Soekarno vormt extra-parlementair zakenkabinet Motie IJ-tunnel in Eerste Kamer Engeland vermindert defensieuitgaven ambassadeur in Cairo zich van het leven Canadese berooft Makarios naar Athene Aanvaring op de Theems Spaak over het Moerdijkkanaal Hatta afwezig bij proclamatie Oom van Wilma beschuldigd Tragische achtergrond DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen nieuws over West-Brabant Prins Philip reed 160 km per uur Zonnig Britse en Franse reders mijden Suezkanaal De zaak Montesi Drie ton voor monument voor kardinaal de Jong INSPECTIE AAN HET FATALE STRAND Zeker drie doden Nieuwe regering in Perzië Boomstronken van vroeger bos in polder oostelijk Flevoland 97e JAARGANG No. 22421 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.-- p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kowto0tn en Vaderland V R IJ DAG 5 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no.^35). In antwoord op vragen in de Belgische Senaat over de toe dracht der onderhandelingen met Nederland over de vraag- vraagstukken der waterwegen, heeft minister Spaak gisteren verklaard, dat hij gekant is te gen verklaringen in het parle ment wanneer het om diploma tieke besprekingen gaat. Intussen gaf hij de volgende inlich tingen. De opruiming van de Stop te Ter- naaien kan geregeld worden. Over de verbreding van het ka naal Gent - Terneuzen moet er nog een billijke verdeling der kosten tussen België en Neder land worden bereikt. Wat het Moerdiik-kanaa] betreft: de Belgische regering geeft het idee van dit kanaal niet op, maar wacht met een definitief besluit tot de voor wes telijk Noord-Brabant noodzakelijke waterstaatkundige werken zullen zijn uitgevoerd. Nader commentaar is, na de ver schillende artikelen, welke wij deze week over het vraagstuk van het Moerdijk-kanaal hebben gepubliceerd niet nodig. Met belangstelling wach ten wij af of de interpellatie van mr. Dekraide op dinsdag a.s, nog nieuws zal opleveren. In Athene is officieel bekend gemaakt, dat het tankschip „Olympic Thunder", dat tot de vloot van de Griekse reder Onassis behoort, opdracht heeft gekregen aartsbisschop Maka rios van de Seychellen naar Ma dagascar te brengen. Vandaar zal de aartsbisschop naar Athe ne reizen, waar hij dinsdag avond wordt verwacht. De noodmaatregelen op Cyprus zijn gisteren verzacht. Zo is de doodstraf voor alle schendingen van de nood maatregelen afgeschaft, behalve voor het afschieten of dragen van een vuurwapen en het werpen van bom men met de opzet te doden of te ver wonden. Voorts is bekendgemaakt, dat de bisschop van Kitium en de secretaris van de Etnarchische raad niet langer huisarrest hebben. Ook de noodbepalingen voor de pers zijn in getrokken. De positie van de gedetineerden zal worden herzien om uit te maken wie op vrije voeten kan worden ge steld zonder dat de openbare rust en veiligheid gevaar lopen verstoord te AMSTERDAM telde op 1 december j.l. 871.188 inwoners en 271.847 gezin nen met woningbehoefte. Het aantal woningen bedroeg 245.405, zodat in de hoofdstad 26.442 woningen tekort zijn. DE STATENDAM zal van 7 januari t.e.m. 26 april 1958 een reis om de wereld maken. Er worden 27 havens aangedaan. IN SPANJE zijn de spoorwegtarieven met 35 percent verhoogd. EEN 21-JARIGE jongeman uit Bus- sum, die pas de militaire dienst had verlaten, is om het leven gekomen doordat de bagagedrager van de bromfiets van zijn vriend plotseling los schoot. Hij zat op die bagagedra ger en viel achterover. Hij overleed even later in het ziekenhuis. BINNENKORT zal 'n begin worden gemaakt met het verlenen van econo mische hulp volgens de Eisenhower- leer. Het gaat hier om hulp tot een bedrag van tien miljoen dollar aan Libanon. DE FRANSE minister van handel, Maurice Lemaire, heeft bekendge maakt, dat de Sahara het volgend jaar 508.000 ton olie zal opleveren, in 1960 tien miljoen ton, in 1966 25 mil joen ton en in 1975 70 miljoen ton EEN GLAZENWASSER uit Pijnacker gleed, tijdens werkzaamheden te Delft var. de ladder. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht en over leed ter plaatse. De man laat een vrouw en negen kinderen achter. BIJ KASSEL (W.