Arabisch protest tegen olievervoer naar Eilat Makarios in Nairobi Eerste Douglas DC-7C op Schiphol Officieel binnenlands zelfbestuur Singapore MIR stelt commissie in voor verbetering arbeidsvoorwaarden Proeven met kernwapens in strijd met beginsel van vrije zeevaart? Muiterij op Brits schip Dividend „Koninklijke" over 1956 25 (v.j. 20) pCt Vergissing van archeologen Dreigende taal van EOKA DAGBLAD VOOR Golf van Akaba gesloten tee DDT vanuit de lucht op Buenos Aires Koude luchtstroming Prijsverlaging apothekers en drogisten Proces Mpntesi Dik betalen voor interviews Overleg in Limburgse mijnindustrie Koningin Elizabeth terug in Londen Japan benadert Internationaal Gerechtshof Verkeer in Geldrop eiste twee doden Vliegtuigramp in Brazilië Bondsregering keurt verdragen van Europa goed 97e JAARGANG No- 22427 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prijs bij vooruitbet. 7.-- p. kwartaal, p. post t 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteii.) 0.54 Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 12 APRIL 19o7 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m! Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: UOE'i, Westsingei 98. Telefoon 223S - Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (bijbureaus: TERNEUZKN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). De ambassadeur van Saoedi-Arabië in Washington, Abdallah Khayyal, heeft bij het „state departement" geprotesteerd tegen de vaart van het Amerikaanse tankschip Kern Hills door de Golf van Akaba naar de Israëlische haven Eilat, zo meldt radio-Cairo. 55 5? „De Kern Hills heeft de Arabische territoriale wateren geschonden. De Golf van Akaba is een gesloten zee", zo heeft de ambassadeur volgens ra dio-Cairo verklaard. Tevoren had het Egyptische persbu reau bekendgemaakt, dat de Arabi sche staten van plan zijn gezamenlijk tegen de schending van de Arabische territoriale wateren in de Golf van Akaba te protesteren. Ook zouden de Arabische staten de kwestie met de Perzische regering willen opnemen, omdat de „Kern Hills" de olie voor Eilat in de Per zische haven Bandar Mashoer had ge tankt. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft volgens Egyptische persberichten, Israël gewaarschuwd, dat Israëlische schepen, die trachten door de Golf van Abaka te varen, opgebracht zullen worden.. Deze berichten maken voorts melding van een Egyptisch pro test bij de Ver. Staten tegen le vering van olie aan Israël via de Golf van Akaba. Koningause ev Ook zou woensdag aan de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo, Hare, het Egyptische antwoord op het Ame rikaanse memorandum over de toe komst van het Suezkanaal overhandigd zijn. Kabinetsformatie Jordanië Bij deze hernieuwde druk op het Westen en op Israël is er mogelijk één lichtpunt: de toekomstige houding van Jordanië. Na het ontslag aan de regering Naboelsi waarvan wij giste ren gewag maakten, heeft Koning Hoessein aan dr. Hoessein Fakhri Kha- lidi, een senator, die vroeger minister van binnenlandse zaken is geweest, opgedragen binnen 24 uur een nieuwe regering te vormen. Hoewel in paleiskringen te Am man geen reden is opgegeven voor het optreden van koning Hoessein tegen het kabinet, her innert men er evenwel aan, dat de koning herhaaldelijk de pro- Russische politiek van Naboelsi heeft gekritiseerd, met name toen de regering had aangekondigd, voornemens te zijn diplomatieke betrekkingen met Moskou aan te gaan. In diplomatieke kringen te Bagdad is men van mening, dat het vertrek van Naboelsi de weg effent voor een Aartsbisschop Makarios is gisteren op weg van zijn verbanningsoord op de Seychellen naar Athene, te Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aangekomen. Men verwacht, dat de leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting bij Griekenland volgende week woensdag in de Griekse hoofdstad zal aankomen. Dé aartsbisschop