Revolutie reisde veertig jaar geleden naar Rusland INEVELD INEVELD PAASV0GEL?? TRENCO Spel met de Dood van kinderen ENIGE TYPISTES Lenin stapte in een geblindeerde trein Trouw aan Marx intrigues V.&D. V.&D. DE JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING r Wat bracht de Wed. P. van Rattingcn-Penneman TYPISTE MAGAZIJNBEDIENDE Ervaren VERKOOPSTERS Leerling VERKOOPSTERS CASSIERE - TELEFONISTE BEKENDMAKING WILD en GEVOGELTE DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 APRIL 1957 4 Kind sprong voor auto van Kees Manders Staat gelijk met zelfmoord Heem een VADETO bagagerek! Nu vooi Uw werk straks voor Uw vacantie! AFSLAG BERTRAM FORD THAMES - Bedenk alvast maar eens wat u zult kopen voor het GROSCO- geld EEN GREEP UIT ONZE PAAS.AANBIEDINGEN 200 gr. halve Fondant Eitjes 49 ct f. 4.15 KANTOORBEDIENDEN vrl. en Leerling KANTOORBEDIENDEN vrl. Gemeente Oost- en West - Souburg 4 Op een aprildag in 1917 puf te er een treintje - door Duits land, waarvan een der rijtuigen zorgvuldig geblindeerd was. Op de stations waar de locomotief op adem trachtte te komen wekte dit nauwelijks verwon dering. Er gebeurden in die roerige dagen meer dingen, waarover men zich anders ver baasd zou hebben, maar die men in deze omstandigheden aanvaardde als noodzakelijke bijkomstigheden van het oor logsrumoer. Hadden de wach tenden op de stations geweten wie er achter de neergelaten gordijntjes van het ietwat ver veloze rijtuig zat en welke ge volgen dit „transport" voor de wereld zou hebben, wellicht dat zij dan gepoogd zouden hebben een glimp op te vangen van het fanatieke gezicht met de smalle, doordringende ogen, dat ach ter de goedkope, verschoten gordijnstof verborgen bleef. De reis, hoe onofficieel ook en van elke staatsie gespeend, zou een historische reis blijken. Wladimir Iljitsi Oelianov. beter bekend als Lenin, keerde uit Zwitserland terug naar zijn ge boortestad, dat hij rijp wist voor zijn ideeën. Russische economie ineen. Het volk kwam in beroering. De kwade genius van de Rus sische keizerlijke familie, Gri- gori Raspoetin, werd op 30 de cember 1916 vermoord. Op 8 maart 1917 gingen de arbei ders van de keizerlijke hoofd stad St. Petersburg in staking, om te protesteren tegen het ge brek aan levensmiddelen. De monarchie werd op de knieeën gedwongen. Prins Lvov kwam aan het bewind, met als naaste medewerker een jonge socialist, Alexander Kerenski. Lenin en de meeste andere bolsjewieken waren naar 't bui tenland verbannen of zaten in Siberië. In hun ballingsoord vernamen ze, dat de nieuwe re gering een politieke amnestie had afgekondigd. Lenin zag nu de vervulling van zijn levensdoel in het verschiet. Zo spoe dig mogelijk stapte hij op de trein, nadat de Duitse regering hem een vrijgeleide had bezorgd. In Berlijn sloten enkele bolsjewieken, onder wie Radek en mevrouw Kroepskaja zich bij hem aan Na een moeilijke reis bereikte het gezelschap St. Petersburg. Men kan niet zeggen, dat Lenin aarzelde met de uitvoering van zijn plannen. Hij hield opruiende redevoeringen tegen de regering van prins Lvov, die in juli tot aftreden werd gedwongen en Kerenski als opvolger kreeg. Het Duitse leger rukte op, steeds meer werd het leger gedemoraliseerd. De onrust onder de bevolking werd met de dag groter. Op 7 november (26 oktobe'r volgens j de Russische kalender! sloegen de De reis van Lenin, nu precies veertig jaar geleden, betekende toe' Bolsiewistische WLADIMIR LENIN ...slechts één leermeester... niet meer of minder, dan dat de „bijbel" van Marx, pasklaar gemaakt voor de situatie in het onmetelijke, oproerig geworden Rusland, naar St.