C VROUWENSPIEGEL J303IS2M3WUORV Lurex geeft glans aan onze kleding BOEKEN OP DE BADKAMER Geklede wollen japonnetjes voor jonge meisjes s Overvoeding en vermagering Poederdozen met sacharine I en badpakken van papier j We zochten een overhemd VD/JKOi 1 Op z'n Amerikaans Een pittig voorbeeld van hoe het beslist niet moet l oor de aardigheid schoon z z O D C£ DAGBLAD DE STEM Wanneer vroeger een jong meisje voor een feestavondje of haar eerste bal uitgenodigd werd, gingen de gedachten van moeder en dochter vrijwel auto matisch naar een rose japon met strikken, soms ook werd het wit of blauw, omdat toch al iedereen in het rose kwam. Deze tijd ligt wel ver achter ons, want niet alleen is het aandeel van de dochter in de uiteinde lijke beslissing veel groter ge worden, maar haar appreciatie en kennis van mode en kritische instelling ten opzichte van eigen uiterlijk heeft een merk bare verandering, ten goede, ondergaan. En dan zien wij het verschijnsel, dat de dochter zelf toch dikwijls weer naar de kleuren van vroeger terug grijpt; er is niets tegen rose als het maar geen zoetelijke nuance is en in e stof met karakter, zoals een fraaie tweed of jersy. Ook wit wordt zeker niet geschuwd, is zelfs voor vele leeftijden geschikt als het mo del daar aan aangepast is, en wat blauw betreft, wij hebben geleerd daar de juiste nuance van te kie zen. Voor heel blonde meisjes met een teint van melk en rozen is bij voorbeeld een lichte irisblauwe wol len mousseline heel flatteus; voor brunettes met een donkerder teint is een aquamarijnblauwe wollen cre pe meer aan te raden. Maar er is geen enkele reden waarom men zich niet eens te buiten zou gaan aan felle kleuren, zoals helrood, een mooi groen, of anders rookgrijs of honing- kleur, en ook zwart kan een jong meisje zeer flatteren, omdat een jon ge huid daartegen zo prachtig kan uitkomen. Matglanzend wol In de mooi matglanzende wol len stoffen van onze tijd komen al deze kleuren op hun voorde ligst tot hun recht. Thans niet meer het harde geglim van vroe ger, maar gedistingeerde ma terialen verwerkt tot zeer een voudige modellen, die de jeugd van de draagster alle recht doen wedervaren. Wollen jersey bijvoorbeeld, in de nieuwe lichte en zeer lichte types is een van de meest geliefde mate rialen voor zeer jeudige japonnen in chemisierstijl en het leent zich al even voortreffelijk voor modellen met meer pretentie, met gedecolle teerde lijfjes en matig ruime rokken. Licht wollen laken biedt een heel gamma van levendige kleu ren, die 's avonds een voortref felijk effect geven: pioenrood, si- naasappeltint, smaragdgroen tur quoise. Elk van die kleuren kan men kie zen voor een wijde rok, die opbolt over een onderrok met strookjes. Het bloesje bij die rok kan heel eenvou dig zijn, met ronde hals en zonder mouwen, uitgevoerd in dunne jersey in de kleur van de rok, maar dan een nuance lichter. Voor de strenge chemisiermodellen bestemd voor de allerjongsten, kan men dun flanel gebruiken met een imprimé van kleine gesyleerde roos jes op een wit fond; als enige gar nering dient een ceintuur van le- j vendig gekleurd satijn. Verdere suggesties Verdere suggesties voor deze he dendaagse oplossingen der feeste- j lijke kleding voor jongeren: Honingkleurig laken voor de tuniek LODEN of zelfs witte teddy beer wordt gebruikt voor de rok, die afgezet is met satijn en gegar neerd met twee zakken, bezaaid met parels en glinsterstenen. Samen met een gedecolleteerd jumpertje in turqoise ribbeltricotage vormt dit een alleraardigst wat informeel ensemble, dat après-ski associaties wekt (links). SHETLAND in kersrood of rose dient voor een model, waar van de splitjes op de schouders worden vastgehouden met strikjes van dezelfde stof. Een „hollandaise" rok met een klein gestrikt cein tuurtje in de taille (rechts). Tot de voedings problemen, die in ons land voorkomen, behoort zeker dat van de overvoeding. Onder overvoeding zouden wij hier willen verstaan een calorische overvoeding, een toe stand of proces dus waarbij de calorie-op name het verbruik