ALBION VOETBALT Bij „Ome Jaap" uit Tokio Dollemansrit te Tilburg Bloeiende nijverheidsscholen te Goes hebben gebrek aan ruimte Kloetingse raad akkoord met regeling muziekschool De federatie beschuttende werkplaatsen in Zeeland Zeeuwse kunst in Overijssel Het concentratiekamp is in feite grote leerschool Sloeber" als ontbijt Gemeente gaat kwekerij kopen Voor ambachtsschool onhoudbaar Johannes Passion te St. Niklaas Mattlieus Passion in Aardenburg druk bezocht Walcheren VLISSINGEN Hoogwaterstanden Uitgiften aandelen KLM in New York Bemiddelingspoging Reinaertconflict te Hulst Z-Vlaanderen Zuid-Beveland GOES Man in overall nog geen automonteur.... Speeltuin geopend Belgische straaljager stortte neer AGENDA Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 APRIL 1957 De jaarverslagen van de vereniging „de Ambachtsschool" te Goes begin nen met een „in memoriam" ter ere van mr. H. Zaayer, die jarenlang als voorzitter optrad en van dr. A. Looyen, de medisch adviseur. Wat de nieuwbouw van de vakschool voor meisjes betreft, aldus het ver slag, Is het tempo van de bouw uiterst langzaam geweest. Het bestuur hoopt, dat in dit jaar de bouw aanzienlijk zal worden ver sneld, daar anders de Vakschool wat de ruimte betreft in nog grotere moei lijkheden zal geraken dan thans reeds het geval is. Ten aanzien van de Ambachts school is de toestand door het ge brek aan lokaalruimte langzamer hand geheel onhoudbaar geworden. Dépendanees van de school zijn thans gevestigd in de Couwervestraat voor de praktijklessen autotechniek en landbouwwerktuigherstellen, in de Marconistraat voor de praktijklessen metselen; voor de v.g.l.o.-lessen zijn enkele lokalen gehuurd van de Chr. ULO-school aan de Westwal. De urgentie-verklaring kwam in ja nuari 1957 af. Met het oog op boven vermelde omstandigheden is 't drin gend gewenst, dat met de bouw van de nieuwe school zo spoedig moge lijk wordt begonnen. Uit de resultaten van de eindexa mens zowel als die van de leerling- stelstels mag geconcludeerd worden aldus het verslag, dat het onderwijs op vruchtdragende wijze wordt gege ven. Contacten Met de leerlingenstelsels werden prettige en nuttige contacten onder houden, wat temeer in de hand ge werkt wordt nu de directeur der school tot voorzitter van de stichting Leerlingenstelsel Zeeland is benoemd. Het verslag maakt met grote waar dering melding van de toewijding en ambitie, waarmede de directrice, de directeur, de leerkrachten en het overige aan de scholen verbonden personeel hun taak ondanks 't ruim tetekort hebben verricht. Op 31 dec. jl. werd de Ambachts school bezocht door 503 leerlingen te gen 468 op 1 januari 1956. Daarvan waren 168 smeden-bank werkers; 124 timmerlieden; 48 elek triciens; 37 bakkers; 26 schilders; 26 autotechniekers; 24 voor landbouw werktuigen; 22 metselaars; 24 pa troon-bakkers en 11 gezel-bakkers. Behalve de directeur werd les ge geven door dertig leraren en onder wijzers. Aan 213 leerlingen werden getuig schriften uitgereikt. De avondschool werd bezocht door 276 leerlingen, waarvan er 56 een diploma verwier ven. De Vakschool voor meisjes, waar aan behalve de directrice 38 leer krachten zijn verbonden, telde op 31 dec. jl. 270 leerlingen voor de dag school, tegen 299 op 1 januari van vorig jaar. Hiervan komen er 82 uit Goes en de rest uit 41 andere Zeeuw se gemeenten. De primaire opleiding had 154 leer- Op 14 april zal te St.-Niklaas voor de derde opeenvolgende maal de Jo- hannes-Passion worden uitgevoerd. Merkwaardig is, dat dit eigenlijk te danken is ran een Nederlands initia tief. Enige jaren geleden voerde men dit werk namelijk uit in Axel onder leiding van Albert Delvaux, de direc teur van de muziek-academie in St.- Niklaas en leider van het Gemengd Koor St.-Cecilia. Naar aanleiding van die uitvoering te Axel kwam men tot het besluit, dat, als het mogelijk was dit werk in Axel te brengen, dit ook mogelijk zou moeten zijn in een toch veel grotere plaats als St.