Duitsland haalde verdiende revanche Van de Duitsers viel heel wat te leren Als Cor v. d. Hart geen doelpunt cadeau had gegeven Nederlandse junioren pas tegen op dreef het einde Ringrijdersconflict te Middelburg opgelost Goal van Wilkes was een compleet juweel En toch was verliezen niet nodig geweest JuniorenNederland0-1 Paasveemarkt te Oostburg Kampioen en reservekampioen van dezelfde eigenaar Verdediger vroeg proces te staken DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 APRIL 1957 'EN! 350 Nederlaag-toernooi biljart in Ovezande Betere techniek der Rode Duivels LABOUR Stel kernproeven uit Zaak Adcims MARKTEN WATERSTANDEN li >onte t een we 'ants MSLAG 72 blad- ton, met doorscho kt, (Van onze sportredacteu-'1 Een stralende lentedag. Een Olympisch stadion, stampvol nerveuze enthousiaste lingen, die uneer eens voor een voor-oorlog, se interlandsfeer zorgden. Hele vakken met uitsluitend Duitsers, nationaleen club. vlaggen in het gouden zonlicht zwaaiend, aanmoedigingskreten begeleidend met alle mogelijke instrumenten, zoals men dat vroeger alleen maar van Nederlandse sup- porters bij een Holland.België aanschouw de. Echt ongewoon in 1957. Dit ivas dus wat de Duitse voetballiefhebbers langs de lijnen brachten. Zij hebben zich tot het eind toe geroerd en mèt hun spelers in de arena deze return op Nederlandse bodem in een over. winning omgezet. Voor de muzikale klanken, vóór de wedstrijd, tijdens de rust en na afloop, zorgde de uit Oldenzaal gekomen Koninklijke Harmo nie „St. Joseph". Het ging allemaal gesmeerd. Oók bij het ten gehore brengen van de beide volksliederen. Het „Deutschland über alles" werd zwijgend aanhoord (ook de aanwezige Duitsers bleven stil luisteren), maar onze vaderlandse hymne werd uit volle borst meegezongen. Het indrukwekkende legioen applau disseerde sportief na het Duitse volkslied. Rondom het speelveld bleet het een gedraal van jewelste, zélfs toen de wedstrijd al was begonnen. Op de grasmat rende een klein regiment fotografen en filmoperateurs langs de spelers van het ene doel naar het andere. Totdat meneer Leafe voor een Engelsman vinnig resoluut het genoeg vond en floot. Nog niet om te beginnen, doch om een minuut stilte in acht te nemen voor de overleden oud-secretaris-penningmeester van de KNVB, Tony Staal. Die posthume hul de was ongetwijfeld op haar plaats. Tumultueus Van de aanvang af waren er reeds de nodige tumultueuze situaties, zo wel in het strijdperk als op de staan- tribunes, waar de uit Duitsland mee gekomen supporters zich op oorver dovende wijze lieten gelden. Als een soort Kazende Rolands, maar pre cies wetend wat met de bal te willen doen, snelden de gasten in de ricn- ting van het Nederlandse doel. Zij stuitten echter op deskundig verzet, want middenlinie en achterhoede speelden onmiddellijk op volle toeren cn onder stoom. Het buitengewoon noge tempo der gasten stak wel he melsbreed af bij de Oranje-voorhoe de, waarin bovendien het plaatsen zeer onvoldoende was. Reeds spoedig maakten wij kennis met de kracht en de kunde van de zeer beweeglijke recntsDinnen ücnro- der. Hij zond een enorm hard scnot in, dat evenwel ver naast het Neder landse doel vloog. Een poos bleef net nuitse team met sneue, geacheveerde aanvallen de activiteit oer onzen aan ue zeer lage kant houden. Toen liet b aas Wilkes zeer levendig en oe- nendig, maar óók te zelfzuchtig en op scoren belust iets heel goeds zien. Hij passeerde enige tegenstan ders en besloot met een verrassend scherp schot, dat juist over de lat ging. Er waren toen drie minuten ge speeld. Geruime tijd bleef het spel op en neer golven. Het mooiste was echter aan Duitse kant waar 'te ne men. Aan Nederlandse zijde werden de vleugelspelers te weinig in de aan vallen betrokken. Het stond echter al spoedig vast, dat Hosselaar op oe rechtervleugel en Cor van oer Gijp op de linkerwing geen portuur waren voor de zeer trapvaste, uitstekend Koppende en gemakkelijk ruimende Duitse achterhoede, waarna de mid- denlime