verklaarde onder meer, dat hij geheel én al gekant is nauwere samenwerking tussen Jorda nië en de Verenigde Staten. Men v/ijst erop, dat koning Hoessein er blijk van gegeven heeft, gunstig gestemd te zijn ten aanzien van de leer van Eisenhower, in tegenstelling tot Na boelsi, wiens socialistische partij in middels besloten heeft geen deel te nemen aan de nieuwe regering. De Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is vanuit de lucht met DDT bespoten ter voor- J koming van epidemieën. Door j t een staking van gemeenteper- soneel blijft het huisvuil op straat staan, een verpestende J stank verspreidend. De staking S heeft een politiek aspect gekre- gen door het besluit van de socialistische partij om de sta- kers te steunen. S Gisteren hebben 18000 tex- tielarbeiders eveneens het werk neergelegd. Bij de koelhuizen zijn al 60.000 man in staking. J •••••••••••••••••••••••••••••••••••••A* DE GEZONDHEID van de 84-jarige koning Haakon van Noorwegen is minder goed. De stoornis in de bloeds. omloop, die vooral de benen betreft, is ernstiger geworden. De koning lijdt thans ook aart staar. DE WESTDUITSE Bondsdag heeft een wetsvoorstel van de liberale vrije de mocraten om amnestie te verlenen aan mensen, die wegens politieke misdrijven veroordeeld zijn, verwor pen. KONINGIN Juliana zal op woensdag 8 mei de opening verrichten van het herbouwde Nederlandse Zeehospitium van de vereniging De Sophiastichting in Den Haag. EMPLOYéS van de Westduitse Bonds dag hebben gisteren een begin van brand kunnen blussen, die tengevolge van kortsluiting in de grote vergader zaal was ontstaan. De vergadering kon normaal voortgang vinden. BLIJKENS een bekendmaking in de Staatscourant van gisteren heeft de P.T.T. twee postzegels uitgegeven in de waarde van 8 en 70 cent. EEN AANTAL Amsterdamse bedrij ven heeft zich bereid verklaard ten behoeve van de voorbereiding van de spoorwegtunnel op de plaats van de Hembrug een bedrag van één mil joen gulden als renteloos voorschot te verstrekken, aan het rijk. DE SOVJET-UNIE heeft 150.000 ton Cubaanse ruwe suiker gekocht tegen 6,12 dollarcent per pound voor leve ring in april-juni. Op de New Yorkse termijnmarkt voor suiker stegen daar door de prijzen. BIJ HET ONGELUK op de rivier de Godavari in India, waar twee boten met pelgrims omsloegen, blijken, vol gens de laatste berichten, ongeveer tweehonderd mensen omgekomen te zijn. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatse- Iqk enkele buien. Overwegend matige noordelijke wind. Koud weer. Verwachting van het Belgisch 2 Weerkundig Instituut: J Matige noordenwind. Zwaar be- wolkt met mooie opklaringen, doch ook regen, sneeuw en stof- hagelvlagen. Geen noemenswaar- dige veranderingen in tempera- tuur. Vandaag: zon onder 19.33 uur. Maan op 17.21 uur. 2 Morgen: zon op 5.49 uur. Maan 2 onder 4.59 uur. tegen verdeling van Cyprus. Het pro bleem gaat alleen Engeland en het volk van Cyprus en niemand anders aan, zo zei hij. Voorts verklaarde hij, dat de ge ringe verzachting van de noodmaat regelen op Cyprus, die kortgeleden door de Britse regering bekend is ge maakt, niet voldoende is om bij te dragen tot herstel van de vrede. Als men-Voortgaat met het voltrekken van doodvonnissen op Cyprus, zal de weg naar pacificatie van het eiland verisperd worden. De EOKA heeft gisteren in pamflet ten, die onder meer in de straten van Nicosia werden verspreid, aangekon digd, dat zij opnieuw haar toevlucht zou nemen tot geweld, indien de noodmaatregelen der Engelsen niet zullen worden ingetrokken. Mostras uit Londen? De Griekse ambassadeur te Lon den, Vassilios Mostras, die thans na een afwezigheid van dertien maanden op zijn standplaats is teruggekeerd na de vrijlating van Makarios, zou, volgens een be richt uit officieuze bron, zijn functie, op verzoek van de Griek se regering, ter beschikking ge steld hebben. Een nadere verkla ring werd niet gegeven. Enerzijds