Machtsgreep van Jordaanse legerleiders mislukt Zwarte Ruiter55 ontsnapt uit Haagse gevangenis .Bloemrijke" impressie van Venetië Monsterraket ging 50 kilometer hoog ck Koning Hoessein speelt gewaagd spel Buurjongen vermoordde Mia Wolfs Wim v. Est weer kampioen Vierde Sovjet-kernproef in tien dagen tijds Eden doorstond operatie goed Toestand uiterst gespannen Prof. Bregstein op Sicilië verongelukt Papegaaiendiefstal in Artis .nu opgelost Verraderlijke brieven uit Boedapest 14 n kREN: ;en !sen en essen essen enz. lren n uren- laren ,s- iaren laren laren DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinet van Nimr kreeg geen koninklijke goedkeuring „Weg met de leer van Eisenhower terwijl Europa 's geweten knaagt Burgemeesterschap van Tilburg en Venlo Rustig weer Tandartsen Met behandeling niet wachten 1 Met ladder van i j i touw en j I bezemstelen Oefening van de arbeidersmililic in O.-Duitsland j Nog geen winnaar j van onze Toto Nu 225 gutden Uitstagen lop-voetbal Faroek moet betalen Ie enorm rd EN in 564 97e JAARGANG No. 22429 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. t Westenae. Abonn.prijs hij vooruitbet. t 7.-- p. kwartaal, p. post 7.7U, p. week (uitsl. bij niet postbesteiL) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m<m> Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaaiden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cl per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor 1. .,._1csiinHpiv GOES. Westsingel 98. Telefoon 223S Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat41, Tel. no. 35). De 18-jarige H. M. uit Kool wijk Herpen heeft voor de offi cier van Justitie te 's-Hertogen- bosch bekend, donderdag jL de 14-jarige Mia Wolfs om het le ven te hebben gebracht in de bossen van Herpen, dicht bij haar woning. M. is een buur jongen van het omgekomen meisje en woonde dicht bij de boerderij, waar zij melk moest halen. Hij is leerling geweest van de B.L.O.-school, waar zijn slachtoffertje nog school ging. De voormalige Britse premier Sir Anthony Eden heeft zater dag te Boston in de V.S. een geslaagde operatie ondergaan. De operatie, die ongeveer twee uur duurde, werd verricht door dr. Ri chard Cattell, die Eden in 1953 even eens opereerde. De nieuwe instorting van de oud-premier blijkt veroor zaakt te zijn door een insnoering van een afvoerkanaal bij de lever. Deze stoornis is nu opgeheven. Zondagochtend was de toestand van Sir Anthony Eden bevredigend. De eerste nacht na de operatie is vrij goed geweest. Eden wordt met inspui tingen gevoed. C. J king, verkeren nog in staat van Koning Hoessein van Jordanië, die steeds hoger spel speelt in zijn conflict niet de extremistische politici in zijn land, heeft gisteren voor de Jordaanse radio mededeling gedaan van een mis lukte machtsgreep in het leger. De stafchef is uit het land gewe zen. Hij is inmiddels in Syrië aangekomen. Eerder had de koning zijn goedkeuring geweigerd aan een kabinet, dat door Abdoel Ha- lim el Nimr was gevormd en waarin alle partijen zitting hadden, die achter de afgetreden ministers staan. Opnieuw werd een op dracht gegeven aan Said el Moefti en deze maakte gisterenavond bekend, dat hij een kabinet van „partijloze personen" had samen gesteld. Geruchten, als zouden troepen uit Syrië en Saoedie-Arabië de grens overgetrokken zijn, teneinde Hoessein tot andere gedachten te brengen, werden tegengesproken. Maar hoe dan ook: de toestand is uiterst ge spannen. De Israëlische regering heeft reeds te kennen gegeven, dat zij de ontwikkeling der gebeurtenissen nauwlettend volgt en geen buiten lands ingrijpen in Jordanië zal toestaan. Alle vliegdiensten op Amman zijn stopgezet. Volgens de koninklijke mededeling hadden „onverantwoordelijke ele menten" getracht in het leger door te dringen. Deze pogingen waren ech ter mislukt. De Jordaanse militairen hadden zich gehaast hun trouw aan de koning en het vaderland uit te spre kenDe koning waarschuwde te gen onverantwoordelijke, destructieve elementen en deed een