Ook Oosterschelde is in het geding Schoon ma alc Vogelbeschermers van W.- Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen Expositie van Overijsselse Kunst te Middelburg Zeeuwse amateurs gaven avond voor poliofonds Achtergrond van hetgeen België voor ogen staat Visserij-school heeft bestuur Jaarmarkt te Koewacht DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 APRIL 195. Benoemingen bij polderbesturen Faillissement Spectaculaire opening van Sluise S.P. I Meisje te Esschen verdronken daar komt FLIT aan te pas! Granaten gevonden te IJzendijke L. Dhooghe kampioen Walcheren Neerstortend dak doodde 27-jarige Tilburgenaar MIDDELBURG Jubilea en afscheid bij gemeente Zuid-Beveland Den Doolaart sprak over Montenegro ZEEUWSCH- VLAANDEREN GOES Evenementen in 1957 TERNEUZEN Toneel voor Spaarfonds HULST Werk aan de vesten Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag ME1 In de motivering van minister Spaak voor zijn afwachtende houding ten aanzien van de invloed der Deltawerken op de Ant werpse Rijnvaartweg en voor het daarmee samenhangende uit stel van België's beslissing over het Moerdijkkanaal, wordt zoals wij reeds eerder schreven - geschermd met een eventueel be roep op het basisverdrag betreffende de scheepvaartverbindin gen tussen deze beide landen. Aan dit basisverdrag" zou minis ter Spaak een recht willen ontlenen om het Moerdijkkanaal onmiddel lijk op te eisen, wanneer de vaart door de bestaande Rijnvaartweg via de Tussenwateren tengevolge van de Deltawerken verhinderd mocht wor den. Wij wezen er op, dat dit geval zich zelfs bij de afdamming van het Volkerak wel niet zal voordoen, om dat onze Waterstaat vertrouwt de no dige sluizen zonder stremming van de scheepvaart te kunnen aanbren gen, maar de armslag, welker mi nister Spaak met een eventueel be roep op genoemd basisverdrag neemt kan nog een andere betekenis heb ben. Rede uit 1955 In dit verband is het niet van belang ontbloot te herinneren aan een causerie, welke de bekende Belgi sche waterstaatkundige ir. M. L. Bonnet in 1955 voor de Antwerpse Rotary Club gehouden heeft over de Belgische belangen bij het Deltaplan. Ir. Bonnet bracht toen ook het ver drag van 1839 ter sprake, waarbij Nederland de verplichting op zich nam de Schelde en haar mondin gen bevaarbaar te houden. Hij leg de hierbij de nadruk op de mon dingen" in het meervoud, zodat hier niet alleen te denken is aan de Wes- terschelde, maar evenzeer aan de Oosterschelde. De Belgische waterstaatkundige wilde hiermee betogen, dat een af sluiting van de Oosterschelde door België kan worden aangemerkt als een daad, die in strijd is met het verdrag, zoals ook de afdamming van het Kreekrak in strijd was met dat verdrag, waarmee Belgie zich dan ook nooit akkoord heeft ver klaard. Ged. Staten deden de volgende be noemingen: Dijkgraaf van de Overslagpolder A. de Clerck te Overslag', dijkgraaf van de Dekkerspolder, W. Diele- man te Axel; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Dekkerspolder R. Pollet te Sas van Gent; dijkgraaf van de polder Oud-Eglantier K.Steen- dijk te Axel; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Oud-Eglan tier J. van Hoeve Lzn. te Axel; dijk graaf van de Koudepolder J. de Dreu te Hoek; gezworene van de polder Stoppeldijk A. Mangnus te Vogelwaar de; dijkgraaf van de polder v. Lyn- den J. Scheele te Vogelwaarde; dijk graaf van de polder Zaamslag K. de Koeijer te Zaamslag; dijkgraaf van de calamiteuze polder Kleine-Huis- sens M. Dieleman te Zaamslag. ge zworene van de calamiteuze polder Kleine-Huissens F. de Koeijer te Zaamslag; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Buthpolder W.Kos- ter Jzn te Axel; gezworene van het waterschap Lamswaarde C. Buijsse te Hontenisse; dijkgraaf van het wa terschap Lamswaarde C. Buijsse te Hontenisse; dijkgraaf van de polder Kleine-Stelle A. Kind te Philippine; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Kleine-Stelle R. Barbé te Philippine. Uitgesproken is het faillissement van C.N. Botting, aannemer. Zierik- zee, d' Aillystraat 32, R.C. Mr. J.A. Abbing. Cur. Mr. K.A. Keuning, Zie- rikzee. Intussen heeft België zich hierbij na de openstelling van 't kanaal Han Hansweert-Wemeldinge toch prak tisch neergelegd - de nieuwe verbin ding was trouwens op zichzelf voor de scheepvaart een enorme verbete ring - het 't zou wel vreemd zijn