Eisenhower blijft hopen op goede oplossing Suez Regeringscrisis in Jordanië Hongarije weigert Nederlandse geschenkzending pootaardappelen Modehuis Fath sluit zijn poorten Nieuwe hoop commissie ontwapening Strengere selectie gewenst op middelbare scholen John. B. veroordeeld ■pp 7»0 r, 14" Maar Nasser gaat eigen weg Volkomen inferieur, beweert Hongarije Puike export-soorten^ Uitbreiding van zeggen onze experts kernreactorwerk 8 6 1 DAGBLAD VOOR ZEELAND Russische blikken op Panamakanaal Plaatselijk buien Rusland waarschuwt Midden-Oosten aan de beurt Prinses Margriet onthulde monument voor koopvaardij In Franse assemblee Nationalisatie Suezkanaal geen juridische kracht in Nederland Palmpasen en Kabouter Helpgraag Prof. Romme lerug uit de West Wankele gezondheid Geneviève Fath Echtpaar Soble bekent schuld Giuseppe Monte.bi weet van niets Minister Cals in Eerste Kamer diende g rayon. n wit, 'L :/m 54 Vest rer wol. el, olijf, a. grijs, rquoise t/m 44 97e JAARGANG No- 22426 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voo* God, Koningin en Voder land DONDERDAG 11 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage"! 0 35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen i 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m> Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cl. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel, no.35). President Eisenhower lieeft op zijn we kelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten op geen snkele wijze kunnen aannemen, dat men in de huidige onderhandelingen met Egypte Wekt deze uitlating over een goede afloop weer enige hoop, Egypte zelf blijkt vastbesloten zijn eigen politiek te voeren. „Het kan Egypte weinig schelen", zo schrijft het Egyptische blad Al Sjaab, „of de Verenigde Staten het Egyptische memorandum over het Suezkanaal aanvaarden. Ons land zal niet toestaan, dat imperialisten over de toekomst van het Suezkanaal, dat een Egyptische waterweg is, beslissen", aldus dit blad. Het beschuldigt de Verenigde Staten ervan, dat zij een dubbel spel spelen. over de functionering van liet Suezkanaal niet tot een bevredigende oplossing zal ko men. Hij wist niet lioe lang die onderhan delingen zullen duren. „Waaroro dringt de Amerikaanse regering er de ene dag bij Egyp te op aan het kanaal voor de scheepvaart open te stellen, ter wijl zij de andere dag de Ameri kaanse reders aanraadt nog geen gebruik van het kanaal te ma ken?", zo vraagt het blad zich af. Een ander Egyptische blad, Al Akhbar, wist te melden, dat in geval van een Britse klacht over de Suezkwestie bij de Veiligheids raad, Egypte kan rekenen op een Russisch veto. Als de kwestie in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties zou komen, zouden de Afrikaanse en Aziatische landen het komplot wel verijdelen, zo meent dit blad. Waarnemers te Londen vermoeden, dat, indien de Westelijke mogendhe den de Suezkwestie inderdaad voor de Veiligheidsraad brengen, de Sow- jet-Unie mogelijk de functionering en exploitatie van liet Panamakanaal te berde zal brengen. Russisch protest afgewezen Enige tijd geleden reeds had Rus land een protest ingediend, dat zijn schepen in het Panamakanaal met discriminatie behandeld werden. De Verenigde Staten hebben gisteren dit protest afgewezen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, gaf als nader commentaar, dat het de gewoonte is, dat schepen, die voor het eej-st van het kanaal OP DE ZITTING van de algemene vergadering der V.N. in de komende herfst zal waarschijnlijk worden ge sproken over de oprichting van een permanent politieleger van de V.N. BINNENKORT kan Frankrijk de eer ste aanvoer van olie uit Frans- Equatoriaal-Afrika verwachten, waai de olie slechts 15 maanden geleden werd aangetroffen. IN WEST-DUITSLAND is in verschei dene plaatsen huiszoeking verricht in de bureaus van enkele mantelorgani saties van de verboden communis tische partij. Aanhoudingen zijn niet verricht. DE BRAND in Rangoon, waarover wij gisteren reeds berichtten, blijkt 45.000 mensen dakloos gemaakt te hebben. Er waren meer dan twintig doden. De brandstichter, die op he terdaad werd betrapt, is door een woedende menigte in de vlammen geworpen, waar