Oost-Flevoland geeft beste grond Natriumlamp dienst van een kwart eeuw in verkeersveiligheid KLM mag niet naar Los Angeles vliegen Wol zal zich ook in de toekomst handhaven Roosendaals burgemeester beging 2 verkeersfouten W. de Lint en A. v. Dijke naar de Y.S. Bachs Johannes Passion te Bergen op Zoom President Syngman Rhee adopteert zoon van vriend als erfgenaam 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 APRIL 1957 Op mars begon in zuid-Limburg Scholieren ontwerpen stojfendessins In appèl bevestiging van de straffen gevorderd VERKEERSDODEN IN MAART Luch tvaartovereenkomst getekend Ploegkampioenschap M. Lameir titel houder A-klasse Handelaren uit België en Nederland bijeen Keukenhof kreeg windmolen Pedagogische week te Tilburg 11 keersveilige weg verlichting ook in de dure jaren voor vele gemeenten een lichte stap was. Vit isolement verlost De natriumlamp heeft in de achter ons liggende jaren het pleit gewon nen. Een goed deel van Nederlands wegennet is op de verkeers-onveilige gedeelten met dit soort lampen be veiligd en er zijn zelfs wegen, die van voor tot achter door het bekende oranjekleurige schijnsel uit hun duis ter isolement zijn verlost. De toepas singen op ander terrein zijn legip. Spoorwegemplacementen en havenka- Geen banket is er om aangericht, geen glas op geheven en geen oratie op gehouden, maar toch is het feit, dat een kwart eeuw geleden de natriumlamp als wegverlichtingsbron haar intrede deed, wel zo belangrijk gebleken, dat wij er in onze kolommen niet aan willen voorbijgaan. Het licht immers, waarvan de man- langs-de-weg zegt, dat het kleuren „doodslaat", heeft namelijk bewezen door zijn ongewone scherpte onschatbare diensten te kunnen bewijzen aan de verkeersveiligheid. En dat is een on derwerp, waarover vandaag-de-dag het laatste woord nog niet gesproken is. Bijlange niet Het is geen lang verhaal, het ontstaan van het natriumlicht. Reeds lang voor de dertiger ja ren in deze eeuw waren knappe koppen doende het rendement van de toen bestaande lichtbronnen met enkele fracties te verbeteren. In de gehele wereld werd in vrijwel alle lichtlaboratoria gestreefd naar een verhoging van de lichtopbrengst met één tiende. Maar weinigen, die daar toen in slaagden en de oplossin gen, die zij de technici aan de hand deden, waren verre van goedkoop, verre ook van eenvoudig. Korter ge zegd: praktisch onbruikbaar. Was de lichtontwikkeling in een im passe geraakt Men zou het haast zeggen. Enkelingen begonnen naar* nieuwe lichtbronnen te speuren, be rustend op hetzelfde principe, maar in een andere constructie. In die tijd van tasten en zoeken, proberen en testen kwam plotseling een Neder lands bedrijf met de natriumlamp op de proppen, een lamp, die een econo mische verbetering gaf van vier- tot zeshonderd percent en die daar te genover enkele best overkomelijke bezwaren stelde: de kleurvertekening en de vertraagde ontsteking. Stoute verwachtingen Beide bezwaren namen de Limburg se autoriteiten voor lief, toen zij in 1932 de weg Beek-Geleen als eerste weg in Nederland met dit licht lieten beveiligen. Het effect was inderdaad verrassend en legde de toenmalige Commissaris van de Koningin in dit mijngewest de volgende woorden in de mond: „Wij hebben alle reden om aan te nemen, dat de nieuwe wegver- lichting aan de stoutste verwachtin gen zal beantwoorden." Velen, die het met hem eens waren, doch de lamp geen onmiddellijke gou den start beloofden. Wij schreven 1932 en velen van onze lezers