jPagMad P* jlïetn Golden Fiction West-Europa afgelopen jaar ging er in economisch op vooruit Wie is dat? Z(W)B Met één pond sterling MENING EN COMMENTAAR d leven? hters rden No It AT EEN ONDERLIJKE ERELD (RADIO 2 tweede blad DINSDAG 16 APRIL 1957 ing coöp. bank te NIEUWS N DE |AN DA en SCHOOLKEUZE NIET ZONDER BEZORGDHEID ONTSNAPPING KAB-propaganda en moederdag ZESENTWINTIG - bij Vondel en bij Golden Fiction Hertog van Gloucester brengt bezoek aan oorlogsgraven TELEVISIEPROGRAMMA door O. Straminoff O ond. onnatuurlijk werking der orga« erstopping. Daar» ïoofdpijn, puistjes, SAN kruidenthee tuurlijke werking of drogist f. 1.80 Ie voor maanden. stond onder rijd tegen het door de Bei* met 5-0 ge- n had daarna ijd plaats, ter- loten met een eel van Oost voor een te- >IEAVOND rd een passie- jammer dat er g bestond voor leen een bete van de Goede aar die er cul- mocht. )SB van de St. )pem, gaf op aire wijze een nieuwe viering um en hij liet daarin de dood n de Verlosser - horen. van het se- s vertolkte op ;jze de gregori* e Goede Week tot de devote hiële zangkoor nog een meer- /an W. A. Mo» werd besloten, dat door iedetf» te Kapella heb» litpachters huil ;ring ■gehouden, is uitvoerig ge- nieuwe banen verpachting in hiervoor nader issen op te ne- n de fruitpach- door de verga- besloten werd maatregelen te een busreis te jaarvergadering stuursverkiezin- de heren C. en M. Verbeem n plaats van de te Biezelinge D. J. Rijk te adering was er ce ap van de heer Coop. Boeren- t de jaarlijkse aanbieding van bleek deze te bedrag van winst bedroeg n het bestuur herkozen, ter van wijlen de lid van de werd voorzien n de heer Joz. rstel tot wijzi en het huishou- niet verder in enomen omdat temgerechtigde was. Hierna en van de heer ens zijn benoe- functie als kas- Namens het werd de nieu- Padmos een geroepen. itigheid van een laandagavond de huis in de Am- jtaal uitgebrand. K., die op zijn kaarsje aange- kamer een munt eter te stoppen, gegaan. In zijn de jongen het stapel kranten, ten. Hij had nog van geest om zusje Bettie uit ;n naar beneden alarm te slaan, n later van haar stond de gehele laaie. staande uit vijl e brand dakloos aag bouw 8 uur: Car- ctro: De strijd te- otels. lympia 8 uur: Een >r 8 uur: Morgen mbra: Mambo. klikker. n. Vlaamse Opera de glimlach. rtro: De strijd te» lotels. 8 uur: Die dag lympia 8 uur: Een ir 8 uur: Morgen mbra: Mambo, REGRIJPELIJK is het verlangen van de ouders om hun kinde ren goed onderwijs te laten genie ten. Ze willen hun kinderen voor uit helpen om hen een hoge sport op de maatschappelijke ladder te doen bereiken. Er bestaat dienten gevolge een grote drang om die kinderen vooral middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs te laten volgen. Doen al die ouders verstandig door hun kinderen naar dit soort scholen te sturen? Minister Cals heeft daarover woensdag in de Eer ste Kamer enige cijfers verstrekt, welke tot nadenken stemmen. Van de leerlingen die de lagere school verlaten, gaat zestien procent naar voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Een vierde deel van de leerlin gen der eerste klas h.b.s. en gym nasium gaat niet over naar de tweede klas. Op gevestigde scholen ligt dit cijfer veel gunstiger, maar er zijn ook scholen, waar zestig procent van de eerste klasse af valt. Aldus minister Cals. Moet hieruit niet worden afge leid, dat de keuze van de ouders in vele gevallen onjuist is geweest en dat er aan de selectie van de kandidaten iets heeft ontbroken? Zijn de ouders van die zittenblij- vers behoorlijk voorgelicht om trent de verstandelijke gaven van hun kinderen? Wordt hun voldoen de duidelijk gemaakt, dat er be halve h.b.s. en gym. nog andere wegen zijn om hun kinderen een goede opleiding en een behoorlijke boterham te bezorgen? Er worden de laatste jaren proe ven genomen met klassikale psy chologische