O-FIevoland in 1968: Wel schoenmaker. geen leest Nederlanders begonnen toernooi om driebanden-titel als winnaars TWEEDUIZEND LANDBOUWBEDRIJVEN Pinton heeft geen geld om de Franse wegen drastisch te verbeteren Robur (Goes) in het zilver EEN HUIS OP EEN BERG Jongeren- conferentie te Maastricht Smyslov leidt ige str. 85 )es 11 11 Mej. P. de Jong St.-Joachimmoerj was verrukt Natuur in oerstaat Zestig pelgrims in India verdronken Interpellatie over proces-Adams Tienduizend doden in één jaar Ex-Oostf rontstrij ders bepleiten clementie Fantastisch slot van de Ruyter Gehele arbeiders- apostolaat onder kardinaal Feltin BOEKENPLANK Gebedenboek voor Hongaren Korfbaltoernooi te Roosendaal Kanaalzone-toernooi Militair elftal gelijk tegen Belgen MARKTEN WATERSTANDEN TO naden naad- is on- benen ïinder niets naad> Js zij, laken- 'Orna weven svorm >p de benen ibedeaï cheid a.t. aor te voor DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 APRIL 1957 (Van onze correspondent) Toen mej. P. M. de Jont kersvers uit de zijstraat in St.-Joachimmoer in Australië arriveerde, vond ze meteen al een hele familie op haar wachtend. Dat was indertijd op het vliegveld Mascot, nabij Sydney, waar ze haar verloofde om de hals viel, die er al vier jaar in Australië op had zitten. Het moet voor mej. de Jong een vreemde gewaarwording zijn ge weest, toen ze haar toekomstige wo ning bezichtigde. Dat het nog geen volledige woning was. doch slechts een deel ervan, zal minder schokkend zijn geweest, doch waar die woning stond, moet haar, die vier dagen tevoren uit het vlakke Holland was vertrokken, een sensatie hebben gegeven. Want bovenop een bergtop had haar verloofde, de heer van Gastel, die voorlopige woning gebouwd en dat is ook de plek voor het toekom stige huis. ,,Ik wist eerlijk niet wat ik zag", erkent mevr. van Gastel, zoiets had ik in mijn leven nog niet gezien". Wel, dat is de sensatie van de Australische natuur, welke inder daad voor verrassingen zorgt. En in dat gebied van de „Sutherland- shire", waar het echtpaar zich een huis bouwt, laat die natuur zich nog in een min of meer „oer staat" bewonderen. Dat wil zeggen, men is daar pas begonnen aan een soort ontginnen van de bergtoppen, waar de huizen nu bij tientallen verrijzen. Berg beklimmen Neem dat „bergtoppen" nu ook weer niet al te zwaar, ze zijn heus nog wel te beklimmen. Vanaf de weg zijn in de bergglooi- ing trappen gemaakt, die plm. 15 me ter omhoog voeren naar het platform dat is gemaakt. Daar is hard werk voor nodig ge weest, hoeveel zweetdruppels zal de heer van Gastel daarbij hebben ge laten? Doch het is dat allemaal waard, want er is vanaf dat plateau een fantastisch mooi uitzicht niet alleen over die groen begroeide bergen, doch ook over de rivier en het strand. Er waren veel indrukken voor mej. de Jong te verwerken zo in de eer ste dagen. Daar kwam nog iets anders bij; haar komend huwelijk. „Het was in elk geval prettig dat we niet alleen waren", lacht ze, niet alleen dat er familieleden van de heer van Gastel aanwezig waren, doch ook talrijke Hollandse en Australische vrienden. Want in de ruim vier jaar heeft de heer van Gastel genoeg relaties gekregen, dank zij ook zijn werk als schoenmaker. Hoe dan ook, het is een gezellige trouwpartij geworden met zelfs een Hollandse geestelijke. Er was allerminst behoefte aan 'n huwelijksreis; die had mej. de Jong er al opzitten! „Ik vind het fijn hier", zegt ze rus tig. - Ze heeft zelf een baan genomen, niet alleen om hierdoor het taalpro bleem voor zich te helpen oplossen, doch ook om te spoediger haar nieuw huis te zien verrijzen. Iets, waarmee haar echtgenoot overigens reeds een heel tijdje be- Zelf bouwen Emigranten moeten veel kennen; d-t een schoenmaker zijn huis bouwt, is in Australië geen groot wonder. Welke emigrant bouwt er niet aan z'n huis? „Je móet wel en dan kun je een massa", is het standpunt van de heer van Gastel. Het gaat uiteraard maar heel lang