Basiliek van Hulst werd ..simultaan kerk een S»iWN? Zwitsaletten ONZE PUZZEL PagWaD Sc Stem Luchthaven Rotterdam in gevaar? Amerikaanse generaal houdt er de moed in.... Radio-Moskou: Eén bom op Soesterberg SPINWIEl JONGE Termiek: steun en toeverlaat van de zweefvliegers Heden 150 jaar geleden: Air Charter moet tarieven verhogen van IATA Circusartieste stort omlaag, in armen van haar vader Sjepilof vindt rock 'n' roll en zo helemaal niet mooi Misschien kunstmanen voor (betere) weerberichten KAVEEWEE DERDE BLAD ZATERDAG 6 APRIL 1957 Zes april 1807gedenkwaardige datum in geschiedenis van seven eeuwen oud Godshuis Een tijdperk van onderdrukking Hebben Russen geen Spaans goud meer? Onse trefkracht is veel groter Dreigementen aan NAVO-landen Hongarije verscherpt grensbewaking Bij de gratie van warmte- verschillen Meer Amerikanen naar Europa Onderhandelingen Suez blijven moeizaam OPLOSSING 9 5 (Advertentie) Vandaag is het 150 jaar geleden dat de kerk van Hulst, zjj het helaas slechts gedeeltelijk, in het bezit der katholieken terugkwam, een feit dat weliswaar vrij sober werd gevierd doch dat Hulst een grote vreugde be reidde. Alhoewel het diepe verlangen der katholieken, nl. hun oude paro chiekerk, die vanaf 1645 in het bezit der protestanten was geweest, geheel terug te krijgen, niet was vervuld. Voor het niettemin heuglijke feit van 6 april 1807, dat het begin zou zijn van een 122-jarige periode waarin het fraai Godshuis van Hulst „simultaan- kerk" zou zijn, heeft katholiek Hulst nog hard moeten vechten. Het jaar 1645 was niet alleen voor Hulst, doch voor geheel zuid-Neder land een zwart jaar. De vrede van Munster maakte van Brabant en te genwoordig Zeeuwsch-Vlaanderen ge neraliteitslanden. „Staatsvlaanderen" was de naam van de streek, een naam die nog altijd de Zeeuwsch- Vlaming onaangenaam in de oren klinkt, omdat het woord synoniem is aan het begrip „vervolging der ka tholieken." Hulst heeft veel geleden, het meest wellicht om de droevige verdeeldheid, om de vernederingen die onze voor ouders moesten dulden, om de wijze waarop zij materiëel moesten boeten voor hun rooms zijn. Tot 1695 moes ten zij naar Clinge ter kerke gaan (zelfs het feit dat zij 's zondags door de stad daarheen trokken wekte de toorn der machthebbers op!) en toen kregen ze, na herhaald smeken, toe stemming om in een schuur in de Overdamstraat de H. Mis op te dra gen, zij het ten koste van welhaast ondraaglijke belastingen. De oude, vanaf omstreeks 1200 ge bouwde parochiekerk leidde intussen een kwijnend en weinig eervol be staan. Ze is onderwerp van over heidszorg geweest en dat deed het eeuwenoude bedehuis, door vrome handen gebouwd, geen goed. Het werd gebruikt als magazijn, als hos pitaal. Intussen steeg langzamerhand het aantal katholieken in Hulst en rond 1750 is de bevolking voor ongeveer driekwart katholiek. Na de roerige eeuwwisseling rond 1800, waarin ondanks fraaie leuzen en beloften de godsdienstvrijheid onder dc Fransen ook nog weinig praktische waarde heeft, komt in 1802 het con cordaat van Napoleon, dat katholiek Hulst na een lange tijd van onder drukking vrijer doet ademen... en dat het des te feller de pijn doet realiseren om de in vreemde handen zijnde kerk. Zevende toren Vanaf dat jaar stellen de katho lieken van Hulst alles in 't werk om hun Godshuis terug te krijgen. Tot de prefect van het departement van de Schelde te Gent richten zij een des betreffend verzoek, wijzend op de on rechtmatigheid van de vervreem ding in 1645 en op het zeer geringe aantal protestanten in de stad (nog geen driehonderd) van wie slechts enkele tientallen de