Golden Fiction Wie dat Verslag Nixon over zijn Afrikaanse reis Met één pond sterling MG MG SLIM ADVIES ALTERNATIEF WEDLOOP AT EEN ONDERLIJKE ERELD No. 8 RADIO Een ongezond leven? RANG is alleen RANG als er RANG op staat TWEEDE BLAD PaeWaÖ Peis tem DINSDAG 9 APRIL 1957 DE Russen hebben de vorige week weer een zware atoomontplof fing teweeggebracht ergens in Siberië. Het is er een in een reeks, die zich al over acht maanden uit strekt. In Japan verklaren geleer den, dat de ontploffingen van de Russische atoomwapens nog veel sterker radio-actieve besmetting van de lucht veroorzaken dan die van de Amerikanen en Britten. Dit komt wel heel slecht van pas voor de Britse socialisten, die op aan drang van Bevan, de Engelse rege ring ertoe willen bewegen de voor genomen proeven op een eiland in de Stille Zuidzee uit te stellen. De regering kan er nu terecht op wij zen, dat de Sovjets de wedloop in dit soort van bewapening niet stop Prij zen voor toneelschrijvers Diëet-patiënten 7llc7/li££cm'<s Huis in Giethoorn uitgebrand ZESENTWINTIG - bij Balzac en bij Golden Fiction DERDE DEEL VAN DE WERELD COMMUNISTISCH Treinramp in Brazilië is Onderwij sfilm over van Leeuwenhoek TELEVISIEPROGRAMMA zm w :<^C3 ÏD&I M door O. Straminoff 17> op de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft professor Oud aan de andere niet-socialistische partijen een slim advies gegeven. Hij nodigde hen uit een kabinet zonder socialisten te vormen. En aangezien hij uit de geschiedenis van de jongste kabinetsformatie weet, dat de C.H. dan in geen geval meedoen, geeft hij die raad eigen lijk alleen maar aan KVP en AR. Dat die beiden maar over een min derheid van zetels in de Kamer beschikken, is niet erë. aldus do ceert onze liberale professor, ze kunnen rekenen, niet alleen op een loyale, maar zelfs op een welwil lende oppositie van de VVD. An ders gezegd: professor Oud en de zijnen verzekeren zich zo een sleu telpositie. Dit minderheidskabinet kan alleen maar op de been blijven bij de gunst en de gratie van de liberalen. Het is wel duidelijk, dat KVP en AR daar niet, moeten in trappen. Dit slimme advies kan slechts succes hebben bij onnozelen. |\JIETTEMIN kan men professor Oud toegeven, dat de tegen stellingen op de huidige brede basis groter worden. Het befaamde huur- ontwerp roept nieuwe spanningen op. De PvdA houdt beslist vast aan een huurverhoging plus blokkering en daarmee komt het bestaan van dit kabinet weer in het geding. De weerzin tegen dit, tijdens de kabi netsformatie gesloten compromis is groeiende. Het voorlopig verslag heeft het duidelijk uitgewezen. Hiermede treedt echter weer de grote vraag naar voren: Xs er in de huidige verhoudingen een goed alternatief voor de thans regerende politieke combinatie? Dat wat pro fessor Oud schetste, is het zeker niet. Een rechts kabinet lijkt door de tegenstand van de CH uitgeslo ten. Blijft dan alleen de mogelijkheid van een zakenkabinet. Dit moet er dus straks tegen elkaar afgewogen worden: Een halfslachtig huuront- werp met een bedenkelijk stuk blokkering óf een stuk breken van de brede basis met het uitzicht op een zakenkabinet. De heer Tilanus heeft in een rede te Goes al laten weten, dat hij de verantwoordelijk heid niet op zich zou willen nemen, de regering op dit punt te laten val len. al zou het hem veel waard zijn, als de regering een huurverhoging van 15 procent zonder blokkering zou voorstellen. Uit de A.R.