zaam; de vrije weekeinden worden aan het bouwen besteed en ook zo nu en dan des avonds nog een paar uur. Buiten dat bouwen is de tijd van de heer van Gastel toch genoeg bezet. Hij heeft een baan op een schoen fabriek. waar hij het best naar z'n zin heeft. Maar des avonds is er het reparatiewerk dat door de buren uit de verre omgeving bij hem gebracht wordt. Je moet als emigrant ook niet te lui zijn om aan te pakken. Zijn vrij- gezellentijd heeft de heer van Gastel benut om het toekomstig nestje op de bergtop gereed te maken. Het was hard werk; er is zelfs een deel van zijn huis voor verrold. Best tevreden Het deel, waarin het echtpaar nu tijdelijk woont, en waarin de heer van Gastel de laatste jaren woonde, na omzwervingen door kosthuizen. Ten minste zestig mensen zijn na bij Bhadrachalam, ongeveer 300 km van Haiderabad in India, in de rivier de Godavari verdronken, doordat twee boten met bijna tweehonderd pel grims omsloegen. Maar hij wilde niet eerder zijn toe komstige vrouw laten komen, alvo rens de fundamenten voor het nieuwe huis gereed waren en zover is het nu. Mevr. van Gastel is best tevreden over haar voorlopige huisvesting. Het was in heel korte tijd een verande ring in haar leven, doch ze waar deert haar nieuwe land. „Ik had me niet kunnen voorstel len dat het in Australië zo mooi zou,, zijn", constateert ze NoS maar net was me]' De J™?.. Tr uit St. Joachimmoer in Australië fJ f°J ht reJ V°S1N^gearriveerd, toen ze aan de arm 'hfer It t vracht land, je kuntvan de heer Van Qastel naar het hier vooruit komen en bereiken, altaar werd gevoerd. hetgeen in Holandl onmogelijk zou zijn geweest", oordeelt hij. Het staat te bezien of hij in Hol land ooit zelf z'n huis zou hebben gebouwd, doch in elk geval vindt hij het toch een bevrediging dat het in Australië mogelijk is, al moet er eerlijkheidshalve aan wor den toegevoegd, dat er ook wel vak kundige handen bij uitgestoken moeten worden. Doch bij z'n leest behoefde hij in elk geval niet te blijven In het Lagerhuis zal maandag de Labourafgevaardigde George Wigg, aan de procureur-generaal, sir Regi nald Manningham-Buller, vragen of hij van plan is door een onafhankelij ke commissie een onderzoek te laten instellen naar de voorbereiding, de or ganisatie en het mislukken van het proces tegen de huisarts John Bodkin Adams uit Eastbourne. Zoals bekend, is sir Reginald degene geweest, die als openbare aanklager in dit proces is opgetreden. Op 3, 4 en 5 mei wordt in Maas tricht een jongeren-studieconferentie gehouden, met als thema ,,de Euro pese supra-nationale politieke ge meenschap". De twee problemen waarmee de zestig deelnemers uit België, Neder land. Luxemburg en Duitsland zich in het bijzonder zullen bezig houden zijn de weg naar de Europese supra nationale gemeenschap en de Euro pese supra-nationale politieke partij vorming. Over het eerste onderwerp zullen als inleiders optreden mr. H. Nord, voorzitter van de B.E.F. (Beweging van Europese Federalisten), en prof. G. Goriely uit Brussel, lid van het internationale initiatief-comité voor het Congres van het Europese Volk. Als inleiders over het tweede on derwerp zijn uitgenodigd: mr. E. Sassen (K.V.P.) lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Christen- Democratische fractie in de parle mentaire Benelux-raad, drs. G. Ne- derhorst (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer en van het E.G.K.S.- parlement en mr. J. Kamp (V.V.D.), voorzitter van de V.V.D.