diensten bijwonen. Tegelijkertijd gaat een dergelijk ver zoek naar de minister Portalis te Parijs. Als er eindelijk een antwoord komt, is dat teleurstellend. De prefect advi seert nl. de Hulstenaren zelf onder handelingen met de protestanten over een vergoeding voor het afstaan van het gebovw te beginnen. Het wordt al spoedig duidelijk dat er van te ruggave van het gehele gebouw niets zal komen. Zelfs tot deling van de kérk is de Consistoriale Raad van Axel niet bereid en gedurende het gehele jaar 1806 wordt er druk on derhandeld, zowel in Hulst en Axel, als te Gent en Parijs. Op 29 decem ber 1806 wordt de overeenkomst die de katholieken eindelijk het voorste deel van de kerk teruggeeft, onder tekend. Keizer Napoleon bekrachtigt de deling op 4 maart 1807 en wan neer een zware muur is verrezen tus sen de twee delen van de kerk. ze gent deken Goethals van St.-Gillis het katholiek gedeelte in. Daarna wordt het met een plechtige Hoog mis in gebruik genomen. Dat gebeurde op 6 april 1807, van daag juist anderhalve eeuw geleden, een tijdvak waarin gelukkig alle ove rige smetten van een door weinig verdraagzaamheid gekenmerkt ver leden werden uitgewist: in 1929 ge lukt het Hulst, door het werk vooral van burgemeester B. A. Th. M. Truf- fino, die hiervoor onvermoeibaar heeft gestreden, ook het protestantse deel van de kerk terug te kopen, waardoor de in feite toch evenzeer beschamende situatie die een „simul- taankerk" vormt beëindigd wordt. De kerk wordt tot Basiliek verhe ven en gedurende de laatste dertig jaren is het eeuwenoude Godshuis, monument van een levend geloof, een geloof van daden, stelselmatig ver rijkt en verfraaid met vele nieuwe De „Prawda" heeft verklaard, dat ongeveer 500 ton goud, die 20 jaar geleden door de Spaanse republikein se regering aan de Sowjet-Unie in bewaring waren gegeven, ten behoe ve van deze regering voor aankopen in het buitenland zijn uitgegeven. Het blad veroordeelt buitenlandse persberichten, dat een restant van dit goud zich nog in de Sowjet-Unie bevindt. „Air Charter Ltd", een lucht vaartmaatschappij, die de luchthaven „Rotterdam" aan doet en twee maal daags de dienst naar Southend (on Thames) onderhoudt en het voornemen heeft dit vier maal per dag te gaan doen, heeft van „I.A.T.A." vernomen dat haar voorlopig vastgestelde tarieven aanzienlijk de hoogte in zouden gaan. Zou dit inderdaad zo zijn, dan zou dit voor deze Engelse maatschappij aanleiding kunnen zijn haar diensten op Rotterdam naar elders te verleg gen, daar luchtvervoer op de Maas stad door deze verhoogde tarieven onmogelijk zou worden. Aldus heeft Air Charter haar Rotterdamse agent, Rotterdam-Air N.V., meegedeeld, die op haar beurt de aandacht van het gemeentebestuur van Rotterdam hierop heeft gevestigd. In dit schrij ven wordt medegedeeld, dat de luchtvrachtprijs op het traject Am- sterdam-Londen Airport 4 sh/11 pen ce per ton/mijl bedraagt en die van Rotterdam-Southend thans reeds ligt op 5 shilling/6 pence per ton/mijl. De beoogde verhoging zou dit ta rief op 6 shilling/4 pence per ton/mijl brengen. Tot dusver wordt op een voorlopig tarief gevlogen, dat wel door de Engelse, maar niet door de Nederlandse regering is goedgekeurd. Zoals bekend, worden de luchtvaart- Generaal Nathan Twining, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht heeft de senaatscommissie voor de strijdkrachten onlangs meegedeeld, dat de V.S. de ontwikkeling van een ballistisch projectiel nastreven, dat voorzien van atoomladingen een afstand van 7.200 km of nog meer in ongeveer dertig minuten kan afleg gen. Naar thans verder wordt bekend gemaakt, gaf de