-kring verwacht men echter besliste tegen stand en de KVP-fractie moet ver deeld zijn. We verwachten alles bij elkaar wel een meerderheid voor het ontwerp, wat echter weer eens zou onderstrepen, hoe gewrongen de huidige situatie is: Om het enige alternatief te ontlopen, slikt, dan het niet-socialistische deel van de regeringsmeerderheid een ontwerp, dat het eigenlijk niet lust. zetten, al zetten ze hun satellieten en meelopers in alle landen ertoe aan, een krachtige actie te voeren tegen het houden van deze proeven. Hetzelfde geldt ook voor de raket wapens. die nu in volle ontwikke ling zijn. De Russen zijn er voor bevreesd, dat in alle Navolanden dergelijke wapens zullen worden opgeslagen, omdat ze begrijpen, dat daarmede hun grondgebied onmid dellijk onder het bereik komt van dergelijke snelle en ver-dragende projectielen, terwijl dit omgekeerd niet geldt voor het grondgebied van de Verenigde Staten, die slechts door lange-afstand-bommenwerpers kunnen worden bezocht. Vandaar het kwistig rondzenden van waar schuwingen in de vorm van brieven en radioboodschappen. Doch het raketwapen wordt ook in de Sovjet- Unie voortdurend beproefd en ver beterd. Naast land-, zee- en lucht macht komt er nu zelfs een afzon derlijke rakettenmacht. Het is inderdaad een afschuwe lijke gedachte, dat aan de vervol making van vernietigingsmiddelen zo koortsachtig wordt gewerkt. Doch als we dit alleen aan de machten achter het IJzeren Gordijn zouden overlaten, zou dit met zelf moord gelijk staan. In de door de bond van Nederland se toneeluitgevers uitgeschreven wed strijd voor schrijvers van toneelstuk ken voor het amateurtoneel is de eer ste prijs behaald door A. Keuls met het tuk plantage Tamarinde" en de tweede prijs door A. Jurriaan Zoet mulder met ,,De ongewenste gast". De Belg L. de Groof won de derde prijs met Buigen of barsten". Hij veroverde tevens de prijs voor de beste dialoog. (Advertentie) Indien Uw winkelier onze diëet- pindakaas niet in voorraad mocht hebben, zend ons dan s.v.p. Uw adres en dat van Uw winkelier. Wij zullen er voor zorgen, dat de pindakaas p/o wordt bezorgd. Postbus 142 - Amsterdam Vermoedelijk door een plotseling uitslaande vlam van een gasstel is gisterenochtend brand ontstaan in de woning van de heer A. Mol te Giet hoorn-zuid. Toen de brand door de bewoners ontdekt werd, stond het huis al in lichterlaaie, zodat er vrij wel niets meer kon worden gered. De brandweer slaagde er in de aangren zende woningen in de dichtbebouwde buurt te behouden. t Advertentie) Daar zit Balzac. Zinnen, woorden, letters spelen door zijn hoofd. Hij schift en combineert, streept en probeert wat anders. Dan, eindelijk vindt hij de enige juiste bewoording. Zo groeiden zijn meesterwerken: ervaring, inspiratie, genialiteit gebundeld met zesentwintig letters. Honderden tabakken; de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt - verwerpt. Zesentwintig tabakken houdt hij over, zesentwintig uitgelezen tabakken voor één Golden Fiction. Zijn ervaring, kennis en genialiteit bundelden zesentwintig tabakken tot een uitzonderlijke sigaret. Uw Golden Fiction! EEN GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT Uit het nieuw verschenen statistische jaarboek van de Verenigde Naties blijkt dat de communistische landen ongeveer een derde van de wereld bevolking omvatten. Ruim 582 mil joen mensen wonen in China, ruim 200 miljoen in de Sovjet-Unie. Bij een botsing van twee treinen op een klein station dicht bij Rio de Janeiro zijn 22 personen om het leven gekomen en twaalf gewond. De Amerikaanse vice-president Nixon, heeft bij president Eisenhower verslag uitge bracht over de reis, die hij kortgeleden door Afrika heeft gemaakt. Hij legt hierin vooral de nadruk op de volgende drie punten: 1. De Verenigde Staten moeten veel aandacht schenken aan hun be trekkingen met de Afrikaanse landen. 2. Er voltrekt zich thans in Afrika een snelle ontwikkeling, die een be slissende factor kan vormen in de strijd tussen de democratische en de communistische staten. (Advertentie) De eerste vrouw in onze serie portretten van de lente prijsvraag. En daarmee zijn we op de helft van de zestien, die er in totaal komen. U weet het nog wel Alle zestien namen op een briefkaart, vergezeld van een versje van twee regels, welke laatste op „De Stem" moet slaan. En uiterlijk 1 mei die briefkaart in ons bezit. 