Gillette Gillette Rocket Willemstadde moeite van het bekijken waard PaablaJl Peseta Ulbricht vonniste met 10 jaar de democratie naar meer drang Kan ook in Nederland benzineprijs omlaag? Een jaar radiotelescoop Dwingeloo Een nieuwe lente een nieuwe Gillette Rocket Lachwekkende aanklacht in „proces Harich" Loterij Appèl Indiening votum zaligverklaring mgr. Hamer 11 VIERDE BLAD DONDERDAG 4 APRIL 1957 11 Manifest van de opstandelingen bleef onbesproken DE VRIJHEID IS TE GEVAARLIJK.... isaeËoËa FLOOR-HEATER Dat frisse voorjaarsgevoel voor super - snel scheren Straling gemeten Andromedanevel Belangstelling in Frankrijk voor Rembrandt Spijbelende jeugd gestraft Het proces tegen professor Dr. Wolfgang Harich in Oost-Ber- sloten met een vonnis van tien jaar tuchthuis voor de voor- lijn werd door het opperste gerechtshof van Oost-Duitsland ge- naamste beklaagde. Zijn medebeklaagden Stemberger (die nau welijks een jaar geleden uit het Sovjet-concentratiekamp Wor- koeta in Siberië werd vrijgelaten) en Hertwirg werden resp. tot 4 en 2 jaren tuchthuis veroordeeld. Het proces duurde drie dagen. Het droeg alle kenmerken van een show-proces vond echter plaats achter gesloten deuren. De westelijke pers was niet toegelaten. De berichtgeving in de com munistische pers beperkte zich tot hatelijke commentaren, zonder over de inhoud van het proces te schrijven. De beklaagden werden van slaatsvijandelijke activiteit beschuldigd en daarvoor veroordeeld. was, wilde hij zijn eigen absurde be weringen niet weerleggen het pro gramma van Harich volkomen te verzwijgen, dan wel grot te vermin ken Opmerkelijk was, dat nog in de rechtzaal de getuigen Just en Zoe- ger, voormalige redacteuren van „Sonntag" het weekblad van de cul- tuurbond van de Sovjet-zone, werden gearresteerd, alsmede de radio-com mentator Wolf. Kennelijk was men er niet in geslaagd hen tijdens het vooronderzoek zo te prepareren, dat zij bereid zouden zijn geweest Harich en zijn vrienden tijdens het proces te belasten. Deze personen krijgen dus. evenals de oude communist en Spanje-strijder Janka, directeur van de uitgeverij „Aufbau-Verlag'' nog een proces. Veel wijst er op, dat nog meer processen in Oost-Berlijn tegen de partij-oppositie zullen volgen. In de AVRO-studio te Hilversum is de trekking gehouden van de na tionale loterij Appèl ten bate van de Militaire Bond van Oorlogsslachtof fers, die van de organisator, de heer A.M.Bergers uit Rotterdam, een cheque ontving van 1.100.000,-. Dit is de netto opbrengst van deze actie. De heer Bergers kreeg op zijn beurt van het bestuur van de bond het gouden kruis van verdienste. Notaris J.M.Meijer uit Amsterdam verrichtte voor de microfoon de ge bruikelijke trekking van de grootste prijzen, vijf huizen, waarvan één met allerlei geschenken. Dit huis viel ten deel aan de heer Coenraads, Apeldoornseweg 330 in Den Haag. In totaal zijn er ruim duizend prij zen. De heer Bergers deelde reeds mede, voorbereidingen te treffen voor een nieuwe grote actie, een na tionale loterij met twee en een half miljoen gulden loten ten bate van het Verbond voor Veilig Verkeer. De opbrengst hiervan zal, naar men hoopt, ruim twee miljoen gulden be dragen. De loten komen op de markt in de periode van half juni tot augus tus. De trekking zal weer voor radio (en ditmaal vermoedelijk ook voor televisie) geschieden in de tweede helft van augustus. Wat zijn de achtergronden van dit proces? Sommige westelijke bladen hebben Harich als enkeling be schouwd ent over hem hele psycho logische beschouwingen geschreven. Dit is onjuist. Ongetwijfeld is Haricn als individu interessant, maar in dit proces moet hij in de eerste plaats worden gezien als uitdrukking van een in Oost-Duitsland bestaande al gemene stroming die een nationaal- communistisch program aanhangt en aansluiting bij de ontwikkeling sinds het twintigste partijcongres en voor al bij Polen en Hongarije bepleitte. Weliswaar te laat en op een moment, dat de hervormingsbeweging in Oost- eurapo door de neo-stalinisten