ge" SPAAK ZOEKT NAAR HOUVAST Claim op Moerdijkkanaal wegens de Volkerakdam Nederland sterk aan start in klassieker Parijs-Roubaix Aantal tv-toestellen meer dan verdubbeld Bloesemrit op Zuid Beveland Kring Zeeland KNZB daalt in ledental KNVB straks minder soepel Ned. renners in de Giro Roessel nu bovenaan De elftallen van Oranje en van Duitsland Spel van liet Heilig Bloed te Brugge Matroos (23) verdronken Stakingen in België Explosie op schip te Rotterdam en nieuwe Neg< gezichten in Duits elftal VOOR RADIO-LUISTERAARS EN TELEVISIE-KIJKERS Jubileum-bridge te Zierikzee ge. 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 APRIL 1957 Omzet en winst Philips hoger Zeeuwse schilders wisselen uit LAATSTE NIEUWS Brandweerwedstrijd te 's-Gravenpolder Van Gaans (MOC) bij centrale training Program afd. Zeeland Kees de Ruyter en L. van Nijnatten naar ereklasse 47-2 Kees van Haperen KNWU-consul Ronde van Brabant start te Roosendaal Honderd renners naar de Cauherg Oostburg sterker dan Sas van Gent AFDELINGSVOETBAL IN ZEELAND Walcheren is veilig WATERSTANDEN MARKTEN de- de l'den de in ■ren. eeft fcon- lond Iper Iwe- ■sloot, fhool, van P>ntri- De voor ge- ge- zal per be- |eling uwse |zoek de- |erbij van |spon I werd ervan I; mu- mper kant piens- |e na- |n de- rich lappe- Mu- tselij- |;mper zou htelij- Indho- |s. be- piddag ver- Isrzoek lischaf- ic voor lerzoek Ischap- l;e mu le heer lg van Ills die rel van lan de fcn be- berzie- |er ge- VAN pHT. naar ■n ver- pse ar- epalen lop het lemene [Dienst lie Oost en aan etering \an de Eede n max. elk be- ;ële in- 5 op 8 e heer Iran de ag ver- rü a.s. ni met binnen- ïöol te iir van tleuter- le me lt bou- s. dening de ge- e geen a enke- :ht no- straat. an den e voor- k rond neente- npend. agt de et mo- het le- ik van tegen (A.R.) en het mede- de Be- dag 23 II De deining, welke na de verklaring van minister Luns over het Moerdijkkanaal in Antwerpen is ontstaan, heeft, zoals wij in een vorige beschouwing reeds opmerkten, minister Spaak en de Belgische regering aan het schrikken gebracht- In eerste instantie maakte Spaak in de Senaatscommissie van Buiten landse Zaken er aanmerking op, dat minister Luns een publieke verkla ring over de waterwegen had afge legd zonder voorafgaand overleg met zijn Belgische ambtgenoot. Als dit overleg had plaats gevonden, zou de verklaring van minister Luns wel enigszins ander hebben geluid, zeide hij. Later heeft minister Ansele (uit Gent) bij de behandeling van Open bare Werken in de Senaat naar aan leiding van opmerkingen van sena tor Segers (uit Antwerpen) meege deeld, dat zijn departement vast houdt aan de Rijnvaartpremies, maar dat er op andere departementen an dere meningen zijn. Het „Sanguis Christi" te Brugge is, volgens de wereldpers, het machtig ste en meest indrukwekkende nachte lijk openluchtspel dat ooit in Europa werd opgevoerd. Twee duizend Brug gelingen vertolken dit aangrijpend spel op de middeleeuwse markt. Het reusachtige podium, dat plaats biedt aan 10000 toeschouwers vormt een geheel met 't imposante Belfort, welks toren, als een bezield wezen, in dit spel zijn deel neemt. De pro loog zal worden uitgebeeld door hon derden engelen, die zelfs tot in de transen van het Belfort verschijnen. Gans de macht en luister van het middeleeuwse Brugge gaat herleven in het tweede deel, als in een prach tige stoet de Vlaamse Kruisvaarders uit Jeruzalem terugkeren en het Hei lig Bloed Christi mede brengen. In de nacht, tijdens de grandioze slot apotheose breekt de zware stormklok los. Muziek, zang, decor, licht en spel zullen samen werken om een onver getelijke indruk achter te laten. De opvoeringen zullen plaats heb ben van 3 tot en met 18 augustus