beroep op de militairen, met de burgers samen te werken bij de verdediging van het land en de bescherming van de hei lige plaatsen van de Islam. Jordanië zou zijn nationale politiek trouw blij ven. In Amman is het zondag rustig ge weest. De bevolking heeft van de po ging tot een staatsgreep niets ge merkt. Enkele honderden betogers hebben zaterdag gedemonstreerd ten gunste van de door Hoessein ontslagen minis ters. Zij droegen spandoeken mee met de leuzen als: „Weg met de leer van Eisenhower" en „Solidariteit tussen leger en volk". Het is duidelijk, dat de lont nog altijd gevaarlijk dicht bij het kruit ligt. Egypte geeft niet toe De Amerikaanse ambassadeur in Cairo heeft gisteren weer een onder houd gehad met minister Fawzi over de Egyptische voorstellen met betrek king tot het Suez-kanaal. De bespre kingen blijken weinig resultaat te hebben gehad. De concessies, waartoe Egypte be reid is, zijn te gering dan dat zij En geland en Frankrijk tot tevredenheid kunnen stemmen. Algemeen neemt men aan, dat de Grote Drie de zaak zo spoedig mogelijk opnieuw voor de Veiligheidsraad zullen brengen. Egypte heeft inmiddels ook weer te kennen gegeven, dat het er'niet aan denkt, Israëlische schepen vrije vaart te geven in de Golf van Akaba of het Suez-kanaal. Zowel Egypte als Saoedie-Arabië, aldus de bekendma- PRESIDENT Mao Tse Toeng van communistisch China zal binnen niet al te lange tijd een bezoek aan Mos kou brengen. Zijn ambtgenoot Woro- sjilov van de Sovjet-Unie is zondag naar Peking vertrokken. FERHAT ABBAS, Algerijns rebel lenleider, heeft de H. Vader gevraagd zijn invloed aan te wenden om een einde te maken aan de „tragische gebeurtenissen en de gewelddaden van Franse soldaten in Algerië". PROF. DR. F.J.J. BUYTENDIJK, hoogleraar in Utrecht en o.a. voor zitter van de Kath. Centrale Vereni ging voor Geestelijke Volksgezond heid, wordt op 29 april 70 jaar. Eind dit jaar zal hij zijn hoogleraarschap neerleggen. ACHTENTWINTIG Zuidkoreaanse arbeiders zijn zondag verdronken, toen een aak in de haven van Intsjon km ten westen van Seoel, zonk. TE MONTREAL zijn zaterdagavond twintig mensen om het leven geko men bij een brand in een tehuis voor ouden van dagen. RE™?00 naturellen zijn zaterdag raT-fnf een grootscheepse m?nSi!teR PEARSON, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat Herbert Nor- rli Ca5adese ambassadeur in ^Ic dezer dagen zelfmoord pleegde, een trouw Canadees staats burger was. verwri ,FIRM4NTEN van een cacao- verwerkende industrie te Zaandam 16jrd ,in verhand met de ringsaffTire™ Velser IN DUNLOY (Noord-Ierland) is za terdag een aanslag gepleegd op het plaatselijke telefoongebouw. Het ge bouw werd ernstig beschadigd. OP WOENSDAG 24 april zal het Ka tholieke Onderwijzersverbond in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een verbondsvergadering houden. NIET MINDER dan 135 mannen en vrouwen zijn aangehouden bij de grootste razia, die de Italiaanse po litie ooit op smokkelaars heeft ge houden. De gearresteerden maakten deel uit van twee benden, die elkaar beoorloogden. Deze foto laat zien hoe IJzeren Willem als triomfator over de finish ging. van oor log met Israël. Aan drie Italiaanse schepen is de toegang tot het Suez-kanaal gewei - gerd. Zij konden niet voldoen aan de nieuwe voorschriften met betrekking tot het betalen van de doorvaartgel- den. Prof. mr. M. H. Bregstein, hoog leraar aan de gemeente-universiteit van Amsterdam en plv. raadsheer van het Gerechtshof te Amsterdam, heeft een dodelijke val gemaakt uit het venster van een hotel in Paler mo (Sicilië), waar hij met zijn echt genote logeerde. Hij probeerde 's ochtends de luiken voor de ramen van zijn hotelkamer dicht te trekken. Daarbij verloor hij zijn evenwicht en viel naar buiten, al dus een mededeling van de plaatse lijke politie. Terwyl in Duitsland en Engeland geleerden en politici elkaar in het haar zitten over de proefnemingen met en het bezit van atoomwapens, heeft de Sovjet-Unie voor de vierde maal in tien dagen tijds een kern bom tot