Examen bij kaarslicht en fonkelend zilver Rapid speelt onder protest Mr. Spanjaard bleef leider Zondag Ned. veldloop ampioenschaD te Vind Bouwmeester (NAC) ook naar Spanje Koop zo'n jd Kwatta-pakje ...elke week!«B Bezinningsdagen voor kunstenaars te Heeswijk De kwestie-Kruin in accuut stadium Geen Nederlandse renners naar Poolse Koers Derde int. ronde te Axel 'n succes AANBESTEDINGEN A\ARKTEN berts WATERSTANDEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 APRIL 1957 13 ffltfir ttjtjnt ?uid#rpar|, Ploegen tijdrit Oranjekazerne 1 ETAPPE 6 ETAPPE 6 (Advertentie) (Advertentie) Voor het internationaal jeugdtoer- nooi van de Europese voetbalunie, dat van 14 tot en met 22 april in Spanje wordt gehouden en waaraan ook een Nederlandse ploeg zal deel nemen, zijn de volgende zestien spe lers aangewezen. Gijsel (Maurits), Heyink (PSV), Verplanken (PSV), Romein (SW), Jesse (Ajax), Terhorst (Enschedese Boys), de Jong (DWS), Braam (D WS), Alma (Leeuwarden), Feldmann (Ajax), de Vries (Sparta), Bouw meester (NAC), Ris (Heerenveen), Theunissen (Vitesse), Steur (Volen- dam) en Molengraft (PSV). De ploeg vertrekt vrijdag 12 april van Schiphol. Op 14 april speelt Ne derland zijn eerste wedstrijd tegen Engeland, op 16 april volgt de wed strijd tegen Griekenland en op de 18e de ontmoeting met Oostenrijk. Indien het Nederlandse team ërin slaagt in zijn poule op de eerste plaats te eindigen gaat het over naar de halve finales. De A.K.K.V. en de Abdij van Ber ne organiseren op 12 en 13 april be zinningsdagen voor kunstenaars. Als thema werd gekozen het wel zeer ac tuele onderwerp ,,De versiering van absis en kerkgebouw". Op vrijdag zal drs. Godfried Vollebregt O. Praem. een inleiding houden over de Theologie der iconografie van ab sis en kerkgebouw. De inleiding op zaterdag wordt gehouden door K.Sar- neel en zal handelen over de versie ring van absis en kerkgebouw in de hedendaagse kunst. Voorts werd een aparte debatmiddag ingeruimd. Het geheel zal worden gecombineerd met het meevieren van de liturgi sche eredienst in de abdij van Hees- wijk. Erkende kunstenaars en stu denten van academies en andere in stellingen van kunstonderwijs kunnen aan deze dagen deelnemen. (Advertentie) Na de gebruikelijke moeilijk heden, welke dit jaar nog be duidend groter waren dan voor heen, ziet het er in 1957 zonnig uit, voor de Ronde van Neder land. Het was de heer Otto van Erp, directeur van Neerlands belangrijkste wielerevenement, die het zei en daarom behoeven we er niet aan te twijfelen. Van Erp is namelijk behalve een bespraakt personage, een nuchter, zakelijk mens, die precies weet, wat hij zeg*. Het wordt alweer de negende Ronde. Een hele toer, want wie wel eens achter de schermen kon mee luisteren weet, dat het b^jna ieder jaar min of meer er op of er onder is geweest. Waren de uitkomsten in 1954 en 1955 bevredigend, in het jaar 1956 aldus onthulde de heer van Erp gis teren tijdens een bijeenkomst met de vaderlandse sportpers te Amster dam, was het financieel resultaat van onze Ronde dusdanig ongunstig, dat praktisch alle voorgaande geboek te resultaten aan de kant werden ge veegd Om die reden was het enthousias me bij de organisatrice N.V. Efor, om met de negende monsterrit dooi de lage landen van wal te steken niet bijster groot. Gestadig keerde echter de geest om door te gaan terug, voor al toen de K.N.W.U.