a.s. enkele data uitgezonderd en zullen, zonder onderbreking duren van 21 tot 23 uur. Scenario, tekst en alge mene leiding worden verzorgd door Jozef Boon C. ss. R. Componist en dirigent is Arthur Meulemans. De re gie. het decor, de costumering en belichting zijn in handen van Anton van de Velde. Overigens was er volgens hem geen verandering gekomen in de hou ding van de Belgische regering. Zij blijft dus de eis stellen van het Moerdykkanaal. Zo luidden ook de instructie van de onderhandelaars. De Belgische regering geeft nu derhalve te kennen, dat zij het Moer dijkkanaal niet loslaat. Dat wil dan zeggen, dat zij terugvalt op het stel len van een claim voor een Moerdijk kanaal in de verre toekomst. De troef Spaak reeft nu in Kamercommissie voor buitenlandse zaken ontkend, dat hij de idee van een Moerdijkkanaal heeft laten varen. Een week geleden had hij trouwens ook in de Senaats commissie betoogd, dat België 'n der gelijk kanaal rechtens toekomt op grond van het „basisverdrag over de scheepvaartverbindingen tussen beide landen". Dit basis-verdrag nu is niets an ders dan een Belgisch servituut op onze Tussenwateren, neergelegd in het scheidingsverdrag en inhoudende, dat België vrije vaart hierop heeft tussen Antwerpen en de Rijn. Doch aan dit basisverdrag kan uitsluitend een reoht op een kanaal van Antwer pen naar het Hollandsch Diep worden ontleend wanneer de Antwerpse Rijnvaart door de Tussenwateren ge ruime tijd verhinderd wordt, b.v. door de afdamming van het Volke rak. Wij hebben intussen al eerder ver klaard van bevoegde Nederlandse zijde te hebben vernomen, dat de bouw van de Volkerakdam met in begrip van de sluizen zo kan plaats vinden, dat de Antwerpse Rijnvaart daardoor niet gehinderd behoeft te worden. We zeggen dit nog eens met nadruk, omdat de woordenvloed van Belgische zijde over de verklaring van minister Luns maar al te gemak kelijk verwarring kan stichten. Met dat al is het tientallen jaren oude vraagstuk van de nieuwe Schelde-Rijn-vetbinding in de vorm van een Moerdijkkanaal weer opge rakeld en is het gevaar niet denk beeldig, dat men straks terzake weer even ver is als vóór de verklaring van minister Luns, d.w.z. in een toestand dat er helemaal niets anders gebeurt dan nu en dan wat praten. Dit nu is voor Noordbrabant onduldbaar, gelijk al sinds jaar en dag ook in de Pro vinciale Staten is betoogd. „Deze provincie voert in haar wapen een leeuw en geen schaap", zei mr. Sas sen enkele jaren geleden. Gelukkig heeft Noordbrabant op dit ogenblik de publieke opinie van Ne derland achter zich en behoeft het daarom minder te vrezen nog weer eens als een schaap te worden be handeld. Na een strenge selectie hebben de organisatoren van Parijs-Roubaix, de klassieke wegwedstrijd die zondag 7 april a.s. wordt gereden, 156 renners aangehouden, die negen landen ver tegenwoordigen: België, Italië, Ne derland, Zwitserland, Spanje, Gr. Brittannie, Portugal, Luxemburg en Frankrijk. Wat Nederland betreft zijn de vol gende renners gekozen: van Est, van der Pluym, Wagtmans, Gerrit Voor- ting, de Groot, Mahn, en Stolker, al len van de Locomotief-ploeg; Roks, Haan, Stevens, Plantaz. van der Borgh en Piet de Jongh van de Eroba-ploeg. Bij de individuelen treft men de naam van van Breemen aan. Het is overigens niet geheel zeker dat alle ge selecteerden ook werkelijk in deze ra ce zullen starten. Zo zal van der Pluym hoogst waarschijnlijk op ad vies van Pellenaars verstek laten gaan. Andere bekende renners op de lijst zijn de Fransen Louison Bobet, Gau- thier,, Bouvet, Privat, Walkowiak, M. Een 23-jparige matroos, afkomstig uit Zuid-Slavië, is tussen Hansweert en Wemeidinge, nabij de Vlakebrug van een sleepboot in het kanaal door Z, Beveiand gevallen en verdronken. Na vier uur dreggen is het stoffelijk overschot opgehaald. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval is. Dinsdagavond he.ft in het kunst museum aan de Schutterhofstraat te Middelburg de gedeputeerde, mr. dr. A. J. J. M. Mes een expositie geopend van werken van Overijsselse schilders. Dit is een ,,uitwisselings-expositie" de Zeeuwse kunstenaars exposeren op hun beurt in Zwolle, in het Hopmans huis. Hier is werk te zien van de Zeeuw se kunstschilders Raymond Kimpe, Jac. Prince, Piet Rijken, Andries Minderhoud en mr. J. C. van Schagen en van de schilderessen mevr. Wie- gers-Wiersma en Sarika Goth. Na Zwolle zal deze tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstenaars Kring naar Deventer gaan, waar de doeken in de .,Muntentoren" te zien zullen zijn. De Zeeuwse Kunstenaars Kring zal deze zomer, in juli, in het groothan delsgebouw te Rotterdam, een exposi tie van werk van zijn leden houden In augustus is er dan weer de beken de expositie in Middelburg. Een beweging om loonsverhoging in België, ontstaan door de stijging van de kosten van het levensonderhoud en de verhoogde kosten van de sociale verzekering, breidt zich steeds verder uit. In de gebieden van Charleroi en Luik zijn het speciaal de arbeiders, die zich bij de beweging aanslui ten. In Antwerpen en Brussel daar entegen zijn de kantoorbedienden in staking gegaan. In Brussel hebben bijna drieduizend bedienden van de spaarbank het werk dinsdagmorgen voor drie dagen neer gelegd. In Antwerpen zijn 800 perso neelsleden van een werf in staking. Zowel het christelijke als het socia listische vakverDond eisen verhoging der lonen en verbetering van de an dere arbeidsvoorwaarden. In de afgelopen nacht heeft er een hevige ontploffing plaats gehad op het scheepje „Maisdiep" van het klassifi- ceerbedrijf J. W. Junius en zoon, dat bij het Pernissehoofd te Rotterdam op stroom ligt. Op de ontploffing volgde een brand. Er zouden één of meer doden te befreiuren zijn. De omzet van Philips' Gloeilampen fabrieken is in 1956 gestegen tot 2.686 miljoen gulden tegen 2.280 mil joen gulden in 1955, een stijging met achttien percent. Ook de winst steeg: van 134,7 tot 148 miljoen gulden. Tot die stijging hebben bijna alle af delingen bijgedragen, aldus het ver slag, in het bijzonder de afdeling televisie- en aanverwante artikelen. De verwachting dat de tv een groot se vlucht zou nemen is dus niet be schaamd en de enorme investerin gen, die Philips, vooruitlopende op die verwachte ontwikkeling in de af gelopen jaren heeft gedaan, zijn dus wel verantwoord gebleken. Belangwekkend zijn de gegevens in het verslag betreffende de aantallen tv-toestellen in verschillende landen in gebruik: België/Lux. 130.000 (v.j. 60.000) W. -Duitsland 990.000 (v.j. 410.000) Frankrijk 650.000 (v.j. 400.000) Gr. Britt. 7.000.000 (v.j. 5.800.000) Italië 400.000 (v.j. 250.000) Nederland 150.000 (v.j. 65.000) Canada 2.450.000 (v.j. 1.850.000) Ver. St. 42.200.000 (v.j. 39.400.000) In Nederland zijn op het ogenblik per honderd gezinnen, die in het be reik van een of meer zenders wonen, zes tv-toestellen in gebruik; in de -Ver. 