Polderconcentratie op grote schaal een feit Gouden echtpaar te Kapellebrug Oud-Hulstenaar opent vleeswarenfabriek in moderne België Historische sitting der Provinciale Staten Voor veiligheid van gewest Hernieuwde binnenstad van Sas v. Gent heropend ZUID-BEVELAND Voortvarend zakenman ANWB over intrekking rijbewijzen Geen oppositie Walcheren Frans-Vlaamse dag te Hulst ZEEUWSCH- VLAANDEREN Een ongezond leven? Fruitpachters vergaderden agenda DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 APRIL 1957 VLISSINGEN Moderne schilderkunst De samenvoeging van gemeenten op Schouwen Hoogwaterstanden GOES De sanering van Goes- Noord TERNEUZEN Oud-gijzelaars naar 's-Hertogenbosch Faillissement OOSTBURG Jaarvergadering coöp. boerenleenbank te Yerseke LAATSTE NIEUWS BRAND IN DE JORDAAN Vandaag Morgen 2 In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de A.N. W.B. het dringend verzoek gedaan een einde te maken aan de ongelijke rechtsbedeling bij het intrekken van rijbewijzen als bijkomende straf op een verkeersmisdrijf. Indien namelijk een rijbewijs ge durende de periode van intrekking verloopt, dan wordt op negen van de elf provinciale griffies gesteld, dat de betrokkenen opnieuw rij-examen moet doen. Dit is, aldus de A.N.W.B., in strijd met de wet. meuten waarbij de heren Kodde en van Oorschot het hoogste woord voerden, zonder dat het reglement op ingrijpende wijze werd gewij zigd. Tholen krijgt industrie.terrein De gemeente Tholen zal haar indu strie-terrein kunoen aanleggen. De prov. staten van Zeeland kenden gis ter voor dit doel f 12.000 toe. Zo men weet zou Tholen eerst f 24.000 DACW-subsidie van het rijk hebben gekregen maar de ingevoerde be stedingsbeperking haalde een streep door die rekening. Ged. Staten kwa men daarom met hun voorstel, bij wijze van uitzondering Tholen hel pen met f 12.000, terwijl die ge meente dan de rest aanvult. De to tale kosten van aanleg bedragen bij na f 60.000. De heer Verhagen (WD) was het met het voorstel eens. maar wilde bepaald zien, dat, indien het rijk als nog subsidieert, de provincie de helft daarvan terugkrijgt. De heer Lukaart (Arb.) beti'eurde, dat men op Tholen van rijkswege de bezuiniging toepast, gezien het be lang dat er mee op het spel staat. Op Tholen moet meer industrie ko men. Blijft men bij het tegenwoor- Waar tevoren eigenlijk al niet aan getwijfeld werd, is gisteren een feit geworden. Met algemene stemmen hebben de prov. staten van Zeeland de voorstellen van G. S. tot concentratie van de polders op Schouwen-Duive- land, Tholen en N.-Beveiand, aanvaard. Terecht werd daarom de Staten- zitting, door mr. Schlingeman, een historische genoemd. Eindelijk is bereikt wat jarenlang door deskundigen noodzakelijk werd genoemd in Zeeland, waar de verbrokkeling van het polderwezen, in de meeste gebieden nog zo sterk is. Tegen de samenvoeging als zodanig was geen oppositie; wel werden di verse wensen naar voren gebracht in de geanimeerde discussie over de voorstellen. Jhr. mr. Schorer (Arb.) opende de debatten, lof toezwaaiend aan G. S., voor de 'wijze, waarop zij alles voor bereidden. Alier-voornaamst vond spreker enerzijds het vinden van het evenwicht tussen controlerende be voegdheden van G. S. en het ver trouwen in, dug zelfstandigheid van de nieuwe grote waterschappen en anderzijds het tot stand komen van evenwicht tussen de nieuwe grote waterschappen en de reeds bestaande. Dus zo min mogelijk afwijkende con trole-maatregelen tussen beide cate gorieën. Mr. Schlingeman (WD) bracht vooral htulde aan het adres van het lid van G.S., de heer Philipse, die z i hiermee zijn meesterstuk heeft gelverd. Spreker had enige kleine wensen, maar zei dat zijn fractie van oordeel is, dat het overgrote deel dei- principiële kwesties op bevredigende wijz» is opgelost. Mr. Bouwman (Arb.) was ook zeer te spreken over de