-sportcommissie èn Unie-voorzitter dr. van Dijk, be reid bleken om de organisatrice de nodige steun te verlenen. Middels deze industrie konden waardevolle dingen worden bereikt. Dr. van Dijk bijvoorbeeld, bereikte op het U.C.I. Kalender-congres, dat Nederland zijn nationale ronde in mei toegewezen kreeg, ondanks tegenkan ting van bijvoorbeeld Luxemburg. Beter dan in augustus zoals vorig jaar ,,hgt" onze Ronde in de maand mei ook om redenen van toe ristische aard. R ij wiel i rutu strie helpt Belangrijker echter was de mede werking, welke de vaderlandse rij wielindustrie opnieuw wilde bieden gedurende drie jaaf achtereen had deze zich namelijk afzijdig gehou den. 'Tgeen om tal van redenen was te betreuren. Volkomen in overeen stemming met de wensen van de or ganisatrice en de K.N.W.U. werd be slist, dat de deelnemende renners geen startgelden zouden worden uit gekeerd. De leiding der Ronde zorgt voor de prijzen totaal voor een bedrag van (op het ogenblik) 32.000 gulden. De rijwielfabrieken, die ploegen afvaardigen en de firma's welke dat eveneens doen, nemen de verzorgingskosten der equipes volle dig voor hun rekening. Wanneer in courantenberichten eer der gesproken is van verstrekking van startgelden door de Ronde-di rectie, moet zulks op onjuiste inlich tingen berusten. De heer van Erp benadrukte dit en verwees alle publikaties dienaan gaande naar het rijk der fantasieën. Hij wees er verder op en het verheugde hem dat enige tijd ge leden opnieuw contact met Kees Pel- lenaars was gelegd. Dit was nu van prettige aard en hij hoopte dat dit zou blijven. De verenigingen BW, Eindhoven en Willem H hebben telegrafisch een onderhoud aangevraagd bij het KN- VB-bestuur en voorg esteld deze op woensdag 10 april a.s. te Utrecht te houden Aanleiding voor dit' onderhoud is de „kwestie-Kruin". Bestuursleden van de drie verenigingen hebben woensdagavond (te Amsterdam) en donderdagmiddag (te Den Bosch) be sprekingen gevoerd en vervolgens en kele keren telefonisch contact gehad met het bestuur van de Surinaamse Voetbalbond te Paramaribo. Daarbij zijn niet nader genoemde feiten ter kennis gekomen, die naar de me ning van BW, Eindhoven en Willem II van zeer groot belang zijn. De drie verenigingen nemen geen genoegen met de wijze, waarop de overschrijving van Kruin van Suri name naar Elinkwljk is behandeld. Er zijn h.i. ernstige fouten gemaakt bij de overschrijving, die dus niet re glementair is geschied. In geen geval mocht Kruin voor het eerste elftal van Elinkwijk spelen, zo wordt ge zegd. De genoemde verenigingen blij ven dan ook eisen, dat de wedstrijd Elinkwijk-BVV, die door Elinkwijk met 4-2 werd gewonnen en waarin Kruin drie doelpunten scoorde, wordt overgespeeld, waarbij zij er de aan dacht op vestigen, dat dit ook in het belang zou kunnen zijn van GVAV en NOAD. Ongeveer een half jaar geleden werd op de r.-k. huishoudschool „Ma ria Ancilla" te IJzendijke 'n begin ge maakt met een cursus in het serve ren. De heren F. H. L. van het West einde (Zoutelande) en J. F. Seydel (Domburg) waren de docenten. Zij hadden al meer met dit bijltje gehakt, want aan de „de overkant" zijn al een paar van dergelijke cursussen achter de rug. Omdat deze eerste in Zeeuwsch- Vlaanderen als een schuchter begin werd beschouwd, had men daar niet al teveel verwachtingen van. Zjj wer den verre overtroffen. Zes en dertig leerlingen meldden zich. Zeven en twintig hebben tot het einde toe vol gehouden. Twee avonden per week kwamen zij van heinde en verre (het grootste percentage bestaat uit jonge-dames) naar IJzendijke, om in deze schijn baar eenvoudige kunst te worden op geleid. .Maar U weet dat er aan