-Niklaas. En de uitvoering is er gekomen. Nu wordt het dus dit jaar de derde uitvoering. Opnieuw door het ge mengd koor St.-Cecilia uit St.-Niklaas met als solisten de Nederlandse alt Sonja Kurwin; de bekende Belgische sopraan Alice van Haaren; de tenor Sylvain Deruwe en de bas J. Ver- meersch. Voor de kleinere partijen Fr. de Pauw, bariton en Robert Ver- cauteren, tenor. Ook deze uitvoering staat onder algehele leiding van Al- bert Delvaux. De initiatiefnemers richten zich dit jaar voor het eerst ook tot de belang stellenden in Zeeuwsch-Vlaanderen, temeer daar nu als alt een Neder landse soliste werd aangeworven. Het is misschien voor velen een unie ke gelegenheid ook eens kennis te maken met de prachtige doch veel minder bekende Johannes-Passion, die evenals de Matthaus-Passion te Hulst wordt uitgevoerd in een kerk, al is het hier wel een heel ander ge bouw dan de basiliek te Hulst, na melijk de zeer bekende moderne Christus-Koningkerk. (Advertentie) Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. lingen; de voorop-leiding lerares no 36 en de opleiding Na 23. In de vor mingsklas zaten 15 leerlingen en de opleiding huisnaaister werd door 26 meisjes gevolgd. Voorlichting Vorig najaar kon men van de huis houdelijke voorlichting ten plattelan- de een kooklerares lenen; 20 volwas senen volgden haar cursus. Het tweede jaar van de Mater Ama- bilisschool en van de Zonnebloemcur sus werd aangevangen met resp. 41 en 26 leerlingen. Als leidster tra den op de dames M. Rijk en P. Stok. Aan de Mater Amabilisschool waren tien leerkrachten verbonden en aan de Zonnebloemcursus zes. De jonge leraressen, die dit jaar klaar kwamen, kregen onmiddellijk 'n betrekking bij 't huishoud- en land- bouwhuishoudonderwijs in Zeeland en wel in Middelburg, 's-Heer Arends- kerke, Tholen, Terneuzen, Ovezande, Schoondijke en aan onze eigen school. Excursies, jeugdconcerten, feestjes e.d. werkten ook in 1956 mee aan de vorming van de leerlingen. In het najaar werd een goed geslaagde ba zaar gehouden om geld te krijgen voor de feestelijke opening van de nieuwe school. Onder indruk van de gebeur tenissen in Hongarije werd 1/4 v. de opbrengst bestemd voor de Hongaar se vluchtelingen. In de jongste zitting van de Kloe tingse raad is lang gediscussieerd over het voorstel van b. en. w. toe te tre den tot de gemeenschappelijke rege ling inzake de verdeling der kosten van de Zeeuwse muziekschool. Zowel de heren Lenshoek (WD, Leijs (Arb.) en Buitenhuis (AR) wensten liever nog even een afwach tende houding aan te nemen. Alle drie raadsleden waren van mening dat er zeer weinig gegevens zijn om trent de bijdrage, zodat de financiële consequenties groot zijn. De heer Buitenhuis vestigde tevens de aandacht nog op de bestedingsbe perking waar ook van overheidswege op wordt aangedrongen. Hij zag wel het nut van genoemde lessen in, maar was toch huiverig om de stap van bijdrage te wagen zonder dat men feitelijk weet waar men aan toe is. Nadat wethouder M. Reijnhoudt (C.H.) de situatie had uiteengezet, waarom B. en W. met dit voorstel waren gekomen, werd tenslotte be sloten zich voor een jaar te ver plichten. Besloten werd voorts tot het aan schaffen van een verplaatsbare mu ziektent, diameter 6 meter, voor de prijs van f 7250. Op het voorstel van b. en w. werd besloten afwijzend te beschikken op een verzoek van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente tot het ruilen Voor meer dan 1100 toeschouwers uit Zeeland en Vlaanderen werd in de St. Baafskerk een onverkorte uitvoering gegeven van de Mattheus Passion van Johan Sebastiaan Bach. Evenals vorige jaren berustte de lei ding bij Piet van Egmond. De mede werkenden waren: het Amsterdams Oratoriumkoor, het knapenkoor der Vredesscholen uit Amsterdam en het West-Nederlands Symphonie Orkest Als