3. Nixon noemt het onafhankelijk worden van Ghana de vroegere Goudkust welke negerstaat deel blijft uitmaken van het Britse geme nebest, een „voorbeeld, dat ook in andere gevallen kan worden nage volgd". Aan bevelingen In Nixons verslag trekken nog een aantal aanbevelingen de aandacht, waarvan de eerste luidt: Europa en Afrika hebben veel ge meen en bepaalde, onafhankelijke Afrikaanse landen onderhouden nau we betrekkingen met Europese staten op economisch, cultureel en geschied kundig terrein Onder deze omstandigheden kan het handhaven van deze betrekkingen voor de betrokken Europese en Afri kaanse landen zeer voordelig zijn. De Verenigde Staten moeten duidelijk maken, dat zij er niet op uit zijn in welk Afrikaans land dan ook een be voorrechte positie te verwerven. Voorts zegt Nixon nog: „In de staten, die ik heb bezocht, staat geen land hoger in aanzien dan de Ver. Staten, doch wij kunnen te genover de Afrikaanse en Aziatische volken niet over gelijkheid spreken, en tezelfdertijd in ons eigen land on gelijkheid toepassen". Geheim Buiten dit verslag heeft vice-presi dent Nixon nog vier particuliere rap porten bij president Eisenhower in gediend, waarvan de inhoud niet be kend zal worden gemaakt en waarin de volgende onderwerpen worden behandeld: Het Algerijnse vraagstuk, de be trekkingen tussen de Ver. Staten en de landen van het Midden-Oosten, de wijze waarop de Ver. Staten de Afri kaanse landen economisch kunnen helpen en de bezetting der Ameri kaanse regeringsdiensten in Afrika. LEERLINGEN Vier dagen achtereen is de negenjarige Michael Smith de enige leerling geweest in de school van Tojt Newton. Nor maal zijn er vier leerlingen, maar de drie anderen waren ziek. Enkele jaren geleden werd de school nog bezocht door dertig jongens en meis jes, maar het dorpje is sinds dien ontvolkt en daarom kon zoiets gebeuren. De drie an deren zijn inmiddels beter ge worden, maar nu ontbreekt Michael iveer. Zijn jongste broertje heeft mazelen en men vreest het besmettings gevaar in Toft Newton te meer, omdat er anders op een gegeten dag wel eens hele maal geen scholier meer zou komen opdagen. king van de woorden, die met de letter ,.B" beginnen. Zij was in september 1949 met deze letter begonnen. De commissie is direct verder gegaan met de „C". De commissie is onvermoeibaar. Reclame In het laatste nummer van een Amerikaans tijdschrift is in heel de oplage een pagina van alumi- nium opgenomen. Het aluminium wordt vervaardigd voor het bewaren van sandwiches en de fabriek wil de de lezers wel eens een staaltje geven. Daarom verzon men deze originele reclame. Het werd overi gens wel een kostbare geschiedenis. Weigering Een gevangene in de staatsgevan genis te Santa Fé in de Amerikaan se staat Nieuw-Mexico heeft een aanbod om op erewoord op vrije voeten te worden gesteld, van de hand gewezen, omdat hij lessen in de elektronica aan zijn medegevan genen wil voortzetten. De betrokke ne is van mening dat de gevangenen als zij een vak hebben geleerd, niet meer in de gevangenis terecht zul len komen. Eis De weduwe van de heer Eismann uit New York heeft een schadever goeding van 700.000 gulden geëist van de Staat. Dat deed ze, omdat haar man werd gedood bij een on geluk met zijn auto, toen de wagen door een politieman werd gecom mandeerd bij een jacht op enkele kwajongens. Staking De circa 7.000 bewakers van de 40.000 gevangenen in de 120 gevan genissen die Frankrijk telt, zullen voor onbepaalde tijd in staking gaan ter ondersteuning van looneisen. Tij dens de staking zullen geen nieuwe gevangenen tot de gevangenissen toegelaten worden. Onvermoeibaar De commissie voor de ivoorden- lijst van de Academie Frangaise is gereed gekomen met de bespre- Het bijwerken van 't huishoudboekje De stichting Nederlandse Onder- wijsfilm vervaardigt thans een film over het leven van Antoni van Leeu wenhoek. Regisseur Jan Laanen, pro ducer Jan Kramer en cameraman Bertus van Dinter maken daartoe op namen in Delft, de stad waar de grote natuurkundige heeft geleefd en gewerkt. De titelrol wordt gespeeld door de heer J. v. d. Werff, hoofd assistent van het stedelijk museum ,,Het Prinsenhof". (Advertentie) WOENSDAG 10 APRIL HILVERSUM I 402 m - NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 Salonork. 