Britse reders ongeduldig Honderden doden in het Verre Oosten Terug uit Ik wilde Ronnie niet doden hij was mijn beste vriend Veertienjarig meisje vermoord Soekarno niet gesteund door buitengewesten Abdulgani beschuldigt Nederland Zij willen Sueskanaal wel gaan gebruiken Eban sprak met Hammarskjoeld Hammarskjoeld kan Boedapest bezoeken Klinkende zoen DE RUYTER IN BOLLENSTREEK Eden wordt geopereerd Jonge Cyprioot voor sijn rechters: PREMIER VAN INDONESIË V.N.-functionaris vermoord DAGBLAD VOOR ZEELAND Wisselend bewolkt j Scheepsrampen en overstromingen Japan Afghanistan India Drama in Ravcslein Nieuwe formateur in Jordanië Vrijmaking van het Suezkanaal kostte elf miljoen dollar Hervatting culturele uitwisseling tussen Rusland en Amerika Philips betrokken bij bouw van geleide projektielen? NAVO krijgt geleide projektielen Londense ondergrondse als balzaal 97e JAARGANG No- 22428 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigentraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post f 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) 1 0.54. incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102^^^Bijbureaus. TERNEUZEN, Noord-traat 56, Tel. ZATERDAG 13 APRIL i„o7 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Volgens inlichtingen uit goede bron zou de Engelse re gering de volgende week haar verzoek aan de reders, om het Sueskanaal te vermijden intrekken. Dit besluit zou gepaard gaan met twee belangrijke maatregelen: 1 De blokkering van bepaalde Egyptische rekeningen, om het aan de reders mogelijk te maken de doorvaartrechten aan Egypte in transferabele ponden te betalen. 2 Opheffing van de benzinerantsoenering. In welingelichte kringen geeft men te kennen, dat uit deze ver anderde houding, wanneer zij of ficieel bevestigd wordt niet aileen de geprikkeldheid zou blijken van de Engelse reders in ver band met de concurrentie van Italianen, Grieken, Indiërs en an deren, die reeds een voorsprong op hen hebben verkregen, door dat zij vanaf de heropening van het Suezkanaal daar gebruik van maken, maar ook de vorde ringen van de onderhandelingen tussen Washington en Cairo over het toekomstige statuut van het kanaal. De onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en het Suezkanaal duren gestaag voort. Gisterenmorgen heeft de Israëlische ambassadeur in Washington, Abba Eban, nog een onderhoud gehad met Dag Hammars kjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Bijzonderheden over dit onderhoud zijn niet bekend geworden. Moeilijkheden rond Eilat Israël houdt zo veel mogelijk het been stijf. Thans zijn weer moei lijkheden gerezen met betrekking tot de ontruiming van de strook ten zuiden van Eilat. De Israëlische troepen hebben nl. het verzoek geweigerd van het in ternationale politieleger om het (Egyptische) gebied in de sector Taba Et Ras El Nakb ten zuiden van de Israëlische haven Eilat. te ontruimen. Volgens de correspondent van Bei- ga in Cairo is dit meegedeeld door de Egyptische voorlichtingsdienst. Een militaire woordvoerder van Is raël zou verklaard hebben, dat Is raël pas overwegen zal tot deze ont ruiming over te gaan als de ver sterkingen en de inrichting van Eilat gereed zijn. Saoedi-Arabïè weert Israëlische schepen Saoedi-Arabië heeft gisteren de Verenigde Naties officiéél laten weten, dat het Israëlische sche per. uit de Golf van Akaba zal weren, aldus is in welingelichte kringen gezegd. Anderzijds echter stelt Saoedi-Ara bië zich volledig achter de Eisen- hower-leer. Te Riad, de hoofdstad van dit land, is, na twee dagen van besprekingen tussen koning Saoed en Eisenhowers speciale vertegenwoordiger James Richards, die thans het Midden-Oos ten bezoekt, een gemeenschappelijke Amerikaans-Arabische verklaring uit gegeven, waarin wordt verklaard dat beide staten „zich zullen blijven verzetten tegen het drijven der com- ONGEVEER 300.000 Franse spoor wegarbeiders zullen op 17 april voor 48 uur in staking gaan ter onder steuning van looneisen. IN ALEPPO wordt een proces ge voerd tegen 29 mensen, die beschul