solisten werkten mede de sopraan Corrie Bijster, de Hongaarse alt Ma ria von Ilosvay uit Hamburg, de tenor Reinier Schweppe en de bas Carel Willink. De Christus-partij werd ver tolkt door de bas Anton Eldering, terwijl de partij van de evangelist werd gezongen door de Belgische te nor Willy van Hese, die thans ver bonden is aan het Stadttheater te Munster. In totaal waren er 250 me- dewrkenden. Zaterdagmiddag is in de Munten- toren te Deventer een tentoonstelling geopend van schilderijen en grafisch werk van de Zeeuwse kunstenaars kring. De opening geschiedde door de oud-voorzitter van de Zeeuwse ver eniging te Deventer, de heer M. Geerse, die er zijn vreugde over uit sprak dat hier een gelegenheid wordt geboden voor wederzijdse kennis making tussen de provincies Zeeland en Overijssel. In Middelburg wordt nl op het moment, zoals gemeld, een tentoonstelling gehouden van werk van Overijsselse beeldende kunste naars. De heer H. Pieters, voorzitter van de Zeeuwse kunstenaarskring, bracht dank aan het Hopmanshuis te Zwolle voor zijn initiatief, waardoor het mogelijk werd dat twee provincies aan de periferie van ons land uitin gen van het geestelijke culturele le ven uitdragen. Bij de behandeling in de afdeling der Staten van het voorstel van G.S. tot oprichting van de stichting „Fe deratie van beschuttende werkplaat sen in Zeeland" werd nog door een der leden de vraag gesteld waarom toen Middelburg medewerking wei gerde, Vlissingen niet is aangezocht. Ged. Staten antwoordden: De even tuele benadering van Vlissingen ter verkrijging van haar medewerking bij de oprichting der stichting, zou op de weg der voorbereidingscom missie hebben gelegen. Deze was echter van mening, dat, nu Middel burg, als hoofdstad der provincie, niet tot de gevraagde medewerking kon besluiten, geen andere gemeente om die medewerking diende te wor den gevraagd. Ged. Staten konden zich, blijkens hun voorstel, met dat standpunt verenigen. Zij achten het dan ook niet op hun weg te liggen nog daargelaten, dat zulks in het huidige stadium de afwikkeling van deze aangelegenheid verder zou ver tragen de commissie voornoemd alsnog te bewegen, met een andere gemeente over deze aangelegenheid in onderhandeling te treden. Naar aanleiding van de in een der afdelingen door een lid van voorge stelde wijzigingen van de ontwerp statuten herinneren Ged. Staten er allereerst aan. dat de inschakeling van de overheid en i.e. de provincie, slechts voortsproot uit de niet direct met het doel der stichting zelve ver bandhoudende overweging, voor het personeel en in het bijzonder voor de directeur de mogelijkheid te scheppen, hun de status van ambte naar in de zin van de Pensioenwet te verschaffen. In verband hiermede hebben zij slechts nagegaan of in de door meer genoemde commissie voorgelegde ont werp-statuten de nodige, in overeen stemming met de wensen van de pensioenraad zijnde, bepalingen ter zake waren opgenomen en de statu ten overigens geen voor de provin cie bindende bepalingen bevatten. Dit laatste is, voorzover zij hebben kun nen nagaan, inderdaad met het ge val. Zij menen, het aanbrengen van wijzigingen in de ontwerp-statuten, die het resultaat zijn van ampel over leg, mede op landelijk niveau, tus sen de direct belanghebbenden, die in eerste instantie ook verantwoor delijk zijn voor de inhoud daarvan, ten sterkste te moeten ontraden van de pastorie met een gemeente woning op het Kerkplein. De finan ciële consequenties zijn daarvoor te groot. De Oranjevereniging zal dit jaar een subsidie ontvangen van f 100, Met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente werd een overeenkomst ge. sloten (behoudens goedkeuring) om voor het luiden der klok op zondag aan de gemeentewerkman hiervoor een bedrag toe te kennen van f 100 per jaar. Gemeente en kerkvoogdijk dragen de helft der kosten. De voorzitter, burgemeester Schim- melpenninck—v. d. Oye kon voorts mededelen dat het dorpshuis „Ami- citia" momenteel voor verschillende doeleinden kan worden gebruikt. Het cursuslokaal is geregeld in gebruik en de foyer bijna gereed. feestavond schoolvereniging De schoolvereniging der Gem. Mid delbare Handelsavondschool Thalia organiseerde zaterdagavond een feest avond. die buitengewoon druk werd bezocht. Op aantrekkelijke wijze verzorgden de jongeren het programma. De u.l.o.