tests om de begaafdhe den van de leerlingen te peilen en de ouders van advies te dienen bij de keuze van een school voor hun kinderen. Het zou onjuist zijn om aan dit advies een bindend karakter te geven, aangezien een dergelijke test daarvoor te summier is. Maar er kunnen in elk geval aanwijzin gen worden gevonden, welke de ouders moeten aansporen om zich goed te bedenken, voordat zij van het advies afwijken. Deze methode mag worden beschouwd als een poging om de kinderen het juiste onderwijs te laten volgen. Juist die goede keuze zal bij ouders en kinderen veel teleurstelling voor komen en het v.h.m.o. ontlasten van leerlingen, die niet over vol doende capaciteiten beschikken en het hele onderwijs als zodanig ern stig remmen. £)E Beweging van de Europese Fe deralisten heeft zaterdag in het Kurhaus te Scheveningen de ver dragen inzake de Europese Markt en de Euratom besproken. Er waren honderden belangstellenden, onder wie opvallend veel jonge mensen. Toch kon men niet zeggen, dat er in de met Europese vlaggen ge smukte zaal een feestelijke stem ming heerste. Opvallend was ook, dat er van de grote mannen uit het bedrijfsleven, die zulke ernstige be zwaren tegen de verdragen tot uit drukking brachten als Dr. Hirsch- feld, Prof. van den Brink, Mr. Steenberghe en de heer van der Mandele niemand aanwezig was. Wel kon men een der zes inleiders mr. dr. B. van Spaendonck uit Til burg als zodanig aanmerken. Hij be toogde, dat het alternatief niet was: de Èuromarkt of behoud van de be staande toestand. Maar de Euro- markt of de weg terug naar de pe riode met autarkie en protectionis me. Het niet meedoen aan de Euro- markt zou ook betekenen, dat de Benelux niet kan voortbestaan. Opmerkelijk was bij de gedach- tenwisseling de beduchtheid, door het Tweede Kamer-lid ir. van Meel uitgesproken voor de gevolgen van de verdragen ten opzichte van- de landbouw. Door een der inleiders was gezegd, dat men de sprong uit het duister moest wagen, doch ir, ■van Meel meende, dat de landbouw helemaal geen sprong kan maken. Hij wees op het Franse conserva tisme en een Frans-Duitse afspraak inzake de afzet van groenten en fruit. De inleiders vonden, dat dit al lemaal te donker gezien was en zij hielden staande, dat deze verdragen een nieuw begin konden betekenen en geen alternatief openlieten. De algemene stemming in deze beweging is dus wel, dat we de verdragen moeten aanvaarden, doch zonder bezorgdheid is men daar toch ook niet. VT/EER een gevangene ontsnapt! Ditmaal een zware en gevaar lijke jongen. Er moet toch wel iets niis zijn in ons gevangeniswezen, dat nieuws van deze soort de laat ste tijd zo vaak in de kranten ver schijnt. Ligt het aan de gebouwen, de reglementen, de bewaking? Mi nister Samkalden heeft al een on derzoek gelast. Het werd tijd. Niemand zal zich meer verzetten tegen een zekere humanisering van het gevangeniswezen. Maar dit mag toch niet gaan ten koste van de be veiliging tegen ongewenste uitstap jes. Aan de gerechtigheid moet wor den voldaan. En er kunnen de grootste ongelukken van komen, als gevaarlijke lieden met wraakgevoe lens geladen zich op het ontvluch tingspad begeven. We hopen, dat minister Samkal den erin zal slagen de thans ge wekte ongerustheid te bedaren door het treffen van afdoende maatrege len. De Centrale Propagandadienst van de KAB heeft de viering van Moeder dag op zondag 12 mei ingeschakeld in de actie tot opvoering van het le dental der arbeidsorganisatie. Ieder lid, dat nl. vóór 9 mei een nieuw lid of meerdere nieuwe leden inschrijft, kan er op rekenen, dat zijn vrouw of moeder een leuke verrassing in een heel aparte verpakking ontvangt. (Advertentie) In een lange reeks drama's vestigde Vondel zijn reputatie als beroemdste treurspeldichter van onze Gouden Eeuw. Uit zesentwintig letters bouwde hij, zoekend en keurend, de ge dragen