voor de „aanvoer" in de voorhoede zorgde. Bij dat alles omioK- ten zij onafgeDroken kreten van be wondering onder de toeschouwers. Hetzelfde genoegen smaakten overi gens ook onze spelers uit achterhoede cn middenlinie, waarin aanvamtelijk Notermans schitterde en later vooral na de rust, in niet mindere mate Kees Kuys, J an Klaassens, Rolt Wiersma en Van der Hart, die de be zoekers in een overmoedige bui later aan een gratis doelpunt zou helpen. Uitzonderlijk Jraai De wedstrijd bleef uitermate aan- IrekKelijk en spannend. Nadat rechts buiten Rahn, na een uitzunaerlijKe mooie combinatie met bchrouer en A. Schmidt, hard in de Muncg s han den geschoten had, volgde een puute Nederlandse aanval. Hosselaar kreeg een dot van een scoringsKans, maar nij knalde naast. Even later kwamen wij goed weg. Schmidt lanceerde net leder naar de vrijgelopen Schroder, die onmiddellijk schoot. De Munck was reeds volledig verslagen. Kre ten van teleurstelling stegen al op, uoch de bai belandde tegen de binnen kant van de paal Binnen de kortste Keren verhuisde hij weer naai het midden, tot waar oe Duitse deiensie en middenlinie in naar geheel was opgedrongen. Het eerste kwartier van de speeltijd was om, toen Wiikes het legioen van vervoering deed opveren. Na op mees lerlijke wijze een drietal tegenstan ders te zijn gepasseerd, kwam hij alleen voor doelman Tilkowski. Voor aleer Eaas gelegenheid had gekre gen de bai in net net te deponeren, wierp de Duitse keeper zich ais een leeuw voor de voeten van onze land genoot en plukte het leder weg. Jammer! Oranje slaagde er enige ogenblikken in een overwicht te ontwikkelen en als Van der Gijp in die 16e minuut de kans een juweel die Noter mans via Appel geboden had, in de perfectie had benut, zou Nederland toen de leiding hebben kunnen nemen. Maar de Feyenoorder miste gran dioos. Nu zij onmiddellijk toegegeven, dat het kwaad kersen eten was tegen fi guren als Juskowiak en K. Schmidt, met spil Wevers daar tussenin als een rots en met kanthalfs als Er- nardt en Szymaniak. Bram Appel za gen we bij herhaling te pletter lopen tegen Wevers, of kopduels verliezen. Voor de rust slaagde „tank" Appel er slechts een keer in eerder met het hoofd bij de bal te komen dan de Duitse midhalf; hij kopte toen heel hard maar ook heel hoog over het Duitse doel. Het eerste vermeldenswaardige feit met betrekking tot Timmermans, zag men in de 20e minuut. Na goen indi vidueel werk, voorbereid door de ge weldig op dreef blijvende Oranje ach terhoede en middenlinie, kon hij in tussen slechts een schuiver afgeven, die Tilkowsky vallend onklaar wist te maken. Inmiddels bleef hartverwarmend sa menspel onzer voorhoede uit. Dit was weliswaar voor een deel toe te schrijven aan het spel van Wilkes die in te egoistische operaties bleef volharden. Tegen reus Wevers had hij onder die omstandigheden geen schijn van kans. Zo zag men aan vaderland se kant afwisselend mooie dingen en grote tekortkomingen. Het plaatsen bleef onze zwakste zijde en van vrij lopen, om zich schietkansen te schep pen, was zelden of nooit sprake. Goed weggekomen Na een klein half uur kwam Oranje opnieuw goed weg. De oer-gevaar- lijke en snelle Schroder, die weinig ruimte nodig had om te schieten, knalde enorm hard in, wederom ech ter tegen de binnenkant van de paal, vanwaar De Munck nu de terugsprin gende bal wist te vangen. Even later zond Appel een schot in, uit moei lijke positie. Het kon geen genade bij Tilkowski vinden. Inmiddels bleven de Duitsers op de Nederlandse veste aanstormen. Het was in deze periode, dat Notermans tot ongelooflijk fraaie prestaties kwam en zich als grote uitblinker presenteerde. Te veel bravour Toen. in de 34e minuut, kwam dat ongelukkige moment. Cor van der Hart had met flair rechtsbuiten Hahn FAAS WILKES ...sublieme goal... de bal ontnomen, niet ver van de doellijn. Inplaats van het leer naar het midden te trappen, speelde hij op De Munck terug. De bal bereikte onze keeper echter niet, omdat linksbui