generaal te ken- kunstschatten, die vaak getuigen van hun eigen tijd, onze tijd, zijn. Weliswaar werd in 1944 de toren afgeschoten, doch het zal nu niet lang meer duren alvorens er een nieuwe toren verrijst.... eveneens als getuige van onze tijd. Het heeft lange tijd geduurd alvorens inzake de to ren de zevende die de kerk sedert de dertiende eeuw zal sieren een definitieve beslissing viel: het was in 1953 dat het ontwerp van de archi tect Brouwers uit Aalsmeer werd be kroond. Maar nu zal een nieuwe, trotse to ren het rijke en voorname lijnenspel bekronen, zal een nieuwe toren het geschonden silhouet van de in rijke lommer omkranste stad herstellen, culminerend in een door engelenfigu ren ten hemel gestuwd kruis, dat het symbool is van een geloof dat katho liek Hulst heeft behoed voor een de finitief verlies van zijn grootste en kostbaarste monument: de zev^n eeu wen oude St.-Willibrordus Basiliek! (Advertentie) De ruim driehonderd toeschouwers die hadden plaats genomen in het kleine circus van Pedrizzi in het dorpje Saint-Priest nabij Lyon hebben de sensatie van hun leven meege maakt. In het circus, waarvan een gewezen acrobaat de directeur is en waarin deze zelf thans de rol van clown vervult, trad ook de vijftienja rige dochter van de directeur, Lu- cienne Pedrizzi, op als luchtacrobate. Nadat haar vader een nummer met een chimpansee had beëindigd, voer de het meisje haar nummer lucht- acrobatie uit. Haar vader wilde juist de piste verlaten, toen hoog boven liem het meisje plotseling een kreet Radio-Moskou heeft de NAVO-lan den gewaarschuwd, dat de Sowjet- Unie terug zou slaan, indien zij wordt aangevallen. De Nederlanders worden gewaar schuwd, dat de Sowjet-Unie. indien zij wordt aangevallen, ..gedwongen zou zijn de doeltreffendste maatrege len te nemen om de aanvaller een vernietigende slag toe te brengen en de militaire bases, van waaruit de aanval was ondernomen, te vernieti gen." ,Een bom op Soesterberg zou ge noeg zijn om Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden weg te vagen", aldus de radio. In een waarschuwing aan de Brit ten wordt verklaard, dat de kleine en middelgrote landen, vooral die welke in West-Europa bij elkaar lig gen over hun gehele lengte en breed te hard kunnen worden getroffen. ,,'s een 8r°te dwaling zelfs een ogenblik te denken, dat aanvallen met warmtekernwapens (zoals wa terstofbommen) eenzijdig kunnen of zullen zijn." In een uiteenzetting voor West- Duitsland zegt de radio, dat de leve ring van atoomwapens aan het West- duitse leger vele gevaren voor West-Duitsland met zich mee zou brengen. „Ingeval van een atoom oorlog zou West-Duitsland het voor naamste strijdtoneel zijn. De logica van de oorlog eist, dat de vernieti gendste slagen worden toegebracht juist op die plaatsen waar zich atoomwapens bevinden." De voormalige Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Dmitri Sjepilof heeft op een congres van Sowjet-musici Boogie Woogie en Rock 'n Roll „teugelloze uitspattingen van hartstochten en explosies van de laagste in stincten en sexuële driften" genoemd en ze vergeleken met „orgieën van holenmensen." Sjepilof, die naar men aanneemt door de communistische partij belast is met het ideologische toezicht op kunst, cultuur en onderwijs, zei verder, dat het de plicht van alle Russische componisten, schrijvers en andere kunstenaars is de wereldcultuur te redden van „de burgerlijke degeneratie en "ineenstorting". Ongelukkig genoeg hadden onlangs enige Sowjet-compo- nisten tekenen vertoond van Imitatie van „slechte jazz met zijn gehuil en vocale stuiptrekkingen." Sjepilof verklaarde