-afdeling Rotterdam. De bijeenkomsten worden gehouden in het stadhuis van Maastricht. Op de jaarlijkse landelijke vergade ring van medewerkers van de stich ting ,,hulp aan invalide oud-Oostfront strijders, nabestaanden, politieke ge vangenen en anderen" genaamd ..Hinag" die te Utrecht is gehouden, is besloten de leden van de Staten- Generaal te verzoeken er bij de rege ring op aan te dringen: de straf van de tot levenslang veroordeelden op jaren te brengen, dat de pensioen rechten over de gehele linie worden hersteld, de mogelijkheid te scheppen van herplaatsing van hen, die voor of tijdens de oorlog een openbaar ambt hebben bekleed, zomede geen be lemmeringen, direct of indirect, te maken voor de z.g. oud-politieke de linquenten om weer in de pu blieke dienst te worden opgenomen, de bestaande richtlijnen en bepa lingen ten aanzien van de vele sta- tenlozen te herzien, zodat van de ge legenheid tot het terugverkrijgen van het Nederlanderschap een groter ge bruik worde gemaakt, dan tot nu toe het geval was. De vergadering meende dit ver zoek te mogen doen, daar het nu al 12 jaren geleden is, dat de oorlog werd beëindigd en nu toch het woord van H.M. de Koningin in haar procla matie van 4 september 1948 bij de aanvaarding van de troon: „Wij moe ten er ons echter rekenschap van ge ven, dat zij (i.e. de politieke delin quenten) te eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten worden opge nomen", werkelijk moge worden. (Van onze Parijse correspondent) Voor het vreselijke drama van de weg blijken de Franse volks vertegenwoordigers maar mini male belangstelling te hebben, want er waren maar veertig van de zeshonderd afgevaardigden aanwezig, toen het parlement werd geconfronteerd met de verontrustende cijfers. Er vielen in 1956 ongeveer tien duizend doden op de grote en kleine ver keerswegen plus ten naastenbij 180.000 gewonden. Hoewel de vernieuwing van het Franse autopark de laatste jaren grote vorderingen heeft gemaakt en ook de verkeerswegen op vele plaat sen in belangrijke mate zijn verbe terd, vallen niettemin volgen? de des kundigen toch nog zestig van de hon derd verkeersongevallen terug te voeren op het materiaal. Er rijden nog tienduizenden oudjes uit de der tiger jaren en zelfs vehikels uit 1926 tuffen nog mee; afgrijselijke series haarspeldbochten en dodelijke weg- kruisingen vragen dringend om ver betering, maar, aldus de minister van Openbare Werken, de heer Pin ton. er is geen geld voor beschik baar; de kas is leeg. Hij mag voor de wegverbetering in 1957 maar 31 miljard besjeden, terwijl hij het tien voudige nodig heeft'. Duidelijk wel zijn de volgende vergelijkingscijfers: In de U.S.A. investeert men per auto jaarlijks 82.000 frs. in de we gen ofwel 5,60 fr. per kilometer. In Frankrijk zijn deze bedragen 17.000 frs. en 1,60 fr. Zodoende bezit Ma rianne momenteel nog slechts een tachtig kilometer „autobaan" en met de hakken over de sloot (plus veel geluk) hoopt men einde 1957 de 230 km. vol te hebben. Geen enkele afgevaardigde dacht er aan het betreffende ministerie een complimentje te maken: toch is er de laatste jaren veel verbeterd. De noordelijke toegangswegen tot Pa rijs, zoveel gebruikt door de autorij ders uit de Benelux, zijn weer be rijdbaar geworden. Het wegdek is in het algemeen uitstekend, hoewel het baanvak te smal is gebleven. Het drama van de scooters Globaal is het aantal verkeerson gevallen in 1956 slechts met 3 pet. gestegen, maar de cijfers blijven ver ontrustend als men ze vergelijkt met die van andere landen (U.S.A. en Engeland). De Franse wegen zijn uiterst gevaarlijk, vooral op zater dagen en zondagen. De scooters en motorrijders hebben dit jaar bijna zestig van de honderd dodelijke ver keersongevallen op hun rekening ge nomen. Steeds meer begint men er tegen te ageren, dat knapen van zes tien jaar zonder rijbewijs en zonder kennis van de verkeersvoorschriften met een vaart van negentig en hon derd kilometer per uur dood en ver derf kunnen zaaien. De minister wil echter nog geen rijbewijs eisen, om dat hij vreest daarmee de welvaren de industrie te benadelen. Wel wil hij een mogelijkheid bestuderen om de rijvergunning in te trekken als de een of andere blaag ongelukken in serie veroorzaakt. Veel hoop op meer veiligheid is er dus niet. Het beslist geen overbodige weelde, dat de experts van tien Europese landen, waaronder Frankrijk en de Benelux, momenteel in Straatsburg