ten Siedl, naar het midden geswitcht tussen Van der Hart en De Munck stond opgesteld, volkomen ongedekt. Het was voor Siedl een klein kunstje dit cadeautje tot gelding te maken (01). De bezoekers waren hiermede dus wel heel gemakkelijk aan de lei ding gekomen. Maar verdiend was die voorsprong ongetwijfeld, na dat fameuze spel, ook voortreffelijk op de vierkante meter, zo nódig nóg min der. Zij bleven verre de meerderen van Oranje en slechts sporadisch konden de onzen een doorbraak forceren, zo als in die 40e minuut, toen Appel naast kanjerde. Naast, naast en nog eens naast! Naarmate de tijd van de eerste helft verstreek, steeg de kwa liteit nog voortdurend aan Duitse kant terwijl onze voorhoede slechts een enkele keer voor het net van Tilkow ski kon geraken. Onze middenlinie en defensie hielden echter stand, zodat met 0—1 thee gedronken werd. Goed herbegonnen! Na de hervatting bleken de Neder- landers aanvankelijk nogal last van de laagstaande zon te ondervinden. Was het daaraan toe te schrijven, dat Wilkes de eerste de beste aanval met een slecht gericht schot besloot? De Duitsers kregen het intussen nu heel wat drukker dan vóór de thee, maar hun spel vooral dat van Jus kowiak en K. Schmidt groeide nog steeds. In de 11e minuut zag het er naar uit, dat de gasten de voor sprong zouden vergroten. Siedl zond een kanonskogel in, die net iets te onzuiver was gericht. Zuchten van verlichting hoorde men links en rechts slaken. Een ogenblik daarna werd Bosselaar door Clavan vervangen. Het bleek onmiddellijk een verbete ring te zijn. Mickey opereerde snel over de gehele breedte van het ter rein en maakte verrassende openin gen in de Duitse achterhoede. Een vrije schop, door Clavan schérp geno men, bereikte de voet van Timmer mans, die .,in de vlucht" juist naast knalde. Een vlak daarna toegekende vrije schop nam de mee naar voren gekomen Kees Kuys op perfecte wijze. Het leer belandde in de doelmond, waar een misverstand tussen de twee Duitse backs bijna tot de gelijkmaker had gevoerd. Tilkowski wist dit even wel op het allerlaatste nippertje te voorkomen. Gelijk! Het werd nu echt spannend. Oranje had het op de heupen gekregen, het geen het legioen uiteraard niet was ontgaan. Luide aangemoedigd storm den de Nederlanders op het Duitse doel af. Twintig minuten was de twee de helft oud, toen Faas Wilkes op waarlyk schitterende wijze de partijen op gelijke voet bracht. Theo Timmermans lanceerde vanaf 'de rechtervleugel een hoge voorzet. Faas legde het leer volgens de rege len der kunst stil, passeerde toen nog twee tegenstanders, nam vervolgens de tijd om secuur te richten en met een gloeiend schot was Tilkowski ge slagen (11). Meteen kwam er, opgezweept door de toeschouwers, reuze vaart in de Oranje-aanvallen en een poos sneden de Nederlanders nu op hun beurt met gemak door de Duitse linies, welke dreigden in te storten. Het goede schot, gepaard aan voortreffelijke af werking bleef echter achterwege. Maar het was interessant om waar te nemen, dat het Duitse overzicht in deze periode zichtbaar was afge zwakt. De bezoekers begonnen zich een paar maal aan lijf-aan-lijfwerk en zo te bezondigen, maar arbiter Leafe riep die bedrijvers onmiddel lijk stuk voor stuk bij zich op het matje. Merkwaardig genoeg, begonnen de Duitsers toen opnieuw grandioos te spelen. Rahn loste een schitterend schot, even geweldig door De Munck gekeerd. Bij een der Duitse doorbra ken ontstond een hoekschop. Links buiten Siedl bracht de bal met een boog in de Nederlandse doelmond. De Munck was reeds een geslagen man, toen Van der Hai't als reddende 'en gel van de doellijn opdook en de bal met een ferme stoot wegkopte. Dat was wat hem betreft dus quitte De Duitsers bleven attaqueren en onze verdediging, in het nauw bren gen," steeds 'meer. Toch was bet .een verrassing, toen in de 28e minuut linksoinnen Schmidt (A.), scoorde. Het leder was tijdens een scrimmage tegen het lichaam van De Munck te rechtgekomen. Hij slaagde er niet in