Verkeersplein in Hollandsch Diep boven Willemstad Compromis in Jordanië Bewakers moeten mij niet kwalijk nemen Weer een Voor volk en vrijheid... Djoeanda sprak met dr. Mohammed Hatta GIGANTISCH PLAN VAN RIJKSWATERSTAAT Brug van 1800 meter Hoge Zweedse ambtenaar verdacht van spionage Kroestjev pleit voor Tito Directe verbinding tussen OverflakkeeHoeksche Waard en westelijk N.-Brabant jongen schoot vriend met buks dood Naboelsi weer van de partij DAGBLAD VOOR ZEELAND Zwarte Ruiter liet briefje achter Zelfde temperaturen Twee dodelijke ongelukken Voorbereidingen Francoise Sagan bij bewustzijn Karin Verrassend in ieder opzicht! WOROSJILOV PEKING IN Luilekkerland 1 97e JAARGANG No. 22430 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J M A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.-- p. kwartaal, p. post f 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 16 APRIL Advertentieprijs voor de gehele oplage f0 35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m<m> Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel t)b. leletuon 2236 - Bureau voot Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 567^ 2601 OüSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no 35). k sc Me hf#<trd 4 O f-AC t( Of HW' Een overzicht van het plan van rijkswaterstaat. Even ten noord westen van Ooltgensplaat wordt in het Hollandsch Diep een weg ge bouwd, die uitmondt op een circu latieplein. Vanaf dit plein wordt de grootste brug gebouwd in de richting Numansdorp. Vanaf het plein begeeft zich de Zoomse Weg Brabant in. De weg wordt gekruist door een spuisluis en een aanloop haven met schutsluizen. Met betrekking tot de ontsnapping van „de zwarte ruiter" uit het psy- chopatisch asiel van de gevangenis te Scheveningen, wordt nog nader vernomen dat de touwladder waar mee hij erin is geslaagd over de twee muren te klimmen, vermoede lijk vervaardigd is uit stukken stei- gertouw. „De zwarte ruiter" moet zich hiervan hebben meester ge maakt in de nabijheid van de bouw werken die thans op het gevangenis complex woYden uitgevoerd. Hierbij moet worden rekening ge houden met de omstandigheid dat deze groep van geestelijk gestoorden een grotere vrijheid geniet dan nor male gevangenen. De sporten had G. gemaakt van stukjes hout, die hij op hetzelfde bouwterrein heeft moeten aantreffen. De touwladder was aan het einde voorzien van een sterke stalen haak. Deze haak had ,,de EEN NEDERLANDER uit Brussel, die zes leden van een Belgisch or kest vervoerde, reed te Lovenjoel met zijn auto tegen een boom. Hij werd onmiddellijk gedood. De andere inzittenden liepen zware verwondin gen op. DE K.L.M. heeft gisteren een nieuwe luchtlijn op Belgrado geopend. Ge zagvoerder van Ulsen maakte met de Convair „Jeroen Bosch" de eerste vlucht naar de Zuidslavische hoofd stad. MINISTER CALS heeft besloten, ook voor het speeljaar 1957-1958 een sub sidie te verlenen aan het Nieuw Ne derland.4 Toneelgezelschap in Am sterdam. IN BULGARIJE zouden zich botsin gen hebben voorgedaan tussen boeren en soldaten. Ook wordt bericht, dat verscheidene personen uit de hoofd stad Sofia zijn weggevoerd. NICOSIA, de ommuurde stad op Cy prus, is gisteren, voor het eerst na meer dan een jaar, weer toegankelijk verklaard voor Britse müitairen die vrij van dienst zijn. DE WERELDDAG der H. Kindsheid wordt dit jaar gehouden op zaterdag 25 mei. HET VLIEGONGELUK, waarbij pre sident Magsaysay van de Philippij- nen om het leven kwam, is niet te wijten aan sabotage. Dit is in Ma nilla meegedeeld. ENGELAND heeft plannen in voorbe reiding, om Nederlandse pelgrimages naar Groot-Brittannië te organiseren, ten behoeve van nagelaten betrekkin gen van Nederlanders, die in de oor log in Engeland zijn omgekomen. zwarte ruiter" verkregen door de poot van een zich in de zaal bevin dende stoel af te zagen. Bij