met alle middelen werd teruggedrongen. Harich heeft aan die nationaal-com- munistische en oppositionele stroming in Oost-Duitsland uitdrukking willen geven, die door Ulbricht, de alge mene secretaris van de S.E.D., in zijn politiek verslag op de dertigste plenaire zitting van het centrale co mité van de S.E.D. zo uitvoerig werd geschilderd en gelaakt. Een dergelijke brede stroming moest aangezien de partijleiding niet bereid was aan haar concessies te doen, in conflict met het partij-apparaat raken. Professor Bloch in Leipzig, de professoren Behrens (economie) en Viehweg (landbouwwetenschappen) zij en honderden anderen waren in beginsel dezelfde opvatting toege daan, waarvoor thans Harich en zijn vrienden zijn veroordeeld. Dit proces kan niet als een op zich zeif staande gebeurtenis worden beschouwd. Het staat in nauw ver band met de restauratieve beweging der neo-stalinisten in Hongarije, in Polen en in de Sovjet-Unie zelve, om van Albanië, Tsjechoslowakije en an dere satalieten maar te zwijgen. Pas het neerslaan van de Hongaarse de mocratische revolte en de door Mos kou zrlf op het twintigste congres in praktjjk gebrachte revisie, gaven Ul bricht de mogelijkheid door een be sluit van het politieke bureau van de S.E.D. dit proces te ensceneren. De S.E.D.-leiding heeft de laatste maanden met toenemende onrust de beweging onder de intellectuelen, maar ook de ontevredenheid der ar beiders, voornamelijk een gevolg van de economische toestand gevolgd. Tij. dens de periode der schommelingen, die het laatste kwartaal van het vo rig jaar kenmerkten, kon de partij leiding echter niet tot de beslissende slag tegen de oppositie uithalen, daar eventueel de gevolgen voor haar zelf noodlottig hadden kunnen zijn. Eerst moest een tijd verstrijken waarin het politieke bureau duidelijk kon vast stellen, dat de koers op volle vaart achteruit stond. Vandaar, dat dit proces in maart 1957 en niet al in december 1956 plaats vond. Groteske beschuldigingen Het opperste gerecht van Oost- Duitsland heeft niet gewaagd het pro gramma van de groep-Harich bekend te maken. Het heeft gepoogd het voor te stellen alsof Harich zowel een aanhanger van de opvattingen van bondskanselier Adenauer, von Bren tano en van de „agressieve Duitse inmperialisten" in het algemeen zou zijn. Voorts werd beweerd, dat hij van plan zou zijn geweest 'over de west-Berlijnse zenders R.I.A.S en Freies Berlin een opstand uit te 'roe pen. Het proces werd gekenmerkt door groteske beschuldigingen van buitengewoon laag allooi. Harich wordt verweten „partij-vijandelijke literatuur van Trotzki tot Fischer" te hebben gelezen en deze niet slecht te hebben gevonden. Voors, dat hij met Poolse en Hongaarse partijvriënden heeft gesproken. Al deze dingen wer den misdadig en belastend genoemd. Van het eigenlijke politieke program van de groep-Harich werd echter geen enkel objectief verslag gegeven, Wat was de inhoud van dit pro gramma? Wij geven enige letterlijke uittreksels, waaruit ondubbelzinnig blijkt, dat Harich een zogenaamde kapitalistische restauratie niet van plan was, wel echter een poging wil de doen het „socialisme" in de Sov jet-zone te hervormen, ongeveer in de richting van het nationaal-commu- nistische streven in Polen. Harich wilde ook de eenheidspar tij hervormen. Hij wilde, dat het marxisme-leninisme zou worden aan gevuld en uitgebreid met de inzich ten van Trotzki en vooral van Boe- charin. Het moest ook worden aange vuld vond hij, en uitgebreid met de opvattingen van Rosa Luxem burg en tendele van Karl Kautsky. „Voorts moetep wij het waardevolle uit opvattingen en inzicht van Fritz Scrnberg en andere sociaal-demo cratische theoretici in de theorie van het marxisme-leninisme overnemen Dan wilde Harich met de Joego-Sla vische opvattingen rekening houden en het nieuwe uit de gedachtenwisse- ling in Polen en China overnemen. Wat de eenheidspartij betreft, eist hij opheffing van de heerschappij van het partij-apparaat over de le den. „Het demolratislh centralisme moet