Boekenweek was boekenfeest m TOUR volgend jaar weer door Nederland Piet Buys maakte ramen voor oostpriesterhulp Mensen en e JXluzen SPORT- en SPEL-momenten gff life Droste pastilles gaan vooraan! „De muze en het meisje ÜfctQblaft £}cSïctn EEN OPENHARTIG GESPREK Geen tweede Belgische equipe Tumult in de Bondsdag Onderhoud met Tour-directeur Jacques Goddet ome VIERDE BLAD ZATERDAG 6 APRIL 1957 9 11 /Fa? er allemaal bij een boekhandelaar kan gebeuren Ook geen melkweek! J. hh/ Belgen favoriet voor Parijs-Roubaix „Pellenaars is een uitstekend leider" Tour-kansen voor enkele steden WARME KLEUREN Weer felle strijd in Algerië Eert bloemlezing voor de jeugd I zondag april 3 fit 'v r y-;.-:v dar DER STEEN 'jElVftiilHRT EEN 50M- VRNlRmiEKB/lCim 9 De boekenweek is weer ten einde. Wat ligt meer voor de hand dan dat een nieuwsgierig journalist zijn neus dan eens in de boeken wil steken van een handelaar in boeken om te achter halen of er ook opvallende resultaten geboekt zijn. We be zochten deswege de heer Kreyns van Oomens' boekhandel te Breda. Hij wond beslist geen doekjes om zijn boeken- Integen deel zijn relaas was zo openhartig alsof we in een glanzende spiegel mochten kijken. Vooral zijn opmerkingen over de alge mene na-oorlogse gang van zaken vonden we het bestuderen en dus het afdrukken ten zeerste de moeite waard. Waarmee maar gezegd wil zijn dat je het als boekverkoper nu ook niet zo gemakkelijk goed kunt doen. Maar het publiek wil toch ook wel wat vro lijkheid, vragen we naar aanleiding van wat onze zegsman aanwijst als de „grapjassenpiank". Een nog al ge hoorde klacht van het publiek is dat er te veel „somberg" boeken ver schijnen. Als reactie op die somber heid beleven we inderdaad hoogcon junctuur op de grapjassenplank. De Bredase leraar, die zich verbergt achter John O'Mill heeft 't om eens 'n geval te noemen zo tot 15.000 ver- Als U mij vraagt, aldus de heer kreyns. hoe het in deze 22e Boeken week ging, dan denk ik aan de raad die een oudere boekverkoper mij eens meende te moeten geven. Je moet altijd maar zeggen - zei hij - dat het goed gaat, want als je het pu bliek laat merken, dat het wat siap in zaken is, dan worden er nog min der boeken verkocht! Wel, deze ..psychologie" verfoei ik en als ik U zeg dat we na de oorlog nog niet zo'n beste boekenweek hebben ge maakt, gelooft U dan maar gerust dat het een hele beste is! Het is eigenlijk een vreemd geval met die boekenweek. Stel U voor dat iemand een overhemdenweek of een melk week zou uitvinden, dan zegt ieder rechtgeaard Nederlander dat hij zelf zal uitmaken, wanneer hij een over hemd koopt, laat staan wanneer hij melk drinkt. Maar uitgerekend in de Boeken week gaan een paar honderdduizend Nederlanders naar hun boekverkoper en schaffen een of meer boeken aan. Goed, we mogen dan allemaal van tijd tot tijd eens cultureel willen doen, U hebt toch ook niet de in druk, dat de bewoners van de lage landen vanwege de cultuur plotse ling hun beurs omkeren. En ik kan me toch ook niet voor stellen dat al die mensen nu precies van 30 maart tot 6 april geen uur meer zonder Doek kunnen leven. Ja zeker, de heren van de commissie voor de propaganda van het Neder landse boek mogen dan met niet ge noeg te prijzen inzicht de boeken week presenteren, ook daarmee is niet alles verklaard. Ik geloof dat lezend Nederland de boekenweek niet uitsluitend ziet als een gelegenheid om een boek te kopen waarbij je dan een boe kenweek-geschenk ontvangt, maar dat