de verplichte verzekering aan het be studeren zijn. (Van onze sportredacteur) Antwerpen, woensdagavond. Met drie overwinningen - meer kon niet - is Nederland van daag uitstekend gestart in het Europees kampioenschap drie-ban den. Henny de Ruyter uit Waalwijk begon nogal verrassend, ook omdat hij het tegen onze landskampioen op moest nemen en na een aanvankelijk zwak begin, later zo schitterend terugkomend, dat Popeyus coufuus geworden door de overrompeling het onder spit moest delven. Henny de Ruyter, veel beter nog en overtuigend spelend in de avondpartij tegen de Belg Clasens gaf deze geen schijn van kans. Het zelfde deed trouwens Popeyus tegen de Duit ser Rudolph, soms zeer briljant, maar niet sterk genoeg om onze landgenoot met succes van het lijf te houden. De vergadering van Franse kardi nalen en aartsbisschoppen, die vo rige maand bijeen geweest is, heeft, na kennis genomen te hebben van t rapport van kanunnik Bonnet, be sloten een nationaal secretariaat voor het apostolaat onder de arbeiders op te richten. Deze stap van de kardinalen en aartsbisschoppen, zo vernemen wij in bevoegde kringen, houdt een ver strekkende beslissing van de kerke lijke gezagsdragers in Frankrijk in. Inderdaad-blijkt hieruit, dat men nu alle pogingen, die door verschillende groepen en volgens verschillende me thodes" worden gedaan, samenvoegt. Het secretariaat staat onder de di recte verantwoordelijkheid van de kardinaal-aartsbisschop van Parijs, die de contacten met de bisschoppe lijke commissies en met de bisschop pen zelf zal behartigen. Voortaan zal men dus het vraag stuk van de missionering der arbei derswereld niet mogen beperken tot de priesterarbeiders, integendeel heel de Franse clergé zal betrokken zijn bij de vorming van het missionaire lekendom en meer in het bijzonder bij de Katholieke Actie in de arbei derswereld. Het eerste dubbele treffen in de tot ©en fantastisch biljartpaleis omge toverde feestzaal der stad Antwer pen aan de Meir, heeft des middags reeds de nodige sensatie gebracht. Op de ene tafel waar twee Belgen aan traden, titelhouder René Vingerhoedt (36) en René Clasens (42) vielen geen klappen, omdat kampioen René er zonder moeite zijn landgenoot onder hield: na 48 beurten kon hij zijn keu uit elkaar schroeven. De klappeVi vielen wel in de Neder landse hoek, waar Henny de Ruyter (27) uit Waalwijk met landskampioen Herman Popeyus (32) slag moest le veren. Daar kwam tegen het «lot, dat overigens moeizaam bereikt werd, «en ontknoping waaraan tot dan toe ze ker niemand had durven denken. Daar was ook geen aanleiding toe, want de Ruyter poedelde er dusda nig op los, dat hij na twintig beurten 6 caramboles bij elkaar gepeuterd had, terwijl zijn rivaal toen reeds op twin tig stond Men vond dat het toen al lemaal nogal duidelijk was. En dat bleef zo maar doorgaan, want na der tig beurten keek de Waalwijker tegen deze. achterstand aan: Popeyus 25, hij zelf 8 caramboles. Ongetwijfeld waren er vooral van de zijde van de lands kampioen mooie probeersels te zien geweest. Henny de Ruyter vond van zijn kant weliswaar soms fraaie op lossingen, maar het ontbrak hem aan de fijne nuances, aan de juiste maat, meestal net naast. Alsmaar poedels dus en geen grootse dingen van* Po peyus' zijde. De twee matadoren lie pen met steeds diepere rimpels in de gezichten rond het groene laken. Maar zenuwen? Nee, althans uiterlijk niet zichtbaar. De Ruyter „los" De toeschouwers waren niet zuinig met hun applaus voor HUN Vinger- hoedt, geheel juist, want aan de Ne derlandse tafel was. laten we zeggen, tot aan de 56e beurt bitter weinig te beleven geweest. Maar toen begon het. Henny de Ruyter kwa.m los, nadat Popeyus een keer of wat, welgeteld 8 maal, had gepoedeld Ineens kwam de Waalwijker terug. Met zuivere, soms fenomenale «toten toverde hij achtereenvolgen» 4, 3, 2, 3 en 5 caramboles uit zijn hout. Die vjjf beurten hadden hem 17 caram boles opgeleverd. Daarmee was hij