om nu nog, nadat de Oosterschelde als Scheldemonding al zo lang niet meer bevaarbaar is, over haar verloren krarakter als zodanig te gaan twis ten. Ir. Bonnet zag echter in de bepa ling omtrent de Scheldemondingen in het meervoud) van het verdrag van 1839 een Belgisch vetorecht veran kerd ten aanzien van veranderingen in de Oosterschelde in het algemeen; daarom zocht hij daarin houvast voor 'n Belgisch veto tegen de afsluiting van de Oosterschelde. Die afsluiting moest België z.i. voorkomen, wel niet om de bevaarbaarheid van de Oos terschelde als 2e Scheldemonding te waarborgen, wat lang verleden tijd is, maar om te verhinderen, dat van die afsluiting een nadelige in vloed zou uitgaan op de bevaarbaar beid van de Westerschelde, met na me van het Oostgat langs de kust van Walcheren. Vervolgens herinnerde de Belgische waterstaatkundige aan de Neder landse verplichting om steeds te zor gen voor een goede en veilige vaar weg voor de Antwerpse Rijnvaart en voor even goede vervangende vaarwegen, indien de bestaande door natuurevenementen of kunstwerken onbruikbaar mocht worden. Hij stelde de eis, dat er geen nieuwe obstakels in de vaarweg tussen Antwerpen en de Rijn zouden komen en zag in het Deltaplan met de voorgenomen aan leg van een Volkerakdam aanleiding om weer op het Moerdijkkanaal aan te dringen. De claim De beschouwingen en opvattingen van ir. Bonnet verdienen thans op nieuw de aandacht, omdat zij de ach tergrond kunnen onthullen van het geen België beoogt, wanneer minis ter Spaak een claim op het Moer dijkkanaal handhaven wil en betoogt, dat er geen verandering kwam in zijn waterwegenpolitiek. Deze claim kan eventueel nog een rol spelen en in reserve worden gehouden met het oog op de Oosterschelde, waarvoor men de afsluiting in Antwerpen een riskant bedrijf vindt. Er is al meer gezegd, dat het Bel gië met het Moerdijkkanaal vooral ging om een recht op kanaalaanleg door Brabants grondgebied, nog méér dan om het kanaal zelf. Met dit recht wil België dan manipule ren, naar gelang zulks het voorde ligst uitkomt. Voor Brabant is het echter een on duldbare zaak om op deze manier eindeloos aan het lijntje te worden gehouden. Het is maar goed, dat minister Luns uit de Belgische hou ding ten opzichte van de beslissing over het Moerdijkkanaal de conse quentie trok, dat Brabant dan maar onafhankelijk van het Moerdijkka naal zijn gang moet gaan. Bij de opening van de tentoonstel ling S.P. I te Sluis, die zoals we reeds berichtten, door de Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp zal worden verricht, zullen talrijke hoge autoriteiten aanwezig zijn. Zo zullen de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en de Gouverneur van west- Vlaanderen en andere Belgische gas ten de plechtigheid bijwonen. De Staatssecretaris zal zaterdag 27 april, alvorens de opening van de tentoonstelling te verrichten, op het stadhuis van Sluis een officiële pers conferentie geven n.a.v. zijn werkbe zoek aan Zeeland. De expositie omvat thans 3000 m2, die geheel is volgeboekt en aangezien de aanvragen nog steeds blijven bin nenkomen, overweegt men om alsnog een vierde paviljoen op te richten. Be halve middenstand en handel zijn op de S. P. I industrie, landbouw, zuivel en horeca vertegenwoordigd. Onder de vele spectaculaire attracties die aan de openingsplechtigheid gepaard gaan („dropping" van Jantje van Sluis uit een vliegtuig, een zoekwed- strijd eniz.) zijn ook een boeiende kostuumshow van de Haagse Kunst academie en bovendien een volledig Surinaams orkest met Surinaamse dansen. Het vierjarig dochtertje van de fa milie Smits-Veraerts van de Kalmt- houtsehoek te Esschen, geraakte bij het spelen in een waterput. Toen het enkele ogenblikken na dien werd opgehaald, waren de le vensgeesten al geweken. De west-Zeeuwsch-Vlaamse Vogel-' rmngsgedachte 'steeds 'meer veïcf ïie- beschermingswacht vergaderde in ca fé L. Jaumotte te IJzendijke. Het leden, en donateursaantal bleek in negen maanden van 12 tot 63 te zijn gestegen. De voorzitter, de heer C. M. v. d. Broecke te Aardenburg, opende de vergadering en sprak er zijn vreugde over uit, dat een zo groot aantal le den aanwezig was. Besloten werd aan de heer B. J. J. R. Walrecht een gelukwens te zenden voor de toekenning van de Heimans- Thijsseprijs. Uit de ingekomen stukken bleek dat van de veertien gemeenten