G.S. vergaderden te Hulst over grenswijziging 93mm SPOEL OM die melkfles! Hulst werkt mee aan de huizen van de Woningbouwvereniging Industrie-fina nciering op eiland Tholen Tragelbewoners vaardigden pleitbezorger af TASSEN Terneuzense raad weigert subsidie aan M.A.-scholen Opa Kip bezocht Amsterdam Financieringskwestie de grote moeilijkheid Het programma in Zeeland Goese middenstandsvrouwen verzorgden modeshow GOEDE SMAAK 2 Waardige behandeling Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding BOODSCHAPPEN- OF WEEK END Maar profiteert hiervan en haast U! VROOM DREESMANN Omdat wij zelfstandiger denken Literatuur over moderne .schilderkunst Werkgelegenheid in Zeeland stijgt Steeds meer bloesem Duitse firma gaat „Achilles" bergen De duizendste verloochent zich nooit VISSER-KOOLE Axel Hongaren verlaten Kamp Biggekerke Voor "t eerst in zijn 106-jarig leven Overname weg Geld terug Hoogwatersta nden Zuid-Beveland Z-Vlaanderen HULST G.S. wil subsidiëren met f 12.000 AGENDA Vandaag Morgen K DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 APRIL 1957 Gisteren heeft te Hulst, in „De Koning van Engeland", de openbare verga, dertng van Ged. Staten van Zeeland plaats gehad waar de raden van Hulst, St.-Jansteen, Clinge, Graauw en Hon tenlsse, krachtens artikel 163 der Ge- meentewet hun gevoelens kenbaar konden maken inzake het wetsonwerp grenswijziging, waarbij de genoemde gemeenten betrokken zijn. Het is een waardige en rustige vergadering geworden (waarvoor de voor zitter van G.S., jhr. mr, A. F. C, de Casembroot, de aanwezigen zijn com pliment maakte) waarin alleen St.-Jansteen meerdere „stukken geschut" in stelling bracht. Hulst beperkte zich tot een opsomming van noodzaken die gebiedsuitbrei ding rechtvaardigen. Clinge verklaarde zich akkoord met het wetsontwerp en Hontenisse stelde vast dat het raadsbesluit over deze zaak (dat Osse- nisse opeist) gehandhaafd wordt. dat men door een uitbreiding andere gemeenten in het hart treft. Hij be val de spoorlijn als logische grens tussen Hulst en St.-Jansteen aan. Op de Tragel, aldus mr. dr. van, Haren, heeft Hulst niets te zoeken; voor toe voeging van dit deel van St.-Jan steen is geen enkele element van al gemeen welzijn aanwezig. Tenslotte zei hij de eerste opzet van de grens- wijziginge die inhield dat Kapelle- brug by St.-Jansteen gevoegd zou worden, juister te vinden. Namens st.-Jansteen voerde ook het raadslid F. Dobbelaer nog het woord, wijzend op het economisch belang dat Hulst in St.-Jansteen heeft; deze buurgemeente is voor Hulst nl. een goede klant en het zou de stad tegeru- vallen als dat eens zou veranderen. De vergadering kon pas om twaalf uur beginnen, omdat het college van Ged. Staten vanwege de mist ge strand was en dus via Antwerpen moest rijden. Behalve jhr, mr. de Casembroot waren er de G. S. leden; mr. dr. A. J. J. M Mes, C Flipse ir G. P. M. Dikötter en M. J. van Poelje, alsmede de wnd. griffier de heer A. P. Stuf kens. Na het welkom van de commissaris der koningin, .die de raden de gelegenheid gaf zich uitte spreken, begon de heer P. Steven (St.-Jansteen) met te stellen dat in een bespreking in 1951 jhr. mr. de Ca sembroot de situatie van Kapelle- brug, als deel van de gemeente Clin ge, verkeerd was. Deze zelfde toestand, aldus de heer Stevens, wordt nu op de Tragel geschapen. Op de Tra gel, zo zei hij, is geen enkele uitbreidings mogelijkheid aanwezig; dat kan geen enkel» gemeente betalen, dus Hulst zeker niet. Daarna verdedigde de rechtskundig adviseur van St.-Jansteen, mr. dr. Ch. van Haren uit Den Haag, het Steense standpunt. Hij wees erop dat de „rechtvaardige aspiraties" van Hulst tot ln lengte van jaren en zelfs met reserve bevredigd kunnen worden in het noorden en westen. Hij achtte het niet juist dat men als doelstelling aanneemt als gemeente in zielental te groeien en het mag ook niet zo zijn (Advertentie) ~i.