Nieuw Stationsplein te Goes Hulst bouwde zich niet zeven maar negen torens Pater Kleene sprak over „De lijkwade van Turijn" Diploma's uitgereikt van Horeca-cursus Yzendijke Duitsers willen „Achilles" komend weekeinde bergen Dijkverzwaring in de Brede Watering vergt 3 miljoen Tweemaal groter dan het oude Blinde passagier van 4 jaar j Overzicht Automatizering telexnet voltooid DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 APRIL 1957 Aangrijpend verhaal over Christus' lijden Na 2000 jaar Officiële Dubllkatie Proefritten op de Zeeuwse lijn Uitzending Goede Week plechtigheden te Hoeven Hoogwaterstanden Tewaterlating van Panamees schip Herkozen in hoofd bestuur B.B.M. mm Walcheren MIDDELBURG Statenzaal weer vol niet vrouwelijke handwerken Zuid-Beveland GOES Met griezelige regelmaat sloeg eens per eeuw de bliksem in Z-Vlaanderen TERNEUZEN Installatie burgemeester Krabbendijke Faillissementen AGENDA Vandaag ST HET„ De elektrificatie van de Zeeuwse lijn heeft heel wat werk met zich meegebracht en niet langs de spoorbanen alleen. Nieuwe perrons voor het twee-richting verkeer kwamen tot stand; het Goese station werd in- en uitwen dig gerestaureerd en kreeg een nieuwe rij wielbergplaats. Diep hebben de N.S. in de beurs getast. Ook het Goese gemeentebestuur bleef niet ichter. Het greep het feit der elektrificatie en het opruimen der oude rijwielbewaarplaats aan om 't Stationsplein, dat aan de behoeften van het verkeer, in de meest uitgebreide zin van het woord, niet meer voldeed, radicaal te moderniseren en te vergroten. Voor de Passietyd had het bestuur van het r.-k. Vrouwengilde te Terneu- zen geen betere inleiding kunnen kiezen dan die Pater Kleene van het Igna- tiuscollege te Den Haag heeft gehouden over hetgeen geleerden van verschillende richtingen zowel in geloofsovertuiging als in wetenschap in de loop der laatste decennia vooral hebben gezegd over de Lijkwade van Turyn. Een lijkwade, oorspronkelijk drie meter tachtig lang en een meter tien breed, waarop ogenschijnlijk onduidelijk een afdruk staat van het lichaam van Christus, nadat hij door Nicodemus, Josef van Aximathea en de Heilige Vrouwen van het kruis was afgenomen en in een linnen doek werd gewikkeld, om vervolgens in het graf te worden gelegd. Het is alsof God na 2000 jaren de moderne mens, die meent door zijn wetenschap alles te kunnen verkla ren. die sceptisch staat tegenover alles wat met het geloof heeft te maken, ons de fotografie heeft ge geven om voor de eerste maal te la ten zien het lichaam en het gelaat van Christus. Toen in 1931 voor de eerste maal een foto van de Lijk wade werd gemaakt, liet de foto graaf, zijn vermeende negatief van schrik bijna uit de handen vallen. Want hij zag daarop niet alleen in plaats van het negatief het positief, maar bovendien veel scherper de omtrekken van het lichaam van een mens. Sedertdien hebben geleerden: schil ders, beeldhouwers, exegeten, apolo geten en wiskunstenaars zich hier mede bemoeid. Zij hebben heel veel kunnen verklaren; maar zij hebben ook verschillende vragen onbeant woord moeten laten. Met allerlei proeven heeft men geprobeerd de af drukken in de Lijkwade, die in de Koninklijke Kapel van de kathedraal van Turijn wordt bewaard, te ver klaren. Want hoe is het mogelijk, dat een doek, die met een gewicht van ongeveer zestig gram op een lichaamrust. een dergelijke afdruk kan vertonen. Afdrukken Met behulp van lichtbeelden toon de Pater Kleene de verwondingen, die op het Lichaam van Christus zijn aangebracht. Hoe wiskunstenaars hebben kunnen verklaren op welke wijze Jezus aan de geselkolom werd gebonden. Op welke manier de won den aan het hoofd en op het lichaam zijn ontstaan, want ook medici en chirurgen hebben hierover hun licht laten schijnen. Van