de bal te bemachtigen, toen hij teza men met een aantal spelers, eigen en tegenstanders, ten gronde viel. Dat lukte wél de eveneens ligende Schmidt Met het linkerbeen gaf hij de bal een tik en voor de ogen van onze ont stelde spelers rolde het leder in het verlaten net (12). Oranje heeft van dat ogenblik af Doordat er, buiten de schuld van ons bedrijf, iets is misgelopen met het ver voer van de foto's van de voetbalwedstrijd Neder- land-Duitsland, kunnen we, tot onze grote spijt, de le zers vandaag niet met deze De biljartvereniging DOS uit Ove zande, organiseerde in café Doene een nederlaagtoernooi. De uitslagen waren: DOS ALM Middelburg 898—1283 DOS OHGL Ovezande 1248—1475 DOS Luctor Heinkensz. 635625 DOS OKG Hansweert 508— 490 DOS KOT Middelburg 684633 DOS KBV Koudekerke 387— 325 DOS Wolphaartsdijk 529447 926— 691 foto's gerieven. zeker niet bij de pakken neergezeten I nKKKwHpnriam 1204— 920 maar de gasten roken de overwin- DOS OKK Kwadendam. 1204— ning en stonden die niet meer af. I DOS - De Hoek. M burg 883- 51o <Van onze sportredacteur). We hebben niet gewonnen, maar.... voetbal van de bovenste plank gezien. Zij het aan.... Duitse kant. Daar speelden elf ar tiesten. En onder die elf waren dan nóg weer eens voetballers, die collega's in kwaliteit ver achter zich lieten. Zoals rechts back Juskowiak, diens buurman Karl Schmidt en rechtshalf Erhardt. Dit wat defensie en middenlinie betreft. Zegt 't de ken ners niets, als we moesten concluderen, dat de grote rechts buiten Rahn, in feite de minste is geweest van het aanvals- kwintet, waarin vooral rechtsbinnen Schroder heeft geschit terd Geen herhaling van Dusseldorf dus. Wel een omgekeerd evenredige uitslag, die overigens slechts een bescheiden resultaat betekent voor de met een klasse verschil geopereerd hebbende gasten. Dat zij de Munck slechts twee keer konden laten vissen, was ener zijds het gevolg van puik onder-de-lat werk van de Zwarte Panter, anderzijds door het soms meesterlijk optreden van onze backs en mid denlinie, waarvan rechtshalf Notermans een partij heeft weggegeven, zo meesterlijk, zo zelfbewust, maar bovendien met zoveel zelfverzekerd heid, dat hij gerust naast de beste Duitser mocht gaan staan. Wat dat zeggen wil, resumeerden we reeds. Daarom is het zo jammer geweest, dat onze voorhoede heel ver bij No termans «nogmaals hij!) achter bleef. us Bosselaar was niet meer dan een beginneling tegen die Duitse muur en zijn maat op de linksbuiten plaats, Cor van der Gijp, kwam er praktisch evenmin aan te pas. Tim mermans was op zijn beurt een te week mannetje in dit harde duel. Dat kon Bi am Appel niet worden verwe- ten, maar als het op lopen aankwam, kreeg hij geen been aan de grond. En slechts een enkele keer heeft hii in een kopduel met de Duitse spil We vers niet het onderspit behoeven te delven. q Een heleboel goede soms zéér mooie dingen heeft Faas Wilkes gedaan Het door hem gescoorde doel punt was werkelijk subliem. Maar Faas ging aan één kwaal en een ernstige! mank. Hij speelde te ego ïstisch, wilde het te veel alleen doen. En door het midden, recht op het doel van de vijand af. Kijk, dat lukte nu juist niet. Die vijand was namelijk óók verdedigend vaak fameus. Vooral in de tweede helft hebben die backs dikwijls zó fantastisch ge speeld op het fenomenale af dat zij toen niet alleen de handen der vele Duitse supporters op elkaar heb ben gebracht. Hetgeen overigens ook herhaaldelijk de voorhoede-spelers vermochten. Dat was gedurende de perioden dat zij samen een positiespel ten beste gaven op een niveau, zoals men dat in Nederland tot op heden nog niet be reiken kon. Omdat bij herhaling dat geraffineerde spel te ver werd door gevoerd en onze defensie van de aan vang af naast een beste kijk had, bo vendien uit een kundig arsenaal kon putten, is het bij die 1-2 gebleven. Schamel resultaat Eigenlijk een schamel resultaat voor zóveel uitermate fraai, geache veerd en technisch hoogstaand, twee maal drie kwartier voetbal. Is