concentratie om dat o.m. een krachtiger verdediging tegen de zee er mogelijk door wordt. Spreker wees er op dat de concen tratie reeds lang leeft in Zeeland. Mr. Dieleman. het ex-lid van Ged. Staten, ijverde er al vóór de oorlog voor en het Vrije van Sluis, m 1941 gesticht, verenigde 76 polders binnen één verband. Spreker dankte de commissie uit de polders voor haar streven om het algemeen belang te stellen boven het bijzondere. Ten slotte pleitte hij voor het geven van stemrecht aan de pacthers. De heer Vermeulen (Arb.) was ook voor dit laatste evenals voor het behoud van titels als dijkgraaf en heemraden en het opnemen van de gemeentelijke vertegenwoordigers in de waterschapsbesturen. De heren Kodde (SGP) en de Boer (CH) bleken tegen dit stemrecht. De heer Vercauteren (KVP) zei een groter voorstander van samen werking dan van samenvoeging te zijn G. S. stellen wel dat de wet nog' geen gemeenschappelijke rege lingen toelaat, doch zou het niet mo gelijk geweest zijn, om de wet te herzien? Spreker vond het billijk, dat de achterliggende polders bijdragen in de kosten van de zeeweringen hoe wel men moet oppassen dat de streek niet te zwaar belast wordt. Spreker had voorts liever eerst zekerheid gehad, over de bijdrage van het rijk inzake het versterken van de nu nog te zwakke plekken. Spreker had in het voorwoord van G. S. en in andere publikaties ge mist het standpunt, dat zee-wering eigenlijk voor 100 pet. staatszorg moet zijn, wat er evenwel nooit toe mag leiden het beheer uit handen van de polders te nemen. Tenslotte zei spreker, dat begroting en rekening bij de polders moeten blijven en niet naar G.S. mogen gaan. Toezeggingen De voorstellen werden namens Ged. Staten uitvoerig verdeddigd door de heer C Philipse, die beklemtoonde dat, hoe diep ingrijpend alles ook is, zoveel mogelijk vrijheden aan de pol derbesturen zijn gelaten door G. S. Spreker wees er op, dat de con centratie gaat over 22.000 ha op Schouwen-Duiveland; 11.000 op Tho len en 7000 op N.-Beveland. Ook daarom is Massificatie van gronden waarop is gezinspeeld, niet wel mo gelijk. Het toekennen van stemrecht aan pachters achtten G. S. niet direct nodig, gezien het <eit dat vele pachters reeds ingeschakeld zijn in de polderbesturen. G. S. willen dit echter nader overwegen even als het toelaten van gemeenten in polderbesturen. Ook tegen het kie zen van de waterschapszetel, door betrokkenen zelf, is geen overwe gend bezwaar. Samenwerking in plaats van samenvoeging achtte spr.. onmogelijk- hij was het eens met de mening dat zorg voor de zeewermr rijkszaak is. Overigens vond spreke: dat hangende deze kwestie, de kos ten' van het herstel der zwakki1 plaatsen omgeslagen moeten wordei over het geheel der samengevoegd! polders. Spreker beval aanneming der voor. stellen aan, omdat de veiligheid van het gewest, daar het beste mee ge-| diend is. Nog zegde hij toe. dat bij dq samenstelling van het waterschapsj bestuur het advies der streek gevolgd zal worden. De replieken brachten weinig nieuws en daarna begon de artikels- gewijze behandeling van de regle- dig stelsel van dagelijks vervoer der Tholenaren naar elders, dan worden die bij eventuele slapte in een be drijf het eerst ontslagen. Brengt men de mensen voorgoed naar andere ge westen, dan ontwricht men de Thool- se dorpsgemeenschappen. De heer Kodde (SGP) vond het on juist. dat de provincie op zich neemt, wat het rijk moest doen. Voorts vroeg spreker wat de regering zal zeggen indien men haar streven naar bezuiniging aldus doorkruist. De heer Stemerding (CH) was tegen het voorstel-Verhagen. De gemeente Tholen moet toch al genoeg betalen. Overigens vond hij het vreemd, dat G. S. nu f 12.000 een gering bedrag vinden, terwijl zij bij de strijd om meer steun voor het culturele werk, het een grote som vonden. De heer Vercauteren (KVP) sloot