Kabinet van Soekarno geformeerd Amerikaanse tanker in Eilat in doodvonnissen Boedapest Doodstraf geëist tegen dr. Adams Stassen wil ontwapening Nederland- België niet op t.v. Nederlandse reders mijden Suezkanaal Straaljager neergestort Winnaar Stalin-prijs beheert portefeuille van onderwijs Frans vliegtuig stortte neer 35 doden Britse koninklijke paar in Parijs Brits ambtenaar spoorloos {Diefstal vanuit! gevangenis Economischplan van Dulles Nasser houdt been nog stijf EDEN ZIEK IN BOSTON DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook Islamitische vertegenwoordigers Nieuwe Russische kernproef Veel bewolking Belastingambtenaar benadeelde fiscus Yandaag Engelse begroting Militaire hulp V.S. aan Saóedi-Arabië Suezkanaal geheel bevaarbaar Perzische moordenaar gearresteerd Openbare aanklager acht opzet bewezen Westelijk beroep op Veiligheidsraad Gaza beter beveiligd 97e JAARGANG No- 22424 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm: 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koninflïn «n Vaderland DINSDAG 9 APRIL 1- Advertentieprijs voor de gehele oplage f l per m/m. ^Ingezonden Mededelingen 1 l per m/m). Voor advertenties van plaatselij aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7* Telefoon 102 (Bybureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 QQSTBURG, Nieuw straat 41^Te President Soekarno heeft gisterenavond de samenstel ling van zijn „extra-parlementair nood-zakenkabinet'' be- kend gemaakt, dat onder leiding staat van ir. Djuanda als minister.president, die tevens de portefeuille van defensie ad interim beheert. Dit zeventiende Indonesische kabinet telt 23 leden. Ir. Djuanda was minister van staat voor planning in het kabi net Ali Sastroamidjojo, dat op 16 maart jongstleden aftrad. Hij is partijloos. Tot de nieuwe ministers behoort o.m. prof. Prijono, winnaar van de Stalin-prijs, die minister van onderwijs wordt. Officieel is de professor partijloos. De Islamitische .partijen maakten tijdens de formatiepogingen van Su- wirjo bezwaar tegen zijn kandidatuur. Minister van buitenlandse zaken wordt de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, partijloos. Ook Maengkom De zetels van eerste vice-premier en tweede vice-premier zijn toege kend aan mr. Hardi, voorzitter van de parlementsfractie van de P.N.I., en Idham Chalid, voorzitter van de Nahdatul Ulama. Het is nog niet duidelijk, of de ver tegenwoordigers van de Islamitische partijen hun benoeming zonder de toestemming van hun partijleiding hebben aanvaard. Binnenlandse zaken is in handen van Sunasi Hardjadinata, gouverneur van West-Java (PNI). De voorzitter van het landge- recht in de zaak tegen de heer Het Britse ministerie van defensie heeft gisteravond bekendgemaakt, dat zaterdag jl. zich een nieuwe kernont ploffing in de Sovjet-Unie heeft voor gedaan. Bijzonderheden zijn niet ge geven. Vrijdag maakte het ministerie be kend, dat twee dagen tevoren een Russische kernproef was verricht. Jungschlacger z.g.,Maengkom, is benoemd tot minister van justitie. Zonder Hatta De naam van oud-vice-president Moh. Hatta komt niet voor op de lijst ministers van president Soekar no. Volgens berichten heeft de presi dent hem mogelijk bestemd voor de functie van voorzitter van een op te richten nationaal planbureau. Hatta heeft deze functie echter in feite ver worpen, toen hij onlangs verklaarde dat Indonesië in deze crisis geen su perorganisaties zoals een nationale raad en een nationaal planbureau no dig heeft, doch een regering met ge zag over de gehele archipel. Programma De voornaamste punten van het programma van het nieuwe kabinet zijn: 1. De vorming van een nationale raad in overeenstemming met de presidentiële conceptie. 2. Het normaliseren van de huidige toestand. 3. De opbouw. 