volgens de beginselen van Marx, Engels en Lenin worden hersteld. De stalinisten moeten uit de partij wir- den gestoten". Het economisch programma van deze Duitse nationaal-communisten voorzag verhoging van de economi sche uitbuiting. In handel en bedrij ven zou winstdeling moeten worden ingevoerd. Arbeidersraden zouden volgens Joego-Slavisch model moe ten gevormd. In de landbouw zou aan de gedwongen collectivisatie 'n einde moeten word engemaakt, de land bouwcoöp. (collectieven) moesten worden ontbonden. Het kleine, en middenbedrijf moest worden bevor derd. De strijd tegen de kerken be ëindigd, omdat deze de partij van 't gelovige deel der bevolking scheidt. Wat de geestelijke vrijheid betreft, eiste Harich autonomie der universi teiten. Voorts ontbinding van de staatsveiligheidsdienst en beëindiging van de geheime justitie (waaraan hü nu zelf ten offer is gevallen). Het kiesstelsel zou moeten worden hervormd in Poolse geest d.w.z. dat de kiezers naar wens kandidaten van eenheidslijst zouden kunnen strepen of bevestigen. De buitenlandse poli tiek van de Sovjet-zone zou het bondgenootschap met het socialis tische kamp" in stand moeten hou den, zulks echter bij volledige on afhankelijkheid en gelijkberechti ging. Heeft Ulbricht gewonnen? Dit zijn de voornaamste eisen van de groep om Harich. Er spreekt geen verlangen uit het kapitalisme te herstellen. En dit program biedt niet de mogelijkheid Harich als ..tegen-re- volutionair" of „kapitalistisch agent" te doodverven. Vandaar dat de pre sident van het gerechtshof gedwongen (Advertentie) De benzineprijs in Zwitserland is door twee prijsverlagingen in de af gelopen weken teruggebracht van 0,58 franc per liter tot 0.54 franc (van 50,5 tot 47 cent). De KNAC heeft van de Zwitserse zustervereniging, de Automobile Club de Suisse, be richt ontvangen, dat verdere prijsda lingen te verwachten zijn, waardoor de literprijs omstreeks mei weer op hetzelfde niveau kan staan als vóór de Suez-crisis, namelijk ongeveer 43 cent. i Advertentie) DRAAI apporoot is open Brief KNAC De KNAC heeft zich per brief tot de in Nederland werkende benzinemaatschappijen gewend met de vraag of het aflopen van de Suez-crisis in Nederland even eens kan leiden tot ongedaan ma ken van een in december 1956 doorgevoerde prijsverhoging. Die prijsverhoging van de benzine, die in Zwitserland plaats vond en die nu weer wordt losgelaten, hield vol gens inlichtingen van de Automobile Club de Suisse uitsluitend verband met het feit, dat de benzineleveran ciers tengevolge van het Suezconflict tijdelijk duurder moesten werken. Spoedig na de wederopenstelling van het Suezkanaal kan zodoende de prijs tot het oude niveau worden terugge bracht. Ook in Nederland is de benzine prijs tengevolge van de Suez-cri sis verhoogd en wel met 1,6 cent per liter op 1 december j.l. Deze prijsverhoging was dus geringer dan in Zwitserland en het kan zo- Behaaglijk op kille dagen De INDOLA Floor - Healer, de RONDE venhlalor-kachel, faal de warme luchl tegen de vloer weer kaatsend opsfiigen U voorkomt daardoor die ongezonde koude trek langs de vloer. doende in Nederland langer duren eer de schade is ingelopen. Dat wil echter niet zeggen, dat er geen moment behoeft te komen waar op de verhoging ongedaan kan wor den gemaakt. Temeer, aldus de brief van de KNAC, waar zich mogelijk ook reeds kostprijsverlagende ten densen voordoen, dank zij het feit, dat Nederland een steeds groter percen tage van de benodigde benzine zelf raffineert, terwijl daarnaast de olie winning uit eigen bodem van jaar tot jaar in omvang toeneemt. Wellicht mag ook een daling van de vrachtprijzen en van de premies voor de risicoverzekeringen op niet al te lange tijd tegemoet worden gezien, zo meent de KNAC in de brief aan de benzinemaatschappijen. 