meteen op gelijke hoogte met Popeyus gekomen (41-41). Daarna werd opnieuw, nu van beide kanten onophoudelijk gemist. We be- Men zal van mij niet verwachten dat ik van dit kerkboek een bespre king geef, ik versta evenmin als de lezers van De Stem de Hongaarse taal. Maar degenen, uie met de Hon garen in aanraking komen en hun een kerkboek aan de hand willen doen, vinden hier een goed gebeden boek. Want het gaat vergezeld van een aanbeveling van de Hongaarse zielzorger in Zwitserland, mgr. dr. Nicolaus, Pfeiffer. (Benziger Verlag, Einsiedeln). j H reidden ons reeds op een traag verlo pende voortzetting voor, maar plot seling zette de Ruyter zich schrap en alsof meteen alles lukte, scoorde hij 7 caramboles, een serie op dat mo ment slechts door Europees kampi oen Vingerhoedt geëvenaard. Daar mee was de verhouding 49-42 geko men omdat Popeyus, volledig van de kaart, daar slechts een carambole te genover had kunnen stellen. In de 72ste beurt, na ongeveer twee uur „wandelen", tasten en zoeken rond en op het groene laken, scoorde de Waalwijker de verlossende 50e caram bole. Popeyus, niet weinig onder de indruk van deze come back van zijn tegenstander, bleef op 42 staan. Die 72 beurten hadden overigens toch wel de nodige energie opgevorderd. Het door Vingerhoedt gescoorde ge middelde was inmiddels heel wat ho ger dan van de Waalwijkse winnaar, die intussen briljant had gezegevierd. De daarop volgende partijen tussen Steylaert en Spielmann enerzijds en Tiedtke-Rudolph op de andere tafel brachten ongelijkwaardige tegenstan ders op het voortreffelijke laken. Tiedtke won op zijn sloffen van zijn landgenoot en de nog jeugdige Belg Steylaert (24) gaf de Duitser Spiel mann geen schijn van kans. Slechts tegen het einde kwam Rudolph nog met nieuwe, uitzonderlijk mooie sto ten te voorschijn, waardoor zijn ne derlaag tegen Tiedtke 50-42 werd. Steylaert won met 50-35 in 79 beur ten. De avondpartijen Het programma voor de avond, ge maakt volgens de krachtsverhoudin gen, tot uiting gekomen in de middag partijen, luidde: Popeytis-Rudolph en de Ruyter-Clasens. De Waalwijker begon nu heel wat beter dan in zijn treffen tegen Popeyus, want na 18 beurten was hij reeds 13 punten op zijn Belgische tegenstander uitgelo pen. De naast hem opererende Pope yus verging met biet zo best, want na 17 beurten had hij 11 caramboles gescoord tegen de Duitser Rudolph 7. Daverende dingen kregen we in die periode niet te zien, hoewel Henny de Ruyter een paar maal de handen der vele toeschouwers, ook Nederlanders, op elkaar bracht. Popeyus trouwens ook Moeizaam ging het verder. Na dertig beurten had Popeyus 25 en Rudolph 18 ca ramboles gefabriceerd. De Ruyter en Clasens, die vlotter speelden, waren toen reeds aan de 40e beurt toe. De stand was op dat moment: de Ruyter 32-Clasens 18. Popeyus kwam er Op 1 september zal het 25 jaar geleden zijn, dat op initiatief van wil len de heer C. Dogge, hoofd van de St. Jozefschool, werd overgegaan tot de oprichting van de r.-k. voetbal vereniging „Robur". In haar 25-jarig bestaan zijn deze vereniging de ups en downs niet be spaard gebleven. Het grootste succes werd behaald in het seizoen 1945-1946. Toen werd het eerste elftal kam pioen van de le klasse afd. Zeeland. De promotiecompetitie met als te genstanders Kruiningen en Zonne- maire werd tot een goed einde ge bracht en promotie naar de derde klasse K.N.V.B. volgde. In hetzelfde seizoen werd het tweede elftal even eens kampioen van haar afdeling. Hierna is het aan geen der senio- reneiftallen meer gelukt een kam pioenschap te behalen, al zijn die wel zeer dichtbij geweest. Het jaar 1953 werd niet alleen voor ons volk een rampjaar, vanwege de waters nood, ook Robur ging het niet naar den vleze en een ogenblik heeft de vereniging aan de rand van de af grond gestaan. Dank zij het energiek IV (Van onze redacteur) De ontginning en het in cultuur brengen van oost-Flevoland val len gedeeltelijk samen. Want