9.00 V. df zieken 9,25 Waar voor uw geld 9,30 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,30 Studenten zitten baby. hoorsp. 12.05 Alt en piano 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Instr. septet 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Promenade ork en soliste 14,00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17.40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Mannenkoor 18,20 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven 18.30 RVU: Dr. C, J. Schuurman: Een psychologische benade ring der wereldproblemen 3e lezing 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Órgelconc. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Concertgebouwork. en soliste 21.00 Lijdensoverdenking 21,30 Piano recital 22,00 Filmbeschouwing 22,10 Gr. 22,20 Kamermuz. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24.00 Gram HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 De Ontbijtclub 8,00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 8,50 V. d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h plat teland 42,38 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dans- Velen leiden een ongezónd, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der orga* nen. onzuiver bloed, verstopping. Daar* door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthei geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug 1 Verkrijgbaar bij apotheker of drogist 5 f.80 per groot pak. voldoende voor maandetv muz. 13,50 Medische kron. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d. zieken 16,30 Gram. 17,00 Pianotrio 17,20 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Kennen jullie Nieuw-Guinea?,door W. v. Doorenmaalen 18,00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18,50 Piano spel 19,00 V. d. jeugd 19,10 Joods progr. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws 20,05 Tussen de regels door 20.15 In, opa's jonge jaren 22.35 Ritm. strijkork. 23,00 Nws. 23,15 Ned. kamp. schaken 23,20 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Es peranto. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,15 Pia nospel 12,30 Weerber. 12,34 Pianospel 12,50 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gr. 15,00 Gevar. conc. 16.00 Koersen 16,02 Gr. 16,15 Omr, ork. 17,00 Nws. 17,10 Kamer muz 17,50 E-oekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 21,50 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Kamermuz. 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13.10 en 14,10 Gram. 15,15 Koor zang 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19.30 Nws, 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Spaanse muz. 22,55 Nws. WOENSDAG 10 APRIL VARA: 17,00-17,30 V. d. jeugd. NCRV: 20.00 Film over Rotterdam 20,15 Vonk in Judea, TV-spel 21,50 Dagsluiting, FRANS BELGIë: 19,00 Waals progr. 19,30 V. d. kind. 20.00 Act. 20,40 Le par fum de la dame en noir, film. Daarna: wereldnws. VLAAMS BELGIë: 19,00 V. <f. jeugd 19,30 Nws. en weerber. 20,00 Moderne landbouw, TV-film 20,25 Filmrep. 20,45 Wetenschappelijk progr. 21,45 Nws. en journ. PANG *Óe ttetsnafl&i/ng. pan demrfe PANG vVat dreef Ben Morris op dit mo ment tot spontaan handelen? Was het de beroemde intuïtie van de Nor mans, die zich voor de eerste maal bij hem deed gelden? Zonder zich van zijn daad ook slechts in de ver ste verte rekenschap te geven, reed hij weg, en bracht de wagen zo snel mogelijk naar de garage. Daar aan gekomen nam hij de aktentas onder de arm. sprong op een bus en reed naar huis. Op zijn kamer gekomen, sloot hij zorgvuldig de deur achter zich, open de daarna de aktentas en spreidde de inhoud voor zich op tafel uit. Zijn verbazing steeg met de minuut en groeide geleidelijk aan tot verbijste ring. Daar lagen voor hem een pak oprichters-aandelen van Francis P. Normans kauwgom-onderneming en een hele serie telegrammen, bene vens een uitvoerige correspondentie op die aankoop betrekking