Tieleman Dros Wie is dat Boon" Sillevis is 35 jaar bij de KLM Berging van Achilles (rad") Met één pond sterling J SN EL PO N lijmtbreukenenbreektsnelheidsrecords velpon ren ANDERS DAN HIER STUDIELOON DRIE CITATEN "ïumano*4 8°r:~nd.rd d. No. 9 AT EEN ONDERLIJKE ERELD ie ter ijke nten nering )ltooid 3 TWEEDE BLAD lasblaü DONDERDAG 11 APRIL 1957 MENING EN COMMENTAAR Verplichte W.A. voor gebruikers van motorrijtuigen de betere pleister Moskou stelt voor e van BLIKGROENTEN Nederlands schip wordt vastgehouden Bemanning verdacht van sigarettensmokkel Vlieg luigongeluk in Algerië staatsleningen wordt gestaakt UW TAFELWATEH Voöi familiegebruik, xjyijt\ literschroefflessen TELEVISIEPROGRAMMA Russisclï protest bij de V.S. UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroef flessen door O. Straminoff 19> x>r de gom •ordt mach- gaan tot aanvragen ring op de lingen. srpleeg- en waarvoor tot 'n orga- ind te ma- or een af- te nemen, kenbaar te ek van de r. van Ne llen b en w •neenschap- ;e Muziek- le orde di- aie woning- ET R.-K. »E enkomst in 7 heeft de ikötter, de van de le- voor de zie- e dames van ïaar mede- 'erkoop van 13 mei a.s. jrERS- LLING slagers-vak- A.I.-gebouw de firma e ere-prijg een eerste ternationaal LUB. in het pa. een Credo- sling van de pgericht. Als J. Talboom CREDIET- ge groei van ïen, heeft de Amsterdam gericht in de De proef- tap begint op jft dit agent. »d, hetwelk eksplaats als ruitgang be- EEFT JUR meentehuls" ild het feest- ter bespre- eiten. Bij de den gekozen A. De Moor en en E. de verwachten, Koninginne- programma IEN groot mo- folleman vo- pade in de e eerste hui- t in het Uit- lil te voort- e werkzaam- igen stopzet- hij dinsdag iet werk be- zijn de plan- en. waaraan ijn we goed voorlopig ze- waaronder nieuwe bur- bendyke. de ilaats hebben ■gadering van woensdag 24 faillissement dol, verzeke- ias van Gent, üur. mr, G.A. :eer en Water gisteren de entrale te 's- gebruik ge- de automati- ■keer in ons elexdienst van geleden opge- Nederland bij ■schrijvers ge- ale telexver- open tien jaar 46 nog slechts aar Nederland leg dit in 1956 slaapzaal. Het huis der uur: Omstre- ■a: Marty. Ln- ouwburg: Zee- 1 - P)E Suezcrisis en de grote stakin gen hadden het somberste doen vermoeden omtrent de stand der Britse economie. Er liepen zelfs al weer geruchten over een devaluatie van het pond sterling. En zie, daar komt de miljoenennota plotseling alle ongerustheid wegvagen. De conservatieve regering durft het aan, de belastingen met ruim één miljard gulden te verlagen. En dan blijft er nog een overschot op de begroting van een kleine 5 miljard gulden. Ten aanzien van de inkom stenbelasting wordt er speciaal wat gedaan voor de middengroepen in de ruime zin van het woord. Maar iedereen zal profiteren van een ver laging van de omzetbelasting. De benzineprijs kan ook weer een stuk omlaag. Én bijzonder veel geest drift wekt het in een land als En geland, dat er geen vermakelijk heidsbelasting meer zal worden ge heven van sportgebeurtenissen en toneelvoorstellingen. Met zulke maatregelen zal de conservatieve regering zeker weer een stuk van haar sterk ingeboete populariteit herwinnen. Engeland is blijkbaar weer over de periode van de be stedingsbeperking heen. Het durft zijn economie weer te injecteren met nieuwe bestedingsprikkels. Het is dus wel anders dan in ons land, waar de vennootschapsbelasting omhoog gaat, verzwaringen worden aangebracht in de omzetbelasting en ook nog gepiekerd wordt over een