taal en beeldenrijkdom op, die hem tot de grootste dichter der Hollandse renaissance maken. Honderden tabakken, de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt, verwerpt. Zesentwintig tabakken houdt hij over, zesentwintig uitgelezen tabakken voor één Golden Fiction. Ervaring, vakmanschap en toewijding bundelen zesentwintig tabakken tot een uitzonderlijke sigaret. Uw Golden Fiction! EEN GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT De laatste twaalf maan den hebben opnieuw voor uitgang te zien gegeven van de Europese economische samenwerking. Het besluit van de aan de OEES deel nemende landen om onder handelingen te openen over de instelling van een Euro pese vrijhandelszone kan voor de toekomst van ver strekkende betekenis blij ken. Zulk een vrijhandels- gebied zou op multilaterale basis de gemeenschappe lijke markt van „de zes" (België, Duitsland, Frank rijk, Italië, Luxemburg en Nederland) associëren met de andere deelnemende landen van de organisatie, aldus het overzicht over 1956 van de OEES, de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwer king. De OEES heeft eveneens de grondslagen gelegd voor een nau we samenwerking tussen de deel nemende landen op het gebied van de vreedszame toepassing van kernenergie. Verdere voortgang is gemaakt met de liberalisatie van de handel; niettegenstaande de betalingsmoeilijkheden, die som mige landen ondervonden, heeft geen enkel land zijn toevlucht ge nomen tot een verlaging van het peil van zijn liberalisatie van de handel om hierdoor zijn externe problemen tot een oplossing te brengen. Sedert het optreden van de Suez-crisis is onder auspiciën van de OEES een nauwe samen werking tot stand gekomen be treffende de aanvoer en toewijzing van olie. Niettegenstaande de economi sche probleme® op korte termijn, waarvoor West-Europa zich bij het begin van 1957 ziet gesteld, zijn er belangrijke mogelijkheden aanwezig voor een voortgezette expansie van de produktie en ver betering van de levensstandaard. Produktie, werkgelegenheid en levenspeil waren in West-Europa in 1956 hoger dan in enig vooraf gaand jaar. Het zeer hoge tempo van de economische expansie, die sinds het einde van 1952 heeft plaats gevonden, verminderde echter in de loop van het jaar aanzienlijk. Inflatoire krachten bleven een van de hoofdproblemen vormen, doch schijnen in verschillende lan den onlangs te zijn afgenomen. De onevenwichtigheid in de Europese betalingsunie werd verder geac centueerd ofschoon de algemene betalingsbalanspositie van West- Europa tot aan het uitbreken van de Suez-crisis over het algemeen gunstig bleef. De sluiting van het Suezkanaal en het buitenwerkingstellen van de buisleidingen van de Iraq Pe troleum Cie. naar de Middelland se Zee in begin november 1956, vormden een bedreiging voor de economische expansie van West- Europa. Tot op 't moment, waar op dit rapport werd afgesloten zijn de repercussies op de alge mene economische situatie echter beperkt geweest. De totale op brengst werd niet in ernstige mate beperkt, niettegenstaande het feit, dat in enkele landen be paalde industrieën vrij ernstig zijn getroffen. De prijsstijgingen zijn in doorsnee niet groot ge weest. ondanks aanzienlijke stij gingen van olieprijzen en van het vrachtvervoer. De onmiddellijke terugslag op de betalingsbalans was het resultaat van speculaties die nu tot stilstand zijn gekomen en waarvan verwacht mag wor den, dat ze te zijner tijd in omge keerde richting zullen werken. Maar de betalingsbalansen van bepaalde landen hebben aan ex tra-spanningen bloot gestaan, die een meer duurzame uitwerking zullen hebben. Het tempo van de economische groei werd na het tweede kwar taal van het jaar veel minder snel. In de vertraging in de groei van de industriële produktie weer spiegelen zich de toenemende spanningen t.a.v. arbeidskrachten en de produktiemiddelen alsmede de maatregelen, die genomen zijn om de inflatoire spanningen tegen te gaan. Die inflatoire spanningen schij nen nog steeds het voornaamste probleem te vormen in vele lan den. In 1957 zal naar alle waar schijnlijkheid de taak om een voortdurende economische expan sie te verzekeren en tegelijkertijd de interne financiële stabiliteit te handhaven, grote aandacht vra gen. Het volume van im- en export van W.