Commissie Streekverbetering landbouwgebied van Eede in G.S. verdedigen de polderconcentratie bij Ook in Zak van Zuid-Beveland Rijkssubsidie Goede solisten in Matthaus Passion te Aardenburg K.V.C.O. verzorgde lezing Oostburg over film Heinkenszand effent wegen voor bouw Schelde-huizen Poli 6£/£PG£MAA ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zuid-Beveland Adm prot TDmA DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 APRIL 1957 In buisjes 6 20 en flacons o 50 tabletten £tu?i&a - tailors to the Man-about-Town TERNEUZEN Burgerlijke stand AXEL GOES Handpoppentheater te Yerseke Onbekend oratorium van Joh. Chr. Bach Pater Jozef Boon overleden Hoogwaterstanden K.A.B. kreeg nieuw bestuur Zeeuwse woningraad vergaderde AGENDA Vandaag Morgen Fran meer Gisteren heeft ir. J. M. A. Penders, secretaris van de landelijke voor lichtingsraad en coördinerend inspecteur voor de voorlichting van de land bouw te Eede de Commissie Streekverbetering geïnstalleerd. Deze commis sie die vanaf heden gedurende vier jaar gaat werken aan de verbeteringen van alle materiële en sociale aspecten van het door klein-bedrijf geken merkte landbouwgebied van Eede, begint met een in één opzicht volkomen schone lei: juist dit jaar is de ruilverkaveling van dit gebied (de gehele voormalige gemeente Eede omvattende, uitgezonderd de dorpskern) gereed gekomen. De inzaai van dit jaar geschiedde op basis van vrijwilligheid op geruilde percelen. Hiermee is een sedert 1951 aan de gang zijnd werk afgesloten. Het werd door de watersnood helaas twee ja ren vertraagd. Het heeft ruim f 1.000.000 gekost, waarvan het rijk 71 pet. subsidieerde. Behalve de ver kaveling der percelen omvatte dit werk een verbetering van de water afvoer, waardoor de begeerde water beheersing ontstond, alsmede de aan leg van talrijke nieuwe polderwegen. De voorzitter der Commissie Streek verbetering, de heer C. van Belle- gem, kon in Sancta Maria te Eede een groot aantal genodigden verwelko men, waaronder behalve ir. Penders ook het bestuur van de provinciale landbouwvoorlichtingsraad. voorzitter en secretaris van de NCB de heer Zee- gers en ir J. Wellen, bestuurders der NCB-kringen Oostburg en Hulst van de CBTB en ZLM, afgevaardigden van net Vrije van Sluis, van gemeentebe stuur, enkele geestelijken waaronder de pastoor van Eede, vertegenwoordi gers van de boerinnenbond, de land- arbeidersbond en van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. De heer van Bellegem sprak zijn erkentelijkheid jegens de regering uit voor de subsidie in de streekverbete ring, die per jaar f 60.000 bedraagt. Hierna belichtte de heer J. Kakebee- ke, voorzitter van de provinciale land- i bouwvoorlichtingsraad, de nu zo goed als afgesloten cultuurtechnische wer ken, die vele veranderingen in de streek hebben veroorzaakt. ganisaties, op breed terrein wil ver strekken, gebruik te maken. Tenslotte zei spr., dat de commissie een afronding is van het werk der herverkaveling Zeeland en van de sanering. Daarna verklaarde hij haar voor geïnstalleerd. De voorzitter der commissie, de heer A. Dees te Oudelande, zei van de commissie iets goeds te verwach ten voor de streek en daarom was hij dankbaar, dat men haar heeft kun nen installeren met subsidie van de landelijke raad. Ir. J. Penders, secretaris van de landelijke raad voor landbouwvoor lichting, benadrukte de nieuwe ont wikkeling van de voorlichting, welke er op gericht is de boer te leren zich zelf te helpen. Tenslotte zei spreker, dat het sla gen der commissie afhangt van de samenwerking met de voorlichting, onderwijs en de bedrijfsvoerders Felicitaties Gelukwensen werden daarna uitge sproken door de heren v. Lochten- stein, NCB; Baar, CBTB; v. Iwaarden, ZLM; mr. H. Stieger, namens de bur gemeesters in de Zak; W. van Liere, namens de cimmissie en ds. Hulsber gen. Mr. Stieger drong aan bij de com missie, gezien de spanningen welke bij een herverkaveling vaak optre den, vooral de menselijke kant in het oog te houden, waarbij ds. v. Huls bergen zich aansloot. (Advertentie) Zoals te verwachten viel heeft het voorstel van Ged. Staten tot concen tratie van polders op Schouwen-Dui- veland, Tholcn en N. Beveland In de afdelingen der Staten, vooral t.a.v. Schouwen-Duiveland heel wat vra gen doen rijzen. Niet alle leden bleken