verhoging van de inkomsten belasting, die juist de middengroe pen zal treffen. Inmiddels moest minister Thor- neycroft ook deze waarschuwing plaatsen: De produktiviteit stijgt in Engeland minder snel dan in de U.S. en in Duitsland. En dat kan zich op de duur wreken. Een waarschuwing, welke, gelo ven we, ook voor ons land moet gelden. TN het Eerste-Kamerdebat over het onderwijs is het opgevallen, dat professor Schermerhorn zich met nadruk heeft gekeerd tegen de gedachte van een studieloon voor studenten. Geen student voelt zich in dienst van de hogeschool, zei hij. Dit hoort meer thuis in een regime, dat ik allerminst kan bewonderen. Het merkwaardige is. dat dit denk beeld van een studieloon in de Tweede Kamer door de socialisten steeds naar voren is gebracht als een eis van ware democratie, als een logisch uitvloeisel van het stre ven naar het openen van hoger- onderwijsmogelijkheden voor alle begaafden. Het werd minister Cals dan ook steeds kwalijk genomen, dat hij er niets van moest hebben. Men ziet hier weer een duidelijk bewijs voor de stelling, dat „het socialisme" geej eenheid garan deert ten aanzien van praktische politieke vraagstukken. Dat doet het Christendom natuurlijk ook niet. Doch aan partijen, die zich op deze grondslag vestigeh, wordt door de socialisten juist om die reden „onnatuurlijkheid" verweten. LIET anti-revolutionaire „Trouw" (hoofdredacteur het Kamerlid Bruins Slot) blijft tamboeren op dezelfde trom. Het citeert nu twee uitlatingen. Een van Evert Vermeer, die heeft gezegd: „Er komt een huurverho ging met afroming of er komt geen huurverhoging." En een andere van de Volkskrant: ..Men moet de grootste partij (de PvdA) niet zonder noodzaak in de oppositie dringen." Waarna het a-r- blad als zijn be sliste mening stelt: „De parlementaire democratie wordt in Nederland tot een bela chelijke zaak, indien de aanvaard baarheid van wettelijke maatrege len uitsluitend wordt bekeken van uit het gezichtspunt dat men de PvdA niet in de oppositie wil heb ben. ,,De zakelijke overtuigingen over wat een goed regeerbeleid is, moe ten ten slotte doorslaggevend zijn. „Men zal, wil men van een be leid dat men in wezen verkeerd vindt afkomen, de consequenties daarvan moeten aanvaarden. Ook op het stuk van de kabinets formatie." Deze drie citaten tonen aan, hoe het huurontwerp dwars op de stroom gaat liggen en hoe de anti revolutionairen er een crisis voor over hebben, om het te torpederen (Advertentie) Opgepast voor kille dagen! Draag de warmte mee in anti-reuma wol. Brei met Neveda Reumanon. Let op de „R" op de omhand! Minister Samkalden heeft in zijn memorie van antwoord op de Rijks begroting de Eerste Kamer meege deeld, dat er een wetsontwerp in voorbereiding is, tot regeling van de verplichte aansprakelijkheidsverzeke ring van gebruikers van motorrijtui gen, rijwielen met hulpmotoren e.d (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) SPtRCI£M*$ Het uit Groningen afkomstige Ne derlandse vaartuig ,,Kars" mag tot nader order niet uit de haven van Kopenhagen vertrekken, omdat de Deense politie de gezagvoerder en verscheidene leden van de beman ning ervan verdenkt betrokken te zijn in een grootscheepse smokkelarij van sigaretten. De Kopenhaagse politie koestert reeds enige tijd de verdenking dat elke maal, dat de ,,Kars" Kopenha gen aandoet, een grote hoeveelheid sigaretten aan wal wordt gesmok keld. De gezagvoerder wordt ervan be schuldigd 115.000 sigaretten in Ko penhagen te hebben binnen gesmok