-Petersburg werd overgebracht, waar hij als leidraad zou dienen voor het meedogenloze oproer der bolsje- wiki. Met andere woorden: een kreunende trein bracht de re volutie naar Rusland. Dit laatste is misschien overdreven. Het is maar wat men onder revolutie verstaat. Onder Kerenski had zich reeds een gematigde omwenteling voltrokken. De Tsaar aller Russen was van zijn waardigheid ontheven en een sociaal-revolutionair bewind had de macht overgenomen. Dit alles ver nam Lenin terwijl hij in Zwitserland nog over de boeken van Marx gebo gen zat en artikelen schreef over de interpretatie van diens theorieën. Het verblijf in het comfortabele Zwitserland werd hem een kwelling. Met veel moeite kreeg hij toestem ming. om over Duits grondgebied naar het neutrale Zweden te reizen, vanwaar hij dan, via Finland, de reis naar Rusland zou kunnen vervolgen. Dat de Duitsers hun medewerking wilden geven, liet zich hoofdzakelijk hieruit verklaren, dat zij in Lenin een deugdelijk werktuig zagen voor het bespoedigen van de ineenstorting van het Russische rijk. Men mag rustig beweren, dat Lenin de meest toegewijde volgeling is ge weest van Karl Marx. Hij duldde geen vrije uitleg van diens ideeën. Alle „rechtse afwijkingen" in het socialis me bestreed hij met fanatieke wel sprekendheid. Geen concessies aan het kapitalisme, geen toegeeflijkheid jegens de decadente burgerij. Op de puinhopen van de oude staat moest de klassenloze maatschappij worden gevestigd. Het is moeilijk te zeggen, welke karaktertrekken en welke ervaringen van Wladimir Lenin de onverzoenlijke dogmaticus hebben gemaakt. Zeker is, dat één gebeurtenis in zijn prille jeugd mede debet is geweest aan zijn latere houding tegenover de heersende klasse in het Tsarenrijk. Kort na de dood van Lenins vader, een school opziener, moest de jonge Wladimir vernemen, dat zijn oudste broer was opgehangen. Hij zou hebben mee gewerkt aan het voorbereiden van een aanslag op de Tsaar... Het is bekend, dat Lenin reeds tij dens zijn studententijd in ballingschap gezonden werd. In Kazan, waar hij studeerde, organiseerde hij met an dere oproerige jongeren relletjes te gen de regering. De Russische regeerders waren in die jaren (rond 1890) nogal zeker van hun zaak. Jonge heethoofden, meen den ze, kon men het best temmen door ze voor een tijdje naar een een zaam, oncomfortabel oord te dirige ren, waar ze over hun politieke zon den konden nadenken. Dit laatste de den ze inderdaad, maar op een andere manier dan de overheid bedoelde. Lenin bijvoorbeeld wist zijn tijd pro- duktief te maken door het bestuderen van Marx' Kapital. De wijsheid die hij uit dit boek puurde, bleek won derwel overeen te komen met de ge dachten, die op rokerige vergaderin gen in de universiteitssteden werden uitgesproken en die het streven van de Narodniki bepaalden: jonge, op standige intellectuelen, die zich on voldaan voelden over de gang van zaken in Rusland. Lenin zag meer dan een overeen komst Marx was voor hem het genie van de revolutionaire gedachte. Geen andere theorie vermocht zijn denken te boeien. Alles wat voorheen gezegd en gedaan was, noemde hij dilettan tenwerk, geïnspireerd op goedbedoel de maar wereldvreemde theorieën. Lenin keerde de salons der intellec tuelen de rug toe en ging, beladen met Marxistische wijsheid, propagan da voeren onder de industrie-arbei ders van St. Petersburg. In die tijd leerde hij Kroepskaja kennen, met wie hij in 1898 zou trou wen en die hem tot zijn dood terzijde heeft gestaan. Weinig bekommerde hij zich om zijn gezondheid. In 1895, na maanden van uitputtend werken, kreeg hij longontsteking. Hij reisde naar Zwit serland, waar hij in aanraking kwam met de groep van Plechanow, die „bevrijding van de arbeid" als leuze voerde. Terug in St. Petersburg be trad hij nog consequenter dan voor heen de weg der massa-agitatie, wat tot gevolg had, dat hij in de kerker belandde en vervolgens naar