'St. is dit aantal 86, in Canada 71 en in Engeland 50. België en Luex- emburg alsmede Italië (beide met vijf) zijn de laagste in Europa. Duits- De vereniging van brandweercom mandanten in de kring Noord- en Zuid-Beveland zal haar jaarlijkse brandweerwedstrijden dit jaar in 's-Gravenpolder op zaterdag, 1 juni a.s. houden. Reeds een 14-*al korpsen zegden in beginsel toe te zullen deelnemen. Voor de organisatie is een commis sie ingesteld, bestaande uit de heren H. den Hartog te Heinkenszand, J. B. Reünhoudt en J. Walrave te 's-Gra venpolder. De Landbouw jongeren gemeen schap Zeeland zal dit jaar een bloe semrit organiseren door de mooiste gedeelten van Zuid Beveland. Reeds meer dan 50 deelnemers meldden zich aan voor deze rit, die van Ril land Bath naar Kapelle zal gaan. Deelgenomen kan worden door leden van de L.J.G., Z.P.M., Z.L.M. en bond van plattelandsvrouwen. Naast een wisselbeker en 3 medailles voor elke categorie: auto's - motorfietsen en bromfietsen, zijn nog een aantal prijzen beschikbaar. Voor bromfiet sen bedraagt de lengte van het par cours 21, voor de andere voertuigen 60 km. De datum waarop de rit ge houden zal worden, zal van de ont wikkeling van de bloesems afhangen. De secretaris van de Kring Zee land van de KNZB heeft zijn jpaar- verslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat het aantal aangesloten verenigin gen door de oprichting van een nieu we club te Goes tot acht is geste gen. Het ledental daalde echter met ruim 11 pet. van 640 tot 565. De zwem clubs te Terneuzen en Sluis werden tot nietsdoen gedoemd, omdat hun zwembaden zijn afgekeurd. De zwem vereniging te Goes beschikt wel over een bad, dat echter zeven kilometer buiten de gemeente is gelegen en waarvan de accomodatie zelf niet aan de minste eisen voldoet. Niettemin was de deelname aan de wedstrijden alleszins bevredigend en het enthousiasme hoopvol voor de toekomst. Jammer genoeg was de belangstelling voor het werk van de bondstrainer, die een maand lang in Zeeland vertoefde, vrij gering. DE TWAALFDE PARTIJ van de twee kamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik en Smyslov, waar in Smyslov de witte stukken had, i« jm dt 43e zei van wit afgebroken», land en Frankrijk noteren er resp. acht en negen. De export van Philips steeg met veertien en de produktie met zestien percent. Einde 1956 waren er 156.000 mensen bij het bedrijf in dienst, negenduizend meer dan eind 1955. De winstmarge toonde in 1956 aan vankelijk een dalende tendens; in het laatste kwartaal kwam die daling tot stand. In januari en februari bleef dit zo. Het Philips concern groeit nog steeds, waarvan de investeringen blijk geven: in het afgelopen jaar kocht Philips voor 293 miljoen gulden aan duurzame produktiemiddelen (v.j. 239 miljoen). Omdat de obligatiele ning van 200 miljoen gulden in 1956 een succes is geweest, meent het verslag dat in 1957 maar ook in 1958 geen beroep op de kapitaalmai'kt be hoeft te worden gedaan. De KNVB zal in de toekomst „minder sopoel" zijn, wanneer een vereniging het verzoek doet voor een van haar wedstrijden een andere scheidsrechter aan te wijzen. Een en ander naar aanleiding van de kwestie, welke is gerezen nadat Willem II voor de wedstrijd tegen WV, waarvoor de heer Leo Horn als scheidsrechter was aangewezen, om een andere arbiter had gevraagd, Dit verzoek was destijds ingewilligd met het gevolg, dat een reeks misver standen ontstond, die de verstandhou ding tussen verenigingen en scheids rechterkorps zou kunnen schaden. De kandidaten voor het Nederlands amateur voetbalelftal zullen met het oog op de komende interlandwedstrij den, welke in mei tegen Noord-Ierland en Frankrijk worden gespeeld, op 5 avonden voor een centrale training bijeenkomen. Deze trainingsavonden worden op donderdag 4 april en vervolgens op de woensdagen 10, 17, 24 april en 1 mei onder leiding van bondsoefenmeester K. Kaufman gehouden op het terrein van Vriendenschaar te Culemborg. De volgende 14 spelers zijn voor de training uitgenodigd, Wetzels (Mau- rits), Mouw (Rapiditas), Claus (Hel- mondia), van Bruggen (DFC), Blom (WW), van Ham (Zeeburgia), Paule (WVC), ten Braak (HRC), Bult (DCG) de Kreek ((Feijenoord), Verhoeven (Lugdunum), van Gaans (MOC), Fa bels (Be Quick Gron.) en Kerhofs (Maurits). le klasse A: Robur I - Schoondijke I; Kruiningen I - Vogelwaarde I; Walcheren I - Lewed. Boys I. le klasse B: Brouwershaven I Burgh I; Zierikzee II - Renesse I. 2e klasse A: Biervliet II - Aarden burg II, Zuidzande I - RCS III, IJzen- dijke I - Retranchement I. 2e klasse B: Yerseke II - Cortgene I. Patrijzen I - Vogewaarde II, Sluiskil II - Rapenburg I. 2e klasse C: SVOWK I - Brouwers haven II. 3e klasse A: Zeeland Sport V s-Heer Arendskerke II, Walcheren II - Lewed. Boys II. Robur II - Schoondijke II, Patrijzen II - Vlissin- gen V; Zuidzande II - IJzendijke II. 3e klasse B: Philippine II - Honte- nisse III; Terneuzen III - Ria W II. Aan het kampioenschap van Neder land ereklasse 47/2, dat van 16 tot en met 19 mei a.s. in de ..Friese Club" te Leeuwarden wordt gehouden, zul len de volgnede spelers deelnemen: P. van de Pol (Rotterdam), II. Metz (Den Haag), L. van Nijnatten (Steen bergen, A. Jacobs (A'dam), C. de Ruyter (Waalwijk). H. de Kleine jr. (Zwolle). H. Scholte (Eindhoven) en M. Wijnen (Nijmegen). De deelneming van Nederlandse renners aan de Ronde van Italië staat nu wel vast. Kees Pellenaars, die de ploeg zal vormen, vertrekt vandaag naar Italië, teneinde hierover met de organisatoren besprekingen te voeren. Hij wil een ploeg bestaande uit een kern van ervaren renners die ook bui ten ons land een naam hebben, aan gevuld met jonge, veelbelovende krachten aanwijzen. Zo is hij vast van plan Appie Donkeï', die zondag jl. een kranige prestatie heeft geleverd door de Ronde van Vlaanderen in de af deling B-profs te winnen, mee te ne men naar de Giro. Zo zijn er nog een paar jonge ren ners die in aanmerking komen voor de Giro en ook voor de Tour de France. Want de Nederlandse Tour- ploeg zal op dezelfde wijze worden samengesteld: een ruggegraat van ge routineerde cracks en daar om heen comingmen. In het algemeen zal als regel gelden, dat dezelfde jongeren niet èn in de Giro èn in de Tour zullen uitkomen. Misschien zal daar in een enkel geval van afgeweken worden, maar Pellenaars zal er voor alles duchtig voor oppassen, dat een jeugdige i'enner van klasse zijn toe komst in gevaar brengt door zijn krachten in twee zware etappewed strijden te forceren. Pellenaars zal tijdens zijn verblijf in Italië ook onderhandelen met de organisatoren van de Grote Prijs van Ravenna op 21 april, een tijdrit voor ploegen van drie man over 106 kilo meter. Hiervoor hebben de Italianen Van Est, De Groot en Nolten ge vraagd. Tot consul van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie voor het dis trict I (west-Brabant) isu -^hans. offi- eel benoemd de heer C. P. van Hape ren te Etten. Kees van Haperen is sind's jaren een bekende figuur in de wielerwereld als jurylid en als mede-organisator van de wielerfestijnen te Etten en de Ronde van Brabant. Het wielercomité Roosendaal is met de organisatoren van de Ronde van Braban.t, welke op zaterdag 15 en zondag 16 juni a.s. zal worden verre den, overeengekomen, dat de start van dit tweedaags wielerfestyn te Roosendaal zal plaats hebben. Bijna honderd renners hebben in geschreven voor de wedstrijd om het wegkampioenschap van Nederland (professionals en onafhankelijken), die op 14 april a.s. op de Cauberg wordt gehouden. Dit aantal is een record vorig jaar namen slechts 62 renners aan de wedstrijd deel. Onder de inschrijvingen zijn die van vrijwel alle prominente rijders: Wim van Est, Wagtmans, Adri Voor- ting, Gerrit Voorting, Hinsen, De Groot, Mahn, Nolten, v.d. Brekel, van Breenen, e.a. (Nationale schaaktitel) Het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland scha ken is dinsdagavond te Amsterdam voortgezet met het uitspelen var de afgebroken partijen. De resultaten waren: Eerste ronde: Orbaan Scheltinga YzYzCortlever Van den Bosch YzYz; Kramer Roessel 01. Tweede ronde: van ScheUinga Van den Berg YzYzVan den Bosch Orbaan 01. Derde ronde: Orbaan Donncr Yz Yz De stand na drie ronden. 