deze revanche dus volkomen verdiend, misschien had het allemaal toch nog anders gelopen, als Cor van der Hart in de elfde minuut vóór de rust de Duitsers dat eerste doelpunt niet cadeau had gedaan. Dat terug spelen op De Munck, iets wat onze nationale spil graag doet. was toen een volkomen overbodige luxe, welke hij zich niet had mogen veroorloven. Hij had met de bal dicht bij de cornerlijn nog alle kanten uit ge kund. Het leek op een bravourstukje (v. d. Hart houdt nu eenmaal van show). Hij zag echter over het hoofd, (gehinderd door de zon?) dat zich tus sen hem en onze nationale doelman de voortreffelijke linksbuiten Siedl stond opgesteld. Deze liet zich de voorgeschotelde kans niet ontglippen en buiten bereik van de onthutste De Munck en de naar zijn hoofd grij pende boosdoener, pikte de Duitse neerde het leer in het Nederlandse net. Al heeft v. d. Hart later die fout op grandiose wijze genivelleerd, door een ingeschoten bal. waar De Munck geen kijk meer op had. van de doellijn weg te koppen: in een interland blij ven zulke fouten onvergeeflijk! Het betekende natuurlijk een enor me geestelijke klap voor onze spelers, en vóór de thee kon die achterstand dan ook niet meer ongedaan worden gemaakt. Vurig èn beter! Na de hervatting hebben de Oranje hemden van de aftrap af vurig en ook beter gespeeld dan gedurende de eerste helft. Een kwartiertje deed Bosselaar toen nog mee, daarna werd hij door Micky Clavan vervangen. De overrompelingstakti^k, welke onze jongens nu aanwendden, bracht Duitse middenlinie en achterhoede herhaaldelijk aan het wankelen. Toch duurde het nog tot in de 24e minuut vooraleer Wilkes uit een hoge voor zet van Theo Timmermans met een beheerst, strak schot de gelijkmaker achter Tilkowski kon leggen. Een ogenblik heeft het daarna er op geleken, dat men met onaangename dingen af te rekenen zou krijgen. Maar toen liet arbiter Leafe zien welke kwaliteiten hij bezit Het was achter elkaar afgelopen met het on geoorloofde duwen, tacklen en zo meer! Dit eenmaal achter de rug, ontplooi den de Duitsers opnieuw hun norma le spel. De passes, in alle richtingen, sneden door de Nederlandse linies als het mes door de koek. Maaf Oranje hield stand, tot in de 28e minuut. Het winnende doelpunt zag toen het levenslicht. Frans de Munck voor wie intussen veel lof ging daarin naar onze mening niet vrijuit. De door rechtsbinnen Schröder in gezonden bal liet onze keeper van zich af terug het veld in stuiten. Bij het klusje spelers, dat daarop te gron. de lag, bevond zich óók linksbinnen A. Schmidt. Al graaiend trachtte de Munck eveneens ter aarde! het leder nog te bemachtigen, maar de Duitser was hem net die befaamde tiende seconde vóór. Ongelooflijk be hendig, zag hij kans, op" zijn beurt in het gras liggend, met het linkerbeen de bal vaart genoeg te geven om deze in het akelig verlaten doel te laten rollen! Dat is dan de nekslag gebleken, want al hebben de Nederlanders ener gieke pogingen er 4oe gedaan, de ge lijkmaker bleef uit. Wij kunnen inmiddels terug zien op een nuttige wedstrijd Veel hebben onze spelers kunnen leren op het stuk der balbehandeling, techniek, scho ling en lichaamsbeheorsing. Zó bezien is deze kleine nederlaag beslist niet Met iedere minuut werden de jonge Rode Duivels zelfverze kerder. Bij hun betere techniek, hun hoger tempo, hun zuiverder plaatsen en juister opstellen konden doelpunten niet uitblijven. Doelman Gijzel (Maurits) keerde, met meer geluk dan wijs heid, met zijn been een felle schuiver van linksbuiten Mantels. De paal stond andermaal de felle Mantels succes in de weg. Maar eindelijk in de 25ste minuut, kon linksbinnen van Hemelrijck (Beerschot) zich juichend in de armen van zijn medespelers storten. Droog en hard knalde hij het leer in de Nederlandse tou wen, toen hij de bal, na een kopbal van middenvoor Schoefs, voor zijn schietgrage voeten kreeg: 0-1. Op dat moment hadden de Rode Duivels reeds vijf hoekschoppen ge nomen, waar onze Oranjegasten er nog