Siberië werd verbannen. Zijn houding tegenover de heersen de klasse werd er slechts onverzoen lijker door Hij ging naar het buiten land, waar hij mede leiding gaf aan de sociaal-democratische beweging, iedere gematigdheid bestreed en ge schriften aanviel, die de leer van Marx naar rechts poogden af te bui gen. De opstand van 1905 bracht Lenin in een gevaarlijke positie. Slechts twee jaar kon hij het in Rusland uit houden. Toen moest hij andermaal naar het buitenland vluchten. Hij ver sterkte de positie der boljewieken in de socialistische beweging, schreef talrijke artikelen en hield spreek beurten op revolutionaire congressen. In 1914 brak de oorlog uit. En de omstandigheden werkten de plannen van Lenin in de hand. De Russen leden nederlaag na nederlaag op het slagveld en geleidelijk aan stortte de strijdgroepen maakten zich meester van de vitale punten in St. Peters burg. Een kruiser begon met de be schieting van het winterpaleis, waar in de. regering Kerenski gezeteld was. Lenin was overal en nergens. Met vlammende redevoeringen wekte hij de arbeiders tot verzet Kerenski en de zijnen gaven zich gewonnen. Lenin stelde de eerste communistische re gering van Rusland samen. De eerste etappe was afgelegd. Nu restte nog het onderdrukken van de ..reactionaire" groeperingen, overal in het land. Eerst drie jaar later kon gezegd worden, dat de communisten inderdaad de macht volledig in han den hadden. In die eerste jaren van het Sovjet bewind kon men eerst duidelijk een beeld krijgen van de figuur van Le nin. Hij deed zich kennen als een oprecht, strijdbaar en moedig man, maar in zijn streven geleid door de gevaarlijkste dwaalleer die de wereld ooit heeft gekend. Hij kende maar één ideaal: de proletarische maatschappij, leder middel om die te vestigen, was deugdelijk; elk verzet er tegen moest in bloed worden gesmoord. De mens moest buigen voor de gemeenschap. Wie niet boog, werd gebroken. Lenin zag de dictatuuur-staat als een overgangsfase. Als eenmaal de socialistische orde gevestigd zou zijn, was er geen dictatuur meer nodig. De gemeenschap en „dus" ook de mens zouden tot een paradijselijke staat zijn gebracht; alle menselijke ondeug den, uitvloeisel van een onvolkomen maatschappij, zouden mét die maat schappij verdwenen zijn. Men zou mogen vaststellen, dat Le nin, ondanks alles, het slachtoffer is geweest van zijn idealen. Hij deed zich vaak kennen als uiterst humaan, maar waar het de vestiging van de heilstaat gold, moest de humaniteit wijken voor de tirannie. Slechts op de puinhopen van het oude kon het nieuwe worden gebouwd. Dat was het dogma van Marx en geen men selijke „zwakheid", geen gevoelens van mededogen of neiging tot barm hartigheid mocht dit inzicht vertroe belen. Wat Lenin niet zag was, dat een leer die de mens ondergeschikt maakt aan het collectief, de kiemen der on menselijkheid blijvend in zich draagt. Hjj zou het zelf ervaren, toen zijn krachten afnamen en hij de leiding van partij en staat in handen moest geven van een man, die niet wist wat barmhartigheid was. Op een gegeven moment ontdekte hü, dat Jozef Stalin nog andere ideaien nastreefde dan de vestiging van een klassenloze maat schappij. Dat hij met intrigues en trouweloosheid het vertrouwen be loonde, dat hem geschonken was. Over Lenins dood hangt nog altijd een waas van geheimzinnigheid. Ze ker is, dat de echtgenote van Lenin, Kroepskaja, de bedoelingen van Sta lin heeft doorzien en dat zij in con flict is gekomen met de man, die der tig jaar lang Rusland onder bloedige tirannie zou plaatsen Wat heeft Le nin in zijn laatste uren gedacht en geschreven? Niemand weet het pre cies. Zijn testament zou vervalst zijn. Iin elk geval is het wel zeker, dat hijzelf slachtoffer is geworden van zijn