MIDDELHUIS: JAMMER DAT CONFLICT UITBRAK Bloedige onlusten in Chileense hoofdstad Unieke plechtigheid in kerk van Koewacht Vader mishandelde baby van 4 maanden Missionaris werd door hersen spoeling overtuigd communist Senatoren laken actie van mijnwerkers Wordt Hatta formateur Egypte zou nieuwe Suez- conventie willen sluiten Luchtvaart- overleg vastgelopen Frans Dohmen door de knieën Duitsland won. 8 jaar. dagblad voor Minister Luns over Schetde-Rijn Belgische regering niet ongerust Vliegtuig stortte neer in Sahara Bijna overal zonnig ONGEPAST" Twee Hongaren ter dood veroordeeld Nederlander in Frankrijk veroordeeld Benzine duurder voor Nederlanders in Frankrijk Speidel trad voor de troep Indonesië Dreigende taal van Grotewohl Zangertjes werden gekleed j Drama in Bergen op Zoom De mens wordt willoos werktuig ~uwde kopje tische Farao e archeoloog opgegraven, ene steen is Prof. Stock ven, dat de een stand- kaf, de eer god aanbad, waarschijn- van diens ri. i aangeb. Nor- Royal Enfield, iuybregts, Blau- •urg.22298 ngeb., scherm, fferrek enz. '54, Blauwedijk, - 22297 geb. '54 G.S., als enz. Kees Huy- ijk, Middelburg. 22296 6 aangeb.. geh. m gelopen, dus -rijs. Kees Huy- ijk, Middelburg 22295 956, 125 cc aan- 'ees Huybregts. del burg 22294 pr. Minor 1950 pr. motor n, gebruik 1:17 el. en verzeke- Br. no. 533 .SEN het nieuwe tabak de lek- uim in speciale blijft altijd vers an niet uitdro- ordeel! 37712 5.90, 35,50, 38,75, vandelwagenzak- oelen hout en kinderfietsjes en. radig bij J. A. Kerkstraat 2. - 22301 i>. Ruton, Miele, ne, Holl. Electro 'zuigers of AE>G tr. strijkijzers - -er, Bange Kerk- 1 3036. 22300 en Match Box n plastic ballen, Script Monopo- vele andere spe len, luchtbuksen, "ebras en Anna- Visser, L. Kerk- gesorteerd. 22300 ent-Donker voor of luchtbuks Van der Bent- handel Terneu- 16396 enkel of dubbel- Ook daarvoor n. Donker. Wapen- zen.16897 dames- en he- is Chr. v Lan- 1, Dijkstr.' 31 - 16901 eding wordt door geverfd en ge- Langevelde-v. 16902 g door ons sto- volgens het em. Chr. v. Lan- el, Dijkstr 31 - 16903 folder der Vesting J kunt zelf deze bouwen v. f 129,75 gaarne inlichtin- t Axselsestr. 36, 16905 r eigen fiets bou- ïsting 1 x 1 bouw. yaliteitsfiets voor aert, Axelsestr, 16 16908 in weinig uren x 1 fiets voor iere doos is mon- n-g. gereedschap nbegrepen. Man- traat 16, Terneu- 16912 sleten? Dan naar .o. Ax.brug Ter- 16914 1 pd. gehakt 1,55 lagerij de Koeyer 16919 eit Topslagerij de uzen. 16919 hambelegging fij- a 39 ct per 100 gr ;rneuzen. 16917 kte ham 49 ct p. lagerij de Koeyer 16916 appen Topslagerij rneuzen. 16920 heedoeken, bad- ?ken koopt u het Scheele's Tex- arapluiehoekje, - Terneuzen. 16921 jd, schorten tijd. - sortering fantasie- leegsters- en huis- vindt u steeds in ;tielhandel 't Pa- Noordstr. 24 - 16922 e nylons vanaf 2,50 in 't Parapluie- juzen. 16923 nesgoed vanaf 98 alleen in 't Para- Noordstr. 24, Ter- 16924 dergoed vanaf 69 iteeds in 't Para- Noordstr 24 Ter- 16925 wijs! vlug, veilig, rijschool de Baets ienburg. 97e JAARGANG No. 22420 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Brfia, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.-- p. kwartaal, p. post 7.7Ü, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numïn. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 4 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f0 35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie I 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 pei mimi Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Tel. no. 3o). 99 Het is minister Luns gebleken, dat in enkele Belgische bladen een zeke re ongerustheid tot uiting is geko men over de inhoud van zijn op 13 maart in de Eerste Kamer afgelegde verklaringen over de Rijn - Schelde - verbindingen. Deze ongerustheid be staat naar 's ministers mening niet bij de Belgische regering. De minister heeft na zijn verkla ring in de Eerste Kamer nog over deze kwestie een nadere bespreking gehad met zijn Belgische ambtge noot. Daarbij is niet van misverstan den gebleken. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters. Deze had de minister onder meer gevraagd, of het hem bekend was dat zijn verklaringen in België ongerustheid hebben gewekt, omdat ze daar zijn uitgelegd als het plotse ling en eenzijdig stellen door Neder land van een voldongen feit, terwijl deze eenzijdigheid in de Benelux-ver- houding uiteraard niet meer past. (Van onze verslaggevers) Bijna alle sprekers die gisteren in de Eerste Kamer, bij de be handeling van de begroting van Sociale Zaken het woord heb ben gevoerd, hebben ook het conflict in de Limburgse mijnen ter sprake gebracht. „Hoogst onverantwoordelijk," zo klonk het in het koor van alle senatoren die zich met deze zaak bemoeiden. Dat waren de liberale professor Molenaar, de sociale expert dr. van Bruggen van de C.H., de voorzitter van het C.N.V. de heer Ruppert en de N.V.V.-voorzitter Oosterhuis. De heer Oosterhuis vond de actie van de Limburgse vakbondsleiders „een unicum in de geschiedenis van de Nederlandse vakbonden". Zelfs de wilde stakingen, die voor de oorlog wel voorkwamen, waren volgens hem niet te vergelijken met dit - wat hij noemde - weloverwogen en volgens plan uitgevoerde strijdmiddel, waarbij ieder redelijk begrip voor fatsoen en verantwoordelijkheid hadden ontbroken. Terwijl moeizaam onderhandeld werd in het georganiseerd over leg, is men de produktie in de war gaan schoppen, zei hij. Woensdag is op het vliegveld Dja- net, 1.350 km ten zuidwesten van Tunis, in het westen van de Sahara een Frans militair vliegtuig veron gelukt. Acht mensen zijn om het le ven gekomen en vier ernstig gewond. MET INGANG van 11 april zal de subsidieregeling voor industriële ver werking en export van consumptie aardappelen worden gestaakt. NA STAKINGSONLUSTEN op Haiti heeft het leger de macht overgeno men. De voorlopige president, Frank Sylvain, is onder bewaking gesteld. GENERAAL-MAJOOR G. J. Ie Fevre de Montigny, totnutoe sous-chef 1 van de generale staf, is benoemd tot plaatsvervangend chef van de gene rale staf, bevelhebber der landstrijd krachten onder gelijktijdige benoe ming tot luitenant-generaal. TWEE BEJAARDE mensen te-Gro ningen, de 73-jarige J. Ai'kes en zijn 74-jarige echtgenote, zijn door kolen dampvergiftiging om het leven geko men. MINISTER ZIJLSTRA is gistei'en per vliegtuig naar Zuid-Afrika vertrokken waar hij zal trachten de economische betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika te verstevigen. ACHT MIJL voor de monding van de Nieuwe Waterweg zijn gisteren een Noors en een Zwitsers schip met el kaar in aanvaring gekomen. Beide schepen kregen schade. Er waren geen slachtoffers. VON BRENTANO. de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, zal waarschijnlijk vandaag, in de West duitse Bondsdag, een verklaring af leggen over de Duitse gevangenen in Breda. DE TIENJARIGE Robert Strom heeft in het Amerikaanse televisie-program „de 64000 dollar-vraag" 128000 dol lar gewonnen door drie wetenschap pelijke vragen correct te beantwoor den. KARDINAAL SEGURA aartsbisschop van Sevilla, is ernstig ziek. Zijn toe stand, zo werd gezegd, gaat ziender ogen achteruit. PRINS BERNHARD heeft woensdag middag een onofficieel bezoek ge bracht aan de in aanbouw zijnde ten toonstelling „Het Atoom" op Schip hol. HOESSEIN ALA, de Perzische Eerste Minister is woensdag afgetreden. De Sjah hertt Manoetsjehr Eghbal, de minister van hofzaken, tot premier benoemd. Verwachting van liet K.N.M.I. t geldig tot vanavond, opgemaakt J gisteravond te 23.15 uur: Aanvan kelijk op vele plaatsen mist of laaghangende wolken. In de loop van de ochtend bijna overal op lossend waarna droog en zonnig weer, uitgezonderd hier en daar langs de kust. Weinig wind. Over het algemeen iets hogere middag- temperaturen. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte wind uit veranderlijke richtingen. Be wolkt tot mooi. Verspreide nevel of mist tn de ochtenduren. Maxi mum-temperaturen van 10 - 16 graden. Vandaag: zon onder 19.17 uur, maan onder 23.05 uur. Morgen: zon op 6.09 uur, maan op 7.58 uur. Dezelfde weinig vleiende bewoor dingen gebruikte ook professor Mo lenaar, die vooral naar voren bracht, dat bij een zo uitstekend voorbeeld van publiekrechtelijke organisatie als de Mijnindustrieraad, dit verlies aan geduld helemaal niet past. De heer van Bruggen was de enige die ook over de directies van de mijnen sprak. Hij zei, dat van hen verwacht mocht worden, dat zij alles in het werk stellen om de ontspoorde wa gen weer op de goede weg te bren gen. De heer Ruppert beperkte zich tot het informeren naar de juiste termen van de overeenstemming die in Den Haag bereikt was. Dé heer Middelhuis van de K.A.B. zei het met professor Moienaar te be treuren, dat men er niet in was ge slaagd, het conflict te voorkomen. Ln hij voegde daaraan toe, dat inderdaad de vraag gesteld mocht worden, of iels meer gebondenheid in de K.A.B. niet niulig zou zijn. Om de liberalen echter duidelijk te maken, dat de P. B.O. door dit conflict niet in gevaar waren gebracht, voegde hij eraan toe, dat het nog maar de vraag was, of het conflict zo snel naar zijn eind zou zijn gebracht, als er geen P.B.O. zou zijn geweest. Aan het eind van het debat heeft minister Suurhoff, vooruitlopend op het betoog over de begroting, dat hij vandaag zal houden de Kamer alleen gezegd, dat hij met de onderhandelin gen m het Kurhaus, in de namiddag van dinsdag, niets te maken heeft ge had. Wei was hem uit goede bron be kend, dat de werkgevers daar heb ben gezegd, dat zij de voorstellen van ae werknemers in constructieve geest zullen benaderen. Zij hebben zich echter, naar ik aanneem, niet onder druk laten zetten, aldus de mi nister. „Voorzover mij bekend, bete kent de overeenstemming niets méér dan dat er een. sfeer van beter begrip is ontstaan". ,,Wij hebben niet gecapituleerd. Wij zijn niet door de knieën gegaan. Wij hebben bereikt wat bereikt moest worden. Wanneer dit straks door de onder- en bovengronders wordt ge realiseerd, verwachten wij van de so cialistische mijnwerkersbond een ad vies aan zijn leden, om de winst van onze actie niet te aanvaarden. Met deze woorden leverde voorzit ter Frans Dohmen, van de Katholie ke Mijnwerkersbond in Heerlen, com mentaar op de berichtgeving in ,,Het Vrije Volk". Hij noemde die bericht geving „infaam en beneden peil". Wat kon dit blad weten, zo vroeg hij zich af, over wat wij met de werkge vers hebben besproken? Wij hebben verklaard, aldus Frans Dohmen, het conflict uit de wereld te willen helpen, op voorwaarde, dat wat wij aan onze leden hebben beloofd, ook door de werkgevers zou kunnen worden waar gemaakt. Tijdens de besprekingen in De Haag bleek er sprake van een volledige ommezwaai. De werkgevers verklaar den zich niet alleen bereid mee te werken aan onze voorstellen in de M. I.R., maar op verschillende punten konden wij zelfs overeenstemming be reiken. De heer Dohmen wilde nog niet zeg gen op welke punten hij doelde. Eerst zei hij, moet de zaak in de M.I.R. worden behandeld. Er zullen belangrijke wijzigingen in de bestaande verordeningen moeten aangebracht, aldus de bondsvoorzit ter. Wanneer dat in besloten verga deringen is gebeurd, kan de zaak eerst in het openbaar komen. Van- De rechtbank van Miskolc heeft woensdag twee leiders van de Hon gaarse „contra-revolutie" ter dood veroordeeld. De twee terdoodveroordeelden, de vroegere adviseur van de regering- Horthy, dr. Szombathy en de oud notaris Berszeny. waren volgens ra- dio-Boedapest de leiders van de „con tra-revolutie" te Eger, ten noorden van Boedapest, Zes andere