het ne men van de muren een zestal naar thans blijkt -behoefde hij steeds slechts de haak aan de bovenkant daarvan te bevestigen. Bij zijn ontsnapping heeft ,.de zwarte ruiter" in zijn cel een briefje achtergelaten van ongeveer de vol gende inhoud: ..Beste vrienden, angst voor de cel deed mij ontvluchten. Het spijt mij dat ik de directeur dit moest aandoen. De cel betekent de dood voor mij. Ik vraag de bewakers mij deze ontvluchting niet al te kwalijk te nemen. Levend zien jullie mij niet terug". Na zijn ontsnapping begaf Gruijters zich met de door hem op de Violen- weg te 's-Gravenhage gestolen auto naar Mierlo bij Helmond, waar zijn vrouw woont, 's Morgens vertrok hij met onbekende bestemming. Ver moed wordt dat G. over de grens is gereden. Alle grensposten werden on middellijk gewaarschuwd. Ook met de Interpol" in België en Duitsland wordt contact onderhouden. Minister Samkalden heeft zich per soonlijk op de hoogte gesteld van de omstandigheden waaronder Gruijters ontsnapt is. Hij was vergezeld van de secreta ris-generaal van het ministerie van Justitie, mr. C. J. Tenkink en de directeur-generaal van het gevange niswezen, mr. E. A. M. Lamers. Het Tweede Kamerlid, jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen, heeft mi nister Samkalden schriftelijk ge vraagd, of het waar is, dat de offi cier van Justitie in Den Haag de ont snapping een uitvloeisel heeft ge noemd van het huidige stelsel en zo ja, wat hij hiermee dan bedoelt. Voorts vraagt zij, of de minister het verantwoord acht. dat „de zwarte ruiter" in een minder zwaar bewaakt asiel voor geestelijk gestoorden werd opgenomen. (Van onze redacteur) De deltadienst heeft een fantastisch plan ontworpen, dat, naar insiders verzekeren, zeer spoedig wordt uitge voerd. Het plan behelst een verbinding tot stand te bren. gen tussen Overflakkee, de Hoeksche Waard en liet noord westelijke gedeelte van Noordbrabant. Het plan is een on derdeel van de Zoomse Weg. Even ten noordwesten van Ooltgensplaat wordt een ver keersweg aangelegd in bet Hollandsch Diep. Deze weg mondt uit op een verkeersplein, dat eveneens in bet Hol. landscb Diep is geprojecteerd. Vanaf dit plein zal een brug worden gebouwd naar eveu ten westen van Numansdorp. Naar het zuiden toe komt een verkeersweg, die even ten westen van Willemstad bet Brabantse land binnenloopt. De brug van het „Hollandsch Diepplein" naar Numansdorp zal ongeveer achttienhonderd meter lang worden. Het wordt de grootste brug van Nederland. De verkeersweg van het „Hollandsch Diepplein" tot de Bra bantse kust wordt „gekruist" door een spuisluis. Gedeeltelijk in het Hollandsch Diep en gedeeltelijk op Bra bants grondgebied (namelijk in de polder Malta) wordt een aan loophaven met schutsluizen gerealiseerd. De schepen, die vanaf Antwerpen naar Rotterdam varen, zullen deze schutsluis moeten passeren. nog ongekend. Goeree-Overflak- kee zal over een uitstekende ver binding gaan beschikken met de randstad Holland en het westen van Brabant. Het westen van Brabant zal een buitengewone x t i i t Verwachting J tot vanavond, opgemaakt van het K.N.M.I., gister- avond 23,15 uur: Veranderlijke t bewolking met tijdelijk wat re- gen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als gisteren, of iets i hogere. J Verwachtig van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Zwakke tot i matige zuidwestelijke wind. Be- wolkt tot mooi. 's Ochtends neve- J hg. Vandaag: zon onder 19.39 u„ t maan op 22.31 u. Morgen: zon op J 5.40 u. ,maan onder 7.15 u. Uit het ziekenhuis te Venlo is de 19-jarige gedetineerde F. K. ontsnapt, die tot zijn 21ste jaar een straf in het tuchthuis in Haarlem moet uitzitten. K. was onder toezicht van twee be wakers naar Venlo overgebracht, om ei zijn 81-jarige vader te bezoeken die in het ziekenhuis is opgenomen Hij had zijn erewoord gegeven geen pogingen tot ontsnapping te zullen doen. Tijdens het bezoek verzocht hij tot tweemaal toe van het toilet ge bruik te mogen maken, hetgeen beide malen werd toegestaan. Toen K. nog voor de derde maal toestemming vroeg rG ?