onvoorwaardelijk vertrouwen in het marxistische dogma. Ook zijn naaste medewerkers zouden onder vinden, dat de mens Stalin niet van „kapitalistische" ondeugden gezuiverd was. Enkele jaren na de grote putsch stonden zij voor het executie-peloton en in het Kremlin zetelde de rode tsaar, de leer van Lenin predikend en zijn eigen macht vergrotend ach ter een nevelgordijn van welklinkende maar valse leuzen... KROEPSKAJA ...Stalin mocht haar niet... De artiest Keest Manders uit Am sterdam, die samen met „Zwarte Riek" op weg was naar Assen, om daar op te treden, heeft dinsdagmid dag op de rondweg om Zwolle een 7-jarig kind aangereden, dat plotse ling uit de haag langs de weg tevoor schijn sprong, met de bedoeling de weg over te steken. Om het kind te ontwijken, remde hij uit alle macht. De auto viel daardoor op de zij, maar richtte zich later door de snel heid weer op en kwam weer op de wielen te staan. Het kind kreeg een klap van de zijkant van de auto. Het liep een schedelbasisfractuur op en is naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De beide artiesten werden niet gewond. Alleen klaagde „Zwarte Riek" over hoofdpijn. Het optreden in Assen is doorgegaan. De treinmachinisten van de dienst Devons Road en Poplar Station te Londen heb'ben er nu genoeg van. Zij weigeren beslist hun locomotieven in beweging te zetten want, zeggen zij, hun be roep is veel te gevaarlijk geworden. Wat noopt hen dan tot dit besluit? Het is haast niet te geloven: jonge snaken lebben, na school tijd, de spoorweg uitgeroepen tot „Baan van de Dood" en stellen door hun even idioot als gewaagd spel de zenuwen van de treinbe stuurders op een zeer zware proef. Die jeugd van waaghalzen heeft niet beter gevonden dan een variant toe te passen van het spel dat te Londen veel bijval heeft in zekere kringen van schoolknapen, en er in bestaat zo lang mogelijk te blijven staan op de weg. wanneer een auto komt aangestormd, en dan pas de laat ste seconden weg te springen. Een waar zelfmoord-spel dus. Het werd hun ingegeven door een Amerikaanse film van James Dean. Het nieuw uitgedachte variant is zo mogelijk nog angstwekkender: Een groepje van die met-de- dood-spelende bengels plaatst zich aan een kant van de spoorbaan. Wanneer de trei.i nadert moet men over de rail lopen, zo dicht mogelijk bij de locomotief. De jongen die het laatst de baan oversteekt is winnaar. De kinderrechtbank van ooste lijk Londen heeft zes van die on verlaten, schoolbengels van elf tot twaalf jaar oud, tot een geld boete van 10 shilling veroordeeld en hun ouders dringend aange maand voortaan hun kroost wat beter in 't oog te houden. Spoorwegmannen zijn geen beulen Als bij een wonder zijn er tot nog toe geen doden te betreuren bij dit „spel." Dit hebben de onnozele spelers te danken aan de grote koelbloe digheid en de uiterst snelle re flexen van de machinisten die er steeds in slaagden tijdig uit alle macht te remmen, waardoor dan de treinreizigers meer dan eens op de grond werden gesmeten en vrij ernstige kneuzingen opliepen. De machinisten weigeren thans verder betrokken te worden in het spelletje-met-de-dood. „Wij zijn spoorweg-mannen, geen acro baten en nog minder beulen" zeggen ze. De politie is onmachtig. Zij kan niet alle spoorbanen in het oog houden. En zelfs „Is zij zulk een bende betrapt, lopen de jongens zo snel mogelijk weg... om het spelletje wat verder te hervatten. 