Ti pipman v Dros Miljoenen Fransen reizen voor niets of goedkoop Milovan Djilas heeft gewrichtsreumatiek Klundert gaat zesde eeuwfeest wederopbouw - na ramp - vieren en Spoorwegen verkiezen miljarden Zes weken gevangenis voor laffe mishandeling Nieuwe leider inspireert Het Masker" te Den Bosch Bureau met vlekken?... Prachtbijts Ceta-Bever! Witte tanden - frisse adem met COLGATE De Italiaanse Renaissance Y eroordelingen in Szczecin l§ V Stopt slechte adem onmiddellijk V Bestrijdt tandbederf de gehele dag V Ook kinderen zijn dol op de pepermuntsmaak De 250 ste Prismaeen goed boek Belangstelling voor paasfruitveiling te Kapelle In gevangenis te Mitrovica: Aartsbisschop beschermheer r.-k.muziekfeonden BOEKENPLANK Verhalen Niervaartbelangrijk handelscentrum Vrijdom van tol HOE ONTSTOND DE NAAM KLUNDERT Petitie *5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 APRIL 1957 (Van onze Parijse correspondent) Het „enfant terrible" van de Fran se senaat, de verslaggever voor Fi nanciën, monsieur Marcel Pellenc, heeft opnieuw de strijd aangebonden tegen de krankzinnige geldverspilling in de genationaliseerde bedrijven. Het geeft inderdaad te denken, dat de spoorwegen over 1956 een tekort wisten te bereiken van 145 miljard francs. Toch is het begrijpelijk. Op 50 of 55-jarige leeftijd gaat het per soneel met pensioen, hetgeen er on der meer al toe heeft geleid, dat de post sociale lasten iets hoger is dan de post lonen. De reiziger be; taalt wel en hetgeen hij niet betaalt, wordt wel bijgepast door vadertje staat. De echtgenoten en kinderen van het personeel reizen gratis en miljoenen andere Fransen genieten op de vervoerprijs aanzienlijke kor tingen. Een gezin met vijf kinderen reist voor half geld en legio andere personen hebben korting wegens dit of dat. Hoe lang kan men het nog volhouden om op deze wijze ver bo ven zijn stand te leven? Over 1956 bedroeg het tekort van de spoorwegen 145,6 miljard. De mij nen leden een verlies van 14 mil jard en de staat moest vervolgens nog de volgende sommen bijspijke ren: 12 miljard voor de Parijse me tro; 6 miljard voor de gasbedrijven; 5 miljard voor de elektriciteitsbedrij ven; 3,4 miljard voor de Air France en zeven miljard voor twee scheep vaartmaatschappijen, hetgeen het te becijferen totaal brengt op 200 mil jard. In de Benelux kan men met een zelfde bedrag 150.000 nieuwe wo ningen bouwen; in Frankrijk tachtig duizend. Chaotisch De genationaliseerde bedrijven be ginnen verdacht veel te lijken op een genationaliseerde chaos. Er wordt met geld gesmeten en monsieur Pel lenc heeft dan ook heel voorzichtig gerapporteerd, dat indien men in de ze sector werkelijk zou willen bezui nigen er enkele honderden miljar den franken te verdienen waren.Maar niemand ziet nog bomen, zo dicht is het bos. Frankrijk telt momenteel namelijk al 224 staatsondernemingen, die op hun beurt weer (genationali seerde) filialen hebben gesticht. Het mijnbedrijf heeft er een kleine zes tig; de elektriciteitsvoorziening 45; de Spoorwegen 24 enz. De trieste waarheid is ook hier erger dan de meest gewaagde ver beelding: in feite namelijk zijn de werkelijke tekorten nog aanzienlijker, want al die genationaliseerde bedrij ven genieten nog een voorkeursbe handeling onder andere in de vorm van belastingfaciliteiten, leningen te gen minimale rente en - aldus de rapporteur - een vervalste boekhou ding volgens welk systeem het moge lijk wordt zuivere onderhoudswerken te betalen met leningen, gesloten voor „nieuwe werken". De heer Pellenc (en wij) willen met liefde en plezier pensioen gaan genieten op veertigjarige leeftijd en nog prettiger was het als men pen sioen zou kunnen nemen op de dag der huwelijksvoltrekking, maar... om dat de spoorwegen pensioen verlenen op 50- of 55-jarige leeftijd drukken er nu op het budget al 30.000 pen sioengerechtigden meer dan werkne mers, hetgeen een gat maakt van vijftig miljard. Men pleegt