het hoofd tot de voeten heeft de inleider al deze ver wondingen en bloedsporen verklaard. Hij heeft daarvoor een zeer gron dige studie gemaakt, want niet min der dan zes duizend werkèn zijn over de Lijkwade van Turijn verschenen. Men staat inderdaad voor verschil lende raadselen. Maar anatomisch verklaard, kan men zich veel beter een denkbeeld vormen van de wijze waarop Jezus is ter dood gebracht. Vooral de wetenschap op het ge bied van de moderne chirurgie heeft verschillende verklaringen kunnen ge ven. En wanneer men de afbeeldin gen zag van het gelaat van Chris tus dan moet men inderdaad toege- financieringsstop herstel baar beschadigde schepen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de termijn voor de aanvrage van financiële tegemoet komingen ingevolge de artikelen 8, 71 en 72 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden sluit op 31 augustus 1957. Een en ander betreft de uitke ringen, kredieten of rentevergoedin gen, welke men onder bepaalde voor waarden voor het herstel van oorlogs schade aan schepen kan vragen boven een reeds vroeger ontvangen bijdrage naar het prijspeil van 9 mei 1940, dan wel boven een reeds ontvangen uitkering uit hoofde van de Zee. en Luchtvaartverzekeringswet 1939 of de gratis-molest-regeling voor de bin nenvaart of soortgelijke uitkeringen. Voor sommige van deze gevallen gold reeds een eerder aflopende termijn ingevolge de Uitvoeringsbeschikking Vervangingswaarde: deze termijn blijft dan van kracht. Aanvragen kunnen tot genoemde datum worden ingediend bij het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, afdeling Vaartuigen, Heemraadsingel 241 Rotterdam. 807-00 ven, dat dit het moet zijn. Natuur lijk zijn er nog velen, die dit kun nen toegeven, maar desondanks niet willen of kunnen geloven, dat deze afdrukken het Lichaam van Gods Zoon voorstellen. Maar wel moeten zij erkennen, dat dit een mens moet zijn geweest, die op een verschrikke lijke manier gestorven is. Het verklaart zeker verschillende teksten uit de H.Schrift, zoals de in leider zei: overdekt van het hoofd tot de voeten met wonden" en „kron kelend als een aardworm in zijn bloed". Pater Kleene merkte op, dat de meeste afbeeldingen van Christus aan het Kruis niet echt kunnen zijn, omdat ook Christus in Zijn Lijden zich moet hebben gekronkeld onder de verschrikkelijke geselslagen, waar aan men nauwkeurig kan zien op welke manier zij werden toegebracht. Ook wanneer de mens aan het kruis hing, gaf dit ontzettende pijnen, het geen is bewezen wanneer mensen tij dens de oorlog in de concentratiekam pen op ongeveer dezelfde wijze wer den opgehangen. Het was een bitter relaas, juist door zijn wetenschappelijke gegrond heid. Terrein van de Spoorwegen werd symbolisch voor f 1,aangekocht, met de verplichting om het nieuw te bestraten. Ook van de veiling werd een stuk grond bekomen en zo kon men een plein scheppen van ongeveer 1800 m2 dat bijna tweemaal groter is dan het oude. Het doorgaand verkeer komt nu aan zijn trek en de vele busdiensten vinden er een behoorlijke standplaats. De oude keien zijn verkocht naar België en een oppervlakte van 1250 m2 is nu bestraat met fraaie gelijk matige betonklinkers, sterk en mooi van tint enGoes fabrikaat. Om het geen steemassa te doen worden is ongeveer midden in het plein eén terrasvormig plantsoen uit gespaard van 240 m2, dat voor de fleurige en frisse noot zorgt. De entree van Goes aan deze zijde is nu af en maakt een grootsteedse indruk. Volgende week wordt het nieuwe plein in gebruik genomen. Gisteren zijn, tussen het normale verkeer met de diesels door. verschil lende proefritten gemaakt met elek trische treinen op het baanvak Roo sendaalVlissingen. Zover we konden nagaan functio neerde alles goed en met een gerust hart kan de officiële opening van de geëlektrificeerde Brabants-Zeeuwse lijn op donderdag 18 april tegemoet worden gezien. Vanaf die datum zullen de diesels, die thans nog tussen Nijmegen en Vlissingen rijden, niet verder gaan dan Roosendaal. Voor de richting Vlissingen moet dan worden overge stapt. De uitreiking van de getuigschrif ten aan de cursisten, die met goed gevolg hadden deelgenomen aan de Horeca-cursus, deze winter gegeven in de r.