hij levend verbrand de. HET CASSATIEBEROEP van de Valkenswaardse notaris J. J. S., die wegens het doen van een onjuiste belastingaangifte door het gerechts hof in Den Bosch was veroordeeld tot 17 weken gevangenisstraf en ont zetting uit zijn ambt, is verworpen. BONDSKANSELIER Adenauer zal, volgens de voorlopige plannen, op 23 mei voor de vijfde maal een officiële reis naar de Verenigde Staten ma ken. TE BLARICUM is gisteren in alle stilte het stoffelijk overschot ter aar de besteld van de zaterdag jl. op 75-jarige leeftijd overleden esthetisch adviseur en ontwerper Otto van Tus senbroek. i S Weersverwachting van het KNMI j i tot vanavond, opgemaakt woens- S dagavond 23.15 uur. J Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige, nu en dan harde wind in hoofdzaak tussen west en j noord. Guur weer. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: S Aanvankelijk matige, wind uit het noordwesten. Zwaar bewolkt tot J betrokken. Nevelig. Daarna vrij J sterke tot sterke noordwesten wind. Zwaar bewolkt met opkla- ringen. Regen met sneeuwkan- sen. Daling van temperatuur. Vandaag: zon onder 19.31 uur. Maan op 15.59 uur. Morgen: zon op 5.51 uur. Maan onder 4.33 uur. gebruik maken, eerst zorgvuldig wor den opgemeten en geïnspecteerd. Geen van de Russische vaartuigen had ooit eerder door het kanaal ge varen. Bepaalde beweringen in de Sowjet-nota worden, hangende een volledig verslag van de kanaalautori teiten, thans nog onbesproken gela ten. Naar Arabisch protest Ofschoon het Suezkanaal dus offi cieel weer open is voor alle schepen, blijft achter de schermen het bleek reeds uit het vorenstaande een felle diplomatieke strijd woeden. De verschillende Arabische rege ringen voeren onderhandelingen met elkaar om tekomen tot een gemeen schappelijk protest tegen ,.de schen ding van de Arabische territoriale wateren door Amerikaanse schepen.' Dit slaat o.a. op het tankschip Kern j Hills, dat dezer dagen via de Straat1 van Tiran en de Golf van Akaba.j een lading olie naar de Israëlische havenplaats Eilat heeft gebracht. Nasser blijft dus actief op alle fron ten, waar hij het Westen en vooral Israël kan belagen. Het is derhalve j geen wonder, dat Abba Eban, de Is raëlische vertegenwoordiger te j Washington, tevens permanent verte genwoordiger van zijn land bij de Verenigde Naties, wederom fel ge protesteerd heeft tegen de houding van Nasser. ,,De tijd is rijp voor een krachtig optreden der Verenigde Na ties tegen Egypte", verklaarde hij gisteren in een toespraak in de Geor- getown-universiteit te Washington. De Eisenhower.leer Mevr. Meir, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, heeft gisteren de Sowjet-ambassadeur, Abramof, voor het eerst sedert diens terugkeer in Israël ontvangen. Abramof had het land verlaten, toen de Israëlische strijdkrachten de cam pagne tegen Egypte begonnen. De ambassadeur had om het on derhoud verzocht. Men gelooft, dat hij met nieuwe instructies naar Is raël is teruggekeerd. In diplomatieke kringen te Tel Aviv is men van me ning. dat de Sowjet-Unie opheldering wil verkrijgen over de Israëlische houding ten opzichte van president Eisenhowers politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. zoek van James Richards, de speci ale afgezant van president Eisenho wer, die het Midden-Oosten polst over de Eisenhower-leer, zo heeft premier Sabri Assali verklaard. Hij voegde hieraan toe. dat er nog geen datum voor dit bezoek is vastgesteld. Na de reeks van waarschu wingen tot de Westelijke lan den, waaronder Nedferland, heeft de Sovjet-Unie thans waarschu wingen gericht aan landen in het Midden-Oosten om niet toe te staan dat de Verenigde Sta ten in deze landen atoombases zullen opslaan. Mocht dit gebeuren en zal Ameri ka tot een oorlog overgaan, dan zul len die bases onmiddellijk vernie tigd worden, aldus het Russische drei gement. De waarschuwing was gericht aan de regeringen van Turkije, Lybië, Marokko, Tunis en Saoedi-Arabië. De Syrische regering staat gunstig I tegenover het denkbeeld van een be- i De Franse nationale vergadering heeft gisteren met 410 tegen 149 stemmen een wetsontwerp goedge keurd, waarin wordt verklaard, dat de Egyptische nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappij geen juri dische kracht heeft. Voornamelijk de communisten stemden tegen het door de regering gesteunde wetsontwerp, dat de eigen dommen en tegoeden van de (oudei Suezkanaalaatschappij in Frankrijk en andere landen buiten Egypte wil beschermen. De ondercommissie van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, heeft te Lon den, waar zij voor de honderd ste keer bijeenkwam, een suc cesje geboekt: er bestaat een kans, dat men tot overeenstem ming zal komen met betrekking tot ontwapening in de eerste fa se van de Grote Vijf. Dit geldt dan uitsluitend voor de conven tionele en niet voor de kern- Prinses Margriet heeft gisteren in Rotterdam het nationaal monument voor de koopvaardij „De Boeg", ont huld. De foto geeft een overzicht van het monument en de Nieuwe Maas tijdens de onthulling van „De Boeg". Hongarije heeft aan het In ternationale Rode Kruis te Ge- nève laten weten, dat het de Nederlandse geschenkzending pootaardappelen, in totaal 2500 ton, weigert, omdat deze zending zou zijn aangetast door schurft en het aardappelaaltje, dat aardappelmoeheid verwekt. De héle partij is uit Nederland in gedeelten verstuurd. Men heeft nu het laatste gedeelte van de zending aan de Oostenrijks-Hongaarse grens opgehouden. De eerste zendingen wa ren geaccepteerd en reeds onder de Hongaarse boeren gedistribueerd. Naar de Hongaarse regering aan het Internationale Rode Kruis heeft medegedeeld, zullen deze eerste zen dingen bij de boeren worden terug gehaald. Na deze berichten is een Neder lands deskundige van de plante- ziektenkundige dienst in Wageningen naar Oostenrijk gereisd. Hij heeft daar, in samenwerking met een Deense deskundige, de partij onder zocht. Exportkeuring De Nederlandse deskundige heeft gisteren een voorlopig rapport uitgebracht, waarin de partij ge zond bevonden wordt. wapens. In grote lijnen is met het hierover te Londen eens geworden, doch de Sovjet-Unie wil haar goedkeuring la ten afhangen van het bereiken van overeenstemming met betrekking tot de volgende stadia van ontwapening. Bemoedigend achtte de Russische gede legeerde het, dat zijn Amerikaanse collega een verklaring heeft afgelegd om principiële stappen in die richting te ondernemen. Prinses Marijke en de leden van het kaboutervolkje van de „Kleine Totemkring" hebben gisteren een bezoek gebracht aan het kinderte huis „Treekerbergje" in Amers foort, waar zij eigengemaakte palm- pasens aan de kinderen hebben ge geven. We zien de groep hier voor de uitreiking bij het kindertehuis. De kabouternaam van prinses Marijke „Kabouter Helpgraag" Prof. mr. C. P. M. Romme en dr. W. L. P. M. de Kort, beiden leden van de parlementaire delegatie, die gedurende enkele weken een bezoek aan Suriname heeft gebracht, zijn gisterenavond op Schiphol terugge keerd. Zowel prof. Romme als dr. De Kort waren opgetogen over het be zoek aan Suriname. „Suriname is het land van de op komst, dat veel achterstand moet in halen. Het Brokopondoplan zal de grondslag moeten vormen van de verdere industrialisatie van het land. Ik moet zeggen, dat dit plan reële kansen biedt," aldus prof. Romme. Koning Hoessein ran Jordanië heeft gisteren de regering van Soeleiman Na- boelsi haar ontslag gegeven maar haar tevens verzocht in functie te blijventotdat een nieuw kabinet is samenge. steld. Voor het ontslag is officieel geen reden opgegeven, maar naar men meent te weten, is een der oorzaken gebrek aan samen werking tussen de regering en de koning. Aan het ontslag is een langdurige spoedzitting van het kabinet vooraf gegaan, waarbij de chef van de ge nerale staf van het leger en de Jor daanse ambassadeur in Egypte wer den ontboden. Naar verluidt is koning Hoessein be sprekingen begonnen met oud-pre miers en politieke leiders met het oog op de vorming van een nieuwe rege ring. Contra Israël Het paleis te Amman had daags te voren bekendgemaakt, dat drie Ara bische staatshoofden de uitnodiging van koning Hoessein voor een confe rentie ter bespreking van de onaf hankelijkheid van de Arabische landen hebben aanvaard. De drie staatshoof den zijn koning Saoed van Saoedi- Arabië, president Nasser van Egypte en president Koewatly van Syrië. Een datum