zich hierbij aan. Mr. Mes. die namens Ged. Staten het voorstel verdedigde, wees aller eerst de heren Stemerding en Ver cauteren op het eenmalige karakter van deze subsidie; de genoemde sub sidie zou ieder jaar gegeven moeten worden. Het doorkruisen van de be- zuinigingspolitiek van Den Haag, vond spreker in dit geval niet be denkelijk, gezien het levensbelang van Tholen dat er mee gemoeid is. Het voorstel-Verhagen zou spreker zo willen verzachten, dat bij even tuele rijkssubsidie eens gepraat zal worden met het gemeentebestuur van Tholen of er termen aanwezig zijn een bepaald bedrag terug te stor ten. Hiermede kon men zich vereni gen, waarop het voorstel ongewij zigd werd aanvaard. Aangenomen werden nog de voor stellen betreffende de oprichting van een stichting Federatie van be schuttende werkplaatsen en dat om een subsidie te verstrekken van de restauratie van de Oostkerk te Mid delburg. Met de woorden: en hiermede verklaar ik de Markt, Schoolstraat, Gentsestraat, Noord-, Zuid-, Oost- en Weststraat voor geopend, waarna de harmonie De Verenigde Vrienden het Wilhelmus speelde, werden de her nieuwde straten in de binnenstad van Sas van Gent door de burgemeester, de heer R. A. J. den Boer, officiéél geopend. Voor de „Kunstkring Het Zuiden" heeft mej. dra. Petra Clarijs, rijks- inspectrice voor de Musea, een boei ende lezing gehouden over de „Mo derne Schilderkunst." Lichtbeelden verduidelijkten haar lezing, waarin zij de twee uitersten van de Moderne Schilderkunst, de realistische en de romantische of beter gesteld: de ge- voelsrichting in de verstandelijke richting .uiteenzette. Het merendeel der nuanceringen van deze rijke sca la belichtte D^a. Clarijs evenals vele vormen'van ,]ismen". Openings- eri slotwoord werden ge sproken door rar. B. Kolff als voor zitter van de Kühstkring. CONCERT. Op uitnodiging van de personeels vereniging der Kon. Maatschappij „De Schelde" zal op 9 mei a.s. het bekende 24 leden tellende fanfare orkest „jpodens Motor Works Band" uit Elwórth (Engeland) een concert geven in hét Scheldekwartier alhier. De burgemeester sprak in zijn rede er zijn vreugde over uit, dat het stre ven om van Sas van Gent een mo derne, prettige en welverzorgde plaats te maken weer is mogen wor den bekroond met de totstandkoming van een groot en belangrijk werk. Na een overzicht te hebben gegeven van de verrichte werkzaamheden en allen te hebben bedankt, die hieraan hun medewerking hebben verleend, sprak de burgemeester aan het slot van zijn rede de hoop uit dat de nieuwe straten tot in lengte van jaren zul len getuigen van het streven Sas van Gent te maken tot een der mooiste, aantrekkelijkste en meest verzorgde plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De officiële opening werd bijge woond door het dagelijks bestuur van Sas van Gent, de gemeenteraad, ver tegenwoordigers van de P.Z.E.M.. de Centrale Dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht en toezicht op gemeente werken en de fa. de Oude, die het werk heeft uitgevoerd. Ook de inwoners van Sas van Gent lieten zich niet onbetuigd en gaven door hun grote opkomst blijk van hun belangstelling, terwijl de jeugd van de gelegenheid gebruik maakte om al hossende en springen de achter de harmonie te lopen. Een van de meest tevreden mensen op deze avond was wel opzichter de Kok, die het dagelijks toezicht heeft uitgeoefend. De uitvoering van dit project, zei hij. is een hele toer ge weest, maar het is voor elkaar ge komen. Op onderhoudende wijze ver telde hij over de moeilijkheden, die moesten worden overwonnen. Zo stuitte men op een bepaald moment op een oude vestingmuur, die 5 meter dik was, en waar de nieuw aan te leggen riolering dwars doorheen moest. Dat men vroeger ook al wist wat metselen was bleek hier, want steentje voor steentje moest worden losgekapt om er doorheen