-k. huishoudschool „Maria Ancilla" te IJzendijke, vond plaats In tegenwoordigheid van burgemeester van Bonninghausen, de beide docen ten, de heren J. F. Seydel uit Dom burg en F. H. van 't Westende uit Zoutelande, de directrice der school, mej. A. Hiel en de examencommissie bestaande uit de heren J. A. van Dix- hoorn te Middelburg, E. T. Ooster huis te Vlissingen en K. T. Pouwer te Oostburg. Vooraf werd door het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad uit Den Haag in het praktijklokaal der school een demonstratie gegeven van de talrijke variaties, die men kan ge bruiken bij de bereiding van vis en visgerechten. Burgemeester van Bonninghausen sprak er zijn tevredenheid over uit dat de cursus zo vlot verlopen was. Vooral voor het steeds toenemende toeristische verkeer in ons gewest was een dergelijke cursus van de grootste urgentie. Hij hoopte dat de cursus, die voor de eerste keer in Zeeuwsch-Vlaanderen gegeven werd na het succes in IJzendijke nu ook in andere plaatsen gegeven zou wor den. Voorts feliciteerde hij de beide do centen en de cursisten met de be haalde resultaten. Tot slot reikte de burgemeester aan 21 cursisten de ge tuigschriften uit. De heer J. M. 't Gilde sprak na mens de cursisten. Hij bracht dank aan de leraren voor de uitmuntende wijze waarop zij de uitgebreide leer stof gepresenteerd hadden. Ook de directrice, mej. A. Hiel, werd dank gebracht voor de in haar school ver leende gastvrijheid, waarna men haar bloemen aanbood. Als blijk van waardering werd aan de docenten een boekenbon aangeboden. Voor talrijke cursisten sprak de heer 't Gilde tevens de wens uit dat volgende winter een vervolgcursus gegeven zou worden. Ook de beide docenten richtten zich nog met een kort woord tot hun leerlingen, waarbij zij hen feliciteer den en hun tevredenheid betuigden De Duitse bergingsfirma Ottar Harmstorf uit Hamburg is voortge gaan met de berging van de Duitse kustvaarder „Achilles", die enkele weken geleden op het strand by Westkapelle werd neergesmakt. Thans heeft de duiker van deze, firma ontdekt, dat er een gat met 'n middellijn van ruim een halve me ter in het voorschip aan bakboord zit. Volgens de heer Harmstorf, een der directeuren van de Duitse ber gingsfirma, is dit gat ontstaan, toen het schip bij het vlot trekken van de Westkapelse zeedijk in aanra king kwam met een van de obsta kels die zich in de glooiing van de dijk bevinden. Tydens de pogingen die destijds werden ondernomen om de „Achilles" van de dijk te trekken, stond er een hoge zee. Het schip, dat niet geladen was, werd door de geweldige watermassa opgenomen en teruggesmeten op de steenglooiing. Een enkel uitsteeksel was hierbij voldoende om het schip lek te stoten, meent de Duitse bergingsdeskundi- ge. Zoals bekend hebben de Nederlandse bergers geen belangstelling meer voor het wrak van de „Achilles". De maatschappij waarbij het schip verzekerd is zocht toen contact met de Hamburgse bergingsfirma en na dat men tot overeenstemming was gekomen, kwamen de Duitsers naar Walcheren. De voorbereidende werkzaamheden voor de berging zijn intussen zover gevorderd, dat men een definitief werkschema voor de berging kon op stellen. Men hoopt in het komende weekeinde, bij gunstige weersomstan digheden, vier kabels onder het schip door