zullen zich herinneren, hoezeer de crisis in dat jaar beperkingen oplegde aan over- heids- en particuliere uitgaven. De kost gaat echter voor de baat uit en dit goede Nederlandse gezegde in dachtig besloten vele gemeentebestu ren tot de aanbrenging van de toen en nu nog modernste vorm van wegver- lichting. Waarom Wel, In de dertiger jaren reeds zag men het probleem verkeers veiligheid reeds als een vraagstuk van de eerste orde. De onveilig heid kostte ook toen al vele hon derden mensen per jaar het le ven, was ook toen al de oorzaak, dat voor vele honderdduizenden guldens brokken werden gemaakt. En dat tesamen vormde een uitga- vepost, waar niets tegenover stond clan leed, diep menselijk leed. Geen wonder dus, dat de stap naar de ver des, losplaatsen en fabrieksterreinen zijn door het licht van de natrium lamp uit de greep van de nacht ge rukt: in Nederland en Spanje, in Oklahoma en in de nieuw-gebouwde stad Nairobi, hoofdstad van Afrika's Kenya. De verwachting, dat de na triumlamp binnen enkele jaren een vertrouwd beeld zal zijn op alle bin nen- en buitenlandse wegen, wordt daarom door deskundigen volkomen gewettigd geacht. Op initiatief van een stoffenhuis in Dordrecht zullen de leerlingen van de Dordtse middelbare scholen de ko mende weken deelnemen aan een wedstrijd in het ontwerpen van tex- tieldessins. Als uit het plan redelijke resultaten te voorschijn zullen komen dan ligt het in de bedoeling de beste dessins op doek te laten drukken, eventueel met de naam van de ont werpster of ontwerper in de zelfkant gedrukt. De zaak contra de burgemeester van Roosendaal, die op 24 september jl. des middags om 4 uur onder Vught een stationcar der Vughtse po litie geen dóór- en voorrang had ver leend, terwijl de politiewagen de si rene liet loeien ten bewijze dat zy voor dienstzaken in dit geval een brand was uitgereden, kwam gis teren voor de Bossche Rechtbank. De kantonrechter van 's-Hertogen- boscii had de heei A. F. veroordeeld tot f 25,- en f 125,- boete, benevens tot intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De burgemeester had appèl aange tekend tegen dit vonnis, zodat de zaak donderdagmorgen voor de meervoudige strafkamer der Bossche rechtbank voorkwamen. De burgemeester was niet, zoals op de zitting van het Kantongerecht, verschenen. Hij had zijn raadsman mr. J. van Roosmalen uit Roosendaal opgedragen namens hem op te tre den. De hoofdagent van politie J. J. te Vught werd als enige getuige ge hoord. Hij deelde mee dat de burge meester met twee wethouders van een bijeenkomst te 's-Hertogenbosch des middags omtrent 4 uur via Vught naar Roosendaal terugreed. Op het moment dat de luid-loeiende stationcar de Vughtse Dorpsstraat uitreed om de hoofdweg Den Bosch- Tilburg op te slaan, kwam de bur gemeestersauto met een vaart van pl.m. 70 km. aanstuiven. Deze auto reed door, zonder de politiewagen voorrang te verlenen of gelegenheid te geven de Roosendaalse auto te passeren. De officier van justitie mr. A. ba ron Van Imhoff eiste dezelfde straf als de kantonrechter had opgelegd. Mr. van Roosmalen betoogde dat hij aanvankelijk tegen deze zaak MEERENVEEN harkema ^noordhorn «sappemee'r WIJNJETERP MIDONKERBROEK VLAGT* BANTEGA RAALTE ^deventer apeldoorn de krimp .UK"»." Gastricum YMuioen amsterdam haarlem mijdrecht laren. hilversum 8a arn woude soe5ter8erg «amersprt utrecht®* «woudenberg OEBILT—-'• ^MAARSBERGEN HOOG KEPPEL"1 ROTTERDAM Z OOORN JRNHEM# 9°°ET,NCHEMf ARNHEM #GAANc£REN; DAM •OEIL 'NIJMEGEN