voorts: „Wij willen, dat de Sowjet-componisten het volk dienen en het volk verenigen rondom het grote en edele doel van de opbouw van een hogere harmonieuze gemeenschap. Wij wensen muziek die dicht bii het leken staat, een democratische en heldere muziek, voi irhoud en schoon van vorm." slaakte. Zij had juist een salto-morta- le uitgevoerd, toen zij de ringen, waaraan zij zweefde, plotseling los moest laten en neerstortte. In een honderdste gedeelte van een seconde hervond de gewezen akrobaat zijn soepelheid. Als de bliksem sprong hij naar de plaats waar zijn dochter" zou neerstorten en hij kwam juist op tijd om het vallende lichaam in zijn ar men op te vangen. Beiden rolden over de grond en bleven enkele seconden liggen, het meisje steeds maar snik kend: „Vader, vader". Daarna stond de man vlug op, droeg zijn dochter de piste uit terwijl hij tot de andere artiesten schreeuwde: voortmaken, voortmaken. Met de tranen in de ogen liep de 16-jarige Patricia, een nichtje van het meisje, het circus bin nen om haar Arabische dansen uit te voeren. „The show must go on." In het ziekenhuis werd vastgesteld, dat het meisje slechts een kleine breuk van de voet had opgelopen. nen, dat een ander, langzamner projectiel met een actieradius van 8.000 km., de „Snark", wellicht het eerst in gebruik zou worden geno men, „totdat wij iets beters hebben". „Wij zetten de ontwikkeling van de Snark voort, omdat wij daardoor zo spoedig mogelijk een waarlijk inter continentaal projectiel zouden heb ben", aldus generaal Twining. De Sowjet-Unie en de VS volgen ten aanzien van projectielen metho den, die globaal parallel lopen. Hij kon niet zeggen, wie op dit gebied een voorsprong heeft. Hij zei, dat de VS een voorsprong hebben wat betreft straalbommen- werpers met grote en middelgrote actieradius, maar de Sowjet-unie heeft veel meer straaljagers en lich te of tactische bommenwerpers. Hij concludeerde, dat de strategische trefkracht van de Amerikaanse lucht macht, nog steeds aanzienlijk groter is. dan die van de Sowjet-luchtmacht. ..Bovendien is het defensievraagstuk voor de Sowjets moeilijker, omdat de westelijke strijdkrachten haar van el ke richting uit kunnen aanvallen", aldus de generaal. Een duizendtal Hongaarse militai ren is bezig nieuwe prikkeldraadver sperringen aan te leggen bij drie belangrijke grens-overgangen aan de Oostenrijks - Hongaarse grens. De wachttorens in het Hongaarse grens gebied. die sedert de opstand in ok tober leeg stonden, zijn weer door grenswachten bezet. De beste serie van 1957 20.:i«2K3»C!>3&<l De mens heeft het vlie gen van de vogels afge keken. Dat is al lang geen geheim meer. In de oud heid verhief zich al een Icarus op vleugelen in de lucht. Hiem kunnen wij gevoegelijk het eerste luchtvaartslachtoffer noemen, zij het dan, dat wij het verhaal niet op waarheid kunnen toetsen. De mens bemerkte al gauw, dat hij ook zon der motor moest kunnen vliegen, door gebruik te maken van de termiek. Immers, de vogels doen het ook, dat kunt u da gelijks constateren. Zij benutten de opstijgende luchtbellen en luchtstro men en laten zich opstu wen door allerlei stijg- winden. De zweefvliegerij ont wikkelde zich vooral in Duitsland snel in de pe riode tussen de twee we reldoorlogen in. Men ging uit van de gedachte, dat er stijgwinden zouden voorkomen aan de wind- zijde der bergen. De lucht moet daar immers stijgen om over het obstakel, dat door heuvel of bergrug wordt gevormd, heen te komen. Aan de praktijk getoetst bleek men met succes in deze stijgwinden te kunnen zweven. Pas in 1926 ontdekte men nieuwe mogelijkheden voor het