digd zijn van spionage en het plegen van bomaanslagen op openbare ge bouwen. Tegen 21 beklaagden is de doodstraf geëist. DE NEDERLANDSE speelfilm De Vliegende Hollander een film over het leven van Fokker zal op 22 juni in Den Haag in première worden gedraaid. PRINS BERNHARD heeft gisteren in Rotterdam de opening bijgewoond van„ de „manifestatie natuursteen 1957", die in het Bouwcentrum wordt gehouden. IN BUSSUM hebben dieven een brandkast 250 kilo zwaar uit een aardappelgrossierderij meegeno men. Inhoud van de kast: 6.000 gul den. DE BEKENDE waarschuwing van de Sowjet-Unie, dat, als dit land wordt aangevallen, een vernietigende slag zal worden toegebracht aan de vijand en zijn bases, is thans ook aan IJsland gericht. de reddingsploeg, die zich naar de plaats heeft begeven, waar het Braziliaanse verkeersvliegtuig op het eiland Anchieta was neergestort, heeft vier overlevenden (er waren 29 inzittenden) aangetroffen en per heli kopter naar Rio de Janeiro overge bracht. DE HAAGSE hbs-er H.N., die tij dens de Hongarije-relletjes met een steen naar een politie-agent had ge gooid, is veroordeeld tot f 100,- boete. DE SPAANSE politie heeft in Barce lona de leden van een communis tische cel gearresteerd. OP 1 MAART van dit jaar telde ons land 10.973.371 inwoners, wat een toeneming met 8.356 betekent sinds 1 februari. Weersverwachting van het KNMI S tot vanavond, opgemaakt vrijdag- i avond 23.15 uur. J Wisselend bewolkt met hier en J S daar enkele buien. Zwakke tot J matige noordwestelijke wind. De- J zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Over het algemeen matige wind S uit noord tot noordwest. Zwaar bewolkt met opklaringen. Regen, J sneeuw of stofhagelbuien, soms met onweer. Vandaag: zon onder 19.34 uur. Maan op 18.43 uur. Morgen: zon op 5.46 uur. Zon onder 19.36 uur. Maan op 20.03 uur. Maan onder 5.27 uur. j Maandag: zon op 5.44 uur. Maan S onder 5.57 uur. De Hongaarse regering heeft zich gisteren bereid verklaard de secretaris-generaal der Ver. Naties, de Zweed Dag Ham marskjoeld, toe te staan Boeda pest te bezoeken. De algemene vergadering van de V.N. had de Hongaarse regering in november jl. een desbetreffend ver zoek gedaan, dat door de regering- Kadar was afgewezen. Zij had in de plaats daarvan voorgesteld Ham marskjoeld naar Rome te doen rei zen. waar hij dan met Hongaarse autoriteiten zou kunnen beraadsla gen. munisten, andere vormen van impe rialisme en alle andere gevaren voor vrede en stabiliteit in het Midden- Oosten. In de verklaring wordt voorts ge sproken over de Eisenhower-leer, waaromtrent wordt opgemerkt dat deze ..ten doel heeft de landen van het Midden-Oosten krachtiger te ma ken en ze in staat te stellen hun onafhankelijkheid en nationale vei ligheid te verzekeren." Op het Nassauplein te Am- sterdam is een winkelruit van J zes vierkante meter in glas- scherven veranderd tengevolge van een zoen, n.l. de zoen i waarmee een 21-jarige jonge- J man afscheid nam van zijn j meisje. i Een 24-ja.rige voorbijganger i zag die kus. In de mening, dat l het tot ziens gezoende meisje zijn vrouw was, wilde hij de j „booswicht" te lijf gaan. Deze S week schielijk uit.... door de l ruit.... Meer dan honderd personen zijn om het leven gekomen bij een tweetal scheepsrampen, één in Japan en één in India. Over stromingen in Afghanistan heb ben verscheidene honderden slachtoffers geëist. Bij Hiroshima in Japan is een veer boot omgeslagen, wat aan minstens 29 personen het leven heeft gekost. Nog 73 mensen worden vermist, 120 konden worden gered. De kapitein van de veerpont, die een jonge matroos van 16 jaar aan het stuurrad had laten staan, zal wegens nalatigheid worden vervolgd. De pont liep in dichte mist op een zandbank en kapseisde terstond. Vol gens de politie waren er twee maal zoveel passagiers aan boord als was toegestaan. mensen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk zou een gevolg zijn van een paniek die ontstond toen de over volle boot op een bepaald ogenblik scheef in het water kwam te liggen. De meeste