te komen, een werk dat ettelijke dagen in be- slag nam. Thans heeft Sas van Gent echter een centrum met mooie straten, brede trottoirs en moderne verlich ting en wordt het inderdaad een der meest verzorgde plaatsen uit de om geving. Naar wij nader vernamen over de samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Duiveland, zullen Ged. Staten uitgaan van de volgende zes ..districten". Daar is allereerst Zie- rikzee met omgeving en vervolgens de z.g. „kop van Schouwen" met Haamstede, Burgh en Renesse, die onder elkaar zullen uitmaken waar de zetel van het bestuur moet ko men; dan de z.g. „Corridor" bij en om Briuwershaven; dan het „Platte van Schouwen met Serooskerke, El- kerzee. Noordwelle enz., dan de Vier bannen om Nieuwer- en Ouwer- kerk en tenslotte de rest van Dui- veland om Bruinisse. Hoewel Den Haag Iieeft aange drongen op spoed bij de voorberei ding van een en ander zal de grens wijziging op Walcheren toch eerder in de Kamers komen. Op zaterdag 27 april wordt te Hulst de tweede Frans-Vlaamse Zeeuwsch - Vlaamse Dag gehouden Zoals men weet vormde deze ge beurtenis vorig jaar een zeer belang wekkend onderdeel van de Reinaert- dagen. Ze heeft grote belangstelling gewekt voor het vergeten Vlaande ren" in de noordwesthoek van Frank rijk waar men grote moeite heeft Vlaanderen's geest en zijn taal te beschermen tegen de nivellering. Dit jaar wordt deze bijeenkomst gehouden in het Jansenius Lyceum. Ze begint om drie uur; dan zal de heer J.H. Stolte, als voorzitter van de Kunstkring ,.Van den Vos Rei- naerde" de opening verrichten, waar na de heer André Demedts, direc teur van Radio Kortrijk, een cause rie zal houden over ..Frans-Vlaande- ren, zoals het nu is". Daarna spreekt dr. H.P. Schaap uit ^ssfn over ..Een Nederlander ont dekt de Westhoek". De bijeenkomst wordt opgeluisterd door het St. Ce cilia Koor van St. Jansteen onder leiding van de heer W. Bartz. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 17 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.48 en 17.19 uur; te Ter- neuzen om 4.00 en 16.29 uur en te Vlissingen om 3.30 en 15.59 uur. In de laatste vergaderingen, aldus schrijft de financiële commissie aan B. en W. kwamen regelmatig voor stellen aan de orde, tot aankoop van eigendommen in Goes-Noord, m het kader der sanering van dit stadsdeel. Mede in verband hiermede en met de thans voorgestelde aankopen, zijn de volgende vragen gerezen: Is het B. en W. mogelijk een financieel over zicht te geven, al is het dan ook globaal, van de ten laste van de ge meente blijvende kosten van sanering van Goes Noord, omdat zonder dit overzicht het voor de commissie niet mogelijk is te beoordelen of een aan koop al dan niet verantwoord is. Daarbij zal moeten worden aange geven binnen hoeveel jaar het geheel of zo nodig in gedeelten, zal worden gerealiseerd. Deze laatste vraag houdt verband met net feit dat in het voorstel tot aankoop van de wo ning Adolf van Westerwijk wordt uitgegaan van een afschrijving in 16 jaar, terwijl in het voor stel tot aankoop van de wonin gen Nooreinde 8 en 10 geen afschrij vingstermijn wordt genoemd. Gecon cludeerd kan echter wel worden, dat in dit laatste geval een veel lange re termijn wordt aangenomen. De fi nanciële commissie meent, dat een termijn van 16 jaar te lang is. Bij het voorstel tot aankoop van de kwe kerij van de heer J.A. Dussart wordt geen exploitatieoverzicht overgelegd, terwijl dit bij het voorstel voor de genoemde woningen aan 't Noordein de maar gedeeltelijk het geval is. Bij beide voorstellen is naar de mening van de financiële commissie geen sluitend geheel te verkrijgen. Op zich zelf is in een sporadisch geval een jaarlijks tekort wel te dragen. Komt dit veelvuldig voor, dan nemen de tekorten een zodanige omvang aan, dat daarvoor noodzakelijke uitgaven moeten worden uitgesteld of geheel achterwege gelaten, zo vreest de com missie. Ten aanzien van het voorstel tot aankoop van de woningen Noord- einde 8 en 10 voor resp. 2000.