89.50 idaaltt bijverwarming Op de viering van het honderd-jarig bestaan van de Missiecongregatie van Scheut, deze zomer te Scheut bij Brussel, zal mgr. Morel, de derde opvolger van wijlen de bisschop martelaar mgr. Ferdinand Hamer, de op wrede wijze tijdens de ..bok ser-opstanden" in China ter dood ge brachte missionaris, een votum in dienen om in Rome invloed uit te oefenen voor het beginnen van een proces tot zaligverklaring van mgr. Hamer. Mgr. Hamer was een der eerste missionarissen van de congregatie van missionarissen, die honderden geloofsbrengers naar China had uit gezonden. Een standbeeld te zijner nagedach tenis is geplaatst op het Keizer Karei- plein te Nijmegen, waar hij geboren is. De paters van Scheut hebben in Nijmegen 'n priesteropleidingsschool gevestigd: het mgr. Hamer-college. DRAAI U benl klaar om U perfect en snel te scheren krijgt U als U zich scheert met een nieuwe Gülfi'tte. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een een prachtig precisie apparaat, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. Op 17 april is het een jaar geleden, dat H.M. de Koningin de radiotelescoop te Dwingeloo officieel in werking stelde. Prof. dr. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de astronomie aan de rijksuni versiteit te Leiden, vertelde over de gedane observaties dat het jaar 1956 voor een groot deel gewijd is geweest aan de perfectio nering, het inlopen en het afregelen van de apparatuur. Desondanks zijn er de afgelopen maanden zeer belangrijke waarne mingen gedaan. Bedoelde observaties zijn le verdelen in drie groepen, na melijk: 1. Continuum metingen bij 22 cen timeter golflengte en bij 75 cm golf lengte; 2. Waterstoflijnmetingen bij 21 cen timeter golflengte; 3. Zonnewaarnemingen bij 75 cen timeter golflengte. Radio- en waterstofst rati n g Nadat de radiotelescoop in juli 1956 met een ontvanger van 22 centimeter golflengte was uitgerust, zo vervolg de de hoogleraar, heeft jnen een nauwkeurig onderzoek ingesteld hoe het met de intensiteit van de radio straling aan de gehele hemel was ge steld. In het bijzonder werd daarbij aandacht geschonken aan het Melk wegstelsel, waar vele gasnevels voor komen, die extra sterk stralen. Als de zon aan de hemel staat, de eerste bloemen ontluiken, de vogels hun lentelied zingen, trekt iedereen er graag op uit om te genieten van de natuur en de stil te. Bredanaars zullen hun toe vlucht zoeken in het Mastbos en door de eeuwigheidslaantjes dwa- len. Die van Roosendaal kunnen terecht op Visdonk en uren zwer ven zonder gestoord te worden. De Langstraters hebben hun dui nen, de Biesbosch en een natuur reservaat. Ook de Bergenaren zijn bevoorrechte mensen, want zij hebben hun grote stadspark, zij kunnen langs de Schelde wan delen of zij zijn de gasten van de Wouwsche Plantage. Misschien wilt U eens een dagje uit de stadsagglomeratie, terwijl U toch wilt genieten. Waarom dan niet eens naar Willemstad U kunt er een volle dag genieten, want het is een alleraardigst stadje. Gaat U (in gedachten) eens mee naar de boorden van het Hollandsch Diep Dan moet U het ook maar voor aardig nemen, dat de reis naar Willemstad niet zo'n interessante aangelegenheid is. Uw bus hob belt over smalle wegen. U bent blij eindelijk in Willemstad te zijn. U geeft toe, dat de reis niet zo gezellig was, maar U bent nu op het pleintje voor het stadhuis. U wilt nu nader kennis maken met het alleraardigst stadje. Uw eerste (goede) kennisma- ?in£ .f^t bet stadje betreft na tuurlijk het stadhuis. Het staat er zo vriendelijk aan de rand van het haventje, waarin slechts en kele bootjes liggen. U hebt spoe dig begrepen, dat het stadhuis honderden jaren geleden werd ge- bouwd en dat is ook zo, want op het einde van de vijftiende eeuw gaf niemand minder dan prins Maurits toestemming „eerst- daeghs te doen maecken een stad- huys". Hij had er zelfs geld voor over, maar hij eiste ook, dat er onder de toren een gevangenis zou komen, waarin lieden konden worden opgeborgen, die het met de prins niet zo best konden vin den. Maurits had vele eisen, want de kelder van het stadhuis moest ingericht worden als vleeshal en de zolders moesten zo worden gebouwd, dat er in de oorlog een fikse hoeveelheid munitie gebor gen kon