welke west-Zfceuwsch-Vlaanderen telt de navolgende gemeenten een subsidie hadden toegekend: Aardenburg Bres- kens, Cadsand, Hoofdplaat, Biervliet, Sluis, Waterlandkerkje, Retranche- ment. Alleen van de gemeente Zuid- zande was nog geen bericht binnen gekomen. De overige gemeenten had den afwijzend op het verzoek be schikt. Aan allen, die hadden medegewerkt om deze subsdie mogelijk te maken, werd een hartelijk woord van dank gebracht. Uit alles blijkt dat de vogelbescher. Een openbaring kunnen wij de ten toonstelling van hedendaagse Overijs selse kunst, die in het kunstmuseum te Middelburg wordt gehouden niet geheel noemen en het streekeigene is al heel mager vertegenwoordigd. Het moderne werk dat naar voren wordt gebracht is merendeels erg goedkoop; het mist bezieling en soms ook vakmanschap. De oudere arties ten, waarvan er nogal zijn, komen over het algemeen niet het slechts voor de dag, hoewel grootse doeken van hen schaars aanwezig zijn. Het beste schilderij vonden wij ,,Het wondere licht" van de 70-jarige Hendrik Broer, inderdaad vol won derlijk licht, met een ongewoon kleu rengamma en prachtig van diepte. Toch is juist dit paneeltje spotgoed koop. De „twee kruiken" van dezelf de kunstenaar zijn eveneens meester lijk van kleur en vormgeving. De auto-didacte, Stien Eelsingh uit Staphorst lijkt ons een der sterksten in dit gezelschap van ongelijksoorti ge talenten. Zij heeft een eigen stijl en een eigen palet en haar onder werpen. hoe eenvoudig ook, hebben haar gegrepen en geïnspireerd. Een juweel is de forse en toch zo gevoe lige grote tekening „Verdriet". Van Bernink uit Glanerbrug valt een tem pera op in blauwen en groenen. Het is een modern 'andschap, maar zeker niet goedkoop, waarvan andere modernen nog iets kunnen Ieren. De 66-jarige Balsink uit Deventer is met drie doekjes vertegenwoor digd, geschilderd in de klassieke trant en toch bijzonder aansprekend. De „Welle" te Deventer en het land schap te Mcntroe doen fris, eerlijk en bekoorlijk aan. Jan Broeze uit Goor, ook een van de ouderen, is aanwezig met een paar vernuftige, mozaiekachtige landschap pen, die echter van te nabij moeten worden bekeken om te zien wat er allemaal inzit. Zijn „sneeuwland schap" kan ons meer bekoren. De jonge schilderes Willy Zand vliet uit Deventer maakte er zich in haar geschilderde portretten al te gemakkelijk van af; een getekend vrouwenportret is veel beter. Wat Schurink en Zwiers ophingen kon ons matig bekoren. Dit is niet het geval met het lithografisch werk van Jo Pessink, dat de toets der kritiek kan doorstaan. Tenslotte noemen wij nog het beeld houwwerk van het echtpaar vT Eijl- Eitink. Mevr. v. Eijl exposeert met drie traditionele, zuiver geboetseer de koppen en Jan van Eyl met een „Moeder en kind" in hout, dat een eigen visie laat zien en modern is in de beste zin van het woord. OVERHEID EN KUNST Met een enkel woord meldden we reeds dat mr. dr. Mes, de voorzitter van de culturele adviescommissie der stichting Zeeland, deze expositie opende. Daarbij wees hij op het nut der culturele uitwisseling, welke op dit ogenblik gaande is tussen Over ijssel en Zeeland. Met voldoening memoreerde hij hoe de provincie zich de laatste jaren is gaan bewegen op het culturele gebied en kunstuitingen subsidieert zonder de kunstenaar aan banden te leggen. Dergelijke uitga ven zijn even broodnodig als voor an dere zaken. Verschillende wegen gaf spr. aan. waarlangs het mogelijk is de kunst nader tot het volk te bren gen. Een der middelen is ook het arrangeren van tentoonstellingen als deze, waarbij men zich niet moet be palen tot de steden alleen. Spr. wees er in dit verband op wat de biblio thecaris der provinciale bibliotheek met zijn exposities doet van voor handen materiaal en wenste tenslotte de tentoonstelling, die tot 14 april is geopend, een druk bezoek toé. Tevoren was het woord gevoerd door de heer H. Pieters namens het kunstmuseum en door mevr. v. An- del namens de Overijsselse kunste naars. gint te winnen, Tevens bleek uit de ingekomen stukken, dat ook reeds landelijk be langstelling voor de Wacht bestaat. Uitvoerig werd gesproken over de verdere acties in alle gemeenten. Een werkschema werd opgesteld. Aan de hand van de verkregen subsidies werd een begroting opgemaakt in dezelfde lijn als aan de gemeente was aan geboden. Besloten werd in elk geval eerst in die gemeenten propaganda-avon- den te organiseren, welke een sub sidie hadden toegezegd. Op deze vergad.