velen nun boekverkoper wil len laten weten dat zij voor hem de boekenweek gaarne tot een boe kenfeest maken. Vanwaar anders al die vriendelijke lieden die me komen vertellen, dat ze echt niet weten vat ze nu zomaar moeten kopen, maar ja ziet U met de boekenweek willen ze toch niet ver- siek laten gaan. De bezoekers wen sen je succes, ze informeren hoe het gaat en als je zegt, dat het goed gaat dan hoor je zo nu en dan: dat is toch leuk mijnheer! Langs vele wegen Op onze vraag wie nu zoal de boekhandel bezoeken, komt het wat vreemde antwoord dat je op zo ver schillende wijzen kunt komen. Per brief uit het sanatorium, met een wel oud maar pittig opdrachtje uit een bejaardencentrum, met een be- stelkaart waarop met forse hand ge schreven: Ik moet Zonder Wierook" hebben, maar dan ook helemaal zon der! met de doktersauto, met rijen fietsen van het Lyceum of met een mvalidewagentje tot aan de winkel- i deur. Zij komen allemaal jong en oud, rnet en zonder titel, huismoeders en fabrieksdirecteuren, de dominee zo goed als de deken en zelfs ook wel eens een journalist En we vragen, na deze vriendelijke opmerking even rustig verder: Kunt U ook zeggen naar welke boeken thans de voorkeur uitgaat? Hoe ver der we van de vorige oorlog afko men hoe kritischer de kopers wor- den De boekenschaarste tijdens de oorlog bracht direct na de vrede als reactie, dat alles wat bedrukt papier was, werd verkocht, goed en slecht op krantepapier en in kartonnen banden,- alles. Thans staat men erop te weten wat men koopt. Die verhalen van als het maar „realistisch" is dan is het I cchtcr <le verlangens van onze zui- goed, zijn onwaar. clcrburen niet eens in overweging ne- Men vraagt op z'n minst een boek men> omdat dan ook de Italianen koehte exemplaren van „Lyrical La- ria" gebracht. Kees Stip, Henri Knap (Bent U ook zo'n Vader Simon Carmiggelt en Annie Schmidt, beho ren tot de meest gevraagde auteurs. En het gedicht Mogen wij na al dat gejuich nu eens heel voorzichtig vragen of er ook wel eens een gedicht de deur uitgaat Aha, zegt onze boekverkoper op een toon van nu heb ik je pas goed. Weet U, eigenlijk spreekt men niet over zijn liefde, maar waar het hart vol van is. Ach dat half Nederland poezie schrijft, of probeert te schrijven, dat weet U wel, maar dat de andere helft minstens zoveel moeite doet poëzie te lezen, mag opgemaakt worden uit de grote verkoop van vooral goedkope poëziebundels. Enkele namen: nog altijd veel Nij- hoff, Marsman en Slauerhoff maar ook heel veel v. d. Graft, Rodenko, Achterberg en Lucebert. En waar het hart van vol is moge de zaak dan niet van leeglopen, maar vooral bij de verkoop van poëzie kan gezegd worden dat de liefde veel ver mag. En de meer prozaïsche vakken, (Advertentie) vragen we Twee hardlopers: ,,Ik kan koken" van Sareis van Rijn heeft 16 drukken en wat U misschien niet verwacht, kookboeken worden dik wijls door heren gekocht. Voelt U de diepere betekenis De nieuwe Algemene Winkler Prins Encyclopedie'' kort dan voor 10 delen compleet toch nog altijd 350.