zweefvliegen. Op 12 augustus van dat jaar werd een zweefvlieger min of meer onvrijwillig in 'n donderwolk gezogen en nam hij de krachtige stijg- wind waar, die er in die wolk heerst. De mens had voor het eerst gezweefd zonder de oneffenheden van het aardoppervlak te benutten. In de volgende jaren werden de betekenis en omvang van deze ter- mische stijgwinden steeds meer begrijpelijk en werd de termiek ontdekt. Bij zonneschijn wordt de aardbodem verwarmd en vervolgens de lucht. Nu wordt de grond niet over al even warm, ofschoon de uitstraling van de zon wel overal even groot is. De ene grondsoort slorpt nu eenmaal meer warmte op dan de andere, terwijl ook de begroeiing en de stand van het grondwater in vloed uitoefenen. De lucht hierboven gaat ook tem peratuursverschillen verto. nen. En warme lucht heeft de eigenschap dat zij stijgt Zo kan de warme lucht als een „bel" omhoog rijzen, waarbij de wind als „bellenblazer" fungeert. Van deze bellen nu moet de zweefvlieger profiteren. In Duitsland heeft men allerlei metingen aan ter- miekbellen verricht. Het bleek, dat ze meestal aan de lijzijde van een over verhit veld loslaten en ver volgens schuin omhoog stij gen met de wind mee. De doorsnee van zo'n bel neemt toe met de hoogte èn varieert van enkele honderden meters tot wel 1 kilometer! In de kern van de termiekbel komen de grootste stijgwinden voor. Deze hebben vaak 'n snelheid van 2 tot 5 meter per seconde. De daalsnel heid van het zweefvlieg tuig bedraagt, als gevolg van het eigen gewicht, on geveer 1 meter per secon de. Dus kan de vlieger met behulp van de termiek be hoorlijk aan hoogte win nen. Hoe kan men zo'n ter miekbel waarnemen? Daar voor moet men op de wol ken letten. Immers, de bel zet uit, als zij opstijgt en koelt daardoor af. Op een bepaalde hoogte wordt zij zo koud, dat de waterdamp erin condenseert en op dat zelfde ogenblik vormt zich een kleine wolk, die nog tot grote omvang kan uitgroeien. In dit geval spreekt men dan van natte termiek, in tegenstelling tot de droge termiek, waar bij de lucht droog is, zo dat zich geen stapelwolken vormen. Zo is het ook te begrU- tarieven op vaste lijnen door de IATA vastgesteld en door de desbe treffende regeringen verbindend ver klaard. Ontwikkeling Van 1 oktober tot en met 31 maart zijn op de luchthaven Botterdam" 2898 passagiers aangekomen en 2930 vertrokken. ,,Air Charter Ltd" voerde 908 vluchten Rotterdam-Southend vv uit en het vrachtverkeer, in- en uit gaand, bedroeg 278 ton. Per vliegtuig werden 63 auto's van en 64 naar Southend vervoerd. Bijna een derde van alle in Rotterdam geïmporteerde koeien, te weten 2107 stuks, die door de slachthuizen van Den Haag en Rotterdam ten behoeve van het Ame rikaanse leger geslacht worden, ko men door de lucht aan. Verder zijn schoenen uit Waalwijk naar Engeland vervoerd en zullen nog 90 ton schoei sel volgen. Ook zijn antieke meube len naar Engeland gevlogen, die bij gebrek aan ruimte op het Rotterdam se vliegveld in de open lucht hebben gestaan. Geeft niets", zou de Engel se importeur volgens de heer A. Steenstra Toussaint van „Rotterdam- Air N.V." gezegd hebben, „daar wor den ze nog antieker van." Verder wordt veel verwacht van de invoer per vliegtuig van Engelse auto's. De luchthaven „Rotterdam" zal tijdens de komende ILSY dienst doen als aanloophaven voor de 120 toestellen, die het formatievliegen zullen laten zien. „Rotterdam-Air heeft voor het komende seizoen reedi boekingen voor het vervoer naar En geland van 750 auto's en 4000 passa giers. Het chartervervoer is een vas te basis voor het vliegveld gebleken, speciaal wat het vervoer van