te trekken en vervolgens de berging tot een goed einde te bren gen. over de animo waarmee steeds werd gewerkt. Tot slot van de avond sprak de di rectrice der huishoudschool. Zij dankte in het bijzonder de heren Seydel en van 't Wertende voor de prettige samenwerking. Van de ge slaagde cursisten wilde zij nog niet voorgoed afscheid nemen, omdat ook zij hoopte dat de vervolgcursus ko mende winter gehouden zou worden, waarvoor zij hen dan allen weer zou verwachten. Daarbij sprak zij tevens de hoop uit dat de beide leraren dan bereid zouden zijn. hun tijd weer be schikbaar te stellen. In het bijzonder feliciteerde zij me vrouw R. 't Gilde-van Schaik te Sas van Gent. die cum laude geslaagd was. Als bijzonderheid mag wel ver meld worden, dat zij samen met haar man, die ook voor de cursus slaag de, zo enthousiast werden voor het horeca-bedrijf, dat zij het ambtena- renleven in Sas van Gent vaarwel zullen zeggen en in Cadzand een hotel-pensionbedrijf zullen beginnen. De geslaagden waren: 1. Willie van Aalst, Oostburg; 2. Gerarda Bun, Oostburg: 3. Lima Boerjan, Biervliet; 4 Agnes Faes, IJzendijke; 5. Sara Faes, Cadzand (cum laude); 6. Anthony de Graaf, Oostburg; 7. Susan Geetsum, Oost burg; 8. Jasper 't Gilde, Sas van Gent; 9. Mevr. 't Gilde-van Schaik, Sas van Gent (cum laude); 10. Li- dwina Groosman, IJzendijke; 11. Ma ria Groosman, IJzendijke; 12. Dina Hamelink, Cadzand; 13, Ivonne Jau- motte, IJzendijke; 14. Regina v. d. Klooster, Sluiskil; 15. Mevr. Ch. Keij- zer-de Kil, Hulst; 16. Maria Louwa- gie, IJzendijke; 17. Janna Putter, Cadzand; 18. Maria Tas, Biervliet; 19. Therese Voorenberge, IJzendijke 20. Alice Versaevel, Hoofdplaat; 21. Martini Paemel, Terneuzen. Voetgangers en weggebrui kers te Sluiskil zagen met gro te schrik, hoe een kind (naar later bleek het 4-jarig zoontje van de jam. D.) zich krampach tig vasthield aan de kruk van een achterdeur van een bestel auto, die met behoorlijke snel heid door de plaats reed. De bestuurder was zich niet van zijn jeugdige mede-passa gier bewust en toerde rustig door de Pierssenpolderstraat en de Boomweg over het kanaal, om daarna richting Axel te rij den. Op een gegeven moment sloeg de auto met een scherpe bocht af en ook deze manoeuvre overleefde de kleine man. Pas toen de bestuurder aan het einde van het lange fabriekspad tussen de ACZ en de CNA stop te, kon men hem vertellen dat hij een blinde passagier ver voerd had. Hij ontdekte, dat dit het zoontje van zijn buurman was, die al zo vaak de wens had geuit om mee te rijden. De klei ne man mocht het nu. In de richting van zijn huis. En hij deed het met veel genoegen, de neus plat tegen de voorruit van de auto. De K.R.O. zendt dit jaar de plech tigheden van de Goede Week uit vanuit de kapel van het groot-semi narie „Bovendonk" te Hoeven (Nbr.). Zondag 14 april. Palmzondag, wor den de palmwijding. palmprocessie en aansluitend de plechtige Hoogmis uitgezonden, opgedragen door mgr. J. Plasschaert, president van het groot-seminarie. In de ochtend van Witte Donder dag, 18 april, volgen de „Gedachten en gezangen uit de liturgie van deze dag" onder de titel „Op de voor avond van Zijn Lijden" en vrijdag middag 15.00 uur beginnen de plech tigheden van Goede Vrijdag met o.m. de Kruishulde en het Lijdensverhaal volgens de Evangelist Johannes. Zaterdag 20 april zendt de K.R.O. de metten en lauden van Paaszater dag uit, waarna des avonds om 23.15 uur de paaswake en plechtige nacht mis volgen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 12 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.51 en 13.54 uur; te Ter- neuzen om 0.20 en 12.54 uur en te Vlissingen om 12,24 uur. Het tachtigste jaarverslag van de Brede Watering be westen Yerseke, dat over 1956 handelt, meldt als