-eeté*hU. -Kvg waterdicht linnen in effen of gedistingeerde ruit dessins diverse kleuren extra royaal afmeting 40x18x27 cm extra zijzakje met rits sluiting voor uw porte- monaie, sleutels, enz. geheel met blank leder versterkt keurig afgewerkt met 6 bodemnoppen roestvrije ritssluitingen lederen riem en handgrepen De 400 teveel gefabriceerde tossen van een EXPORT- partij voor Amerika, werd ons voordelig aangeboden. Vele soortgelijke tassen ver kochten wij voor de normale lage prijs van f 8.95. Hoe het nu mogelijk is, deze prach tige tassen, slechts 1 dag (morgen, zaterdag 6 april) aan te bieden M IJ voor deze bij- M9 f 3 zonder lage Bjjfe prijs van 0 slechts begrijpen wij zelf niet. Schudden en beven Namens Hulst verdedigde daarna burgemeester A. L. S Lockefeer het standpunt van de t« begunstigen ge meente. Hij stelde eerst vast dat de wijziging niet van Hulst uitgaat, doch van Ged. Staten en de minister van Binnenlandse Zaken. Hij vond dat men zich bij de behandeling er van te veel distancieerde van het streekbelang. Naar hij zei is de uitbreiding van de gemeente Hulst in het noorden aanzienlijk beknot; men had er Schuddebeurs angstvallig uit wegge laten, alhoewel het één geheel is met het Jagertje, dat wél bij Hulst komt. volgens het wetsontwerp. Hij zei voorts dat de argumenten van mr. dr. van Haren, om Kapellebrug bij St. Jansteen te voegen precies van toe passing gebracht konden worden om aan te tonen dat de Tragel bij Huist moet komen De spoorlijn als grens achtte hij ..absurd" en de burgemees ter van Hulst eindigde met een be roep op Ged. Staten om het belang van de gemeente Hulst op zijn waarde te schatten. Mr. dr. van Harén pareerde nog even burgemeester Lockêfeer's be wering als zou hij Hulst argumenten in de hand hebben gegeven om toe voeging van de Tragel te rechtvaar- Luxor, Terneuzen, draait „Die dag eindigde mijn leven" (Cl), een lief destragedie rond een echtpaar dat twintig jaar lang slechts door ver draagzaamheid bijeen blijft. Bij ge legenheid van het huwelijk van de dochter ziet men het hele levensver haal der ouders „terugdraaien", met alle onbegrip dat er tussen hen ge heerst heeft. Verder is er „Omstre den huwelijk" (B), een verhaal over een jonge weduwe die opnieuw wil trouwen en wel met de tuinman. Daarvan komt uiteraard heel wat ru zie want er zijn kinderen en er zijn vriendinnen, die het allemaal beter weten. Na allerlei intriges en gerod del komt het tenslotte toch voor el kaar. Olympia, Sas van Gent, heeft deze week „Het meisje van de rivier" <C3), de reeds besproken film met Sophia Loren: een avontuurlijk ver haal met een tragische inslag. Ver der „Berucht" (Cl), een verhaal waarin menig avontuur beleefd wordt. Het gaat om uranium, er wordt ge vochten, er wordt met vergif ge werkt, kortom, er zit meer dan ge noeg spanning in. Zowel Bioscoopgebouw Hulst als Centrum Axel draaien „Het trottoir" (Cl), de vorige keer besproken film over een welgestelde jonge vrouw, die aan haar beschermelinge tenslotte ook haar verloofde moet afstaan. Hulst heeft verder „Plateau des doods" (B), een verhaal van een jong maar ervaren Indiaans strijder, die als vredesbemiddelaar wordt aange zocht tussen de regering en een groep je afvallige Indianen. Een film waar in bloed vloeit en pijlen en kogels fluiten, en Axel „Don 't knock the rock" (B), een film vooral voor de rock 'n roll-gezinde jeugd. Hofzicht Theater geeft „Mijn kind is ontvoerd" (B>, en Ledel Theater draait .Kruispunt Bhowani" (B) een actuele film omdat ze een episode uit dc