Telefonie begon tachtig jaar geleden opmars Frankrijk voert tegen namaak van zijn produkt oorlog Vertwijfeld poogt Gomulka tegen Moskou stand te houden Chinese regering verandert vervolgingsmethoden Storingen zenuwgestel oorzaak van kanker? Twee jaar na de uitvinding door Bell: Champagnecognac en roquefort Busboycot in Johannesburg ten einde DERDE BLAD DINSDAG 16 APRIL 1957 lJ.dd.J_ meer kan voorstellen. Miljoe Kroon vernietigt besluiten van Gedeputeerden Engelse eieren voor dumping prijzen Amerikaanse hulp aan Polen te laat? In geheel Polen ten top Godsdienstvrijheid een illusie is de spanning gestegen Druk van Moskou Steeds meer botsingen Tragische samenloop van omstandigheden (Advertentie) ill De telefoon is gemeengoed geworden van een mensheid, die zich zonder de verrespre- 1 ker het leven van snelheid 1^1 c\ e~\ T* en comfort, jacht en luxe niet nen woorden leggen iedere dag met snelheden van om en nabij de driehonderdduizend kilometer per uur afstanden af, waarover men in vroeger dagen uren liep. Een klant in Ankara belt Bergen op Zoom en een uur later staat zijn order genoteerd, een romance per tele foon tussen Italië en Breda is wel geen dagelijkse ervaring, maar de mogelijkheid bestaat en wie de geëmigreerde zoon in Canada enkele minuten wil beluisteren, wel, hij hoeft slechts de telefo niste te draaien en zij zorgt voor de aansluiting. gebruikt om de capaciteitsvorming tussen de kabeladers oorzaak van storende geluidsdemping weg te nemen, in 1905 worden mechanische versterkers toegepast, die de reik- baarheid vergroot met ongeveer veer tig percent. Helaas, versterking bete kent ook., vervorming. Na de oorlog komt de elektro nenbuis en die gaat ook in de tele fonie zijn diensten als niet-vervor- mende versterker bewijzen. Grotere kabellengten kunnen nu aan elkaar worden geknoopt en internationale verbindingen behoren niet langer tot het rijk der dagdromen. In 1922 wordt de lijn Amsterdam-Londen met veel feestelijk vertoon in gebruik gesteld. De opmars gaat dan snel. De twee- draadsverbindingen worden vervan gen door de vierdraads, echo-onder drukkers beletten de de gevreesde nagalm zijn afbraak-werk te verrich ten. Steeds nieuwe moeilijkheden, steeds vernuftiger oplossingen. Nu: automatic Vandaag de dag? Telefoonsyste men in Nederland en vrijwel alle an dere ontwikkelde staten praktisch ge heel geautomatiseerd, berustend op het principe van draaggolf en ge bouwd volgens het door prof. Unk ontworpen 48-kanalensysteem. Dit systeem stelt ons in staat door één en dezelfde kabel 48 gesprekken te gelijk te voeren, evengoed met Rome als Parijs, met New York als Tokio. Het telfoontoestel groeide mee en werd van een romantisch slingerap paraat tot 'n modern, zakelijk hoorn toestel. Nog is de „trage" kiesschijf algemeen toegepast, maar het nieu we drukknop-systeem staat voor de deur. Men kan niet zeggen, dat veel Ne derlanders zich dit technisch gemak ontzeggen. In Den Haag en Amster dam bijvoorbeeld heeft één op elke tien inwoners telefoon en in de an dere provincies en districten mogen de cijfers er ook zijn. Om ons tot Tachtig jaar geleden lagen de i kaarten nog iets anders. Weliswaar was toen de telefoon al geen geheim meer de Amerikaanse hoogleraar in de fysiologie der spraakorganen, Alaxander Graham Bell, deed in 1875 de uitvinding maar van een alge meen gebruik was nog geen sprake. Sterker: het was zelfs wereldnieuws, toen in dat jaar 1877 dus, het eer ste telefoongesprek op een door de normale stem niet te overbruggen afstand werd gevoerd. Dat was in Boston, waar twintig personeelleden van de fabriek