keld en verkocht, doch de politie is ervan overtuigd dat deze zaak veel grotere afmetingen heeft. Zolang het politie-onderzoek niet voltooid is, mag de „Kars" het an ker niet lichten. In een van de grote barakken op Schiphol troont Leen Sillevis achter een bureau. Zijn klare ogen kijken je uit een imposante kop rustig aan. Ja, hij is nu 35 jaar by de K.L.M., een mensenleeftijd. In 1922 was hij door Soesterberg „eventjes" uitge leend aan de maatschappij en dat „eventjes" betekende: niet minder dan 27 jaar in de lucht en daarna al weer acht jaar aan de grond, te genwoordig als chef van de afdeling intern transportmateriaal van de K.L.M. Eerst woensdag is in Algiers ver nomen, dat vorige week donderdag een militair vliegtuig, dat technici overbracht naar Fort Flatters, te Djanet is neergestort. Er zouden een tiental doden en gewonden zijn. Het Sovjetrussische nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat de regering en de communistisehe partij van de Sovjet-Unie aan de Russische arbeiders voorgesteld hebben met in gang van 1958 het uitgeven van staatsleningen te staken. Daartoe zou slechts worden over gegaan, wanneer de arbeiders zouden goedkeuren, dat de reeds uitgegeven leningen pas over 20 tot 25 jaar worden afgelost. Zelfs na afloop van deze termijn zou het volgens Kroestjev niet moge lijk zijn om in één keer de 260 mil jard roebel van de tegenwoordige staatsschuld af te losen. Hoewel de leningen vrijwillig zijn, wordt bij elke uitgifte bij ministerieel besluit het bedrag vastgesteld, waar voor door de arbeiders moet worden ingeschreven (in 1956 3 a 4 weken loon). Sedert het einde van de oorlog hebben de Russen aldus voor 300 miljard roebel ingeschreven. De Duitse firma Ottar Harmstorf uit Hamburg tracht op het ogen blik met twee bergingsvaartuigen, de O Ca ar Harmstorf 1 en 9, het wrak van 't kustvaartuig „Achilles", dat enige weken geleden bij West- kapelle strandde, te bergen. Het voorschip van de „Achilles" hebben de bergers van Harmstorf reeds vrijgespoten uit het zand. Als ook het achterschip helemaal vrij is, zullen er vier kabels onder het schip worden doorgetrokken, waar na men bij slecht weer het schip nog verder het strand op zal zetten en bij mooi weer naar de haven van Vlissingen slepen. De bergers hebben in de romp een rond gat ontdekt met de bramen naar bin nen gekeerd zodat men aanneemt dat het schip bij het vlottrekken op een paal is getrokken. Op de foto ziet men v.l.n.r. de Harmstorf 9, de Harmstorf 1 en het wrak Achilles tijdens de werkzaamheden. Er was een tijd, dat hij, het proto type van de „vliegende" Hollander, alle vijf werelddelen kende. In 1918 haalde hij zijn internationaal vlieg brevet en vier jaar later werd hij verkeersvlieger. In mei 1949 zei Plesman tegen hem: Je hebt nu lang genoeg gevlogen, er is een stoel voor je. Boon. Toen had hij vijftig Indiëvluchten achter de rug, bleek hij niet minder dan 23.000 vlieguren op zijn staat van dienst te hebben en was hij veel vuldig luchtmiljonair. Dat was in vogelvlucht de vliegcarrière van „Boon" Sillevis. Ja, hoe hij aan die naam „Boon" komt. weet hij zelf niet. Het moet uit zijn militaire tijd op Soesterberg zijn. maar de oor sprong ligt volkomen in het duister. In mei 1949 kwam hij dus aan de grond. Hij werd contactman tussen vluchtuitvoering en het technisch be drijf van de K.L.M. Niemand was beter geschikt voor die functie dan Sillevis. Hij kende immers alle vliegtuigtypen, hij had gevlogen met de kleine de