politieke intriges in het India van 1947 behandelt. Het gaar om el kaar tegenstrevende machten en het verhaal besluit met een avontuur waarvan Ghandi het slachtoffer zou moeten worden. Dank zij een dappere man en een niet minder dappere vrouw wordt de aanslag verhinderd. Het Grand theater te Goes vertoont „Trapeze" (A) een film, waarin de toeschouwer een beeld krijgt van het leven in en om de piste. Electro te Middelburg vertoont eveneens „Tra peze" en Schouwburg „Onder spec vuur" (Cl). Alhambra te Vlissingen geeft „Tra peze" (zie boven), terwijl in Luxor te zien is „Het brandmerk der zonde" (Cl) het relaas van een jongeman die na een moeilijke jeugd gaat bok sen en grote triomfen behaalt. Op het toppunt van zijn roem komen ech ter oude „vrienden" van vroeger roet in het eten strooien. Gelukkig kan hij weerstand bieden aan alle verleidin gen. digen. „Zo naïef als de heer Locke feer denkt, ben ik niet," zei hij, de verschillen in beide argumentaties in het kort aantonend. Burgemeester P. V. M. Vercauteren verklaarde namens Clinge dat men. daar akkoord gaat met het wetsont werp, en passant bestrijdend dat Ka pellebrug economisch tot St. Jansteen zou behoren Vervolgens bracht de heer A. Vijl- ders, bewoner van de veelomstreden Tragel, een verzoek van enkele buurt genoten over, om hun standpunt te verdedigen. Het werd toegestaan en de heer Vijlders zei dat tachtig pro cent van de Tragelbewoners vierkant tegen het Hulstenaarschap is. Ze „schudden en heven" als ze er aan denken, aldus de afgevaardigde. Bo vendien ziet men er voor de zaken mensen bepaalde consequenties In: wanneer men met een industriebelang bij het gemeentebestuur van St. Jan steen aanklopt, krijgt men alle mo gelijke medewerking. In Hulst heeft men daar echter veel last mee, aldus de heer Vtjlders. 55 55 Naar aanleiding van het voorstel van b. en w. afwijzend te beschik ken op het verzoek om subsidie voor het schooljaar 1957 van de katholieke stichting ter verzorging van de Ma ter Amabilisscholen, ontstond enige discussie omdat de heer Camps de raad verzocht glsnog deze subsidie te verstrekken. Er werd opgemerkt, dat de brief van de katholieke Nationale. Sichting, waarin het doel en wezen der Mater Amabilisscholen uiteen werd gezet te Haat was binnengeko men pm deze materie grondig te be studeren. Maar de héren van Riet en de wethouders: de Vos en van Lan- gevelde voelden niets voor het ver lenen van deze subsidie, omdat zij, evenals de voorzitter, van mening waren dat er onderscheid moet wor den gemaakt tussen het kernpro-, gramma en het (culturele) ontspan ningsprogramma. De heren Camps en Weterings hielden een krachtig pleidooi. De heer Weterings wees er op dat Terneuzen als centrum van ons gewest zeker dergelijke initiatie ven dient te steunen. Wanneer de raad dit verzoek om subsidie zal af- De Goese middenstandsvrouwen- vereniging hield in ,,de Prins van Oranje" te Goes haar tweedaagse show. Na een inleidend woord van inevr. Dominicus - De Graaff opende mevr. ten Kate-Poppinga de show met het doorknippen van een lint. Zy roemde het sociale element in deze show, namelijk de verloting van handwerken, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor de bestrij ding van de kinderverlamming. De tamelijk goed gevulde zaal kreeg allereerst een show te zien, waaraan een achttal Goese zaken medewerking verleenden. De dames kleding werd geshowd door BERCO, 't Modehuis Dominicus (Bleijle) en Janse van Noordwijk en vijf andere firma's zorgden voor de bijkomstig heden. Het viel bij deze show op, dat de kleding bijzonder geschikt was voor het Nederlandse klimaat. Hoewel het ,,uitgaansjurkje" niet ontbrak, stem pelde deze mode-show zich door haar eenvoud, die toch