Zo wordt de T. H. Eindhoven PaeBlaü ïHeSte*» PARADE Vordering tegen Bata afgewezen Voorlopig verslag huurverhoging: zoveel hoofden, zoveel zinnen Dreigende taal van Van Acker Sociale zaken in Eerste Kamer meisje C& Ax. liss wil :ollcctic Igcsteld. I sportief, charme wordt. prijzen bordelig. VIERDE BLAD MUJDAG 5 APRIL 1957 Start in voorlopig paviljoen op derde donderdag van september Uitbreiding tot 2.000 studenten mogelijk Wat gebeurt er met vrijkomende gelden der ziekenfondsen Vandaag besprekingen in Bonn Huur moet omhoog, maar hoeveel Frankrijk bouwt monstertelescoop ■i - -JSjgicJ WW WM m *p m Eindhoven zal de derde donderdag van september met een eerste plechtige zitting van de senaat van de Technische Hogeschool voor het eerst in de geschiedenis officieel universiteitsstad zijn. De colleges zullen be ginnen in het nu gedeeltelijk gereed geko men tijdelijke paviljoen, de eerste honderd studenten zullen bezit nemen van het ge- bied tiaar langs het vriendelijke riviertje de Dommel over enkele jaren de trotse ge bouwen van ir. S. J. van Embden het sil houet van de zuidelijke Lichtstad zullen gaan beheersen. Misschien minder officeel, maar beslist niet minder spectaculair zul len echter de studenten reeds met de vie ring van de eerste „dies natalishun toe komstig domein bezitten op 22 juni van dit jaar. Maar na cle te verwachten eerste honderd studenten zal naar men mag verwachten het aantal aanmeldingen wel toenemen. Voor de eerste 1000 heeft de T.H. Eindhoven reeds offi cieel „opdracht" om voor huisves ting en wat daar allemaal bij behoort te zorgen. Statistieken hebben nu al uitgewezen, dat het curatorium en vermoedelijk weldra ook het ministe rie van O., K. en W. rekening moet houden met een noodzakelijke accom modatie voor tenminste 2Ö00 studen ten. Daarom vertelde de bouwcura- tor ir. Th. P. Tromp dan ook met een zo groot mogelijke dosis opge wektheid, dat er door tijdnood grote moeilijkheden te overwinnen zijn en dat desondanks ook terwille van een gezonde economie met de bouwplannen tevoren al rekening is gehouden met een noodzakelijke uit breiding. En dat terwijl er momenteel nog niets anders op de 35 ha door Eindhov ,om niet" afgestane terrei nen te zien valt dan een paviljoen-in- aanbouw, een complete T.H. in een notedop. Over twee jaar hoopt men dan voor de drie faciliteiten de „echte" gebouwen in gebruik te kunnen ne men: 1. werktuigbouwkunde, 2. elek trotechniek, 3 scheikundige technolo gie. Het centrale hoofdgebouw, 42 meter hoog, zal in mei 1962 gereed komen en de collegezalen ongeveer een jaar later. Wanneer in augustus 1963 het hoofdgebouw voor de afde ling van de scheikun ige technologie zal zijn afgewerkt, dan is het project van 57 miljoen gulden voltooid. In het (Advertentie) hoofdgebouw is dan ruimte voor een afdeling „algemene wetenschappen" ten dienste van alle faculteiten. Centrale bouw Hiermee komen we eigenlijk aan een merkwaardige eigenschap van dit universitaire gebouwen-complex: er is naar gestreefd om zoveel mogelijk vitale onderdelen een centrale lig ging te bezorgen. Nog afgezien van de duidelijk aanwijsbare financiële voordelen van enkele miljoenen be reikt men aldus een sterke gebonden heid, een ineenvloeien van de facul teiten tot een vruchtbaar samenspel en een vlotter wetenschappelijk en sociaal contact tussen de studenten van de verschillende afdelingen. Zo komen de collegezalen, de bibliotheek en de kantine in het centrum terecht, gemakkelijk bereikbaar en, naar men vurig hoopt, dus ook veelvuldiger dan elders door de studenten bezocht. Door het aanbrengen van „luchtgan gen" tussen de verschillende gebou wen wordt dit welbewust nagestreefde onderlinge contact bovendien nog ver gemakkelijkt. Aldus hopen curatoren en de architect de studenten een stu die- en vormingscentrum te ge ven, waar zij zich geheel thuis voelen. Zelfs de buitenkant van de gebouwen is daarop inge steld. Ir. van Embden ging er van uit dat docenten en studen ten een positieve instelling (moeten) hebben tegenover de vooruitgang van de techniek en tegenover