beklaagden werden tot gevangenisstraffen van zes maanden tot twaalf jaar veroordeeld. De Hongaarse regering heeft het Russisch weer tot verplicht leervak gemaakt bij het taalonderwijs op de scholen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag een verklaring over Hongarije uitge geven, waarin wordt gezegd, dat de regering-Kadar terugvalt in „sommi ge van de ergste praktijken van de Stalinistische terreur". De rechtbank van Pontarlier (bij Besangon) heeft woensdag de 42-ja- rige L. K. uit Nijmegen en de 51-ja- rige mevr. E. C. uit Brussel tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld wegens smokkel van Zwitserse hor loges. De douane van Verrières de Joux had de vorige week in de auto waar mee zij reisden 7.000 Zwitserse hor loges aangetroffen, die onder de ach terbank, in de lampen en de schok- brekers verborgen waren. De heer K. en mevrouw C zijn voorts veroordeeld tot een boete van 44.393.000 frank. daag komt het dagelijks bestuur van de M.I.R. bijeen. Verwacht mag wor den, dat in deze bijeenkomst een da tum voor het bijeenroepen van de raad wordt vastgesteld. Wellicht dat er nog deze week vergaderd zal wor den. De werkgevers, zei de heer Dohmen nog, hebben onze stelling aanvaard, dat de arbeidsvoorwaarden voor on der- en bovengronders niet gescheiden kunnen worden. „Ik neem het hen niet kwalijk, dat zij niet altijd op de hoogte zijn met de juiste gang van zaken in het bedrijf. Soms worden zij voorgelicht door functionarissen, die. om welke reden dan ook, niet steeds de juiste voorlichting geven... Wij hebben onze actie niet stopgezet op grond van twijfelachtige toezeggin gen. Duidelijk hebben we de werk gevers doen weten, dat we een actie zullen inzetten als er hunnerzijds een kink in de kabel mocht komen. De heer Dohmen zei, dat hij tijdens de besprekingen in Den Haag niets wist van het voornemen der directies om de mijnen te sluiten. Hij verklaar de niet verwacht te hebben, dat de mijnwerkers het langzaam-aan-parool zo drastisch zouden uitvoeren. ..Wij waren al van plan onze leden te laten weten, dat zij het langzamer aan moesten doen met hun langzaam- aan-actie...." Hij deed een beroep op de leden, de produktie-uitval van dc laatste da gen in te halen. De toestand in de mijnen is in de loop van woensdag vrijwel weer ge heel genormaliseerd. Op 13 april gaat in Frankrijk een nieuwe regeling in voor de afgifte van benzinebonnen aan buitenlanders. Deze regeling zou de Franse benzine voor Nederlanders 13 procent duurder maken. Van 13 april af kunnen buitenlandse bezoekers van Frankrijk de bonnen nog slechts verkrijgen bij banken, wisselkantoren e.d. op een basis van 25 liter per dag. Dc bonnen worden alleen verstrekt, indien tegelijkertijd met buitenlandse deviezen francs wor den gekocht. In Nederland ontvangt men op het ogenblik voor een gulden 104 francs, in Frankrijk slechts 92. Bij omruil in Frankrijk wordt dus "Oen verlies geleden van 13 procent. Enkele tientallen mensen zijn gedood en ruim 120 gewond tij dens onlusten in de Chileense hoofdstad Santago. Het rumoer brak dinsdag los na een be kendmaking van de regering, waarin een aanzienlijke ver hoging van de tarieven der openbare vervoermiddelen werd aangekondigd. Zowel dinsdag als woensdag kwam het overal in de stad tot botsingen tussen demonstranten (onder wie veel studenten) en afdelingen van het leger. De militairen ontwapenden meer dan vijftig politiemannen, die geen gevolg wilde geven aan het be vel, op de betogers te schieten. Fabrieken en scholen in Santiago zijn gesloten. Trams en bussen reden gisteren niet meer. Vier plunderaars werden zonder vorm van proces te rechtgesteld. Dinsdagavond al had de regering de staat van beleg afgekon digd. De demonstranten hadden branden gesticht en schade aangericht aan talloze winkels Lantarens, verkeers- signalen en banken op pleinen wer den vernield. Alle