ontploffing gebracht. In ver band hiermee heeft de Japanse rege ring bij Moskou geprotesteerd. De Westduitse minister van lands verdediging, Strauss, heeft in een radiotoespraak verklaard dat de vrij dag j.l. door Achttien Westduitse ge leerden gedane oproep een „onbera den handeling" was geweest. De oproep houdt het gevaar in, zei hij, dat de hoop van het Kremlin, om het westen tot eenzijdige ontwapening te kunnen bewegen, wordt versterkt, waardoor de vooruitzichten voor in ternationale ontwapening slechter zouden worden. De Westduitse Christen-Democra ten hebben een recolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat alle mensen van goede wil van mening zijn, dat de atoomenergie slechts voor vreedzame doelen moet worden gebruikt. Het zou goed zijn, indien de achttien Westduitse atoomgeleer den, die zich vrijdag tegen kernwa pens uitspraken, zich inspannen om een collectieve oproep te verkrijgen van alle atoomgeleerden in de gehele wereld, met inbegrip van de Sovjet- Unie, aldus de resolutie. Z.H. de Paus heeft zondag Vasato Oki Matsoesjita, deken van de fa culteit voor rechtskunde en rector van de protestantse universiteit van Tokio, ontvangen. Hij besprak met hem de mogelijkheid om nieuwe proeven met kernwapens te verhin deren. Naar Matsjoesjita verklaard, heeft de Paus hem een afschrift gegeven van zijn vorige Paasboodschap aan de wereld waar hij „de wedloop naar de afgrond" veroordeelde. Nu er weer enkele burgemeesters posten open komen, met name in Tilburg en Venlo, hoort men in poli tieke kringen te Den Haag de namen noemen van degenen, die voor de be zetting van deze posten allereerst op de nominatie zouden staan. Voor Ven lo wordt in dit verband genoemd dr. L. A. Albering, algemeen secretaris van de K.V.P. en lid van de Tweede Kamer. Voor Tilburg mr. dr. L. de Gou, burgemeester van Steenbergen en lid van de Eerste Kamer, en oud minister mr. F. van Thiel, die Twee de Kamerlid is. De papegaaiendiefstal in Artis schijnt thans een blij einde te krijgen. Gerrit, de hyacint-ara, 't troeteldier van oppasser Jan van de Groep, is terecht, evenals de laatste ontbrekende edelpape- gaai. Beide dieren zün in Bern opgespoord. Weliswaar heeft Ar tis thans de 1235 Zwitserse francs moeten betalen, waarvoor de Duitser Luck de dieren daar heeft verkocht. Mevrouw M. Meyer-Holzapfel, de directrice van de Bernse dierentuin, die door Artis over de zaak was ingelicht, trof bij een dierenhandelaar een der uit Artis ontvreemde edeipapegaaien aan. De man had tevoren verklaard deze, evenals de hyacint-ara, aan onbekenden te hebben verkocht. Bij een door Interpol verrichte huiszoeking kwam niet alleen de edelpapegaai te voorschijn, maar bleek dat de handelaar wel de gelijk wist aan wie hij voor i800 francs de hyacint-ara had geleverd. Ofschoon er onjuiste inlichtingen aan de politie wa ren verstrekt waarvoor de man nog wel nader aan de tand zal worden gevoeld was er geen directe aanleiding aan de goede trouw van de handelaar en van de koper te twijfelen. Daarom bleef er voor Artis niet anders over dan de beide dieren terug te kopen. Een loerie is nog zoek. Deze zou echter, volgens Luck, zijn ge storven. Verwachting: van het K.N.M.I. geldig tot maandagavond, opge maakt zondagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking, maar op de meeste plaatsen droop weer. Weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen dan zondag. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit noord tot west. Bewolkt met opklaringen en en- of-.Plaatselijke neerslagvlagen. Stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 19.37 u., maan op 21.20 u. Morgen: zon op jj*2 u-, maan onder 6.33 u. H„e„t hoofdbestuur van de Nederland se Maatschappij' tot Bevordering der Tandheelkunde heeft kennis genomen van mededelingen via de radio en anderszins zo zegt het in te tele gram aan het ANP waarin de verzekerden wordt geraden om tot 't uiterste te wachten met het inroe pen van tandheelkundige hulp. Het hoofdbestuur moet stelling nemen