°k deze gegeven. Hij heeft toen net toilet aan de binnenzijde gesloten en is door een raampje gevlucht. Ter stond werd de politie gealarmeerd, wr. ond£>nks ijverige naspeuringen heeft men tot dusverre geen spoor kunnen vinden. Bij Geldermalsen zijn zondagavond twee ongevallen met dodelijke afloop gebeurd. De 26-jari„e landbouwer J. van Haaften uit Neerrijnen kwam op zijn bromfiets met een paaltje langs de weg in aanraking, sloeg over de kop en bleef zwaar gewond liggen. Hij overleed in het ziekenhuis. De elfjarige M. van Galen, die een kerkdienst te Geldermalsen had bij gewoond en per fiets in gezelschap van een vriendje huiswaarts keerde naar zijn woonplaats waddenoyen, werd op de Tielerweg door een auto aangereden en op slag gedood. Insiders zeggen, dat dit „onderdeel" van het deltaplan een van de meest fantastische plannen laat zien, welke ooit door de Nederlandse Rijkswater staat werden gemaakt. De Rijkswa terstaat bewaart tot nu toe het groot ste stilzwijgen over deze zaak, maar zoveel mensen hetfbeir de-laatste weken in Willemstad gewerkt, zoveel bootjes zijn uitgevaren, dat het dui delijk is, dat er grote dingen aan de gang zijn. De hotels van Willemstad zijn de laatste weken volgeboekt ge weest. Deskundigen van Rijkswater staat hebben zich op het Hollandsch Diep bezig gehouden met het meten van stroomsnelheden. Er zijn zand zuigers aan het werk geweest. Dit alles geschiedde onder leiding van ir. P. H. v.d. Velde, een hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat. De di recte werkzaamheden in de nabijheid van Willemstad hadden plaats onder leiding van ir. J. Swier. Het plan is een van de belang rijke waterstaatkundige werken, die mede in het belang van west- Brabant worden uitgevoerd. Al les wordt in het werk gesteld om met de uitvoering nog dit jaar te beginnen. De perspectieven, die door dit plan worden opgeworpen, zijn De 21-jarige Franse schrijfster, Francoise Sagan, die zondag bij een »uto-ongeluk ernstig werd gewond, is gisteren weer tot bewustzijn geko men. Men is van mening, dat zij thans niet meer in levensgevaar ver keert. In het wrak van de auto, waarmee de romancière over de kop is gesla gen, heeft men het manuscript van haar laatste, nog niet gepubliceerde roman gevonden. De titel van dit boek luidt: „Paupiers mortes". verbinding krijgen met de rand stad Holland. De Hoeksche Waard met Brabant. Het is op dit ogenblik nog niet mo gelijk meer details te geven. Het plan staat nog alleen maar In grote lijnen vast. Dat het echter tot spoedige uit voering zal komen schijnt wel vast te staan. Een uitermate tragisch ongeval heeft maandagmiddag het leven ge kost aan de 16-jarige h.b.s.-er M. H. van der E. uit Woerden. De knaap was op bezoek bij zijn schoolvriend, de 17-jarige T. van der W. te Riet veld bij Woerden. Samen hadden zij op de boerderij van de familie van der Wind zitten studeren en tegen vier uur gingen zij een poosje naar buiten om zich wat te vermaken. In de schuur hing een buks, die door de veehouders in deze streek wordt gebruikt om op schadelijk gevogeltje en dergelijke te schieten. Geen moment er op bedacht dat ze geladen kon zijn, haalde T. van der W. de buks van de spijker en trok aan de trekker. Tot zijn grote ontsteltenis ging het vuurwapen af en zijn schoolkameraad werd in de hart streek getroffen. Hij werd naar het r.