de geheel eigen sfeer van het moderne laboratorium en van de moderne fabriek. De gebouwen leggen dan ook ge tuigenis af van een in dat op zicht optimistische geestesge steldheid. Zij zullen dan ook met nadruk en vrijelijk hun in dustriële afkomst tonen en sa men als het ware een ietwat ge ïdealiseerd fabriekscomplex als milieu bieden. De toekomstige ingenieur vindt in de T.H. Eind hoven een omgeving, zoals ze ker in de toekomst de industrie behoort te hebben. HIERNAAST: Het hoofdgebouw van de T.H. EINDHOVEN naar het ontwerp van architect ir. S.J. van Embden. Voorlopig zal hierin de administratie moeten worden on dergebracht. een gedeelte van de afdeling elektrotechniek en de af deling algemene wetenschappen. Door zijn hoogte van ruim veertig meter zal het gebouw met de Phi- lipsfabrieken in de toekomst het stadsbeeld van de Lichtstad voor een groot deel gaan beheersen. HIERONDER: In nog geen vijf maanden tijd verrees op de terrei nen van de T.H. EINDHOVEN het fundament van het paviljoen dat dienst zal doen als miniatuur-ho geschool voor de komende twee jaar, op de fundamenten de pre fabmuren tot een hoogte, zoals bo venstaande foto aangeeft Op 19 september a.s. kuiinen de eerste honderd studenten hier voor hun studie terecht. HOFNAR De kantonrechter te Eindho ven heeft de sinds begin vorig jaar lopende vordering van de Nederlandse bond van schoen makersgezellen tegen de N.V. Nederlandse schoen- en leder- fabrieken Bata te Best afgewe zen. De bond eiste een betaling van een miljoen gulden wegens overuren. Eind februari van het vorige jaar heeft de Nederlandse bond van schoenmakersgezellen te Amsterdam bij de kantonrechter te Eindhoven deze zaak aanhangig gemaakt. Vol gens de bond zou de schoenfabriek niet ot niet volledig de overuren uit betaald hebben aan de ongeveer 450 leden van de bond, die in de ver scheidene filialen van de schoenfa briek als schoenhersteller in dienst waren. Dit had naar de mening van de bond wel dienen te geschieden op grond van de sinds 1947 in het schoen makersbedrijf geldende collectieve ar beidsovereenkomst. respectievelijk bindende loonregeling. Deze neiging om geen, althans niet volledig, overuren extra te vergoeden was, naar de mening van de bond te verklaren uit een naast deze wette lijke regeling staande particuliere re geling van de schoenfabriek om aan haar werknemers een prestatie-toe slag te betalen. Maar de bond was van oordeel, dat deze regeling niet in de plaats kon treden van de genoemde wettelijke regeling. De Nederlandse bond van schoen makersgezellen was voorts van me ning, dat de schoenfabriek, die niet was aangesloten bij een werkgevers organisatie die gebonden is door een collectieve arbeidsovereenkomst, on derworpen was aan de bepalingen van de bindende loonregeling die was uitgevaardigd door het college van rijksbemiddelaars. De bond meende op grond van deze overwegingen ge rechtigd te zijn, ten behoeve van zijn leden een schadevergoeding van een miljoen gulden van de schoenfabriek te vorderen. Op het ogenblik heerst er in België 'n zekere sociale spanning in verband met de door de regering opgelegde loonstop en naar aanleiding van de verhoogde afhoudingen op het loon voor sociale zekerheid. Maandag brak er een- staking uit bij de spaar- en lijfrentekas te Brus sel, ondanks pogingen van de so cialistische vakbond om haar te ver hinderen. Ook te Charleroi in het elektriciteitsbedrijf A.C.E.C. dreigt een staking uit te breken. Daar gin gen de overwegend socialistische ar beiders zover, dat zij de socialistische vakbondsleiders uitjouwden en de christelijke vakbondsleiders toejuich ten. Gisteren verklaarde de eerste mi nister Van Acker in de Tweede Ka mer in antwoord op een motie van C. V.P.