van Charles Williams luisterden naar de woorden, die hun baas vanuit zijn villa, zestien kilo meter verderop tot hun sprak. Na die geslaagde proefneming in de woonplaats van de uitvinder maak te de telefoon een snelle opgang. Al heel spoedig werd de apparatuur het eerste toestel bestond uit een oud sigarenkistje, zestig meter draad en twee magneten sterk verbe terd en nog voor 1880 hadden Lon den en Berlijn hun eerste telefoon centrales. Amsterdam startte in 1881 met 49 abonnees kort na de dag, waarop het „verrespreek-toestel" in het Witte Huis in Washington in ge- Alexander Graham Bell, uitvinder van de telefoon bruik was gesteld. In 1884 kwam de eerste interlokale lijn tot stand: die tussen Boston en New-York. Zeven jaren later deed dit systeem ook in ons land zijn intrede. In 1888 wer den de lijnen Amsterdam-Zaandam en die van de hoofdstad naar Haar lem geopend. In 1911 krijgt de groot ste stad van Nederland de eerste au tomatische telefooncentrale. En de afstanden, die overbrugd worden wor den steeds groter. Techniek groeide mee Maar al nam het aantal kilometers der diverse lijnen toe, de grote af standen maakten een goed verstaan baar gesprek nog vrijwel onmoge lijk De apparatuur, in die dagen ge bruikt, was nog verre van volmaakt en men moet dan ook alle respect hebben voor de oren van de toen malige telefonisten en telefonistes. De techniek, in steeds sneller tempo voortschrijdende, hielp de telefoon uit zijn impasse. Pupinspoelen werden Talrijke berichten over een betere verstandhouding tussen de Chinese regering en de katholieke kerk hebben de laatste maan den van China uit hun weg naar het westen gevonden: vrijlating van Chinese priesters voor het einde van hun gevangenisstraf restitutie van kerkelijke goederen, herinvoering van kerkelijke plechtigheden en in beperkte mate van het godsdienst onderricht. Bij Koninklijk Besluit is het besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, houdende goedkeuring van een besluit van de raad der gemeen te Utrecht, tot het aangaan van een geldlening, vernietigd. De raad van Utrecht had besloten een geldlening van een miljoen gul den aan te gaan met een of meer organisaties die aangesloten waren bij de Coöperatieve Vereniging Centraal Beheer en/of het Gemeenschappelijke Administratiekantoor, onder meer on der voorwaarde dat gedurende de ge hele looptijd der lening gewone aflos singen, versterkte aflossingen, alsme de conversie uitgesloten zouden zijn. In de overwegingen bij het Ko ninklijk Besluit heet het dat deze voorwaarde niet in overeenstemming is met door de minister van Binnen landse Zaken aanbevolen richtlijnen voor de beoordeling van leningen van lagere publiekrechtelijke lichamen. Op dezelfde gronden is bij Konink lijk Besluit eveneens een besluit van de Gedeputeerde Staten van Fries land nietig verklaard. de zuidelijke te bepalen: het distric. Den Bosch, omvattende 102 gemeen ten met In totaal ruim 981 duizend inwoners, telt bijna 59 toestellen per 1000 mensen, maar de vraag naar nieuwe aansluitingen is groot. Breda kent eenzelfde getalsverhou ding, waarbij men in het oog dient te houden, dat door het grote kinder tal in de zuidelijke provincies de ver houdingen ten opzichte van de grote steden in het westen van ons land wel enigszins vertekend wordt. Bo vendien blijkt uit de statistieken dat de opmars van de telefoon het snelst is in de steden en dorpen beneden de grote rivieren, zodat te verwach ten valt. dat de numerieke achter stand binnen enkele jaren tot ook voor „het eerste oog" billijke pro porties zijn teruggebracht. Protest van