overtuigd, dat concentratie nodig en wenselijk was en sommige meenden weer, dat de autonomie van de polderbesturen te veel werd aangetast. Een lid vond het principieel onjuist dat de gemeentebesturen geen eigen plaats in het waterschapsbestel had den gekregen en wel andere lichamen als domeinen, enz. Natuurlijk 'liet de voorstanders zich ook horen. Van de zijde van G.S. werd gewe zen op de brieven welke na de ramp binnenkwamen en die riepen om con. jr centratie. Voorop staat de veiligheid. Voorlicllting Door eenheid is meer kracht bij te T_ I zetten en als voorbeeld wezen G.S. Ir. Penders gaf in zijn installatie- 0p Goeree-Overflakkee, dat nut en noodzaak van concentratie bewees. toespraak een helder overzicht van de betekenis van de voorlichtings activiteiten op landbouwgebied, waar. van hij de streekverbetering een lo gische ontwikkeling noemde. De so ciale factoren hangen, zo betoogde hij, evenzeer samen met de economische betekenis van een bedrijf als het tech nische aspect. Nadat burgemeester J. van Dongen de gelukwensen van het gemeentebe stuur had aangeboden en nadat de heer J. Zeegers, voorzitter van de N CB nog had gesproken, maakten de genodigden een rondrit door het ver- beteringsgebied, daar de overtuiging verkrijgende, dat het streekverbete- ringsplan de commissie de eerste ko mende vier jaren heel wat werk zal verschaffen. Na het streekverbeteringsplan in Eede komt als volgende object de ge meente Hoek aan de beurt Zuid.Beveland De voorzitter van de provin ciale raad voor landbouwvoor lichting in Zeeland, de heer J. Kakebeeke, heeft gistermorgen in het verenigingsgebouw te Oudelande de streekverbete- ringscommissie voor de Zak van Z.-Beveland geïnstalleerd. In zijn inleiding wees de heer Kakebeeke op de naam van epn hofstede onder Wolfaartsdijk „Alles wisselt". Hij bracht dat van toepassing op de geweldige verandering welk de herverka veling teweeg bracht in de Zak. Spr. ried aan om van de voorlich ting welke de commissie, in samen werking met diverse diensten en or- (Advertentie) Wat moet er komen; reglemente. ring van samenwerking of samenvoe ging? Het waterschap Het Vrije van Sluis, hetwelk ten onrechte een oor logskind is genoemd, is in staat ge bleken iets goeds tot stand te bren gen. Hier heeft samenvoeging plaats gehad van een groot aantal kleine polders of waterschappen tot één groot waterschap. De mening, als zouden de advies commissies te ambtelijk zijn samen gesteld. kan beslist niet worden ge deeld. In de adviescommissie samen voeging polders of waterschappen op Schouwen-Duiveland hadden 6 ver tegenwoordigers van SchouWen-Dui- veland zitting tegenover 4 „ambte lijke vertegenwoordigers". Voor Tho- len is die verhouding zelfs 7—4. Te genover de opmerking van een lid in deze afdeling, dat hij geen voldoende vertrouwen heeft in de adviescom missie samenvoeging polders of, wa terschappen op Noord-Beveland moet met nadruk gesteld worden, dat alles zins waardering is gebleken voor het werk van die commissie. In de ver schillende commissies is volledig ak koord bereikt t.a.v. de samenvoeging op zichzelf. Van aantasting der autonomie is geen sprake. Integendeel! Misschien zijn Ged. Staten in hun voorstellen zelfs iets te ver gegaan voor wat be treft het geven van vrijheid aan de waterschappen. De begrotingen zul len met door dat college behoeven te worden goedgekeurd en de rekenin- g enniet door dat college worden vast. gesteld. Concentratie is ook daarom wen selijk, wijl de regering mogelijk meer financiële steun zal verlenen. Voor het Vrije van Sluis neemt bijv. de Cultuurtechnisch dienst in over weging voor het ontwateringsplan een werk van pl.'m. f 12,000.000 70 a 75 pet. te subsidiëren. De moeilijkheid betreffende de af rekening van de zgn. zwakke plaat sen zou kunnen liggen in het feit, BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de keehntsmettende tabletten Traditiegetrouw vond in de Aar- denburgse Sint Baafskerk, zoals wij reeds meldden, de jaarlijkse uitvoe ring plaats van de Matthaus-Passion van Johann Sebastiaan Bach. Ruim elfhonderd toeschouwers vulden het machtige kerkgebouw, waar de uit voering onverkort plaats vond. De leiding berustte weer bij Piet van Egmond, die ook weer zijn eigen stempel daarop drukte. Opvallend was deze keer de goede keuze van