wordt de veronderstelling geuit, dat de Griekse regering een politieke persoonlijkheid tot ambas sadeur wil benoemen met het oog op hervatting van de onderhandelingen over Cyprus. Anderzijds meent men, dat Makarios het heengaan van Mos tras geëist heeft, omdat deze teveel op de hand der Britten zou zijn. Groot-Brittannië heeft Singa pore officieel binnenlands zelf bestuur toegezegd, mits er geen „revolutionairen" in het eerste parlement van de nieuwe staat worden gekozen. Singapore is op het ogenblik een Britse kroon kolonie. Singapore, dat deze voorwaarde ,.met leedwezen" heeft aanvaard, te kende protest aan tegen ..afwijking van het normale democratische ge bruik". De reserves van beide partijen zijn opgenomen in een officieel stuk, dat gisteren te Londen is ondertekend na een maand van onderhandelingen. Op grond van hetgeen in dit rap port is opgenomen, zal er een nieuwe grondwet voor Singapore worden op gesteld, die enige tijd na januari a.s. van kracht zal worden. De delegatie van Singapore stond onder leiding van premier Lim Yew Hock, terwijl de Britse afvaardiging werd geleid door de minister van ko loniën, Lennox Boyd. „Onder protest Uit het rapport blijkt, dat de verte- genwoordigers van Singapore op de slotbijeenkomst op woensdag aan vankelijk niet akkoord wilden gaan met de Britse voorwaarde betreffen de de wetgevende vergadering van 51 leden, die voor het eerst geheel zal worden gekozen. De Britten maakten hierop duidelijk, dat Singapore na de eerste verkiezingen zelf zijn politieke richting zal kunnen bepalen. Hierop stemden de afgevaardigden van Sin gapore, zij het onder protest, met de voorwaarden in. In een speciale bijeenkomst van alle partijen te Singapore steunde men premier Lim Yew Hocks verzet tegen de Britse eis. Men besloot op de terugkeer van de delegatie te wachten, alvorens een beslissing te nemen aangaande de te volgen actie. Volgens de nieuwe grondwet zal Singapore volledig binnenlands zelf bestuur hebben. De zorg voor de bui tenlandse betrekkingen ook op handels- en cultureel gebied en de defensie blijft echter in Britse han den. Ook behoudt Engeland het recht om de constitutie op te schorten. In een dergelijk geval wordt de rege ring overgenomen door de Britse commissaris, die de Britse regering in Singapore vertegenwoordigt. Op Cyprus Op bevel van de gouverneur van Cyprus zal de wet op de preventieve hechtenis, volgens welke verdachte leden van de EOKA zonder gerech telijk onderzoek vastgehouden kunnen worden, nog zes maanden van kracht blijven. De bevoegdheid van de in 1955 in gestelde speciale rechtbanken, die mensen moeten berechten die terro ristische daden hebben gepleegd, is eveneens met zes maanden verlengd. Apothekers en drogisten ver lagen marges en prijzen. De kleinhandelsmarges voor farma ceutische produkten zijn ver laagd, nadat daarover door het ministerie van economische za ken en de organisaties van apothekers en drogisten overleg is gepleegd. Het desbetreffende bedrijfsleven heeft maxima vastgesteld, welke over het algemeen zullen leiden tot een verlaging van de thans toege paste marges. Voor zogenaamde ..patent u.a. geneesmiddelen" (pa tentgeneesmiddelen die uitsluitend door apothekers mogen worden ver kocht) zullen deze verlagingen van 1.33 tot zes procent bedragen, doch zij kunnen met name voor de popu laire farmaceutische specialités nog belangrijk groter zijn. De kortingen die thans beneden deze maxima liggen blijven op hun lagere niveau gehandhaafd. Tenslotte zullen de kortingsverschillen die uit de bestaande handelsmarges voort vloeien volledig aan het publiek ten goede dienen te komen. In het proces-Montesi te Vene tië trad gisteren o.m. als getuige op, Enzo Fogliatti, een journalist van een Italiaans weekblad. Deze ver telde het hof dat toen het Montesi- schandaal zijn hoogtepunt had be reikt „wij journalisten met een chequeboek in onze handen moes