0e liuurprijs keiraag» iWrh R- weet De koappnj» b i®e» 1*4 Wij maken U ywg oHerto. «1* 8 o* even W merk en nodal van U» opgeeft en ons vertell wal U wst-vetyoertft. Vadelo bagagerekken lijn elegant en toch oersterk Zij worden gemaakt »an dalen buizen, voorzien van een prachtige harde laklaag Het laadvlak van een Vadeto rek is volkomen plat De rekken «sten met 4 6 8 rubber toigdoppen op het dak en worden muurvast met rubber beklede span nen op Uw auto geklemd tonder het lakwerk te beschadigen. Handelsonderneming „VA0ET0' Burg. de Bmtnebw tb Telefoon 1830-1283 Zmjndrecht WILDE KONIJNEN thans 3.per stuk Kuikens Soepkippen Braadkippen Brusselse Poulardes KIEVITSEIEREN AAN DAGPRIJS Reigerstraat 11 Breda Tel. 8950 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geborene: Roemer Vis- scr-Snys, Breda; Jan Sehul- t>e-Van der Kley, 's-Herto genbosoh; Hanneke en Mar- joelintje Boer-Kwaks, 's- Hertogenboseh; Marita Wil- lems-Cuypers, Maastricht; Gerard Mulder-Hermans, Maastricht; Janneke Rom- pelberg-Deckers, Maastricht. Verloofd: Beb Maagden berg en Henk Kat. Hel mond Overleden: Marie Bloe men, 85 jaar. Zeist; Cornells Pleging, 71 jaar. Overveen; C. A. v. d. Leeden. 88 jaar, Vught; Jacobus Dekkers. 80 jaar, Moorveld: Pastoor G. Wiegerink. HaaKsbergc..; Hendrika Pannekoek, 83 jr., Zeist. Wij danken de goede God en geven hiermede met vreugde kennis van de geboorte van onze zoon, die bij het H. Doopsel de namen ontving Willibrordus, I.odewijk, Josephus, Maria. Th. Roelans F. Roelans-Adriaansens St.-Lidwina-ziekenhuis. Hulst, 7 april 1957. Hiermede betuig ik mijn har. telijke iiank voor de vele be wijzen van deelneming, on dervonden tijdens de ziekte en by het overlijden van mijn onvergetelijke vader JAN VAN GESSEL Corn, van Gessel Ovezande, 11 april 1957. DANKBETUIGING Mede namens onze kinderen en kleinkind, betuigen wij onze hartelijke dank voor de mooie cadeaus, die wij bij onze zilveren bruiloft van vrienden en kennissen moch ten ontvangen. Ook dank aan de K.J.V. voor het mooie geschenk. E. Valk-Verbeek Teerlingstraat 7, Clinge. April 1957. 362-0 PAARDEN RUNDVEE Voor de vlugge en prompte uitbet. van mijn op 27 maart 1957 onteigende koe, verze kerd bü de Onderl. Veeverz. Mij. te Hulst, betuig ik hier mede mijn welgem. dank. Ieder paarden- en veehouder kan deze Mij. ten zeerste worden aanbevolen. L. Segliers, - Philippine AANGEBODEN Truck, open laadbak, 5 1/2 ton. Op intekenbewijs. LOUISSE MIDDELBURG N.V. Gortstraat 6062. Tel. 01180-2146 Alléén bij vooruitbetaling. TE KOOI' AANÜKB. Wasmachinefabriek heeft was machines met lichte emaillebe- schadiging, gloednieuw met ga rantie f 145, centrifuges f 150, Desgewenst afbetaling. Depot Loopschansstraat 20, Breda, tel. 2275, Hoogstraat 116 Roosendaal Tel. 4121, Nieuwstr'aat 28 Ter- neuzen tel. 2410. 39077 Pruimers opgelet. Het nieuwe merk: NL lichte pruim is ge maakt van de fijnste overzee tabakken en bijzonder fris van smaak. Door de speciale verpak king kén NL niet uitdrogen en is blijvend vers. Onthoudt dat merkNL. 39082 TE KOOP GEVRAAGD Zich in goede staat bev. kinder- ledikant.je te koop gevraagd, behoorl. afmetingen. Walsoor- densestraat 5, Walsoorden Iets voor u zelf Of voor uw gezin U kunt het nu doen, want elke GROSCO- kruidenier geeft U bij de boodschappen èn spaargeld èn rente cadeau U kunt het GROSCO-geld besteden hoe en waar u zelf wilt met gratis' 10 DUIKERTJES 200 gram Agar Agar (een lust voor het oog, een streling voor de tong) g2 et met gratis 10 DUIKERTJES Japanse Perziken per blik f. 1.34 (rijk aan vitaminen) met gratis 10 DUIKERTJES 1 fles Siebrand Advocaat van verse eieren en brandewijn met gratis 80 DUIKERTJES Wij vragen voor ons administratiekantoor en Gegadigden dienen Mulo of een daaraan gelijkwaar dige opleiding genoten te hebben. Met event, ge maakte vakantieafspraken zal rekening worden ge houden. Geboden wordt een prettige werkkring met goede toekomstmogelijkheden en uitstekende sociale voor zieningen. Sollicitanten kunnen zich mondeling of schriftelijk aanmelden bij de af£. personeelszaken van VROOM EN DREESMANN DORDRECHT. WIJ VRAGEN Voor prima krachten, goede