Havilland tot de moder ne Lockheed „Constellations" toe. Een speciaal punt trok Sillevis aan, n.l. de vertraging, die toentertijd vaak ontstond bij de belading van het vliegtuig. In 1951 begon de af deling intern transportmateriaal te werken. Eind 1955 werd de afdeling gereorganiseerd en kreeg haar hui dige vorm. Toen in 1949 Sillevis met dit werk begon hield hij zijn kan toortje in een.... auto. Nu heeft hij een eigen barak, heeft tekenaars en technici tot zijn beschikking. Sillevis ging bij de opbouw van de afdeling intern transportmateriaal uit van de gedachte, dat het gereed schap diende te worden aangepast aan de werkzaamheden, welke ermee moesten worden verricht. Dat bete kende tevens zoveel mogelijk stan daardisatie en mechanisatie. Toen Sillevis begon met deze arbeid had hij weinig materiaal, nu zeven jaar later heeft hij een park van 2400 stuks, verdeeld over benzine-, Diesel en elektrische tractie, over rollend niet-motorisch en niet-rollend tran sportmateriaal. Het sjor- en stuwma teriaal voor de lading van de vlieg tuigen behoort ook tot zijn afdeling. En dan de voorzieningen, die voor bijzondere vluchten moeten worden getroffen. Met succes heeft hij een koelcel laten bouwen voor het verzen den van serum naar Venezuela. De afdeling van Sillevis zet stallen in de vliegtuigen voor het vervoer van gei ten, koeien, veulens en andere dieren. De tijden zijn veranderd, laat Sille vis zich ontvallen. Vroeger was het pionierswerk. Het vliegen was avon tuurlijk, maar met strenge zelfdisci pline. De vliegers bemoeiden zich overal mee. „Je was gezagvoerder naast God". De luchtvaart is vooral na de tweede wereldoorlog met enor me sprongen vooruitgegaan. „Denk eens aan de nieuwe vloot van de K. L.M.!" (Advertentie) Heeft U Uw briefkaart klaar, om nummer acht van onze lenteprijsvraag te noteren? Hiernaast vindt U zijn portret. We maken van de gelegenheid gebruik, om deelnemers erop te wijzen, dat de oplossingen pas na 27 april a.s. dus nadat alle zestien portretten geplaatst zijn moeten worden ingestuurd. Op dezelfde briefkaart schrijft U dan een rijmpje van twee regels en dit moet betrekking hebben op „De Stem". SCHEDELS 't Een clubje jongelui uit Her- J mannsburg in Australië heeft in korte tija 20.000 gulden verdiend met 't inleveren van J dingo-schedels. Deze wilde honden richten veel schade aan en de regering heeft dan J i ook de prijs van 10 gulden t J per dood exemplaar beschik- J baar gesteld. Men overweegt zelfs de vangprijs te verho- gen tot 20 gulden. Wanneer men de schedel inlevert is het f genoeg. De jongelui hoorden van het geval en togen op J jacht. Met resultaat. J Scène In een bioscoop te Broadhurst ging plotseling het licht uit tijdens een liefdes-scène op het witte doek. De toeschouwers dachten, dat dit bij de film hoofde en wachtten dus geduldig tot de tedere omhelzingen van de filmartiesten weer door iedereen gezien mochten worden. Toen de elektriciteit weer werd in geschakeld gingen de minnende mensen op het doek onverdroten verder. Deur Banken in New York hebben luchtdeuren in gebruik genomen om mensen die bepakt en beladen bin nen komen of naar buiten gaan het open wringen van deuren te bespa ren. In de plaats van de deuren wordt nu nog slechts een lucht stroom gaande gehouden, die het haar of de kleding van dames niet in de war brengt, maar die hon den en zo op eerbiedige afstand houdt, 's Nachts komen er (met het oog op eventuele bankrovers) weer oucterwets degelijke deuren voor in de