Denemarken Denemarken heeft aan de Organi satie van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) een nota gezonden, waarin het ver zoekt de Engelse eieruitvoer tegen dumping-prijzen" te bespreken in de bijeenkomst van de G.A.T.T., die op 24 april zal worden gehouden. Denemarken heeft in de afgelopen twee maanden tweemaal bij de En gelse regering geprotesteerd tegen de verkopen van gesubsidieerde eieren tegen lage prijzen op de continentale markten van Denemarken. In antwoord op het eerste protest deelde Engeland mede, dat het de staatssubsidies voor de eieruitvoer met 3.5 procent had verlaagd en dat de eieruitvoer slechts een tijdelijk ka rakter had. Een woordvoerder van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede. dat Denemarken deze tegemoetkomingen niet bevredigend achtte en dat het onlangs opnieuw heeft geprotesteerd. Op dit protest is geen antwoord ontvangen. De woordvoerder deelde voorts me de. dat Denemarken ook verzocht heeft de kwestie van de Engelse ge subsidieerde runderuitvoer op de agenda van de komende bijeenkomst der G.A.T.T. te plaatsen. (Advertentie) Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet' is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland Met een verlanglijstje ten bedrage van 300 miljoen dol lars is voor enige weken een Poolse handelsdelegatie naar Washington gereisd. Na lange en moeilijke onderhandelingen heeft men daar nu aan de lei der der delegatie meegedeeld, dat de Amerikaanse regering Polen slechts hulp ter waarde van 75 miljoen dollars wil ver schaffen. De catastrofale eco nomische toestand van Polen doet vrezen, dat deze zo kras ingekorte hulp van de V.S. be reids te laat komt. De Sovjet- russische druk op Polen heeft reeds tot concrete gevolgen ge leid. Bereids in januari, toen de delega tie naar Washington afreisde, was de economische toestand in Polen zeer gespannen. Hij verscherpte zich nog door het geleidelijk uitblijven der Russische leveringen. Dit leidde er toe. dat de fabrieken van Nowa Chu- ta gedeeltelijk stil kwamen te liggen en de arbeiders ontslagen moesten De regering in Peking heeft ech ter duidelijk te verstaan gegeven, dat zij over godsdienstvrijheid een eigen, dat wil dus zeggen totalitaire opvatting heeft en niet van zins is hiervan af te wijken. Theoretische studies kwamen in om vangrijke artikelen tot de conclusie, dat een openlijke kerkvervolging slechts tot een nog heviger vorm van oppositie leidt. Men ontwikkelde daarom volgend program. „Wij mo gen niet tot ruwe en brute methoden onze toevlucht zoeken, omdat deze een schadelijke invloed uitoefenen bij de oplossing van het vraagstuk van het godsdienstige bijgeloof. Ook kan men deze methoden niet met de mar xistische principes overeenbrengen." Drie punten In conereto bevat dit program ,'e Punten: invoering van de atheïstische opvoeding der Chi- Iddgd; ondanks de afkondi- van de godsdienstvrijheid valt men de gelovigen bij de uit- °.e.'Sh'hg van hun godsdienstige plichten lastig; de godsdienstige 8®™.eenschappen ondergaan een wijziging tot massaorganisaties. In vele plaatsen mag men nu de H. Mis lezen, doch slechts in de van regeringswege gecontroleerde kerken der „progressieve priesters". Radio China bericht over het gebruik van Kerkgebouwen voor profane doelein den. Discussiebijeenkomsten en poli tieke vergaderingen komen juist dan bijeen, wanneer de katholieken naar da kerk willen gaan, Een correspondent van het Britse weekblad „New Statesman and Na tion had een onderhoud met het hoofd van bureau voor Godsdien stige Aangelegenheden. Ho Chen- hsiang, tijdens welke