volgens de rapporteur duur boerenbedrog, want de voor rechten van de werknemers in de genationaliseerde bedrijven, in de vorm van privileges, vakantietoe slagen, gratificaties etc. kunnen in bepaalde gevalle het salaris zelfs verdubbelen. Men heeft (Advertentie) het zelfs kunnen brengen tot een „winstpremie" die ook wordt uitge keerd als er enorme verliezen wor den geleden. Verspilling In feite gaat het alleen de Franse belastingbetaler aan, zodat wij ons gevoeglijk kunnen amuseren met de fantastische geldverspilling in de ge nationaliseerde bedrijven. De rappor teur noemt enkele gevallen, die wel tekenend zijn voor de situatie: Enkele tientallen miljarden werden verknoeid omdat men (te dure) on dernemers opdrachten verleende zon der eerst eens bij de concurrentie prijs te vragen; er werden 600 stoom locomotieven gekocht terwij de elek trificatie in volle gang was, zodat ook een kind kon begrijpen, dat dit geld was weg gesmeten; naast kolen mijnen, die vrijwel zijn uitgeput en vandaag of morgen moeten worden gesloten werden niettemin nieuwe mijnwerkerssteden gebouwd; een na tionale luchtvaartmaatschappij sloeg echter al deze records nog met stuk ken: ze gaf enkele tientallen miljar den uit om vliegtuigen te bouwen, be stemd voor een dochteronderneming. Deze dochteronderneming was ech ter niet ingelicht en bestelde op kos ten van de belastingbetaler de toe stellen elders en wel in het buiten land. Guy Mollet zoekt nu een nette as sistent om eens wat orde te bren gen in de genationaliseerde chaos. Mocht u dus een baantje zoeken dan weet u het adres Zes weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf heeft de chauffeur- vlashandelaar A. A- de N. van de Middelburgse politierechter gekre gen voor een zeer ernstige mishandeling. Even daarvoor had de offi- cier van justitie, mr. J. L. Andreae, één maand geëist. Hoewel de be wijzen als rijpe vruchten op de tafel van Vrouwe Justitia vielen, bleef De N. het gebeuren van 23 febr. jl. ontkennen. De politierechter ging toen nog twee weken boven de eis. Hij moest overigens nog maken dat hij als een haas de rechtszaal uitkwam, want mr P. van Empel voelde er veel voor, hem onmiddellijk achter de tralies te stoppen. Het was ook een „laffe en zeer kwalijke mishandeling", z<pals de offi cier in zijn requisitoir zei, waarvoor De N. zich moest verantwoorden. Met een dronken kop stapte hij in een café op de fabrieksarbeider H. van V. af die hem niets in'de weg had ge legd diende deze een paar stom pen toe en sleurde hem naar buiten. De N. sloeg zo hard, dat men het binnen in het café hoorde Omstanders verklaarden later, dot De V. kermde als iemand, die ster vende is. In het ziekenhuis werd 1 balans opgemaakt: een blauw oor, een hersenschudding en con 'tob ok n neusbeen. Van V. mocht 't ziekenhuis eerst na 26 dagen verlat d reke ning kwam in totaal or een d'kke driehonderd gulden, verzekeringsmaatschap j wel zal weten te vind-hl ,,De N. is een ruzie gaat op zijn sterkte voor De N. V.'s nog die prat van een bukgroenten (Advertentie) De toneelgroep Het Masker, die haar activiteit vooral op de Bra bantse dorpen en het terrein van de jeugdvoorstellingen richt, heeft sinds enkele maanden als artistiek leider de heer Jan van der Linden aange trokken. Een feit, dat voor deze groep van jongere artiesten aanlei ding is geweest om zich met her nieuwde toewijding aan hun ideële doelstelling te gaan geven. De leiding van .,Het Masker" gaat van de gedachte uit, dat ook het to- Familietube 44 ct 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken Wanneer men zich uit belangstelling voor goede kunst van tijd tot tyd verdiept in de grote bloeitijdperken van de Europese historie, dan komt men vrjjwel zeker spoedig tot de ontdekking: de renaissance (1350-1600) is moeilijk". Dat ligt bij nadere beschouwing dan ook voor de hand. Vrywel geen enkele andere periode is zo rijk aan scholen" en aan