de solisten. De bas, Anton Eldering gaf een gave vertolking van de Christuspar tij. Het verschil met de bas Caspar Bröcheler, die vorige jaren deze par tij vertolkte, was duidelijk merkbaar. Eldering weet in zijn vertolking de ontroering van het lijdensverhaal te doen leven en heeft daarbij de be schikking over een krachtige stem, terwijl bij Bröcheler somtijds enkele opera-achtige effecten aan de vertol king niet vreemd zijn. Willy van He se, de Antwerpse tenor, die thans verbonden is aan het Stadttheater in Munster (Duitsland) vertolkte de Evangelistenpartij, evenals in de uit voering die in het Concertgebouw te Amsterdam onlangs plaats vond. Cor- ry Bijster was een goede sopraan, terwijl Reinier Schweppe, die ook vorig jaar als tenor in Aardenburgs Sint Baafs zong de speciale aandacht trok door zijn sterke stralende stem. Ook het optreden van dn Hongaarse dat de minister nog geen definitief standpunt heeft ingenomen. Na de concentratie komen de kosten van de zeeweringen ook van de z.g.. zwakke plaatsen ten laste van de nieuwe waterschappen (voor zover geen bijdrage van het rijk wordt ge noten). Na de concentratie wordt het draagvlak voor de kosten der zeewe ringen groter. Over deze aangelegen heid wordt 'n briefwisseling met de minister gevoerd, wiens nader stand punt nog moet worden afgewacht. Het principe, dat ook de achterlig gende polders dienen bij te dragen in de kosten der zeeweringen, is vol komen juist. De achterliggende pol ders hebben belang bij de instandhou ding en het onderhoud van deze wer ken. Om echter kapitaalsverschuivin gen op korte termijn te voorkomen hebben Ged. Staten een modus ge vonden om de polders wat de las ten betreft naar elkaar te doen toegroeien. Met nadruk bracht men van de zijde van Ged. Staten hulde aan de bestuurders van de kleine polders, die bij de ramp van 1 februari 1953 met inzet van hun leven al het mo gelijke hebben verricht. Het is geen principiële fout, zeg gen G.S. dat de gemeentebesturen qualitate qua geen eigen plaats in het waterschapsbestel hebben gekre gen, maar dat wel het Kroondomein, vennootschappen etc. worden ge noemd. Hiertegenover moge worden gesteld, dat indien de gemeenten, evenals het Kroondomein of vennoot schappen eigendom in het waterschap hebben, zij daaraan stembevoegdheid kunnen ontlenen. Bedankt Italiaanse meesters in dessin en kleur bedankt voor de geraffineerde stof ran Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Man-about-Town, met «loeiende schouders, ingezette klep-Mk en weer éven korter. En Sturka's maat' opvatting garandeert perfecte pasvorm I En Kier is nieuws van Stnrka's elegante, zo goed-vallende en correcte broeken: Weer iets slanker op de roei en ook de héle pijp wat afgeslankt. En m de fijnste kamgaren mattings, flannels, multi-colours. MAN-ABOUT -TOWN colberts - pantalons Onder auspiciën van de Katholieke om adviezen te verstrekken bij het Verenigrlng voor Cultuur en Ontspan ning: (K.V.C.O.) werd In hotel ,,du Commerce" te Oostburg: een lezing: gehouden over „Film, Fotografie en Televisie." Het algemeen gedeelte werd ver zorgd door de heer J.Gremmen, oud leraar van de R.K.H.B.S. te Schoon- dijke. terwijl rector C.van Bavel de betekenis van de „Film, fotografie en televisie" voor de kunst behandel de. In een interessant betoog schetste de heer Gremmen de ontwikkeling van de film en de invloed die de film op de jongeren in het bijzon der en op de samenleving in het al gemeen heeft. Daarna lichtte hij uitvoerig de be tekenis van de bioscoopwet toe, de totstandkoming en werking van de Rijksfilmkeuring de mogelijkheden van de gemeentelijke nakeuring en de klasseverdeling van de katholieke filmkeuring. Hij wees hierbij op het moeilijke en ondankbare, doch he- Door een der leden in een der af- laas zo noodzakelijke werk van de delingen*''werd nog de vraag gesteld {filmkeuring die een toelaatbaarheids- of Ged. Staten plannen hebben de j keuring is en die dus niets zegt van reglementen van de bestaande water- I de kwaliteit. schappen aan de nieuwe reglementen FilfH(lCtW aan te passen. Van de zijde van Ged. Staten in Anders is dit volgens spreker ge- deze afdeling wordt hierop geant- steld met de katholieke filmactie, die woord, dat, hoewel Ged. Staten zich I zich meer op het terrein van de hieromtrent