openbare vervoers middelen werden buiten bedrijf ge steld, nadat de menigte 22 trolley bussen omver had gegooid en ver nield. Winkels magazijnen cafés, res taurants en kantoren werden geslo ten, De studentenfederatie gaf een communiqué uit waarin de onmiddel lijke ontbinding en reorganisatie van de politie werd geëist. Het centrum van Santiago was gis teravond door het vernielen der lan tarens in duisternis gehuld. Er is een uitgaansverbod voor de nacht uitgevaardigd. De regering zegt, dat de onlusten het gevolg zijn van communistische agitatie. Zij zou zich echter bereid hebben verklaard, de aangekondigde verhoging van de openbare vervoer middelen voorlopig tot de helft te be perken. De Duitse luitenant-generaal Hans Speidel is gisteren op het geallieerde hoofdkwartier in Fontainebleau ge ïnstalleerd als bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in de sector centraal-Europa. Een erewacht van Britse, Franse en Amerikaanse militairen presen teerde de wapens toen een muziek korps van Franse gendarmes het Westduitse volkslied speelde. De installatieplechtigheid duurde slechts enkele minten. Er werd niet gesproken. Speidel droeg geen onder scheidingstekenen. Het Duitse voetbalteam heeft gisteren verdiend revanche ge nomen op onze nationale ploeg. Met een 2-1 nederlaag moesten de Oranjehemden in de Duitsers hun meerderen er kennen. Hei was Faas Wilkes, die voor Nederland de eer red de. Zijn doelpunt was onge twijfeld het mooiste van de wedstrijd. Elders in dit blad vindt met het uitvoerige ver slag van onze sportredacteur. President Soekarno zal de leiders van de verschillende politieke partijen en ook de leiders in de buitengewes ten uitnodigen voor een bijeenkomst, welke vanavond in het paleis te Dja karta zal worden gehouden. Vermoed wordt, dat daarin de mogelijkheden tot oplossing van de huidige crisis zullen worden besproken. Dinsdag kondigde de president aan na zijn bekendmaking van de tweede mislukking van formateur Suwirjo, dat hij binnen twee of drie dagen maatregelen zou nemen. Het is nog niet bekend, of ook de vroegere vice-president dr. Hatta voor de bijeenkomst zal worden uitgeno digd, doch een aantal Islamitische dagbladen drong er woensdag bij de president op aan, om Hatta tot for mateur te benoemen. Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland heeft in een rede tot de Volkskamer, die door ale Oostduitse zenders werd uitgezonden, verklaard dat er „tegenmaatregelen" zullen worden genomen tegen de overbren ging van atoomwapens naar West- Duitsland. Hij deelde mee, dat men voorzorgen tegen luchtaanvallen zal nemen. „Wij kunnen ons niet tot waarschuwingen beperken", zo voeg de hij hieraan toe. Grotewohl stelde voor een verdrag tussen West- en Oost-Duitsland te sluiten om het gebruik en het bezit van atoomwapens te verbieden. A - «v S/."."- -f In de parochiekerk van Koewacht had een unieke kerkelijke plechtigheid plaats, toen daar 16 jongens, van het jongenskoor „De kleine zangers van St. Cecilia" werden gekleed. De ouders van deze kinderen en vele be langstellenden waren hiertjij aanwe zig. De jongens gingen met hun para menten op de arm, voorafgegaan door grote acolieten, naar het pries- Naar eerst nu bekend is geworden heeft zich in de middaguren van zon dag jongstleden in een woning aan de Dubbelstraat te Bergen op Zoom een drama voltrokken, waarvan een vier maanden oude baby het slacht offer is geworden. Bij afwezigheid van zijn vrouw, die bij haar ouders elders in de stad op bezoek was, heeft de 33-jarige A.W., chauffeur van beroep, zijn dochtertje ernstig mishandeld. Hij goot over het gezichtje van het kindje een bijtende vloeistof, vermoedelijk lysol uit, waar door de kleine ernstige verwondingen opliep. Bij thuiskomst later op de dag trof de vrouw haar baby kermend aan. Ean ijlings ontboden geneesheer acht te overbrenging naar het Algemeen