OSS OEN BOSCH T ST MICHIELSGESTEL «GEMERT N, OISTERWIJK EiNDHOvtN venlo /WILLE R*H,E MAAS- «SIM TRICHT Èf wy^QYEREIS. zwaar had aangekeken. Er was veel over deze kwestie geschreven en in Roosendaal nóg meer overgepraat en zelfs de commissaris der koningin in de provincie liet de stukken opvragen om inzicht in deze zaak, waarmee het gezag was gemoeid, te verkrij gen. Naarmate de studie vorderde, kwam de raadsman evenwel tot het inzicht dat de zaak praktisch van weinig belang is geweest. De burge meester heeft weliswaar beide over tredingen toegegeven, maar wie de zaak objectief bekijkt, ziet dat de hele overtreding 40 seconden tijds in beslag heeft genomen. Aanvankelijk had de politie van Vught geaarzeld deze zaak bij de justitie aanhangig te maken, doch toen de burgemeester van Roosen daal met een klacht kwam, werd de zaak doorgezet. Dat in het verbaal de politie tot conclusies en meningen kwam, achtte spreker in een objec tief opgezet en geredigeerd verbaal niet juist, daar zij daarmee op het vlak der justitie terecht kwam. Ook gaf het verbaal uiting aan een be paalde geïrriteerdheid, hetgeen de raadsman evenmin met bewondering kon vervullen. Erkennende dat de burgemeester een fout heeft gemaakt, kwam mr. Van Roosmalen nochtans tot de con clusie dat zijn cliënt niet de menta liteit mist, welke een goed autobe stuurder dient te sieren. Hij achtte een geldboete op haar plaats, maar om daarnaast nog de burgemeester bevoegdheid, achtte de raadsman on- te straffen met intrekking van de rij' juist. Uitspraak 18 april. De luchtvaartovereenkomst, waarover Nederland en Ame rika langdurig hebben onder handeld, is thans getekend. De overeenkomst geeft Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pijen ruime rechten voor dien sten naar Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen en verder. De KLM mag volgens de be palingen vliegen op Houston in Texas, op New York en op Miami. Er is wel Nederlandse teleurstelling over het feit, dat ons land niet het recht krijgt een dienst naar Los Angeles te openen. Drs. v. d. Beugel, de leider van de Nederlandse delegatie, heeft in een brief over dit besluit gevraagd zo spoedig mogelijk nieuwe bespre kingen hierover te beginnen. Drs. v. d. Breugel zei, dat hij in het algemeen voldaan was over het resultaat van de onderhandelingen. ,,Ik beschouw het als een compromis, maar een grote stap naar betrekkin gen tussen beide landen op dit ter rein, welke eens geheel bevredigend De vijfde nationale ploegwed- strijd, die op het Ellertsveld bij Westerbork (Drenthe) is ge houden, werd gewonnen door Wim de Lint uit Zevenberg- schen Hoek. Hij verzamelde 482 punten op zijn naam. Tweede werd A. v. Dijke uit 's Heer Arendskerke, die 479 punten bijeen bracht. Dit tweetal zal op 18 en 20 september uitkomen op de internationale ploeg- wedstrijden die gehouden wor den in Ohio in de V.S. Er zijn nog meer zuid-Nederlandse deelnemers, die zich in de voorste rüen hebben «eten te klasseren. Vier de werd lil. J. Breure uit Dinteloord met 458 punten en vijfde C. de Jager uit Wolphaartsdijk met 457. E. Buyck uit Waterlandkerkje wist zich met 453 punten van de achtste plaats te ver zekeren. W. de LINT Van het tweetal, dat naar de in tern ationale wedstrijden wordt uit gezonden, is nummer een, Wim de Lint, geen onbekende meer op de toernooivelden der ploegers. In 1953 werd hij tweede in de strijd om het landskampioenschap, wat zijn uitzending naar Canada rechtvaar digde. Daar wist hij