niet hebben uitgesproken, I voorlichting beweegt, het wel in de lijn der verwachtingen j Elke film wordt door de katho- ligt, dat, nadat ook voor de overige lieke filmactie getest en gewaar- delen van Zeeland de kwestie der deert op artistieke en morele gron- concentratie is bekeken, de reglemen- j den. De katholieke film-actie is daar- ten der bestaande waterschappen aan j door uitstekend gedocumenteerd de nieuwe reglementen gepast. worden aan- 1 is het orgaan bij uitnemendheid alt Maria von Ilosvay uit Hamburg was een succes. Als verdere solisten werkten mede de bas Carel Willink, Alex Schellevis aan het orgel, Mej. Smits Siebenga aan het clavecimbel, Sam Swaap viool en Carel van Leeu wen Boomkamp, viola da gamba. Gezien de wijze waarop het Am sterdams Oratoriumkoor zich volledig richt naar de indicaties van de diri gent, kan men wel duidelijk zien, dat dit het koor van Piet van Eg- mond is. Uiterst gediciplineerd en helder zong het knapenkoor van de Vredesscholen uit Amsterdam, vol aandacht en toewijding. Het West Nederlands Symphonie Orkest uit Den Haag, dat voor de eerste maal te Aardenburg zijn mede werking verleende onder leiding van Sam Swaap, had soms enige moeite om zich aan de strikte indicaties van de dirigent aan te passen.... Zo beleefde Aardenburg weer een van de hoogtepunten in zijn muzikale leven, tevens een bezinning op deze passietijd, die door de moderne we reld en door de zo zeer ingekrompen vasten zo weinig soms de aandacht heeft. Doch wanneer men het mach tige slotkoor ,,Wir setzen uns mit Tranen nieder" door de kerk hoort klinken, dan wordt men toch even stil en gaan de gedachten naar dit enige feit in de wereldgeschiedenis, dat da redding der mensen beteken de. organiseren van filmavonden. Tevens wordt door de film-actie een tijdschrift uitgegeven waarin al le nieuwe films worden besproken en toegelicht, terwijl ook opleidings cursussen op filmgebied worden ge geven. Kunst Rector van Bavel benaderde het moeilijke onderwerp kunst vanuit de formulering wat hij onder kunst ver staat o.l. ..een scheppen van stoffelijke vor men, die een nauwkeurig aangepast symbool zijn, voor de geestelijke vi sie, die het wezenlijke en algemene doorvoelt en aanschouwt, zoals het in een inviduele gestalte is gecon- éretiseerd." Deze ingewikkelde formulering werd door verschillende voorbeelden voor de aanwezigen duidelijk ge maakt. Hierbij stond de rector een prachtige collectie ,,kunst"-foto's ten dienste, die in de zaal waren op gesteld. Zo noemde hij het fotograferen een schrijven met licht, de fi)m, mits in goede banen geleid, een'prachtmid- del om het goede en schone van de werejd en vpa.het leven te laten zien en van de televisie verklaarde hij, dat dit misschien het middel bij uitstek kan worden tegen de uithui zigheid. Tot slot verklaarde hii. dat zo wel de fotografie als de film eh de televisie, prachtige vindingen zijn van deze tijd, die men als realitei ten niet uit de weg moet gaan. Wel moet men trachten door de opvoe ding van het publiek zo ver te ko men. dat men alleen naar iets goeds wil kijken, waardoor de zgn. film fabrieken gedwongen zullen worden met iets goeds voor de dag te ko men. Het was jammer, dat voor deze belangrijke, leerzame en actuele j avond niet nog veel meer belangstel- ling bestond. Geboren: 29 mrt. Alphonsus, zv. F. de Brouwer - Gommers, won. Louisastraat 62; 31 mrt Johanna dv. P. Snoodijk - van de Visse, won. te Axel; Cornelis, zv. J. van Doese laar - de Pooter, won. te Axel. Huwelijksaangiften: 30 mrt Theo- philus Groothaert. 26 j.. won. te Axel en Lena Michielsen, 22 j..; Pieter Spruitenburg, 24 j., won. te Zaam- slag, en Adriana Ollebek, 25 j.,; 1. apr. Marinus van Tatenhove, 21 j., en Marie de Meij, 17 j., won. te Sas van Gent; 2 apr. Petrus Lantsheer, 28 j., won. te Hoek, en Johanna Li- deweij Loof, 21 j.; 3 apr. Frans Die- leman, 30 j., won te Axel, en Johan na de Vos, ó5 j. Huwelijksvoltrekkingen. 4 apr. Pieter Nieuwelink. 27 j. en Anna van Troost 29 j. Overleden. 