Burger Gasthuis dringend noodzake lijk. In de avonduren heeft de schoon vader van W., de heer L., bij de poli tie aangifte van het gebeurde gedaan, aangezien hij ernstige verdenkingen jegens W. koesterde. Nog diezelfde Pater F. Tiberi O.F.M., student in de etnologie aan de Uni versiteit van Wenen, heeft in een voordracht over zijn erva ringen met het communisme in China de invloed aangetoond, welke de hersenspoelingen op hem hebben uitgeoefend. Na dat de communisten deze me thode enige maanden op hem hadden toegepast, nam pater Tiberi de verplichting op zich om van Rome uit spionage diensten uit te voeren. dachten-ondcrzoek op schrift. Als hij- zonderheid var. dit onderzoek gaf pa ter Tiberi aan, dat men bij het exa men niet de kans kreeg, ook maar iets willekeurig te schrijven. De di recteur van het tehuis merkte direct, of de priester iets neerschreef, wat hij niet werkelijk overdacht had. In een volgend stadium van deze meer verfijnde hersenspoeling moest de missionaris één zin van 's-mor- gens tot 's-avonds ononderbroken uitspreken. Na enige maanden was dervraagde. Ondanks dit alles legde Pater Tiberi inderdaad een overtuigd 5? Toen maanden deze Franciscaan, enige nadat de communisten in pater Tiberi geen bekentenis af, men bracht hem over naar een andere ge vangenis. Ruim 40 dagen en nachten stond hij in een kleine cel en wan neer hij ineenzeeg. sloeg men hem, tot hij weer op stond. Zijn dagelijks rantsoen bestond uit een schaal rijst en een kop heet water. Meer dood communist. Hij werd vrijgelaten en beloofde vanuit Rome voor de com munisten spionage te bedrijven. Zo werd hij vrij en vertrok naar Rome. Zeer langzaam gelukte het zijn me debroeders aldaar de overtuigde mis sionaris-communist te „bekeren". De hersenspoeling had niet voor honderd procent effect gesorteerd. Tijdens de bijeenkomst in Wenen gaf pa' r Tiberi als zijn mening te ken nen, dat het grootste gevaar van het 7ocommunisme niet alleen in het a- men de arrestant aan verschillende, dering van de boeken van Marx, Le- theïsme van deze wereldbeschouwing meer dan dertig uur durende verho- nm en de andere communistische schuilt, maar vooral ook in het feit, ren, tijdens welke de ambtenaren, ideologen de dagtaak uitmaakte. Ook dat de communisten methoden ont- met het onderzoek belast, continu gaf men hem eten van betere kwali- wikkeld hebben welke de mens wer- vragen stelden. Tijdens het gehele teit. kelijk veranderen; dat zij mensen tot straalden sterke schijn- Een bijzondere „specialiteit" van willoze werktuigen van de partijma- dit huis bestond uit het dagelijks ge- chine maken kunnen. China aan de macht waren gekomen, dan levend, met gezwollen voeten, een medebroeder in de gevangenis nauwelijks bij bewustzijn en verma- °Pzocht, arresteerde men hem op be- gerd tot op het skelet, werd hij op schuldiging van anti-commurrstische de 44ste dag overgebracht naar een activiteiten. Vooreerst onderwierp „herscholingstehuis", waar de bestu- onderhoud werpers op het gezicht van de ön avond heeft de politie van Bergen op Zoom de chauffeur aangehouden. De man is ingesloten. Een tragische omstandigheid is ook dat de kleine, genezen van een arm breuk, juist het ziekenhuis had ver laten. De politie onderzoekt nu, of deze breuk ook het gevolg van mis handeling is geweest. Naar wij nog vernemen zou W. een bekentenis hebben afgelegd. De kleine verkeert niet in levensgevaar. terkoor waar de plechtige aanneming begon, welke verricht werd door pas toor J, Ligthart. Duidelijk en helder klonk het „Hier ben ik" door de ke.rk, toen de pastoor de aspirant-zangers een voor een bij hun naam opriep om zich voor het altaar te begeven. Na een korte toespraak van de pastoor legden de jongens de belofte af om door hun gedrag zich te gedragen als waardige zangertjes. Na een wijding van de paramenten (albe, schouder doek, singel en kruis) traden