plaats. Slaper Een man heeft drie maal ach tereen een traject van de onder grondse trein in Londen meege maakt, omdat de conducteur het jammer vond hem te wekken. „Wie weet", zo redeneerde deze man, hoeveel zorgen hij op het ogenblik aan het vergeten is". Toen de slaper wakker werd, maakte hij ruzie, omdat men hem niet tijdig had gewekt. Opvoeding „Baboesjka", de Russische groot moeder, moet een politieke herop voeding krijgen, aldus luidt het con signe, dat door het tijdschrift „De Agitator" aan de propagandisten is gegeven. Het blad, dat een uit gave van het centrale comité van de Russische communistische par tij is, schrijft, dat een aantal moe ders en grootmoeders verre van so cialistisch denken. In talrijke gezin nen zijn het echter de voornaamste opvoeders van de toekomstige ge neraties en 't is moeilijk te zeggen welke invloed groter is, die van de school of van „Baboesjka" aldus het blad, dat een communistische opvoeding van de grootmoeders en huisvrouwen dan ook aanbeveelt. Vaderlijk Een zesjarig jongetje te Vancou- ver in Canada, die zei een eigen baby te willen hebben, heeft een kind van vier maanden ontvoerd. Drie kwartier na het verdwijnen van de baby werd zij teruggevonden. De politie zei dat de knaap te jong was om hem in staat van beschuldiging te stellen. En mijnheer Hendrikse, hoe gaat het met de lichaamsoefeningen De dokter heeft me nu weer paardrijden voorgescheven. En ben je daar al van afgevallen? Ik niet, maar het paard wel VRIJDAG 12 APRIL HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,35 Lichte muz, 9,00 V. d. zieken 9,25 Waar voor uw geld 9,30 Gram. 9.35 Waterst. 9,40 Gr. 10,30 Morgendienst 11,00 Orgelspel 11,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 12,00 Bas èn piano 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Metropole ork. 12,55 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,25 Radiofilharm. ork. 15,20 Voordr. 15,40 Zigeunerkwint. 16,00 Caus. 16,15 Gram. 16,30 Instr. trio 17,00 Voordr. 17,20 Vocaal ens. en orgel 17,40 E-eursber. 17,45 V. d. jeugd 18,00 Stemmen van overzee 18,15 Kon. Mil. Kapel 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Regeringsuitz.: Rubriek verklaring en toelichting: ir. C. J. van Meel: Parlementaire ontmoetingen in Paramaribo. 19,20 Regeringsuitz.: Emri.- gratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Gram. 19,40 Viool en piano 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21,00 Promenade ork. en solist 21,55 Klankb. over de bestrijding der kinderverlamming 22,40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23 00 Nws. 23,15 Muzikale caus. met illustratie 23,50-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijding. 'VARA: 10,20 Orgelspel 10,55 V. d. kleuters 11,15 Alt viool en piano 11,35 Wat doe je voor de kost. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Promenade ork. 13,55 Beurs- ber. 14,00 Koorconc. 14,30 Ter gedachte nis Pol de Mont 14,55 Gevar. progr. VA RA: 16,00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Roemeens ork. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Klankb. over kamperen. VP- ,RO: 19,30 Wat geloven Vrijzinnig Pro testanten? caus. 19,50 Ber. 20,00 Nws. 20,05 Boeken 20,10, Filmrubriek 20,20 Voordr. m. muz. 20,35 Het 10e wereld congres van wereïdfederaïisten. dat dezu zomer in 's Gravenhage wordtgehouden 20,45 Het gezin als levenscentrum, caus. VARA: 21,00 Dansmuz. 