altijd nog het ken merk van het ware is. Ook de herenkleding kwam aan bod. Speciaal vermeld dient te wor den de bruidsstoet, verzorgd door het Modehuis Dominicus. Verder waren verschillende stands ingericht, waar artikelen geëxpo- Expositie in Middelburg In de prov, bibliotheek heeft de bibliothecaris, de heer Pieters, een expositie ingericht over de moderne schilderkunst, die uitermate verzorgd en boeiend is. Uit het rijke boekenbezit is ge- etaleerd, al wat op de moderne ar tiesten slaat en dit is niet gering. Over Nederlandse kunstenaars zijn er prachtuitgaven over van Gogh. Piet Mondriaan en v.d. Leek en het een is nog weelderiger geïllustreerd dan het andere. Van de boeken over buitenlandse kunstenaars noemen wij die van Picasso, Chagall en Kokosch- ka. Ook zijn de nieuwe samenvattende werken over diverse kunstrichtingen aanwezig, waaruit o.m. de fabelach tige hoogte der techniek, bij het ver vaardigen van kleurenreprodukties blijkt. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen; zij duurt tot 24 april. seerd werden, welke direct of indi rect iets te maken hadden met de huishouding. Zeer gewaardeerd werden de ge offreerde lekkere hapjes. De bezoekers kregen ook gelegen heid om demonstraties met brei- en naaimachines en de televisie bij te wonen. Eind maart jl. stonden in Zeeland op de diverse arbeidsbureaus 1951 mannelijke werkzoekenden ingeschre ven; half maart was dit cijfer te ruggelopen tot 1813, waarvan er nog 666 op een of andere wijze waren in geschakeld in het arbeidsproces. De onderverdeling was: Goes 363 (374)Middelburg 370 (384)Terneu zen 928 (1046) en Zierikzee 147 (152). Het aantal, vrouwelijke geheel werk lozen liep echter op van 137 tot 163. Steeds grote: wordt de bloesem pracht van de Zuidbevelandse boom gaarden. Ontzaglijk rijk bloeien de pruimenbomen en de vroege peren en er komen nu ook steeds meer midden- en laat bloeiende peren bij. Verder is de laatste dagen ook de ontwikkeling van de kersen heel vlug gegaan en het zal maar even meer duren of ook deze zullen in een on gekend rijke pracht hun bloesem- weelde ten toon spreiden. Het zal in de komende dagen bij mooi weer zeker ruimschoots de moeite wafcrÜ zijn om een tocht te maken'lings de bloeiende boomgaar den van Zuid-Beveland, welke we vooral vinden tussen Goes en Kapel- Ie en Wemeldinge. Nadat Nederlandse bergers de i pogingen, het enige weken geleden bij Westkapelle gestrande kust vaartuig „Achilles" te bergen, heb ben opgegeven, zal de Duitse firma Ottar Harmstorf und Soehne uit Hamburg het proberen. Dat zal, naar een der firmanten ons meedeelde, ge beuren op voorwaarden, die ongeveer overeenkomen met „no cure no pay". Als agente van het Duitse bedrijf zal optreden de N. V. Scaldis te Vlis singen. Binnenkort komt in de ge meente Terneuzen de duizend ste woning gereed. Dit zal waarschijnlijk een van de wo ningen zijn die op het ogenblik in Sluiskil worden gebouwd. De raad van Terneuzen heeft be sloten in de muur van deze woning een gedenksteen aan te brengen. wijzen, dan is Terneuzen de enige van de 130 gemeenten in Nederland. Spreker kon zich onmogelijk het kernprogramma van de school voor stellen zonder het aanvullend pro gramma, waarin de nodige aandacht wordt gewijd aan goede culturele ontwikkeling. In Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn wij, wat de ontwikkelings mogelijkheden betreft voor meisjes, die de lagere school hebben verlaten, toch al niet verwend. De voorzitter merkte op dat het kernprogramma wordt gesteund door het raadsbesluit van 28 juli 1955. Voor subsidie voor het ontwikkelingsprogramma voelde hij niets. Wanneer Terneuzen deze subsidie niet geeft tegenover alle an dere gemeenten in Nederland