-Duitsland) reden twee exprestreinen op elkaar in. Vier personen kwamen om het leven, veer tien werden er gewond. georganiseerd als zij, die zich sinds december vorig jaar tegen de centrale legering hebben gekeerd. Het in Me- dan verschijnende blad „Mimbar Umum" bericht, dat mevrouw Fatma- wati binnenkort een bezoek zal bren gen aan Noord-Sumatra voor een ont moeting met kolonel Simbolon en overste Ahmad Hussein. Ook zou zij Daud Beureuh ontmoeten, die vier jaar geleden in Atjeh het sein tot op stand gaf. Volgnes het blad had mevrouw Fatmawati bezoekers in haar woning nabij Djakarta verteld, dat zij de op standelingen ..zou terugroepen zoals een moeder haar zoons roept". Volgnes haar is de scheiding in het Indonesische volk veroor zaakt door het geschil tussen haar echtgenoot en de voormali- President Soekarno heeft gisterenavond bekend gemaakt, dat hij een extra parlementair zakenkabinet zal vormen, om aan de huidige politieke crisis het hoofd te bieden. De president deed deze bekendmaking tijdens de bijeen- komst met de voornaamste partijleiders uit het gehele land, welke in zijn paleis te Djakarta werd gehouden. De voormalige vice-president van Indonesië, dr. Moh. Hatta was niet aanwezig op deze bij eenkomst van partijleiders. Wel bevonden zich daarbij de chefs van staven van de Indonesische weermacht. Moh. Hatta heeft er bij Soekarno meermalen op aangedrongen, dat de ze zelf een kabinet zou vormen, doch alle leiders van de opstandige buiten gewesten, zowel die van de godsdien stige partijen als de militairen onder hen, hebben sterk aangedrongen op herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, als een eerste voorwaarde om de talrijke politieke crises te boven te komen. President Soekarno heeft medege deeld, dat op de bijeenkomst van gis terenavond. de meerderheid der aan wezige partijleiders haar bereidheid kenbaar maakte ,de benoeming van een presidentieel kabinet te aanvaar den. Soekarno heeft niet gezegd, dat hij zelf als leider van een zodanig kabi net zal optreden. De kabinetscrisis duurt nu drie weken. De president deelde voorts mede, dat hij „de burger dr. Soekarno" had aangewezen om een extra-parlemen tair zakenkabinet te vormen, dat doortastend en op de juiste wijze zal kunnen handelen en in staat zal zijn, een nationale raad te vormen naar het concept van de president. In zijn uiteenzetting gebruikte Soe karno het Nederlandse woord „zaken kabinet" voor „businesscabinet". Hij kondigde aan, bij het samenstel len van de nieuwe regeringsvorm twee handelingen te zullen verrich ten. In de eerste plaats zal hij optre den als formatei r en" als zodanig de juiste lieden uitnodigen voor het be zetten van de -juiste plaatsen. Ten tweede zal hij als president, tevens opperbevelhebber der strijdkrachten onder de staat van oorlog en beieg deze mensen benoemen in het nieu we kabinet. Mevrouw Soekarno I De eerste echtgenote van president Soekarno, mevrouw Fatmawati, heeft medegedeeld van plan te zijn ont moetingen te hebben met alle opstan delingenleiders in Indonesië, zowel'zij die de opstandeu in het leger hebben ge vice-president, Hatta. Zij zei- de, dat haar plannen „niets te maken hadden" met de betrek kingen tussen haar echtgenoot en zijn tweede echtgenote, mevrouw Hartini. Mevrouw Fatmawati, die 32 jaar is, heeft het presidentiële paleis verla ten nadat Soekarno drie jaar geleden in het huwelijk trad met mevrouw Hartini. Huisarrest en overval Van militaire zijde is stadsarrest opgelegd aan een aantal vooraan staande inwoners van Djakarta, die afkomstig zijn uit Zuid-Sumatra. Dit is medegedeeld door Omar Tusin, vertegenwoordiger van de Zuidsuma- traanse revolutionaire „Garudaraad" in de Indonesische hoofdstad. Hij ver klaarde, dat het bijna allen leden van deze raad betreft, die thans zonder officiële toestemming de stad niet mogen verlaten. Bij een overval door een goed bewapende bende van 250 man op een militaire post bij Tjitapen in West-Java zijn negen Indonesische militairen en een burger gedood. Vijf militairen werden ernstig gewond. De bendeleden maakten zich mees ter van een aantal vuurwapens, sta ken 33 huizen in brand en ontvoer den vijf burgers, toen zij zich na een