laatstgenoemde zou verklaard hebben: „In China l™e,ün0rigeveer 3 miljoen katholieken, 700.000 protestanten en vele Boedhis- ten en Taoïsten. Wanneer op de scholen het streven uitgaat naar we tenschap en algemene vorming, dan laat men geen gelegenheid onbenut de godsdienst als bijgeloof te be stempelen." „Wat is godsdienst Een dagblad uit Peking bracht een artikel onder de titel „Wat is gods dienst", waarvan de tendens was, dat dogma, geloof en hemel voort spruiten uit het brein van kapitalis ten en reactionairen. De mening van vele gelovigen, als zou dit leven slechts een overgang naar een beter in het paradijs zijn, betekent een hinderpaal in de strijd voor een echt socialisme. ..Daarom nemen wij", aldus het artikel, „geen afwachtende houding aan, want hoe zouden wij in dit geval deze bijgelovige ideeën kunnen uitbannen? Het gaat niet aan zo lang te wachten, totdat het geloof zich zelf een graf graaft. Er is slechts één mogelijkheid: de inzich ten der technische en sociale weten schappen verdiepen en ondersteunen door een intensievere propaganda van het wetenschappelijk-atheïstische materialisme. Op deze manier moe ten de arbeiders en speciaal de ge lovigen, bezeten door bijgelovige ideeën, tot een actieve deelneming aan de politieke en culturele vorming van het land gebracht worden. Op deze manier kunnen wij misschien de overwinning op de godsdienst beha len." De Fransen, die erg verguld zijn met de reputatie van hun litteratuur, hun wijnen, htm kaas, hun par fums en hun mode in den vreemde beginnen zich ongerust te maken over de vrijmoedigheid waarmee bui ten hun landsgrenzen omgesprongen wordt met zulke heilige begrippen als champagne, cognac en roquefort. Het zorgwekkende is, dat er van de ze en nog vele andere tongstrelen- de zaken, die in Frankrijk geculti veerd worden, in de hele wereld veel meer wordt gegeten en gedron ken dan Frankrijk op grond van zijn handelsverdragen kan exporteren. Het is op zichzelf natuurlijk vleiend voor het Franse nationale bewustzijn, dat alle mogelijke etenswaren en drankjes in de handel worden ge bracht onder goed klinkende Franse namen, maar dit soort cultuursprei ding ligt de Fransen toch niet goed. Zij willen er zelf ook wel wat aan verdienen en het steekt hun, dat Spanje en Italië meer cognac ver vaardigen dan Frankrijk zelf, dat Ne derland en Mexico er hun eigenge maakte cognac op na houden en dat Australië, waar de eerste behoorlij ke wijndruif nog groeien moet, op treedt als exporteur van cognac en van „Hautes Sauternes". Nog erger is dat de heren Mollet en Pineau verleden jaar in het Kremlin heb ben moeten toosten met champagne uit de Krim en dat hun na de maal tijd bij de koffie onvervalste Armeen se cognac werd geserveerd. Daardoor werd bewezen, dat de vreemdelin gen weinig eerbied hebben voor de „appelations controlées", die waar borgen, dat de champagne die men koopt iets anders is dan een ordi nair schuimwijntje, en de „Hautes Sauternes" iets beters is dan het mengsel van vruchtesap en goedko pe witte wijn, dat in België onder die naam in omloop is gebracht. In vele landen kijkt men zo nauw niet. Iedere rode wijn wordt er al gauw gepromoveerd tot bourgogne en iedere fles met een grote kurk er op. die er met een knal afspringt als zij open gemaakt wordt, heet al spoedig champagne te bevatten. Als de Franse autofabrieken op dezelf de wijze te werk gingen zouden zij met evenveel recht, zij het waar schijnlijk met minder succes, hun kleine Renaults in de handel kunnen brengen onder de naam Cadillac en hun „Deux Chevaux" als Rolls Roy- ce kunnen aandienen. Nu moet