wel, dan komt dat omdat wij zelfstandi ger denken, aldus de voorzitter. Hij noemde het feit, dat de andere ge meenten wel subsidie geven een klakkeloos voorgaan. Ook had mr. Teilegen kritiek op de provincie, die een zekere morele dwang op de ge meenten wil uitoefenen door ook 20 pet. subsidie te geven, wanneer de gemeenten hierin voorgaan. Ook het verzoek van de heer We- 'erings om te overwegen deze sub sidie onder jeugdzorg te brengen en het verzoek van de heer Camps, om het nog eens rustig te bekijken voor de volgende begroting, mochten niet baten. Het pleidooi van de katho lieke fractie kon geen genade vinden en zo werd het verzoek getorpedeerd. Tenslotte was de raad er mee ak koord dat de gemeente zorg zal zijn voor een lening van f 105.000 voor de inventaris van de.U.T.S. (Advertentie) Bij de man die zich met zorg en smaak kleedt, is FORTEX goudmerk favoriet X FORTEX goudmerk puur kamgaren HERENKOSTUUMS Ook U zult er wèg van .zijn Nieuwste onregelmatige ruitdes- sins (zg. „glenchecks") in multi color. Prijzen: 109.-, 119.-, 129.-, 139.-, 149.-, 159.-, enz. FORTEX SPORTCOLBERTS de sportieve kleding voor de mo derne heer - De mooist denkbare keuze. 33.50, 38.50, 44.90, 52.50, 65.-, 75.- FORTEX PANTALONS ook in de nieuwste multicolor tin ten - Overweldigende keuze 23.50, 30.90, 34.90, 40.90, 45.00 FORTEX goudmerk met de meeste zorg, vernuft en vakmanschap vervaardigd. Complete collectie bij: Even interessant is onze collectie JONGENS- en KINDER KLEDING Leuk, sportief, vlot en gevarieerd in model en dessin. Maandag a.s. zullen waarschijnlijk alle 67 Hongaarse vluchtelingen die het kamp te Biggekerke bevolken. Zeeland verlaten. Zij zullen dan met „de Zuiderkruis" naar hun tweede vadex-land, Canada, vertrekken. „Je zou moeten blijven, zoals je was op je vijftigste jaar." Deze wens uitte de 106-jarige opa Kip uit Dreischor, de oudste mannelijke, inwoner van Nederland, die ter gelegenheid van zijn verjaardag onlangs de wens te kennen had gegeven een bezoek aan Amsterdam te mogen brengen, waar hij in zijn lange leven nog nimmer een voet had gezet. Dank zij een gun stig doktersattest en' de' Ijver van de redactie van een weekblad kon déze wens als een laat verjaardagscadeau tje in vervulling gaan. De medicus had meer bezwaar tegen de lange tocht van de „slechts" 67 jaar oude dochter van de heer Kip, mevr M. van de Velde-Kip, die echter haar va der ook nu niet in de steek wilde laten... En daarom wapperde van het Am sterdams stadhuis de driekleur en snorden de televisie- en filmcamera's, toen de heer Kip, vergezeld van zijn dochter en de burgemeester van Drei schor, de heer H. A. Vermeulen en diens echtgenote, de glanzende auto verliet en voetje voor voetje met zün onafscheidelijk stokje in de hand de grote trouwzaal van het stadhuis be trad, ondersteund door zijn dochter en burgemeester Vermeulen. Toen hij eindelijk een plaatsje had gevonden, heette wethouder A. Stein- metz de „geachte heer Kip" hartelijk welkom in de hoofdstad. Hij memo reerde de geestkracht cn de goede gezondheid van de bejaarde, die da gelijks nog trouw de radioberichten Breda - Bergen op Zoom Katholieke Filmkeuring: A Alle leeftijden. B 14 jaar. C 18 jaar. Cl 18 jaar. CII 18 j. met enig voorbehoud. CIII: 18 j. met ernstig voorbehoud. D Verboden. De zaak waarover de gemeente raad van Hulst gisterenmorgen in een korte vergadering het langst ge sproken heeft, was het voorstel om financieel mee te werken aan de bouw van 12 woningen door de Kath. Woningbouwvereniging. Naar de voor zitter, burgemeester A.L.S. Locke feer, uiteenzette ia het wegens de vele aanvragen noodzakelijk aan de twaalf woningen, die de vereniging spoedig gaat bouwen, nog een twaalf tal