voor de voorgestelde con ferentie is niet bekendgemaakt. In zijn brief aan de leiders drong koning Hoessein aan op samen werking in de bestrijding van propaganda, die in strijd is met de V-rabische tradities, de Ara bische godsdienst en de Arabische beginselen. Hij waarschuwde ook tegen het Israëlische gevaar en noemde Israël de beschermeling van het buitenlandse imperialisme. Contra communisme In februari opende koning Hoessein een aanval op het com munisme. Hij waarschuwde voor de gevaren van communistische penetratie in de Arabische we reld onder het mom van nationa lisme. Hij drong bij Nabpelsi aan op maat regelen tot uitschakeling van de com munistische propaganda in Jordanië. Communistische bladen, vlugschriften en andere documenten werden later in beslag genomen. De eerste adjudant van koning Hoessein, Mohammed Maay Tah, is bij koninklijk decreet bevorderd tót ge neraal en belast met de leiding der organisatie ter verzekering van de openbare veiligheid. Zijn voorganger in deze functie, generaal Bahjat Tab- barah, is met verlof gezonden. De Parijse modewereld staat overhoop. Dezer dagen meldden Wij reeds, dat Fath geen herfstcollectie zou presenteren. Thans blijkt, dat het zo beroemde modehuis Fath zeer binnenkort zijn poorten zal sluiten. Sinds het overlijden van Jacques Fath werd het grote bedrijf geleid door zijn echtgenote Geneviève, maar insiders beweren, dat dit niet altijd met succes gegaan is. Zeker 13 hetdat de gezondheidstoestand van Geneviève Fath de laatste tijd heel wankel is en dat is ook de reden waarom ze geen herfst collectie presenteert en haar zaak einde juni sluit. Geneviève Fath, echtgenote van de overleden modekoning Jacques Fath, die de modezaak van haar echtgenoot na zijn dood bijna drie jaar lang be stuurde. deelde mede dat zij de zaak „om gezondheidsredenen" op het ein de van juni zal sluiten. Het huis Fath zal voortaan hand schoenen, parfums, kousen en andere benodigdheden verkopen maar zal geen modekleren meer op de markt brengen. Fath is de tweede grote Parijse mo dezaak die dit jaar haar deuren sluit, daar Germaine Lecomte in ja nuari eveneens het werk stillegde. Over de redenen van deze stap zei haar secretaresse, dat mevrouw Fath de laatste tijd buitengewoon vermoeid is en op medisch advies daarom haar werkzaamheden moet beperken. Sinds haar echtgenoot in 1955 overleed, leidt zij het in 1936 opgerichte huis geheel alleen. „Dat wordt", aldus haar secre taresse, „op den duur te zwaar voor een vrouw". Geruime tijd reeds werden er ge ruchten verspreid over het sluiten van het huis Fath. Toen wij een der andere grote modeontwerpers om commen taar vroegen, kregen wij ten ant woord: „Formeel is dit waar. Mevrouw Faths gezondheid is inder daad niet zoals zij moet zijn, maar ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat zij een langzame terugtocht is be gonnen, en dat zij definitief de haute couture vaarwel gaat zeggen". Verminderde afzet In kringen der couturiers de den al enige tijd geruchten de ronde, dat het met de afzet van de haute couturemodeilen van het huis Fath niet zo ging als het zou moeten gaan. Hier en daar hoort men dan ook fluisteren, dat dit de voornaamste oorzaak is van de terugtocht van me vrouw Fath, voor wie haar collega's overigens niets anders dan charmante woorden van lof hebben, voor de moed waarmee zij de zaak van haar man heeft voortgezet. Naar wij van de zijde van ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening vernemen, is deze ge schenkzending pootaardappelen, net als iedere partij, die voor export be stemd is, op normale wijze gekeurd door de Nederlandse algemene keu ringsdienst voor zaaizaad en poot- goed en gezond bevonden. Ook heeft de planteziektekundige dienst, oz als gebruikelijk, de normale export keuring verricht. Duitse zaaigranen Naar voorts vernomen wordt, heeft de Hongaarse regering ook een geschenkzending zaaigranen van Duitsland om redenen van inferieure kwaliteit geweigerd. De Nederlandse regering had de zen ding ter beschikking van het inter nationale Rode Kruis te Genève ge steld als geschenk aan het Hongaar se volk. Het Rode Kruis zal nu moe ten beslissen wat er met de poot aardappelen gebeuren