ten lopen". „Elkeen die we om een verhaal vroegen, eiste sommen geld van 1000 tot zelfs 3000 gulden. Op een gegeven ogenblik werd de toestand volmaakt onmogelijk en we kwa men met elkaar overeen geen cent meer voor zogenaamde spontane inlichtingen te geven", aldus Fog liatti. De rechter vloc» hem wie be taling eisten, waarop de getuige antwoordde: „De Montesi's". Hij noemde met name Wilma's moeder, aan wie verscheidene bladen ver schillende bedragen betaalden voor stof om over te schrijven. „We be taalden zelfs de huwelijkskosten van Wilma's zuster Wanda", aldus de journalist. De zitting van gisteren kreeg een abrupt einde, toen een van de be klaagden, Michele Simola, in de rechtszaal een toeval kreeg de tweede keer sinds het begin van het proces. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn gisteravond naar Londen terug gekeerd na hun bezoek van vier da gen aan Frankrijk. Op hun terugweg brachten zij nog een bezoek aan Rijssel. Aan boord van het onder Britse vlag varende schip „Maria Vittorio", dat sinds 2 april in de haven van Suez ligt, omdat de tolgelden voor de vaart door het Suezkanaal niet betaald kun nen worden, is volgens het nieuws bureau voor het Midden-Oosten mui terij uitgebroken. De bemanning wilde hierdoor kracht bijzetten aan haar eis tot onmiddellijke repatriëring. Bij de gevechten aan boord van het schip is een officier, die de kapitein beschermen wilde, gewond. De Egyptische politie, die op ver zoek van de kapitein te hulp was ge komen, wist de muiterij te bedwin gen. De Japanse rechtsgeleerde Masatoshi Mitsushita, die giste ren uit Londen in ons land is aangekomen voor een bezoek van twee dagen, zal vanavond een onderhoud hebben met de president van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, naar aanleiding van de komende Britse proeven met H-bommen nabij de Christmaseilanden Hij verklaarde niets te kunnen mededelen over de juridische ba sis, waarop eventueel deze proe ven waartegen Japan zich ver zet aan het Hof zouden kun nen worden voorgelegd, „daar hier nog geen studie van is ge maakt." Wel zeide hij het moge lijk te achten, dat hiertoe het be ginsel van de vrije scheepvaart op volle zee zou kunnen dienen. Mitsushita verklaarde, dat Japan vreest, dat de Britse proeven zullen worden gevolgd door proeven door andere landen, waarbij hij West- Duitsland noemde. „De Japanse re- gering maakt zich ernstig bezorgd over het voortduren van dergelijke proeven," zei hij. Over de Britse argumenten, dat nog bewezen zou moeten worden, dat de proefnemingen gevaarlijk zijn, zeide hij: „Wat wij wensen is geen bewijs, dat de proeven gevaarlijk zijn, maar dat zij veilig zijn." Mitsushata, die verklaarde, dat zijn missie informeel is, betoogde, dat hij niet alleen heeft getracht Engeland te bewegen de voorgenomen proeven op te schorten, maar meer in het bij zonder een einde te maken aan alle proeven met kernwapens of deze al thans te beperken of uit te stellen. Op een vraag of ook de Sowjet-Unie zal worden benaderd antwoordde hij: „De Japanse regering overweegt dit nog." Dat dit nog niet is gebeurd, weet hij aan het feit, dat Moskou deze proeven doet zonder voorafgaan de waarschuwing, terwijl de aankon diging van de Engelse proeven de Japanse regering in staat heeft ge steld daartegen te protesteren. Nieuwe Russische proef Intussen is komen vast te staan, dat de Russen woensdag jl. de derde kernproef in acht dagen tijd genomen hebben. Deze ont ploffing was, volgens de Ame rikaanse commissie voor kern energie, „iets groter dan die van de vorige proeven", die op 6 en 3 april genomen waren. Het Japanse blad Asahi heeft, naar aanleiding van deze Sowjet-proeven, geschreven, dat er twijfel is gerezen aan de oprechtheid van de Russische voorstellen om de kernproeven te sta ken. „Het verzet tegen de Britse atoomproeven op Chrismasisland heeft geen zin, zolang de Russen hun proefnemingen