namen. Schil derkunst, beeldhouwkunst en architectuur ontdekten mogelijkheden, die toendertyd zeker even revolutionair werden geacht als Mat vooral na de oorlog in onze eigen omgeving op het veelomvattende terrein van de kunst te zien is. Bovendien was het aantal beeldende kunstenaars ongemeen groot, terwjjl wereldlijke en kerkelijke autoriteiten in betrekkelijk klein verband doch ieder op een andere manier bepaalde groeperingen om zich wisten te verenigen. neel, dat in de provincie voor de kleinere uitkoopverenigingen en voor de jeugd gebracht wordt, aan de hoogste eisen moet voldoen die de groep kan opbrengen. Zij is er daar bij van overtuigd, dat in Brabant naast het Zuidelijk Toneel als offi cieel gesubsidieerd gezelschap ook nog plaats is voor een dergelijke groep voor het kleinere werk. Een probleem vormt in dit opzicht uiteraard de accommodatie van de zalen in de Brabantse dorpen, maar gezien de activiteit, die op dit gebied de laatste jaren van het provinciaal bestuur uitgaat, meent men dat er in de toekomst wel het een en ander verbeterd zal worden. En daarnaast wil men toch ook juist van het begin sel uitgaan, dat de technische uitrus ting. die men meeneemt, ..ook in de meest primitieve gevallen een verant woorde uitvoering mogelijk moet ma ken. Ten aanzien van de jeugd richt zich de aandacht van de leiding vooral op de lagere scholen. Er is in de krin gen van het onderwijs een groeiend besef voor de opvoedende waarde van het toneel, welk besef echter op tal van plaatsen nog zal dienen te groeien. Er zal daarom een nauw contact met de onderwijswereld no dig zijn. Een deskundig rapport over deze materie is in voorbereiding. Wat de concrete plannen voor de toekomst betreft: in het begin van mei hoopt men in Den Bosch de pre mière te brengen van een werk uit Goethes jeugdperiode ,,De mede plichtigen", dat om onverklaarbare redenen nog zelden is opgevoerd. Ook is een openluchtspel in voorbereiding n.l. ,,De Ridders" van Aristophanes, terwijl voor de jeugd de opvoering van een sprookje van Grimm wordt voorbereid. Van het reeds bestaande repertoire noemen we De Barbier van Sevilla, Sloep zonder Visser van Cas- sona en De getemde feeks van Sha kespeare. In de afgelopen jaren heeft de groep, die nu uit 12 personen bestaat, met veel tegenwerking en moeilijk heden te kampen gehad. Dat deze jonge artiesten nochtans met nieuwe idealen bezield de toekomst ingaan, pleit voor hun doorzettingsvermogen, dat hun de kans zal bieden om gelei delijk successen te gaan veroveren op het terrein, dat zij zich afgeba kend hebben. Voor de volgende week dinsdag in Kapelle te houden paasfruitveiling blijkt van de zijde der kwekers een zeer grote belangstelling te bestaan. Volgens de op het ogenblik bekend zijnde gegevens zal er een aanbod zijn van 30 ton verpakte Jonathan; 25 ton verpakte Golden Delicious en 5 ton verpakte diverse rassen. Verder zal er nog een aanbod zijn van 30 ton los exportgeschikt fruit en ook zal er een belangrijk kwantum keuken- en fabriekskwaliteit worden aangeboden. Zowel voor de kwekers als voor de kopers zijn aan deze Veiling verschil lende attracties verbonden. De prijs uitreiking aan de kwekers begint om twee uur. De verkoop -van het aange voerde fruit zal om drie uur begin nen, In de morgenuren zal h.et fruit te bezichtigen zijn voöfe belangstellen den. Een flink kwantumfappels zal wor den verpakt in eennsjflige fust. Ver schillen^ .landen vragen namelijk ap pels in eenmalig fust. In andere ja~ ren moest het fruit steeds worden om- gepakt als het voor 'dit doel werd verkocht. Nu zal dit niet nodig zijn. Verder zal er een gedeelte van het aangevoerde fruit worden verpakt in plastiek zakken van 1 kg netto inhoud. zeer onjuist gebruik maakt ^bracht de officier naar voren het bleek de tweede keer te zijn, dat De N. voor mishandeling terecht staat. Op de velo Dronken op zijn velo had de grond werker A. J. de