vuurgevecht van 2 uur terugtrokken. (Van onze parlementaire medewerker) De begroting van Verkeer en Waterstaat is in de Eerste Ka mer nog niet goedgekeurd. Men is blijven steken op de kwestie van de IJ-tunnels bij Amsterdam, waarover de heer Matser (K. V.P.) een motie heeft ingediend, die mede is ondertekend door P.v.d.A., C.H. en V.V.D., terwijl de partijgenoten van de minister, de A.R., zich nog op de vlakte hebben gehouden. Men heeft minister Algera trach ten vast te nagelen op een uit spraak, die hij in maart 1955 in de Kamer heeft gedaan, en waar in hij alle hulp zou hebben toe gezegd voor Amsterdam om te komen tot de bouw van de zgn. IJ-tunnel. Daarenboven moet er eén tweede tunnel komen bij de Coenhaven, me de in het belang van de Zaanstreek, terwijl er nog als derde project een spoorwegtunnel op het program staat op de plaats waar thans de zgn. Hem- brug over het Noordzeekanaal begint. Minister Algera heeft de totale kos ten van deze drie werken berekend op 400 miljoen, te financieren in vijf jaarlijkse termijnen van 80 miljoen. De Kamer schijnt echter niet van plan te zijn om het beroep van de minister om de bestedingsbeperking te aan vaarden en aan dit gehele project on der dat motief afbreuk te doen. Men heeft nu getracht in een motie vast te leggen .dat onverwijld zekerheid moet worden gegeven omtrent de steun van het Rijk, zodat "Amsterdam weet waar het aan toé is. De minister heeft allereerst het be roep op zijn uitspraak van 1955 afge wezen. Hij zei, dat de IJ-tunnel des tijds werd voorgesteld als een zaak, die de gemeente Amsterdam zelf wel kon financieren. De motie noemde hij een slag in de lucht. Er zou heel wat in gewijzigd moeten worden, wil voor hem aanvaarbaar worden. De genen in de eerste Kamer, die zich kennelijk in het hoofd hebben ge zet om Amsterdam zo mogelijk aan twee, maar in ieder geval op korte termijn aan een verkeerstunnel te helpen, hebben aandrang op de voor zitter van de Kamer uitgeoefend, om het debat de volgende week voort te zetten. Biesbosch en W .'Brabant De rest van de begrotingsbe handeling had verder weinig om het lijf, hoewel de minister bijna drie uur aan het woord is ge weest. Op de problemen van de Biesbosch wilde hij niet ingaan, omdat deze kwestie in de komen de memorie van antwoord over de Delta-wet zal worden behandeld. Over drie werken die in west- Noord-Brabant zullen worden uit gevoerd, nu niet meer gewacht hoef te worden op het Moerdijkka naal, deed hij al evenmin mede delingen. Hij beloofde slechts, dat hij al het mogelijke zal doen om hier de nodi ge verbeteringen aan te brengen. Voor het internationale vervoer, en speciaal voor.de Rijnvaart, zag de mi nister goede mogelijkheden in het kader van het Euromarktverdrag, in dien de andere landen tenminste de geest van samenwerking die uit dit verdrag spreekt, willen waarmaken. Over het Moeselverdrag zei de be windsman tenslotte, dat Nederland in redelijkheid aanspraak kan maken op een deel van het vervoer van deze „Europese rivier". Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gis teravond te 23.15 uur: Droog en zonnig weer, met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, maar in de noorde lijke provincies iets koudere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind vooral uit het oosten. Over het algemeen mooi weer, maar hier en daar nevelig. Vandaag: zon onder 19.17 uur. Maan mder 23.05 uur. Morgen: zon op 6.09 uur. Maan op 7.58 uur. Prins Philips van Engeland heeft tijdens zijn bezoek aan het hoofd kantoor van „The motor industry research association" te Nuneaton in het Engelse graafschap „War wickshire, tweemaal een rit ge maakt in de nieuwe 3,5 liter Jaguar K99, een auto, die alleen bestemd is voor de export. Tijdens de eer ste ronde over het circuit had de 35-jarige testchauffeur Norman Dewis de wagen met een snelheid van ruim 200 km p.u. voortgejaagd. Daarna had de prins achter het stuur plaats genomen en maakte het rondje met een snelheid van ongeveer 160 km p.u. De foto geeft een beeld van de wagen waarin de prins heeft plaatsgenomen. Britse en Franse reders heb ben besloten om overeenkom stig de instructies van hun re geringen, tot