— en 2200 is de commissie van me ning, dat deze aankoop te duur is. Daarom adviseert zij de raad dit voorstel niet te aanvaarden. BENOEMING. De heer J. Borrie alhier is door de Minister van Justitie en de Munster van Binnenlandse Zaken benoemd tot plaatsvervangend lid van de commis sie tot het afnemen van de examens voor de politiediploma's A en Aa. Heinkenszand JAARVERGADERING OR ANJEVERENIGING. Tijdens een door de Oranjevereni ging gehouden jaarvergadering werd het programma besproken voor de traditionele oranjedag. Nadat aan vankelijk de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard als datum was ge kozen, is nu definitief de keuze op 31 augustus gevallen. Het bestuur streeft er ook dit jaar weer zo veel mogelijk naar er een gevarieerd feest van te maken. Zo gaan de gedachten uit naar, een de monstratie met speurhonden, gym- nastiekdemonstraties door Atlas, met medewerking van 5 prominente Zeeuwse gymnasten, een optreden van Kasperge uit Goes, volksspelen en een concert door Euterpe. Nu de oranjedag zal worden geor ganiseerd in samenwerking met de verkenners, wordt contact opgenomen met verkenners uit Brugge voor een optreden van hun 70 man sterke ver kennersband. Verder zullen de pad vinders in de avonduren een brade rie inrichten en zal de toren van de N.H. Kerk worden verlicht. Op 30 april zullen de kinderen der gezamenlijke scholen een tractatie ontvangen en zal voor hen in Mara- natha een goochelaar optreden. Bij de bestuursverkiezing tenslotte wer den de heren A. Nieuwenhuyse. D. de Winter en J. Carels herkozen. GEWIJDE MUZIEK OP IE PAASDAG. Dit jaar voor het eerst zal de mu ziekvereniging Euterpe op le paas dag een programma van gewijde mu ziek uitvoeren op de muziekkiosk aan de Kerklaan. Dit concert vangt aan om 12.00 uur 's middags. De volgende werken zullen o.m. worden uitgevoerd: Naher, mein Gott zu dir en Abendgesang, beiden van E. Ruh, Lied aan de avondster van Wagner Paraphrase „Boven de sterren" van S.P. v. Leeuwen en Triomphmars uit Aida van Verdi. Letvedorp jaarvergadering k.a.b. De vergadering werd geopend door de afdelingsvoorzitter, dhr. A. de Koning. De secretaris gaf vervólgens een uiteenzetting van de gebeurte nissen over het afgelopen jaar. Hier na kwam het financieel verslag van de penningmeester. Het batig saldo bij de voorlaatste controle op 28-9-'56 bedroeg f 143,72. In het bestuur kwam wijziging door het aftreden van de seóretaris de heer J. Polderdijk, die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd na stemming aangewezen, de heer B. Vermeulen, die deze benoe ming aanvaardde. De penningmees ter de heer J. Oosthoek, werd zonder stemming herkozen. De heer P. de Jonge, aftredend lid van de controle commissie. werd opgevolgd door W. de Jonge. De heer B. Geys gaf ope ning van zaken over activiteiten van Herwonnen Levenskracht. De heer A. de Koning betreurde het dat er door de leden zo weinig was geofferd aan het Kanunnik v. Schaikfonds en sprak de hoop dat dit in de toekomst zou verbeteren. Na de rondvraag hield de heer de Vos uit Gouda opvolger van de heer v. Himst, een leerzaam betoog over de verschillende doeleinden, die nog door de K.A.B. beoogd moeten worden. Spreker zei, dat de KAB door de leden moet gezien worden als een hulpmiddel om de idealen te verwezenlijken. De KAB moet ook gezien worden als epn verlengstuk van ons eigen leven. Dan zijn er ook nog verschillenden die denken dat de activiteiten gericht moeten zijn op één facet, het zij materieel, cultureel of sociaal. Neen. zei spreker de KAB moet werkzaam zijn over alle lines, wil zij niet het gevaar lopen haar doel voorbij te schieten. Interes sant was zijn uiteenzetting over de bestedingsbeperking en de hieruit voortvloeiende gevolgen. Kloetinge ORANJEVERENIGING. De algemene vtergadëring van de Oranjevereniging was slecht bezocht. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het ledental in 1956 gestegen was van 193 tot 205 leden. Er is een batig slot van 382,12. De aftredende bestuursleden, de heren R. Buitenhuis en A. Spee. wer den herkozen. Op de 'verjaardag van H.M. de Koningin zal de schooljeugd worden getrakteerd. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Paulus zv A. Herman- Verschuuren; Robert zv J. Cupédo- Droogh; Paul zv W. Rottier-Holle- bosch; Sonja dv P. van Waes-Valckx; Liliance dv A. Bonte-Coene; Jan zv J. van de Wege-Versluijs: Willem en Martinus zv J. van Dijke-Domenie. Huw.-aangiften: Francois de Kra ker 25 j. en Willemina Huijssen 21 j; Jan de Keijzer 23 j. en Maria Wieland 21 j: Aloysius de Maat 35 j. Johan na Luijcks 33 j; Mattheus de Putter 28 j. en Adriana van Egmond 25 j. Huwelijken: Christiaan van Dode- waard 20 j. cn Maria Scheele 20 j; Ro nald van Oppen 23 j. en Elisabeth Kaan 23 j; Pieter Spruitenburg 24 j. en Adriana Ollebek 25 j. Overlijden: Pieter Jansen 82 jr., geh. gew. m. Maria de Kraker; Maria Le Cocq 89 j., geh. gew. m. Aart van As; Irma Wijnacker 47 j„ d. v. Emerie Wijnacker-Suy; Jan Bom 81 j., geh. gew. m. Antoinetta Meerburg Snaren- berg; Johanna Huijssen 69 j., geh. gew. m. Karei Beeldens; Cornelis de Bree 85 i„ geh. gew. m. Cornelia van der Peijl. JUBILEA BIJ TRANSPORT MIJ. „TERNEUZEN" In hotel Rotterdam alhier had de huldiging plaats van acht jubilarissen van de N.V. De Hoop en de N.V. Tran sport Mij. Terneuzen te Terneuzen in verband met het feit dat zij in de af gelopen maanden 40 jaar of 25 jaar bij een der genoemde bedrijven in dienst waren. 40 jaar in dienst was de heer Z. Wisse, terwijl de andere zeven jubi larissen n.l. de heren V. Baert, M. de Feyter. J. P. Huyssen, N. Bijl, J. A. van der Pei.il. J C. v.d. Werff en W. v.d. Werff 25 jaar aan een van deze bedrijven verbonden waren. Tijdens het diner waaraan de jubi larissen met hun dames en verdere Te Kapellebrug vierde onder zeer grote belangstelling het echtpaar Isidoor van Gaeves-Meersman zijn gouden huwelijksfeest. Hierboven hef n03 krasse echtpaar met hun gehele familie. Zoals bekend, komen de oud-gijze laars jaarlijks op 15 augustus in Noordbrabant bijeen. Het liTgt thans in de bedoeling dat de oud-gijze laars, afgezien van de traditionele herdenking op 15 augustus, op woens dag 5 juni te «'s-Hertogenbosch een reünie zullen houden. Ze zullen door het Bossche gemeentebestuur worden ontvangen. Ook staat een tocht naar Vught op het programma. Uitgesproken is het faillissement van A. P. v.d. Berg, pottebakker, Sas van Gent; r.c. mr. J. A. Abbing, cur. mr. G. Tichelman, Terneuzen. Vijfentwintig jaar geleden be gon een Hulsterse zakenman, de heer M.F. Biesbroeck, een vlees- warenbedrijf, dat hij vestigde in de stad waar hij woonde. Diezelf de zakenman vierde nu dit jubi leum met een bijzonder feit: de opening van een zeer modern en groot fabriekspand., dat evenwel niet in Hulst, doch over de grens in het Belgische St. Pauwels, staat. Want na enkele Zeeuwsch- Vlaamse jaren nam de heer Bies broeck een kloek besluit en ver plaatste zijn gehele bedrijf naar België, waar hij, vooral in ver band met de al te stevige druk van 's vaderlands fiscus, meer mogelijkheden zag. Dat hij goed gezien beeft, be wijst zijn opmerkelijke carrière: zijn bedrijfje werd een bedrijf en vervolgens een grootbedrijf. Be halve allerlei soorten worsten ging de heer Biesbroeck, in het groot, alle vleesconserven ver vaardigen. Naast zijn bestaande fabriek te St. Pauwels bouwde hij nu een geheel nieuw pand, hypermo dern geoutilleerd en berekend op een topproduktle, werk biedend aan straks circa honderd men sen. De officiële opening van de ze