| ing werd het de finitieve bestuur gekozen. Het is nu als volgt samengesteld: voorzitter C. M. van den Broecke, Aardenburg; secretaris: H. Enkelaar, Helsinki- straat 2, Oostburg; F. A. Coppens, Kade 7 te Sluis penningmeester, com missarissen: G. v. d. Driest te Oost burg en J. Dieleman te Biervliet. Na de pauze werden enige vogel filmpjes over de boerenzwaluw en de kievit vertoond Getracht zal worden de telling van de broedgevallen van de zwaluwen dit jaar niet alleen in de gemeente Cadsand te houden maar over het ge hele gewest. Medewerking hiertoe zal gevraagd worden aan het gehele on derwijzend personeel en niet in het minst aan de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd. Op deze wijze zal o.a. mede getracht worden de jeugd vogelmin- nend te maken. Een aanvang werd gemaakt tot het verzamelen van volksnamen van de in west-Zeeuwsch-Vlaanderen voorko mende vogels. (Advertentie) Het voorjaar lacht U alweer toe. De schoonmaak misschien niet, maar „wat moet, dat moet": het huis vraagt om een extra grote beurt en de winterkleren kunnen gelukkig weer opgeborgen worden. Daar komt onherroepelijk Flit aan te pasFlit voor Uw meubelen, gordijnen, bed- degoed, tapijten en waar de motten zich nog meer aan te goed zouden kunnen gaan doen. Flit ook voor de winterkleren, die U na de zomer weer onbeschadigd te voorschijn moet kunnen halen! Geen motten! Dat betekent: Flit! Verkrijgbaar in: bussen flessen e aerosolverpakkingéén druk ep de knopt De Zeeuwse visserij-school, die te Vlissingen zal worden gesticht, heeft haar bestuur gekregen. Voorzitter werd burgemeester Eekhout van Breskens en secr. penningmeester wethouder Poppe te Vlissingen. An dere leden zijn de heren W. v.d. Hei de, burgemeester van Arnemuiden; weth. J. Post, Vlissingen; M. v. Poel je (namens Ged. Staten) en L. v. Oorschot, Vlissingen; C. Koster Bres kens; J. Siereveld. Arnemuiden en drs. R. Cambier, Goes, namens Ze- vibel. Dit jaar zal men nog niet kunnen starten; dat wordt pas sept. 1958. B. en W. van Vlissingen denken er aan om de school, waarvoor 20 leerlingen worden verwacht, in het oude Bur gerweeshuis onder te brengen. In opdracht van het Waterschap het Vrije van Sluis is men reeds ge ruime tijd bezig de Ling, die over een grote afstand langs de provin ciale weg naar Philippine loopt, uit te baggeren. Dit werk geschiedt met twee grote draglines. Nu men onge veer gevorderd is tot aan de Ponte Avancé werden daar achergebleven souvenirs van de Duitsers in de vorm van enkele honderden granaten en een landmijn naar boven gehaald. Sommige bewoners van de Ponte Avancé herinnerden zich goed. dat in de laatste dagen van de oorlog de Duitsers verschillend oorlogstuig in de linie deponeerden. De mijnoprui- mingsdienst is terstond op de hoog te gesteld, die een onderzoek zal in stellen. :Naar men vermoedt zal nog wel meer: «fiateriaal tegelijk met de modder na^' boven gehaald worden. Onder een sttralende zon had giste ren in Koewacht de jaarmarkt plaats, die een buitengewone drukte veroor zaakte. Vooral rondom de Vlasmarkt was grote belangstelling. Ook de aan voer van het vee was zeer bevredi gend. Terwijl de fanfare speelde wer den om drie uur de prijzen uitgereikt, waarbij veel vooraanstaande perso nen uit het gehele land aanwezig wa ren. Als kampioen bij de ere-afdeling werd de heer L. Dhooghe uit St.-Jan steen aangewezen. Eerste prijs in de gewone klasse; was voor de heer I. Calle uit St. Jansteen. Op een en ander komen we nog nader terug. Omstreeks half twee gistermiddag is van een'in aanbouw zijnde fabrieks hal van Smarips' brood- en beschuit fabrieken te Tilburg een gedeelte van het betonnen dak ingestort. De 27- jarige timmerman F. Janssens, wo nende te Tilburg, werd onder het om laag stortende beton bedolven en kwam om het leven. De getroffene, ^3ie een vrouw en een kind achterlaat, werd door snel ter plaatse zijnde gees telijken bediend. Experts stellen een nader onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk in. Met als inzet de bestrijding van de kinderverlamming hebben de Zeeuwse amateurs onder auspiciën van de stichting ,,d'Oprechte ama teur" in de grote Schuttershof zaal te Middelburg een avond verzorgd, waarop voortreffelijke prestaties te beluisteren