overtreft en die resul teert in een stijging van het lichaamsgewicht als uiterlijk symptoom. Er zijn tijden geweest waarin een hoog li chaamsgewicht als te ken van gezondheid, van welgesteldheid, gul heid en schoonheid werd gecultiveerd. Deze opvattingen werken ook nu nog door met het ge volg, dat velen van hen, die te zwaar zijn, niet of slechts node van hun teveel aan lichaamsge wicht afstand willen doen. Toch is het noodzake lijk de zwaarlijvige van zijn „ziekte" te overtui gen: niet alleen stijgen de sterftekansen bij te zware personen, zij lo pen ook groter kans op het krijgen van ziekten, zoals bepaalde ge wrichtsaandoeningen, nierafwijkingen hernia s galblaasklachten en in betreffende gevallen zwangerschapsvergif tiging Spoedige ver moeidheid en kortade migheid zijn symptomen die de vetzucht ge woonlijk vergezellen en met het verdwijnen er van vaak niet meer voorkomen. Hoe ontstaat vetzucht Het ontstaan van vet zucht is in verreweg het grootste aantal ge vallen te wijten aan te veel eten. Hormoon- stoornissen zijn slechts in enkele gevallen ver antwoordelijk, evenals andere familiaire of aangeboren aanleg. Aangenomen wordt, dat psychische en vooral emotionele faktoren een grote rol spelen bij het ontstaan van de behoef te om (te) veel te eten. Omtrent het mechanis me, dat de behoefte aan eten regelt, bestaan di verse meningen. Een eetlustcentrum zetelt, naar men aanneemt, in de hypotalamus bij proefdieren kan men vraatzucht opwekken door laesie van bepaal de plaatsen in dit or gaan. Het hongergevoel treedt volgens sommi gen op bij een laag bloedsuikergehalte. Mayer e.a. menen, dat het verschil in bloedsuikergehalte van arterieel en veneus bloed (dus o.a. de be nutting van glucose door het lichaam) van groter invloed is, dan het absolute glucosege halte van het bloed Een hongergevoel treedt vol gens Mayer pas op, wanneer het verschil in bloedsuikergehalte minder dan 10 mg per 100 ml bedraagt. Alvorens iets te zeg gen over de bestrijding van vetzucht willen wij memoreren, dat in alle lagen van de Neder landse bevolking over voeding voorkomt. Neemt men aan, dat van overvoeding gesproken kan worden, wanneer de calorie-opname 15 pet. of meer ligt boven de door de Commissie Voedings- en Land bouwpolitiek aangege. ven normen, dan wordt in ons land door 13,5 pet. van de gezinnen te veel gegeten. Het fe- veel-eten komt dan vooral voor bij bejaar den, in kleine (2- en 3- persoons-)gezinnen en onder de beoefenaars van vrije beroepen. De bestrijding van vetzucht Voor de behandeling van vetzucht zal zeker wel eens de hulp van lerares if diëtiste wor den gevraagd. Veelal zal die hulp zich uiter aard bepalen tot het voorschryven en/of be rekenen van een dieet; indien mogelijk is het echter gewenst om door te dringen tot de ware diepere oorzaak van de vetzucht. In het alge meen is het af te raden een aanzienlijke ge wichtsvermindering te bereiken zonder contro le en/of goedvinden van een arts (niet iedereen zal in conditie zijn om te vermageren) en zon der aanwijzingen van iemand, die op de hoog te is van voedingsleer. Ook tegen het op eigen gelegenheid ge bruiken van vermage ringspreparaten dient gewaarschuwd te wor den. Vele van deze pre- pai-aten zijn laxeermid delen of middelen, die een snel vochtverlies bewerken Het bezwaar van eerstgenoemde is dat de resorptie van alle voedingsstoffen ook de noodzakelijke onvoldoende zijn, aan het tweede soort pre paraten kleeft het be zwaar, dat het oor spronkelijke gewicht als regel spoedig weer be reikt wordt. Dieet blijflt het be langrijkste middel ter vermagering. Een ver eiste van het dieet is, dat het laag-calorisch is, voldoende eiwitten, mineralen en vitamines bevat en een groot vo lume heeft. Hoeveel ca lorieën het dieet moet of of mag bevatten is niet in het algemeen op te geven. Bij 't bepalen van 'n hoeveelheid ca lorieën dient men niet alleen uit te gaan van de calorieën-norm, pas send voor de persoon in kwestie, maar eerder van de werkelijke calo rie-opname, die mis schien, wel beneden die norm