te gen deze mededelingen omdat daaruit uit medische overwegingen ernstige bedenkingen bestaan. Wanneer, aldus het telegram, pijn optreedt dan is in vele gevallen reeds onherstelbaar kwaad aangericht. De ziekenfondsen hebben de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Ge neeskunst doen weten, dat zij een bemiddelend optreden van de Maat schappij in het geschil met de tand artsen zouden waarderen. De wegens verschillende be rovingen en doodslag tot vijf tien jaar gevangenisstraf ver oordeelde „Zwarte Ruiter", de 31-jarige koopman H. G. uit Mierlo, is er in de nacht van za terdag op zondag in geslaagd te ontsnappen uit de Haagse ge vangenis. In de ochtenduren merkte het be wakend personeel, dat de man zijn cel had verlaten. Het bleek, dat hij de tralies had doorgevijld, zonder dat een van zijn drie celgenoten iets had gemerkt. Ook de ontsnapping zelf is door de celgenoten van de „Zwarte Kuiter ongemerkt verlopen. Bij het overklimmen van de verschillende muren van de gevangenis heeft de vluchteling gebruik gemaakt van een soort ladder, die hij had vervaardigd van touw en bezemstelen. Eenmaal buiten zijn gevangenis, is G. naar de 0 Violenweg gelopen, waar hij een daar geparkeerd staande Ameri kaanse auto heeft geforceerd. Met de gestolen waken is G. toen naar een paatsje tussen Weert en Roer mond gereden. De verlaten wagen is daar in de loop van de dag gevonden. Van Keipen is hij waarschijnlijk met een andere auto meegelift. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de „Zwarte Ruiter", die gistermorgen echter wel in de buurt van zijn woonplaats is ge signaleerd. De Zwarte Ruiter is op 24 decem ber van het afgelopen jaar door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot vijftien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ter beschik kingstelling van de regering veroor deeld, onder andere wegens doodslag. Hem waren een serie berovingen en diefstallen ten laste gelegd, waarbij een aanslag op de houder van het postkantoor te Ravenstein, die toen om het leven is gekomen. Op 24 april zou G. terecht moeten staan voor het gerechtshof in 's-Her togenbosch, waar hij in beroep was gegaan tegen het vonnis van de Bos sche rechtbank. In een opsporings verzoek van de Haagse politie wordt G. een gevaarlijk man genoemd. Zijn signalement luidt: 1.68 meter, fojjs figuur, donker gekleurd haar, grijze ogen, gezonde gelaatskleur en littekens op beide onderarmen. Ver moedelijk gekleed in lange bruine overjas en blauw colbertkostuum. Tijdens het jaarlijkse grote bloe mencorso, datzaterdag bij guur weer, ditmaal onder het motto „Hollands Glorie", in de bollen streek is gehouden, en waarin 34 prachtige wagens meereden, werd deze opname gemaakt van een sprookjesachtige wagen, welke een tafereel uit Venetië uitbeeldde. Gewapende gevechtsgroepen van de fabrieken zijn zaterdag in Oost-Ber- lijn en elders in Oost.-Duitsland in ac tie gekomen tegen een „opstand" van „verzetsstrijders". Zij werden bij deze oefeningen geholpen door de vereniging voor sport en techniek, een para-militaire organisatie, en de politie. De fabriekseenheden maakten gebruik van pantserwagens, vracht auto's en motoren. De leden van de gevechtsgroepen dragen blauwe overalls met rode armbanden. Terwijl de volkspolitie druk bezig was met „straatgevechten", hebben twee nog onbekend gebleven inbre kers in Friedrichshagen het centrale wachtlokaal van de staatshandelson- derneming „Ho" overvallen. Zij boei den de drie nachtwagers en verdwe nen met de kas, die circa 3000 Oost- duitse marken bevatte, én met de sleutels van de H.O.