waren. Voortreffelijk was bijvoorbeeld de koorzang door zes dames en vier heren onder leiding van de heer B.Leijnse. Het koor trok direct de aandacht door de avond te openen met een drietal geestelijke liederen, die een bezielde en sonore verklan king kregen. Later op de avond liet het koor zich nogmaals horen. o.a. in ..Het zandmannetje" en ,.Het kwe zelken". Tonny van Verre Een geheel ander karakter droeg het optreden van de evenals het koor uit Middelburg afkomstige Tonny van Verre. Maar hij had dit met het koor gemeen, dat hij door zijn optreden eveneens tot de „prominenten" van deze avond behoorde! Hij had de liedjes, die hij bracht voortreffelijk geaccompagneerd door de heren Joop Saluta. gitaar en Jo den Hollander, piano zelf geschreven en gecomponeerd. In het parodistisch getinte „O vrienden, ik ben m'n blous (blues) kwijt" bena derde, zoniet bereikte hij de klein kunst. Bijzonder charmant was het optre den van een negenjarig meiske. Toe- tie Heerbout, dat met een aangebo ren elegance de vele toeschouwers een menuet voortoverde. Mondorgel Dat er uit het land achter de At lantische Oceaan naast de bizarre rock 'n roll-klanken ook nog wel goe de muziek naar de oude wereld over waait bewees Jan W. Verweij uit Mid delburg. die op zijn chromatisch mondorgel „Begin the Beguin" van de bekende (en goede) Amerikaanse componist Cole Porter bracht. Ver weij gaf hiervan, begeleid door de ..secondanten" van Tonny van Verre een interpretatie, die van grote mu zikaliteit en technisch kunnen getuig de. Met het kcor van de heer Leijnse en Tonny van Verre behoort hij tot de pretendenten voor de uitzendin gen! Aardig was ook het optreden van de volksgroep „Kaspargo" uit Goes. Vermelding verdient verder de heer Simon Berrevoets, die geestig decla meerde. Deze avond werd geopend door de heer H.Mennes, secretaris van de afdeling Zeeland vari de stichting. Hij verwelkomde o.m. de heren mr. H.Smedes, landelijk yoorzitter van de stichting, J.Pirang, voorzitter van het Prinses-Beatrix-poliofonds, de burge meester van Middelburg, mr.dr. N. Bolkestein en de gemeentesecretaris, de heer J.Ph. Koene. Beide eerstge noemde heren voerden nog het woord, waarbij zij de mooie taak schilder den, die deze amateurs op zich heb ben genomen. GEMEENTE MIDDELBURG. BEKENDMAKING. In zijn vergadering van 1 april 1957 besloot de raad dezer gemeente, met toepassing van artikel 50 van de Kleuteronderwijswet 1. aan het bestuur van de Vereni ging Chr. Bewaar- en Voorbereiding- scholen 3 lokalen van de v.m. jon- gens-ulo-school aan de Nederstraat tijdelijk in bruikleen te verstrekken ten behoeve van de door haar in stand gehouden kleuterschool, welke thans gehuisvest is in een pand in de Singelstraat; 2. aan het Bestuur van de r.-k. Kleu terschool aan de Burggang medewer king te verlenen tot het inrichten van een speellokaal tot leslokaal in ver band met de sterke toename van het aantal leerlingen. Middelburg. 2 april 1957. N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. 59-0 GEMEENTE MIDDELBURG. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeen te in zijn vergadering van 1 april 1957 heeft besloten medewerking te verlenen, als bedoeld in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, aan: 1. het bestuur van de Ned. Herv. school aan de Zuidsingel ter aan schaffing van leer- en hulpmiddelen in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen in klasse 4 en met het intensiever lesgeven inzake het verkeersonderwijs 2. het Bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs ter aanschaffing van leermiddelen in ver band met de wijziging van Het leer plan voor de handelsvakken. Middelburg, 2 aprit 1957. Burgemeester en Wethouders voor noemd, N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. 