-. Nu zijn boekverkopers zelden rijk, maar ik kan me voorstellen dat er toch meer zijn die zo'n bedrag niet alle dagen uitgeven. Ondertussen zijn er nu van dit werk nog maar 3 delen uit en enkele duizenden intekeningen, waarvan toch altijd een paar honderd in onze omgeving. Ook hier ziet U weer, een boek mag desnoods duur zijn als het dan maar goed is. Na dit alles waren we wel zover dat we onze zegsman vragen of we dan toch maar niet van de journalis tiek over zouden gaan naar de boek handel. Maar dan besluit de man die niet alleen boeken verkoopt, maar ze ook blijkt te lezen en te kennen met de waarschuwende opmerking dat het boekenweek is en dat je op een feest je zorgen niet uitstalt. En toen vroegen we weer, maar het gaat toch goed En op het antwoord ,,heel goed", hebben ook wij welge meend gezegd: ,,Dat is leuk, daar zyn wij bly om, mijnheer I" dessen melk mokka bitter-zoe» (Van onze Parijse ^portcorrespondent) „JamaU, jamais, ja.mais". Het antwoord van de directeur van het Parijse sportdagblad „L'Equipe" tevens directeur van de Tour de France, liet aan rduidelijkheid dus niets te wensen over. Nooit, nooit, nooit zullen de Belgen de Ronde van Frankrijk mogen rijden met twee ploegen. Jacques Goddet, de vitale gene raal van de Franse sport, is tevens de ongekroonde koning van de sport in West-Europa, want niet alleen organiseert hij met zijn specialisten de Ronde van Frankrijk en vele andere sportgebeurtenissen van be tekenis maar ook laat hij hele re gimenten knappe sportjournalisten de wedstrijden volgen Het moet een teleurstelling voor de Belgen zijn. Zij hebben immers een rennersveld, waaruit twee prima ploegen zijn te vormen en al in 1956 koesterde men de droom meer glorie aan de vlag te knopen door de Ronde van Frankrijk met twee maal tien renners te rijden. Goddet heeft het gevaar, dat er dan misschien één kopman zou zijn met negentien knech ten wel degelijk in gezien. Hij wil dat goed geschreven is. Zeker er zijn bestsellers, maar om bestseller te worden is voor een boek meer no dig dan een veelbelovende titel en een omslag met Audrey Hepburn. Noch film, noch radio, noch tele visie blijken de goede roman te ver dringen, integendeel juist de vele te lt instellingen die men bij allerlei vcrmaaksmiddelen ervaart zijn een aansporing tot het kiezen en lezen naar eigen smaak en inzicht. Len paar voorbeelden: Heeft U ooit meegemaakt, dat een gebédenboek in enkele maanden zeven of acht drukken beleeft. Wel, dat is met Zonder Wierook" het geval. Ver wacht U dat 12 jaar na de oorlog het Publiek nu weer eens aa.i die tijd her innerd wil worden, dan zeggen we ja op grond van de bijkans 75.000 ver kochte exemplaren van Anne Franks «♦Het ^Achterhuis". Mag ik nog noe men de veel gevraagde vertalingen van Greene en Mauriac. En als U dan beslist een titel van nu wil horen Zuster Luc". Dagelijks gevraagd, dagelijks betaal, met 8.90. Kijk als nat u ,cr, sensatieverhaal was over een op hol geslagen religieuze, dan maakt liet publiek van zo'n hoek be slist geen bestseller. Niet oppervlakkig 1 n wie spreekt er toch van „alleen maar vervlakking". Grossouw met 11'norhjk Leven' 14e druk van dezelf- auteur „Bijbelse Vroomheid" 4e IL»k, WijeiA „Getuigenis over Chris ms (nog niet zo iang Ujt) 2e druk, 'm Van Guardini en vele anderen maar te zwijgen. U ziet het mensdom is toch wel als van goeden wille, merken we op. Ach ■•eet U er wordt zo bedroevend veel gegeneraliseerd. loen we geen „Gaaf Geslachtsle- W'ii van Hornstein Faller hadden en -o'.'