de zan gertjes één voor één voor de cele brant, die hen onder het uitspreken van een toepasselijke tekst met de paramenten bekleedde. Indrukwek kend was het moment, toen de pas toor de pas gekleden de pax gaf, wel ke de zangertjes aan elkaar doorga ven onder het zingen van het „tibi charitas". De pastoor spoorde, met een kort persoonlijk woo2*d de jongens die in een grote kring als kleine mon niken geschaard stonden rond het al taar, aan steeds hun taak met ge loof en eerbied te vervullen. Hierna gaf de pastoor de zangerjtes zijn pries terlijke zegen en na de zegen met het Allerheiligste werd deze indrukwek kende plechtigheid met het zingen van „Het Mariaklokje" besloten. Koewacht heeft nu een knapenkoor, dat er ze ker zijn mag en meester Apers als leider hiervan, verdient zeker alle lof voor het vele werk. dat hij hier voor reeds heeft verricht. De Verenigde Staten hebben een voorlopig antwoord" van Egypte ont vangen op him voorstellen inzake het beheer van het Suezkanaal. Over de inhoud van de nota kon nog niets worden meegedeeld. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Hare, heeft gisteren tweemaal een onderhoud ge had met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi. Er gaan geruchten, dat Egypte in derdaad tot nieuwe onderhandelingen bereid zou zijn. Aan de andere kant echter werd in semi-officiële kringen in Cairo ernstige kritiek geuit op de houding van de Verenigde Staten. Egypte zou voorgesteld hebben een nieuwe conventie voor het gebruik van het Suez-kanaal te sluiten, waar aan staten, die de conventie van 1888 niet hebben ondertekend, eveneens kunnen deelnemen. Deze nieuwe con- Gisteravond zag het naar uit, dat de luchtvaartondcrhandelingen in Washington waren vastgelopen. De leider van de Nederlandse delegatie, drs. E. H. van der Beugel, was vast van plan nog dezelfde avond naar Nederland te vertrekken. Een zegsman van de Amerikaanse delegatie verklaarde dat de toestand „delicaat" was. Hij wilde niet zeggen wat er in de komende uren gebeuren kon. Een Nederlandse functionaris zei dat" het voorgestelde plan" binnenkort lachend, dat er een spanning heer-neerkomt op internationalisatie, al- ste als in een film van Hitchcock. dus het radiostation. ventie zou dan bij de Verenigde Na ties gedeponeerd moeten worden. De kritiek in Cairo gold de uitlatin gen van Dulles, tijdens diens perscon ferentie van dinsdag. „Aan de ene kant", zo werd gezegd, „heeft hij een beroep op Egypte gedaan, binnen 48 uur onderhandelingen te beginnen zonder hierbij te vermelden wat voor onderhandelingen dit moeten zijn. Aan de andere kant wenste hij geen druk op Egypte uit te oefenen...." „Men moet het geduld van Job heb ben", aldus een blad in Cairo, „om de tegenstrijdige bedoelingen van Dul les te begrijpen. Een Brits schip zou gisteren de toegang tot het Suez-kanaal zijn ge weigerd. omdat het de tolgelden niet aan de Egyptische maatschappij wenste te voldoen. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie onthuld, dat hij, op het hoogte punt van de Suez-crisis van het vo rige jaar, had overwogen. Britse en Franse premiers uit te nodigen naar Washington te vliegen en een bestand voor het Suez-kanaal af te kondigen. Hij was echter op dit besluit terug gekomen. Israël zal wellicht besluiten een af rastering langs de Gazastrook op te richten, als de V.S. zo'n versperring niet aanbrengen. Bij incidenten in het gebied van de Israëlisch-Jordaanse grens is een Is raëlische herdersjongen gedood. Twee Israëlische politiemannen liepen ver wondingen op, toen de auto waarin zij zaten door Jordaniërs onder vuur werd genomen. Radio-Cairo heeft woensdagavond laat meegedeeld, dat Egypte interna tionalisatie van het Suezkanaal wei gert en, nog steeds in zijn weigering volhardt. Als wij ons verlaten op de verkla ringen van Dulles, zullen wij zien

de Stem | 1957 | | pagina 1