toe te voegen. Ze komen in plan west. OVERNAME WEG De heer C. van Arenthals begon met te zeggen dat hij het feit, dat de gemeente hier zoveel geld moet insteken (200.000 gulden), geld dat de gemeente moet lenen, een groot be zwaar achtte en hoewel de voorzitter zei dat het een normale gang van zaken was, bleef hij er toch weinig voor voelen. De heer C. Strijdonk zag die bezwaren niet, naar hij zei, maar de heer A. Blommaert kon zich wel in de gevoelens van de heer van Arenthals inleven. „We hebben zelf al zo veel geld nodig" zei hij. Dat beaamde de voorzitter, die meedeelde dat men hoopt mee te de len uit de speciale landelijke pot voor woningbouw. Binnenkort komt daar de eerste verdeling uit. Van de mo gelijkheid tot financiering hangt ove rigens de zaak af, ongeacht het raadsbesluit. Zo is het ook met an dere zaken, zoals b.v. de toren. Hoe wel de vporzitter goede hoop had dat hier geen moeilijkheden inzake be stedingsbeperking zullen ontstaan. Nadat de heer Warnier nog geïn formeerd had naar de mogelijke con sequenties van eventuele exploitatie tekorten bij de Woningbouwvereni ging (waarop de voorzitter geant woord had dat men dit niet te zwaar moest nemen) ging de raad met het voorstel akkoord. De woningen zul len, als ze gereed zijn, voor de helft door de vereniging aan haar leden worden toegewezen en voor de ande re helft in overleg met B. en W. aan leden der vereniging, die inwoner van Hulst moeten zijn. Deze eis heb ben B. en W. uitdrukkelijk gesteld, aldus de voorzitter. De gemeentelijke leges werden vol gens voorstel van B. en W. verhoogd. Dhr. P. Warnier wilde weten waar om dit gebeurde en de voorzitter ant woordde, dat het nu al tien jaar ge leden is dat men de tarieven her zien had en dat ze voor deze tijd intussen wel weer aan de lage kant waren. Met een nieuw besluit inzake de overname van de Hulsternieuwland- weg ging de raad eveneens akkoord: de overname betreft nu, op advies van .G.S. alleen het bebouwde gedeel te en niet, zoals eerder besloten, tot aan de grens der gemeente. De ter mijn van ontruiming van een onbe woonbaar verklaarde woning in de Bontehondstraat werd weer met een jaar verlengd, waarbij de voorzitter (Advertentie) Tussen G.S. en B. en W. van Hulst loopt al sedert '50 een „geldkwestie" 't provinciaal be stuur had nl. geëist dat burge meester en wethouders bepaal de bij het feest t.g.v. het zilve ren ambtsjubileum van burge meester B.A.Th.M. Truffino ge maakte kosten uit hun eigen zak zouden betalen en dus dat geld (intussen door de gemeen te uitgegeven) in de gemeen tekas zouden terugstorten. De raad van Hulst tekende nu beroep tegen dit besluit van G.S. aan wijzend op het feit, dat alle leden van B. en W. sindsdien door anderen opge volgd zijn. De heer van Aren thals dacht dat zo'n beroep „vechten tegen windmolens" zou zijn. n.a.v. een vraag van de heer Blom maert wat er zou gebeuren als de raad het niet deed (dan kwamen de bewoners op straat, aldus wethouder de Meurichy) meedeelde dat er straks toch wel zekere grenzen ko men inzake de verlengingstermijnen, die wegens huizengebrek overal aan de lopende band verstrekt moeten worden. Dan zal men toch voorzie ningen moeten vinden, aldus de voor zitter. Tenslotte ging men akkoord met het voorstel tot instelling van een commissie voor georganiseerd over leg (tussen gemeentebestuur en ge- meentepersoneel) Niet latan 'koeken'nee: Metéén onder de kraan ermee) beluistert. Opa kreeg een grote kist sigaren, want hij rookt nog elke dag een sigaartje. Drinken doet hij echter weinig. „Ik heb in mijn leven meer water dan wijn gedronken," vertaalde burgemeester Vermeulen opa's woor den, die in Zeeuws dialect werden uitgesproken Maar een kopje thee