1. Roessel 2Yz punt, 2. t.e.m. 5. Donner, Orbaan, Spanjaard, Van den Berg 2 punten, 6. t.e.m. 8. Van Scheltinga. Bouwmeester, Barendregt 1 Yz punt. 9. en 10. Cortlever, Kramer 1 punt, 11. en 12. Visser, Van den Bosch Yz punt. (Biljarten) Te Oostburg, in het hotel „Du Com_ merce" aan de Markt en in het café van M. de Windt aan de Zuidzandse- setraat, had de ontmoeting plaats tus sen de biljartploegen van Oostburg en van Sas van Gent. Van de 12 gespeelde wedstrijden wist Oostburg er 9 te winnen met een totaal van 1359 caramboles. Sas van Gent behaalde 1277 caramboles. De hoogste serie had J. Fruijtier van Sas van Gent met 112 carambo les, terwijl deze speler ook 't hoogste gemiddelde van bijna 24 caramboles noteerde. Anquetil. Darrigade, Hassenforder.Fo- restier, Robic, Bauvin, Dupont en Ba- rone; de Belgen de Bruyne, de Rijc- ke, van Steenbergen, Vlaeyen, Bran- kart, Planckaert, van Nitsen. Adri- aenssens en van Looy; De Spanjaar den Poblet en Bover; de Zwitser Ko- blet; de Italianen Nencini, Messina de Filippis, Conterno, Coletto en Gag- gero; de Brit Robinson; de Ier Elliott d Luxemburgers Ernzer en Gillen en de Portugezen Barbosa en Ribeiro da Silva. 't Niet opstellen van Herkenrath als doelman is wellicht een verrassing in de Duitse ploeg. In Duitse voetbal kringen meent men te weten, dat Herberger de voorkeur aan Tilkow ski heeft gegeven, omdat deze jeug dige doelman niet alleen Herkenrath in capaciteiten evenaart, doch voor al om Tilkowski met het oog op de wëreldkampioenschappen van 't vol gend jaar zo spoedig mogelijk ver trouwd te maken met de opwinden de sfeer van interlandvoetbal. Het niet meespelen van Hans Scha- fer, de „pechvogel van F.C. „Köln", is te wijten aan een knieblessure, die hij tijdens een partijtje basket ball in het trainingscentrum in Duis- burg-Wedau opliep. Zijn plaats op de linkervleugel wordt ingenomen door Siedl, die in het B-elftal tegen Ne derland-B zo'n uitstekende partij speelde. Hij debuteert als international, even als Alfred Schmidt, de 21-j. links binnen, die met Tilkowski tot de jong- sten van de ploeg behoort, Juskowiak is met zijn 30 jaar de oudste speler van het elftal. De man met de mees te „caps" is Rahn, die 20 interland wedstrijden heeft gespeeld en o.a deel uitmaakte van het elftal, dat in 1954 de wereldtitel veroverde. Vergeleken bij het elftal, dat op 14 maart 1956 in Düsseldorf met 21 van Oranje verloor, zijn nu alleen nog Juskowiak (toen linksback) en K. Schmidt (toen linkshalf) gehandhaafd. Van de 16 wedstrijden, welke bei de landen tegen elkaar hebben ge speeld, heeft Nederland er 6 gewon nen, 6 gelijk gespeeld en 4 verlo ren. De doelcljfers zijn op dit moment 35-32 in het voordeel van Nederland. De Duitsers arriveerden dinsdag avond per trein in Amsterdam. In het American hotel wachtte hun nog een verrassing. Daar was namelijk niet alleen Karei Lotsy aanwezig, maar ook Moses Lenz uit Essen Deze Moses Lenz valt op door zijn merkwaardige kleding: hij draagt een soort Napoleonsteek en een wit kelner jasje, beide afgezet met linten in de Duitse en voor deze gelegenheid Nederlandse kleuren. .Ik ben een voetbalfanaticus" en „waar Herberger is ben ik ook en waar Moses Lenz is, is Herberger" zijn uitspraken van deze 56-jarige, kleine inwoner van Essen,„die geen wedstrijd van het Duitse nationale elftal overslaat, thuis en uit. Met trots liet hij met handtekenin gen volgekrabbelde foto's van