameri kaanse luchtmacht reusachtige zuigtoestellen vervaardigen, die op vliegvelden voor straaljagers zullen worden gebruikt. Het is de bedoeling de vliegterreinen met deze toestellen te reinigen. Het <s nu zo, dat de straalmoto ren stenen, stukjes metaal en andere voorwerpen naar binnen zuigen, die gevaar voor de vlie gers opleveren en jaarlijks een schade van ongeveer 25 miljoen dollar aanrichten.

de Stem | 1957 | | pagina 1