ter wijl de ene sector van de nieuwe polder nog wordt ontgonnen, wordt in een andere sector de grond reeds in cultuur gebracht. Men heeft de polder voor het in cultuur brengen in acht sectoren verdeeld. In het eerste jaar (het ontginningsjaar) voorziet men in aansluiting aan 't afwateringssy steem de kavels van greppels, voorts bestrijdt men het riet in die sector, terwijl eveneens de egalisatie van uitgegraven sloot- en tochtgrond plaatsvindt. Het nieuwe land krijgt zijn eerste grondbewerkingen cn in augustus en oktober wordt koolzaad en tar we uitgezaaid. In het tweede cultuurjaar wor den de eerste oogsten binnenge haald. evenals in het derde jaar. In de herfst van het vierde jaar na de ontginning is het gebied gereed om opgeleverd te worden aan de particuliere grondgebrui kers. Deze tijd is niet meer zo ver af. Voor 1957 staat de ontginning van 4000 hectaren lichte gronden in het noordelijke gedeelte van de polder op het programma. Deze gronden zijn namelijk reeds droog gevallen en goed bereik baar en begaanbaar. Men heeft bijna geen tijd nodig voor de fy sische rijping van deze kleiarme gronden. Men wil van 1958 tot en met 1961 jaarlijks ongeveer 6000 hec taren in cultuur brengen. In de eerste sectoren is het niet nodig, om riet te zaaien, want het on kruid kan hier direct worden be streden. Pas na 1960 komen dus de rietgebieden voor het in cul tuur brengen aan de beurt. Na 1962 zal de ontginningscapa citeit worden opgevoerd tot 8000 hectaren per jaar. Het feitelijke ontginningswerk eindigt dan in 1964, waarna in 1968 alle gron den aan particulieren overgedra gen zullen kunnen zijn. Als in 1964 het ontginningswerk eindigt, is dit Lelystad telt reeds honderd inwoners, zich nog wat eenzaam voelen in dit „gebied", maar al deze inwoners verdienen de lof van het vasteland, want zij leggen de grondslag voor de nieuwe polder Oost-Flevoland. zeer gunstig, want tegen die tijd zal de Markerwaard droog gema len zijn en kan al het vrijko mende materiaal van oost-Flevo land naar de nieuwe polder wor den overgebracht. Het tempo van de boerderijen- en woningbouw zal beslissend zijn voor een al dan niet versnelde ontginning in de laatste gebieden van oosteliik- Flevoiand. I ijfduizend woningen Na het droogvallen komt bij het graven van de secundaire afwa teringskanalen, de tochten, circa elf miljoen kub. meter grond vrij. Bij het graven'van 2000 kilome ter sloten, het tertiaire afwate- ringsnet, komt ruim acht mil joen kub. meter specie vrij, die eveneens over de kavels moet, welke daardoor worden geëgali seerd. Tenslotte vereist het gra ven van 40.000 kilometer greppels een grondverzet van zestien mil joen kub. meter. De lengte van de te leggen reeksen draineer- buiz.cn zal circa 30.000 kilometer bedragen, zodat naar schatting honderd miljoen draineerbuisjes aangevoerd en verwerkt moeten worden. De uitvoering' van het grond werk en van de drainage zal een machinepark van minstens vijf tien bulldozers, tien greppeifre- zen en vijftien behoorlijke drai- neermachines vele jaren werk geven. Ook de landbouwexploitatie vraagt een groot aantal machi nes. Men rekent op ongeveer hon dervijftig rupstrekkers en een- zelfde aantal wieltrekkers met bijbehorende ploegen en zaaima- chines. Voor het oogsten zullen ongeveer honderdzestig maaidor sers van het grootste type nodig zijn. Het tijdelijk exploitatiebedrijf zal gedurende de topjaren 1961- 1965 acht percent van de totale Nederlandse tarweoogst, vier per cent van de zomergerstoogst, der tig percent van de koolzaadoogst, tien percent van de vlasoogst en zelfs plm. 40 pet. van de lu- cerne-oogst leveren. Een maxi male opbrengst zal bereikt kun nen worden in 1965, omdat dan volgens het huidige schema alle gronden in gebruik zullen zijn. De oogst zal dan bestaan uit 10.000 hectaren vlas 4000 hectaren koolzaad, 4000 hectaren gerst en duizend hectaren lucerne. Er zullen bovendien voor het bevolken van oost-Flevoland