gezegd worden, dat de Fransen zelf ook niet helemaal vrij zijn van het euvel, dat zij bij bui tenlanders ontdekken. De .meest ge dronken tafelwijn in Parijs is de Beaujolais, maar daarvan wordt dan ook veel meer geconsumeerd dan de ommelanden van Beaujeu, waar hij vandaan heet te komen, ooit bij el- kaar hebben gezien. Vandaar dat zes en twintig buitenlanders in dienst heeft om degenen, die zich vergrijpen aan geijkte Franse begrip pen tot betere gedachten te bren gen. Het instituut werkt zo weinig mogelijk met zwaar geschut. Het tracht zijn doel op de eerste plaats te bereiken langs de weg der vrien delijke overreding. Als het bijvoorbeeld ontdekt dat er in Italië een Chablis, die nooit Frankrijk heeft gezien, in de han del gebracht wordt, ontvangt de Ita liaanse ambassadeur in Parijs op een goede dag een kistje echte Cha blis. Dit presentje gaat dan verze geld van een briefje, waarin zijn men wel eens beweert dat de Beau jolais de grootste Franse rivier is die in Frankrijk ontspringt, maar haar stroomgebied vooral in Algerië heeft. De kaas- en wijn-vervalsers komen overigens vaak met ontwapenende vrijmoedigheid uit voor het bedrog dat zij plegen. In Chicago kan men zonder blikken of blozen „New York State Champagne" en „Otta wa Cognac" bestellen. In de landen van het Nabije Oosten drinkt men 'n Sauternes geïmporteerd uit Aus tralië" en als dhr Nasser niet toe vallig overhoop lag met de heer Ben Goerion zou hij bij zijn middagmaal misschien wel een flesje Palestijnse „Médoc" drinken. In Portugal drinkt men wel Lissabonse Pommard en hoeveel kaasliefhebbers in Nederland eten niet Deense Roquefort zulks hoe wel de echte Roquefort al sinds ruim vier eeuwen de bescherming van de Franse staat geniet? Frankrijk beschikt tegenwoordig over een wapen om dit niét altijd kwaad bedoelde misbruik van be schermde Franse namen te bestrij den. Dat is da INAO, het „Institut National des Appellations d'Origine", dat zevenenveertig rechtgeleer den eenentwintig Fransen en excellentie kan lezen, dat een van zijn landgenoten een aardig wit wijn tje verkoopt waar helemaal geen kwaad van te zeggen valt, behalve dan dat het toch geen Chablis is. Het lijkt er heel in de verte misschien wel een beetje op, maar toch niet veel meer dan een kruiwagen lijkt op een citroenfles. Zijne excellentie proeft eens goed van de Chablis, die hem zo vriende lijk is toegezonden, leest de brief nog eens over en na verloop van tijd blijkt dan, dat de Italiaanse Cha blis van de markt verdwenen is of een andere, minder opzichtige naam heeft aangenomen. Het komt natuur lijk ook wel voor, dat deze methode niet het beoogde resultaat heeft. In dat geval gaat de INAO procederen, meestal met succes. Toegegeven moet worden dat het instituut zijn taak ruim opvat. Het springt ook in de bres voor buiten landse produkten, die in Frankrijk worden nagemaakt. Verleden jaar hebben drie Fransen het met de ze venenveertig rechtsgeleerden van de INAO aan de stok gekregen omdat zij respectievelijk eigengemaakte port Marsela en „Goudse kaas" van Fran se makelij in de handel hadden ge bracht. De Duitsers daarentegen proteste ren tevergeefs tegen de enorme hoe veelheden eau de cologne, die aan de oevers van de Seine worden ge produceerd. Zij hebben al gedreigd, dat zij in Keulen Marseillaanse zeep zullen gaan produceren als dat zo blijft doorgaan. Het dreigement is een slag in de lucht. De Duitsers mogen net zo veel Marseillaanse zeep maken als zij maar willen, want de Marseillaanse zeepfabrikanten heb ben niet tijdig geprotesteerd tegen de namaak van hun produkt, dat daar