ligt. Of men een drastisch of langzaam vermagerend dieet geeft zal o.a. afhangen van de instelling van de pa tiënt. Als eiwit gehalte kan aangenomen wor den een hoeveelheid van 1 gram per kg nor maal lichaamsgewicht. Over de beste verhou ding van eiwitten, vet ten en koolhydraten in het dieet is men het lang niet eens. Het klei ner of groter gevoel van verzadiging speelt o.a. een rol hierbij. Sommigen menen dat voor degenen, die moe ten vermageren een (betrekkelijk) hoog ei- witdieet om zijn verza- digingswaarde het beste vol te houden is, en dat het vetgehalte van het dieet niet al te laag ge steld dient te worden. Het aantal experimen ten, dat met vermage- ringsdiëten van ver schillende samenstel ling wordt genomen, zo o.a. een laag eiwitdieet en een dieet met vee.l vlees en vet, is legio. Jammer genoeg worden gegevens omtrent deze onderzoekingen wel eens aan de openbaar heid prijsgegeven voor definitieve conclusies getrokken kunnen wor den of worden zij in de algemene (leken) pers gepubliceerd voordat zij gestaafd zijn door late re bevestigingen. Het ideale, feilloze vermageringsdiee.t i: echter nog niet uitge vonden en zal vermoe delijk nooit uitgevon den worden. Een dieet waarop de ene patiënt afvalt, kan bij een an der vermoedelijk geen succes opleveren. Soms zal men verschillende diëten moeten proberen alvorens men dat ge vonden heeft, waarbij werkelijk goede resul taten worden geboekt. Het is zeker in derge lijke gevallen noodzake lijk, de patiënt moed in te spreken en te steu nen in zijn pogingen. Hij of zij moet ervan overtuigd worden, dat een goed dieet niet ver slapt, maar alleen over tollig weefsel beoogt weg te nemen In vele gevallen zal tevens voor de patiënt een moge lijkheid gezocht moeten worden om de bevredi ging. die hij door het dieethouden moet mis sen, op andere, verant woorde wijze te vinden, bijvoorbeeld door het ontwikkelen van lief hebberijen. Ten overvloede zij opgemerkt, dat mede werking van en zo no dig voorlichting aan de „omgeving" van de vet- zuchtige van grote in vloed kan zijn op het verloop van het verma geringsproces. met grote ronde hals, afgewerkt met een borduursel van stenen. Kookgrijs laken voor een tuniek, die glinstert van de zilveren paillet ten. Vuurrood laken voor een avond mantel in een vage empirelijn, ge accentueerd door een lint van gros grain, dat gestrikt wordt onder de buste. Jersey maakt soepele draperieën mo gelijk bij groot en klein avondtoilet of losse, niet geperste plooien in bol uitstaande rokken of, bescheidener, de beheerste rimpeltjes in lijfjes met hoge taille, met gedrapeerde cein tuurs van satijn in dezelfde kleur. Wollen stoffen zijn ook flatteus voor dames, die moeite hebben met hun lijn of overmatig mager zijn. De eerste groep kiest enkele of dubbele crepe, die kleedt" zonder dik te maken. Zij kan zich het bes te houden aan de tailleur met wat fantasiedetails: een jasje zonder kraag afgezet met fluweel, mou wen tot even onder de elleboog een heel kort, iets gemodelleerd jasje, gitten knopen. Voor de tweede groep is brokaat of laken het aangewezen materiaal, men kan daarvan een niet te diep uitgesneden tuniekjapon ma ken over een heel strakke rok. De tekeningen geven modellen uit Italië weer, waarin bovengenoemde suggesties zijn toegepast. Dat wij als gedegen Hollanders niet alles wat cr uit Amerika komt, met gejuich begroeten, is heel nor maal. Maar nu moeten wij maar eens met een progressieve hand over het hart strijken, want wat er op lingerie- en linnengoed-ge bied naar ons komt overwaaien, is beslist het bewonderen waard. Zo zag ik al winkelende afgezien van de korte pyjamaatjes en nachtjapon netjes.... gestreepte lakens! U zult er misschien wat vreemd tegenover staan in het begin, maar een ge streept bovenlaken en kussen, met een effen onderlaken in de kleur van het streepje; zijn toch heus erg leukHeel apart was de combina tie; wit-lichtbruin streepje met een effen lichtbruin onderlaken. Maar ook geel, blauw, rose en zachtgroen, deden het bijzonder goed. Goud is het symbool