21,40 Leert uw landgenoten kennen 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Lichte muz. VPRO: 22,40 Aanne ming, caus. 22,45 Avondwijding. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Muziek en dans 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Duitse les 18,00 Gram. 18,10 Vdordr. 18,20 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Symf. ork. en, koren 22,00 Nws. 22,11 Internat. Radio Universiteit 22,30 Orgelconc. 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Omr. ork. 14,00 Hoorsp. m. muz. 15,32 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Kamermuz. 20,50 Gram. 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. VRIJDAG 12 APRIL NTS: 21.00 Polowetzer dansen, gefilmd fragment uit de opera Prince Igor 21,10- 22,00 Het atoomtijdperk, film 22,00-23,00 Relais v. d. Vlaamse TV: Europese bil jartkamp. drie banden. VLAAMS BELGIë: 19,00 V. d. jeugd 19,06 TV-rebus 19,30 Nws. en weerber. 20,00 Schipper naast... Mathilde 20,35 Filmfragmenten 21,05 Boemerang 21,50 Zangrecital 22,05 Europese biljartkam pioenschappen over drie banden te Ant werpen. (Advertentie) Naar Tass meldt, heeft de Russi sche regering bij de Ver. Staten ge protesteerd tegen wat zij noemt dis criminatie tegen drie Russische sche pen, die in het begin van dit jaar het Panamakanaal zijn gepasseerd. Het ene schip was zeven uur opge houden door een politieonderzoek. De andere twee kregen gedurende de vaart door het kanaal politie aan boord en werden gevolgd door een kotter van de politie. SPA T1 „Goed", besloot Francis P, einde lijk kort en bondig het gesprek, „we zullen zien, hoe we deze knoop ont warren. Weliswaar kan Sparkes mo menteel zonder die documenten niets tegen mij beginnen, maar... ik moet je eerlijk zeggen, dat die zogenaamd koelbloedige houding van Rogers me allerminst bevalt. Wie zegt je, dat de diefstal niet te voren met een bepaald doel op touw gezet is, om Sparkes te pressen zo snel mo gelijk te handelen, en hem ertoe te nopen om ze in zijn bezit te krijgen? Stanley Rogers is een uitgeslapen schurk, en het is dus zaak het pro bleem ook eens van die kant te be kijken". Diep met de handen in de zakken, welhaast aan volslagen wanhoop ten prooi, slenterde Ben Morris langs de grote Parijse boulevards, zonder zich blijkbaar van het uur van de dag bewust te zijn of ook maar iets of iemand om zich heen te zien. De dag neigde reeds naar de avond, maar hij had geen oog voor de licht reclames, die door hun schittering van kleui;en de uren nog wat sche nen te willen rekken. Plotseling schrok hij op. Hij voelde duidelijk, dat iemand hem van terzijde aan staarde, met de merkwaardige blik van mensen, die in onzekerheid ver keren omtrent de identiteit van de persoon, die zij voor zich hebben. Meteen hoorde hij, dat degene, die hem zo scherp opgenomen had, on middellijk na hem gepasseerd te zijn, was blijven staan. Ben Morris noch tans vervolgde zijn weg. Wat voor belang stelde hij nog in de mensen, of in de wereld om hem heen. Maar op datzelfde moment deed zich een bekende stem naast hem horen: „Waarom doet u, alsof u me niet kent, mijnheer Morris?" zei een meisjesstem in een eenvoudig, maar buitengewoon goed zittend mantel pakje, dat vragend naar hem op keek. „Waaraan heb ik dit ver diend?" Het was, alsof opnieuw alle kleur in de wereld terugkeerde, toen hij in de ogen van het meisje staarde. Het was het verkoopstertje uit het Louvrc. Werktuigelijk stak hij de hand uit, en snel gleed haar onder zoekende blik langs zijn gelaat en ge stalte. Waarom droeg hij zijn chauf