- band Amusemento" zorgde voor een juiste stemming, leraar G. A. van Wijngaarden toonde zich een virtuoos op het klavier, terwijl een vlot ge speeld toneelstuk ,.Het mysterie van de vrouw die terugkeerde" deze feest avond besloot. Na afloop volgde een gezellig sa menzijn. Twee beelden van de zaterdag in Londen gespeelde voetbalwedstrijd tussen Engeland en Schotland. Bo ven: het eerste Engelse doelpunt in deze wedstrijdgemaakt door een kopbal van de linksbinnen D. Ke- van. Rechts: een fraaie hoogstand van de midvoor van de Schotten, Reilly, over de Engelse doelman Hodg Kinson, die de bal veilig tus sen zijn armen klemt. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 9 april, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.40 en 22.15 uur; te Ter- neuzen om 9.22 en 21.59 uur en te Vlissingen om 8.52 en 21.29 uur. De New York Times meldt dat de KLM voornemens is tegen ongeveer het einde van deze maand 250.000 ge wone aandelen van 100 gulden elk op de Amerikaanse markt te verkopen. Het blad wijst erop. dat dit de eerste maal zal worden sedert het einde van de oorlog, dat een Europese onderne ming door middel van een aandelen- uitgifte kapitaal in de Ver. Staten zal trachten op te nemen. De uit de buurten van Hulst afge vaardigde commissie, die een bemid delingspoging inzake het Reniaert- conflict zou ondernemen, heeft een onderhoud gehad met het college van B. en W. Bepaalde resultaten van dit (langdurig) gesprek kon men nog niet melden. De commissie zal eerst daags nog een onderlinge bespreking aan de zaak wijden en aan het eind dezer week zal opnieuw een vergade ring van de buurten belegd worden, waar de volgende te ondernemen stappen besproken zullen worden. Het concentratiekamp is feitelijk een leerschool, vol levens ervaring, een universiteit, niet vol droge boeken en theorie, maar vol harde werkelijkheid, builen en schrammen. „Ome Jaap", de „rector magnificus", was in letterlijke zin een „rondborstige" fi guur, maar toch van diepgewortelde beginselen. Hij was een man van overdadige soberheid, en, althans voor zijn „gasten", een vu rig propagandist voor de slanke lijn. 5J Het „ontbijt" bestond uit water, ge kookt in een benzinetank, waarin wat schillen, blaadjes en andere restant- jes dreven. Het werd opgedist onder de volksnaam „Sloeber". Het verdere dagmenu was ongeva- riëerd en strikt afgemeten. Al spoe dig bezong de schare sarcastisch en vol volkshumor de glorie van het menu in woord en muziek als volgt: „Alle dagen groen gras, rijst en droge vis! Je moest het toch eens weten, hoe lekker of dat is!" Men passeerde in een lange file de opperkok, die de rijst uit de pot op lepelde en één theekopje luchtig vul de, waarna de kop met een vlak houtje werd afgestreken en het maat je rijst tezamen met een lepel groen" en een balletje zwarte vis- pap op het bord werd gelegd. Som migen hadden een geëmailleerd bord, anderen gebruikten een plankje, één zelfs een oude reflector van een pe troleumlamp. Soms kregen we bosaardappel of sagomeel, dat met water gemengd tot ballen was gerold en op een stuk dak- zink opgewarmd. Dit gerecht ontlokte aan de wachtende file de uitroep: „Naar de bollen, die heerlijke bol len", naar het welbekende lied van Louis Davids. Geen wonder, dat on der een dergelijk diëet van zoutloos zetmeel, zonder olie of vet, de onder kin van sommige aristocratische be woners als rook verdween, terwijl de bolle buiken spoedig