ïi „Liefde" en „Huwelijk in bal lingschap" van Fons Jansen, toen 'n"esten en zouden er betere huwe lijksboeken komen. Nu gaat er geen kag voorbij of Fons Jansen gaat met 7. n liefde en huwelijk over de pakta- en nu spreken de zwartkijkers weer over ongezonde belangstelling. een tweede ploeg zouden kunnen eisen en waarom dan straks, als wij wat meer jonge renners ter beschikking hebben, ook Nederland niet??? Jacques Goddet, gekleed in een grijs colbertkostuum met Franse schouders, de grijze haren glad naar achteren gekamd, ontving ons in zijn ruime privé-kantoor op de eerste éta ge van het ,,L'Equipe"-gebouw. „Wie zijn volgens U de favorieten voor Parijs-Roubaix?" vroegen we. Vanachter zijn monsterachtig groot Bij de behandeling van een door de vrije liberalen ingediend wetsontwerp voor amnestie voor politieke misdadi gers is het in de Westduitse Bondsdag tot tumult gekomen. De vrije libera len zijn in de oppositie. Het tumult brak uit, toen de so ciaal-democraat Wchner in felle be woordingen de minister van binnen landse zaken, Schroeder aanviel. Wehner vroeg zich af, waar de christen-democraten zijn gebleven, die zich vorig jaar nog voor amnestie hadden uitgesproken. Tijdens Wehncrs toespraak verlie ten de christen-democraten luidkeels protesterend, de zaal. Toen minister Schroeder het spreekgestoelte betrad, kwamen de christen-democraten de zaal weer binnen. Minister Schroedcrs antwoord op Wehners aanval, leidde andermaal tot tumult in de Bondsdag. De christen democraten betuigden hun bijval, ter wijl de sociaal-democraten van hun afkeuring blijk gaven. Minutenlang kon de voorzitter van de Bondsdag zich niet verstaanbaar maken. De zitting werd tenslotte verdaagd. schrijfbureau met de inmiddels al klassiek geworden bureaulamp kwam zijn antwoord zonder enige aarzeling: „Volgens mij zijn de Belgen favo riet. Ze hebben een beste kans de klassieker zondag te winnen, boewei de Fransen sterk zijn vertegenwoor digd. Het zal een hard gevecht wor den, een groot duel". .Daarna stapten we weer terug op de Tour de France. .Bestaat er kans. monsieur God det, dat de Tour nog eens door Ne derland komt H(j onderstreepte z(jn antwoord met een bevestigend gebaar van zijn beide handen: ,,Ik kan U zeggen, dat zulks vrij wel zeker is en misschien al heel vlug". „Misschien in 1958?" vroegen we. „Inderdaad, misschien" zei God det. „Het enige wat vast staat is, dat er momenteel al aan wordt ge werkt Goddet drukte er nogmaals zijn voldoening over uit, dat het eerste, Nederlandse experiment zo uitste kend was geslaagd. De organisatie ter plaatse was honderd percent ge weest en de belangstelling langs de wegen imponerend. Hij besloot met: „Ik moet eerlijk toegeven, dat ik er ook persoonlijk' genoegen aan be leef om de Tour over een Nederlands parcours te volgen". Vervolgens roerden we de kwes tie Pellenaars-Büchli aan: „Vorig jaar is er nogal deining in Neder land geweest over de kwestie Pelle- naars, die aanvankelijk weigerde nog maals op te treden als directeur sportief van de Nederlandse ploeg, maar tenslotte toch toegaf. „Steunt U Pellenaars nog steeds Inmiddels was ook de heer Gar- nault binnengekomen, de rechterhand van Goddet, een halfgod in het heilige der heiligen. De heer Goddet antwoordde: „Zoiets heb ik natuurlijk niet ge zegd. De beslissing wie er directeur sportief zal zijn van een Nederlandse ploeg is niet aan mij, maar aan de Nederlandse federatie. Maar ik wil wel onderschrijven, dat ik en de heer Garnault zeker ook, het zou betreu ren als Pellenaars geen leider meer zou will an zijn". „U zou dus willen, dat hij zou blijven fungeren als directeur-spor tief?" ,,Ik wil het nog sterker zeggen. Wij wensen van harte, dat Pellenaars di recteur-sportief blij Het is een pri ma directeur, die ontzettend veel werk heeft gedaan cn de Nederland se ploeg aanzien heeft gegeven. Hij is