scheepsbemanningen betreft, hoewel altijd gezegd wordt, aldus spreker, dat vaste lijnen een vliegveld een rendabele basis geven. Verder zijn charters afgesloten voor het vervoer van toeristen naar Nice, Rome en Mallorca met ingang van 12 april tot en met half oktober, voorlopig vier dagen per week, doch van 15 mei tot 15 september dage lijks. Men heeft reeds 100 toestellen, eik voor 36 passagiers, geboekt. Ver der werkt men aan een lijn Rotter dam-Bilbao, die iedere zaterdag ge vlogen zal worden. Tenslotte deelde hij nog mede, dat met ingang van zaterdag aanstaande rondleidingen over het vliegveld ge maakt kunnen worden en rondvluch ten in voorbereiding zijn. t Advertentie) Bestrijd UW PIJNEN met: pen, dat in buien de sterk ste winden te vinden zijn. Het wordt oppassen voor de zweefvlieger ,want door rukwinden kunnen gevaar lijke situaties ontstaan, nog afgezien van het feit, dat h(j zo hoog kan worden opgesleept, dat verschijn selen van zuurstofgebrek en verkleuming gaan op treden. B(j het afleggen van gro te afstanden, die men al gemeen als „overland- vluchten" kenmerkt, kan de zweefvlieger bij natte termiek van wolk tot wolk vliegen, telkens gebruik makend van de stijgwin - den onder de wolken. Tenslotte moeten wij nog opmerken, dat de atmosfe rische toestand van dien aard kan zijn, dat er geen termiekbellen kunnen op stijgen, ook al schijnt de zon nog zo sterk. Om te weten of er termiek kan optreden dient men op de hoogte te zijn van 't tem- peratuursverloop in de at mosfeer. Hiervoor zorgt 't K.NJd.1. in De Bilt, dat met behulp van een radio sonde metingen verricht en aan de hand hiervan ter- miek-verwachtingen voor da aweefvliegers opstelt. De Amerikaanse geleerde Elliott Felt, die belast is met de technische leiding van het lanceren van de eer ste kunstmaan, het volgend jaar, heeft zich uitgesproken voor het ge bruik van kunstmatige aardsatellie- ten door de weerkundige diensten. Dit zou duizenden mensenlevens en mil jarden dollars, die thans door orka nen, wervelstormen, sneeuwstormen, droogte en dergelijke verloren gaan, kunnen besparen. De geleerde is van mening, dat het mogelijk is in betrekkelijk kleine aardsatellieten instrumenten voor weerkundige waarnemingen te plaat sen, welke wolkenformaties, gebieden van neerslag, het gehalte aan water damp in de atmosfeer, stralingen en de temperatuur zouden kunnen re- Het Amerikaanse reisbureau „Ame rican Express" heeft voorspeld, dat 600.000 Amerikanen in 1957 een be zoek aan Europa zullen brengen. Het vorig jaar waren het er on geveer 24.000 minder. Men schat, dat Amsterdam door 150.000 Amerikanen bezocht zal worden (4.000 meer dan verleden jaar). Den Haag door 22000 (2.000 meer dan in 1956), Brussel door 135.000 (10.000 meer dan het vorig jaar), Berlijn door 15.000, Parijs door 400.000. Rome door 250.000 en Madrid door 200.000. Steeds meer populair bij de Ame rikanen zijn badplaatsen aan zee of vakantieoorden aan meren of in de bergen geworden, maar dan speciaal die plaatsen, die in de buurt van de grote steden liggen of gemakkelijk per trein of auto te bereiken zijn. Uit het overzicht van „American Express" blijkt dat Scheveningen en Noordwijk tot de meest gezochte bad plaatsen behoren. gistreren. Hierdoor zou men ver schijnselen als orkanen enz. langer tevoren en met grotere nauwkeurig heid kunnen voorspellen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft op een persconferentie te New York gezegd, dat de nieuwe Egyptische voorstellen voor het Suezkanaal niet ingaan tegen zijn brief van 24 oktober aan de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Fawzi. In