ging er nog wel in. i „De. heer „Vermeulen, .dankte het stadsbestuur 'voor de ontvangst en te- vens voor de hulp die de' hoofdstad h'et, eiland., SehpuwenTDuiveland heeft geschtfnken na de wa'tersnood in fe bruari van 19.33. Deze woorden hoorde opa Kip, die tijdens deze ramp van het dak van zijn woning was gered. „Omdat ik de oudste van de watersnood was, mocht ik bij de koningin komen," vertelde hij trots. „Als ik veertig jaar was geweest zou ik meer aan het tochtje naar Am sterdam hebben gehad," deelde opa mee. Het bleek, dat hij nooit verder was geweest dan Rotterdam. Helaas kan de heer Kip slecht zien, al draagt hij geen bril. Daarom liet men hem de hoofdstad niet zien, maar horen, nl. de bekende geluiden van pierement en carillon, van het ver- keersfluitje en het razende verkeer. Vannacht kon hij in een mooie hotelkamer slapen. Voor het eerst in zijn honderd-en-zes-jarig leven. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 6 april, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.31 en 18.51 uur; te Ter neuzen om 6.03 en 18.22 uur en te Vlissingen om 5.33 en 17.52 uur. Kruiningen Rijkspolititt-bufeau wordt geopend Het nieuwe groepsbureau van de rijkspolitie, dat onlangs gereed kwam zal op 15 april officieel gepppnd wor den door de districtscommandant, majoor W. v. Ballegoyen de Jong. Rilland BRANDWEEROEFENING De brandweer rukte uit voor een oefening. In een leegstaande woning in de kom der gemeente, waarin zich nog een paar mensen bevonden, zou brand zijn ontstaan. Het werd een nuttige oefening en de sirenes hadden heel wat mensen op de been gebracht. Sluiskil VECHTPARTIJ AAN BOORD a.s. FRIESLAND. Naar wij vernemen, had een vechtpartij plaats aan boord van het aan de kade van de C.N.A. in lossing liggende s.s. Friesland. Na deze vechtpartij, waarbij gebruik gemaakt werd van messen en een der be manningsleden werd verwond, verlie ten drie bemanningsleden met hun bagage het schip Door de kapitein werd aan de plaatselijke politie om terugbren ging van dit drietal verzocht. Bij na der informatie bleek echter dat deze vermoedelijk naar Rotterdam ver trokken waren, zodat het schip met drie bemanningsleden minder moest vertrekken. FIJNE KEUKEN In het lokaal van de Kath. lagere school is onder leiding van zuster Maximiliana een, kookcursus begon nen voor de fijne keuken. Voor deze cursus, welke uit 10 lessen bestaat en 2 avonden per week wordt gegeven, bestaat flinke be langstelling. Westdorpe NOG GEEN BEPLANTING. Hoewel het aanvankelijk de bedoe ling was om reeds in het voorjaar beplanting aan te brengen in de Molenstraat, het dorp, en het speel terrein, zal deze pas in het najaar doorgang vinden. Een en ander zal worden uitgevoerd door Staatsbosbe heer. Hulsterse koren voor radio Zaterdagmiddag zit heel Hulst waarschijnlijk trots naar de radio te luisteren; dat wordt een zangpro gramma uitgezonden dat verzrogd wordt door de Hulsterse koren. Het zijn het Dameskoor, het Mannenkoor en het Hulsterse Gemengd Koor die van vijf over half vier tot vier uur in het programma van de K.R.O. te beluisteren zijn. St.-Jansteen NIEUWE FIETSPADTEGELS. De vorig jaar nieuw aangelegde rijwielpaden op de Tragel .worden op het ogenblik opnieuw opgebroken. De tegels bleken namelijk af te brok- 4ielfn f en4e -Sijhd»ry hierdoor worden nu- volledig nieuwenegels ge legd. re f'. YI NIEUWE STRATEN. In het nieuwe uitbreidingsplan zijn de 2 nieuwe straten nl. de v. Hove- straat en de Puttingstraat nu volle dig klaar. Binnen enkele weken zal ook de Visserijstraat zijn afgewerkt. De 20 woningen die aan de Puttingstraat worden gebouwd, vorderen reeds zeer goed. Clinge GRATIS BEVOLKINGS ONDERZOEK. Dit jaar zal wederom in onze ge meente een