60-0 Tijdens een geanimeerde bijeen komst in een versierde stadsschuur zijn de jubilarissen A. Mondeel (plantsoenendienst gemeente) en M. Peene (reinigingsdienst) gehuldigd. Beide heren waren veertig jaar in dienst van de gemeente Middelburg. Tevens werd afscheid genomen van de heer G. Davidse. die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, na een diensttijd van 36 jaren. Hoofdschotel" van deze bijeenkomst was de jubileumviering van de heer Mondeel; de beide andere heren wa ren reeds eerder in intieme kring ge huldigd. Als knaap van amper 13 jaren kwam hij bij de gemeente Hij zag er de plantsoenen groeien, hij zag ze verwoesten.... Maar het laatste deel van zijn diensttijd heeft hij weer actief deelgenomen aan de ..wederopbouw! De heer A.J.W. Matthijssen. de di recteur v. gemeentewerken, die gro te bewondering zei te hebben voor de kunststukjes, die de heer Mon deel in de bomen uithaalt, was de eerste, die hem feliciteerde - voor de dames ontbraken er de bloemen niet. Ook de enveloppe kwam ,,ter tafel". De wethouder van openbare werken, de heer L.J. van 't Westende richtte zich eveneens tot elk van dit drietal. Names het personeel bood de heer Van Oost de heer Mondeel een boekenbon aan. Mede namens de col lega's bood de heei Tillema, hoofd van de plantsoenendienst, de heer Mondeel een ets aan. Tenslotte sprak de heer ir. B.C. Roeters van Lennep, de directeur van de gemeente-bedrijven. Hij bood de heer Mondeel een kistje sigaren aan. waarna de laatste namens het drietal dankte voor deze spontane hul diging. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om de schrijver A. den Doolaard, schuilnaam voor Spoel stra, die door de Goese boekhande laren was uitgenodigd om ter gele genheid van de boekenweek een cau serie te houden, te horen over zijn rondzwervingen door het land der Montenegrijnen. De geheel gevulde zaal van „De Prins van Oranje" was één en al oor voor de levende en vooral boei ende en geestige wgjze, waarop de schrijver zijn gehoor meevoerde naar het woeste bergland Montenegro. Hij kenmerkte de bewoners van dit land, waarbij de vrouw in het geheel niet meetelt en waar, als er een dochter wordt geboren de vensterlui ken worden gesloten, terwijl bij de geboorte van een zoon saluutschoten worden afgevuurd, omdat er weer een stamgenoot is geboren, als dap pere, gastvrije, eerlijke en harde mensen. In zijn laatste boek „Land achter Gods rug" .beschrijft hij hoe ook dit bijna door de bergen geïsoleerde land dat als een eiland ligt in Joego-Sla- vië, wordt opgenomen in de wereld der „beschaving", die daar dan bin nendrong door middel van de tweede wereldoorlog. De hoofdpersoon in dit boek is een jong ingenieur, die niet als zijn va der en grootvader de paden van vroegere generaties meer bewan delt. maar zich toelegt op de bouw van een brug. Zijn levenswerk wordt zijn geluk, maar., ook zijn ongeluk, want deze moet worden vernietigd om de vijand te weerhouden. Hijzelf moet de vernietiging tot stand bren gen! Daarna wordt hij door de vij and gevangen genomen en sterft ten slotte als verzetstrijder. Thans wordt hij nog gevierd als een nationale held. Tijdens deze interessante lezing werden enkele kleuren en zwart-wit dia's vertoond over de berglandschap pen en klederdrachten uit Montene gro. In de pauze kreeg men de ge legenheid enkele boekentafels te be zichtigen, waarop de verschillende werken van Den Doolaard lagen uit gestald. Ovezande TRACTOR KANTEUDE De 65-jarige F. de K. die behulp zaam was bij het verrichten van lanëbouwwerkzaamheden en in ver band hiermede een tractor op het land bestuurde, overkwam een on geval, wat, zover dit op het moment van het gebeuren kon worden ge constateerd, buitengewoon goed is af gelopen. Achter de tractor bevond zich een eg, welke door een bepaalde oorzaak vast bleef zitten in de grond met gevolg, dat de tractor achterover kantelde en de bestuurder onder de tractor terecht kwam. Door ijlings toegeschoten personen kon de trac tor worden gelicht en het slachtoffer kon onder de tractor worden wegge haald. Zeer vermoedelijk zijn enige gekneusde ribben het gevolg, zodat de patiënt per auto naar buis kon worden vervoerd 1 niet zo spoe dig hulp ter pla I zijn ge weest. zou dit on- -kcr ernsti ger gevolgen hebber, gehad, omdat het slachtoffer beknpld zat en uiter aard niet in staat was zich uit de netelige positie te redden. Kloetinge VERPLAATSBARE MUZIEKTENT In de eerstvolgende zitting van de raad komen B. en W. met een voor stel een verplaatsbare muziektent aan te schaffen. Zij kregen een aan bod van een firma, die haar voor 7250.wil leveren. In de „muzieksector" is nog een tweede voorstel '.e wachten, nl. om toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling tot verdeling der kos ten van de Zeeuwse muziekschool. Van de Goese evenementencom missie ontvingen wij het program ma, dat zij opstelde voor dit jaar. In verband met de elektrifikatie