hebben de. Hij ontvouwde een overeen komst, waarbij een staalkoning in Amerika zich bereid verklaarde- als stroman voor Sir William Spar- kes op te treden bij een aanval op de ondernemingen van zijn vader, waarvan hij niet direct de strekking begreep, maar waarin bedragen ge noemd werden, dermate overweldi gend, dat zelfs John P., die temidden van grote kapitalen was opgegroeid en dus niet gauw van getallen schrok, ervan duizelde. Dan waren er ontelbare stukken, notariële akten, waarvan hem evenmin het doel duidelijk was maar welker in houd een vaag vermoeden bij hem deed rijzen, dat zij een scherpe en goed gefundeerde aanval op de beurs van Wallstreet beoogden. Voor de eerste maal, sinds hij bij Sir William Sparkes in dienst was, haalde hij zijn meester die middag ver over tijd aan het restaurant af. Het geluk echter was hem gunstig, want deze was in druk gesprek met een heer van rijzige gestalte, die hem aan de lunch gezelschap hield, zodat hij de tijd vergeten scheen te zijn. En nauwelijks was Ben Morris die avond weer op zijn kamer terug, of hij haalde opnieuw de aktentas, wel ke hij zorgvuldig achter slot en gren del had opgeborgen, te voorschijn, en boog zich weer over de stukken heen. Tot laat in de nacht zat hij daar en in die uren, dat hij de in houd van die tas, welke hem op zulk een merkwaardige wijze in handen gevallen was, bestudeerde, stierf de oude John P. voorgoed in hem. Had de inhoud, die hoogst merk waardige inhoud hem aanvankelijk in verwarring gebracht, geleidelijk aan begon het hem aan de hand der cor respondentie te dagen. Deze stukken hielden verband met een tot in alle onderdelen uitgewerkte aanval op Het fortuin en de machtspositie van zijn vader, de multi-miljonair en kauw gom-koning van Amerika, door een machtige, aldaar in het leven geroe pen trust, waarvan niemand minder dan zijn huidige patroon, Sir William Sparkes de leiding had. Uit de cor respondentie bleek duidelijk dat Stan ley Rogers, die meer zijn medewer ker en raadsman, dan zijn onderge schikte was, eigenlijk als de ontwer per van het plan moest worden be schouwd. Het was Ben Morris, alsof hij plot seling in een heel andere wereld staarde, dan waarin hij tot nu toe had geleefd. Het was de eerste maal van zijn leven, dat hij een blik ver mocht te werpen achter de scher men van wat men het grote zaken leven noemt. En hij aanschouwde daar het vernuft, de talenten, de har de, onnoemelijk harde strijd, het doorzettingsvermogen, de wilskracht, de visie, en de moed, ja, de ontem bare moed, welke nodig is om het in die wereld tot iets te brengen. Eindelijk stond de jongeman op en veegde zich het zweet van het voor- hoolo. Met grote stappen Degon hij de kamer op en neer te lonen. Kij zag nu zijn ader in een heel ander licht. Niet het opstapelen van fortui nen was zijn doel geweest, zoals hij altijd gemeend had. Neen, bij hem ging het om de harde strijd, de triomf was zijn beloning. De fortui nen, welke hem tengevolge van die strijd ten deel vielen, dienden hem slechts als middel. Hoe had hij. John P. zijn vader miskend. En hier dan zat hij nu in Parijs, in dienst van iemand, die het levens werk van Francis P. wilde vernieti gen, zie zijn vaders positie daarginds in Amerika had ondermijnd, en die nog slechts op het ogenblik wachtte om de bom te doen springen. De geheimzinnige vijand, die de leiding van dit alles had was niemand min der dan Sir William Sparkes, zijn meester. Maar., voor die aanval moest zijn patroon dan toch wel een heel spe ciale reden hebben. Het was Ben Morris lekend, dat zijn vader vele vijanden had. Ieder, die zijn eigen weg gaat door het leven, heeft veel vijanden. Maar dit was een heel an der geval. Waardoor had Francis P. zich zodanig de haat van Sir Wil liam op de hals gehaald, dat deze hem tot elke prijs wilde vernietigen? En dan, waarom had Stanley Ro gers zijn meester verraden? Want dat zulks het geval was, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij had de stukken, deze overtuigen