tafel, ookl wat bediening betreft, een pro tocol bestaat waarmee niet kan wor de» gespot. Het kleinste vergrijp hiertegen wordt, vooral in grote ho- teis-met veel voorname gasten, als een onvergeeflijke fout aangerekend. Nadat enkele dagen tevoren het sbfiriftelijk examen was afgenomen, was in de benedenzaal van „hotel Rotterdam" te Terneuzen, het prak tische gedeelte aan de beurt. Zestien gasten bevolkten vier ta fels..'De heren K. Pauwer (Oostburg), Oosferhuis (Vlissingen) en J. Dix- hoora.A^tjddelburg) vormden de exa mencommissie. De directrice van „Maria Ancilla", mejuffrotiw A. Hiel, dankte bij de aanvang de heer en mevrouw P. F. Standaert, op bijzonder hartelijke wij ze, voor de medewerking die zij had den verleend bij het afnemen van dit examengedeelte. De kandidaten hebben het, wat betreft de jury, niet gemakkelijk ge had. De gasten, die meer oog hadden voor de zeer verzorgde tafels, het uitgebreide, uitstekende diner en de smaak der wijnsoorten, beschouwden zich als het plezierige lijdende voor werp, er waren dus niet zeer kri tisch. Men moet toch hard als staal zijn om in een dergelijke feestelijke om geving, bij gezellige conversatie, in de intieme sfeer van brandende kaar sen op zilveren kandelaars, op fouten te letten. Een kip is niet zo maar een beest dat je slacht, plukt en braadt. Al vorens haar op de juiste wijze te kunnen serveren moet zij volgens de strenge regels van de tafel- etiquette op logische en vakkundige wijze worden verdeeld. Tijdens het eerste serveer-examen in Zeeuwsch-Vlaanderen in hotel Rotterdam te Tgrneuzen afgenomen, vertelden de docenten, de heren Seydel en Van het Westeinde, hoe men dit vakkundig doet. Niet al leen de leerlingen, ook de gasten volgden deze les met zeer veel aan dacht. Gemakkelijk is het niet. Rapid JC zal de wedstrijd tegen Sportclub Enzchede, die door het be stuur van de KNVB naar aanleiding van de zgn. „noppen-kwestie" op nieuw werd vastgesteld, onder pro test spelen. De Limburgse vereniging heeft na melijk bezwaren tegen het feit, dat volgens haar mening bij de be handeling van de kwestie geen af doend bewijsmateriaal is gebruikt. Zij meent bovendien dat de beslissing van het bondsbestuur niet op regle mentaire bepalingen steunt. Rapid JC heeft geen bezwaren te gen het overspelen als zodanig, mits juridisch volkomen vaststaat, dat door de spelers ongeoorloofd schoeisel werd gebruikt. Dit laatste is z.i, niet aangetoond. Scheidrechter Klaas Schipper heeft na afloop enkele noppen meegenomen. Volgens de lezing van het bestuur van Rapid JC heeft hij deze evenwel voor de behandeling van de kwestie laten „fraizen", mogelijk omdat hij er niet van overtuigd was, dat Rapid JC hem noppen had meegegeven, waarop ge speeld was. Het bestuur van de KNVB heeft niet alleen beslist, dat de wedstrijd zal worden overgespeeld dit zal op 10 april a.s. aanvang 18.00 uur, in het sportpark Kaalheide geschieden maar ook aan Rapid JC een boete van duizend gulden opgelegd. (Nationale schaaktitel). Sterling, jij bent de shag waar ik van omrol. Intussen maakten de heren docen ten van de gelegenheid gebruik om praktische les te geven. Weet U dat een kip, lang nadat zij geen teken van leven meer geeft en al helemaal is toebereid, nog kan worden ver moord? Een moord die in de ogen van culinaire prinsen veel erger is dan welke bloedige dood ook? Maar het verliep allemaal vlot. Ogenschijnlijk geen zenuwachtige kandidaten, die op wellicht enkele kleine onnauwkeurigheden na, zeker met de grootste lof zijn