worden. Voor een paar duizend gulden werd dit stadhuis gerealiseerd. Er is zeer veel ge restaureerd, aanvankelijk foutief, de laatste jaren echter in de stijl van het oude gebouw. U werpt een blik op het toren tje, op de markante zwart-witte luiken en U zegt zeer zeker, dat dit stadhuis U kan bekoren, maar dat U het bepaald jammer vindt, dat er naast dit stadhuis een he renhuis is gebouwd (1906 dat niet alleen hoger is, maar ook een ko lossalere indruk maakt. En U be treurt het eeuwig, dat er eens Stadhuis: munitie op zolder. toestemming is verleend voor de bouw van dit huis. U hebt het exterieur van het stadhuis goed in U opgenomen en U gaat enkele meters naar links om in de Voorstraat te kijken: een brede straat met talrijke ou de gevels en met op het einde de bekende koepelkerk, waarvan U weet, dat deze enkele jaren ge leden in het middelpunt van de belangstelling stond, doordat de kerk afbrandde, maar gelukkig spoedig in haar oude vorm werd herbouwd. Ook de geschiedenis van deze kerk gaat terug tot in de dagen van prins Maurits. Hij keurde, nadat er aanvankelijk in het stadhuis godsdienstoefeningen waren gehouden, de bouwplannen goed en hij subsidieerde het werk. Wie de kerk precies heeft ont worpen is niet bekend, maar dat de architect een zeer bekwaam man is geweest, is boven alle twijfel verheven. Hij heeft in de ze bouw een „lijnenspel" verwe zenlijkt, dat de grote bewonde ring van iedereen afdwingt. U hebt er genoeg van om ge bouwen te bekijken. U bent nog even in de Nederlands Hervorm de kerk geweest en U hebt de ou de grafzerken gezien. Misschien gaat U nog even langs het Prin senhof, eenmaal door prins Mau rits bewoond en als U gelegenheid hebt is het ook de moeite waard een bezoek te brengen aan de katholieke kerk, die tussen de huizen verscholen ligt, maar die de laatste jaren' een gedaante wisseling heeft ondergaan. U overweegt, dat U in een uitzon derlijke hoek van Brabant rond zwerft. Willemstad is de parochie met het kleinste zielenaantal van het bisdom Breda. Intussen hebt U de Oranjemolen reeds gezien en zo niet, gaat U dan eens een wandeling maken op de wallen, die het stadje in de vorm van een hoefijzer omkransen. Als U bent teruggekeerd op het pleintje voor het stadhuis en U gaat van het haventje vandaan, dan komt U op de wallen van Willemstad en het is geen gekke gedachte eens even te gaan zit ten, want U hebt een mooi pano rama voor U. Aan Uw voeten ligt niet alleen het stadje, maar ook het glinsterende Hollandsch Diep. U hebt pech, als U geen schepen ziet. Vermoedelijk treft U er wel en zijn het dan geen zilveren kas telen, die over het witte schuim drijven Achter de schepen vlie gen de meeuwen, witte vlokken, soms wiegend op het water. Er zijn ook bijna altijd vaar tuigjes van dagvissers: zwarte stippen in de onafzienbare vlakte. Of er zijn ranke vaartuigje-s van zeilers op weg naar de kleine ha ven. Vanaf de wallen ziet U ook het monument van de Belgische krijgsgevangenen, die in 1940 met de „Rhenus" naar Duitsland wer den vervoerd. Het schip liep bij Willemstad op een mijn. Honderd vierendertig militairen verloren het leven. Elk jaar komen er hon derden, zelfs duizenden Belgen naar dit monument om de geval lenen te groeten. Zij kwamen op het Hollandsch Diep om. Elk jaar wordt er een krans geworpen op de plaats waar de „Rhenus" uit elkaar spatte. Een boei geeft die plaats nauwkeurig aan. De sporen van een andere ramp, die Willemstad trof, zijn vanaf de wallen niet meer te zien. Maar aan de voet van „deze dijk" boorde zich nog niet zo heel lang geleden een windhoos door de huizen, die werden weggebla zen. U hebt even uitgerust en U zult verder willen wandelen. U loopt de wallen af en het duurt niet zo heel lang of U bent bij de zwa- nengracht. U doet er goed aan weer een ogenblik te gaan z'tten om te kijken naar de zwanen. Af en toe duiken zij met hun lange nekken het water in en verge noegd schudden zij daarna met hun halzen. U hebt Willemstad gezien en U wilt weer naar huis. Maar IT zult dat toch