door juridisch vogelvrij is geworden, zoals het Keulse water dat al sinds vele jaren is. Er zijn meer van die produkten, die geen recht meer kunnen doen gelden op een exclusieve, aan de olaats van herkomst gebonden bena ming. De Camembert mag over al onder die naam verkocht worden, ook al komt de kaas niet uit Nor- mandië. En datzelfde geldt ook voor de befaamde noga uit Montélimar, de mosterd uit Dijon en het laken van Elbeuf. Daarvan zegt men, dat zij hun naam verloren hebben. Het geen alleen maar wil zeggen dat men overal de befaamde nougat de Mont élimar" kan kopen, die Montélimar nooit heeft gezien :n in elk restau rant .moutarde de Dijon" krijgt voorgezet, die overal vandaan kan komen, behalve waarschijnlijk uit Dijon. worden. Toen stelde de Poolse bevol king alle hoop op de hulp van het westen. Men kan dan ook wel begrij pen, dat de laatste berichten uit Washington het Poolse volk zeer ont goocheld hebben. Intussen heeft zich ook de Sovjet- Russische ideologische druk op Polen zeer verscherpt. Het orgaan van de Russische Communistische Partij, de „Prawda" eiste zaterdag U. van de „Veren. Poolse Arbeiderspartij" de eigenlijke C.P., dat zij onbetrouw bare leden zou uitsluiten en tegen „reactionairen" en „revisionistische elementen" op zou treden. Wat onder deze categorieën is te verstaan, is volgens de communistische termino logie volkomen duidelijk. Het zijn de Gomulk'aïsten. De vraag welke zich nu stelt is, of de uren van Gomulka ge teld zijn? Gomulka zelf ls over werkt. Hij heeft zjjn gezondheid in dag- en nachtwerk gesloopt. Bezoekers schrokken van zijn as grauw gezicht, zijn ogen zijn rood omrand, ontstoken van het vele waken. Temidden van al de moeilijkheden is een delegatie van ministers met de minister-president Cyrankiewicz aan het hoofd naar Peking gereisd. Het is een vertwijfelde poging, om te elf der ure nog een tegengewicht tegen het onheilspellende oprukken der door Moskou gesteunde ex-Stalinisten te vormen. Cyrankiewicz arriveerde dezer dagen van Noord-Vietnam ko mend. in de Chinese hoofdstad en had direct een onderhoud met de Chinese minister-president Tsjoe en Lai. Bij een officiële maaltijd ver klaarde deze, dat zich in de Verenig de Arbeiders Partij van Polen „alle gezonde krachten van Polen vereni gen." Ook de staatschef van het oom- munistische Noord-Vietnam Ho Chi Minh had vriendelijke woorden van bewondering voor de huidige Poolse regering over, en „bewonderde de resultaten van Polen, bij dewelke de bijzondere verhoudingen in Polen in acht genomen dienen te worden." Met deze uitlatingen zijn deze staatschefs lijnrecht ingegaan te gen de hetze welke Moskou te gen de Poolse regering voert. Duidelijk willen zij daarmee het Kremlin een wenk geven ln te binden. De spanning, die thans in geheel Polen heerst, lokt telkens hier en daar kleine explosies uit. Zo kwam het voor een paar dagen in de stad Stargard in het kanton Stettin tot een regelrecht straatgevecht tussen po litie enerzijds en bevolking en solda ten anderzijds, toen een zeshoofdige familie uit haar huis dreigde gezet te worden. Er werd zelfs van traan gas gebruik gemaakt en er waren 40 gewonden. De gevechten namen op het laatst een omvang aan, welke in geen enkele verhouding meer tot het feit stond, waarom ze begonnen waren. Het werd slechts een massale uitbarsting van de opgekropte ge voelens van hen tegen het regime. Ook uit andere delen van Polen ko men voortdurend berichten over de kleinere of grotere incidenten en het minste is voldoende voor massale botsingen. Opmerkelijk is, dat de be volking zich bij al die botsingen