-afgevaardigden, dat wanneer vandaag de staking bij de spaar- en lijfrente-kas te Brussel niet afgelopen zou zijn (hierbij zijn meer dan drie duizend man personeel betrokken) hij sancties tegen de stakers zou ne men. (Advertentie) Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige „Margriet" is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! (Van onze parlementaire medewerker) Het wetsontwerp voor de huurverhoging van 25 percent, met blokkering van de helft van dit bedrag voor verbete- ringswerken, zoals enige tijd geleden door de regering werd voorgesteld, heeft thans een voorlopig verslag van de Twee de Kamer opgeleverd, waarop de uitdrukking „zoveel hoofden, zoveel zinnen" volledig van toepassing is. Slechts over een ding is de Kamer het over het algemeen eens: er moet een huurverhoging komen om het grote verschil tussen de huren van oude en die van nieuwe woningen wat te verminderen. Over principe eens Over de omvang van die verho ging. de gerechtvaardigdheid van de blokkering en het praktisch nut -daarvan en over allerlei bij komende maatregelen worden de meest tegenstrijdige meningen verkondigd. Over het principe van een huur verhoging in het algemeen was men het, zoals gezegd, eens. Maar wil daardoor het verschil tussen oude en nieuwe huren ver minderen, dan zal de regering toch moeten zorgen, dat er een eind komt aan de steeds verder gaande stijging van de bouwkos ten, zo meenden vele leden. Verschillende leden wilden daarbij het zekere voor het onzekere nemen en vragen van de minister van Econo mische Zaken straffe maatregelen als de prijstijging voortduurt. Het tijdstip en de omvang van de huur verhoging is, zo merkt men van ver schillende zijden op, wel heel ongeluk kig gekozen, nu een bestedingsbeper king noodzakelijk is. Waarom is in het afgelopen jaar geen gebruik ge maakt van iedere welvaartsverbete ring om met een minder omvang rijke verhoging te komen Nu zijn die 'gunstige gelegenheden voorbijge gaan. Sommige leden en verscheidene andere leden sluiten zich hierbij aan, voelden meer voor een periodieke ver hoging van geringere omvang, bijv. van 10 pet. Dit is gunstiger en de noodzakelijke compensatie in de lonen en een gedeeltelijke blokkering zou dan achterwege kunnen blijven. An deren vrezen van dergelijke periodie- De Ziekenfondsraad deelt mede: Nu de algemene ziekenfondsen geen betalingen meer kunnen doen aan tandartsen, die zich van 1 april 1957 af niet meer als medewerkers der fondsen beschouwen en de fondsen krachtens de wettelijke en reglemen taire voorschriften aan de" verzeker den evenmin tegemoetkomingen in de kosten van tandheelkundige hulp kun nen verstrekken, komen hierdoor gel den vrij. Uiteraard zullen deze gelden wor den aangewend in het belang van de verzekerden. Over de wijze, waarop dit ten aan zien van de verplichte verzekering zal geschieden, kan de Ziekenfondsraad zich eerst een oordeel vormen na de problemen, zowel die, welke de ver strekkingen, als die, welke de premie betaling raken, te hebben bestudeerd. Wat de vrijwillige verzekering be treft, mag worden verwacht, dat de ziekenfondsen terzake voorstellen zul len uitwerken. De Nederlands-Duitse onderhande lingen over de tussen beide landen zwevende vraagstukken zullen van daag in Bonn beginnen en men kan verwachten, dat daarbij het eerst de kwesties van Eems en Dollart zullen worden besproken, zo vernemen wij van bevoegde zijde. Oudminister mr. J.W. Beijen, die voor Nederland de onderhandelingen leidt, zal bij deze eerste besprekingen worden terzijde gestaan door twee deskundigen van het departement van verkeer en wa terstaat, ir. C. in 't Veld en mr. G. Hubée. Voorts nemen aan de bespre kingen deel dr. H.J. Levelt, hoofd van de directie Europa van het mini sterie van Buitenlandse Zaken, en mr. J.I.M. Welsing, hoofd van de af deling Midden-Europa van dat mini sterie. ke maatregelen juist een voortduren de onrust. Een lid wil een nog dras tischer ingrijpen enstelt een verhoging voor, die ineens het verschil tussen oude en nieuwe huren overbrugt. Die verhoging zou dan eventueel pas over een paar jaar in kunnen gaan. Van verschillende zijden wordt er bezwaar tegen gemaakt, dat de ge meenten van de blokkering zijn vrij gesteld. Beheren die hun huizenbezit werkelijk zoveel beter als bijv. de grote maatschappijen en woningbouw verenigingen, zo wordt gevraagd. Een andere vraag geldt