een geheel te genovergestelde richting aannamen! Hier bleek overduidelijk de wonder lijke wisselwerking tussen alle orga nen en ledematen van ons lichaam. Want diezelfde eigenaars van onder kinnen en welgedane buiken, die eerst geen gewoon werk konden ver richten vanwege hoofdpijn en hart- krampen, werden na het verdwijnen hunner overdadige „bezittingen" zo gezond als een vis. Het volslagen gemis aan vitami nen en calorieën werd enigszins op geheven door de wormen, die in rijke mate in de rijst zaten. Hondejacht Op enkele Japanse hoogtijdagen werd ons rantsoen verrijkt met wat dierlijk voedsel, zoals een dobbel steentje spek. Een paar maal daalde in de concentratiekuil zelfs een echte „leeuw". Deze traktatie bestond uit een stukje Zeeleeuw, dat overmatig met salpeter was verzadigd en daar door veelkleurig getint. Dit vreemd soortig voedsel scheen zelfs een ze kere zucht naar „buit" te veroorza ken! Het werd een... hondejacht. Onze keuken bestond uit een stel lage cementen muurtjes, waartussen hout werd gestookt. Op deze muurtjes stond de pot rijst, enz. te koken. De hondenwereld rondom ons kamp was sinds lang in rep en roe omdat de trouwe dieren bij gebrek voedsel door allerlei eigenaren uitge bannen. Bijgevolg dwa ze rond en snuffelden soms ook >ns keu kentje in de hoop iets ars te vinden. Derhalve werden d' Keuken muurtjes met allerlei voorwerpen af gesloten, behalve de ingang, die kun stig met een plankje bij wijze van muizeval kon worden gesloten, 's Nachts gebeurde het vaak, dat een vervaarlijk gebrul uit de keuken op steeg. Spoedig werd de buit geslacht om het geluid te smoren uit vrees voor de Jap. Dan fluisterde menige knaap zijn ontwaakte metgezellen optimis tisch toe: „Fijn, jongens, morgen hondesoep'." Hondepuree van één mager scharminkel bracht in een menigte van 165 mensen aan ieder slechts een paar schepjes puree. Maar de vleessmaak en de sport stemden ieder tot voldoe ning en enthousiasme! De macht van het kleine Hier rijst in mijn herinnering een ongelofelijke paradox, een reusachti ge berg, die opstijgend uit een af grond, zijn kruin verheft tot onafzien bare hoogten. Wij leefden in een leeg te. letterlijk van iedere hulpbron ver stoken. Zouden wij nu als van Speyk tot dolle waanzin overgaan en het schip met ons in de lucht doen vlie gen? Zulk een historisch vuurwerk zou, evenals het bekende kruitschip, in een kortstondige rookwolk verdwij nen en zonder praktisch nut slechts in schoolboekjes voortleven. Neen, hoe meer ons lichaam aftakelde, des te meer groeide de geestkracht en werd de ijzeren wil gestaald en ge prikkeld tot buitengewone prestaties. Schijnbaar nutteloze prullen, spijkers, een stukje ijzer, een lege fles, een oude schoen of een stukje papier vormden het materiaal, dat ons kamp omtoverde tot een soort „lustoord in de woestijn!" Als spoedig kwam er een technische dienst tot stand met de meest wonderlijke werktuigen. Als hamer diende een oude fles, waar mee men de grootste spijkers in het hout sloeg. Een eind prikkeldraad, dat we stiekem kaapten en dat met behulp van twee sleutels van de prik kels werd ontdaan, werd met een scherp voorwerp gekerfd en daarna tussen een kromme tak gespannen. Zo ontstond een voortreffelijke zaag, waarmee een blok brandhout tot plankjes werd gezaagd, welke op hun beurt voor aanmaak van tonnetjes werden gebruikt om rijst te koken. Ook werden boren en spijkers uit prikkeldraad gemaakt. De cementen vloer diende tot vijl. Met behulp van een stuk betonijzer, dat men ergens vond, werden uit flessen bekers ge fabriceerd. Het ijzer werd aan het einde rondgebogen zó, dat het om een gewone fles paste, vervolgens gloeiend gemaakt, dan vlug op de ge wenste maat om de buik van de fles gedraaid. De fles werd hierna plot seling in koud water gedompeld. Zo ontstonden bekers, die met strippen blik van een handvat waren voorzien en „Lady Blimy" werden genoemd naar de naam van de vrouw van de bekende generaal Blimy. Rotsen werden vruchtbaar Intussen hielden anderen zich bezig met het ontginnen van de dorre rots bodem, die men met spijkers of stok jes loswoelde tot een zanderige laag. De leden van de P.P."