fabriek, die door heel wat ou de relaties uit Hulst en omgeving werd bijgewoond, vormde een waardige viering van het zilve ren bedrijfsjubileum. De heer M.F. Biesbroeck ex porteert naar vele landen.behal ve naar het land vanwaar hij komt, Nederland. Dat is nog steeds niet in orde. Vandaar dat men zijn produkt in de streek waar hij geboren werd en waar hij zijn bedrijf grondvestte, niet kent. Door hard werken is deze oud-Hulstenaar groot geworden en thans staat hij aan het hoofd van een staf die even enthou siast als „de baas zelf" mee werkt. genodigden deelnamen, werden zij door de directie toegesproken. Tevens werd aan iedere jubilaris een oorkonde met gedenkpenning van de vereniging van handelaren in bouwmaterialen, alsmede een herin neringsgeschenk van de directie uit gereikt. Aan de dam^p van de gehul- digden werd eveneens een blijk van erkentelijkheid overhandigd. De heer J. P. Huyssen dankte namens de ju bilarissen de directie. PAAS-EIEREN ZOEKEN. Op paas-zaterdagmorgen gaat de jeugd weer eieren zoeken. De mid denstands-vereniging „Klimop" ver stopt een groot aantal gekleurde kalk-eieren. Voor ieder ei krijgt de jeugdige vinder een groot chocolade- ei. Evenwel zo dat geen enkele jon gen of meisje meer dan één ei kan bemachtigen. Worden door dezelfde meer eieren gevonden, dan kan hij die aan een ander kind geven. De kalkeieren zullen wel goed ver stopt worden, maar nooit vlak bij het water, de rijweg, in plantsoenen of plaatsen, die gevaarlijk zijn. Sluiskil OORLOGSSOUVENIRS. De M.O.D. uit Den Haag heeft op het weiland van de veehandelaar H. C. aan de z.g. leiding, de omgeving met mijndetectors afgespeurd. Reden hiervan was, dat de heer C. een ver dacht voorwerp had aangetroffen, vermoedelijk afkomstig van de in 1944 aldaar op het spoor staande mu- nitietrein. Bij onderzoek bleek het echter een onderdeel van een stuk geschut te zijn. Toch was het speuren niet vergeefs, want een zestal gra- naatjes, die wel gevaarlijk bleken te zijn, werd gevonden en opgeruimd. Sas van Gent GEVAARLIJKE VONDST. Op het terrein van de Fosfaatfa- briek werd een handgranaat gevon den, daterende uit de laatste we reldoorlog. De bevoegde instanties werden gewaarschuwd om het ge vaarlijke tuig op te ruimen. PAARD OP HOL. Gisterenmiddag reed de landbou wer O. Staal met een met paard bespannen zaaimachine in de Oost- dam richting Sas van Gent toen het paard aan het schrikken werd ge bracht door een passerende vracht auto. Het paard kon door de heer Staal niet meer in bedwang worden gehouden en sloeg op hol. Het liep de Oostkade op, waarna het op het terrein van de NCB door de heer M. de Caluwé tot stilstand werd ge bracht. De zaaimachine was prak tisch geheel vernield, terwijl_ de heer Staal klaagde over inwendige pij nen. BEZOEK BRUGSE BANKBEDIENDEN. Een 60-tal bankbedienden uit de Brugse agglomeratie vergezeld van hun dames, bracht een bezoek aan de gemeente Oostburg. (Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen: slappe werking der orga< nen. onzuiver bloed, verstopping. Daar* door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug I Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f. 1.80 per groot pak. voldoende voor maanden. Op het programma stond onder meer een voetbalwedstrijd tegen het gemeente-personeel, die door de Bel gische gasten glansrijk met 5-0 ge wonnen werd. In hotel de Eenhoorn had daarna een gezamenlijke maaltijd plaats, ter wijl de dag werd besloten met een gezellig bal. Het gemeente-personeel van Oost burg werd uitgenodigd voor een te genbezoek aan Brugge. Sluis VERZORGDE PASSIEAVOND In het jeugdhuis werd een passie avond gegeven. Het is jammer dat er niet meer belangstelling bestond voor deze avond die niet alleen een bete kenisvolle uitleg was van de Goede Week-plechtigheden maar die er cul tureel gezien, wol zijn mocht. Mom