voornaam ste feit, dat de werkzaamheden tot het verhogen en verzrwaren van de zeedijk langs de Wes- terschelde een aanvang na men- De verhoging en verzwaring zal plaats vinden vanaf de grens met de calamiteuze Willem-Annapolder tot tegen de werfgebouwen te Hansweert, waaruit volgt dat ook een gedeelte van de zeedijk van 't waterschap Kruiningen in het be stek is opgenomen, waarvoor de kosten vanzelfsprekend voor reke ning van dit waterschap komen. Van het rijk is een voorlopig voor schot (subsidie) van 80 pet. in de kosten toegezegd echter met uitzon dering van enkele onderdelen als het vernieuwen van de glooïngen, het uit baggeren van de sluisboezem, het teerwerk van een gedeelte van de te maken weg, het maken van een boothelling en een gedeelte van het nieuw te bouwen magazijn, in totaal tot een bedrag van f 227,800.welke kosten volledig voor rekening van het waterschap komen. De totale kosten der verzwaringen komen op bijna 3 miljoen en het waterschap moet hierin voor f 766.000 bijdragen. Aan de algemene mededelingen ontlenen wijDe uitkomsten der voor. jaarspeilingen waren, vergeleken met 1955 in de Oosterschelde minder gunstig en in de Westerschelde vrij bevredigend. Onheilen aan dijken en oevers kwamen gelukkig niet voor en de schade aan de zeeweringen veroor zaakt door enkele hoge vloeden was gering. De regenval bleef iets beneden het gemiddelde en het binnenwater kwam slechts een gering aantal dagen bo ven het zomerpeil van het water schap. Het delven van de hoofdafvoerlei- dingen werd volgens plan voortgezet, doch overigens konden deze werk zaamheden aan ,de watergangen en sloten slechts, op bescheiden schaal worden uitgeroerd. Aan de wegen werd veel ten koste gelegd, evenwel kon aan het teerwe- gennet geen uitbreiding worden ge geven. De schuldenlast van het waterschap bedraagt per 31 december 1956 f 1.103 600.en de rekening over 1956 sluit met een overschot van f 85.786.75. (Advertentie) Bij Rheumatlsche Pijn veroorzaakt door onzuiver blood brengt Krnsehen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit het is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Op 27 apr. zal bij de Kon. Maatschap pij .,De Schelde" te Vlissingen te water worden gelaten het motor vrachtschip ,,Argo Ollandia", ge bouwd in opdracht van de stich ting Nederlandse scheepsbouw export centrale en bestemd voor de Ship ping Development Corporation te Pa nama. De doopplechtigheid zal ge schieden door mej. Helena Posthu- ma. (Advertentie) Tijdens het congres van de alg. Ned. Bond van bierhandelaren en mi. neraalwaterfabrikanten, gepresideerd door mr. C. Becht, werden de hergn. P. Diercik uit Koewacht en L. v. ~d. Velden uit Tilburg in het hoofdbe- JtliUr.herkozey. Een fijne smaak en wat fantasie. geven U een goede kans in de grote, landelijke reclameprijsvraag, waar van U morgen in deze krant de voorwaarden zult lezen! Het bezorgt U een leuke verrassing en U kunt er een aantrekkelijke prijs mee wmnen Tot morgen dus! De voorname muren met de wa pens van de Zeeuwse gemeenten van de fraaie Statenzaal in het Abdijcomplex zien weer neer op de „vrouwelijke handwerken en andere nuttige zaken" die het comité van die naam ook dit jaar weer bij eengebracht heeft. Op lange tafels liggen de hand werken en voorwerpen uitgestald, die door verloting de opbrengst bij een zullen brengen die ieder jaar met zoveel animo door het damescomité wordt vergaard ten bate van sociale instellingen van alle gezindten. Ook vandaag zal de tenoonstelling nog te bezichtigen zijn, gedurende de middaguren van twee tot vijf uur. De vereniging voor vrouwelijke handwerken dateert al uit 1838 en zal dus in 1958 120 jaar bestaan. Het organiserend comité bestaat thans uit de dames: S. C. de Casembroot - baronesse