H. het hele dorp op stelten gezet. Een oud liedje, dat door hem al vaak is gezongen. Onder in vloed van geestrijk vocht vertoont hij de vreemde neiging allerlei nobele figuren, de burgemeester incluis, uit te schelden. Nu zijn er lieden, die deze bijzondere eigenschap van De H. ken nen Zij ..voeren" hem, speculerend op het effect. Later staan zij aan de kant te brullen van het lachen. Het is echter een vorm van humor, waarvan de waarachtigheid te betwijfelen valt. Het moge voor ben een waarschuwing zijn, dat politie en justitie het kwaad met wortel en al uitroeien. Tegen De H. is ondertussen door de officier twee weken gevangenisstraf geèist; tevens heeft hij nog een maand van een voorwaardelijk opgelegde straf tegoed. Het wordt nu dus het vonnis was conform zes weken. Een Belgische matroos, C. F. van H. uit Burgh, verwoestte met zijn achttien jaren met een grote kei op 17 februari jl. een niet minder grote spiegelruit. Het grapje is inmiddels door hem gefinancierd: 105,-—. Daar komen nu nog drie tientjes bij. (conform). Een andere wakkere varensgezel, F. J. P. uit Goes, legde in zijn woon plaats ook al een bijzondere voorlief de aan de dag voor dit doorzichtige materiaal Hier was het ruitje van het aanplakbord van de korfbalver eniging ,,Togo'' het slachtoffer. Wel, P. stak een sigaret op, keek eens naar de mededelingen achter het ruitje en sloeg toe louter terw'ille van de slag.. De bemoeiingen van een zekere meneer G. K. uit Goes werden door een ander lid van het wakkere gezel schap, een zekere M. gehonoreerd met twee trappen. Men ziet dat niet graag. P. kreeg een boete van 20 gulden; voor M. werd het 40 gulden (conform). Veertig gulden boete kreeg ook de landarbeider M. A. S. uit Zierikzee, die in augustus zijn hond. een bouvier, menende dat deze dol was geworden, met een eindhout bewerkte, totdat de dood er op volgde. De jonge hond, die lange tijd had binnen gezeten, was dolgelukkig en dwaas van deze nieu we vrijheid. Het schuim, dat hem van het rennen op de bek kwam, deed zijn baas. een dierenliefhebber overigens, aan dolheid denken. Niet voor de eerste maal had de handelaar S. B. uit Goes dronken ach ter. het stuur gezeten. Zijn manier van rijden, op 18 maart jl., door het goede Hulst was enigermate dwaas, waardoor dit de rijkspolitie opviel. De officier eiste in dit geval drie weken gevangenisstraf en vier maanden ont zegging van de rijbevoegdheid, waar bij hij rekening hield met de tenuit voerlegging van de voorwaardelijke straf, die nog loopt: een ontzegging voor de tijd van acht maanden. Het vonnis luidde: twee weken gevange nisstraf en vier maanden ontzegging. (Advertentie) Het verhaal gaat, dat een aartshertog, die enkele tiental len jaren geleden het Zuid- slavische stadje Mitrovica be zocht, zo opgetogen was over 't voorbeeldige gedrag van de in woners, dat hij hen aanbood, 'n nieuw stadhuis te laten bou wen. De mensen zeiden, dat ze het aanbod erg vriendelijk von den, maar dat ze als er dan Voor de ingewijden betekent deze p- iode het leeuwedeel van de stu die, waarvoor het beroemde boek ,,Cultur der Renaissance in Italiën" -van Jacob Burckhardt doorgaans de grondslag moet vormen. Voor leken op het gebied van de kunst echter zijn de zogenaamde populair-weten- schappelijke overzichten voldoende, tenzij men dan tot de bevinding komt, dat in die boeken juist aan de re naissance wel een grote maar toch niet geheel bevredigende aandacht wordt geschonken. Men gaat dan uit zien naar een overzichtelijk werk in de hoop zijn kennis en vorming op het juiste vlak te kunnen brengen* Maar... dergelijke boekwerken kosten schatten gelds en we weten vandaag allemaal wel, dat geld met de dag schaarser wordt als het gaat om wat ,,luxe" wordt genoemd. Nu kunnen we gaan twisten over de vraag, wat nu eigenlijk moet wor den verstaan onder die luxe. Is het al te weelderig om zichzelf en zijn gezin een sfeer van beschaving te