de documenten van 'n op handen zijn de aanval van Allan Steel ter inzage gegeven, en voor een eventuele over dracht natuurlijk een bepaalde som gelds geëist, een bedrag, dat gelijk moest staan met een vermogen. Ja, dat Stanley Rogers een verrader was, stond nu onherroepelijk bij Ben Mor ris vast, hoewel hij toe moest ge ven, dat de secretaris van Sparkes zijn spel op geniale wijze had ge speeld. Maar waarom dan dit ver raad op het laatste ogenblik? Wat lag er aan dit alles ten grondslag? Tevergeefs pijnigde hij zich hierover zijn hersens. Eindelijk zette hij zich opnieuw aan zijn tafel neer, en nam nogmaals de documenten ter hand. Er waren er bij, die een fortuin vertegenwoordig den. Hoe onnoemelijk rijk moest zijn meester wel zijn, om zich een der gelijke inzet te kunnen veroorloven, enkel en alleen om gevolg te kunnen geven aan een wraakgedachte. Wat was er in het leven van zijn vader geweest, dat hem 'n dergelijke, naar zijn verderf strevende doodsvijand had bezorgd? En eerst nu kwam de vraag bij Ben Morris op, wat hij met deze stukken moest doen? In fei te waren ze het eigendom van zijn meester, Sir William Sparkes. Ze on der zijn berusting houden, zou gelijk staan met diefstal. Zijn vader in ken nis stellen van de inhoud van deze aktentas en met hetgeen hij door een louter toeval op het spoor gekomen was, zou tegenover zijn meester een verraad betekenen van hetzelfde kali ber, dat Stanley Rogers gepleegd had Bovendien had Steel natuurlijk reeds inzage genomen van de stukken, als direct gevolg waarvan hij onverwijld zijn vader op de hoogte der feiten zou brengen. In dergelijke aangele genheden kon Francis P. de adviezen van zijn zoon wel ontberen. Wat bleef hem nu te doen over? Zijn meester de documenten ter hand stellen en hem op de hoogte brengen van het verraad van zijn secretaris? Even stond hij bij deze gedachten stil, maar het volgende ogenblik ver wierp hij haar weer. Door deze daad immers zou hij zijn vader onverbid delijk aan zijn belager overleveren, voordat deze van Allan Steel verno men had, wat hem boven het hoofd hing. Uitgeput liet hij zich eindelijk, ge kleed en wel, op zijn divan neerval len. Het enige, wat hem te doen over bleef, besloot hij, was op staande voet ontslag te nemen, zonder opga ve van redenen. Maar... hoe kon hij dan aan de voorwaarden van zijn weddenschap voldoen, die immers uit gestippeld hadden dat hij met die ene dollar, welke hij destijds ter be schikking had zijn carrière moest opbouwen. En van de twaalf maan den, welke hem hiervoor als uiterste termijn gesteld waren, waren er reeds acht om! Geruime tijd lag hij, dodelijk ver moeid, na te denken over de neteli ge positie, waarin hij zich bevond, en tevergeefs worstelde hij om een oplossing. Tot eindelijk tegen de mor gen, op het ogenblik, dat de eerst* stralen van de nieuwe dag zijn nede* rig kamertje binnendrongen, d9 slaap zich over hem ontfermde. Francis P. Norman trof zijn troiN we vertegenwoordiger in Parijs aan in een staat van opgewondenheid, zoals hij bij een geroutineerde zakenman die Ailan Steel toch zeer zeker was, nimmer voor mogelijk zou hebben ge- houden. ,,Het is de grootste stommiteit van mijn leven", herhaalde deze thans reeds voor de zoveelste maal. ,,Ik be grijp ter wereld niet hoe ik zó zorge loos heb kunnen zijn. De enige ver ontschuldiging, welke ik wellicht zon kunnen aanvoeren is, dat ik, nog ge heel vervul van de sensationele ont hullingen, die de brenger der stukken mij deed, een ogenblik verstrooid ben geweest. Bovendien hadden de docu menten voor een gewone dief niet da geringste waarde. Het vreemde van het geval is echter, dat mijn chauf feur zich niets van het deponeren der aktentas in de wagen herinnerde, hoe wel ik hem toch duidelijk toeriep, dat ik iets vergeten had, alvorens ma opnieuw in het kantoor te begeven. Toen ik terugkwam was de tas uit de auto verdwenen'*. ,,Is je chauffeur een betrouwbaar iemand vroeg Francis P. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5