van der Feltz, J. v. d. Weel-den Heijer; A. L. Storm van 's Gravenzande van Teijlingen. H. S. F. Schörer-Teding van Berk hout. EEN OPLEIDING VOOR LEERLING-VERKOOPSTERS Het bestuur der Ambachtsschool heeft de raad verzocht te verklaren, dat een cursus voor leerlingverkoop ster aan de vakschool voor meisjes noodzakelijk dient te worden ver klaard. Ter toelichting delen b. en w. de raad het volgende mede: „Met het bestuur van voormelde vereniging zijn wij van mening dat zowel de belangen van de Goese middenstandsbedrijven als die van de aanstaande leerling-verkoopsters gediend zullen zijn met de oprichting en instandhouding van een 1-jarige opleiding voor leerling-verkoopsters. De medewerking van de plaatse lijke middenstandsverenigingen is be reids verzekerd, hetgeen moge blij ken uit de overgelegde adhesie-ver- klaringen. Een gespecificeerde kostenraming kan niet worden overgelegd, omdat niet bekend is, hoeveel leerlingen zich voor deze opleiding zullen aan melden". Naar men weet subsidieert het rijk voor 70 pet. in de kosten; de gemeenten, waaruit de leerlingen af komstig zijn, betalen de rest. Hoedekenskerke BOERENLEENBANK VERGADERDE De jaarvergadering van de boeren leenbank werd hier gehouden onder leiding van de heer Traas uit Baar land. De kassier C. Hoogerheide deed re kening en 'verantwoording over het 48ste boekjaar 1956. De omzet be droeg over 1956 f 10.182.412. Het ba lanstotaal bedroeg f 3.424.180. Naast alschrijvingen en reserveringen werd een winst van f 10.942 aan het reser vefonds toegevoegd. Uit de cijfers, 3ie de Rassier daarna gaf. bleek, dat er op 31 december 1956 1809 spaar ders waren, 405 leden en 171 reke ninghouders. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Traas Pzn. Tot lid van de raad van toezicht de heer J. Traas Czn. Tot slot werd een voorstel tot wijziging van huishoudelijk regle ment en statuten behandeld. s-Grav en polder UITBREIDING IN DE RAAD De raad is tegen maandag a.s. voor een openbare vergadering bij eengeroepen. De voornaamste pun ten van de agenda liggen alle in het vlak van de uitbreiding. Deze is thans voorlopig geprojecteerd aan de west zijde van de dorpskom. Verder wordt voorgesteld de aanleg van een straat en riolering in het tweede gedeelte Vorige week vermeldden we in ons artikel ter herdenking van het feit dat de Basiliek van Hulst 150 jaar geleden simultaan- kerk werd, zo terloops dat men thans de zevende toren gaat bou wen op dit zeven eeuwen oude kerkgebouw. De heer P. Brand maakt er ons nu op attent dat dit getal niet juist is: het zal de ne gende zijn. Twee vernieuwingen van de vie ringstoren der kerk zijn nl weinig bekend. Hieronder laten we een over. zicht volgen van de onderscheidene torens die de kerk van Hulst in de loop der tijden heeft gehad. De eerste is uiteraard de toren wel ke men rond 1200 bouwde, toen de burgers van de stad zich een groots Godshuis schiepen. Hoe die toren er heeft uitgezien is zelfs niet bij bena dering bekend. Het enige overblijfsel ervan vormen de vier geweldige pila ren waarop ook alle volgende torens hebben gerust en waarop ook straks de nieuwe toren weer zal staan. Deze eerste toren is. hoe weet men niet. verdwenen en in 1402 bouwde men zich een nieuwe op de bestaande on derbouw. Ook van deze toren kent men het uiterlijk niet, hoe graag de historici de afbeeldingen van alle acht ook zouden bezitten. Dat er in 1402 een nieuwe gebouwd werd. is duidelijk geworden uit een Gentse stadsrekening. In 1468 sloeg de bliksem in dit bouwwerk... iets wat nadien nog her haaldelijk zou gebeuren. In 1470 bouwde men een nieuwe, de derde dus. Nog geen eeuw later, in 1562, wist het hemelvuur de Hulsterse toren op nieuw te vinden en weer brandde de toren af, waarna men dh-ect de