van weelde en rijkdom. Sinds onheugelijke tij den heeft men er dan ook naar ge streefd kledingstoffen een rijkere indruk te geven door middel van gouden en zilveren draden. De Babylonïérs waren meesters in het borduren met goud- en zil verdraad. Zij gaven hun kunst door aan de Assyriërs en de Perzen. Agrippina, de gemalin van de Ro meinse keizer Claudius, droeg zelfs een geheel uit gouddraad vervaar digd kleed. Aan 't maken van deze wel zeer kostbare metaaldraden zat echter nogal wat vast. Men begon met het plathameren van goud tot zeer duniie platen, waarvan dan draden werden gesneden. Deze dra den werden dan met zeer groot vak manschap door de stoffen gewerkt. Het spreekt welhaast vanzelf, dat dit een zeer dure werkwijze was met 'n kostbare grondstof. Alleen de zeer welgestelden konden zich in goud hullen. Daarom ging men werken met imitatie goud- en zilverdraad, waarvan de duurzaamheid echter niet zo groot was. Voor feestelijke kleding werden de met imitatie goud- en zilverdraad doorweven stoffen veel gebruikt, alhoewel ook velen het ge bruik van dergelijke stoffen niet aan dorstten. Een vondst In 1946 werd in Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio metaaldraad op de markt gebracht dat niet kan oxyderen. Dit draad blijft onder alle omstandigheden zijn schittering be houden. Nu twee jaar geleden werd in Amsterdam begonnen met de pro- duktie voor geheel Europa van deze glinsterende garens, die men Lurex noemt. Vele binnenlandse en buiten landse fabrikanten verwerken deze garens. Lurex bestaat uit een laagje alu minium tussen twee dunne laagjes sterk en doorschijnend plastic film. Deze beschermende plasticlaagjes zijn door kleefstof aan het alumini um verbonden. De kleefstof benadeelt in geen enkel opzicht de doorzichtig- Witte jumper met blauwe lurex. heid en de heldere glans. Doordat het materiaal luchtdicht tussen deze twee plasticlaagjes zit opgesloten kan het niet oxyderen, is het met andere woorden vocht-, warmte- en kleur- bestendig. Stoffen waarin Lurex is verwerkt kunnen dan ook op de ge wone wijze worden gewassen en ge streken. In vele tinten Lurex komt niet alleen voor in goud en zilver, maar ook in pastel tinten, in alle mogelijke fantasiekleu- ren (ook zwart) en in een veelkleu rig effect. Het doet een beetje den ken aan raffia, echter glimt het iets meer. Het kan worden toegepast zo wel in ketting als inslag van de mees te stoffen zoals wol, katoen, zijde en synthetische materialen. Het wordt ook verwerkt in badpakken, stola's, schoenen, tasjes, galons en zelfs in meubelbekleding en gordijn- stoffen. Zo'n schitterend draadje i geeft glans aan onze kleding, al is j het dan niet alles goud wat er blinkt. Wanneer wij de berichten zullen onze textielfabrikanten uit Amerika mogen geloven, binnenkort een harde dobber krijgen. Een der grote papier fabrikanten heeft zich daar na melijk bezig gehouden met de fabricage van een produkt waarvan behalve doktersjassen en verpleegstersuniformen (doe die was maar in de papier mand!) zelfs regencapes en sportshirts kunnen worden ge maakt. Een ander zocht het weer in een materiaal voor slaapzakken, ponchos (een soort overgooier) en sokken. En aan de horizon dagen zelfs papieren badpakken.... hopelijk meer wa tervast dan de krant, waarin u dit leest. Een Londense juwelier ver raste de Engelse vrouw met een origineel kerstgeschenk. Hij vervaardigde een gouden arm band waarvan in de geest van onze „bedeltjes" een miniatuur poederdoosje bungelt. Voorts verborg hij in de armband een vleugje mascara, lippenstift, veiligheidsspelden, een doosje voor hoofdpijntabletten en een houdertje voor de onvermijde lijke penny, zonder welke men in de Britse hoofdstad geen toilet kan betreden.... Een andere juwelier inspi reerde zich op de ouderwetse snuifdoos, die nu als poeder doos wordt gepropageerd. Zoals men weet waren ook de vrou wen in vroeger eeuwen niet af kerig van een snuifje. Haar snuifdozen waren echter klei ner dan die welke door mannen werden gebruikt. Dergelijke oude snuifdozen worden