geslaagd. Acht of negen ploegen Het rennersveld zal in deze 9e ron de gevormd worden door acht, wel licht negen ploegen van zeven man. Hoe de samenstelling wordt, kon gis teren nog niet worden medegedeeld. Te ver wachten is echter, dat men die volgende week verneemt. Kees Pellenaars, aldus nog steeds de heer van Erp, zal twee ploegen formeren. Een daarvan bestaat uit meer geroutineerde renners, de an dere zal door jongere worden ge vormd, Beide rijden voor de Loco motief. Klaas Buchly treedt met een mag neet-equipe aan en de hoop blijft nog steeds levendig, dat ook Uroba een 'equipe zal sturen. Zekerheid hieromtrent bestaat evenwel niet. Een vierde Nederlandse equipe ge adopteerd door Remington, zal door Gerrit Schulte het. strijdperk worden' ingezonden. Dit wordt 'n jeugdploeg. Gerrit zelf zal niet meer meedoen. Di verse huiselijke ömstandigheden zijn daar de oorzaak van. In het gezin van de Bossche reus wordt namelijk binnenkort een vermeerdering ver wacht Daar er verder (bij de opzet althans) geen Nederlandse coureurs meer „voorradig" waren, koos MARS een zevental Belgische renners voor haar ploeg. De kans bestaat, dat binnen een dag of tien nog een tweede Bel gische equipe kan worden aange worven. Voorts zijn aanbiedingen bin nengekomen uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, Denemarken en Italië voor deelneming aan onze ronde, welke daardoor opnieuw een internationaal karakter krijgt en een kans gescha pen wordt om van de ronde een eve nement op bredere basis te maken. Zoals reeds eerder gemeld, is de start ditmaal in België, vanuit Luik, op maandag 6 mei. De totale af stand, welke de deelnemers krijgen af te leggen, bedraagt 1567 kilome ter. Elders in dit blad is een kaart af gedrukt met de route en de etappe plaatsen, waar de karavaan over nacht. Daaronder is ook weer Roo sendaal, wat impliceert, dat west- De Koninklijke Nederlandse Wie- Ier Unie heeft besloten geen gehoor te zullen geven aan de uitnodiging van de Poolse wielerbond, met een amateurploeg deel te nemen aan de tiende wegwedstrijd Warschau-Ber- lijn-Praag, welke van 2 tot 15 mei wordt gehouden. Of nu, evenals vo rig jaar wederom door een ploeg Nederlandse onafhankelijken zai wor den deelgenomen staat te betwijfelen, omdat er vorig jaar al protesten kwa men van de Italiaanse wielerbond en het reglement van dit jaar alleen amateurs toelaat. (Kanaalr.onetoernooi) h Personeelstekort Ook Zeeuwsch-Vlaanderen kent in dit vak een tekort aan geschoold per soneel. Gezien de grote animo t'oor dez» eerSte-ieursus mogen de docenten van „Maria Ancilla" (een juweel van een huishoudschool) verwachten dat deze cursus, niet *üe laatste is ge weest. Ook in ons gewest wordt veel meer dan vroeger gereisd en buitens huis gegeten. Geschoold personeel is niet alleen van belang voor het restaurant: het kan een maaltijd, hoe eenvoudig ook, tot een aangename verpozing helpen maken. Zij zijn nu aan het begin van hun (tafel)latijn. De meest elementaire moeilijkheden hebben zij wel door, maar hopenlijk willen zij zich nog verder bekwamen. Een gedachte die werd uitgesproken door de directeur van het Terneuzense Gewestelijk Ar beidsbureau, de heer C. Jansen. Want ook op het gebied van hotelpersoneel kan (fit bureau lang niet altijd aan de vraag voldoen. KAREL- EN OOSTPOLDER Uitslag aanbesteding van de Karel- en Oostpolder: n.v. Wegenbouw JöïïT de Kroon. Rhenen f42.900; fa. A. de Bourgraaf en zn., Wilhelminadorp 44.000; fa. F. Duinhouwer en zn„ Goes 46.195; fa. C. D. de