nader order het Suezkanaal te mijden. Twee Italiaanse journalisten hebben donderdag de 32-jarige Giuseppi Montesi ,oom van Wil ma Montesi, ervan beschuldigd meer te weten van Wilma's dood dan hij de rechtbank heeft gezegd. Vorige week verklaar de Giuseppi, dat hij niets weet over de dood van zijn nicht. De rechtbank van Venetië, die thans te Rome een onderzoek instelt, heeft kennis genomen van de twee desbe treffende mededelingen, een open brief in alle Italiaanse bladen en een telegram aan de president van de rechtbank. De schrijver van de open brief, Menghini van II Messagero" drong er bij Giuseppe Montesi op aan ,,de waarheid te zeggen". De advocaat van Montesi deelde mee. dat hij Menghini wegens smaad zal aanklagen. Het telegram, dat volgens de pre sident van dezelfde strekking is als de open brief, is verzonden door de Romeinse journalist Doddoli. Giuseppe Montesi's reactie op de beschuldiging was: ,.Dit is het soort dingen, dat men met revolvers re- gelt". De heer Bergers, die de financiële organisatie van de actie kardinaal De Jong -monument verzorgt, deelt mede, dat de eerste gelden binnen zijn. Op grond van de resultaten ver wacht hij. dat de totale opbrengst van de plaatjesverkoop 300.000 zal bedragen. Dit komt overeen met de verwachtingen van het Stichtingsbe stuur. De Britsè rêgering heeft mee gedeeld, dat zij de defensieuit gaven voor 1957-'58 met 117 mil joen pond zal verminderen. Bij het maken van de plannen gaat men er van uit, dat er na 1960 geen dienstplichtigen meer zul len worden opgeroepen. De uitgaven voor de landsverde diging in 1957-58 zullen naar schat ting 1420 miljoen pond bedragen. De werkelijke uitgaven in laatstgenoemd jaar worden op 1600 miljoen dollar geraamd en op dezelfde wijze ver der gaand zou dat bedrag over 1957- 58 vermoedelijk zijn opgelopen tot 1700 miljoen. Er moest worden bezuinigd wegens de kosten die de expeditie tegen Egypte heeft meegebracht en wegens andere economische moeilijkheden. Van het totaal dei" wordt ongeveer een verdediging besteed. staatsuitgaven derde aan de Rijn leger Het Britse Rijnleger zal van 77.000 tot 64.000 man worden verminderd in de loop van de komende 23 maanden. Een ver dere vermindering is mogelijk. De gevechtswaarde van dit le ger zal door nieuwe wapens wor den vergroot. Het aantal vliegtuigen van de twee de tactische luchtmacht in Duitsland zal tot de helft worden teruggebracht. Als compensatie zullen enkele squa drons met atoombommen worden uit gerust. De regering wil de strijdkrachten tegen 1962 stabiliseren op een be roepsleger van 375.000 man, daarbij niet begrepen de troepen overzee (op het ogenblik ca. 60.000 man). In totaal zijn er nu ruim 700.000 man onder de wapenen. Het rapport zegt, dat Engeland de laatste jaren een onevenredig groot De Canadese ambassadeur te Cairo, Herbert Norman, heeft zich te Cairo van het leven be roofd. Hij verliet zijn auto bui ten het Ambassadegebouw ën liep naar huis terug. Vervolgens ging hij een hoog gebouw naast zijn woning binnen en liet zich van de Amerikaanse senaat gepubli- met de lift naar de zevende ver- J dieping brengen, waar hij zich uit een raam wierp. De ambas sadeur viel op een auto van de Zweedse ambassade, die daar op straat geparkeerd stond. Van communisme beschuldigd De Canadese minister van buiten landse zaken heeft vijftien maart j.l. te Ottawa verklaard dat Canada bij de Verenigde Staten zou protesteren tegen een door een ondercommissie ceerd rapport, dat „lasterlijke en on bewezen aantijgingen" aan het adres van Norman bevatte. Hij voegde hieraan toe, dat een in 1951 in Canada ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de jegens Nor man uitgebrachte beschuldiging, dati hij communist was, ongegrond was. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft indertijd eveneens verklaard het niet eens te zijn met hetgeen in het rapport van de senaatsondercommissie over Nor man Was gezegd. voorts gezegd, dat de ambassadeur „immer zijn taak op zeer zorgvuldi ge wijze heeft verricht" en dat „in de laatste tijd omtrent zijn persoon openbaar gemaakte beschuldigingen hem sterk hadden ontmoedigd." „In deze toestand van neer slachtigheid heeft de heer Nor man zich blijkbaar donderdag ochtend van het leven beroofd", aldus de bekendmaking, waarin wordt medegedeeld, dat de ge huwde, 48-jarige ambassadeur in augustus 1956 te Cairo te werk was gesteld." De beschuldiging, die in de Ameri kaanse senaatsondercommissie je gens Norman is geuit, kwam ge deeltelijk na een besloten zitting aan het licht. Bekend werd toen, dat de voorzitter der ondercommissie, Robert Morris, ter vergadering had gezegd: „Wij zijn in het bezit van verschillende rapporten van de Ame rikaanse geheime dienst, die vele ge gevens bevatten welke erop duiden, Neerslachtig dat Herbert Norman communist is. Zo was hij betrokken inDe rest In de door de Canadese ambasssde van deze zinsnede is niet bekend ge- Uitgegeven' bekendmaking wordt worden. deel van de Westelijke defensie heeft gedragen. Erkend moet worden, dat er op het ogenblik geen middel bestaat om het Britse volk afdoend tegen een atoomaanval te beschermen. De mi litaire plannen moeten dan ook ge richt zijn op hét voorkomen van oor log en niet op het voorbereiden er van. (Advertentie) FASHION LINE VALMELINE werd een begrip In de Mode Wereld. Een pracht sortering elegante modellen in vele modekleuren vindt u bij: modehu irtemeeslr. 25 bergen op zoom Tien weken nadat het proces over de dood van Wilma Montesi te Ve- netië, Italië, ivas begonnen, bega ven de leden van het gerechtshof zich naar het zonnestrand van Torvajanica, waar het ontzielde li chaam van het meisje werd aange troffen, en het bijbehorende land goed Capocotta, waar enorme bacchanalen zouden zijn gehouden. Op de foto ziet men het strand, waar de leden van het gerechtshof het lichaam van het meisje hebben getekend, zoals dat nu ongeveer vier jaar geleden werd aange troffen. De foto onder geeft een beeld van de aankomst van de leden van het gerechtshof onder leiding van de president van het hof, rechter Ma rio Tibero (midden, met donkere hoed en snor), bij de ingang van het landgoed. Tijdens een dichte mist zijn gister ochtend het 2.947 ton metende Britse kolenschip „Sir John Snell" en de Britse kustvaarder ..Lisbeth M" van 939 ton in de monding van de Theems met elkaar in aanvaring gekomen. De kustvaarder zonk. Een sloep met twaalf overlevenden wist bij Broad- stairs de kust van Kent te bereiken. De gezagvoerder en twee leden van de bemanning van de „Lisbeth M" zijn om het leven gekomen. Volgens sommige berichten worden er nog drie opvarenden vermist. Het reddingswerk ondervond vertra ging door de mist. Daardoor konden er geen vliegtuigen aan het opspo ringswerk deelnemen. De ..Sir John Snell" heeft slechts lichte schade opgelopen. De nieuwe Perzische premier Ma- noetsjehr Eghbal, heeft gisteren zijn kabinet aan de Sjah voorgesteld. Ver wacht wordt, dat de regering zon dag a.s., na het Mohammedaanse nieuwjaarsreces, voor het parlement zal verschijnen. Vijf ministers hadden ook al zit ting in het vorige kabinet, dat van Hoessein Ala. Onder hen bevinden zich de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Ali Gholi Ardalan, de mi nister van oorlog, generaal Ahmad Vosough en de minister van onderwijs Mahmoed Mehran. In een pas drooggevallen ge deelte van de polder O.-Flevo- land, ongeveer 500 meter van de ringdijk Roggebotsluis- Elburg, heeft men tientallen boomstronken en wortels ont dekt, afkomstig van een bos, dat, naar deskundigen aanne men, daar zo'n 500 jaar geleden geweest moet zijn. De boom stronken komen voor over een oppervlakte \>an ongeveer 10 ha. Het merendeel van deze stron ken is afkomstig van naald bomen, maar ook is te zien, dat hier elzen en veel struikgewas hebben gestaan. De grond is ter plaatse zeer veenachtig en men neemt aan, dat het bos vroeger nog groter is geweest, daar waarschijnlijk nog meer overblijfselen van dit bos onder water zitten. Ook de baggermolens hebben in deze omgeving veel boom stronken aangetroffen in het randmeer. Het ligt in de bedoeling in dit gedeelte van de polder in de toekomst ook bos te planten. Het vinden van zo'n groot stuk van een vroeger bos is in de geschiedenis van de droogleg ging van de IJsselmeerpolders nog niet eerder voorgekomen.

de Stem | 1957 | | pagina 1