van de Zeeuwse lijn wordt van 17 tot en met 19 april 'n tekenwedstrijd, ge ïnspireerd op het vervoer, gehouden in het Schuttershof: ir. F. den Hol lander zal haar openen. Op 29 juni worden bij gelegenheid van een sportdag der P.Z.C. allerlei attracties gearrangeerd. Op 13 juli volgt dan het festival van „Euphonia" en van 1 tot 9 au gustus organiseert „Kasporgo" het grote folkloristische festival waaraan door zeven landen wordt deelgeno men. De „Hojuto" wordt van 13 tot 21 september gehouden tegelijk met de fruitweek en in die periode 18 september komt het Rotterdams Philharmonisch orkest onder leiding van Eduard Flipse weer een con cert geven. In het Concertgebouw gaf de to- neelgroep onder leiding van de heer Dick van Peursen sr. uit Groningen, de eerste van de drie toneelvoorstel lingen voor de leden, van het Terneu- zens Spaarfonds. De waarnemend voorzitter, de heer L. Dooms, herdacht in zijn openings woord de vroegere voorzitter, wijlen de heer Fr. van Doeselaer. De heer Doorns prees de overledene als een man die veel voor het Spaarfonds heeft gedaan en noemde hem een man die sterk stond in zijn beginsel. Te zijner nagdachtenis werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Alvorens aan een opvoering van het eigenlijke stuk te beginnen, verzorg den twee leden van het gezelschap, nl. de heer Dick van Peursen sr. en me vrouw Hélène Vink, een kleine dra matische één-acter, omdat, zoals de heer Van Peursen in een kort voor woord zei, veel mensen naast een blij spel ook graag iets ernstigs zien. Deze opening had bij -de aanwezigen veel succes. Daarna werd een voorstelling gegfe- ven van de klucht in drie bedrijven van Arnold en Bach, ,,Als je maar een verleden hebt". Deze laatste serie voorstellingen in ,het seizoen hebben zeker.de gpede re putatie die het gezelschap in Terneu- zen heeft gekregen, verstevigd. Had den zij de vorige maal een stuk van geheel apder genre nl. Mottige Ja»- nus", ook in het blijspel-genre is dit gezelschap zeer sterk. Met heel veel vaart hebben zij het stuk gebracht, iedere situatie wisten zij uit te buiten; de spelers kennen elkaar tot in de kleinste bijzonderheden, zodat er van enige hapering geen sprake was. Kle ding, decors en toneelaankleding wa ren uitstekend verzorgd en er is on ophoudelijk veel gelachen om de vaak dolle scènes. Het Spaarfonds heeft in de afgelopen winter zeker groot suc ces gehad met de keuze der program ma's In de pauze werd een geani meerde verloting gehouden. Na afloop van de voorstelling kregen de actrices en acteurs een bijzonder lang en har telijk applaus als blijk van wel zeer bijzondere waardering. W'estdorpe De heer A. Pluijm vierde zijn 40- jarig onderwijzersjubileum. Van ver schillende zijden werden hem cadeaus en bloemstukken aangeboden. Na tuurlijk hadden de schoolkinderen die dag vrijaf. Gisteren is men JDegonnen met het overbrengen van de materialen en werktuigen die bij het uitbagge ren van het tussen Gentsepoort en damwand gelegen deel van de bin nenvest gebruikt zijn. naar het nu aan de beurt komend gedeelte, nl. dat van Bagijnepoort tot Dubbele Poort. De goedkeuring van de C.O.W. kwam gelukkig op een zodanig tijd stip dat men het nu aan bod komen de werk direct kon koppelen aan het vorige, dat thans bijna gereed is. Clinge OUDERAVOND. De ouders van de leerlingen van de lagere school werden in de gelegen heid gesteld om hel werk van hun kinderen eens te bekijken. Daartoe was in elke klas een onderwijzer aanwezig, die de ouders (gezeten in de banken van hun kinderen) de no dige inlichtingen kon verschaffen. Het ligt in de bedoeling zo'n avond in de toekomst tenminste een maal per trimester te organiseren. St.-Jansteen TONEELUITVOERING. Zondag 7 en maandag 8 april a.s zal door de r.