vierde toren bouwde. Deze is door de her haalde belegeringen, maar voorname lijk door het beleg van 1596, zo zwaar beschadigd (evenals trouwens de rest van de kerk) dat men de bouwval moest slopen. In 1600 kwam er maar weer eens een splinternieuwe toren... de vijfde. Wéér ongeveer een eeuw na de laatste blikseminslag (en merkwaar dig genoeg ten derde male in de zes tiger jaren) trof het hemelvuur de toren en in 1665 bouwde Hulst on verdroten de zesde toren. Door on bekende omstandigheden is deze vrij spoedig nadien bouwvallig geworden en men brak het bovenstuk af, waar na men vanaf de tweede omgang een nieuwe bekroning voor de kerk maakte. Dat was in 1724, de zevende toren. Herinnering Van de negende toren zijn de meeste afbeeldingen in omloop: de bekende tekening van Kerk en Stad huis. gemaakt in 1739. In 1876 (voor een behoorlijke regel maat dus tien jaar te laat) sloeg de bliksem maar weer eens in en op nieuw ging de toren in vlammen op. Tot voor kort wisten zeer oude Hul stenaren zich dit tragische feit nog wel te herinneren. De huidige gene ratie wordt er aan herinnerd door een bekende afbeelding, een oude foto. De fotografie was nl. pas uit gevonden. Hierna bouwde Hulst de achtste toren, een geheel andere dan men gewend was, een spits bouwwerk dat helemaal en niet anders dan vierings- toren was, bijna zelfs een bijzonder grote dakruiter. Met dit beeld maak ten Hulst en omgeving zich toen weer vertrouwd en nadat in 1944 ook deze toren weer sneuvelde door een paar De Basiliek van Hulst met de toren van 1724 tot 1876, een van de wei nige, waarvan afbeeldingen bestaan. welgerichte Poolse kanonschoten en toen in 1953 bekend werd hoe de nieuwe toren, de negende dus, eruit zou gaan zien, verzuchtte meni/ge Hulstenaar: ik vind er niets aan! Opmerkelijke lijnen Het is te hopen dat het de nu te bouwen toren niet moge vergaan als wellicht de vorige acht: dat men hem pas zal waarderen na zijn dood. Want al hebben de Hulstenaren zich in ze ven eeuwen als onvermoeibare toren bouwers ontpopt, ze zien hun toren toch liever voor bliksem en oorlog gespaard. En het is wel zeker dat men de toekomstige toren, hoe vreemd men nu nog tegenover zijn opmer kelijke lijnen moge staan, na enige jaren waarin hij zich „burgerrecht" veroverd heeft op zijn juiste architec. tonische en esthetische waarde zal schatten, toch zeker wanneer enkele jaren van weer en wind het „nieuw" van de betonelementen hebben ver wijderd. Moge de toekomstige toren niet al leen de negende, maar tevens de laat ste zijn die Hulst zich bouwt. noord aan te besteden voor de «om van f 14.771,—. Tenslotte wordt mach tiging gevraagd over te gaan tot aanbesteding van en het aanvragen van ministeriële goedkeuring op de bouw van 6 woningwetwoningen. Inzake de stichting „Verpleeg- en rusthuizen Walcheren", waarvoor wordt gesuggereerd deze tot 'n orga nisatie voor midden-Zeeland te ma ken, stellen b en w voor een af wachtende houding aan te nemen, alvorens het standpunt kenbaar te maken. Op een herhaald verzoek van de afd. Zeeland van de Ver. van Ne derlandse Gemeenten, stellen b en w weer voor niet tot de gemeenschap pelijke regeling „Zeeuwse Muziek school" toe te treden. Tenslotte komen aan de orde di verse aanvragen om premie woning verbetering. activiteit van het r.