4. De terugkeer van West-Irian tot het Indonesische grondgebied. 5. Het uitvoeren van de opzegging der RTC-overeenkomsten. Ex-ministers in arrest Het aantal voormalige ministers, dat door de militaire autoriteiten is aangehouden, nadat het leger had aangekondigd^ dat krachtige maatregelen zouden worden geno men tegen plegers van corruptie en profiteurs, is gestegen van drie tot vier. Drie van hen behoren tot de PNI en een tot de Masjumi. In Bandung is stadsarrest -opgelegd aan de eerste vice-voorzitter van het parlement, Zainul Arifin, een lid van de Nah datul Ulama. Onder de leiders van de N.U., die zich reeds in arrest be vinden, is ook Djamaluddin Malik, lid van het hoofdbestuur. Een vliegtuig van de Air France is gisteren te Biskra in Algerië neer gestort. Alle inzittenden, 35 in getal, onder wie drie vrouwen en twee kin deren, verloren het leven. Het toe stel, een Dakota, verongelukte, toen het uit Biskra vertrok op een vlucht van Toggoerth in de Sahara naar Algiers. Van Westerse conferentiezijde wordt vernomen dat Harold Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapeningsbesprekingen, die thans te Londen worden gehouden, heeft voorgesteld, dat de grote mo gendheden hun bewapeningsuitgaven in de komende twee jaar met een kwart zullen verminderen. De Sowjetrussische vertegenwoor diger Zorin had naar aanleiding hier van verklaard, dat hij veel belang stelling had voor het Amerikaanse voorstel en dat hij het zorgvuldig zou bestuderen. Stassen had reeds voorgesteld de bewapeningsuitgaven in het eerste jaar, dat door een ontwapeningsover eenkomst zou worden bestreken, met tien procent te verminderen. Hij had opgemerkt dat de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie het eens waren over. een aanbeveling, dat de strijdkrachten van de Verenigde Sta ten, der Sowjet-Unie en van commu nistisch China eik de twee en een half miljoen man niet te boven zou den mogen gaan en dat een maxi mum van 750.000 man zou moeten gelden voor de weermachten van Groot-Brittannië en Frankrijk. HET WESTDUITSE ministerie van defensie heeft 900 Amerikaanse tanks van het type M-48 besteld, een verbe terde versie van de M-47, waarvan de Bondsrepubliek er reeds 1100 ont vangen heeft. DE ITALIAANSE minister van finan cien heeft in een rede te Forli aan gedrongen op het totstandkomen van een gemeenschappelijke Europese va luta. IN ALGIERS zijn drie Mohamme daanse Algerijnen terechtgesteld, die wegens moord ter dood veroordeeld waren. IN HET NOORDEN van het Japanse eiland Kioesjioe is een radioactieve regenbui gevallen, waarvan de radio activiteit waarschijnlijk een gevolg was van de jongste kernproeven in de Sowjet-Unie. DE BIJZONDERE commissie voor georganiseerd overleg voor het onder wijzend personeel bij het lager onder wijs heeft haar standpunt ten aanzien van de regeringsvoorstellen bepaald en dit in een rapport ter kennis van de regering gebracht. KRACHTENS een Argentijns rege ringsbesluit is al het gemeenteperso- neel van Buenos Aires onder militair strafrecht geplaatst. Zij, die vandaag niet op hun werk verschijnen, worden streng disciplinair gestraft. NIKITA KROESTJEF, secretaris van de Russische communistische partij, is de orde van Lenin toegekend voor zijn werk met betrekking tot de cam pagne der landaanwinning. TWEE passagierstreinen zijn in Kaapstad met elkaar in botsing ge komen. Ten minste 19 mensen zijn om het leven gekomen en velen wer den gewond. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt maan dagavond tc 23.15 uur. Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Overwegend matige wind uit noor delijke richtingen. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit i noordoost tot oost. Aanvankelijk mooi weer, daarna toenemende 1 bewolking vanuit het noorden met kans op lichte regen of motregen. Vandaag: zon onder 19.27 uur. 1 Maan op 13.18 uur. Morgen: zon op 5.55 uur. Maan onder 3.42 uur. Gisteren is het Britse koninklijke paar voor een officieel driedaags bezoek te Parijs gearriveerd. Ko ningin Elizabeth en prins Philip hebben op deze eerste dag een krans gelegd bij het graf van de onbe kende soldaat onder de beroemde Are de Triomphe op de Parijse Place de VEtoile. Deze telefoto geeft hiervan een beeld. r zal geen televisie-uitzending komen van de voetbalwedstrijd Nederland-België, die op zon dag 28 april in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Een verzoek van de Nederlandse televisie-stichting om van de wed strijd een directe reportage te mogen geven is door de koninklijke Belgische voetbalbond afgewezen, aangezien op die dag in België e.ompetitie-wed- strijden worden gehouden. Volgens een bepaling van de Euro pese voetbalunie kunnen t.v.-uitzen- dingen van voetbalwedstrijden alleen worden toegestaan, indien geen van de bonden van de aangrenzende landen bezwaar maakt tegen een dergelijke reportage. De Britse veiligheidsdienst heeft eèn onderzoek ingesteld naar de ver dwijning van Kapitein Frederick P. Shannon, een ambtenaar bij het mini sterie van luchtvaart, belast met het vernietigen van afgehandelde, ge heime documenten. Shannon is dinsdag per taxi uit zijn woning vertrokken en men heeft hem daarna niet weergezien. Volgens zijn hospita heeft hij een erfenis gekregen en kort voor zijn verdwijning zijn garderobe volledig vernieuwd. De rechtbank te Maastricht heeft gisteren de 52-jarige hoofdcontro leur van belastingen J. H. P. uit Kerkrade conform de eis veroor deeld tot f 100,- boete of twintig dagen hechtenis terzake van val se aangifte van inkomsten op zijn belastingbiljet. Hij had namelijk een aantal giften verzwegen, welke hij had ontvangen voor bewezen diensten aan particu lieren, die hij bij het invullen van hun belastingbiljetten behulpzaam was geweest. Zij betaalden een dienst, welke hij als rijksambtenaar niet zou hebben mogen verrichten. Verdachte zal, zoals de verdediger, mr. H. San ders uit Maastricht, die wegens het ontbreken van de opzet tot vrijspraak had geconcludeerd, mededeelde, van dit vonnis appèl aantekenen. In het grote proces tegen elf j penbezit ^e.d. veroordeeld tot gevan- „tegenrevolutionairen" te Boe dapest zijn gisteren drie dood vonnissen geveld. S De Deense politie is op zoek S S naar een 49-jarige inbreker, die uit de gevangenis van West- Jutland verdwenen is, nadat men ontdekt had, dat hij tij- J dens zijn straftijd zijn cel ge- S bruikle als basis voor inbraken S in de omgeving. Hij verborg zijn buit op het terrein van de ge- J vangenis. J De betrokkenen de 25-jarige stu dente in de medicijnen Ilona Toth, de 28-jarige Milos Gyoengyoesi, die tij dens de opstand uit de gevangenis was bevrijd, en de 26-jarige voorma lige luitenant Ferenc Goenczi had den bekend, dat zij in het ziekenhuis, waar Ilona Toth werkte, een man, van wie zij geloofden, dat hij lid van de geheime politie was, met messte ken hadden gedood. De 27-jarige schrijver Jozsef Gali en de journalist Guyla Obersovsky, die in de kelder van hetzelfde zieken huis een clandestien blad hadden ge drukt, kregen resp. één en drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank, die werd geleid door de vrouwelijke rech ter dr. Matild Toth, had de aanklacht tegen hen van medeplichtigheid aan moord ingetrokken. Obersovsky, die ook een boete van vijfhonderd forint (ongeveer 165 gulden) kreeg, mag ge durende drie jaar na het uitzitten van zijn straf niet als journalist werken. Gali, die lijdt aan een hart- en een oogkwaal, kreeg een boete van twee duizend forint (ongeveer 650 gulden.) De overige zes beklaagden werden op beschuldiging van opruiing, wa- De Britse begroting voor 