D D O Monopolieheffingen HET NEDERLANDSE EPISCOPAAT Een zeldzame opname Benelux-arbeidsmarkt gaat al werken Persconferentie in Djakarta /ntiota Pagblad Pej^fetn NG Definitieve beslissing komt eindelijk in zicht Nu dadelijk geldig voor Z.-Nedcrlarid en N.-België Qlietransport naar Haifa TREINBOTSING IN Z.-AFRIKA 5 9 iurg DERDE BLAD DONDERDAG 11 APRIL 1957 -J BRILLANTINE RUSSE kremlon EGKS-LENING EEN SUCCES Radio -activiteit boven. Hawaii Gezonde warmte FLOOR-HEATER Hoogste bouwwerk ter wereld HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! aakt be ring van Woning- iereiding en de ijksingel »en. ril 1957. :nd, dat 1900 ter secreta- n voor- ïeen re- n Zee- teld van aartegen dienen irzitter. 'EEN. PRIL aoek- ver- raad eding en oude- r in- ng. UUR. enz. Waal kleine (Van onze landbouwkundige medewerker) Het is altijd een moeizame weg die moet worden afgelegd voor de landbouw tot een besluit kan komen. De beslissing rondom de monopolieheffingen nadert nu langzamerhand het eindsta dium. Het bestuur van het landbouwschap heeft onlangs zijn standpunt bepaald. Daar is heel wat aan voorafgegaan. Elk van drie boerenbonden die bestuursleden van het landbouwschap aanwijzen de kath. Ned. boe ren- en Tuindersbond, het kon. Ned. landbouwcomité, en de Ned. Christ, boeren- en tuindersbond hebben dit vraagstuk in eigen kring besproken. Dat wil zeggen, dat het behandeld is in de provinciale en ge westelijke organisaties, welke bij deze drie landelijke federaties zijn aan gesloten. Uit dze meningsvorming in de gewestelijke organisaties putten de bestuursleden van het landbouwschap hun inzicht en wijsheid. Maar ook langs andere weg krijgt het bestuur van het Landbouwschap zijn adviezen. Het vraagstuk van de monopolieheffingen is behandeld in de hoofdafdeling Veehouderij, in de hoofdafdeling Akkerbouw, in de af deling Pluimveehouderij, in de com missie voor de vraagstukken der klei ne boeren. Later heeft nog een sa- menspreking plaats gehad tussen ver tegenwoordigers van deze vier in stanties. In deze hoofdafdelingen, af delingen en commissies zit vrijwel niemand, die ook geen bestuurslid is van een der gewestelijke organisaties. Zij komen met hun meningen bij het dagelijks bestuur van het Landbouw schap. dat dan een advies opstelt voor het bestuur. Moeizame teeg Deze moeizame weg heeft zijn voor en tegen. Het voordeel is, dat men boeren raadpleegt uit het gehele land en dat men dus de stem hoort van lieden, die dag in dag uit op hun eigen bedrijf de moeilijkheden van de landbouw ervaren. De boerenbon den kennen geen vrijgestelden. Van de twaalf ondernemersafgevaardigden in het bestuur van het Landbouw schap hebben er negen een bedrijf. De leden van de genoemde hoofd afdelingen, afdeling en commissie, hebben ook praktisch allemaal een bedrijf. Zij weten dus wat er van dag tot dag aan de hand is In het land bouworganisatiewezen kan men spre ken van echte democratie. Dit is een groot voordeel. Een nadeel is echter de lange weg die de landbouw moet gaan vóór een besluit genomen wordt. Zo lang, dat anderen er wel eens kregelig van worden, omdat zij maar geen uitsluit sel krijgen. De landbouw is er terecht trots op. dat hij technisch en weten schappelijk niet behoeft onder te doen voor de industrie. Maar deze technisch zeer perfecte landbouw zal een methode moeten vinden om even snel besluiten te kunnen nemen als de andere takken van het economische leven. Het tempo van de individuele boer wordt bepaald door de natuur, maar als het landbouwbedrijfsleven op voet (Advertentie) 99 cf per flacon De lening van 35 miljoen dollar van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal is een groot succes geweest. De lening was namelijk dinsdag reeds voltekend. Het departement voor openbaar welzijn te Honoloeloe heeft medege deeld dat de dinsdag boven Hawaii waargenomen radio-activiteit zes maai zo sterk was als normaal. De directeur van het departement, Francis Woo, verklaarde dat het „zeer goed