beslag te leg gen op de zevende plaats. In 1954 werd Wim voor de eerste maal landskampioen en opnieuw stond zijn uitzending naar het bui tenland vast. Hij ging dat jaar naar Ierland, waar hij als derde eindigde. zuller zijn. Indien de landingsrechten in Los Angeles in de overeenkomst waren opgenomen, zou deze geheel oevredigend zijn geweest." In officiële Amerikaanse kringen werd verklaard, dat men bij de on derhandelingen rekening had gehou den met enige politieke factoren, voornamelijk het feit, dat Nederland financieel per hoofd méér tot de kracht van de Noordatlantische-ver- drags-organisatie bijdraagt dan enig ander land en dat het nodig is Ne derland economisch sterk te houden. De Amerikaanse regering had ook re kening gehouden met het feit, dat het Nederlandse volk trots is op de KLM. zo werd gezegd. (Biljarten, Hoogerheide) In café „De Arend" te Hoogerheide bij de heer F. Stuyts, rollen al enige tijd de ivoren ballen over het groene laken. En dit alles om in drie on derscheidene klassen kampioenen van Hoogerheide aan te kunnen wijzen. De eerste is er nu en wel in de A-klasse. Hierin behaalde M. Lameir na zeer spannende strijd de titel. Alf. Michielsen, die nog één partij moet spelen en op de tweede plaats staat, kan de kampioen juist niet meer bereiken. Wint Michielsen deze partij dan kan hij 11 punten halen. Dit betekent slechts 1 punt minder dan de kampioen. Derde werd A. Kuilen met 9 punten. Fr. Stuyts werd 4e met 8. P. v. Hees volgt met 7, Fr. Versuyveren 6. J. Buyk 3 en L. Tim- mers sluit de rij met 0 punten. In de B-klasse moet de beslissing nog vallen en wel tussen W. Michiel sen en P. Hopmans. Beide hebben uit 8 partijen 14 punten gehaald. De fi nalepartij belooft dan ook uitermate spannend te worden. In de C-klasse staat Alf. Jansen op de ereplaats met 15 punten uit 12 partijen, maar hij heeft nog vier belagers nl. Adr. Schuurbiers (10 gesp. - 14 pt.). Fr. Jansen (10 - 14), M. Raaymakers (11 - 14) en P. Bor- remans (8 - 12). Hier is dus het laatste woord nog niet gesproken. De Christelijke Oratorium Vereni ging te Bergen op. Zoom wil donder dag 11 april a.s. in de Grote Kerk, wederom de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach uitvoeren. De bekwame dirigent Jaap Hillen heeft zich de medewerking verze kerd van goede solisten, waaronder als beproefde krachten de sopraan Dora Lindeman, de tenoren Gerard Honig en Willem van der Sluys, met verdere medewerking van Sibylle Raaphorst, Paul Hofstede en Pe ter de Vos. Het Rotterdams Kamer orkest zal ditmaal de begeleiding verzorgen, terwijl Jaap Splgt het clavecimbel zal bespelen. Uit deze opsomming blijkt dat de C.O.V. kos ten nog moeite gespaard heeft om zo goed mogelijk voor de dag te komen Waarschijnlijk heeft Bach vijf Passionen geschreven, waaronder de Mattheus Passion en de Johannes Passion; twee passionen zijn verlo ren gegaan en van de aan hem toe geschreven Lucas Passion wordt vrij wel algemeen aangenomen, dat deze niet door Bach gecomponeerd is. De samenstellende delen van de Mat theus en van de Johannes Passion koren, aria's, arioso's en koralen zijn gelijk. De Mattheus Passion is de laatste tijd en vogue, hetgeen wel verklaarbaar is, doordat dit werk mild van klank is. Hiertegen over staat echter dat de Johannes Passion dramatischer en beknopter is en zodoende zeker zo expressief. Het staat niet precies vast wanneer ■Bach de Johannes Passion gecompo neerd heeft, maar aangenomen wordt dat dit in 1723 plaats heeft gevon