Gr. Serbrock, OSB van de St. Andries-abdij te Loppem, gaf op enthousiaste en litteraire wijze een uiteenzetting van de nieuwe viering van het Triduum Sacrum en hij liet duidelijk uitkomen hoe daarin de dood en de verrijzenis van de Verlosser noodzakelijk bij elkaar horen. De „Schola Cantorum" van het se minarie St. Augustinus vertolkt® op zeer verdienstelijke wijze de gregori aanse gezangen van de Goede Weeli die veel bijdroegen tot de devote stemming. Het parochiële zangkoor met dameskoor, voerde nog een meer stemmig Ave Verum van W. A. Mo zart uit en de avond werd besloten met het Regina Caeli dat door lede** een werd meegezongen. In hotel De Zwaan te Kapelle het» ben de Zeeuwse fruitpachters hun algemene jaarvergadering gehouden. Op deze bijeenkomst is uitvoerig ge sproken over het in nieuwe banen leiden van de fruitverpachting in Zeeland. Men hoopt hiervoor nader contact met de notarissen op te ne men. Het optreden van de fruitpach- ter als stroman werd door de verga dering zeer gelaakt en besloten werd hiertegen zo nodig maatregelen te nemen. Voorts besloot men een busreis te organiseren naar de jaarvergadering in Utrecht. Bij de bestuursverkiezin gen werden herkozen de heren C. Eversdijk te Kapelle en M. Verbeem te Ovezande, terwijl in plaats van de heer W. Slabbekoorn te Biezelinge werd gekozen de heer D. J. Rijk te Hansweert. Na afloop der vergadering was er een filmvertoning. Onder voorzitterschap van de heer J. Schipper hield de Coop. Boeren leenbank in zaal Nolet de jaarlijkse ledenvergadering. Bij aanbieding van de rekening over 1956 bleek deze te sluiten met een bedrag van 2.524.446,08. De winst bedroeg 4.670,05. Als lid van het bestuur werd de heer Schipper herkozen, ter wijl in de vacature van wijlen de heer Poleij, als lid van de Raad van Toezicht, werd voorzien door de benoeming van de heer Joz. de Koeyer. Een voorstel tot wijzi ging van de statuten en het huishou delijk reglement kon niet verder in behandeling worden genomen omdat het vereiste aantal stemgerechtigde leden niet aanwezig was. Hierna werd afscheid genomen van de heer C._ de Jonge, die wegens zijn benoe ming te Arnhem zijn functie als kas sier heeft neergelegd. Namens het bestuur en de leden werd de nieu we kassier de heer D. Padmos een hartelijk welkom toegeroepen. Door de onvoorzichtigheid van een 14-jarige jongen is maandagavond de eerste etage van een huis in de Am sterdamse Jordaan totaal uitgebrand. De 14-jarige Flip K., die op zijn zusje paste, had een kaarsje aange stoken om in een zijkamer een munt in de elektriciteitsmeter te stoppen, toen het licht uit was gegaan. In zijn zenuwachtigheid liet de jongen het kaarsje vallen op een stapel kranten, die dadelijk vlam vatten. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest om eerst zijn vierjarig zusje Bettie uit haar bedje te halen en naar beneden te brengen alvorens alarm te slaan. Toen zijn moeder even later van haar werk thuis kwam. stond de gehele verdieping in lichterlaaie. Het gezin K., bestaande uit vijf personen, is door de brand dakloos geworden. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Car naval in Wien. MIDDELBURG Electro: De strijd te gen de vliegende schotels. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een vrouw achter tralies. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zal ik huilen. VLISSINGEN Alhambra: Mambo. Luxor: De stille verklikker. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Het land van de glimlach. MIDDELBURG EJectro: De strijd te gen de vliegende schotels. OOSTBURG Ledel 8 uur: Die dag eindigde mijn leven SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een vrouw achter tralies. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Morgen zal ik huilen. VLISSINGEN Alhambra: Mambo, Luxort De stille uerklikke»

de Stem | 1957 | | pagina 2