provincies van Afgha nistan zijn onlangs door overstromin gen geteisterd, aldus is uit goede bron te Pesjawar vernomen. Verscheidene honderden mensen zijn om het leven gekomen en drie duizend dakloos ge worden. De materiële schade, waar onder het verloren gaan van gewas sen, wordt op meer dan een miljoen dollar geschat. Op de Ganges bij Hadjipoer in Noord-Oost-India is een boot met 200 pelgrims merendeels vrouwen en kin deren, gezonken. Men vreest dat 75 In de bossen van de gemeente Ravestein is in de nacht van donderdag op vrijdag het stof felijk overschot gevonden van het veertienjarig meisje M. Wolfs wonende te Herpen, ge meente Ravestein. Zij is waarschijnlijk donder dagavond tussen acht en negen uur vermoord. De rijkspolitie van de post. Rave stein staat nog voor een raadsel wat de identiteit van de dader betreft. Aangenomen moet worden dat het meisje donderdagavond, toen zij te ongeveer acht uur van een boodschap naar huis terugkeerde, niets vermoe dend, met haar moordenaar is meege gaan. Tegen half tien werd bij de rijkspolitie aangifte gedaan van haar vermissing. Te circa half twee in de nacht werd he' ernstig verwonde stof felijk overschot gevonden midden in de bossen, op enkele minuten van de ouderlijke woning verwijderd. Gister morgen is het naar het ziekenhuis in Oss overgebracht. De officier van justitie in Den Bosch heeft zich inmiddels op de plaats van het misdrijf op de hoogte gesteld. De de Ruy terher denking inspireer de de makers van dit fraaie bloe- menmozaïek in Sassenheim, dat on ze fotograaf „nam" op zijn tocht door de bollenstreek. Sir Anthony Eden wordt vandaag te Boston in de V.S. geopereerd. Een in 1953 bij een operatie in het galkanaal geplaatst buisje zal dan om een verstopping op te heffen wor den verwijderd. De chirurg is dr. R. Cattell dezelfde die Eden vier jaar geleden heeft ge opereerd. De voormalige Jordaanse mi nister van buitenlandse zaken, Khalidi, die donderdag van ko ning Hoessein de opdracht had ontvangen binnen 24 uur een nieuwe regering te vormen, is niet geslaagd. Volgens radio-Cairo is daarop Abdel Halim Nimr, minister van defensie en binnenlandse zaken in het aftredende kabinet-Na- boelsi, belast met de vorming van een nieuwe Jordaanse re gering. Nimr is lid van de natio nale socialistische partij. De V.N. hebben gisteren mee gedeeld, dat de kosten van de vrijmaking van het Suezkanaal ongeveer 10.800.000 dollar be dragen, weinig meer dan de helft van de laagste schatting. De bedragen, die verscheidene sta ten als voorschotten beschikbaar heb ben gesteld, zijn voldoende om de kosten volledig te dekken. Het groot ste voorschot, tot een bedrag van 5,000,000 dollars, werd door de Ver enigde Staten verstrekt. Nederland leende een half miljoen dollar (1.925.000 gulden). Secretaris-generaal Hammarskjoeld zal in zijn slotrapport aan de algeme ne vergadering het juiste bedrag der kosten mededelen. Gisteren arriveerde met de Nieuw Amsterdam uit Amerika, minister ir. C. Staf en drs. van den Beugel. Ter begroeting was o.a. de presi dent-directeur van de KLM, ir. I. A. Aler aanwezig. V.Ln.r. ir. Aler, minister Staf en drs. v. d. Beugel. De culturele uitwisseling tus sen de Ver. Staten en de Sovjet- Unie, die na het Russische in grijpen in Hongarije was opge schort, zal door de Amerikaanse regering hervat worden. Het nieuwe uitwisselingsprogram zal, evenals het voorgaande op ba sis van wederkerigheid georganiseerd worden. Anna Kethly Anna Kethly - die in de regering- Nagy Hongaars minister van buiten landse zaken is geweest - heeft het congres van de Amerikaanse vakbond van arbeiders in de automobielindu strie. dat in Atlantic City wordt ge houden, een verzoekschrift voor de onafhankelijkheid van Hongarije voor gelegd. Dit verzoekschrift, dat bij de Ver. Naties zal worden ingediend, is reeds ondertekend door de Amerikaanse se natoren Clark en Knowland, door mevr. Roosevelt en Spaak. 