thans met gekleurde stenen bezet, niet alleen als poederdoos ge bruikt, maar eveneens door vermagerings-kurende vrou wen, die daarin haar sachari- netabletten meenemen als zij ergens op theevisite gaan. De voornaamste Europese modecentra hebben ditmaal te ruggegrepen naar de tijd van het zg. „Directoire-regime" in Frankrijk met als resultaat, ho ge rechtopstaande modellen, waarin we tot halverwege de oren verdwijnen. Naast het klassieke haarvilt dat het langharige materiaal van de vorige winter heeft ver drongen is ook kortgeschoren berebont in zwang gekomen, evenals velours, fluweer, taupe, melusine en beverbont; alles uitgevoerd in kleuren, die va riëren van de zachtste pastel tint tot het diepste steengrijs. Eventuele garneringen dienen niet als versiering, maar om de vorm van de hoed, te beklem tonen, strak en muurvast aan sluitend. Al bij al een creatie, aantrekkelijk door zijn eenvou dige charme. Ja er is schoenen-nieuws. Er zijn schoenen in de handel met verschil- j lende hakken bij één paar schoenen, I de hakjes worden er in een soort sleetje aangeschoven. Als U dus j 's middags gaat winkelen, doet U er een neutraal hakje aan, gaat U bij uw vriendin een kopje thee drinken dan schuift U er snel een hakje aan in de kleur van uw hoedje; wat zal zij U bewonderen! Gaat U 's avonds uit, wat Iet U dan om er een hakje met lovertjes of steentjes onder te dragen? Veren oorbellen Er is al veel gemaakt van veer tjes; hoedjes en zo; maar oorbellen van veertjes, dat is toch wel een nieuwtje. Eerst waren ze er alleen maar in zwart en wit, toen ook in rose en lichtblauw, maar nu zijn ze in alle kleuren te krijgen en ze zijn zo vrouwelijk, zo teer en zo flatteus. Goed, ik zal het dan maar openbaar maken: mijn buur en vriend is een rare snuiter. Hij heeft om maar een voorbeeld te noemen een ongelofelijke hoeveelheid boeken. En waar denkt u, dat hij die voorraad opbergt? In de boekenkast.... He lemaal mis, hij bergt die dingen in de kelder, in de keuken, op de zolder en zelfs op de badkamer. Hij heeft wel een boeken kast, een mooie zelfs. Maar die wordt gebruikt voor het weg zetten van een theeservies, een stapel linnengoed en de radio. En de linnenkast dan, zult u vragen. Voor mijn vriend geen probleem: daar vinden we het speelgoed van de kinderen en het glaswerk. Ja, ik zei het u wel: hij is een vreemde snuiter Een mutsje bit Amerika komt een ideetje tV £ee) goed zelf kunt maken als U heel modern en toch goed koop uit wilt zijn. Alles wat U nodig hebt, is een lapje jersey en 'n beetje handigheid. U maakt dan in een wip zo'n alleraardigst mutsje dat men over het hoofd trekt, van een gewone rechte lap. Wit U ook de schouders laten meegenieten van de warmte laat het dan van onderen wat uitlopen en maak het langer. Daarbij maakt U een tasje, zo'n gezellig zakmodel- letje met een koordje erboven door. U kunt het desgewenst een beetje verstevigen met vlieseline. Wat vindt U van zo'n modern stelletje dat U kunt maken in elke kleur die U goed van pas komt. Ceintuurs V draagt natuurlijk al heel lang rok en blouse met een ceintuur in de kleur van de rok, maar wat U vast nog nooit gedragen hebt, is een ceintuur van de stof van de blouse. U kunt deze blouses met ceintuur wel krügen, maar een beetje duur, als U nu de volgende keer een blouse maakt, koopt U dan 20 cm. meer stof en laat U er dan voor ongeveer f. 3,50 een brede ceintuur b(j maken, C zult beslist heel trots zijn op het resultaat. O Zullen we dit artikel over het op bergen in huis en de daarvoor be nodigde ruimte voor de aardigheid eens helemaal houden op het vlak van ,,hoe het niet moet?" Dan ko men we zonder moeite tot de ge volgtrekking, wat er dan eigenlijk wel behoort te gebeuren. Best, dan kunnen we het wel verder stellen met die vriend. Hij heeft de merkwaardige gewoon te om letterlijk alles te bewaren, wat er ooit in zijn vingers en dus in zijn huis komt. Brievep, brochures, tijd schriften, allerlei „koopjes" op meu belveilingen, de schoolschriften van de kinderen en een ontelbaar getal erfstukken