Ruisen en zn.. Biervliet 49.850; K. Lucasse, Walsoor den 50.000; J. A. Leijs, Kapelle 50.000; W. J. Fransiscus, Ossenisse 52.500; J. Hoogesleger, Wemeldinge 56.987: fa. P. A. Remeeus en zn., Ka]s 56.987; U. Marinus, Middelburg 57.400; fa. W. v. Vossen en zn., St. Annaland 57.500; G. en A. Sponseiee, Kloosterzande 57.800; Aannemingsbedrijf Geerdinck, Rotterdam 58.700; Gebrs. v. d. Verlaat, Hardinxveld 59.700; Gebrs. Geldof, Serooskerke 63.500; n.v A. J. Haat ten, 'sGravenhage 67.500; J. M. Dek ker en zn., Papendrecht 75.100. In het Centrum te Axel "werd de derde internationale ronde van het Kanaalzonetoernooi 1957 gespeeld. Voorzitter J. v. d. Hagen van Lan dau verwelkomde de 68 schakers en de vele genodigden. Hierna werd aan een spannende, doch sportieve kamp begonnen. Ook ditmaal bewezen onze Zuiderburen de sterksten te zijn, aangezien van de Nederlandse ploegen alleen Terneu zen het tot een overwinning wist te brengen. Door deze uitslag wist Terneuzen A. zich tot de derde plaats op te wer ken, zodat de uiteindelijke beslissing pas tijdens de slotronde op 29 april te Gent zal vallen. In groep B. geven de Gentse clubs de toon aan. Alleen Terneuzen B. kan hier het tempo bijhouden en staat op de vijfde plaats, echter met 3 punten achterstand op Jean Jaures. Standenlijst B.-groep: Het Volk 5-15 Jean Jaures 5-15, Ed Colle 5-14%, Ruy Lopez 5-10% Terneuzen 5-10 (2 afgebr.), Landau 4-3%, V.S.V. 4-3 1/2, Het witte Paard 5-2 (2 afgebr.). A.-groep: Ruy Lopez 4-14%, Jean Jaures 3-11 1/2, Terneuzen 3-11 Het Volk 3-9, V.S.V. 3-5, Landaü 2-3. DEN BOSCH, 4 april, Op de paardenmarkt van heden werden aan. gevoerd 344 stuks. Prijzen: per stuk voljarigen 975-1300, 2-jarigen 950- 1075 (met papieren boven notering), jaarlingen 650-875, jonge werkpaarden 975-1300, merrieveulens 575-1700, hengstveulens 425-600. hitten 500-725, Shetiandse pony's 275-550, le kw. slachtpaarden 2.40-2.65 per kg gesl. gewicht, 2e kw. en 3e kw. oudere slachtpaarden 2.15-2.30 per kg gesl. gewicht. Normale aanvoer van paarden, jon ge paarden handel rustig, prijzen ho ger. handel in jonge werkpaarden re delijk goed, prijzen vaster. Veulens kalm, echter ruim prijshoudend ver handeld. Hitten en pony's matige han del, weinig verandering in prijzen. Handel in jonge slachtpaarden, vlot, prijzen hoger. Oude slachtpaarden handel redelijk goed, prijzen vaster. Volgende paardenmarkt donderdag 2 mei LEDERMARKT De betere verkoop, welke de laat ste dagen viel waar te nemen bij de schoenwinkeliers, zal zowel voor de winkeliers als voor de schoenfabri kanten goed van pas komen. De voor raden bij de winkeliers zijn bedui dend aangegroeid en deze voorjaars maanden bleef de omzet, vooral van bepaalde artikelen, beneden die van dezelfde periode van het vorig jaar. In industrie en handel bleef het vrij kalm, Van overleer zijn de in kopen beperkt tot aanvullingen en grote partijen werden niet verkocht. Prijzen bleven onveranderd vast. Ook in zoolleer was het kalm. Voor de gchoenherstellers bleef de afna me van croupons echter op peil. Hier in ging vrij wat van de hand daar de reparateurs volop werk hebben. De schoenfabrikanten hopen door 'n goede paasverkoop van de schoen winkeliers in de toekomst wat meer orders te ontvangen, thans is het vrij kalm in deze industrie. Voor inlandse huiden bleef de vraag op peil. De looierij neemt ge regeld af aan vaste prijzen. DE voetbalwedstrijd Nederland-Ier- land (amateurs) die op 8 mei zou worden gespeeld, is uitgesteld. De ontmoeting zal woensdag 