schenken, ook al moet men daarvoor overgaan tot bepaalde bezuinigingen op ander gebied? Beter dan deze ne telige vraag te beantwoorden lijkt het ons te wijzen op de Prisma-serie van de uitgeverij ,,Het Spectrum". Daartoe is aanleiding, omdat met de uitgave van deeltje 250 een mijlpaal is bereikt en dubbele aanleiding, om dat dit deeltje het uitstekend ver taalde boek mD« kunst der renais- sance in Italië" is van Walter Paatz. Met een gerust hart kan dit boek van Paatz een sJ indaardwerk ge noemd worden. Na een algemene cul tuurhistorische inleiding beziet hij achtereenvolgens de verschillende kunstvormen aan de hand van be roemde voorbeelden. Hij legt een dui delijk verband tussen de tijd voor en de periode na de renaissance en schroomt gelukkig niet om het gods dienstige element, dat door sommige schrijvers maar al te graag wordt verdoezeld, op de juiste waarde te schatten. Zijn boek is systematisch als men maar wensen kan voor ge degen .studie, terwijl het voor de liefhebbers" zo is geschreven, dat het te lezen is als een boeiend ver haal. Zelden of nooit zagen we een combinatie van wetenschap en popu lariteit in deze mate geslaagd bin nen één band samengebracht. Zelden ook durfden we met zoveel warmte een boekwerk aan te bevelen voor de vakman en voor de leek, voor de (mid delbare) scholier en voor de op voeder. Met dit 250ste deel van de Prisma-reeks heeft Het Spectrum een degelijk en sier lijk monument geplaatst op de culturele weg, die tot nu toe zo welbewust werd bewandeld. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, heeft het be schermheerschap aanvaard van de r.-k. federatie van diocesane muziek- bonden in Nederland. Ook wijlen kar dinaal dé Jong was beschermheer van deze federatie. De kunst van het korte verhaal be hoort nog steeds tot de moeilijkst han teerbare onderdelen van de litteratuur. Tijd en ruimte staan de schrijver im mers in bijzonder beperkte mate tot zijn beschikking, terwijl de intrige en daarmee samenhangend de „dramati sche mogelijkheden" een minimale kans biedt. De wereld-letterkunde kent eigenlijk maar enkele grootmeesters op dit zware terrein. Onder hen is So- metset Maugham een van de meest belangrijke. Hij schrijft een bijzonder doorzichtige volzin, helder en rustig als een vijver in de voorjaarszon. Zijn onderwerpen liggen allemaal in het doodgewone leven van iedere dag, zijn figuren zijn als het ware gekozen uit onze eigen onmiddellijke omgeving. Niets aan zijn verhalen is ons vreemd. Hij houdt niet van ingewikkelde ziel kundige problemen en het ziekelijke, dat ons b.v. in de verhalen van Poe zo vaak afstoot, is bij hem nimmer te vinden. Zijn eenvoud is zijn grote kracht. Een kostelijk beschreven alle daags geval als „De lunch" of een scherpe milieutekening als in „Voor het tuinfeest" zijn niet alleen hoogte punten in het Prisma-boekje „Verha len", maar zijn ook in de moderne lit teratuur kunstwerken van blijvende waarde. Er is voor het stadje Klundert alle reden om in september a.s. feest te gaan vieren. De bewoners van het toenmalige Niervaart deden dit in 1357 bij het verki jjgen van de stadsrechten, omdat deze rechten veie voordelen voor stad en streek inhielden. Het tegenwoordige Klundert kan een dubbel feest vieren, want niet alleen het zesde eeuwfeest dezer stadsrechten kan als heugelijk feit worden her dacht. Dit jaar kwam ook het wederopbouwplan voor het in de november dagen van 1944 zo zwaar getroffen centrum en omgeving tot stand en zijn ook vrijwel alle sporen van de 1 februari-ramp verdwenen. Op passende wijze gaat de Klundertse gemeenschap deze heugelijke feiten in de eerste week van september herdenken. toon spreiden en vooral tijdens die veertien dagen was er een levendige handel. Ook de plaatselijke midden stand gaf op die markten acte de présence en genoot zelfs bepaalde voorrechten ten aanzien van de han delslieden van buiten. Niervaart was toen ook een