niet één tegenover hadden ge steld. De glans van onze. Leeuwtjes verbleekte bij de pit, waarmee Bel gië een royale zege scheen te zullen gaan opbouwen. Scheen.... Want in al hun ijver ver gaten de jonge Belgen, juist zoals wij het hun oudere broers zo vaak heb ben zien doen, het allerbelangrijkste: het schot. Gijzel kreeg dan ook niet zo heel veel moeilijk werk te verhap stukken, nog in deze eerste helft, he lemaal niet meer na de rust. Getij gekeerd Gaandeweg deed Oranje toen het getij keren, vooral na de thee. De ga vere techniek van de tegenstander werd gecompenseerd door een aan stekelijke geestdrift. Uit een zekere tamheid - omdat er tegen de rood zwarte wapenbroeders, groter van stuk, immers toch niets te bereiken viel - werd een bruisend enthousias me geboren. Enhet lukte. Verbleekt was in het laatste kwartier de glans der Belgen. Bouwmeester (NAC) op links en Braam (DWS) op rechts prikten hun venijnige centers keer op keer in het vijandelijke doelge bied, waar - gelukkig voor de Belgen- spil Busschops het hoofd koel hield. De backs van Bracke en Makowski geraakten in pa niek En zeven minuten voor het einde kregen de Oranjemannen hun kans. Afgemeten plaatste de attente Bouw meester het leer op het hoofd van de volkomen vrijstaande Feldman, onze stormram. Ook op dit beslis sende moment echter faalde de En- schedeër: via zijn zwarte kuif ver dween het leer naast het doel Nog gaf Oranje zich niet gewonnen. Gretig stortte de Jongh (Ensch. Boys) zich in de opening ,die Braam (soms iets te individualisttisch) had gemaakt. Het leer suisde naast Tot drie, vier keer toe kogelden onze andere voorwaartsen tegen de stevige body's der Belgen, die, als ijzer aan een magneet voor hun be dreigde veste waren samengetrokken. En... de Rode Duivels hielden het, waarmee zij een kleine, doch inder daad verdiende zege uit het vuur sleepten. Slechts duizend toeschouwers wa ren getuigen van deze prettige, ech ter niet bijster hoogstaande strijd. Schieting in Overslag De schuttersvereniging van Overslag hield de jaarlijkse koningschieting op de liggende wip. Niet minder dan 40 leden namen hieraan deel. Reeds in de 2e ronde wist Maurice Verplancke de vogel naar beneden te halen, waar door hij koning werd. Middelburg krijgt nog dit jaar een folkloristische commissie", die de organisatie zal overnemen van de bekende ringstekerij met sjezen van Handelsbelang" en van de eveneens befaamde traditionele ringrfjdery op het Molenwater, die tot dusver werd verzorgd door V.V.V. Deze beide ver enigingen hebben namelijk besloten in samenwerking met de Stichting Nieuw Walcheren tot instelling van deze nieuwe commissie over te gaan, waarbij zij kunnen rekenen op de volledige medewerking van de vak organisatie" op dit terrein, name lijk de Zeeuwse Riiigrydersvereni- ging. Deze mededeling deed tijdens de jaarvergadering van de Middelburg se V.V.V. de voorzitter, de heer Blaauw, bij het agendapunt ,,ring- rijderij". De heer Blaauw toonde zich zeer verheugd over de gang van za ken omdat daardoor mede een eind komt aan het reeds geruime tijd be staande conflict over de Molenwater- ringrijderij tussen V.V.V. en de Z.R.V terwijl bovendien tegemoetgekomen wordt aan een wens, meermalen ge uit in vroegere V.V.V.-vergaderingen, namelijk om te komen tot een bepaal de instelling, die als voornaamste taak heeft belangrijke toeristische evenementen te organiseren. Voorivuarden Deze nieuwe commissie zal dus be staan uit bestuursvertegenwoordigers van de oprichtende verenigingen, die daarbij tevens hun eigen' evenement als een soort aandelenkapitaal in brengen. Uiteraard zijn daarbij en kele voorwaarden gesteld, die met name voor de ringrijderij van be lang zijn. Een van de belangrijkste is wel, dat deze ringrijderij te allen tijde een „open wedstrijd" zal zijn, zodat deelneming ook kan geschie den door ringrijders, die geen lid van de Z.R.V. zijn. Bovendien zal deze rijderij geheel buiten het com petitie-verband vallen van de Z.R.V. maar