den. De C.O.V. heeft in 1953 deze zelf de Passion uitgevoerd, zodat ver wacht mag worden, dat het werk nu meer bezonken is en de technische vaardigheid, een van de voornaam ste peilers waarop een goede uitvoe ring steunt, verder geperfectioneerd is. Bovendien verheugt het koor zich de laatste tijd in een gestadige groei en komen regelmatig jonge krachten de gelederen versterken, hetgeen de koorklank ten goede komt. In de afgelopen jaren is telkenmale gebleken, dat men precies weet op welke wijze men sfeervolle concer ten moet organiseren een voor beeld voor veel verenigingen in wij de omgeving zodat men zeker ook in dit opzicht wederom het beste mag verwachten. Hopelijk zijn de Bergse muzieklief hebbers voldoende doordrongen van het culturele belang dat gelegen is in het feit, dat in onze eigen stad de gelegenheid bestaat een v. Bachs meesterwerken te kunnen beluiste- Wanneer vandaag, nu de kunstve zels de markt trachten te verove ren, de wolhandelaren blijk geven van een zekere angst voor de toe komst, dan is zulks uitsluitend te wyten aan een minderwaardigheids complex van de wolmensen zelf en aan het feit dat ze zich bewust laten verdringen. Nooit is er meer wol ge schoren dan juist in deze dagen en ook in de toekomst zal er steeds plaats blijven voor de wol. Daartoe kan ook de in velerlei kringen ge vraagde termynmarkt bijdragen. Dit waren de slotwoorden van de heer M.E. Audenaert uit Antwerpen, die voor de Nederlandse en Belgische wolhandelaren, die op uitnodiging van de vereniging van de wolhandel naar Tilburg waren gekomen, sprak over het wezen van de termijnmarkt en inzonderheid van die van Antwerpen Spreker verheelde niet dat in ve lerlei kringen nog steeds een zekere miskenning bestaat van de termijn- markten. Daar tegenover stelde hij, dat juist dank zij de termijnmarkten vele risico's kunnen worden vermin derd of vermeden. In Antwerpen dient zelfs elke transactie tussen commis sionairs en makelaars te lopen over een zogenaamde liquidatiekas, welk* alle overeenkomsten registreert en borg blijft voor de financiële afwik kelingen. Mede hierdooor kunnen aanzien lijke koersverschillen worden opge vangen. Bovendien leent de termijn- markt zich uitnemend voor arbitrage en premiezaken, welke laatste een eventueel verlies kunnen beperken tot de premiebedragen. Voordien had mr. E. Sassen, oud minister van overzeese gebiedsdelen en lid van de gemeenschappelijke vergadering van de Europese kolen en staalgemeenschap, een lezing ge houden over de groei en vorming van de Euromarkt en de werkwijze daar van, vergeleken met die van de ko len en staalgemeenschap. Ten dele onderschreef hij de pessimistische verwachtingen, die door bepaalde Ne derlandse onderhandelaren over de Euromarkt waren geuit. Aan het eind van de bijeenkomst sprak drs. W. Werner, directielid van de „Banque de Paris et des Pays Bas" te Amsterdam, over de Neder landse transitohandel. ren, zodat zij in grote getale opko men om dit muzikale evenement mee te maken. De bloeiende en hardwerkende C.O. V. verdient dit ten volle! L.S. De Holland-Amerika-Lijn heeft de Stichting Nationale Bloemententoon stelling „Keukenhof" te Lisse een windmolen aangeboden, dit als blijk van waardering voor het gedurende een lange reeks van jaren naar Ne derland trekken van honderdduizen den toeristen. De molen, die in 1892 in de pro vincie Groningen werd gebouwd, is op „Keukenhof" op een nieuwe on derbouw opgebouwd, waarmee begin oktober een aanvang werd gemaakt. Op