voortzetten", zo voegt dit blad hieraan toe. De Mijnindustrieraad (M.I.R.) zette in zijn gisteren gehouden vergadering de op 30 maart op geschorte vesprekingen voort over de voorstellen tot verbete ring van de arbeidsvoorwaar den. De raad betreurt de gebeur tenissen in de Limburgse mijn industrie, die op maandag en dinsdag 1 en 2 april 1957 hebben plaatsgevonden. Hij heeft er met voldoening kennis van genomen, dat de gevoerde actie snel werd beëindigd en spreekt de verwachting uit, dat het vertrouwen tussen de werkgevers en de organi saties van werknemers zodanig is hersteld, dat het overleg in het ka der van de mijnindustrieraad met vrucht kan worden hervat. Verklaring werkgevers-leden Naar aanleiding van de vragen over de te Scheveningen gevoerde besprekingen legden de werkgevers leden van de raad de volgende ver klaring af: ,,De op 1 april ingezette actie dreigde een zo ernstige wending te nemen, dat het nodig was op zeer korte termijn stappen te ondernemen ter voorkoming van verdere desor ganisatie van de bedrijven. Snel en rechtstreeks contact tussen de direc ties en de katholieke organisaties van arbeiders en beambten heeft plaats gehad, teneinde een basis te vinden voor herstel van het geschokte ver trouwen. In een bespreking tussen de directies en deze organisaties, welke plaats vond na afloop van de bijeen komst met de ministers van Econo mische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, was wederzijds de wens aanwezig om de conflictsi tuatie ten spoedigste te beëindigen. De noodzaak tot snel handelen preva leerde boven de behoefte aan een diepgaande analyse van de bestaande moeilijkheden. De betrokken partijen zochten gezamenlijk naar een zodanig uitgangspunt, dat een redelijke zeker heid zou worden verkregen om de be staande moeilijkheden in gemeen zaam overleg (in de MlR) tot een bevredigende oplossing te brengen." Bovengr ouders Veel aandacht wordt in de verkla ring geschonken aan eventuele ver betering van de lonen der bovengron- ders, waarbij de directies als uit gangspunt hadden, da: zij alleen dan tot verbetering van die lonen konden overgaan, als uit een ingesteld on derzoek zou blijken, dat de inkomsten der bovengronders achterbleven bij die van arbeiders in overeenkomstige beroepen in andere bedrijfstakken. ,,Ook indien zij ongeveer gelijk zou den zijn, zou nader overleg mogelijk blijken." De directies erkennen, dat de jong ste gebeurtenissen hebben aange toond, dat de verbondenheid van het ondergrondse en bovengrondse mijn bedrijf in engere zin specifieke pro blemen met zich meebrengt. De commissie De M.I.R. besloot aan een spe ciale commissie uit de M.I.R. op te dragen in studie te nemen op welke wijze de in de verklaring van de werkgeversleden bedoelde bijzondere premieregeling voor het mijnpersoneel kan worden verwezenlijkt. Deze commissie werd als volgt sa mengesteld: de heren ir. G. H. Edix- hoven, voorzitter; ir. F. J. C. Bian- chi, ir. H. A. Bunge, G. Fokker; ir. A. Hellemans; Mr. F. M. J. Jansen en drs. W. H. M. Klijberg, als ver tegenwoordigers der werkgevers en de heren R. P. Crasborn. F. S. Doh- men, J. W.. Hamers, J. H. A. Henne- kens. C. Feenstra, J. J. Kramer en J. Palmen, als vertegenwoordigers der werknemers. Het dagelijks bestuur zal met in schakeling van de bestaande com missie o.m. voorstellen uitwerken tot de verhoging van de vakantietoe slag tot 4 pet. De vergadering werd bijgewoond door de heren mr. L. G. Wansink en mr. J. A. Muilwijk als vertegen woordigers van de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gisteren is op Schiphol de eerste van de 10 door de KLM bestelde Douglas DC-7C, uit de serie „Se ven Seas", die de naam „Oostzee" draagt, geland. Uiteraard bestond er veel belangstelling voor de nieuwe aanwinst van de KLM, zoals de foto laat zien. Binnen een tijdvak van 24 uur zijn in Geldrop twee verkeersonge vallen met dodelijke afloop ge beurd. Een 