ook erg actief cn ik geloof toch ook, dat zijn aanblijven in het be lang is van de Nederlandse renners. Maar nogmaals, wij besluiten hier in dit opzicht niets. Üw federatie moet de besluiten nemen". Tot zuver Jacques Goddet. We heb ben nog- gepoogd nadere gegevens te krijgen omtrent het mogelijke par cours in Nederland, doch slechts om te ontdekken, dat alles nog in de lucht hangt; en dat verscheidene steden, onder andere Maastricht een kans kunnen maken etappeplaats te worden. Het ligt in de algemene lijn van de organisatie om de Tour zoveel mogelijk ieder jaar door een andere streek te laten razen, waaruit dus valt af te leiden, dat Amsterdam - Den Haag - Breda voor de volgende karavaan weinig kans maken. Auto matisch zal men meer naar centrum en oost moeten afwijken. (Advertentie) Een van de zonderlinge „idealen" van wijlen de heer Hermann Goering was het scheppen van een „Stad zonder God". Als ligplaats koos hij het Salzgitter-gebied uit, waar hij de hoogoven-stad Steterburg liet verrijzen. Omdat men rustig mag beweren, dat het Nazidom zich in de oorlogsdagen geroepen achtte de officiële slavendrijver van Europa te zijn, kan men ook zeggen dat de bevolking van Steterburg bestond uit slaven, afkomstig uit niet minder dan 37 verschillende lan den. Spoedig na de oorlog werd de stad ontmanteld en weer wat jaren later heeft men de hoogovens terwille van de vele vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn weer hersteld. Het slavendom is verdwenen, de vrijwel chaotische toestand ook op godsdienstig gebied is helaas gebleven. Reden waarom Oostpriesterhulp zich dit gebied tot „geestelijke werkplaats" heeft gemaakt. Dit vertelde ons de glazenier Piet Buys uit Breda naar aanleiding van een aantal gebrandschilderde ramen, welke hij voor een kapel in Salzgit- ter-Thiede maakte. We vermoeden zo, dat de glazenier door de drama tische gegevens geschokt als het ware vanzelf gekomen is tot het gebruiken van veel licht in zijn ramen: warme kleuren en een sterk lijnenspel in een rustschenkend geheel. Dat im mers hebben die opgejaagde mensen nodig. Want indien ergens ter wereld dan is toch wel uitgesproken daar de enerverende luidruchtigheid van de na-oorlogse tijd tot gestalte gekomen. De vier grote ramen stellen ach tereenvolgens voor: 1. De schepping, met als centrale figuur God de Vader. Het onderste gedeelte stelt de aarde voor met Eva. de moeder der mensen, in het midden. Boven het hoofd van God ziet men zwevende engelen, symbool van de hemel. In de afgelopen 36 uur zijn bij ge vechten in Algerië 200 verzetsstrijders gesneuveld. In het gebied tussen Constantine en Philippeville zijn Franse eenheden in actie gekomen om Franse militairen te ontzetten, die in zware gevechten met een grote groep opstandelingen gewikkeld zijn. Aan Franse zijde zijn bij deze gevechten reeds 25 man ge sneuveld en 13 gewond. Ook de op standelingen lijden zware verliezen. Mensenrechten Parijse avondbladen publiceerden een brief van de deken van de juridi sche faculteit in Algiers. Jacques Peyrega, aan Bourges-Maunoury, waarin hij verklaart zelf gezien te hebben hoe een parachutist een Mo hammedaanse gevangene neersloeg en doodschoot. Ook vermeldde hij ge vallen van mensen die zogenaamd op de vlucht neergeschoten zouden zijn. De Franse ministerraad heeft be sloten in Algerië een permanente commissie in het leven te roepen ter bescherming van de menselijke rech ten en vrijheden. The American Cosmetic Synaicati 2. De kruisiging, waarbij uiteraard de gefolterde Christus hoofdfiguur is. Links is Maria en rechts Joannes af gebeeld. Daaronder is een tafereel van Christus die de doden opwekt en boven de Gekruisigde stijgen gelukza ligen op ten hemel. 