-ploeg, die de toiletten verzorgden, begroeven soms clandestien hun lasten" in dit losge woelde zand. Dit ontpopte zich al lengs tot vruchtbare grond, waarin landbouwkundige mensen groene stek jes plantten, die een rijke oogst op leverden. Ook zorgden de leden der P.P.-ploeg vanwege hun „ambt", soms gemakkelijk voor de aankoop van eieren en ander voedsel, dat ze in hun diepe zakken of in het lange gras der geïmproviseerde bezems verstopten en zo, als bij het turfschip van Breda, een en ander veilig en ongemerkt in de „vesting" loodsten. Men passeerde dan met het onschul digste gezicht, diep buigende, de wacht en bracht veilig een rijke buit aan eieren en ander voedsel voor de communiteit ,,uit het toilet" mee!! Er waren experts, die uit alle moge lijke grassen en bladeren een soort tabak samenstelden, kunstig uitge boorde tabakspijpen sneden, of tabak kochten via de Jap, welke laatste we gens kleur, reuk en snee spottend werd betiteld met het Engelse woord: „Ghandi's armpit", een volksnaam, die ik niet durf vertalen. Men maakte fakkels uit een hoop oude sloffen met rubberzolen. Ja, de speurzin, de wilskracht en onderne mingsgeest ontwikkelden in de leegte van dit leven een kracht, die de ge hele aarde omspande. Dit wonder ge schiedde door het fabriceren van een radio-ontvangtoestel! Maar over deze prestatie en nog vele andere een volgende keer. Dus met een buiging van 90 gra den een groet van TOENG SIENG FOE B. en w. berichten de raad, die te gen dinsdag 16 april is bijeengeroe pen, dat met de heer J. Dussart overeenstemming is bereikt over aan koop van zijn huis, erf en kwekerij aan de 's- H. H.kinderendijk, met een oppervlakte van bijna 2000 m2, voor de som van f 21.000. De beschikking over dit bedrijf is voor de gemeente van belang, daar thans de mogelijkheid bestaat om te zijner tijd bij aankoop of onteigening van tuingrond, welke de gemeente nodig heeft in het belang van de volkshuisvesting, de thans aan te ko pen grond in ruil aan te bieden, waar door de alsdan te betalen schadever goeding aanmerkelijk wordt vermin, derd, In afwachting hiervan kan het be drijf worden verhuurd; hiertoe heeft zich reeds een gegadigde aan gemeld, welke bereid is een huur prijs van f 1.000.— gedurende het le jaar. van f 1100,— gedurende het tweede jaar en van f 1300,— maxi maal gedurende de daarop volgende jaren te betalen. B. en W. stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. Groep jong-kajotters gevormd Op initiatief van de K.A.J.-afdeling alhier, vormde zich een groep jong- kajotters van 14 tot 17 jaar. Zij zul len iedere week bijeenkomen en net zoals de ouderen, regelmatig zich be zig houden met hetgeen dienen kan tot eigen vorming en tot het beko men van begrip voor de noden en behoeften der collega's. Natuurlijk komen op het werkprogram ook sport en spel voor. De bijeenkomst stond onder leiding van Antoon Schrijver, de voorzitter der K.A.J. De districtsleider, Piet Ars uit Lewedorp heeft nog een toelichting op het doel der jong-kajotters gege ven. De aalmoezenier, kapelaan van Stee plaatste een pittig opwekkend woord. De avond verliep in vlotte stijl en prettige stemming. De K.A.J. ziet met enthousiasme de toekomst der nieuwe groep tegemoet. Spoorinaii plotseling gestorven Zaterdagmorgen zakte de 50-jarige spoorman v. D. uit Zevenbergen, ver bonden aan het seinwezen. bij werk zaamheden op het spoorwegemplace ment alhier, plotseling in elkaar en plaatse vriJwel onmiddellijk ter Yerseke „HANDELSBELANGEN" WIL WINKELWEEK ORGANISEREN Onder voorzitterschap van de heer Huysse kwam de vereniging van ne ringdoenden ..Handelsbelangen" in vergadering bijeen. De aftredende be stuursleden Huysse, Goeman en Hui- ge werden weer herkozen Aangezien de leden het tot op heden niet eens konden worden over een vakantie week werd besloten aan de gemeen teraad te verzoeken een regeling op te maken voor een verplichte vakan tieweek. In principe werd besloten een win kelweek met attracties te organiseren. In verband met het 25-jarig bestaan der vereniging zal voor de leden op 8 mei een feestavond worden geor ganiseerd. Het voorgenomen grote ap pèl voor de middenstand van Yerseke, waarop door deskundigen de gevol gen van het Delta-plan zouden wor den uiteengezet, kon tot op heden we gens te geringe deelname nog niet worden vastgesteld. (aiItrauaApv Een 18-jarige fabrieksarbei der T. H. uit Tilburg, heeft Za terdagavond in enige drukke straten te Tilburg een dolle mansrit volvoerd, die wonder boven wonder slechts een ern stig gewonde heeft gevergd. Een bestuurder van een personen auto had in de Hoefstraat met een de fect aan zijn wagen te kampen. Hij riep de in overall geklede T. H. te hulp, in de veronderstelling met een automonteur te doen te hebben, doch de vrees voor een hernieuwd afslaan van de motor, deed de bestuurder aan T. H. verzoeken even een blokje om te rijden, terwijl hij zelf een bood schap deed. Zonder zich te bedenken, kroop T. H., die geen automonteur is en geen rijbewijs bezit, achter het stuur en begon aan zijn „blokje om". Vier botsingen Van de Hoefstraat door de Molen straat naar de Bisschop Soniusstraat nam hij een bocht zo slecht, dat hij een hem tegemoet komende wielrijder omver reed. Zonder zich te bekommeren om zijn gelukkig ongekwetst slachtoffer en diens vernielde rij wiel reed, hij met een hoge snel heid (het gaspedaal bleef, ver klaarde hij later, vastzitten) naar het Paduaplein, waar hij op het trottoir enige kinderen schepte, die echter door de botsing geen letsel opliepen. Weer bekommerde T. H. zich niet om zijn slachtoffertjes en hij beland de toen in de Hoefstraat op het trot toir, waar nu de 48-jarige voetganger A. de L. zijn volgende prooi werd. De man liep bij deze aanrijding een ge compliceerde beenbreuk en een her senschudding op. De botsing kwam zo hard aan. dat een schoen van het slachtoffer door een bovenraam van een school aldaar vloog, en een lamp vernielde. Maar weer trok T. H. zich van zijn slachtoffer niets aan. Bij zijn poging de Hoefstraat over te steken, kwam hij met de auto links van de weg tegen een boom aan, waardoor de wagen aan een zijde werd opengere ten. Dit betekende het einde van de dollemansrit, want hij werd onmid dellijk door de politie gearresteerd. Het bleek toen dat T. H. in de loop van de middag acht glazen bier had gedronken. Zelf had hij bij al zijn es capades slechts zeer lichte verwondin gen opgelopen. Sas van Gent Het destijds genomen besluit van de raad tot aanleg van een speeltuin is werkelijkheid geworden. De nieuwe speeltuin aan de Sportkade kon, na het oplossen van diverse moeilijkhe den, zaterlag jl. in gebruik worden gesteld. Om kwart voor drie werden 'de kin deren van de kleuterscholen en de le klas van de lagere scholen door de harmonie „De Verenigde Vrienden van school gehaald. Onder het spelen van vrolijke wijsjes werd onder grote belangstelling naar de speeltuin ge marcheerd. Het was burgemeester R. A. J. den Boer, die in aanwezigheid van het college van burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad de officiële opening verrichtte. In zijn openings woord dankte de burgemeester de ge meenteraad, de Nederlandse Heide maatschappij en de dienst van open bare werken voor hun medewerking. Hierna werden de speelwerktuigen door de kinderen bezet en 9P bet af gesproken sein zette alles zich in be weging. De opening van de zo begeerde speeltuin was een feit en de kinderen konden naar hartelust profiteren van de verschillende