-winkels in dit stadsdeel van Oost-Berlijn. J Twee gewijzigde en één uitge- J J stelde wedstrijd waren er dit- J maal de oorzaak van dat de Stem- Toto geen doorgang kon vinden. Jammer, want er is volop moeite gedaan deze week de spij- ker op de kop te slaan, in casu t de prijs van f 200 in de wacht te 2 2 slepen. Dat het voetbalprogram- 2 2 ma van de afgelopen zondag zulke J 1 drastische wijzigingen zou onder- J 2 gaan, was echter door de beste profeten niet te voorspellen. j Het spijt ons uiteraard zeer, dat door deze omstandigheden alle door u gedane pogingen om de goede uitslagen te raden, tever- geefs zijn geweest, maar daaraan 2 S zijn wij niet debet en is er dus 2 2 helaas niets aan te doen. 2 2 Laten we hopen, dat in 't Toto- 2 2 lijstje voor de volgende week, dat 2 2 zoals gebruikelijk weer in de cou- 2 rant van dinsdag zal worden ge- publiceerd, geen wijzigingen zul- len plaats vinden, opdat al uw in- zendingen op hun juistheid beoor- 2 deeld kunnen worden. 2 Dat U weer meedoet, daaraan 2 2 twijfelen we niet, want nogmaals 2 2 hebben wij de prijs met f 25 ver- 2 2 hoogd, en gaat het dus om een be- 2 2 drag van f 225.—. 2 Volop spanning dus 2 Op Wallops-eiland, in de Ameri kaanse staat Virginia, is een tweekop pige raket, de eerste van zijn soort, afgeschoten, die een hoogte van onge veer 50 km bereikte. De raket, die 'n afstand van ongeveer 60 km in 3.5 mi nuut aflegde, bereikte een snelheid van bijna 5600 km. per uur. De 2500 kg wegende en meer dan negen meter lange raket had al bij de aanvang een dergelijke snelheid, dat zij reeds na tw.ee seconden uit het gezicht was verdwenen. Het wordt steeds duidelijker, dat de Hongaarse overheid vluchtelingen naar huis tracht te lokken met gefin geerde mededelingen over de toe stand, waarin hun familieleden ver keren. Een Hongaar in een van de Zeeuwse woonoorden, ontving dezer dagen een brief, met de mededeling, dat de gezondheidstoestand van zijn vader overkomst wenselijk maakte. Dezelfde dag kreeg hij een brief van zijn vader zelf, waarin deze schreef, dat hij goed gezond was en dat zijn zoon zich over hem geen zorgen be hoefde te maken. Ilona Toth, de Hongaarse studente, die „wegens moord op een A.V.O.- officier" ter dood veroordeeld is, blijkt enkele maanden geleden een brief uit de gevangenis te hebben ge smokkeld, waarin zij stellig beweert onschuldig te zijn en waarin zij klaagt over mishandelingen, die zij te verduren heeft. De verwachting was geweest, dat de raket een hoogte van 24 km zou bereiken en daarna, op een afstand van 32 km uit de kust, in de Atlan tische Oceaan zou storten. De raket zou, op topsnelheid, zich vijfmaal zo snel verplaatsen als het geluid. Doch de omstandigheden, waaron der de dubbelkoppige raket werd af geschoten, waren zo gunstig, dat het projectiel een hoogte van 33 km be reikte, en vervolgens ook op het radarscherm niet meer te volgen was. „Op deze hoogte stormde de raket nog steeds oji topsnelheid omhoog. Zij bereikte een hoogte van tenminste 45 km en had toen nog een snelheid van tweemaal die van het geluid", aldus de Amerikaanse ingenieur Robert Kriger. die de leiding heeft van het op Wallops-eiland gevestigde station. „De raket, die hoger steeg en een groter afstand aflegde, dan wij had den verwacht, moet na ongeveer 60 km in drie en een halve minuut te hebben afgelegd, uiteen zijn gespat, waarna zij haar instrumenten (in een der „koppen") omlaag zond. Het was een bijzonder geslaagde lancering", al dus Kriger. De uitslagen, zoals de ploegen uit de eredivisie die gisteren boekten, lui den als volgt: MVV - Rapid JC 2—0 Eindhoven - Elinkwijk 1—0 GVAV - Feijenoord 42 Sparta - Willem II 31 NAC - BW 1—0 NOAD - Spel. Enschede 31 Ajax - PSV 1—0 DOS - Fortuna '54 31 VVV - Amsterdam 32 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's. Een hof van beroep te Parijs heeft zaterdag een vonnis van een lagere rechtbank bevestigd, waarbij ex-koning Faroek van Egypte bijna vijf miljoen frank moet betalen aan de Franse modekoning Chris tian Dior. Faroek is door het hof van beroep bovendien veroordeeld tot betaling van 100.000 frank in terest van het aan Dior verschul digde bedrag voor kleren die Fa- riek in 1952 voor zijn toenmalige gemalin, koningin Narriman had besteld. Volgens Faroeks verdedi ger had Dior zich tot de beheer der van de in beslag genomen ko ninklijke goederen in Cairo moeten richten om betaling te verkrijgen.

de Stem | 1957 | | pagina 1