een verhoging van bedrijfspanden. Wat zal de invloed daarvan zijn op het kostenpeil Looncom pensatie De simpele mededeling van de re gering, dat zij zich aansluit bij het SER-advies voor een looncompensa- tie van 2 pet. acht men onvoldoen de. Dekt deze compensatie de ho gere loonkosten volledig Wat denkt de regering van het voorstel van K.A.B. en C.N.V. om de ver hoging te beperken tot 1214 pet. met handhaving van de looncompensa- tie? En wat wordt gedaan voor kleine zelfstandigen, weduwen en middenstanders die door de beste dingsbeperking toch al worden ge troffen? Hoe wordt nu de positie van de grote gezinnen De blokkering Over de voorgestelde blokkering is niemand tevreden. De P.v.d.A. had liever gezien, dat de hogere huur opbrengst door belastingen wordt af geroomd. De meerderheid van de K.V.P. vindt de blokkering een offer dat zij echter wil aanvaarden, omdat ze het niet onredelijk vindt, dat de huurder enige waarborg krijgt dat de gelden inderdaad ook worden gebruikt voor verbetering. Maar dan moet vaststaan, dat de huiseigenaren uit het „vrije" gedeel te van de huur een redelijk rende ment van hun bezit krijgen. Verder speelt hier nog de afspraak een rol, die tijdens de kabinetsformatie over de huurverhoging s gemaakt. Een aantal K.V.P.-ers hebben echter met nog apdere leden, principiële en prak tische bezwaren. De afspraak, zo stellen zij voorop, zou alleen gelden wanneer deze had kunnen leiden tot de samenstelling van een parlemen tair kabinet. Dat is niet het geval geweest en dus voelden zij zich niet meer gebonden. Als principieel be zwaar wordt vanuit de Kamer naar voren gebracht, dat de blokkering in feite bestedingsdrang betekent. Dat geeft gevaarlijke consequenties, want dan is de weg open om bijv. ook effectenbezitters in de vrije beschik king van hun bezit te belemmeren. Het voornaamste praktische bezwaar is, dat de huiseigenaren, die maar moeten afwachten wanneer hun geld vrij komt, eerder geneigd zullen zijfl juist geen verbeteringen aan te bren gen. Verder zou een kostbaar appa raat nodig zijn om de administratis bij te houden. Tenslotte doet de Kamer tal van voorstellen tot wijziging van de inge diende ontwerpen. Een daarvan en hier is men weer vrij eenstemmig op de P.v.d.A. na houdt in, dat d« geblokkeerde gelden niet alleen voor verbetering, maar ook voor onder houd kunnen worden gebruikt. Dat thans vele huizen slecht onderhouden zijn ligt niet aan de huiseigenaren, maar aan het huurpeil van na de oo»» log, zo meent men. (Van onze parlement, medewerrker) Bij de behandeling van de begro ting van Sociale Zaken, die giste ren in de Eerste Kamer is goed gekeurd, heeft minister Suurhof ge zegd, dat hij zich niet geroepen voelt om bemiddeling te verlenen tussen de tandartsen en de ziekenfondsen, omdat de eerstgenoemden niet de minste bereidheid tonen een bemid delingspoging te aanvaarden. De minister deelde mede, dat de ziekenfondsraad bezig is een regeling te ontwerpen waardoor gelden, die worden uitgespaard door de zieken fondsen omdat ze geen tandheelkun dige hulp meer verstreken, op de een of andere manier aan de verzeker den ten goede zullen komen. Minis ter Suurhof heeft voorts medegedeeld dat de komende huurverhoging niet 12'4 maar zeker 25% moet bedragen. Een halvering van dit bedrag is om twee redenen onmogelijk: uit een oog punt van volkshuisvesting is verho ging met 25% noodzakelijk en voorts was deze verhoging een compromis waarop de kabinetsformatie kt 1958 tot stand is gekomen. In het Franse plaatsje St. Michel de Provence is men op het ogen blik bezig met de bouw van wat de op een na grootste telescoop ter wereld gaat worden. De grootste staat nog steeds op de Mount Pa lomar in de V.S. De foto geeft een beeld van het plaatsen van de enorme as, die hier in de koepel van het observa torium, een 45 voet boven de grond zweeft. De deskundigen hebben aan dit precisiewerk de handen vol ge had. De spiegel, die anderhalve ton weegt en weldra ook zal worden geplaatst, wordt op het ogenblik in Parijs gepolijst.

de Stem | 1957 | | pagina 17