-Europa nam snel toe, de betalingsbalans op de lopende re kening was gunstig en vrij sta biel, de toeneming van de goud en deviezenreserves zette zich voort. Met name Duitsland heeft een hoog totaal overschot gehad, dat resulteerde in een aanzien lijke toeneming van de reserves. Alleen in Frankrijk vond een ern stige verslechtering van de beta lingsbalanssituatie plaats. Door de Suez-crisis hebben de goud- en dollarreserves van het Verenigd Koninkrijk aanzienlijke verliezen geleden, grotendeels ten gevolge van speculatieve kapitaalbewegin gen. De hertog van Gloucester, een oom van koningin Elizabeth van Enge land, zal van 13 tot 17 mei Britse mi litaire begraafplaatsen in België, Ne derland en West-Duitsland bezoeken. Hij legt zijn bezoeken af in zijn hoe danigheid van voorzitter van dé Brit se commissie voor oorlogsgraven. Ook nummer elf in onze lenteprijsvraag is de laatste tijd nogal veel in het nieuws geweest. Herhaalde malen heeft U zijn portret op onze voorpagina kunnen zien. Hij maakte nogal veel ruzie de laatste tijd met zijn buren en zijn vroegere vriendjes. Kent U hem? Schrijft U zijn naam dan onder de tien, die hem zijn voorafge gaan op Uw briefkaart? A.s. donderdag komt no. 12 aan de beurt. PROTEST Ongeveer twaalfhonderd, stu denten van de juridische fa culteit te Seoel weigeren col leges te volgen, omdat een aangenomen zoon van presi dent Syngman Rhee tot de universiteit is toegelaten ion der het verplichte toelatings examen te hebben gedaan. Optreden De communistische autoriteiten hebben een wetsontwerp gepubli ceerd, waarin alle gezonde personen van boven de achttien jaar, die door niet te werken een „anti-volks" be staan leiden, met dwangarbeid tot vijf jaar worden bedreigd. Staking Honderdeenenvijftig jongelieden, over het gehele land verspreid, heb ben positief gereageerd op de uit daging van Philips om „mannen moed te tonen door gedurende een maand totaal niet te roken". Philips rekent op de eerlijkheid en sportiviteit van de deelnemers: De genen hunner, die tussen 15 april en 15 mei door de knieën gaan, er ta bak van krijgen, of hoe dan ook de rookstaking staken, moeten zich on middellijk melden. Mening In Philadelphia weigerde 'n vrouw lid van een jury te worden, omdat zij verklaarde tegen de doodstraf te zijn. De rechter legde echter uit, dat het niet ging om een geval van le ven of dood, maar om een vrouw, dieihaar echtgenoot had aangeval len, omdat hij de duizend dollar, welke zij hem had gegeven om een bontjas te komen, bij de paarden rennen had vergokt Na deze uitleg verklaarde de vrouw zich wel bereid om zitting in de jury te nemen. „Ik geloof dat ik een verkeerde indruk had omtrent de gevallen, waarin de doodstraf wordt uitgesproken", zei ze. Geheim De documenten, die met veel tam-tam in Biarritz gestolen zijn van de Zweedse ingenieur Egelhoff en die betrekking hebben op de constructie van het Franse hef- schroefvliegtuig „Alouette" zijn niet geheim. Het zijn tekeningen, die ge woonlijk aan iedereen worden ge zonden die zo'n toestel kopen wiL (Advertentie) c> [riep ow ie bijten,! WOENSDAG, 17 APRIL 1957 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord v. de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram 8,35 Ork.conc. 9,00 V d. zieken 9.25 V.d. vrouw 9,30 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Lichte muz. 10,00 Gram. 10,30 Morgen d. 11.00 Gram. 11,05 De woekeraar v. Jeru zalem, hoorsp 11,50 Strijkkw. 