28 mrt. Gerard Re- meijsen, 35 j., echtg. van Johanna Buijs, won. te Rotterdam; 29 mrt. Jan Baart, 4 j.. zv. Andries de Baart en Arendina Suerink, won te Sas van Gent; 30 mrt. Rinze van der Veen, 55 j., echtg. van Mathilda van der Steen. won. te Sas van Gent; 1 apr. Izaak Bliek, 83 j., weduwn. van Johanna Tollenaar. NIEUWE VERLICHTING HEEFT PROEF GEBRAND. De haast spreekwoordelijke Axelse duisterns zail weldra tot het verleden gaan behoren. In de Prins Hendrik straat werden nl. de eerste natrium- verlichtingslampen aangebracht. Bij wijze van proef werden deze gedu rende een avond ontstoken. Aangezien deze proef volledig geslaagd mag worden genoemd, zullen binnen af zienbare tijd de lichtpunten in de hoofdstraten van dergelijke lampen worden voorzien. In september hoopt men de oudewetse gaslampen buiten gebruik te kunnen stellen. Nu de Kon.Maatschappij „de Schel de" het oog op Heinkenszand liet vallen bij haar speuren naar een voor het personeel geschikte bouw- en woongelegenheid, ging de raad over tot wijziging van het bouwplan, ge legen tussen Provinciale weg en Mo lenweg-Stationsstraat. Op de aan te leggen verbindingsweg tussen Prov. weg (Clara's padi en Molenweg, zul len nu 2 straten worden geprojec teerd die corresponderen op de Sta tionsstraat. Aan deze wegen zal ..de Schelde" september-oktober a.s. een begin maken met de bouw van een dertigtal woningen. De betreffende wegen zullen een breedte krijgen van 5.50 meter met daarnaast een plantsoenstrook en trottoirs. Besloten werd dat de Kerklaan zal worden verbreed en van trottoirs voorzien waarmee een belangrijke verbetering van het bestaande afwa teringsprobleem wordt verkregen. Plantsoen In verband met de bestedingsbe perking aeeft G.S. geïnformeerd naar de noodzaak van de aanleg van een plantsoen en brandvijver. Noodge dwongen deed de raad ten aanzien van dit project water bij de wijn en liet de ontworpen bestrating van dit plan vervallen. De aanleg van het plantsoen zelf zal nu door eigen per soneel worden uitgevoerd. In bespreking kwam het subsidie verzoek van het groene kruis, welk verzoek betrekking had op de finan ciering van een 2e consultatiebu reau. De raad ging nog een stapje verder en neemt nu, pis service voor de bewoners van Vlaandertje, Oude land en Rietse bussen, de kosten op zich van een consultatiebureau, ge vestigd in perceel no. C 84 aan de Provinciale weg. Ter stimulering van de woningver betering werd voor een daarvoor in aanmerking komend perceel een pre mie verstrekt van 30 pet. boven de normale krotpremie, waarvan de ge meente de helft bijdraagt. Kleuterscholen De voorzitter deelde de raad mede, dat van G.S. bericht was ingekomen van geen bezwaar tegen de bouw van de r.k. kleuterschool. De raad ging akkoord met het be sluit tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 100.000 om de bouw van deze kleuterschool te fi nancieren. De verordening gebruik badhuis werd gewijzigd. De tijden van open stelling werden gewijzigd en het vast stellen van deze tijden werd gedele geerd c n B. en "W. De tijden van openstelling zijn nu op de vrijdagen van 16.00 tot 21.00 uur en op de za terdagen van 9.00 tot 19.30 uur. De raad besloot toe te treden tot de Zeeuwse muziekschool en ta\ bij dragen in de kosten van leerlingen uit haar gemeente, die muziekonder wijs aan deze school volgen. Met het verzoek van de Bouwkas Nederl. gemeenten om zich garant te stellen voor een bedrag van 10.000 ging de raad akkoord. De bouwkas beoogt hiermee haar be drijfskapitaal uit te breiden en deed een dergelijk verzoek aan alle ge meenten. Brandsirene Tijdens de rondvraag vroeg de heer de Leeuw (AR) naar de stand van zaken t.a.v. de aan te brengen brand sirene met groter geluidsvolume. De voorzitter antwoordde hierop, dat een' desbetreffend verzoek reeds ge ruime tijd geleden was gericht aan het Ned.Herv. kerkbestuur, welke instantie toestemming moet verlenen voor het aanbrengen op de toren van de apparatuur, doch dat tot op heden nog geen antwoord was ontvangen. Vanavond zal door het handpoppen theater „Lappenland" in zaal Nolet de eerste opvoering gegeven worden van het spel „Karei ende Elegast". Het verhaal is in hedendaags Neder lands omgezet uit een zeer oud mid deleeuws handschrift en oorspronke lijk afkomstig uit Vlaanderen. Het speelt zich af vond de figuur van de grote koning Karei en zijn paladijn Elegast. Heel de opzet, inrichting, aankle ding en ook de vertaling zijn het werk van dhr. en mevr. Bosman. De poppencollectie, 32 in getal plus en kele dierenfiguren, zijn door hen zelf ontworpen en gemaakt. Er bevinden