-k. ziekenhuis te Woerden overge bracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Gewapende gevechtsgroepen van de fabrieken, gekleed in blauwe overal met rode band om de arm, en modern bewapend, zijn zaterdag in Oost-Berlijn tijdens een oefening in actie gekomen tegen een „opstand" van „verzetsstrijders"Er werd gebruik gemaakt van pantser wagens, vrachtauto's en motoren. De beide foto's geven een beeld van de oefening, welke beklemmend echt leek. i DM.tif» De 29-jarige assistent-secreta ris van de Zweedse commissie voor atoomenergie, Damstedt, is door de veiligheidspolitie gear- MODEt Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar, die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist daardoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief één ei% al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLAFABFUEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Na een regeringscrisis van zes dagen en een mislukte revolte van het leger, is gisteren in Jordanië een kabinet gevormd, waar van merkwaardig genoeg ook de door koning Hoessein ontslagen premier Naboelsi deel uitmaakt. Het kabinet werd gevormd door de partijloze dr. Hoessein Khalidi, nadat een formatiepoging van de gematigde Said Moefti mislukt was. Uit de laatste, nogal tegenstrijdige bedoeïnen, die de koning trouw wens- berichten zou men mogen opmaken, ten te blijven. Een aantal hoge mili- dat koning Hoessein, die de laatste tairen en politici zouden gearresteerd dagen gewaagd spei speelde, genoe- zijn. gen heeft genomen met een compro- De Syrische ambassadeur te Am- mis. De troon van de jeugdige mo- man, Kadamani, heeft de president narch was zo wankel komen te staan, van Syrië een boodschap van koning da thij twee vliegtuigen in gereedheid Hoessein overhandigd, waarin blijk- Jjad^laten brengen, voor het geval dat baar een uiteenzetting werd gegeven van de toestand in Jordanië. Eerder was gemeld, dat de Syrische troepen, die sinds de Israëlische aanval op Egypte in Jordanië waren gelegerd, opdracht hadden gekregen dit land te verlaten. Honderden Jordaanse studenten hebben maandag te Cairo een beto ging gehouden tegen koning Hoes- hij het land zou moeten verlaten. Officiële berichten uit Amman ont kennen, dat er zondag bloedige ge vechten geleverd zouden zijn tussen legerafdelingen, die achter Hoessein S*,-n«1n en aanhangers van generaal All Abi Noewar, die na zijn mislukte staatsgreep naar Syrië is gevlucht. In Bagdad werd echter gezegd, dat Noe- war net .leger opdracht had gegeven, sein. Zij drongen de Jordaanse am- net koninklijk paleis te beschieten, hassade binnen en riepen: „Leve de Dit plan werd verijdeld, doordat ar- Jordaanse republiek". Bovendien cis- tiiieneafdelingen slaags raakten met ten zij het aftreden van de Jordaanse ambassadeur in Egypte. De Egypti sche bladen voeren een heftige cam pagne tegen koning Hoessein. In de straten van Amman werd gis teren druk gepatrouilleerd. Het nieuwe Jordaanse kabinet be staat uit zeven personen premier Khalidi, Soeleiman Naboelsi, Soelei- man Soekkar, Fawzi El Moelki, Said Moefti. Madjid Abdel Hadi en Amin Madjadj. Volgens radio-Caïro zijn vijf van de zeven nieuwe ministers partij loos. Hoe verward de toestand is, ma- blijken uit het feit, dat enkele un voor de samenstelling van het nieuw - kabinet nog werd aangenomen, dat ex- premier Naboelsi was gearresteerd. resteerd, verdacht van een pa- ging tot het verkopen van be paalde Zweedse atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. Damstedt is maandag voor de recht bank van Stockholm aangeklaagd we gens spionage. Gelijk met hem werd een 35-jarige kantoorbediende, een zekere Jakobsson, van spionage be schuldigd. De openbare aanklager.Ryhninger, verklaarde op een persconferentie, dat de beide beklaagden bekend hebben, dat zij vorig jaar zomer op onwettige wijze copieën van geheime tekeningen van duikboten en andere plannen had den verkregen, met de bédoeling die documenten aan een vreemde mo gendheid te verkopen. Voorzover de veiligheidspolitie heeft kunnen nagaan, zijn Damstedt en Jakobsson er niet in geslaagd, inder daad contact met een vreemde mo gendheid te krijgen. Er zullen nog drie mensen in ver band met deze kwestie vervolgd wor den, omdat zij van de activiteit van Damstedt en Jakobsson afwisten, maar geen aangifte gedaan hebben. Zij zijn niet in hechtenis genomen, aldus ver klaarde de openbare aanklager. De secretaris van de Sovjetrussi- sche communistische partij, Nikita Kroestjev, heeft maandag op een re ceptie op de Albanese ambassade verklaard, dat de Sovjet-Unie haar betrekkingen met Z.