gaat. Jack Soble en zijn vrouw, Myra. - te New York in arrest - hebben giste ren verklaard schuldig te zijn aan sa menzwering met de Sovjet-Unie tot bet verkrijgen van documenten over de Amerikaanse defensie en ander materiaal. De 53-jarige Soble en zijn 52-jarige vrouw werden in januari in hun woning te New York in hechtenis genomen. Ook wordt het echtpaar Soble be schuldigd van een samenzwering tot het doorgeven van geheime inlichtin gen over de Amerikaanse defensie aan de Sovjet-Unie. Dit delict kan met de dood worden bestraft. Voor het delict, waaraan het echt paar Soble zich schuldig verklaarde, kan ten hoogste tien jaar gevangenis straf worden opgelegd. De rechter zal 3 jnei vonnis wijzen. De bouw van enkele kernre actorcentrales in Nederland moet worden voorbereid. Dit is de opinie van de N.V. Samen werkende Elektriciteits-produk- tiebedrijven (S.E.P.) in Neder land. De leden van de S.E.P. kómen tot deze conclusie op grond van het feit, dat de elektriciteitsproduktie in ons land jaarlijks met negen percent toeneemt, terwijl de kolenproduktie in Nederland en in alle EGKS-landen nauwelijks toeneemt. Aangezien niet alleen. de elektriciteitsbedrijven, maar ook de gasbedrijven en de in dustrie voor de aanvulling van hun tekorten op de aankoop van Ameri kaanse kolen zijn aangewezen, moet worden aangenomen, dat, ondanks toenemend olieverbruik, met de to tale import over 1957 een bedrag van ruim veertig miljoen dollar en in 1960 vermoedelijk een bedrag van tachtig miljoen dollar gemoeid zal zijn. Dit voor ogen houdende is de S.E.P. tot haar bovengemelde uit spraak gekomen, waartoe bij de N.V. Kema te Arnhem bereids een werk groep werd ingesteld. Met trillende lippen heeft Wilma Montesi's oom Giuseppe gisteren bij de hervatting van het proces te Ve netië ontkend, dat hij meer weet van Wilma's dood dan hij totnogtoe heeft verteld. Hij zei de gehele middag van de bewuste 9 april 1953 bij de zus ter van zijn verloofde, de moeder van zijn zoon, te hebben doorgebracht. Hetgeen eerder op de dag ook door deze was verklaard. De openbare aanklager zei haar getuigenis niet te kunnen geloven. (Van onze parlementaire medewerker) Het debat over de begroting van O. K. en W. in de Eerste Kamer, waaraan niet minder dan 17 sprekers deelnamen, heeft ook gisteren nog zoveel tijd gevergd, dat minister Cals niet meer is toegekomen aan een algemene bespreking van zijn beleid. Zowel de bewindsman zelf als ook de staatssecretaris mr. Höp- pener hebben zich daarom moeten beperken tot de behandeling van een aantal detailvragen, die met het eigenlijke beleid nauwelijks iets te maken hadden. Daarbij waarschuw de mr. Cals tegen de neiging van sommige voorlopige schoolbesturen om op grond van al te optimistische prognoses rijkssubsidie voor de op lichting en instandhouding van een school aan te vragen. Hierover gaf de bewindsman enkele frappante cij fers. Op 15 september 1956 waren er in Nederland niet minder dan 359 klassen van middelbare scholen met 10 of minder leerlingen, dat is 6,5% van het totaal aantal klassen. Ook is er een grote af val van leerlingen te constateren tussen het eerste en tweede leer jaar. in sommige gevallen zelfs tot 60%. De minister kwam op grond van deze cijfers tot de conclusie, dat men al te gemakkelijk overgaat tot stich ting van een school en ook al te lichtvaardig nieuwe leerlingen toe laat. Dit legt een zware druk op het toch al gróte tekort aan leraren en klaslokalen. Een strengere selectie achtte hij dan ook beslist noodzake lijk. Staatssecretaris mr. Höppener deelde mee, dat de regering spoedig een standpunt in zal nomen over toe wijzing van radiozendtijd aan politie ke partijen, die geen geestverwante omroep-organisatie achter zich heb ben. Het gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft John Th. B. uit Breda oud-wielrenner en in zijn omgeving bekend als „smokkel- koning", veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Toen hij op 27 maart voor het hof terecht stond, wegens het aanbieden van verlopen bankbiljetten van hon derd gulden tot een bedrag van f 15,000,-, eiste de procureur-gene raal tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden.

de Stem | 1957 | | pagina 1