3. De strijdende Kerk met Chris tus Koning als hoofdfiguur. Een priester vangt het Heilig Bloed op in een kelk om op symbolische wij ze het onbloedig (Mis-)ofjer in beeld te brengen. De twaalf apos telen op het eerste Pinksterfeest sluit aan de onderzijde dit raam af, terwijl de bovenkant de hemel (een groep heiligen) te zien geeft. 4. De Verrijzenis met de verheer lijkte Christus als centrale figuur. Daaronder „het graf": de goeden worden ten hemel gevoerd, de kwa den worden door een duivel helle- waarts getrokken. Dc bovenzijde van dit raam laat ons een schouwspel zien van de eeuwige gelukzaligheid. In één opzicht Nog juist vóór de douane vrijdag morgen op het atelier van de heer Wuisman aan de Hogesteenstraat, waar Buys en vele andere jonge kun stenaars al jaar en dag een gastvrij „tehuis" vinden, arriveerde om de kisten te verzegelen, kregen we de kans om een paar kleinere (ronde) ramen te zien. De grote waren toen al ingepakt. Dubbel jammer, omdat we aan die kleine ramen konden er varen met hoeveel vakmanschap Piet Buys zijn opdrachten uitvoert. Vooral een poëtisch gedacht groep je engelen kreeg van harte gaarne onze bewondering: zowel de speelse lijnen als de tintelende kleuren ge tuigden van een talent, waarmee de nog jonge kunstenaar de laatste jaren kennelijk met grote ijver en onblus bare liefde heeft „gewoekerd". We benijden de mensen in Steterburg in geen enkel opzicht behalve in dit éne: dat zij dit werk van de Bredase gla zenier weldra voor altijd in hun kerk je mogen hebben. L. B. Het raam ,,De strijdende Kerk", dat de Bredase glazenier Piet Buys maakte voor Oostpriesterhulp. Zoals gebruikelijk heeft de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhan dels ook in deze boekenweek 'n jeugduitgave tegen een luttel bedrag ter beschikking gesteld. Het is een bloemlezing uit ver zen, die tot titel kreeg „De muze en het meisje". Er is opwinding in Italië. Op winding over de Olympische Spe len, die over drie jaar in dat land worden gehouden. Een aantal ste den, die een Olympisch evene ment in hun gemeente willen heb ben, zijn een felle strijd tegen elkaar begonnen. Vooral voor de Olympische roeiwedstrijden bestaat een grote belangstelling. Binnen een straal van 25 tot 100 km. van Rome liggen een aantal bekoorlijke me ren: Het beroemde Lago di Al- bano. aan welks oevers de zo merresidentie van de Paus (Cas- tel Gandolfo) ligt, het Lago Ne- mi, het Lago di Bracciéïno en het Lago Paolo. En alle steden, die aan deze meren liggen, hebben - met of zonder kennis van za ken - hun kandidatuur gesteld, plannen ontworpen en afspraken gemaaktPas toen de hoge eisen bekend werden, trokken een aantal kleinere plaatsen zich te rug. De keuze van het Internatio naal Olympisch Comité en van de internationale roeibond viel op het Lago di Albano. Het meer is een der meest ideale plaat sen ter wereld voor het Olym pisch evenement. De reeds lang uitgewerkte vulkaan - temidden van het door de Frascati-wijn beroemd geworden landschap- vormt een bekoorlijke, natuur lijke arena. De hoge oevers ves tigen de indruk van een reus achtig theater, waarvan de zit plaatsen door de natuur in de rotsen zijn gebeiteld. En boven dien is het meer vrijwel windstil. De roeiers zullen