tweeduizend landbouwbedrijven en minstens vijfduizend woningen moeten worden gebouwd. Het is nu maar de vraag of er ook veel Brabantse en Zeeuwse jongeren zullen zijn, die straks Flevoland mede zullen bevolken. Die vraag houdt veel meer in dan men aanvankelijk zou durven te vermoeden. Vandaar, dat reeds nu aandacht mag worden ge vraagd voor het slotartikel van deze Fievoreeks: ex artikel, waarin de kansen van de Bra banders en Zeeuwen worden ge wikt en gewogen! Nr. 5 Kans voor jongeren in Flevoland doorzetten van de oude kern in het bestuur en met medewerking van de leden, kon het voortbestaan worden verzekerd. De jaren 1954 tot en met 1956 stonden geheel in het teken van de wederopbouw, en thans staat er een levenslustig en strijdbaar Robur klaar, vol goede verwachtingen voor de toekomst. De vereniging telt m» menteel een honderdtal leden en in het nieuwe seizoen zullen een drietal senioren- en een juniorenelftal aan de competitie deelnemen. Het jaar 1957 staat vanzelfspre kend geheel in het teken van het 25-jarig bestaan en het bestuur bij gestaan door een feestcommissie, heeft reeds diverse feestelijkheden op zijn program staan. Zo zal op 27 april ten bate van het materiaalfonds een bazar in „Slot Ostende" worden georganiseerd. Verder zal in het kader van dit 25-jarig bestaan op 20 april (Paas zaterdag) het eerste elftal een wed strijd spelen tegen een Engelse club, The B.S.C. S.C. uit New Barnet. Op 18 augustus zullen Goes I en Vlis- singen 1 op het Roburterrein een ju bileumwedstrijd spelen, terwijl op september, de jubileumdag, Robur en II een jubileumwedstrijd zullen spelen tegen R.C.D. (Dordrecht). Plannen zijn bovendien nog in voor bereiding voor een toernooi voor alle elftallen, terwijl op 31 augustus een receptie en een feestavond zullen worden gehouden. De vijftiende partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik en Smyslov, waarin Botwinik' de witte stukken had, is te Moskou uitgespeeld. Bij de 57e zet werd tot remise besloten. De stand is thans: Smyslov 8 punten, Bowinnik 7 punen. Traditiegetrouw zal de korfbalver eniging Alliance te Roosendaal op 2e paasdag wederom een internationaal korfbaltoernooi organiseren op de sportvelden van het recreatiecentrum Vrouwenhof te Roosendaal. Een 80-tal ploegen, komende van Middelburg tot Tilburg en van, Zeist tot Anderlecht bij Brussel, geeft dit jaar acte de présence. In het clublokaal van VSV te Sluis kil werd voor het Kanaalzonetoernooi schaken gespeeld tussen VSV en Axel De voorlopige uitslag van de A- ploeg is 3-3. Deze uitslag is echter nog niet definitief, aangezien er over een partij nog nader overleg gepleegd moet worden. In de B-ontmoeting wist Axel met 2,5-1,5 te zegevieren. steeds beter in. Ter illustratie: in de 34e beurt had hij 36 punten, tegen Clasens 18. Er kwamen dus langzaam maar ze ker twee Nederlandse overwiningen in zicht. Na 50 beurten leidde de Ruy ter met 39-23. Tal van uitzonderlijke „losbanders" (Popeyus) en ongeloof lijke stoten over de korte band (de Ruyter) kregen de talrijke aanwezi gen voorgeschoteld. Zo zagen we tot het einde toe bril jante dingen, afgewisseld door zeer onvolmaakt spel, met prettig aan doend wederzijds sportief begrip. In de 61e beurt was voor Henny de Ruy ter het pleit gewonnen. Met de hoog ste serie van 3 voor beiden (50-31). Ruim vijf kwartier had deze partij geduurd. Popeyus-Rudolph stonde n. toen op 43-25 na 51 beurten. Het slot was dat Popeyus van Rudolph won, na 46 beurten met 50-29 in ruim an derhalf uur. De wedstrijd tussen de militaire voebalploegen van Nederland en Bel gië welke gisteren op 't PSV-terrein te Eindhoven werd gespeeld Is geëin digd in een gelijk spel: 33. Bij de rust hadden de Belgen met 31 de leiding. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het internationale militaire voebalkampioenschap, doch was van zich reeds voor de eindronde ge plaatst had. DE WESTDORPSE cross-loper Eugè- ne Allonsius, zal binnenkort de Bel gische kleuren verdedigen ln inter nationale crosswedstrijden voor mi litairen in Engeland. HET 46STE mixed-hockeytoernooi van Middelburg is gewonnen door EMHC uit Eindhoven. De tweede plaats werd gedeeld door Middel burg en Arnhem, doch de organise rende vereniging stond de prijs af aan Arrhem. VOOR DE derde ronde van de be kercompetitie is woensdag de wed strijd Feyenoord-Hermes DVS over gespeeld. Feyenoord won met 8-1. DE REUSACHTIGE Zuidafrikaanse zwaargewicht bokser Ewart Pot gieter is, ondanks een gewichts voordeel van ongeveer 50 kilo, op punten verslagen door de Ameri kaan Johnny Homaa. HET EGYPTISCH Olympisch comi té heeft besloten Cairo kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympische spelen 1964. GOES, 10 april Groenten: wit lof A2 47-50, kropsla Al 6-8, afw. 5, spinazie 38, radijs 16-23, rabarber 15- 20, prei 10-13, uien afw. 8-13, bloem kool Al 48, BI 26-28, Ct 15-16. 's-HERTOGENBOSCH, 10 april. Op de markt van heden werden aan gevoerd 7894 stuks vee, zijnde 3495 runderen, 4444 graskalveren, 713 vet te kalveren, 922 nuchtere kalveren, 262 schapen, 16 geiten, 63 fokzeugen, 511 slachtvarkens, 24 lopers, 1363 biggen, 81 lammeren. De prijzen wa ren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 750 1160, guiste koeien 670985; kalf- vaarzen 700980, klamvaarzen 675 880, guiste vaarzen 590840, pinken 475625, graskalveren 330490, nuchtere kalveren voor fok- en mes- terij 95185, weideschapen 6592.50, drachtige ooien 135170, ooien met lammeren 165240, drachtige zeugen 270335, lopers 6580, biggen 36 60, alles per stuk; slachtrunderen: aanvoer 806 stuks: extra kwaliteit 3.40—3.55, le kw. 3.20—3.30, 2e kw. 2.90—3.15, 3e kw. 2.75—2.90, vette stieren 2.90—3.15, worstkoeien 2.60 2.75, alles per kg geslacht gewicht; vette kalveren le kw. 33.30, 2e kw. 2.352.75, 3e kw. 22.25, nuchtere slachtkalveren 1.101.30, slachtvar kens 1.561.64, slachtzeugen le kw. 1.461.51, 2e kw. 1.381.42, alles per kg levend gewicht; vette schapen 110130, vette lammeren 90—115, nuchtere slachtkalveren 3552.50, al les per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien aanvoer groter, handel rustig, niet goedkoper; guiste koeien aanvoer ruimer, handel rede lijk, prijzen prijshoudend; jongvee aanvoer normaal, handel kalm, prij zen weinig verandering; vette kalve ren aanvoer groter, handel stroef, prijzen lager; nuchtere slachtkalve ren aanvoer minder, handel redelijk, prijzen vaster; schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel vlotter, ruim prijshoudend: fokzeugen aanvoer nor maal, handel gedrukt, prijzen lager; lopers en biggen aanvoer normaal, handel redelijk, prijzen op gelijk ni veau; Slachtvee aanvoer ruimer, handel rustig, prijzen bleven gehand haafd; slachtzeugen aanvoer groter, handel traag, prijzen minder. TERNEUZEN, 10 april Sla A 7.90 .11.40, A2 7.10-10.10, B 5.30-6.00, bloem kool A2 59-76. B 40-46, B2 25-37, C 20-25, C afw. 4-13, radijs 21-23, furore 10.30, andijvie 54-56, asperges B2 2.20, breekpeen 8-9, prei A2 10-15, rabarber 29-32, spinazie 2 38-42, witlof B2 43-56, B afw. 31-41, stoofsla 13-22. gold, de licious f 25, sterappelen f 12, st remy k 33. Konstanz 321 1); Rheinfelden 245 (—3)Breisach 172 (—2) Straatsburg 266 (—16); Maxau 443 3); Mannheim 307 (+4); Mainz 312 (+4); Bingen 309 1); Kaub 230 (—4); Trier 206 16); Koblenz 249 (onveranderd); Keulen 231 (—2)Ruhrort 439 (—8) Lobith 1068 (—4)Nijmegen 849 (—10); Arnhem 861 (—5); Eefde IJssel 387 (—9); Deventer 284 (—7); Monsin 5550 (+20); Visé 5022 (+4); Borgharen 3978 (+5); Belfeld 1146 (+8); Grave beneden de sluis 476 (—13). De gepeilde minste waterdiepten welke heden worden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Amsterdam-Rijnkanaal-Lek- kanaal 270; IJsselkop-Doesburg 270. Toegelaten grootste diepgang van Millingen tot St. Andries 430 cm. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht niet gestremd.

de Stem | 1957 | | pagina 11