bede vaartplaats, waar het miraculeuze H. Sacrament vereerd werd. In 1420 werd het dorp door een grote brand getroffen en in 1421 dooi de St. Elisabethsvloed vrijwel geheel van de kaart geveegd. De binnenwa teren verzandden en het Hollands Diep ontstond. In 1450 was deze streek praktisch onbewoond. Dit is mede af te leiden uit de geschiedenis van het Heilig Sakrament. In 1449 nl. werd dit met toestemming van de toenmalige heer van Breda, Jan van Nassau „met groote staatsie" naar Breda overge bracht, omdat de vele vrome pel grims de Nieuwervaartse kerk moei lijk konden bereiken en bemidde ling vroegen bij de bisschop van Luik om het miraculeuze H. Sacrament naar Breda over te brengen. De geschiedenis van Klundert, vroe ger Niervaart of Nieuwervaart ge heten, is zeer oud. In 1295 werd door de Graaf van Holland vrijdom van tol verleend aan de bewoners. Er was toen dus reeds handel langs de bui ten- en binnenwateren. Deze vrijdom hield in dat men vrije vaart langs deze wateren kreeg met vrije sche pen. Van 1275 tot 1325 lag Niervaart aan de handelsweg door zuid-Brabant van Antwerpen naar de Rijn. In 1347 werden door de toenmali ge groot-grondbezitsters Aleid en Beatrijs van Praat belangrijke voor rechten verleend aan het dorp Nier vaart. Er kwam een lakenhal en een waag. Niervaart kreeg daardoor aan loop van handelslieden en was voor de toenmalige begrippen een belang rijk handelscentrum. Bier was in die tijd naast laken, granen e.d. een der voornaamste handelsartikelen. Deze voorrechten vormden het begin van een zekere zelfstandigheid. In 1357 op 7 september volgens de akte kreeg dit sorp de stads rechten toegekend, waarvoor de in vloedrijke families van Pulten-Strije en de heer en Vrouwe van Praat had den geijverd. Niervaart kreeg daar door economische en juridische zelf standigheid. Uitermate primitief waren de eigen verkorte wetboeken v. strafrecht en strafvordering, die rigoureuze straf fen tegen de misdaad van ernstige aard bevatten. Gevangenissen kende men niet. Ernstige misdaden werden met de dood gestraft en de bezit tingen werden geconfisceerd. Lichte- óvertredingen werden met lijfstraffen of boetes berecht. Het grote voorrecht was, dat een vrije jaarmarkt mocht worden ge houden nl. 8 dagen voor en 8 dagen na Niervaartse kermis. VREEMDELINGEN. Op die jaarmarkt kwamen vele vreemde kooplieden hun waren ten Omtrent het ontstaan van de naam „Klundert", welke in de zestiende eeuw aan 't vroegere Niervaart of Nyeuwervaert werd gegeven, is men het in kringen van oudheidkundigen nog steeds niet eens. Er is een lezing, dat hij ontstaan is uit een verbaste ring van het woord Klunaart. Hiermee zou dan worden aange duid, dat de grond in deze streek bestaat uit klont-aarde, in tegen stelling met Fijnaart, waar de grondsoort uit fijnere aarde be staat. In de volksmond zegt men hier ook niet Fijnaart", doch „Fen- dert" ofwel „de Fendert". De naamsaanduiding Klunaart, wordt in verscheidene oude akten en oorkonden aangetroffen. INDIJKINGEN. In 1535 pas stuurde Hendrik van Nassau, heer van Breda, een rent meester en waterbouwkundige naar de streek van de Niervaart om eens poolshoogte te nemen. Het handjevol bewoners bleek een armoedig be staan te voeren en leefde van de teelt van gewassen op de deels ver zande gronden, die regelmatig onder liepen. De eerste indijkingen kwamen in 1555 tot stand, waardoor het kern gebied Klundert werd droog gelegd. Later volgden de polders rondom de ze kern. Van 1580 tot 1583 werd Klun dert omwald en tot vesting ingericht. Archiefstukken van 1611 tot 1623 spreken opnieuw over de indeling van de jaarmarkt nabij de Groene Brug, de Kaaibrug en het Markt plein. Van de vestingswerken resten thans nog enkele bastions aan de Noordzijde, welke een bezienswaar digheid vormen en nog onlangs ge heel zijn gerestuareerd. Het stadje was door een scheepvaartweg ver bonden met het Hollands Diep. WAPENFEITEN. Klundert