speeltuigen die er zijn opgesteld, ze konden ravotten op de grote speelwei, schaatsen op de rolschaatsenbaan of spelen in een van de twee enorme zandbakken. Met het tot stand brengen van deze speeltuin is weer een bijdrage gele verd tot een prettige en gezonde ont spanning van de kinderen. ONGEWENSTE VREEMDELINGEN Toen het Finse zeeschip „Susanne" in Sas van Gent aankwam had het een paar verstekelingen aan boord, vermoedelijk een Egyptenaar en een Syriër. Hoogstwaarschijnlijk zijn de verstekelingen in Alexandrië aan boord gekomen. Sedertdien heeft de „Susanne" al een Griekse, Italiaanse en Finse haven aangedaan, maar ner gens stelt men prijs op de aanwezig, heid van de twee verstekelingen. Evenmin in Sas van Gent. Hier heeft de kapitein de avonturiers in „bewa- ring" gegeven op het politiebureau, maar als het schip vertrekt, zullen ze weer netjes aan boord gebracht wor den. St.'Jansteen BENOEMING STRATENMAKER Door het gemeentebestuur werd als stratenmaker in gemeentedienst aan gesteld onze dorpsgenoot E. Rottier. Terhole PLANNEN VAN EXCELSIOR Het bestuur van de fanfare Excel sior heeft besloten ook dit jaar weer aan diverse concoursen te gaan deel nemen. Begonnen zal worden met deelneming aan het concours te Roo sendaal op 26 mei a.s. Aardenburg PAROCHIEBIBLIOTHEEK GESLOTEN Nu het winterseizoen weer achter ru® 's' WOI°dt be parochiebiblio theek met Pasen weer gesloten. Op Passiezondag worden voor de laatste maal de boeken uitgeleend, terwijl uiterlijk Palmzondag alle boeken in geleverd dienen te worden De biblio theek, die thans onder leiding staat van kapelaan B. de Vos en het hoofd der r.-k. jongensschool, A. P. M. Goos- sens, heeft een goed seizoen achter de rug. Er waren meer bezoekers dan vorig jaar en ook werden er meer boeken uitgeleend. In de komende rustperiode zal de bibliotheek gron dig worden nagezien, terwijl ook ge tracht zal worden een nieuwe catalo gus op te stellen. PASSIE-AVOND Op vrijdag 12 april zal in het Jeugd centrum ..Maris Stella" een passie avond worden gegeven voor alle be jaarden van de parochie. Deze avond zal worden verzorgd door mevr. Brou wers-Claus uit Breda Het r.-k. Da meskoor onder leiding van H. Ver aart zal in de vorm van enkele pas sie-liederen voor de muzikale omlijs ting zorgen. Voor zoveel er nog plaats zal zijn stelt het r.-k. Bejaardencomi té ook belangstellenden in de gele genheid deze avond mee te maken. Tijdens de luchtafweeroefeningen die te Moerkerke (B.) plaats vonden, is een meteoorstraalvliegtuig bij een duikvlucht met een knotwilg in aan raking gekomen en daarna ontploft. De piloot vond de dood. Een landbouwer, die op een akker aan het werk was, zag zijn twee paar den voor zijn ogen weggemaaid door de wrakstukken. De dieren werden een eind verder, zwaar verminkt, dood neergegooid. De landbouwer kwam er zelf met enkele kleine brandwonden af. De verongelukte piloot, de 21jarige N. H., werd half verkoold teruggevon den. De piloot die woonachtig was te Brugge, kwam op slechts enkele kilo meters van zijn ouderlijke woning om het leven. AXEL Cenrtum 8 uur: Het trottoir. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 u.: De erfgename van Las Vegas. GOES Grand: Trapeze. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het trottoir. MIDDELBURG Electro: Trapeze. Schouwburg: Onder spervuur. OOSTBURG Ledel 8 uur: Kruispunt Bhowani. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het meisje van de rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Die dag eindigde mijn leven. VLISSINGEN Alhambra: Trapeze. Luxor: Het brandmerk der zonde. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het trottoir. OOSTBURG Ledel 8 uur: Omstreden huwelijk. SAS VAN GENT Olympia 8 uur* Be rucht. TERNEUZEN Luxor 8 uur* De kapi tein en zijn held. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, ft uur: Carmen

de Stem | 1957 | | pagina 2