feursuniform niet, en waarom zag hij er zo uitermate betrokken uit? „Ziek geweest?" luidde haar be langstellende vraag, toen hij bleef zwijgen, en langs haar heentuurde. „Ontslagen!" antwoordde hij op doffe toon en meteen was haar de hele situatie duidelijk. Want zij had nu reeds lang genoeg in de wereld van het nuchtere vraag en aanbod verkeerd, om tenvolle de omvang van dit ene simpele woord te begrij pen. Ontslag immers betekende in hun kringen hetzelfde als ellende, zorg, verdriet, zonder enige hoop op uitkomst. Maar het volgende mo ment had zij zijn arm genomen, trok die door de hare, en vóór hij zich eigenlijk rekenschap gaf van wat er gebeurde, waren zij opgenomen in de dichte drom van mensen, die zich in de richting der Champs Elysées spoedden. Heel in de verte achter de Triomfboog spoot het licht uit on zichtbare bronnen op als een fontein van kleurige serpentines. Zonder te spreken, wandelden zij verder, arm in arm, en reeds kwam het verruk kelijke aroma van het Bois de Bou logne hen tegemoet. Eerst toen zij onder de statige, eeuwenoude krui nen van de Allee de Longchamps liepen, verbrak zij het zwijgen. „De wereld is groot en de moge lijkheden zijn talrijk, voor iemand, die werkelijk weet, wat hij wil", zei het meisje. „Komaan, wat nu voor ons een ramp lijkt, blijkt morgen aan de dag een uitkomst te zijn ge weest". Het waren simpele, maar welgemeende woorden, en de toon, waarop zij geuit werden, ontroerde hem zodanig, dat het hem onmogelijk was een syllabe uit te brengen. Wat hem het meest getroffen had, was, dat zij hem niet naar de reden van het ontslag gevraagd had. Zij aanvaardde het met het collegiale medevoelen van iemand uit zijn we reld, de wereld der dienstbaarheid, waartoe zij immers ook behoorde. Het was hem te moede, alsof in de groeiende duisternis van de avond een late zonnestraal haar weg vond door de statige kruinen der bomen, die zich boven hun hoofden koepel den, en in een wereld scheen, welke tot nu toe haar poorten voor hem gesloten gehouden had. Had hij, de zo verwende en tussen miljoenen op gegroeide jongeling, ooit het grote wonder van belangeloze vriendschap gekend? Het werd hem plotseling warm om het hart, en op dat ogen blik werd in hem een diepe genegen heid geboren voor het meisje, dat aan zijn zijde ging, het meisje, dat niets van hem wist. dan dat hij Ben Morris, de chauffeur thans de ontslagen chauffeur van een haar onbekende meester was. En ondanks dit weinige, dat zij van hem wist, stelde zij toch zulk een onvoor waardelijk vertrouwen in hem! Uit de restaurants van de Pré Ca- telan, waarheen het verstrooiing zoe kende Parijs zich spoedde, drongen de eerste maten van een jachtende, ritmische dansmuziek tot hen door. „Ik herinner me", wekte het meis je hem eindelijk uit de droom, „dat ik als kind dol op dansen was. Maar de laatste jaren had ik er zelden meer gelegenheid voor". Haar stem kreeg plotseling een buitengewone le vendigheid. „Ik had vandaag een bui tenkansje", riep zij uit, „en ik zou dolgelukkig zijn, wanneer ik weer eens in een omgeving zou kunnen vertoeven, waai de gedachten een andere richting nemen. Maar wat kan een meisje doen zonder geleide? Het gelukkige toeval heeft u echter vanavond op mijn pad gevoerd, en ongetwijfeld heeft u evenzeer behoef te aan afleiding als ik. Mag ik mij dus aan uw goede hoede toevertrou wen. en zij keek hem guitig van terzijde aan, „wilt u dan als tegen prestatie mijn gast zijn?" De uitnodiging was even tactvol als delicaat