12,30 Land en tuinb.med'ed. 12,33 Omr.koor 12,48 Gram. en act. 13.00 Nws. 13,15 Prot. in terkerkelijk thuisfront 13,20 Metropole ork# 13,50 Gram. 15,30 Amus.muz. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Spectr. v.h. Chr. org, en verenigingsleven 18,30 RVU: Mevr. Dr. E. Pereira: Voedings- en spijsverteringsstoornissen 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buitenl. overz 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 La Passione, oratorium 23,05 Nws. 23,20 Sportuitsl. 23.25 Gram. 23,45-24,00 Avond- overd, HILVERSUM TI. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 De ontbijtclub 8^00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 8,50 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 11.00 RVU: Eigen werk, door Anton Coolen 11,30 Gevar.progr. 12,30 Land. en tuinb.meded. 12.33 V.h. platte land 12,38 Lichte muz. 13,00 Nws 13,15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Orgel 'en zang 13,50 Med. kron. 14,00 Gram. 14,30 Yndct j^gd 16,00 V d' zieken 16.30 Gram. 17,00 Idem 17,20 Dansmuz. 17,50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee. Jeugd-uitz. Surinaamse vertellingen, door August Pengel 18,00 Nws. en. comm. 18.20 Ham mondtrio 18,40 Act. 18,50 Gram, 19,00 V.d. jeugd 19,10 De grenzen open, caus. 19,25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20.00 Nws, 20,05 Tussen, de regels door 20,15 Wien' bleibt Wien 21,10 Progr. naar joodse motieven 21,45 Lichte muz. 22.15 Tussen mens en ne velvlek, caus. 22,30 Strijkork. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Es peranto. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram, 13.00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Jezus, oratorium 16,00 Koer sen 16.02 Gram. 16,30 Ork.conc, 17,00 Nws. 17,25 Koorzang 17,35 Fluitrec. *17,50 Boek. bespr. 18,00 Amus.ork. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Koorzang 20,00 Hoorsp. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Kamermuz. 22,50 Gram. 22.55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10. 14,10 en 14.15 Gram. 15.15 Koorzang i5,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Volksumz, 22,55 Nws. WOENSDAG, 17 APRIL 1957 NCRV17,00-17,30 V.d. kind. KROl 20,00 Voor altijd Pilatus, TV-spel. VLAAMS BELG.: 19,00 Feuilleton 19,06 Nws. 19,30 Relais v.d. E-BC: Tomorrow she sails, rep. 20,05 Golgotha, filmrep. 20,20 Act. 21,15 Fuga voor God 22,15 Nws. en journ. FRANS BELG.: 19,00 Reflets du libé ralisme 19,30 V.d. kind. 20.00 Act. 20,20 Idem 21,15 Bruxelles, année moins un.... 22.00 Lit, progr. Hierna: Wereldnws. 23) ..Ontvangt mijnheer wel eens be zoeken?" viel Sir William haar in de rede. „Bezoeken mijnheer?" Het ge zicht van de vrouw werd één groot Uitroepteken, of iets dergelijks totaal uitgesloten was. „Bezoeken?" herhaalde zij, „maar hoe zou dat mogelijk zijn? De man gaat op in zijn werk, is overdag zel den thuis en als hij 's avonds bin nenkomt gaat hij onmiddellijk slapen, zodra hij zijn krant gelezen heeft, ken door en door fatsoenlijk mens, mijnheer, deze jongeman. Alleen de vrouw aarzelde even. „Alleen?" drong de miljonair aan, die onmiddellijk haar aarzeling op merkte. „Alleen de laatste dagen.." her vatte het mens, „deed hij., nou ja, n beetje vreemd. Hele nachten heb ik hem op zijn kamer rond horen lo pen. Hij had zeker zorgen, de arme jongen. Wie weet heeft zijn baas hem met ontslag gedreigd. De tijden zijn op het ogenblik moeilijk, nietwaar mijnheer, voor iedereen," voegde zij eraan toe, terwijl haar blik even bleef hangen aan de sjieke bontjas van de man, die bezig was, haar over haar huurder uit te horen. Met de onfeilbare intuitie, mensen van haar slag eigen, had zij onmiddellijk aangevoeld, dat deze bezoeker een belangrijk iemand was. ,,Als u eens iets voor hem weet, een goed baantje.." voegde zij er na een korte pauze aan toe, ,,het zou een uitkomst voor hem zijn, want het is beslist niet iemand, die met handenarbeid Sir William Sparkes dankte de vrouw en stapte opnieuw in een taxi. Louvre" was alles wat hij zei. Het was met kloppend hart, dat de Australische goudkoning het gro te magazijn binnenstapte. Allerminst was het zijn plan zijn dochter iets van zijn aanwezigheid te laten mer ken. 