-Slovië, die „be dorven" zijn, moet verbeteren. ,,Wij verwachten niet onmiddellijk volledi ge ideologische eenheid. Er zal voort durende inspanning nodig zijn, maar ik ben optimist. Onze misverstanden zijn begrijpelijk". Hij zei, dat de gebeurtenissen in Hongarije nogal „scherp" van karak ter waren geweest, „zoals Hongaarse paprika". Een Albanese delegatie brengt thans een bezoek aan de Sovjet-Unie. Premier Boelganin en andere Sovjet leiders waren aanwezig op de recep tie, evenals de Albanese premier, Shehu, en de secretaris van de Alba nese communistische partij. Enver Hoxha. Volgens deze laatste weet het Albanese volk, dat het in de Sovjet- Unie een „grotere broer" heeft, door wie het nooit in de steek zal worden gelaten. De minister-president van Indone sië, Djoeanda en de voormalige vice- president, dr. Hatta, hebben maan dagavond hun aangekondigde ont moeting gehad. Deze duurde ander half uur. Na afloop weigerden beide staatslieden beslist, over het onder houd enigerlei mededeling te doen. Politieke waarnemers, die aan deze ontmoeting grote waarde toekennen, zijn van mening, dat de nieuwe In donesische premier aan de voormali ge vice-president advies heeft ge vraagd voor de oplossing van de bin nenlandse problemen, die het land thans bezig houden. Naar zij geloof den, zou de premier aan Hatta een „belangrijke positie" hebben aange boden in het bestuur van het land. Dit in overeenstemming met de wens van president Soekarno in dit op zicht en mede, om tegemoet te ko men aan de steeds dringender wor dende eis van de buitengewesten, om Hatta in de regering op te nemen. De secretaris van het kabinet van president Soekarno, Brotodiningrat, is maandag voor een verhoor door de militaire politie in Bandoeng opgeroe pen. Naar werd vernomen, zullen hem inlichtingen worden gevraagd militaire autoriteiten wordt onder zocht. Na de bekendmaking van de chef staf van de landmacht, generaal-ma- joor Nasution, dat tegen corrupteurs en profiteurs krachtige maatregelen zullen worden genomen, werden vier oud-ministers en een aantal hoge ambtenaren door de militaire politie in Bandoeng aangehouden. President Worosjilov van de Sovjet- Unie is gisteren in Peking aangeko men voor een officieel bezoek aan communistisch China. Hij werd bij zijn aankomst verwel komd door de Chinese president, Mao Tse-Toeng, eerste minister Tsjou En Lai en Lioe Sjao-Tsji, de „sterke man" van de Chinese communisti sche partij. De Russische ministers van Buiten landse Zaken en Defensie, Gromyko en Zjoekof, zijn maandag in Boeka rest aangekomen voor het voeren van besprekingen over de aanwezigheid over een zaak, welke thans door de j van Russische troepen in Roemenië. r~ i Mr. C. Miltoh, een Ameri kaans advocaat, heeft gisteren op doorreis naar New York als eerste klant gefungeerd van de accijnsvrije winkel op Schiphol. Er was veel belangstelling voor de opening van deze „vrijwin- kel" waarin uitsluitend passa giers, die een biljet voor de Verenigde Staten bezitten, al coholica en tabakswaren kun nen kopen. Een kruik jenever kost in deze winkel slechts 4.of 5.en importsiga retten kunnen tegen sterk ge reduceerde prijzen worden ingeslagen. Mr. Milton, kreeg omdat hij de eerste was, een mandje Paaseieren cadeau.

de Stem | 1957 | | pagina 1