gesteld, en toch voelde Ben Morris hoe hem het bloed naar de wangen steeg. Hij de gast van een meisje, hij. Al zijn trots kwam hier tegen in opstand. Maar., aan de andere kant was daar het groei ende verlangen een gehele avond in haar gezelschap .te kunnen doorbren gen, en na een korte, doch heftige innerlijke tweestrijd die haar niet ont ging, antwoordde hij: „Goed dan, op één voorwaarde, al thans wanneer een man in mijn positie het recht heeft voorwaarden te stellen". „En die is?" Het was duidelijk, dat zij brandde van verlangen de voorwaarde te leren kennen. „Dat u mij uw naam zegt, zodat ik de gelegenheid hebben zal, wan neer ik straks weer in een nieuwe betrekking zal zijn geslaagd, op mijn beurt voor een avond als uw gast heer op te treden." Een onderdeel van een seconde aarzelde het meisje. Dan nam zij een kaartje uit haar handtasje en overhandigde het hem. Bij het licht van het nabije restaurant, las hij: Mary E. Rees, Rue du Progres 42. Toen borg hij het als een kostbaar kleinood in zijn portefeuille, bood haar opnieuw de arm, waarna zij samen het restaurant binnenstapten. In de illustere dans- en eetgele genheid, die de naam van Pré Cate- lan droeg, heerste een vrolijke en ongedwongen atmosfeer. Een uitgele zen publiek vulde de zaal. Correct en geruisloos zweefden de kelners met hun uitgezochte schotels tussen de gasten rond, en hier en daar knal de reeds een champagne-fles. Kwam het doordat het meisje door haar eenvoudig, zij het dan van buiten gewoon goede smaak getuigend mid dagtoilet enigszins uit de toon viel van de grotendeels in avondkleding gestoken bezoekers, of trok zij om een andere reden de aandacht? Een feit was het in elk geval, dat een ieder naar haar kek. Zij echter keek naar niemand. Rustig en heel op haar gemak, als was zij in een dergelijke omgeving een dagelijkse gast, liet zijn gezel lin zich een tafeltje wijzen, vanwaar men een uitstekend uitzicht op de dansvloer had. En daar werd Ben Morris, de ex-chauffeur, met één slag weer de man van de wereld, die John P. eens geweest was. Steels- gewijze sloeg zijn gastvrouw hem ga de, terwijl hij het menu samenstel de en orders gaf aan de ober, die ijverig alles op een blocnote noteer de. Hoe ongedwongen ging hem dit alles af, en met welk een zekerheid en gemak bewoog hij zich in deze mondaine omgeving. Ja, hij zag er nu bijna voornaam uit in zijn toch heel eenvoudig donkerblauw colbert kostuum. Toen hij zijn orders gegeven had, keek hij haar glimlachend aan, en stelde haar voor te gaan dansen. Zij stonden op, en even later zweefden zij over de heerlijke gladde dans vloer. Ben Morris merkte op, hoe bij na alle blikken der aanwezigen op het meisje gevestigd waren. Hoe ver rukkelijk danste zij! Hoe stralend zag zij er nu uit! Al zijn zorgen gleden van hem weg, al het leed, dat hij de vorige nacht, en de daaropvolgende voor hem zo uitermate moeilijke dag, had doorgemaakt, was als bij toverslag verdwenen. En harerzijds steeg Ma ry's trots op haar partner met de minuut. Met welk een zekerheid leid de hij: alle tot de meest ingewikkel de passen kende hij. Welk een genot was het met hem te dansen. Toen de muziek even later een tango in zette en zij vrijwel de enigen waren die zich op de dansvloer waagden, ging er zowaar een spontaan applaus uit de rijen der gasten op, toen zij, na in voorbeeldeloos ritme de moei lijke dans ten einde te hebben ge bracht, hun plaatsen weer opzochten. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3