-k. vrouwengilde Tijdens de laatste bijeenkomst in het winterseizoen 1956-'57 heelt de voorzitster, mevrouw Dikötter, de medewerking ingeroepen van de le den om aan de paas-actie voor de zie ken deel te nemen. Bovendien zullen dit jaar de dames van Vrouwengilde en KAV haar mede werking verlenen bij de verkoop van zomerpostzegels, die op 13 mei a.s. een aanvang zal nemen. PRIJZEN OP SLAGERS- VAKTENTOONSTELLING Op de internationale slagers-vak tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, verwierf de firma E.A. IJsebaert alhier, de ere-pry» voor haar plockworst en een eerste prijs in de afdeling internationaal voor Coburger ham. Sluiskil credo pugno-club. Tijdens een bijeenkomst in het pa. tronaatsgebouw, werd een Credo- Pugnoclub als onderafdeling van de plaatselijke K.A.B. opgericht. Als voorzitter werd de heer J. Talboom gekozen. AGENTSCHAP NED. CREDIET- BANK. Om aan de gestadige groei van Sluiskil tegemoet te komen, heeft de Ned. Credietbank uit Amsterdam thans een agentschap opgericht in de Middenstraat te Sluiskil. De proef periode van dit agentschap begint op 15 april a.s. Bij voldoende animo blijft dit agent, schap definitief gevestigd, hetwelk voor een levendige fabrieksplaats als Sluiskil stellig een vooruitgang be tekent. Westdorpe FEÉSTCOMITé HEEFT NIEUW BESTUUR In café „Het oud Gemeentehuis" bij de heer G. Gijsel hield het feest comité een vergadering, ter bespre king van enkele festiviteiten. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heren: G. Dehulsters. A. De Moor E. Hendriks, A. Antonissen en E. de Maertelaere. Het is te verwachten, dat het feestcomité op Koninginne dag met een klinkend programma voor de dag zal komen. Graauw nieuwe huizen Het was bepaald een groot mo ment, toen aannemgr Volleman vo rige week de eerste spade in de grond liet steken voor de eerste hui zen aan de nieuwe straat in het Uit breidingsplan. Omdat deze aannemer él te voort varend was, moest hij de werkzaam heden voor een paar dagen stopzet ten. Maar gelukkig kon hij dinsdag dan toch officieel aan het werk be ginnen. Langer dan een jaar zijn de plan nen klaar voor de huizen, waaraan men nu is begonnen. Zijn we goed ingelicht, dan zullen er voorlopig ze ven woningen verrijzen, waaronder vier woningwetwoningen. De installatie van de nieuwe bur gemeester van Krabbendyke, de heer L. Cnossen, zal plaats hebben in een buitengewone vergadering van de gemeenteraad op woensdag 24 april a.s. Uitgesproken is het faillissement van de heer F.L. de Mol, verzeke ringsagent, Walstraat, Sas van Gent. R.C. mr. J.A.E. Rink. Cur. mr. G.A. Renting, Goes. De minister van Verkeer en Water staat, J. Algera, heeft gisteren de automatische telegraafcentrale te 's- Gravenhage officieel in gebruik ge steld, waarmede tevens de automati sering van het telexverkeer in ons land voltooid werd. De telexdienst van de P.T.T. werd 25 jaar geleden opge richt. In totaal zijn thans in Nederland bij particulieren 2900 verreschrijvers ge plaatst. Het internationale telexver keer groeide in de afgelopen tien jaar zeer snel en waar in 1946 nog slechts 37.899 minuten van en naar Nederland werden genoteerd, bedroeg dit in 1956 reeds 12.374.510 minuten. GOES Grand: Meisjes-slaapzaal. MIDDELBURG Electro: Het huig der stilte. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Omstre den huwelijk. VLISSINGEN A'hambra: Marty. Lu- xor: Viva villa. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Zee man pas op. £)E Sua gen J vermoé Britse el weer gei van het I komt di| alle ong conserva aan, de miljard blijft er r begroting gulden, stenbelail gedaan I de ruimil iedereen I laging v| benzinep| omlaag, drift we| geland, heidsbelil heven vl toneelvoï maafregil regering! haar stel herwinnl weer ovl stedingsll zijn ecoij met nieul is dus w| waar d omhoog aangebrfjj en ook I een verll belasting| pen zal Inmid< neycroftl plaatsend Engelanc U.S. en' zich op Een ven we, gelden. TN het het ol dat prof met nad| gedacht studentel in dienstl Dit hoorl dat ik al Het merl beeld Tweede steeds een eis een logifj ven naai onderwijl begaafdq dan ook dat hij Men z| bewijs socialisr deert tel politieke» het Chrf niet. Dol deze gj door de reden

de Stem | 1957 | | pagina 2