14-jarige jongen, die tegen een passerende vrachtauto kwam te val len en voor het ondergaan van een hersenoperatie naar het ziekenhuis te Tilburg werd overgebracht, is in dit ziekenhuis overleden. Voorts kwam een 63-jarige brom fietser, die de Eindhovense weg wilde oversteken, in botsing met een passe- ïende motorrijder. Tengevolge van de ze aanrijding werd de bromfietser vrijwel op slag gedood. De bromfiets werd totaal vernield. De motorrijder moest in het ziekenhuis te Geldrop worden opgenomen met een gebroken pols en arm, en een hersenschudding. De Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Mij zal aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen, over 1956 een dividend in contanten uit te betalen van in totaal 5.00 per aan deel (van twintig gulden). Hierin is begrepen een interimdividend van 1,50, dat in januari 1957 betaalbaar werd gesteld. Het dividend komt overeen met 25 (v.j. 20) pet. Het netto resultaat van de Ko ninklijke/Shell groep bedroeg voor 1956, na aftrek van belastingen, 180 miljoen p. sterling, tegenover 160 miljoen p. st. in 1955. Deze toeneming van 12 pet. vloeit in hoofdzaak voort uit een stijging in de verkoop van Een Braziliaans verkeersvlieg tuig is op het eiland Anchieta, in de Braziliaanse staat Sao Paulo, neergestort. Dertig men sen verloren bij deze ramp het leven. Het toestel behoorde aan de „Real Aerovias". Het vloog tussen Rio en Sao Paulo Als gevolg van een motorstoring verloor het vliegtuig hoogte en vloog tegen een bergtop te pletter. Er wa ren een bemanning van vijf koppen en 25 passagiers aan boord. Dit is het tweede grote vliegtuig ongeluk in Brazilië in een week tijd. Op 7 april verongelukte in Zuid-Bra- zilië een vliegtuig met 40 inzittenden, die alle de dood vonden. olie. en chemische produkten, hogere prijzen voor sommige produkten, en een aanzienlijke uitbreiding in de ru- we-olieproduktie van de groep. De opbrengst van verkopen en an dere inkomsten steeg mét 270 mil joen tot 2.321 miljoen p. st. De stij ging in de vraag betrof voornamelijk zware oliën. Van laatstgenoemd be drag werd 486 miljoen p. st. aan om zetbelasting, accijnzen en dergelijke heffingen door groepsmaatschappijen geïncasseerd en aan de overheid af gedragen. Uit het netto resultaat van 180 mil joen p. st. zijn over het boekjaar 1956 aan de moedermaatschappijen, de Koninklijke Ned. Petroleum Mij en the „Shell" Transport and Trading dividenden uitgekeerd van 41 miljoen (in 1955 33 miljoen p. st.); het niet uitgekeerd gedeelte is toegevoegd aan het bedrijfsvermogen. De Bondsregering heeft haar goed keuring gehecht aan de verdragen mzake de Europese gemeenschappe lijke markt en de Euratom. Zij zullen thans aan het parlement worden voor gelegd. Het door de Westduitse re gering goedgekeurde wetsontwerp in zake deze verdragen bevat een be paling, volgens welke Berlijn aan de gemeenschappelijke markt deelneemt. Het Saargebied zal pas na afloop van de overgangsperiode in 1960 tot de Duitse economische zone van de ge meenschappelijke markt behoren. Voor 1960 maakt het deel uit van de Fran se zone. Een zwaard, dat in 't begin van dit jaar bij graafwerk in de omgeving van Keulen te voor schijn was gekomen, heeft tot een pijnlijke vergissing van de archeologen van het plaatse lijke museum geleid. Zij dach ten nl., dat het een Germaans zwaard was uit de vijftiende eeuw voor Christus. Als zoda nig werd het tentoongesteld en er verschenen foto's in de pers. Een onderwijzer te Keulen, die deze foto's zag, meende zich te herinneren, dat de Nazi's oude Germaanse wapens had den laten namaken om de trots van de Duitse schooljeugd over hun voorouders uit het Teuto- burgerwoud aan te wakkeren. Bij een nader onderzoek bleek, dat het zwaard inderdaad nooit door een Germaanse strijder kon zijn gebruikt, maar waar schijnlijk door een vreesachtige pedagoog in 1945 was begraven.

de Stem | 1957 | | pagina 1