wel mag gerekend worden op de volledige medewerking en de tech nische adviezen van deze organisatie. Het feit, dat deze ringrijderij - zoals trouwens steeds 't geval is geweest - geheel ,,open" zal zijn, is vooral van belang voor de bekers, die geschon ken zijn door de leden van 't konink lijk huis. De huidige bezitters van deze wisselbekers zullen hun bezit derhalve in" een volkomen vrije wed strijd kunnen verdedigen. Men kan dus reeds dit jaar rekenen op twee folkloristische dagen ih Middelburg, waarbij de hoofdmoot van de eerste dag de sjezen-rijderij in hoerendracht zal zijn, en van de tweede dag de ringrijderij op het Molenwater. Breed terrein Dhr. Blaauw deelde voorts nog me de, dat het V.V.V.-bestuur heeft be sloten het bezit van de vereniging aan boerenwagens, dat thans opge slagen staat in de Grote Kerk van Veere, voor deze dagen in bruikleen af te staan aan de nieuwe commis sie voor het houden van optochten enz. Spreker zag een breed werkter rein voor de nieuwe instelling en hoopte, dat zij belangrijk en nuttig werk zou kunnen verrichten. Namens de voorbereidings-commissie ver klaarde de heer F.C. Den Boer, dat de nieuwe organisatie-vorm inhoudt, dat de V.V.V. - evenals trouwens Handelsbelang" zich niet recht streeks meer met de ringrijderij be moeit. Aan het werk van de z.g. „Boerencommissie", die tot dusver V.V.V. technische hulp verleende en adviezen verstrekte, komt nu auto matisch een eind. Tijdens een on langs gehouden bestuursvergadering zijn de leden van deze commissie dank gebracht voor hun werk, dat zij gedurende zovele jaren belange loos in het belang van het vreem delingenverkeer hebben verricht. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat aan de Z.R.V. verzocht is de nog bestaande schorsing voor kam pioenswedstrijden van deze vereni ging voor de „Molenwater-ring- rijders" ongedaan te willen maken. De afgevaardigden van de Labour- partij in het Britse Lagerhuis hebben een resolutie goedgekeurd, waarin de redering verzocht wordt de ko mende kernproeven uit te stellen en onmiddellijk stappen te doen om te komen tot een internationale over eenkomst voor het afschaffen van wa terstofbomproeven. linksbuiten het rollertje op en depo- vernederend. Integendeel! Onder een stralend lentezonnetje en onder veel publieke belangstelling vond de paasveemarkt te Oostburg plaats. De aanvoer betrof bijna het dubbele van het vorig jaar, zodat ze ker een stijgende lijn te constateren viel. Voor de overige inzenders was het jammer, dat door de heer R. van Daelen te Oostburg een tweetal stie ren werd aangevoerd van uitzonder lijke klasse. De jury, bestaande uit de heren H. Verstraeten uit Axel, C. de Maat uit Hulst en A. Picavet uit St. Jansteen had het dan ook niet moeilijk om de algemeen kampioen en de reservekampioen uit te zoeken. Kampioen werd de roodbonte vaars met vier tanden van R. van Daelen, terwyl deze eigenaar ook voor de re serve-kampioen zorgde, nl. een zwart- bonte vaars met twee tanden. Beide A dieren waren gemest door de heer M. Buysse te Oostburg, De gedetailleerde uitslagen waren: Rubriek 1. Koeien en schotten: le pr. C. en J. v, d. Di'iest te Souburg. Rubriek 2: Vaarzen met 6 tanden: le pr. C. en J. v.d. Driest te Souburg en G. Doens te IJzendijke; lb pr. Ge broeders De Feyter te Groede; 2e pr. C. en J. v. d. Driest te Souburg. Rubliek 3. Vaarzen met vier tanden: le pr. en algemeen kampioen R. van Daelen te Oostburg; 2e pr. C. en J. v. d. Driest te Souburg. Rubriek 4. Vaarzen met twee tan den: le pr. en reserve-kampioen R van Daelen te Oostburg: 2e pr. C. en J. v. d. Driest te Souburg; 3e pr. J. A. Bertou en Zn. te Oostburg. Rubriek 5. Ossen met zes en meer tanden: le pr. Gebr. Van Gijs te Groede. Rubriek 6. Ossen met vier tanden: le pr. R. van Daelen te Oostburg; 2e pr. idem; 3e pr. A. S. Riemens te Oostburg. Rubriek 7. Ossen met twee tanden: la pr. J. A. Bertou en Zn. te Oost burg; lb pr. R. van Daelen te Oost burg; 2a pr. J. A. Bertou en Zn. te Oostburg: 