1957-'58, welke vandaag bij het Lagerhuis zal worden ingediend, zal volgens finan ciële kringen mogelijk verrassingen inhouden. Het wordt mogelijk geacht, dat, voor de eerste maal in Engeland door een conservatieve regering een belasting op kapitaalsaanwas zal wor den voorgesteld. De opbrengst van een dergelijke belasting zou het voor de regering mogelijk maken de be lastingdruk op de middengroepen te verminderen en hierdoor de positie van de regering in het land te verbe teren. genisstraffen variërend maanden tot drie jaar. Het was het eerste grote proces, dat naar aanleiding van de opstand in het openbaar is gevoerd. Het duurde zes weken. De drie terdoodveroordeelden ver bleekten. toen zij het vonnis hoorden, maar zij toonden verder geen teke nen van emotie. .ïssf«? -«sis Een Amerikaanse olietanker is ais eerste schip na de blokkade door de Golf van Akaba in de Israëlische haven Eilat aangekomen. Met de ruwe olie. die de tanker aan boord had, zal de nieuwe pijpleiding van Eilat naar Beersheba worden in gewijd. Op de foto ziet men het schip in de Golf bij Eilat. Op de voorgrond houden Israëliërs, gewa pend met een zware mitrailleur, de wacht. De Verenigde Staten en Saoe- di-Arabië hebben hun overeen komst voor het gebruik van de luchtbasis Dahram door Ameri kaanse strijdkrachten met vijf jaar verlengd. De Verenigde Staten zullen op hun beurt oorlogsmateriaal aan Saoedi- Arabië leveren tegen gedeeltelijke terugbetaling. Zij zullen verder hulp verlenen bij de opleiding van man schappen voor de Saoediarabische grond-, lucht- en vlootstrijdkrachten. Een woordvoerder van de Verenig de Naties heeft bekendgemaakt, dat het Suezkanaal thans „geheel vrij" is voor grote schepen. Het fregat Aboekir is uit de weg geruimd en rust op de bodem van het Bittermeer. De koninklijke Nederlandse redersvereniging zal geen ge bruik maken van het Suezka naal. Het bestuur van deze vereniging heeft zich op een vergadering met de leden van de redersvereniging bera den over de mededeling van de Ne derlandse regering, dat deze 't onge wenst acht, dat voorlopig door Ne derlandse schepen van het kanaal ge bruik gemaakt wordt.Overeenkomstig dit advies zal worden gehandeld. Gisterenmiddag omstreeks tien voor half zes is, ongeveer acht kilometer ten oosten van Grave, een Thunder- streak straaljager van de Nederland se koninklijke luchtmacht van de ba sis Volkcl verongelukt. De bestuurder, de twintigjarige on gehuwde sergeant-vlieger W. Mole naar uit Medcmblik de cnigr in zittende kwam om het leven. Het toestel is midden in bouwland terechtgekomen. Brokstukken ervan lagen over een grote afstand ver spreid De oorzaak van het ongeluk 1 gram. en een andere Amerikaan door is onbekend. een bende vermoord. Een Pakistaanse grenspatrouille heeft Ahmed Sjah gearresteerd, die volgens de politie heeft bekend, dat bij de Amerikaanse mevr. A. Carroll in Baloetsjistan in Perzië heeft vermoord. Mevr. Carroll werd de vorige maand evenals haar echtgenoot, een ambte naar van het Amerikaanse hulppro- De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles, heeft aan de speciale senaatscommissie voor hulp aan het buitenland voorgesteld een economisch ontwikkelingsfonds op te richten voor de toekenning van le ningen, welke in de loop van de ko mende jaren een 750 miljoen dollar per jaar zouden kunnen gaan belo pen. De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland zou hierdoor ver ruimd kunnen worden. Indien de in ternationale atmosfeer blijft zoals ze op het ogenblik is. aldus Dulles, moet onze militaire hulp aan het buiten land verscheidene jaren zeker op de zelfde voet worden voortgezet. De openbare aanklager, sir Reginald Manningham-Buller, heeft gisteren de doodstraf ge ëist tegen dr. John Bodkin Adams die ervan verdacht wordt een zijner