van tantes en oud-ooms. Iedere kast, die per geluk of per on geluk openkiert, laat een stroom goe deren over de vloer vloeien. Die goe deren worden natuurlijk per snelst mogelijke gelegenheid weer in de kast gepropt of., opgeborgen in de meest voor de hand liggende ruim te. Een sprekend voorbeeld: het kist je met zogenaamde waardepapieren was een keer zoek. Nergens te vin den. Er zat een polis in van de brandverzekering, het trouwboekje en nog zo'n paar kleinigheden. Het zoeken begon in de maand juni en het „vinden" had plaats eind oktober van dat jaar. Toen werd namelijk de haard voor het eerst aangemaakt en in die haard was het kistje te recht gekomen! Help even mee Om u de situatie aanschouwelijk voor te stellen, zal ik hier opschrij ven, wat ik eens meemaakte op een avond, toen ik mijn vriend zou opha len om samen met hem naar de schouwburg te gaan. Mijn vrouw en ik waren een half uur vóór tijd bij zijn huis. De vrouw van mijn vriend stond al kant en klaar te wachten. Hij was zelf gekleed in zijn inter lock... ,,Kan nergens mijn goede overhemd vinden", zuchtte hij, half verborgen onder een stapel rommel, die blijk baar was ontsnapt aan een van de lelijke „puisten", die in zijn woon kamer voor kast dienen. Zijn vrouw grijnsde vriendelijk, vertrouwde ons allergezelligst toe, dat iets derge lijks schering en inslag was en dat het allemaal best terecht zou komen. „Helpen jullie liever mee zoeken", schamperde vriendlief, terwijl hij een duidelijk met houtwol gevulde teddy beer in mijn richting smeet. We hiel pen meezoeken en vonden achtereen volgens: een vulpen (was al weken zoek), een zakmes (waar de oudste zoon zich juichend over ontfermde), een stapeltje niet-gestopte kousen (die moeder de vrouw snel achter de radio in de boekenkast frommel de), een duits woordenboek (in twee stukken, die ongeveer bij elkaar pasten), een muis die reeds enige tijd „wijlen" was (aan gillen geen gebrek) een brief die werd geacht al drie maanden tevoren te zijn ge post, een doosje met nat geworden zuurtjes, een idem met vermorzelde sigaretten, een hall uit elkaar ge haalde wekker, een uitgeholde sui kerbiet, de spullen van de kerstboom (in vrij goede staat), en een kleine uitdragerij aan kledingstukken voor iedere leeftijd en sekse. Maar geen overhemd.. Dat vonden we tenslot te onder de bank in de salon. We kwamen maar zeven minuten te laat voor de voorstelling. Inmiddels hadden we ook kans gekregen om de garderobeberging nader te aanschouwen. De ligplan- ken waren te smal en te kort op elkaar gelegd. De hangers waren zo aangebracht, dat de kleren tegen een gewitte muur slingerden. Een autoped en een serie half afgedra gen schoenen zorgden voor het dé cor. Op de badkamer vonden we naast een paar stapels boeken ook nog een kist aardappelen en in de keuken struikelden we over de vuilnisemmer. Tevergeefs U vindt het wel genoeg? We kun nen er dan ook best mee eindigen, want de rest in het huis van onze zonderlinge vriend (die een beste ke rel is en een allercharmantste vrouw heeft, al is ze „een beetje slordig") is ook zo! Eens op een winteravond hebben we er uren aan besteed om hem enig begrip bij te brengen voor ruimte-verdeling en doeltreffende ber ging: alles zoveel mogelijk op orde en zo dicht mogelijk bij de plaats, waar het gebruikt moet worden. Het was alle maal tevergeefs Hij probeerde eerlijk om alle boeken die avond in de boekenkast en dus centraal op te bergen. Het lukte niet, want (zo redeneerde hij wanhopig), hij wist waar achtig niet, waar hij dan met die spullen uit de boeken kast heen moest. Toen hebben we het maar opge geven. We laten het graag aan u over om uit dit trieste verhaal de wijze lessen te trekken, die de binnenhuis architect Jaap Penraat er be slist uit zou ha len. Hij heeft ons namelijk verteld, hoe het wèl moet, maar dat weet u na het bovenstaan de zelf waar schijnlijk ook wel I Leverancier Laat Kodijko u helpen uw huis te maken! laaktextiel: oetsdoeken rneemdocken ofdoeken ieubeldoeken aatdoeken erkdoeken

de Stem | 1957 | | pagina 7