2b pr. idem; 3e pr. W. Mo rel, Schoondijke. Rubriek 8. Ossen zonder brede tan den: le pr. J. A. Ber u te Oostburg; 2e pr. idem. Rubriek dikbillcn; le pr. M. J. Rie mens. Schoondijke; 2e pr. M. Mal- jaars-Vermeulen te Schoondij'ke; 3e pr. idem. Rubriek schapen met lammeren; le pr. J. A. de Bourgraaf te Oostburg; 2e pr. E Dekkers te Oostburg: Jonge schapen: le pr. J. A. de Bourgraaf. Oostburg; 2e pr. idem; 3e pr. idem. Groepen slachtvee van drie of meer stuks van een eigenaar: le pr. R. van Daelen te Oostburg; 2e pr. C. en J. v. d. Driest te Souburg; 3e pr. J. A. Bertou, Oostburg. De rechter in het proces tegen de arts John Bodkin Adams, heeft woens dag geweigerd het geding te staken, zoals de verdediger had geëist op grond van de stelling, dat de open bare aanklager zijn aanklacht van moord niet waar had kunnen maken. De verdediger, Geoffrey L&vyrence had gesteld, dat de verklaringen van twee medische deskundigen, die door de openbare aanklager waren opge roepen, verschild hadden. De-hechter verklaarde echter, dat hij tot de slot som was gekomen, dat ..de bewuste verklaringen tot vragen leidden, waar over alleen de leden van de jury juist kunnen oordelen". Het is nu de beurt van de verdedi ging om haar getuigen te laten ver schijnen. DEN BOSCH, 3 april. Op de markt van heden werden aangevoerd 8052 stuks vee, zijnde 3635 runderen. 459 graskalveren. 621 vette kalveren. 1013 nuchtere kalveren, 238 schapen, 13 geiten, 56 fokzeugen, 451 slachtvar- kens, 32 lopers, 1458 biggen, 76 lam meren. De prijzen waren, behoudens uitzon deringen voor dieren van buitenge wone kwaliteit, ais volgt: melk- en kalfkoeien 755-1160, guiste koeien 660- 975, kalfvaarzen 680-875, guiste vaar zen 590-825. pinken 480 —610, graskal veren 320-490, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 90-180, weideschapen 65-90. ooien met lammeren 155-230, drachtige ooien 130-170, drachtige zeu gen 275-350, lopers 64-86, biggen 35- 60. slachtrunderen aanvoer 796 stuks, extra kwaliteit 3.40-3.50 per kg slacht- gewicht. le kw. 3.20-3.30, 2e kw. 2.80- 3.10, 3e kw. 2,70-2.80. vette stieren 2.85. 3.15, worstkoeien 2.55-2.70, vette kal veren le kw. 3.10-3.45 per kg levend gewicht, 2e kw. 2.50-2.85, 3e kw. 2.10- 2.40, nuchtere slachtkalveren 1.10-1.30, slachtvarkens 1 62-1.70, slachtzeugen le kw. 1.51-1.57, slachtzeugen 2e kw. 1.45-1.50, vette schapen 110-130 p. st„ vette lammeren 95-115, nuchters slachtkalveren 32-50. Verdere mededelingen: aanvoer, handel, prijzen. Melk- en kalfkoeien, zeer groot, willig, stijf duurder. Guis te koeien, groter, redelijk, vaster, Jongvee, ruimer, tamelijk vlot, prijs houdend. Vette kalveren, normaal, vlot. weinig verandering. Nuchtere slachtkalveren. minder, rustig, ge handhaafd Schapen en lammeren, normaal, iets vlotter, prijshoudend. Fokzeugen, minder, willig, vaster. Lo pers en biggen, groter, vlot, trokken aan. Slachtvee, ruimer, williger, ruim gehandhaafd. Slachtvarkens, groter, trager, prijzen gehandhaafd. GOES, 3 april. Groenten: witlof BI 35, kropsla Al 12-13, A2 8-9.50, spi nazie 1 39-40, prei 1 10-11, bloemkool A2 39. B2 42, C2 20-34, andijvie 1 58, rabarber 7-14, radijs 13-18, rode kool 7. TERNEUZEN. 3 april. Sla A 8.50. 10.70, B 7.30-8.70. C 5.90-8.30. bloem kool A 62-67, B 25-42, C 15-18, D 5-7, knolselderij 7. radijs 20-23, andijvie 52, rode kool 7-7.10, prei 10-15. rabar ber 25-27. spinazie 31-42, witlof B 18- 27. afw. 10-17, Jonathan F 27, kroet 6, Winston F 14.30, Bramley Seedling 14, St. Rémy F 32-35, kroet 20-22, Konstanz 324 (-1), Rheinfelden 246 (-4), Breisach 169 (-19), Straatsburg 264 (-12), Maxau 448 (-1), Mannheim 314 (-1), Mainz 337 (-6), Bingen 235 (-10), Kaub 264 (-16). Trier 222 (-6), Koblenz 290 (-19). Keulen 301 (-14) Ruhrort 526 (-9). Lobith 1158 (+2), Nijmegen 938 (+2), Arnhem 934 (+3), Eefde IJssel 457 (-2), Deventer 345 (-5), Monsin 5520 (-4), Visé 5049 (-7), Borgharen 4013 (-26), Belfeld 1181 1), Grave beneden de sluis 498 (-18),

de Stem | 1957 | | pagina 15