55 De jonge Cyprioot, die voor een Engelse rechtbank in Fama- gusta stond, kon zijn tranen nauwelijks bedwingen. Op afge beten toon gaf hij antwoord op wat de rechter hem vroeg. „Ik zou Ronnie niet vermoord heb ben", zei hij, „als ze me niet be dreigd hadden. Ronnie was mijn vriend". Verzetsstrijder Michael Rossides werd ervan beschuldigd, dat hij de Britse soldaat Ronald Shilton, een jongen van 19 jaar, had dood geschoten. De Brit was door de Eoka gevangen genomen en Ros sides had hem moeten bewaken... De 23-jarige Cyorioot, die vorige maand werd aangehouden, nadat op zijn hoofd een prijs van 500 pond was gesteld, deed voor de rechtbank het tragische verhaal van zijn vriend schap met Ronald Shilton. Een jaar geleden verdween de Engelsman spoorloos, nadat hij een bevel van zijn commandant, om re kenschap af te leggen voor een in breuk op de discipline, genegeerd had. Een maand later liet de Cy prische verzetsbeweging Eoka be kend maken, dat Shilton en nog een andere Brit terechtgesteld waren als 15? vergelding voor de executie van twee verzetsstrijders. Eerst in februari jl. werd het lijk van Shilton gevonden. ,,In april van het vorige jaar," vertelde Michael Rossides, „kwamen er twee mannen bij me, Zaemes en Milliades. Ze hadden een Engelsman bij zich en roegen me op, hem te bewaken. Ik kreeg 10 pond voor dit karwei. Zaemes zei, dat hij in op dracht van Eoka-leider Grivas kwam en dat ik de Brit in geen geval mocht laten ont'snappen. Ik deed mijn werk zo goed mo gelijk. Maar dit verhinderde niet, dat Ronnie en ik met elkaar be vriend raakten. Op een gegeven moment beschouwde ik hem eigenlijk niet langer als een ge vangene. Op 11 mei echter kwamen Zae mes en Miltiades terug. Ze som- meerden Ronnie en mij, met hen mee te gaan. We stapten in een vrachtauto en werden naar een beschut terrein gebracht, waar een graf was gedolven. Zaemes drukte me een geweer in de hand. Fusilleer hem," zei hij. Ik schrok en weigerde. Ronnie was immers mijn vriend. Hij vroeg me wat er aan de hand was en ik legde het hem uit. Het enige was hij zei, was: Soldaten moeten gehoorzamen. Ik ben niet boos op je. Je moet je plicht doen." Ik antwoordde, dat ik er niet aan dacht, hem te doden. Toen trok Zae mes zijn revolver. Hij drukte me de loop tegen de slaap en zei: ,,Of je fusilleert hèm, of je wordt zelf te rechtgesteld." Ik stond voor een verschrikkelijke keus. En ik hèb ge schoten. Drie keer. Toen ik Ronnie zag vallen, werd het me te machtig. Ik sloeg tegen de grond en drukte de handen tegen het hoofd. Ik was wanhopig. Hij was mijn vriend, hoort U, hij was mijn beste vriend. Ik hoop, dat God het me zal vergeven. Ik wilde hem niet doden. Een week lang heb ik niet kunnen eten en slapen. Nog altijd vervolgt me zijn beeld." Tot zover het verhaal van Michael Rossides. Zelfs de flegmatieke, Brit se rechters bleven er niet onbewogen onder... De secretaris-generaal van de revolutionaire Bantengraad in Midden-Sumatra, Soeleiman, heeft gisteren verklaard, dat het nieuwe, door president Soe karno gevormde kabinet niet de steun zal krijgen van de buiten gewesten en niet tenvolle door het volk wordt vertrouwd. Het negeren van de eisen van de buitengewesten en de strijdkrachten, dat ook Hatta in de nieuwe regering zou worden opgenomen, en het wel opnemen daarin van communistische meelopers, heeft vooral de godsdien stige groeperingen teleurgesteld, al dus Soeleiman. N.U. overstag? Naar uit kringen van de Nahdatul Ulama werd vernomen, zullen de be stuursleden van deze partij uit ge heel Indonesië zich beraden over het deelnemen van vier leden van de Nahdatul Ulama aan het nieuwe noodkabinet van president Soekarno. In deze bijeenkomst zal het uitein delijke standpunt van de N.U., aan vankelijk contra Soekarno's noodka binet, in deze aangelegenheid worden vastgesteld. West.lrian Het militair gezag van Oost-Indo- nesië heeft besloten een compag nie uit Westiriaanse jongelieden te vormen, teneinde de pogingen om West-Irlan (Nederl. Nieuw- Guinea) tot het gebied van de Indonesische republiek terug te brengen, te versnellen. Later zal de compagnie in het In donesische leger worden opgenomen. Laagterecord De Indonesische