salarisregeling. Kor ting op privé aankopen in eigen bedrijf. Kans om vooruit te komen. Met eventgemaakte vakantie afspraken zal rekening worden gehouden. Gegadigden gelieven zich mondeling of schriftelijk te wenden tot de afdeling personeelszaken van VROOM EN DREESMANN DORDRECHT. N. V. Koninklijke Maatschappij „DE SCHELDE" Scheepswerf en Machinefabriek te VLISSINGEN vraagt voor haar kantoren Goede salariëring en goede sociale voorwaarden. Aanmel ding zowel schriftelijk als mondeling bij de afdeling personeelszaken, hoofdkantoor, Glacisstraat 165, Vlis«tn- len- 352-o-xxx De burgemeester van Oost- en West-Souburg maakt be kend, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 29 maart 1957, gelet op artikel 36, lid 4 van de Woning wet, heeft bepaald, dat een herziening in voorbereiding is van: a. het uitbreidingsplan achter het Oranjeplein en de Ritthemsestraat, het zg. plan „Nagelenburg"; b. het uitbreidingsplan achter de Julianastraat; c. het uitbreidingsplan ten zuiden van de Zeewijksingel tot aan de grens met de gemeente Vlissingen. Oost- en West-Souburg, 3 april 1957 GEMEENTE MIDDELBURG. Rectificatie. Middelburg, 2 april 1957. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat ter volgoening aan art. 13 der Waterstaatswet 1900 ter Provinciale Griffie, te Middelbudg, alsmede ter secreta rie der gemeenten ter inzage is nedergelegd een voor stel tot wijziging of aanvulling van het Algemeen re glement voor de polders of waterschappen in Zee land. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld van het voorstel kennis te nemen hun bezwaren daartegen aan de Provinciale Staten schriftelijk in te dienen uiterlijk 24 april 1957. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. DE CASEMBROOT, voorzitter. J. VAN TUINEN, wnd. griffier. COÖP. BOERENLEENBANK SINT-JANSTEEN. zal worden gehouden op ZATERDAG 27 APRIL a.s. om vijf uur bij Ed. Weemaes, alhier. De rekening, en balans over het afgelopen boek jaar en de voordracht van het bestuur voor ver kiezing van een lid van het bestuur en de raad van toezicht in verband met periodieke aftreding liggen op het kantoor der bank ter inzage. Komt tevens aan de orde: statutenwijziging en wijziging huishoudelijk reglement. Het ontwerp-.gewij zigde statuten en huishoude lijk reglement ligt ten kantore der bank ter in zage voor de leden tot na afloop der vergadering. HET BESTUUR. BRENG OP UW PAASTAFEL van BREDA Tel. 9288 Fijne Bruss. Poulardes Soepkippen Ragoutkippen Kippenpoulet ALLES VERS GINNEKENSTRAAT 85 Verse gem. kuikens 1 pers. Idem 2 pers. Braadkippen GEEN DIEPVRIES Voorts: Reeruggen - Reebouten - Wilde konijnen, enz. Verzending door het gehele land. Bestel tijdig s.v.p. KIEVITSEIEREN AAN DAGPRIJS Hofleverancier v.h. W. v. d. Waal Lekkere chocolade Paaseieren, grote en kleine puur, melk en wit ad 60 cent per 100 gram. Dubbele plakken chocolade, alle merken, Cote d'or Victoria, Minerva, enz. Melk en puur ad. f 1.95, Nootjes ad. f 2.15. Alle soorten repen chocolade van 10 ct. tot 25 ct. Gefoureerde koekjes f 1.65 de doos van 1 kg. Peperkoek, lekker en zacht 70 ct. Wit suiker (los) 83 ct. Beste zachte zeep 85 ct. per kg. 7 boekjes (dubbele Riz La) sig. papier voor 1.05 KOMT ZIEN, en neem tegelijkertijd ook wat spek mede. Mager spek ad. f 2.- per kg, vet spek ad. f 1.40 per kg., reuzel ad. f 1.30 per kg. HUISMOEDERS, laat vallen dat valt en komt di rect naar FREDDY VAN PEER. Aan de oude kerk te KOEWACHT (België). OVERHEMDENATELIER Veemarktstraat 55 GEVRAAGD: voor spoedige indiensttreding: Breda Tel. 9404 Ervaring en accuratesse vereist. Bij voorkeur met kennis van steno Zelfstandige accurate werker. Voor jongeman goede toekomst mogelijkheden. Schr. of pers. soil, worden gaarne ingewacht.

de Stem | 1957 | | pagina 4