zijn prachtfiguren onder, tijd noch moeite zijn hieraan gespaard. Hoewel het poppenspel reeds zeer oud is en vroeger veel werd beoefend, had het lange tijd geen belangstelling. In Ne derland is het thans weer in opkomst. Het ligt in de bedoeling van dhr. en mevr. Bosman om na de première in Yerseke ook elders in de provincie en daar buiten op te treden. In Zee land is dit thans het eerste handpop pentheater. Na de opvoering van Karei ende Elegast volgt een eigen fantasie over het ontstaan van de bekende Jan Klaassen, Katrijn en de andere figuren uit de poppenkast. Het spel van dhr. en mevr. Bosman is zuiver handwerk, zonder toepassing van technische hulpmiddelen of an dere trucjes. Behalve de reeds ge noemde staan nog verschillende ande re stukken en vertellingen op het pro gram, waarbij speciaal aandacht is geschonken aan voorstellingen voor kinderen. Johann Christian Bach (17351782), de jongste zoon van Johann Seb., ook wel genoemd de Milonese of Londen- se Bach, heeft in zijn Londense jaren een oratorium „Gioas" gecomponeerd, dat aldaar in 1770 vijfmaal werd uit gevoerd. Aan de hand van de tot nu toe be kende manuscripten heeft Frans van Amelsvoort. dirigent van het Brabants Kamerkoor! het oratorium opnieuw in partituur gebracht en voor de prak tijk bewerkt. Het avondvullend werk bestaat uit 2 delen en is geschreven voor 6 solisten, gemengd koor en or kest. Het bevat naast 7 grote koren talrijke aria's met een steeds wisse lende begeleiding. Op 29 oktober zal Brabants Kamer koor, afd. 's-Hertogenbosch e.o. der Mij. tot Bevordering der Toonkunst, de eerste heruitvoering na 200 jaren van het werk geven. Van Joh. Chris- tiaan Bach zijn reeds vele instru mentale werken in moderne uitgaven verschenen, die regelmatig worden uitgevoerd. Zijn talrijke koorwerken zijn echter tot nu toe vergeten. Te Gent overleed in de ouderdom van 57 jaar pater Jozef Boon, re demptorist. Hij was 5 september te Halle geboren en behaalde te Leuven het licenciaat in de Nederlandse let teren. Lange jaren was pater Boon leraar te Esschen. Zijn grootste be kendheid verwierf hij met zijn her vorming van het religieus toneel. Zelf schreef hij 66 stukken. 48 spreekko ren, 16 verhalen, 6 hoorspelen en een declamatorium. In 1938 schreef pater Boon zijn H. Bloed-spel. dat sindsdien 29 keer werd opgevoerd, telkens voor een in ternationaal publiek. Niet minder dan 3000 inwoners van Brugge namen aan deze voorstellingen deel onder regie van Anton van de Velde. De muziek voor dit spel werd gecomponeerd door Arthur Meulemans. Wie -pater Boon als algemeen leider van het H. Bloed-spel zal opvolgen, is nog niet bekend. Vast staat, dat het massa spel in augustus a.s. op de markt van Brugge doorgang zal vinden. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 10 april, de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 11 12 en 23.46 uur; te Ter- neuzen om 10.48 en 23.23 uur en *e Vlissingen om 10.18 en 22.53 uur. B. en w. willen huizen B. en w. stellen de raad voor, in verband met de toekomstige sanering van het noordelijk stadsdeel, om van de heren A. en J. Schrijver twee woningen van het Noordeinde te ko pen voor resp. f 2000 en f ?200. De huur bedraagt per jaar f 400.-. Na overname dienen enige verbete ringen te worden aangebracht tot een totaal bedrag van f 300.-. Rekening houdende met het feit, dat jaarlijks enig onderhoud noodzakelijk zal blij ken, blijft een bedrag van f 200.- over voor afschrijving, zodat van een ren dabele opzet geen sprake is. Toch acht het college het van be lang, dat de gemeente de beschikking over de woningen verkrijgt, te meer daar de koopprijs, naar het zich laat aanzien, aanmerkelijk zal zijn geste gen bij realisering van het sanerings plan. Voorts stellen b. en w. de gemeente voor een huis te kopen aan de van Westerwijkbuurt, eigenaar de heer Geene, voor f 2500. Ook dit is een sa neringsaankoop. Veertig-jarig ambtsjubile Donderdag 11 april hoopt de heer IH. Meliefste, commies-chef de bu- i reau ten kantore van de ontvanger j der directe belastingen alhier zijn 40- jarig ambtsjubileum te vieren. Het grootste gedeelte van deze-tijd was de jubilaris werkzaam op het ont vangkantoor te Middelburg, vanwaar hij in 1947 werd overgeplaatst naar Goes. Sedert 1 januari 1950 is de heer Meliefste in zijn