zeker niet doen vroor ten blik te hebben gewoipen op de felrode tonnen, die op .le wal lig gen en op de seneepswerkplaats, aan de rand van het haventje. U hebt Willemstad gezjen en U verbaast er U over, dat de uren zo snel voorbij zijn gegaan. Wat U hier in enkele minuten leest, gaat in werkelijkheid uren van U vergen. En misschien zegt U (als U weer over de smalle wegen verder Brabant bent binnengere den) niemand minder dan Con- stantijn Huygens na, die eenmaal Willemstad bezong in een punt dicht, waarin hij schreef: Nu, vreemdeling, seght ghij, Wat toch de reden zij, Waerom ick min bedij, lek steil uw oordeel vrij, Slaet acht op Land en Locht [g^denckt aan Stroom en Tij, Waerom is Amsterdam niet Wil- [hemstadt en ick niet zij Het „trouwlaantje" is een van de (vele) bezienswaardigheden van het kleine Willemstad. Het laantje ligt in de belangrijkste straat van het stadje en leidt naar de Nederlands Hervormde kerk. Bij de waarneming van de water- stoflijn bij 21 centimeter golfleng te is de meest opzienbarende meting die van de Andromeda nevel geweest. Tot nu toe was het niemand gelukt de waterstofstra ling van dit stelsel te meten. De Andromedanevel is een huur stelsel van de Melkweg, maar waar schijnlijk groter en driemaal zo zwaar. Met de radiotelescoop te Dwingeloo bleek het niet alleen mo gelijk de straling van de Andromeda nevel aan te tonen, maar ook de ver deling over de nevel en over de fre quenties te bepalen. Gebleken is dat de dichtheid van de zelfde grootte orde is als in het Melkwegstelsel. Evenals de Melkweg roteert de An dromedanevel om zijn as. Verdere onderzoekingen Op een desbetreffende vraag zeide prof. Van de Hulst, dat men in Dwin geloo nog een heel programma van waarnemingen heeft opgesteld, dat echter pas in de loop van jaren kan worden afgewerkt. Zo heeft de waar neming van de Andromedanevel meer dan 320 uren gekost, een tijdsduur, welke langer is dan die waarin men hier te lande jaarlijks vanwege de klimatologische omstandigheden met een gewone telescoop kan wer ken. In Bonn is een soortgelijke radio telescoop als te Dwingeloo gebouwd, maar deze is nog niet in gebruik genomen. Het in bedrijf nemen van deze radiosterrenwacht zal waar schijnlijk een nauwe samenwerking tussen Bonn en Dwingeloo ten gevol ge hebben. De radiotelescoop te Man chester, die een middellijn van 75 meter krijgt en daarmee de grootste ter wereld zal zijn, nadert haar vol tooiing. Van 11 tot 30 maart is in het ..In» stitut Neerlandais" te Parijs een ten. toonstelling gehouden van 300 etsen en een groot aantal tekeningen van Rembrandt, zijn meesters en leerlin» gen. Het Parijse publiek heeft voor deze nabloei van het Rembrandtjaar een grote belangstelling getoond. Het aan.» tal jongeren onder de bezoekers wagj' ook verrassend groot. Blijken een enquête, die onlangs door het Franse blad ,,Arts" onder da, Parijse studenten is gehouden, staat Rembrandt bovenaan in hun waarde ring van schilders uit vroegere eeu wen. Van de schilders uit de moder ne tijd nam Van Gogh de eersta plaats in. De leerlingen van enige middel bare scholen te Almelo, die hadden deelgenomen aan schoolverzuim en relletjes teneinde de le april te „vie ren", komen er niet zonder straf af. Van het Erasmuslyceum spijbelde on. geveer 40 procent, van het christe» lijk lyceum zelfs bijna 80 procent. Van de r.k. HBS kwamen 50 leer lingen niet op school. Niet alleen moet het verzuim worden goedge maakt op vrije middagen en zullen schoolavonden bij wijze van straf niet doorgaan, maar ook is in bepaalde gevallen toestemming ingetrokken tot het houden van buitenschoolse activi teiten, zoals tafeltennis, toneelvoor stellingen e.d. Een viertal leerlingen van de openbare u.l.o. is voorgoed toegang tot de school ontzegd. Een aantal andere scholieren werd voor 14 dagen geschorst. Bij de opstootjes kwam een 12-jarige scholier onde* een auto terecht, toen een groep mid< den op de rijbaan liep. De jongeg werd aan het JUükqrbeca ge\voud. a. w. Vw

de Stem | 1957 | | pagina 7