eens gezind en massaal tegen de politie en niet tegen het leger keert. Dit laatste heeft hier en daar zelfs aan demonstraties tegen de Veiligheids politie deelgenomen. Insiders beoordelen de toestand in Polen op dit ogenblik als hoogst ongewis. Zy verwachten voor de zeer nabije toekomst een greep naar de macht van de ex- Stalinisten, wat ongetwijfeld tot een massale volksopstand zal lei den. In verband hiermee wordt ge bracht de aanwezigheid van een troepenconcentratie op Sovjet- russisch gebied op de oostelijke Poolse grens. De busboycot van naturellen in Johannesburg, die veertien weken geleden begon uit protest tegen een tariefsverhoging, is thans geheel af gelopen. De directeur van een busonderne ming heeft gisteren verklaard, dat er nu een volledige busdienst is naar alle naturellenwijken in het gebied van Johannesburg. In Pretoria, waar ook een boycot heerste, is het aantal bussen voor een district verdubbeld. In de nacht van zaterdag op zondag is te Enschede tengevolge van gas vergiftiging overleden de 76-jarige H. J. M., gepensioneerd concierge van gemeentewerken aldaar. De heer M. was zaterdagavond later naar bed ge gaan dan zyn vrouw. Hij had nog een pijpje gerookt, en, naar later bleek, dit aangestoken aan het gaskomfoor. Daarby is de kraan open biyven staan. De man heeft zich tenslotte te bed begeven. Omstreeks vyf uur zon dagochtend werd zijn vrouw wakker, doordat zij zich onwel voelde. Zij ging de trap af, kwam te vallen, brak een pols, liep een hoofdwond op en raak te bewusteloos. Circa tien uur is zij beneden in de gang in bewusteloze toestand blijven liggen, waarna zij hulp kon halen. Voor haar echtgenoot kwam deze evenwel te laat. (Van onze Parijse correspondent) Er bestaat onmiddellijk ver band tussen het afsterven van de zenuwuiteinden en het optreden van kanker. Dit is de grote ontdekking van de Franse geleerde, mejuffrouw Hatem. De resultaten van haar onderzoek werden dezer dagen door professsor Champy aan de leden van de academie der wetenschappen bekend ge maakt. „Ik geloof" zei profes sor Champy „dat mejuffrouw Hatem het kankeronderzoek een grote stap vooruit heeft gebracht." Voor het eerst meent men thans te mogen aannemen, dat de Franse onderziekers op de goede weg zijn. Al enige maanden geleden toonde een andere Franse wetenschapsman, professor Coujard. aan, dat men kan. ker kunstamatig bij dieren kon op wekken door zekere zenuwen of ze kere delen van de hersenen te ver nietigen. In feite is volgens de nieuwe theo rie kanker dus een storing van het zenuwgestel. De onderzoekingen van mej. Hatem hebben thans bewezen, dat kankerachtige gezwellen ontstaan op plaatsen waar de zenuwuiteinden verzwakt zijn of afgestorven. De onderzoekster meende aanvan kelijk te belanden in een cirkelrede nering omdat anderen beweren, dat juist het kankerachtige gezwel de ze nuwuiteinden deden afsterven en vol gens veel wetenschapsmensen is het tegendeel nog niet bewezen. Naar al le waarschijnlijkheid echter heeft de verzwakking der zenuwuiteinden een andere oorzaak, 't Ligt voor de hand, dat de behandeling van kankerpa tiënten straks gewijzigd zal worden. In het laboratorium van professor Champy wordt reeds in deze rich ting gewerkt. Men experimenteert momenteel met vele mogelyke ge neesmiddelen, waarvan kan worden verwacht, dat ze de zenuwuiteinden gezond kunnen maken. Op deze wij ze hoopt men in eerste instantie da gevolgen van de kanker te kunnen be perken. Diverse Franse artsen, die we om opheldering vroegen, verklaar den ons dat er reden is om te ho pen. Nog niet meer.

de Stem | 1957 | | pagina 5