heeft geen grote wapen feiten in zijn geschiedenis kunnen neerschrijven. Zelfs de woelige Fran se tijd doorstond men hier vrij rus tig. Het fraaie stadhuis, thans geheel gerestaureerd, dateert van 1632. De Oranjes vérbleven in die jaren vaak te Klundert temidden van hun bezit tingen. Het oude Mauritshuis, vele jaren zetel van de rentmeesters van het Rentambt Niervaart geeft daar van nog blijk. De Groene Brug en Kaaibrug zijn na 1944 geheel vernieuwd. Architect Wieger Bruin gaf Klundert in z'n we deropbouwplan iets van zijn oude luister in de binnenstad terug. De Kaaibrug vormde daarvan het sluit stuk. Als stadje, gelegen temidden van een uitgestrekt, vruchtbaar kleiland, vormt het thans een bezienswaardig heid, zowel door zijn typische her opbouw na de laatste rampen als om hetgeen uit het eeuwenoude ver leden is overgebleven. Dit alleen reeds mag voor de Klun dertse bevolking aanleiding zijn om het zesde eeuwfeest èn de voltooiing van de wederopbouw luisterrijk te vieren. Een uit alle lagen der bevolking gevormd comité, met burgemeester van Oosten aan het hoofd, gaat de ze feesten thans voorbereiden. toch een nieuw gebouw moest komen, liever een gevangenis hadden. j gevangenis?" zei de aarts- „maar waarom is 's hemels- „E en hertog. naam?" „Omdat we dan niet zo .ver meer hoeven te lopen om kennissen en fa milieleden een bezoek te brengen," zeiden de burgers. En zo kwam dan de grote gevan genis van Mitrovica tot stand, 60 kilo meter ten noordwesten van Belgra do. De inwoners van 't stadje brach ten inderdaad veelvuldige bezoeken aan de delinquenten, onder wie zich, tussen beide wereldoorlogen in, men sen bevonden als maarschalk Tito, Milovan Djiljas, Alexander Ranco- vic en Mosje Pijade. De politieke gevangenen hadden het in die jaren niet zo slechts in Mitrovica, Tito bestudeerde de wer ken van Stalin; Pijade vertaalde „Das Kapital" en slaagde er zelfs in, het manuscript naar buiten te smokkelen, waar een drukker het on der zijn hoede nam. Toen Tito de macht overnam, veranderde er wel iets in de gevangenis. Het aantal be zoekuren werd beperkt, de cellen wer den niet langer verwarmd en de ge vangenen kregen minder gelegenheid zich aan een of andere hobby te wij den. Op het ogenblik wordt een van de cellen in het onvriendelijke gebouw ingenomen door Zuid-Slavies eerste politieke gevangene: Milovan Djilas. Indertijd was hij Tito's toegewijdste medewerker, maar geleidelijk aan traden er, zoals men weet, ideolo gische meningsverschillen aan de dag tussen de twee staatsleiders. In januari jl. werd Djilas wegens „ver raderlijke activiteiten" tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn ver raad bestond hierin, dat hij in een artikel voor een buitenlands blad de opstand in Hongarije het einde had genoemd van 't wereldcommunisme. Het aantal volgelingen van Djilas is na zijn gevangenneming toegeno men. Veel boeren, ongerust over de prijsstijgingen in het land, zeggen, dat zijn economische opvattingen zo dwaas nog niet waren. In Belgrado fluisterde men enkele weken geleden dat Djilas, als hij zijn straftijd had uitgezeten, wel eens de grote man in Zuid-Slavië zou kunnen worden. Op het ogenblik echter vraagt men zich af. of zijn gezondheid in dit op zicht geen sta-in-de-weg zal zijn. Milovan Djilas blijkt namelijk in erge mate aan gewrichts-reumatiek te lijden, een gevolg van de koude in zijn ee] en van een gebrek aan bewegingsmogelijkheld. Djilas' vrienden in het buitenland hebben nu een petitie aan Tito ge richt, met het verzoek het vonnis te verzachten Het districtsgerechtshof te Zzczeein (Stettin) heeft zeven personen tot ge vangenisstraffen van zes maanden tot drie jaar veroordeeld wegens deelne ming aan ongeregeldheden, welke zich in december jl. in de stad voor deden en waarbij onder meer het consultaat van de Sowjet-Unie werd geplunderd. Twee verdachten werden vrijgesproken.

de Stem | 1957 | | pagina 11