15 ummoeung zai woensdag 15 mei op het terrein van Frisia te Leeuwar den worden gehouden. (Advertentie) DOKKUM lil TEN POST Leeuwerden e en split, Asser» eraan :n oever' A/kmaar* ommen '«EEST AMI ■frnoAM M6LO Enschede. WAAKSfERGENff* Ni uwen SLUIS SCHAARS MAGEN De Nederlandse veldloopkampioen schappen, welke zondag a.s. in de bosrijke omgeving van Vught gehou den worden, zullen dit jaar het zeer drukke cross- en veldloopseizoen af sluiten. Ditmaal is het wel bijzonder moei lijk om een prognose te maken. Het is of de grote rivalen elkaar zoveel mogelijk gemeden hebben, daar ze telkens in een andere wedstrijd aan de start verschenen. Ais kanshebbers voor de titel ko men o.i. wel vijf atleten in aanmer king, hoewel er misschien- toch nog wel een outsider met de zegepalm gaat strijken. We noemen b.v. de cross-kampioen van Nederland van dit jaar H. Viset van het Arnhemse Cialfo. Deze atleet verkeert momen teel in prima vorm; hij heeft dit zon dag nog bewezen door in Nijmegen de Erica-bosloop te winnen. H. Cujé van E.M.M. uit Middelburg heeft het afgelopen weekend twee overwinnin gen behaald op twee achtereenvolgen de dagen, o.a. het kampioenschap van Zeeland. Indien F. Künen van zijn kniebles sure hersteld is, zal ook met hem terdege rekening gehouden moeten worden; dit heeft hij bewezen in de cross des Nations te Wareghem, waar hij als eerste Nederlander door MONST-EI ZOftTERMEER de finish ging. Ook zijn clubgenoot A. Jonkers heeft de laatste tijd op merkelijke successen behaald. Last but not least noemen we dan nog W. Roovers van T.H.O.R., die uit de laatste drie wedstrijden steeds als winnaar te voorschijn kwam. Nu ook de afstand niet ver boven de vijf km ligt, zal hij alles in het werk stellen om de titel te veroveren waar hij o.i. zeker toe in staat geacht mag worden. RUURLC U/TJ2*l J'jo'.s ArnAtm f QELOCRMALSEN ROTTERDAM \^)©rdrc<ht l JMEGEN 'z ALT ROMMEL >TE«Hï£tlOSCM^ tfJDen tosch HELVOIRT fERlieif IR ZOOM ARCEN VE NLO „Thor of Sprint De vereniging met de drie best geklasseerde atleten zal zich club kampioen van Nederland mogen noe men. Bij de cross-kampioenschappen werd deze titel behaald door Sprint uit Breda. Zondag zal ook T.H.O.R. uit Roosendaal acte de présence ge ven met haar beste lopers zoals W. Roovers, P. van Loon. J. Perdaems, D. Jansen, M. de Witte en niet te vergeten D. de Bruyn, die reeds vele overwinningen dit jaar geboekt heeft. Men zal echter ook geducht rekening mogen houden met de ver. Trekvo gels uit Den Haag. Het wordt zondag een strijd zoals men dit jaar nog nergens gezien heeft, nu de grote rivalen elkaar ontmoeten. irmond 6m«i Etappe 1 17 7 km 7 mti Etappe 2 208 mei Ti/1 rit 10 Etappe J 182 9 mei Etappe 4 225 10 mei Etappe S 1 90 11 m«i Etappe tf 13 8 T ijl rit 20 12m«i Etappe 7 184 13nci EtappeS 233 TOTAAL 1567 km A ftavltoill«rinf +-*Eto^«plqgtf<w I fRUNttÜM - ifS^Peer/en ^•jwrerkraDÉ VALKENBURG SCHIMUEf Konstanz 323 (-1), Rheinfelden 244 (-2). Breisach 180 (+11), Straatsburg 266 (+2), Maxau 444 (-4), Mannheim 305 (-9), Mainz 334 (-3), Bingen 232 (-3), Kaub 260 (-4). Trier 215 (-7), Koblenz 284 (-6), Keulen 288 (-13), Ruhrort 507 (-19), Lobith 1145 (-13), Nijmegen 930 (-8), Arnhem 925 (-9), Eefde IJssel 454 (-3), Deventer 343 (-2), Monsin 5560 (+40), Visé 5049 onveranderd, Borgharen 4025 (x12), Belfeld 1177 (-4), Grave beneden de iluis 503 (+5). fVAALS GEMMENICH VERVIERS' Dit is de kaart van de volledigeroute, waarlangs derland dit Jaar zal gaan. de ronde van Ne-

de Stem | 1957 | | pagina 15