deze brief vatte Hammarskjoeld zijn conclusie» samen van zijn te New York gehou den besprekingen met Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Egypte. Een aantal onderwerpen, die in de brief waren behandeld, worden in de voorstellen echter niet aangeroerd of niet uitgewerkt. Hammarskjoeld zei van oordeel te zijn, dat de Egyptische regering wat betreft de arbitrage over gesehillen over het kanaal feitelijk geheel het in de brief samengevatte standpunt deelt. Verder zei Hammarskjoeld, dat de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal, één van de onder werpen is, die hij bij zijn recente be sprekingen met president Nasser van Egypte ter sprake had gebracht. Weer Veiligheidsraad? Op de vraag van een verslagge ver of de kwestie van het Suez kanaal weer in de veiligheidsraad moet worden besproken, zei Ham marskjoeld, dat verscheidene re geringen thans met elkaar in overleg zijn over de kanaalkwes tie. De onderhandelende landen kunnen het het beste beoordelen of de zaak weer aan de Veiligheidsraad moet worden voorgelegd. HORIZONTAAL: 1 landbouwwerk tuig, 3 familielid, 1 Europeaan, 9 pers. voornaamw.; 11 soort vogels, 14 scheepsterm, 16 uitroep, 17 familielid, 18 voorzetsel, 19 de onbekende, 20 aanwijzend voornaamwoord, 22 moeder, 25 hetzelfde (afk.), 27 vrucht bare plaats, 28 plaats in Duitsland, 30 stel( 31 eerwaarde heer (Lat. afk.), 32 bergplaats, 34 vat, 35 Chinese maat, 36 rivier in Brabant, 37 geestdrift, 40 strafwerktuig, 42 voor, 43 keukenge rei, 44 watertje, 47 inhoudsmaat, 50 naamloze vennootschap (Fr. afk.), 51 inhoudsmaat (afk.), 52 noodsein (afk.), 54 gewicht (afk.), 55 eerste persoon (afk.), 57 plant, 58 waterdier, 60 plaats in de Betuwe, 61 eenheid van kracht (afk,), 62 meisjesnaam, 64 plaats in Italië, 66 heilige (afk.), 67 voorzetsel, 69 gevangenis, 70 op deze wijze, 71 land in Europa, 74 gelijke, 78 de on bekende (afk.), 79 vreemde munt, 80 filmmaatschappij (afk.), 81 bekende motorraces (afk). VERTICAAL: 1 maanstand (afk.), 2 plaats in Spanje, 3 onder anderen (afk.), 4 Engelse afstandsmaat, 5 als eerder (afk.), 6 voegwoord, 7 sprake loos, 8 voorzetsel, vernuftig, 10 voegwoord, 12 uitroep, 13 ijverig, 14 plaats in Drente, 15 het Romeinse rijk (Lat. afk.), 19 gevangenis, 20 deel van Sumatra, 21 pers. voornaamw., 23 meisjesnaam, 24 heilige stier, 26 spoe dig, 29 zeepwater, 33 breedvoerig, 35 soepel, 38 gevangenis, 39 zwaardvis, 40 klierstof, 41 aanzien, 44 hoender, 45 nobel, 46 loterijbriefje, 48 deel van een trap, 49 rechtsgebied, 50 vruchten nat, 52 houding, 53 glazen uitbouw, 56 staatsbedrijf (afk.), 58 geograf. aan duiding (afk,), 59 ambtshalve (Lat afk.), 63 Oosterse jongensnaam, 68 kreupel, 68 titel (afk,), 70 per», voor naamw., 71 voorzetsel, 72 soort onder wijs (afk.), 73 windrichting (Eng. afk.), 75 bijwoord, 76 zangnoot, TT Frans voegwoord. HORIZONTAAL: 1 kano, 3 druif, 5 snor, 7 nar, 9 iel, 11 m.o„ 13 zaal, 15 esse, 16 ik, 17 prei, 19 teen, 21 snaak, 23 gewin, 27 dan, 28 tafel, 32 as, 33 sop, 35 RAF, 36 do, 37 oir, 38 gil, 39 li, 41 art, 43 bon, 45 pa, 47 kleed, 49 dom, 51 Noria, 53 orgel, 54 aker, 57 Otto, 60 nu, 61 tulp, 63 kano. 65 p.s„ 67 nis, 68 lei, 69 lama, 70 kluit, 71 kolf. VERTICAAL: 1 kam, 2 onze, 3 dra, 4 fis, 5 slee, 6 rok, 8 aai, 10 est, 12 op, 14 land, 15 elan, 16 in, 18 ruw, 20 elf, 22 aal, 23 ga. 24 es, 25 is, 26 noord, 28 talon, 29 af, 30 Ed, 31 l.o, 34 pit, 35 rib, 39 l.k., 40 il, 41 a.e„ 42 rog, 44 n.o., 45 pi, 46 Aa, 48 eik, 49 drop, 50 melk. 52 rat. 54 au, 55 Etna. 56 rui, 57 one, 58 tolk, 59 op, 60 nul, 62 LSK, 64 alt, 66 suf.

de Stem | 1957 | | pagina 11