huidige func tie werkzaam. Ook op het terrein van het organisatieleven is de heer Meliefste geen onbekende. Hij is nl. hoofdbestuurslid van de bond van personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland. LEZING OVER KULTUURBEGRIP. De heer J. Kwekkeboom, leraar aan het chr. lyceum alhier, zal op de algemene vergadering van de ge reformeerde onderwijzersvereniging op 21 april te Rotterdam, spreken over „Ons Cultuurbegrip". Motorrijder over de kop Gistermorgen acht uur werd op de s H. H. kinderendijk naast zijn mo torfiets gevonden de 70-jarige J. de Visser tot voor kort gemeente-ont vanger te Ritthem. Door nog onopge helderde oorzaak is de bejaarde man, met zijn motor over de kop geslagen en liep zo'n zware hersenschudding op, dat hij buiten bewustzijn geraakte. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend is de V. naar het Gast huis gebracht. Kwadendamme BEROEPSKEUZE BESPROKEN. Het parochieel sociaal charitatief centrum belegde een bijeenkomst over beroepskeuze. De voorzitter van het centrum, mr. H. Stieger, sprak zijn teleurstelling uit over de op komst. De spreker, dr. H. v.d. Meyden, uit Tilburg, hield een leerzaam en boeiend betoog over de verschillen de mogelijkheden en moeilijkheden om uit de ruim 5000 beroepen met nog diverse nevenberoepen tot een verantwoorde keuze te geraken. Aard aanleg, milieu en financiële draag kracht bepalen de keuze zeer. Be roepskeuzebureaus zijn goed, maar het oordeel van de leerkrachten slaat de spreker toch hoger aan; de leer krachten gaan jaren om met hun leerlingen en weten vaak best, welk vlees ze in de kuip hebben. Het kie zen van een beroep is nu eenmaal een levenskwestie en het is van groot belang, dat men in zijn beroep le vensgeluk vindt. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd dankbaar gebruik ge- lTlclclkt. Ook de heer Bouhuis, voorzitter van de commissie katholieke beroeps keuzevoorlichting voor Zeeuwsch- Vlaanderen. en dr. Snelders, psycho loog van deze dienst, lichtten enige punten nader toe. Yerseke KREEFTENVISSERIJ Behoudens een enkele uitzondering is de kreeftenvisserij in de eerste week van de openstelling niet tegen gevallen. De zachte winter en de hoge watertemperatuur schijnen wel facto ren die meewerken om een goede vangst te mogen verwachten. Ook de opbrengst in prijs valt niet tegen. De kleine gangbare kreeftjes worden aan de vissers betaald tegen 11.50 per kg. De grote soorten brengen 8.50 per kg op. Philippine STAKENDE HAAN BEKEERD De haan van de nieuwe toren heeft drie volle weken gestaakt, om welke reden is ons niet bekend. Naar welke richting de wind ook draaide, de haan hield het zuiden aan. Zijn oude re collega op de oude kerk deed met deze wilde staking niet mee. Mogelijk dat de jonge haan zijn fout heeft ingezien, want zaterdagmorgen is hij geheel vrijwillig zijn dagelijkse werk weer begonnen. Koewacht BRAND Alhier brak brand uit in het Bol- raap-veredelingsbedrijf van de heer A. de N. in het Binnenpad. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon echter niets meer redden, zodat een grote partij bolraap, een vrachtauto, een hangar en verder materiaal een prooi van de vlammen werden. De omliggende gebouwen le den geen schade. De oorzaak is on bekend; de verzekering dekt de schade. OOSTBURG N. H. KERKKOOR BESTAAT TIEN JAAR Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Ned.Herv.Kerkkoor werd een feestuitvoering gegeven in het Ledeltheater. De avond werd geopend door de oprichter van het koor, Ds. W.Four- nier. terwijl de burgemeester van Oostburg, mr. K.Hoekzema een kor te felicitatiereden uitsprak. Onder leiding van de heer P.J.de Ridder werden de diverse zangnum mers van het programma, op ver» dienstelijke wijze, door het jubileren de koor ten gehore gebracht, terwijl ook het optreden van het kinderkoor zeer in de smaak viel. De piano-begeleiding werd verzorgd door de heer O.Alberti. IJzendijke In het Parochiehuis hield da afda ling van de K.A.B. haar jaarver gadering. Deze vergadering kan in de ge schiedenis der vereniging een mijl paal genoemd worden, doordat vier van de vijf bestuursleden, de heren E. Hamelynck, C. Martens, V. Dries- sen en E. Sutin de tijd gekomen achtten het bestuur aan anderen over te dragen. Door de vergadering wer den tot nieuwe bestuursleden geko