't Was uitsluitend zijn verlan gen, haar, de enige, die nog iets voor hem betekende op deze wereld een ogenblik te zien. Doch toen hij de afdeling naderde, welke de direc teur van het speurbureau als de ha re aangewezen had, zag hij daar een meisje bezig, dat niet de minste ge lijkenis met zijn dochter vertoonde. Snel liet hij zijn oog over de andere afdelingen glijden, om zich ervan te overtuigen of zijn dochter wellicht een andere plaats gekregen had, maar hij kon haar nergens ontdek ken. ,,Kan ik u ergens mee van dienst zijn, mijnheer?" vroeg het meisje, dat zich bevond op de plaats, waar hij gehoopt had zijn dochter aan te treffen. ,Ik.ik had eigenlijk de jongeda me willen spreken, die mij hier en kele dagen geleden een paar hand schoenen verkocht", luidde het ant woord van de miljonair. ,,Dan spijt het mij, dat ik u teleur moet stellen, mijnheer", merkte de verkoopster op. „Zij is vanmorgen niet op het gewone uur komen op dagen, zodat de chef mij opdracht gaf voor vandaag haar plaats in te nemen. Misschien is zij ziek, hoewel zij tot nu toe niets van zich liet ho ren". Totaal uit het veld geslagen was de eerste impuls Van de miljonair onmiddellijk naar het hem door de detective opgegeven adres te rijden. Doch het volgend ogenblik kreeg zijn gezond verstand weer de overhand. Neen, vóór alles moest hij onvoor waardelijke zekerheid hebben om trent zijn gewezen chauffeur, Ben Morris. Zovele jaren had hij geduld moeten oefenen, overhaasting zou slechts zijn met zoveel zorg samen gestelde plannen doen mislukken. Zo liet hij zich dus, hoewel hij brandde van nieuwsgierigheid en verlangen de ze belangrijke aangelegenheid op te lossen, wederom naar zijn kantoor brengen, terwijl hij besloot Stanley Rogers op te bellen, teneinde deze op de hoogte te stellen van de nieu we wending, welke de zaken geno men hadden. Toen Ben Morris die ochtend op de autobus stapte, die hem naar het in de advertentie opgegeven .adres zou brengen, had hij uiteraard geen flauw vermoeden, dat deze tocht voor hem op zulk een merkwaardige wij ze eindigen zou. Op de Place Ven- döme namelijk kwam de bus plotse ling in botsing met een taxi. die met een razende vaart uit de Rue de la Paix kwam gereden. Een oorverdo vende slag, een gerinkel van glas en de lange lijst van ongelukken, die het verkeer van een wereldstad da gelijks kenmerkt was met een ver meerderd. De jongeman, die boven op de imperiaal van de bus gezeten, ongedeerd gebleven was, snelde zo vlug mogelijk naar beneden. Al spoe dig bleek, dat de passagiers van het voertuig er over 't algemeen goed afgekomen waren. Slechts één had een bloedende wond in 't gelaat, ver oorzaakt door de glassplinters, maar de passagier van de taxi was er er ger aan toe. Deze lag bewusteloos in de auto uitgestrekt, en toen hij naderbij kwam, herkende Ben Morris met één oogopslag zijn gewezen mees ter, Sir William Sparkes. Nog vóór re een agent op het terrein van de ramp verschenen was, was hij handelend opgetreden. Met een: „laat mij door, het is mijn va der", drong hij de omstanders terug, die onmiddellijk plaats voor hem maakten. En het volgende ogenblik had hij de bewusteloze miljonair in een voorrijdende taxi getild, waarna hij de chauffeur opdracht gaf, zo spoedig mogelijk naar liet naastbij- zijnde hospitaal te rijden, welke in richting hij eerst verliet, toen een der doktoren hem reeds lang na het val len van de avond de mededeling