goud- en deviezen- reserves hebben deze week een laag- terecord bereikt. Blijkens de jongste weekbalans van de bank Indonesia bedroeg het dekkingspercentage 16.19 percent, tegen 16.87 de vorige week. De geldcirculatie nam deze week toe met 147 miljoen rupiah, terwijl de voorschotten aan de regering ste gen tot 8.290 miljoen rupiah. De afgetreden Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, heeft gisteren beweerd, dat kapitein Westerling het plan zou heb ben gehad om tijdens de bezoeken van president Soekarno aan enkele Westeuropese landen in mei vorig jaar, de veiligheid te verstoren. Tevens uitte Roeslan Abdulgani de beschuldiging, dat het besluit van In donesië tot opzegging van de R.T.C.- overeenkomsten, werd gevolgd door een systematische campagne van Ne derland niet alleen om aan de goede naam van Indonesië in de Europese landen afbreuk te doen, doch ook aan die van de minister van buitenlandse zaken persoonlijk. Volgens hem waren aan het bezoek van de president aan de Westeuropese landen, ontmiddellijk na de opzegging van de R.T.C.-over- eenkomsten, groot risico en gevaar verbonden. Dit maakte de taak van de minister van buitenlandse zaken, die voor al les wat de reis van de president be trof verantwoordelijk was, des te moeilijker. Philips-Nederland, het Brit se Mullardbedrijf (grotendeels Philips) en de Haviland vlieg tuigfabrieken werken reeds ge ruime tijd samen aan de bouw van geleide projektielen, zo meldt het A.N.P. vanuit Den Haag. De directie van het Phi- lips-bedrijf in Eindhoven deelt echter mede, dat het concern hier te lande niet betrokken is bij enig projekt voor het bou wen van geleide projektielen in Engeland. De Eindhovense directie voegt hier nog aan toe, dat zij niet op de hoogte is van samenwerking tussen Mullard en dg Haviland vliegtuigfabrieken. „Wat de Engelse regering op dit ge bied doet, is te Eindhoven niet be kend". Het Haagse bericht meldde echter nog nader, dat over de aard dezer projektielen de grootste geheimhou ding wordt betracht. De Nederlandse en Britse militaire overheden zouden zeer grote belangstelling vooi^het pro jekt hebben. Tot dusver zijri, naar verluidt, goede resultaten met de proefmodellen bereikt. Deze resultaten zouden zelfs beter zijn, dan die met geleide projektielen uit de Verenigde Staten. De nieuwe, door president Soekar no aangestelde premier van Indo nesië, de heer Djuandais beëdigd. Op de foto ziet men de heer Djuan da tijdens het afleggen van de eed, dat op Islamitische wijze geschiedde. Lucien Cannon, Canadees verte genwoordiger in de internatio nale commissie voor toezicht op de wapenstilstand in Saigon, donderdagavond vermoord. Cannon werd gisterenochtend in zijn bed aangetroffen. Men hem op verscheidene plaatsen een scherp wapen in de borst stoken. Het motief van de moord is nog niet bekend. Cannon was sedert januari jl. in Saigon. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. is dood had met ge- De Verenigde Staten zullen nog dit jaar de NAVO-strijdkrachten met ge leide projektielen van de typen Ho- nest John, Matador (voor gronddoe len) en Nike (voor luchtdoelen) uit rusten, aldus een mededeling van de NAVO-raad te Parijs. Volgens deskundigen kan het acht tien maanden duren, voordat er groe pen voor de bediening van de nieuwe batterijen zijn opgeleid. Een honderdtal jongelui, on der wie een neef van koningin Elizabeth, heeft zich gister avond met een flinke hoeveel heid geestrijk vocht genesteld in een wagon van de Londen se ondergrondse, die op het cir keltraject rijdt. Zij brachten de hele avond al dansende en drinkende door, zonder dat iemand hier iets aan kon doen, omdat de reglementen voor het ondergronds verkeer geen be paling bevat, die het herschep pen van een wagon in een dans gelegenheid verbiedt. Hoewel de wet het „ondergronds" ver voer van alcohol verbiedt, kon op grond hiervan ook niet wor den opgetreden tegen de jon gelui, omdat de ivet een uitzon dering maakt voor „het per soonlijk gebruik van de reizi gers".

de Stem | 1957 | | pagina 1