mogelijk" was dat dit een gevolg was van de jongste Sov- jetrussische kernwapenontploffing. van gelijkheid wil meedraven met het overige economische leven, zal het zijn tempo soms moeten verhogen. De moeizame weg naar de beslis- sing rondom de monopolieheffingen is nu, wat de organisaties aangaat, afgelegd. Het bedrijfsleven moet nu afwachten, wat de minister zal be slissen. Keuze Het bestuur van het Landbouw schap heeft gekozen voor lage mono polieheffingen. Tussen de prijzen van de verschillende granen bestaat een onderling verband. De prijs van de gerst is maatgevend, en van deze prijs worden die der andere granen afge leid De kostprijs van gerst voor 1957 is berekend op f26. De akkerbouwers hadden voorgesteld de basis voor de monopolieheffingen te leggen op de kostprijs. Een aantal leden van het dagelijks bestuur wilde f 24 als basis. Zij meenden, dat zij op deze wijze de veehouders voldoende tegemoet kwamen. De veehouders wilden de basis leggen bij f 22,50, omdat zij meenden dat anders hun mogelijkhe den op de buitenlandse markt ver kleind zouden worden. Toen het op stemmen aankwam, besloot het be stuur f22,50 als basis voor te stellen aan de minister. Dit betekent niet, dat de akkerbou wers met f22.50 per 100 kg genoegen moeten nemen. Het verschil tussen deze opbrengstprijs en de kostprijs moet worden overbrugd door e^n toe slag per ha. Hiertegen hebben de ak kerbouwers grote bezwaren. Een toe slag zo zeggen zij is steun, en „steun aan de landbouw" is een lelijk woord, dat bij het Nederlandse volk op verzet zal stuiten. „Hoe hebben we het nu?" vroegen de veehouders. „Gij hebt bezwaar te gen een toeslag op graan en gij vindt het niet erg, als wij, veehouders, een toeslag krijgen per liter melk Zal dit dan geen verzet opwekken bij het publiek? Gij zegt, dat monopolie heffingen geld opbrengen en dat toe slagen uit de schatkist moeten komen. Gaat óe schatkist gemakkelijker open voor ons, veehouders, dan voor u, akkerbouwers?" Nu is steun inderdaad een naar woord, maar hoe men het ook noemt, het verandert de kern van de kwestie niet. De kern is, dat de landbouw hei moeilijk heeft en dat men hem niet aan zijn lot kan overlaten. Worden de moeilijkheden veroorzaakt door toevallige omstandigheden, dan is een al te grote ongerustheid niet op zijn plaats. Zo behoeft men zich bijvoor beeld niet al te ongerust te maken over de kippenhouderij. Wegens de zachte winter leggen alle kippen in heel Europa eieren. Gevolg: lage prij zen. Als de volgende winter streng is. leggen alleen de Nederlandse kip pen eieren en worden de uitvoerpdj- zen zeer behoorlijk. Niet toevallig Maar als de oorzaken van de moei lijkheden niet toevallig zijn. wordt het lastiger. De moeilijkheden van de graanbouw liggen voor een deel ln Amerika en Canada, en dat zal voor lopig wel niet veranderen. Maar dit is natuurlijk geen reden om de land bouwbedrijven te laten onderkomen. De steunmaatregelen in de dertiger jaren hebben in de oorlogsjaren dub bel en dik hun geld opgebracht Als het economische verkeer weer ont wricht wordt door een oorlog, moeten onze landbouwbedrijven en de grond in orde zijn. Daarbij is het economisch niet verantwoord de landbouw te verwaarlozen. Men laat een bedrijfs tak, waarin ongeveer 15 pet. der be roepsbevolking direct werkzaam is, niet ongestraft aan zijn lot over. Wel zou men de vraag kunnen stellen of het huidige bodemgebruik en de hui dige produktie steeds als norm moe ten blijven gelden. De veehouders hebben nooit voor gesteld de monopolieheffingen volle dig af te schaffen, zoals de akkerbou wers hebben voorgesteld deze volle dig te handhaven. Zij geven dus blijk de waarde van de bodemproduktie in te zien. Maar zij hebben daarnaast herinnering aan het verleden, dat voor hen niet altijd, even vriendelijk is geweest In 1929 is de crisis begon nen in de graanverbouw in Amerika; de veehouderij leverde toen nog geld op. Het gevolg was, dat de graan- boeren zelf vee begonnen te houden. En