deed, dat de patiënt geen kwetsuren had opgelopen, welke directe zorg baar den, en dat hij, behoudens natuur lijk onvoorziene omstandigheden, bin nen enkele dagen naar huis terug zou kunnen keren. En opnieuw aanvaardde hij zijn op zo noodlottige wijze ondebroken reis. Ditmaal bereikte hij zonder ongeval len het doel van zijn tocht. De avond was reeds ver gevorderd toen hij eindelijk de Fauborg St. Germain op wandelde. Aandachtig bekeek hij de gevels der huizen, welke hij passeer de. Het waren voor het merendeel weelderige villa's, die midden in een tuin lagen, door zware hekken van de weg gescheiden. De mensen, die hier woonden, moesten zonder uit zondering gefortuneerd zijn. Einde lijk bereikte hij het in de adverten tie opgegeven adres. Zijn verbazing steeg ten top. Het was een waarlijk prinselijke woning, een gebouw van zware, massieve constructie, zo mas sief, dat 't geheel bij nadere be schouwing wat somber aandeed waar door de aanvankelijk imponerende in druk grotendeels verloren ging. Een ogenblik aarzelde Morris. Toen ging hij resoluut de prachtige, smeedijze ren hekken door, die toegang gaven huishllgPark' 'n WeIks midden het nude schaduw van een eeuwen oude eik die rechts van de woning PPrees bleef de jongeman een ogen° pnbr rahL N®rSens viel in het huis enig licht te bespeuren. Het was on geveer tien uur in de avond. De mo- gelijkheid bestond natuurlijk, dat de villa-bewoners naar een theater wa- ren. Uiterst behoedzaam, zich zoveel mogelijk in de schaduw van het ge boomte houdende, sloop hij het park door, tot hij eindelijk de achterzijde van het gebouw bereikte. Hier be- sloeg een veranda bijna de gehele breedte van de achtergevel. Eerst nu merkte Morris op, dat op de eerste verdieping licht brandde. Ingespan nen tuurde hij naar 't venster, en zag dat dit met zware tralies afgeslo ten was. „Zonderling", mompelde hij voor zich heen. terwijl hij nauwelijks een rilling kon onderdrukken, „dit ge bouw heeft meer van een gevange nis dan van een menselijk verblijf." Zich steeds in de schaduw houdend, sloop hij verder het park in. teneinde aldus te trachten vanaf een zekere afstand een blik in het verlichte ver trek te werpen. Maar het enige, wat hij vandaar te zien kreeg, was een hoge, antieke schouw, waarop twee prachtige, blauwe vazen stonden. Uit een schaduw, die telkens voor een onderdeel van een seconde op een der tegenover hem liggende wanden scheen, concludeerde Morris, dat iemand voortdurend de kamer op en neer liep. Voorzichtig hees hij zich aan de takken van een overhangende boom op, en op datzelfde ogenblik verscheen de gedaante vlak voor het venster. Doch ook slechts een ogen blik. De jongeman had niet veel meer gezien dan een hoofd en de schouders Onmiddellijk daarop was zij weer verdwenen. Ben Morris werd eensklaps door een duizeling bevangen. Hij liet de tak ken, waarin hij zich opgehesen had los, en kwam met een plof in het vochtige gras terecht. Als versuft bleef hij daar een ogenblik liggen. Was hij krankzinnig geworden, of speelden zijn zintuigen hem parten? Waarom had die gedaante, in het korte ogenblik, dat hij haar gezien had, hem plotseling aan het jonge- meisje herinnerd, waarmee hij gis teren zulk een prettige avond had doorgebracht? Natuurlijk was het aan zijn overspannen verbeelding toe te schrijven, dat hij visioenen zag, die tot het rijk der onmogelijkheden be hoorden. Het sprak vanzelf, dat, waar zij sinds de vorige dag letter lijk geen seconde uit zijn gedachten was geweest, haar beeld zich aan hem opdrong, zodra hij ergens een vrouwelijke gestalte ontwaarde. Terwijl hij daar nog lag, werd plot seling boven het licht uitgeknipt, en met één sprong was de jongeman overeind. Hoe moest hij het aanleg gen om te weten te komen, wie de bewoners van het huis waren (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3