de fundering verrees een acht hoekige roodstenen onderbouw. De molen is in gemerkte onderdelen per schip overgebracht naar „Keuken hof." Zij waren zeer goed geconser veerd en zullen nog tot in lengte van jaren houdbaar zijn. De molenbou wers slaagden erin spoedig het zware houten karkas op te richten. Dit dient als geraamte van de molen, waarvan de stelling voor het publiek toegan kelijk is. In de buitenmuur van de stenen ombouw werd de originele gedenk steen van de oprichting in 1892 op nieuw ingemetseld. De zestiende Pedagogische week, georganiseerd door het Pedagogisch Instituut der r.-k. Leergangen te-Tö-- - burg, wordt te Tilburg gehouden op 2, 3, 4 januari 1958. Als centraal on derwerp dat op deze Week behan deld zal worden, is thans vastgesteld: „Hedendaagse jeugd en eigentijdse opvoeding." President Syngman Rhee van Korea, heeft zo pas zijn 82ste verjaardag gevierd en bij die gelegenheid een 20-jarige zoon van 'n oude vriend en politieke bondgenoot, tot zijn wettige erf genaam uitgeroepen. De president van Korea adopteer de Lee Kang Suk, een voormalige hockey- en ruiter-ster van de hoge school van Seoel. Zijn vader is spea ker in de Zuidkoreaanse kamer van volksvertegenwoordigers. De oude Lee werd verslagen voor het vice- presidentschap bij de verkiezingen van vorig jaar. Syngman Rhee, die geen erfge naam meer had sedert zijn zoon in 1915 stierf, vertelde dat hij lang had gewenst een zoon te hebben die eens in staat zou zijn de traditionele familie-eerbetuigingen op het graf van dr. Rhee's moeder in Pyung San te geven. Deze stad is nu in communistische handen (zij ligt in Noord-Korea). De vader van Lee bewonderde, in zijn jeugd, dr. Rhee om diens strijd voor de Koreaanse onafhankelijkheid tegen de Japanners. Hij volgde dr. Rhee naar Hawai en Washington, waar hij werkte op dagbladen, welke werden uitgegeven door de beweging voor „Vrij Korea". Toen dr. Rhee in 1945 terugkeerde naar het bevrij de Korea, werd hij persoonlijk se cretaris van de toekomstige Koreaan se president. Feest in Seoel Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea was in feeststemming. De straten, die nog steeds niet zijn hersteld, wa ren overvol met feestvierende Korea- nen. Op borden en plakkaten werd Rhee genoemd „de George Washing ton" van Korea; dr. Rhee is nu zijn 83ste levensjaar ingetreden: hij is nog steeds dezelfde militante per soonlijkheid van twintig jaar gele den. En hij is nu gerust; want hij heeft zo denkt hij althans) een waardige opvolger in de jonge Lee Kang Suk Ook in de maand maart vielen de de van de hier aangegeven gemeen- doden in het verkeer weer in alle I ten vielen zelfs meerdere doden, delen van ons landIn verschillen-1 uiteraard vooral in de grote steden (III) (Van onze redacteur) De indijking is voltooid, de ge malen werken, over enkele maan den valt oostelijk-Flevoland ge heel droog. Dan is de ontginning actueel. Het ligt in de bedoe ling, dat in 1960 de eerste be drijven aan particuliere pachters uitgegeven zullen worden. In te genstelling met de Noordoostpol der zullen jaarlijks meer hec taren grond worden verdeeld. Er wordt gesproken over acht duizend hectaren per jaar, zodat in 1968 de gehele polder zal zijn bewoond en worden bewerkt. De manier van in cultuur bren gen, die in Wieringermeer en Noordoostpolder werd toegepast, zal in grote lijnen ook voor het „nieuwste land" gelden. Dat be tekent, eerst ontginning van het gebied door de staat, daarna een tijdelijke exploitatie van