dus niet wor den gehandicapt door opzwiepen- de golven. Maar de andere ste den vinden zichzelf ook pi'ach- tig en geschikt. Vergeefse reis Het bestuur van de voetbalver eniging Wageningen heeft het be stuur van de KNVB aansprakelijk gesteld voor de geleden schade wegens het maken van een on nodige en vergeefse reis. Twee en een half uur voor het tijd stip, waarop de wedstrijd Xerxes- Wageningen had moeten aanvan gen. stelde het bestuur van Wa geningen zich telefonisch in ver binding met de consul te Rotter dam, de heer T.C. van Eek. Deze deelde mede, dat het Xer- xesterrein onbespeelbaar was. Hij mocht het echter ingevolge in structies van de KNVB niet af keuren. Dit moest hij aan de scheidsrechter overlaten. Het be stuur van Wageningen maakte de gevolgtrekking, dat niet gespeeld zou kunnen worden. Niettemin voelde het zich verplicht met het elftal een vergeefse reis te ma ken. Inderdaad keurde de scheids rechter het terrein af. Het bestuur van Wageningen protesteert tegen het terzijde stel len van de consuls onder omstan digheden, waarbij onomstotelijk vaststaat dat een terrein onbe speelbaar is. Hierdoor worden de clubs ongelitimeerd bloot gesteld aan het maken van vergeefse rei zen. „De strijd legen het gebruik van „doping" zal door de KNWU krachtig worden voortgezet. Ik hoop, dat de renners zullen ko men tot een juiste ontplooiing van krachten." Op deze woorden was de korte rede gebaseerd, waarmee voorzitter Dr. P.van Dijk de algemene vergadering van de KNWU opende. Op deze vergadering is vooral gesproken over het „drie-jaren- plan". dat tot doel heeft de pres taties van de Nederlandse baan renners te verbeteren, zulks met het oog op de wereldkampioen schappen. die in 1959 (en dus niet in 1958, zoals oorspronkelijk de bedoeling was) door Nederland worden georganiseerd. De heer van Dijk zei, dat er in 1956 een kleine opleving was te constate ren. Dit jaar zal (op tweede Paasdag) de baan te Wagenin gen worden heropend. Daardoor zijn er nu in ons land zes wie lerbanen, een aantal, dat voldoen de moet worden geacht voor de training en opleiding van jeugdige renners met talenten. De training der amateur-sprin ters en -achtervolgers zal worden geleid door de oud-wereldkam pioen Gerard Peters. Deze neemt de taak over van de heer Didier, die zich vorig jaar beschikbaar had gesteld en daarvoor nu van de Unie-voorzitter een aandenken ontving. De gangmaker van der Stüyft zal worden belast met de op leiding van jeugdige stayers. Sportschoo Er zijn plannen - reeds twee jaar lang - om in Arnhem een op- leidingsinst. voor sportleidsters te vestigen. Er is nu contact op genomen met het gemeentebe stuur van Arnhem voor het vin den van een geschikt gebouw. Men meent dit te hebben gevon den in het gebouw Angerenstein, dat eventueel per 1 september 1958 ter beschikking zou kunnen komen voor de sportschool, doch waaraan vooraf nog enkele be langrijke verbouwingen zouden moeten worden verricht. Om trent de financiering van de daar aan verbonden kosten is nog geen beslissing genomen, mede in ver band met de beperking der be steding. De wedstrijden voor de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1958 zullen in twaalf Zweedse plaatsen worden gespeeld. Het bestuur van de Zweedse bond heeft hiervoor aan de FIFA de volgende steden voorgesteld: Stockholm, Goeteborg, Malmoe, Norrkoeping, Haelsingborg, Halm stad, Uddevalla, Jerebro, Veas- teras, Eskilstuna, Boras en Sand- viken. Het kleinste stadion