bejaarde patiënten, mevr. Morrell, door verdovende middelen om het leven te heb ben gebracht. alle redelijke twijfel achtte hij moord bewezen. De rechter De rechter, sir Patrick Devlin, gaf vervolgens voor de jury een samen- - i vatting van hetgee.. tot dusverre in het proces te berde was gebracht. Hij verklaarde o.m., dat er geen Opzet betvezeïl bewijzen zijn, op grond waarvan de jury de conclusie zou kunnen trek- Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Londen verneemt Reu ter dat de Britse, Franse en Amerikaanse regering overleg plegen over de volgende stap inzake het Suezkanaal: mogelijk een beroep op de veiligheisraad. De Amerikaans-Egyptische onder handelingen over het Suezkanaal zijn nog niet beslist. Het overleg is ruim een week aan de gang. Washington blijft hopen, dat Nasser zijn voorstel len zal wijzigen, voordat het kanaal wordt geopend. In Britse en Franse kringen ziet men de toestand echter somber in. Generaal Burns, bevelhebber van het politieleger der V.N., heeft er bij Israël, naar aanleiding van een Is raëlische klacht bij de Veiligheids raad over nieuwe, herhaalde inciden ten in de strook van Gaza, op aange drongen, langs de grens met Gaza een prikkeldraad- en mijnversperring aan te leggen. Het voorstel van Burns is door Is raël aanvaard. Vervolgens herinnerde sir Reginald aan de verklaring van de vooraan- Hij herinnerde in zijn slotrede de staande Londense arts dr. Douthwai- jury, bestaande uit tien mannen en te, die tot de slotsom was gekomen, twee vrouwen, eraan, dat er verschil- dat dr Adams mevrouw Morrell in len bestonden tussen de recepten en haar laatste dagen zoveel verdoven de hoeveelheden verdovende midde- de middelen had toegediend, dat len, die, volgens de aantekeningen daaruit de opzet tot doden bleek. zin /oeTedfelif1"5' ™vrol'w More11 Het zou de bedoeling van d, Adams zijn geweest, de patient „dag Naar de mening van de openbare en nacht" onder de verdovende mid- aanklager zou hel feit, dat mevrouw delen te houden. Uit de verklaringen Morrell, tijdens de afwezigheid van van de verpleegsters zou zijn geble- dr. Adams, een grote behoefte aan ken, dat mevrouw Morrell niet in een verdovende middelen aan de dag „afschuwelijke doodstrijd" verkeerde, legde, toen de plaatsvervangende arts zoals dr. Adams had aangevoerd, haar de doses toediende die in het Ook trok de openbare aanklager de notitieboekje van de verpleegster verklaring van dr. Adams in twijfel, stonden opgetekend, verklaarbaar dat hij met het oog op de familie van zijn, als dr. Adams de patiënt extra mevr. Morrell de crematie-van haar rechter hoeveelheden narcotica had gegeven, „vlot" wilde laten verlopen. Boven jury voort, leen, dat mevr. Morrell meer nar cotica zijn toegediend dan in de no titieboekjes van de verpleegsters zijn opgetekend. ..Niemand, ook een dok- 'er niet, heeft het recht iemand op- ettelijk van het leven te beroven." Op het verschil tussen de hoeveel heden voorgeschreven verdovende middelen en hetgeen mevr. Mor rell in feite kreeg toegediend, ging hij uitvoerig in, daarbij de vraag opwerpend, of er een ka naal was, waarlangs dit verschil werd weggewerkt, lij opperde de mogelijkheid, dat dit verschil in de sluikhandel in verdo vende middelen was terecht gekomen, wat dan alleen het werk van dr. Adams of van oen der verpleegsters geweest kon zijn. Vandaag zet de zijn samenvatting voor de Onmiddellijk na zijn aankomst op het vliegveld Logan bij Boston in de Verenigde Staten moest sir Antho ny Eden. de voormalige Britse pre mier. naar het New England Bap tist hospital gebracht worden, daar hij zeer ernstig ziek was. Op de foto ziet men lady Eden, gevolgd door sir Anthony, die zich bij het verlaten van het vliegtuig stevig aan de leuning van de trap vasthield

de Stem | 1957 | | pagina 1