zen de heren A. Bogaert. J. Steen- kiste, A. Minnaert en E. van de Wijn kei. De heer C. van de Kerkvoorde dankte namens de K.A.B. de schei dende bestuursleden voor het vele werk, dat door hen verricht werd in de lange tijd, dat zij de afdeling bestuurd hebben. Vooral de heer Martens, die vanaf de oprichting der K.A.B. te IJzendijke het secretariaat verzorgde, heeft zijn sporen in de vereniging wel verdiend. Gestemd werd vervolgens over het al of niet verhogen van de vergoeding voor de bestuursleden. De uitslag hiervan is dat men de vergoeding verhoogd wil de zien. Na de vergadering werden door het nieuwe bestuur de verschil lende functies verdeeld. Voorzitter werd de heer A. Bogaert, secretaris Joh. Steenkiste. penningmeester A. Minnaert, terwijl de heren E. van de Wijnkei en C. van de Kerkvoor de het bestuur zullen completeren. Sluis OPENBARE RAADSVERGADERING Op donderdag 11 april half zeven komt de raad in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt 28 punten. In Britannia" te Vlissingen kwam zaterdagavond in algemene vergade ring de Federatie Zeeland van de Na tionale Woningraad bijeen. De heer W. Scheerens, secretaris der N.W.R., belichtte de aanstaande huurverho ging en de positie der woningbouw- vereniguïgen. Voordien werkte de federatie een aantal huishoudelijke zaken af. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een voordelig saldo was van f 516.02. Bij de bestuursverkie zing werd secretaris J. Marijs herko zen. terwijl in de plaats van F. Ha- verhoek te Goes werd gekozen de heer A. Buis eveneens te Goes. Van onze adverteerders FORD FILMSHOW TE GOES Door de n.v. De Dreu en Co. te Goes is in de „Prins van Oranje" een uiterst verzorgde filmshow gegeven, welke door talrijke belangstellende relaties van de n.v. werd bijgewoond. De show werd ingeleid voor de heer G. de Weerd van de Ford-filmdienst, die er op wees dat de bedoeling van de show was aan te tonen hoe wetenschap en technische vakbekwaamheid samenwer ken om van elke Ford-auto een vervoer middel te scheppen, dat betrouwbaar en snel is. Die drang naar perfectie be heerst de gehele Ford-produktie. Daarna werden enkele schitterende be- drijfsfilmen vertoond en als toegift ging „White thunder", een boeiende documen taire over de Niagara waterval en verder Amerikaans natuurschoon. GOES Grand: Trapeze. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het trottoir, MIDDELBURG Electro: Trapeze. OOSTBURG Ledel 8 uur: Omstreden huwelijk. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Be rucht. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De kapi tein en zijn held. VLISSINGEN Alhambra: Trapeze. Lu xor: Viva villa. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Carmen GOES Grand: Trapeze. MIDDELBURG Electro: Trapeze. OOSTBURG Ledel 8 uur: Omstreden huwelijk SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Be rucht TERNEUZEN Luxor 8 uur: De kapi tein en zijn held VLISSINGEN Alhambra: Trapeze. Lu xor: Viva villa. Het secret Rode Kruis I de 1956 de R f 80.000 bjj t ben. De totale eigen eollee 78.5 procent is een nieuw laatste perce De geroidd ner steeg va Landelijk venaan en kr ding, voor di lijk campagr De afdelin voor heel Ne. zij de ere-wi derde keer i deling de 1 wacht sleepti ofwel het fai 434.5 pet var eens een ree en 1955 ware 365.8 pet. en Niet mind' Zeeland gev men boven 1 drag uit, hei voorgekomen Dank zij ving op Z.-ï 1956 het 20.1 schreven. Dit is een in het Zeeuw reikt. Alhoev niet alle offic. actie bekendl de resultaterf Sas van C Hulst 150; Westhoek 10C muiden 75; Vlissingen 50 Er is redei het eind va ver meer va derd zal zij lingen warei aan-huis actie vele propaga; van de film ledenvermeei bijgedragen. Met deze pet. der Zei het Ned. Ri vrij gunstig Zeeland hel cord behaald. De oester maand maarl bedragen, teg maart 1956. De afnemer, nomen: Nederland 12?! België 1.350.: Engeland 92 Duitsland 98.5 dere landen 5 Opvallend i: ke Frankrijk Wij gev Wij leve RUF-INTROt RUF - DoorscI RUF - Kaartsy in vele Wij drul Wij leid (evtL tr hooldka Geen rorge Alles in éér (ervaren) h j. Mr. dr. bestuur van huis te Tilbi beids- en behandeling dit ziekenhu deze afdelir dr. H. te Mr. dr. toespraak plannen voo ling binnen jaar zijn o mede dank meente Till revalidatie Ri I

de Stem | 1957 | | pagina 2