bevolkingsonderzoek plaats hebben. Reeds tweemaal werd in onze gemeente een derge lijk onderzoek gehouden. Voorheen waren hier nog onkosten aan ver bonden, welke geheel of gedeeltelijk door de inwoners moesten worden betaald. Thans bedragen de kosten van een foto 1.25. Het onderzoek zal echter geheel gratis plaats vin den. De kosten zullen door de ge meente gedragen worden. Nu dit on derzoek voor de betrokkenen geheel gratis plaats vindt, wordt verwacht, dat het aantal deelnemers veel groter zal zijn, dan voorgaande malen. Het gemeentebestuur van Tholen heeft zich tot het provinciaal bestuur gewend inzake de voorgenomen aan leg van een industrie-terrein ten be hoeve van het eiland. Het bouwrijp maken der aangekoch. te terreinen zal bijna f 59.000 kosten. Het gemeentebestuur had gerekend op een flinke subsidie van de D.A.C.W., maar daar komt niets van, gezien de bezuinigingen. Daarom vragen b. en w. of de provincie die subsidie niet wil geven. Ged. Staten schrijven nu aan de leden der Prov. Staten dat de provin cie alleen subsidieert, indien het rijk dit ook doet. In het Thoolse geval wordt aan die voorwaarde niet vol daan. „Daar uw vergadering", aldus het schrijven van G. S. „altijd veel be langstelling toont voor het eiland Tho len en er haar veel aan gelegen is de werkgelegenheid op het eiland zo veel mogelijk te bevorderen en het hier bovendien om een betrekkelijk gering bedrag gaat menen wij, dat uw vergadering voor dit geval een uitzondering zal willen maken. Rekening houdende met het geste gen prijspeil sinds het opmaken van de begroting van kosten voor het in dustrieterrein zou het D.A.C.W.-sub- sidie ongeveer f 24.000hebben be dragen. Het komt ons alleszins rede lijk voor dat de provincie hiervan de helft of f 12.000.voor haar rekening neemt en dat de gemeente Tholen de andere helft te haren laste neemt. Per einde februari van dit jaar be droeg het aantal geheel werklozen op het eiland Tholen 125, waarnaast dan nog 23 personen geplaatst waren op aanvullende werken, cn dit ondanks het feit, dat een groot aantal perso nen thans werkzaam is op herverka velingsobjecten en bij industrieën buiten het eiland. GOES Grand: Trapeze. MIDDELBURG Electro: Trapeze. Schouwburg: Onder spervuur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het meisje van de rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Die dag eindigde mijn leven. VLISSINGEN Brittannia: Pygmalion. AHiambra: Trapeze. Luxor: Het brand merk der zonde. AXEL Centrum 6,30, 9 u.: Don't knock the rock. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 uf: De erfgename van Las Vegas. GOES Grand: Trapeze. HULST Bioscnopgebouw 8 uur: Plateau des doods IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Mijn kind js ontvoerd. LAMSWAARDE A. v. Dorsselaer: Bil jartwedstrijd Lamswaarde-Apollo. MIDDELBURG Electro: Trapeze. Schouwburg: Onder spervuur. OOSTBURG Ledel 8 uur: Kruispunt E-howani. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het meisje van de rivier. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Die dag eindigde mijn leven. Concertgebouw: 8 uur: Tijdbom. VLISSINGEN Alhambra: Trapeze. Luxor; Het brandmerk der zonde. het 1| van naarl gië zil de vi Eerst wel j| den was heid sche daarvj onder Spaal antwc meer rustel Anf zich gestej pen besloJ terpe| perst Sena^ over lands fl len of Is d zou hi daarv, Mer| over maar enkek I der nl toch rl ERGI zie nisbell naamt .Een| één hoofd king gerekJ 500.00| De ging steekp schille dag oil wordt Op 1 dat pel miljoel weg ge l Als nomie I vast k| sparenI £R zij kan zi.in snl de mijl vakbori vertreH elkaar vaste tot eel de gel gezegd den g| dat dj de dif kunne de opll VR 14)

de Stem | 1957 | | pagina 2