daarvan was weer het gevolg, dat er overproduktie kwam van melk, vlees en eieren en dat ook de vee houderij in de put kwam. De vrees bestaat bij de veehou ders, dat deze geschiedenis zich zal herhalen en dat zij dus weer in moeilijkheden zullen komen. Om dit te ontgaan willen zij wel mono polieheffingen handhaven, maar dan op een zodanig peil, dat de export van hun produkten niet in gevaar komt. „De Economische Unie gaat langzamerhand vaste vorm aan nemen. Praktisch ongemerkt en bijna zonder schokken vordert men voortdurend stap voor stap." Deze woorden sprak de Luxemburgse eerste minister, Joseph Bech, in zijn rede tijdens de openingszitting van de Interparlementaire Beneluxraad op 22 februari jl. Dat deze woorden levende werkelijkheid zijn werd dezer dagen opnieuw bewezen. Thans op sociaal gebied. Aldus vertelt dr. Russel, attaché bij het secretariaat-generaal der Benelux Douane Unie in „Beneluxnieuws". Op 7 juni 1956 kwam het Benelux- Arbeidsverdrag tot stand. „Dit Ver drag getuigt", zoals mr. Luns zeide, „van de wil der drie Regeringen om aan de economische samenwerking een stevige sociale basis ten grond slag te leggen. De totstandkoming der gemeenschappelijke arbeids markt, waarin het vrije verkeer van arbeidskrachten en de gelijke behan deling inzake arbeidsvoorwaarden van werknemers, onderdanen der drie landen, op eikaars grondgebied worden gewaarborgd, vormt een hoeksteen bij de opbouw van de Be nelux en zal in ruime mate de poli tiek van volledige tewerkstelling en rationele aanwending der beschik bare arbeidskrachten kunnen steunen en bevorderen". Zolang het Arbeidsverdrag echter niet geratificeerd is, kunnen de bepa- (Advertentie) De RONDE ventilator-kachel, Indola Floor Heater, biedt GEZONDE warmte door warmtespreiding in het ver trek. Zuinig en veilig. 89.5" De ideale bijverwarming lingen nog niet in werking treden en overigens bepaalt het Verdrag zelf, dat dit eerst zal geschieden bij de inwerkingtreding dus na de parle mentaire goedkeuring van het Ver drag van Economische Unie. Hoe op timistisch de vooruitzichten in dit op zicht ook mogen zijn, toch hebben de Belgische en de Luxemburse minister van Arbeid en hun Nederlandse colle ga van Sociale Zaken hierop niet willen wachten. Zij wensen, dat de vrijheid van het verkeer van arbeids krachten in Benelux zo spoedig moge lijk wordt vastgelegd. De omstandig heid, dat wij thans een periode van hoogconjunctuur beleven, waarin zelfs en vooral in Nederland van een overspannen arbeidsmarkt kan worden gesproken, maakt juist dit moment gunstig om de ene ar beidsmarkt tot stand te brengen. Daarom wordt dezer dagen te Brus sel een Interim-Arbeidsakkoord gete kend, dat aanstonds in werking treedt en waardoor de voornaamste doelstel lingen van het Arbeidsverdrag reeds 'thans worden verwezenlijkt. Overbrugging Dit akkoord overbrugt de periode, welke nog nog scheidt van de datum, waarop de Economische Unie in wer king treedt; het staat al de onderda nen van de drie landen toe, alle ar beid bij een particuliere werkgever te aanvaarden op het grondgebied van de gehele Benelux en aan de werk gevers wordt het mogelijk gemaakt, onbelemmerd onderdanen van een der partnerlanden in dienst te nemen. Het is begrijpelijk en verstandig, dat er tijdelijke voorzorgen zijn ge nomen om eventuele misbruiken in de beginperiode te beteugelen; doch deze ambtelijke voorzichtigheid zal wel overbodig blijken te zijn. Om de vrije arbeidsmobiliteit nu ook tot vol ledige werkelijkheid te maken worden de arbeidskaarten of arbeidsvergun ningen, die vreemde arbeiders of hun werkgever steeds moeten bezitten, voor de Benelux-onderdanen aan stonds afgeschaft, zodat geen tijd en moeite meer hoeft te worden besteed aan administratieve procedure. Men zou dus kunnen zeggen, dat er in het arbeidskrachtenverkeer een Benelux-* nationaliteit bestaat! Bij de inwerkingtreding der ge meenschappelijke arbeidsmarkt zal er niet plotseling een intensief ar- beidsverkeer