deze gronden, eveneens dooi de staat en vervolgens de uitgifte van de bedrijven aan zelfstandige onder nemers. Dit systeem heeft zijn waarde bewezen. De zelfstandige ondernemer, die landbouwer, vee houder of fruitteler is, kan zijn bedrijf zonder al te grote risico's te lopen op de jonge poldergron- den beginnen. Bovendien zal hij profiteren van de vele lessen, die tijdens de tijdelijke staatsexploi tatie zijn opgedaan. Van de 54.000 hectaren, die in mei of juni in de nieuwe polder droog vallen, zullen er ongeveer 50.000 voor de landbouw beschik baar komen, terwijl de rest no dig zal zijn voor de aanleg van dorpen, wegen en kanalen. Het is nog moeilijk te beoor delen of het in cultuur brengen van de polder een ander beeld te zien zal geven dan in Wieringer meer en Noordoostpolder. Men verwacht, dat het beeld iets an ders zal zijn. Het tekort aan ar beiders zal er oorzaak van zijn, dat op nog grotere schaal ma chines gebruikt moeten worden. Het staat ook vast. dat in oost- Flevoland veel zwaardere grond soorten voorkomen. Deze zware gronden zullen speciale moeilijk heden opleveren. Oostelijk-Flevo land bevat langs de Veluwekust en de tijdelijke Knardijk gebieden met veel kwel. Maar oost-Flevoland wordt een best land. Grondboringen hebben uitgewezen, dat de nieuwe pol der voor bijna negentig percent uit zware zavel of klei bestaat, dat is bijna het dubbele van de NOP, die 51 pet. bevat. Slechts 1 pet. van Flevoland blijkt kleiarm zand le zijn. Veen en keileem komen niet voor. Ontginning De eerste gronden zijn klaa voor ontginning. Omdat zij be dekt zijn geweest met zoet wa ter. zal onmiddellijk na het drr vallen plantengroei optreden is de ervaring, voltrekt zich zeer snel. Vier maanden na het droog vallen van de Noordoostpolder vond men reeds 25 verschillende wilde planten, terwijl dat aantal na een jaar tot 200 was gestegen. Omdat de ontginning van oos telijk-Flevoland circa acht ja ren zal duren zijn er gebieden die vele jaren aan de onkruid vorming zouden bloot staan. Be strijding ervan is mogelijk, maar vergt zoveel geld, dat het ondoen lijk is daaraan te beginnen. Toen de Noordoostpolder droog viel. werd het riet met alle ge weld bestreden. Men is er thans echter achter gekomen, dat het Ue vestiging van wilde planten, zo Een beeld van de aanleg van demeerdijk rond oostelijk-Flevoland. goed is riet uit te zaaien op de nieuwe gronden, omdat de g.ond daardoor meer draagvermogen krijgt en ook beter toegankelijk is bij de verdere ontginning. Vandaar, dat in april vlieg tuigen riet gaan uitzaaien. Het afwateringssysteem en het wegenstelsel bepalen de afmetin gen van de kavels. In oost-Flevo land zal in het algemeen een kavellengte van duizend meter worden toegepast, de standaard breedte zal vermoedelijk driehon- dérd meter bedragen. In de Wie ringermeer en in de Noordoost polder wai-en de afmetingen klei ner. Bij de mechanisatie zal men daar voordeel van hebben, ter wijl er ook minder wegen en af wateringskanalen nodig zijn. Alle kavels zullen aan verhar de wegen komen te liggen en aan een wateringsloop. Niet elke ka vel zal echter per schip zijn te bereiken, zoals in de Wieringer meer, want het blijkt, dat de land bouw minder en minder gebruik maakt van vaarwater. Dat zijn enkele facetten van de ontginning. Er zijn er nog veel meer. Men behoeft maar te den ken aan de ontwatering van de gronden, de .egreppeling, de drainage (zeer belmgrijk) enz. JSr. 4: Oost-Flevoland in 1968

de Stem | 1957 | | pagina 7