-k. toneelvereniging „St. Jan" worden opgevoerd het to neelstuk ..Meisjeslyceum". Dd regie berust bij de lieer Mare. van Roey uit St. Niklaas. UITBREIDING GEZINSZORGWERK. Tot gezinshelpster werd benoemd mej. M.L. Baart uit Kloosterzande. De Stichting Gezinszorg werkt nu met twee gezinsverzorgsters en twee gezinshelpsters. Stoppeldijk ROME-REIS-ACTIE. Aan de internationale Rome-kruis tocht. die in aug istus wordt gehou den. zal ook worden deelgenomen door één of meer leden van de plaat selijke afdelingen van de V.K.A.J. en de K.A.J. Via een loterij en ver schillende andere acties hoopt men 't hiervoor benodigde geld in het laa tje te krijgen. Het was van de Ka- jotsters een goed idee om het eens met oliebollen te proberen. Emmers vol van dit smakelijk gerecht wer den tegen een zacht prijsje aan de man gebracht. De smullende dorps genoten hebben op deze manier aan de bestaande plannen weer meer ge stalte gegeven. Overslag AUTO-ONGELUK Er gingen geruchten, dat onze oude dorpsgenoot, de heer Maurice Aers, om het leven was gekomen bij een auto-ongeval, vorige week aan de Jo- risgarage. Bij nadere informaties blijkt dit gelukkig niet het geval. Wel heeft de heer Aers verwondingen over het gehele lichaam en werd de borstkas ingedrukt alsmede de pnderlip afgerukt. De heer Aers is opgenomen in het stedelijk zieken huis te Gent. IJzendijke JAARVERGADERING K.A.B. Vandaag zal de afdeling IJzendij ke der K.A.B. haar jaarvergadering houden in het Parochiehuis. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heren E. Hamelynck, C. Martens en V. Driessens aftreden en niet meer her kiesbaar zijn zal de vergoeding voor het bestuur vastgesteld worden. Ook een controle-commissie zgl op deze vergadering benoemd worden. Ais spreker zal optreden de heer J. v.d. Voorde. Hoofdplaat BEJAARDENBOND OPGERICHT In zaal Martens werd de oprich tingsvergadering gehouden van de in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen eer ste afdeling van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in het bisdom Breda. Na een korte inleiding gaf pas toor Deenen het woord aan de heer Steinmetz, voorzitter en oprichter v. genoemde Bond, en van de lande lijke Unie. Na een duidelijke uiteenzetting van de bedoelingen en het werk van .de bond van bejaarden, gaven 45 perso nen zich als lid op. Het bestuur zal voorlopig worden waargenomen door de heren E. Termont. S. van der Hart en H. Duinker. respectievelijk als voorzitter, secretaris-penning meester en lid. Aardenhurg SEMINARISTEN SPEELDEN TONEEL De studenten van het Seminarie der Reguliere Kanunniken van Sint Augustinus te Sluis hebben in' het r.-k. jeugdgebouw een toneelvoorstel ling gegeven, waarvan de baten ten goede kwamen aan de missies van genoemde congregatie in Belgisch Kongo. Opgevoerd werd het „gees tig" spel „Baas Best enSint An- tonius". Voor een goed gevulde zaal werd een vlotte opvoering gegeven, terwijl een verloting de avond com pleteerde. DAMESKOOR KOOS BESTUUR Voor de eerste maal hield het r.-k. Dameskoor 'n algemene ledenverga dering. Meegedeeld kon worden, dat het aantal leden reeds 26 bedraagt. De directeur van het koor H.J.A. Veraart verheugde zich er over, dat de animo voor het koor steeds groter blijkt te worden en dat de repetities zo goed worden bezocht. Hij dankte de dames Maenhout en van Deursen voor het werk dat zij in het belang van het koor reeds hebben vervuld. Zijn voorstel om het koor „Amicitia" te noemen vond algemene bijval. Overgegaan werd tot de verkiezing van een bestuur. Met een ruime meerderheid -an stemmen kwam er het volgende bestuur uit de bus: mej. M. Maenha it presidente; mevr. D. Verbeke-Smits, vice-presidente; Mej. A. Corveleijn, secretaris; Mej. B. van Deursen, penningmeesteres- se en Mej. R. Cuelenaere, bibliothe caresse. Diverse voorstellen kwamen er verder aan de orde. Iedere woens dag zal worden gerepeteerd, terwijl het in de zomermaanden juli en augustus om de twee weken repe titie zal zijn. Het koor zal medewer king verlenen aan de avond voor de ouden van dagen, die op 12 april a.s. in ..Maris Stella" zal wor den gegeven. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 5 april, de vol gende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.52 en 18.11 uur; te Terneuzen om 5 22 en 17.38 uur en te Vlissingen om 4.52 en 17.08 uur. GOES Grand: De lokkende diepte. VLISSINGEN Alhambra: Het verlaten paradijs Luxor: Destry. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Rendez vous te Wenen. zen versd onaad gezie| iets en aan heer I direc zieke! BredJ in ee Gids'| om d| was. kon integ| De maarq bij dra hef lal eeuwil nu er herstel integrj weer zijn hl die inl weinig| ging gingsp| Ieder dat vd verhol komerf schrij\[ bouw el wingeife men vj van van lol person honored om hul vensorl hoog i| alras, niet Er is winstb tehuizl steld zl moetri geroeiq Doch liefde tiitdrul dit red dingen plicht wat in I dige vq worden 13)

de Stem | 1957 | | pagina 2