tussen de drie landen ontstaan. Immers, niet alleen werd er in de laatste tijd praktisch geen arbeidsvergunning meer geweigerd aan een onderdaan uit een partner- land, maar vooral door het nijpend tekort aan arbeidskrachten in het overgrote deel van deze landen kun nen thans de meeste arbeiders in hun eigen land werk vinden. De werkloosheidscijfers zijn lager dan ooit. In 1956 waren er gemiddeld in België slechts 66.400, in Nederland 27.000 en in Luxemburg 60 volle dig werkloze mannen, en hieronder zijn nog een groot aantal seizoen werklozen, mindergeschikten of fric tie-werklozen. Deze aantallen vormen respectievelijk 3.6, 1.2 en 0.1 pet van Deze foto geeft een beeld van een persconferentie, die de Indonesi sche president Soekarno gaf. na het falen van kabinetsformateur Suivirjo en waarin hij aankondigde zelf een zakenkabinet samen te stellen, zoals hij inmiddels reeds gedaan heeft. de onzelfstandige beroepsbevolking der drie landen; beduidend minder dus dan het cijfer van 4 pet. werklo zen, dat economisch gezond, wordt geacht voor een situatie van volledige teVerkstelling. De huidige stand van het intraBene- luxarbeidskrachtenverkeer moge hier met enkele cijfers worden geïllus treerd. In 1955 werkten er rond 4.000 Nederlandse grensarbeiders in Bel gië, welk cijfer in 1956 constant bleef; daarnaast werken er 16.000 andere Nederlanders, waarvan 12.000 man nen, in België, die daar tevens ge vestigd zijn. Omgekeerd was in 1955 het gemiddeld aantal Belgische grensarbeiders, dat in Nederland werkte 5500. terwijl dit cijfer in 1956 steeg tot 7300; er zijn daarnaast ech ter veel minder Belgen die in Ne derland wei-ken en er tevens wonen, nl. 5000, waarvan 4000 mannen. Ten slotte gaat een stijgend aantal Bel gische grensarbeiders in Luxemburg werken, thans 1700, terwijl 2000 Bel gische arbeiders aldaar wonen. Het is uiteraard in het geheel niet de bedoeling der Beneluxverdragen een grote migratie van arbeiders uit te lokken. Wel echter is het hoofd doel der éne arbeidsmarkt de onder linge tekorten en overschotten aan arbeidskrachten zo rationeel en eco nomisch mogelijk te compenseren, de arbeiders dat werk te bezorgen, dat hun het meeste schikt en te verhin deren, dat iemand verplicht is ver in zijn eigen land te gaan arbeiden, als hij ook dichterbij en zonder formali teiten in het buurland terecht kan. Tot een efficiënte toepassing van deze doelstellingen opent nu het Ar- beidsakkoord de mogelijkheid. Te vens moest echter de praktische or ganisatie der gemeenschappelijke ar beidsmarkt worden ter hand genomen door het uitwerken van een onderling compensatiestelsel. Als eerste en wel licht belangrijkste stap in die richting werkten de drie landen onlangs een systeem uit van „intergewestelijke compensatie", dat vanaf deze maand wordt toegepast. Het beoogt een evenwicht tussen de vraag naar en het aanbod van arbeidskrachten in het „compensatiegebied" door een systematisch georganiseerde compen satie van de tekorten en overschot ten in dat gebied. Ttcee compensatie gebieden Daar het arbeidskrachtenverkeer tussen de drie landen voornamelijk tussen de aangrenzende gebieden zal plaats vinden, werden er voorlopig twee „compensatiegebieden" ge vormd, één Nederlands-Belgisch en één Belgisch-Luxemburgs. Het Nederlands-Belgisch gebied omvat de Nederlandse provincies Limburg, Noordbrabant en Zeeland en de Belgische provincies Luik, Limburg, Antwerpen, Oost-Vlaande- ren en de streek van Brugge. AI de arbeidsbureaus in deze com pensatiegebieden staan van 1 maart af rechtstreeks met elkaar in contact. Voor hun arbeidsbemiddeling be schikken zij aldus over veel ruime re mogelijkheden. Zoals een voorbeeld aantoont, volgt men een zeer eenvoudige en snelle werkmethode. Wanneer b.v. Tilburg, zelf geen geschikte persoon in zijn gebied heeft voor een openstaande plaats, telefoneert het aanstonds naar een ander bureau, bijv. Hasselt of Breda, waarvan het vermoedt, dat daar wel een geschikte werkzoeken de