zal al tijd nog meer dan 20.000 toeschou wers kunnen herbergen. Dc ca paciteit van de stadions te Stock holm. Goeteborg cn Malmoe be draagt ongeveer 50.000 personen. De organisatoren hebben ook de journalisten niet vergeten. Verwacht wordt, dat rond 1200 persmensen de ontmoetingen zul len bijwonen. Het hoofdkwartier van de pers bevindt zich in het gebouw van de Zweedse voetbal bond te Stockholm. Teneinde de buitenlandse teams het verblijf in Zweden zo aange naam mogelijk te maken, zal aan iedere ploeg een attaché worden toegevoegd. Deze Zweedse func tionarissen zullen de teams be geleiden. Zij zijn ervoor verant woordelijk. dat aan alle redelijke wensen van de aan hun zorg toe vertrouwde buitenlanders wordt voldaan. De samenstellers Ad den Besten en Bert Voeten noemen in hun woord vooraf de titel ietwat pleonastisch, omdat het meisje misschien wel de muze zelf is. „De intensiteit der in spiratie", schrijven ze, „wordt in dit bundeltje over het algemeen sterker voelbaar dan in voorgaande jeugd- uitgaven. Het meisje is veel minder een „onderwerp" voor de dichter dan b.v. de zee, het ambacht, het landschap of het dier; het meisje doet zich veeleer gelden als zijn on middellijke inspiratiebron. De ver houding tot het meisje - ven-liefdheid, liefde - maakt een jong mens als het ware vanzelf tot dichter, zonder dat de muze daarbij nog hoeft te bemiddelen." De beide anthologisten brachten werk van een vijftigtal dichters bij een, te beginnen met een anonymus uit de 14e eeuw tot en met de jong ste uit het gezelschap, de 29-jarige Michel van der Plas. Uiteraar\d moet het grootste gedeelte der opganomen gedichten tot de liefdespoëzie' gere kend worden. Het amoureuze heeft de overhand, waardoor het boekje misschien nog eer in handen van ouderen dan van de jeugd (thuis hoort. In elk geval zal ieder, die de periode der eerste verliefdheid al achter de rug heeft, de bloemlqzing met genoegen doornemen. Ook dichteressen Wie mocht menen, dat hier gaen dichteressen aan het woord komen, vergist zich. Het beminnenswaardige, waarvan in deze poëzie sprake i^;, kan immers ook op de man gericht zijn. Zo is er een verrukkelijk vers van M.Vasalis, een voortreffelijk son net van Helène Swarth, zelfbespie gelingen van Tonny van der Horst' en Hanny Michaelis enz. Zijn liefde en verliefdheid het Leit motiv, ook bet badinerende kwam aan bod, waardoor het mogelijk was de inhoud niet al te zwaarwichtig te doen worden. Aldus paradeert tussen Jan Luyken en Jacques Perk de geestig-sentimentele Piet Paal- tjens met zijn onvolprezen „Aan Betsy". Zelfs Annie M.G.Schmidt ontbreekt niet, maar hiermee komen de samenstellers toch wel in de sfeer van het cabaretlied. Liever wijzen we nog op het prachtige „Haar enkels" van Bertus Aafjes en de „Oppervlakkige charleston" van Paul van Ostaijen, die onze rock and roll-jeugd zeker nog wel zal aan spreken. Overigens zijn de Vlamin gen maar povertjes vertegenwoor digd, maar men kan in een boekje van 80 bladzijden nu eenmaal niet alles hebben. Zeer instructief zijn de personalia achter in het werkje. Zij kunnen de jeugdige lezers verder op pad hel pen. De typografische verzorging en de charmante illustraties van Jan van Keulen maken van het bundel tje een smaakvol aantrekkelijk ge heel. Het moge vele jongelui met de schoonheid in aanraking brengen en zo het verlangen doen ontstaan naar liadere kennismaking met het werk van onze dichters. WILLEM v.d. VELDEN

de Stem | 1957 | | pagina 9