aanwezig is; TUburo beschikt nl. over de meest recente gegevens om trent de in Breda en Hasselt inge schreven werkzoekenden. Om op de hoogte te zijn van de beschikbare arbeidskrachten en de openstaande werkgelegenheid zenden de centrale administraties voortaan geregeld al de economische en statistische docu mentatie, welke zij aan hun eigen arbeidsbureaus zenden, tevens aan de arbeidsbureaus in het compensatiege bied van het partnerland. Zo zal van uit Brussel b.v. het bureau van Maastricht praktisch dezelfde inlich tingen krijgen over de stand op de Belgische arbeidsmarkt als de bu reaus van Luik en Turnhout. Ook zal men de in de 3 landen gebruikte for mulieren voor de arbeidsbemiddeling uniform maken, hetgeen een vereen voudiging betekent voor werkgevers, werknemers en ambtenaren. Vele an dere detailpunten van dit integratie systeem mogen hier achterweg blij ven. Nog één zij echter vermeld; thans reeds wordt een aantal arbeids bemiddelaars van arbeidsbureaus, aan weerszoden der grenzen gele gen, uitgewisseld Deze ambtenaren nemen tijdelijk eikaars werk over en Maar zelden biedt er zich een gelegenheid, om alle bisschoppen van Nederland op één foto te verenigen. De Roermondse fotograaf Mathieu Koch kreeg hiervoor dezer dagen de kans, toen allen, tezamen met de Pauselijke Internuntius mgr. Paolo Giobbe, rond de zilveren bisschop van Roermond, in het bisschoppelijk paleis aan de Paredisstraat te Roermond, verenigd waren. Zittend op de voorste rjj zien wij mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, tussen mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht links en de jubilaris, mgr. dr. J. H. G. Lemmens. Staande van links naar rechts: mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond; mgr. W. P. A. M. Mutsaers, bisschop van Den Bosch; mgr. J. P, mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch; mgr. Huibers, bisschop van Haarlem; mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda; mgr. P, A. Nierman, bisschop van Groningen en mgr. J. M. Janssen, bischflp van Rotterdam. leren daardoor de techniek der ar beidsbemiddeling van het buurland kennen en de arbeidsstructuur ,van een aangrenzende streek. Er zijn dus thans, als het ware, Nederlanders in Belgische en Belgen in Luxemburgse staatsdienst en om gekeerd! Wanneer, na enige tijd, dit compen satiesysteem doeltreffend blijkt te werken, ligt het vanzelfsprekend in de bedoeling het compensatiegebied tot het geheel der drie landen uit te breiden. Het hoogste bouwwerk ter wereld een 491 meter hoge televisietoren is dezer dagen te Roswell, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, in gebruik genomen. Hoe hoog deze to ren is blijkt wel het best uit een ver gelijking met het bekende Empire State Building te New York dat met zendmast ruim 448 meter hoog is. Het bouwwerk werd opgetrokken in secties van 9,14 meter hoog; die stuk voor stuk op hun plaats werden ge hesen. Volgens berekening kan de toren winden met een snelheid van meer dan 400 km per uur weerstaan. Advertentie) De reeds jarenlange stil liggende olie-raffinaderij van Haifa zal we derom in bedrijf worden gesteld. Het eerste olieschip onder Ameri kaanse vlag varend Is ongehinderd binnengekomen in de haven van Eilat. Van hieruit wordt de olie via de pas aangelegde pijpleiding naar Beersheba gepompt en vandaar ge schiedt het vervoer verder per trein naar Haifa. Het is de bedoe ling dat maandelijks 3 a 4 tank schepen van ongeveer 15.000 ton de haven van Eilat zullen binnenlo pen. Twee elektrische treinen, die ieder met een snelheid van ongeveer 70 km per uur reden, zijn tijdens de spitsuren te Woodstock In de om geving van Kaapstad, Zuid-Afrika, op elkaar ingereden. Bij dit onge luk, het ergste in Zuid-Afrika sinds 31 jaar, kwamen minstens 28 men sen om het leven terwijl meer dan 70 personen zware verwondingen opliepen. De foto geeft een beeld van een personenrijtuig dat ver boven da ramga uitsteekt.

de Stem | 1957 | | pagina 5