Duit se elftallen en oude smoezelige spoor kaartjes zien. Dat is van Wenen... dat van Boedapest... dat van Londen". Een kaartje voor het Olympisch stadion kreeg Lenz ditmaal van Rahn, die de kleine vreemd uitgedoste man niet van zich af kon schudden. Enfin Moses Lenz aus Essen" zal ook nu „dabei sein". Zonder paspoort Dat de sport een verzachtende in- vloed kan uitoefenen op strenge offi ciële bepalingen is dinsdag in Duits land gebleken. Het douanekantoor te Kleef deelde nl. mede, dat Duitse be zoekers aan de voetbalwedstrijd Ne- aerland-Duitsland zonder paspoort de grens mogen overschrijden. Een iden titeitskaart en een toegangsbewijs voor de wedstrijd zullen voldoende zijn. Twee scholieren uit Düsseldorf wa ren de eersten, die van deze bepaling profiteerden. Per fiets passeerden zij dinsdag bij Emmerik de grens. Ten gerieve van onze lezers, die deze middag gelegenheid heb ben om de wedstrijd aan de radio te beluisteren of voor het tele visiescherm te vertoeven, geven wij hieronder de opstelling der beide elftallen. I)e reportages beginnen om vijf voor half vijf en duren tot kwart over zes. De N.C.R.V. is aan de beurt voor de radioverslag geving, terwijl de N.T.S. de televisie-uitzending voor haar reke ning neemt. Nederland De Munck (Fortuna '54); Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV) Bosselaar (Sparta), Wilkes (VVV), Appel (Fortuna '54), Timmermans (ADO) en Cor van der Gijp (Feijenoord); Scheidsrechter Leafe (E.) Duitsland Rahn Rot Weiss Essen), Schroeder (Werder Bremen), Kraus (Kickers Offenbach), A. Schmidt (Borussia Dort mund) en Siedl (Karlsruher SC). Szymaniak (Wuppertaler SV), Wewers (Rot Weiss, Essen) en Erhardt (SPVG Fuerth); Juskowiak (Fortuna (Düsseldorf) en K. Schmidt (FC Kaiserslautern) Tilkowski (Westfalia Heme). Reserves voor Nederland: Pieters Graafland (Ajax), Walhout (NOAD), Van Wissen (MVT) en Clavan (ADO). Reserves voor Duitsland: Herkenrath (Rot Weiss Essen), Zastrau (Rot Weiss Esen), Borutta (Schalke '04), Klodt (Schalke '04). Duitse opinie In Duitse voetbalkringen meent men, dat het team, dat vandaag in het Olympische stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, een zware wedstrijd tegemoet gaat. Nederland is voor Duitsland altijd een moeilijke tegenstander geweest en daarvan is de 12 nederlaag het vorig jaar maart te Düsseldorf een treffend bewijs. Vooral de „keiharde en onver murwbare achterhoede" van het Nederlandse Elftal zal de Duitse voorhoede menige harde noot te kraken geven. In de eerste klasse A van de afde ling Zeeland KNVB ging Robur bij Kruinningen om de beide punten (2-6 en doordat Schoondijke bij Walcheren niet verder kwam dan een 3-3 gelijk spel, veroverden de Goesse- naren de derde plaats. Walcheren stelde zich door dit ene puntje defini tief in veiligheid. In de eerste klasse B besloot hek- kesluiter Dreischor de competitie met een 3-6 overwinning op Brouwersha ven. Zierikzee 2 moest de eer aan het bezoekende Burgh 2 laten (1-3). In 2A was Zuidzande niet opgewas sen tegen koploper IJzendijke (0-4), dat echter nog geen kampioen werd. want G roede besloot de competitie met een 2-6 overwinning op Zeeland Sport 4. IJzendijke heeft nu in haar laatste wedstrijd aan één puntje ge noeg om de vlag te kunnen hijsen. RCS 3 trok bij Biervliet 2 met 5-1 aan het kortste eind en kan de onder ste plaats nu praktisch niet meer ont lopen. In 2B kwamen de leiders niet ln het veld. Vogelwaarde 2 bleef met 3-0 baas over het bezoekende Hans- weertse Boys 2 en klom daardoor een plaatsje op de ranglijst. Yerseke 2 won met dezelfde cijfers van Sluis kil 2 en kan dus wat rustiger adem halen. In 2C eindigde de strijd om de ro de lantaren tussen Brouwershaven 2 en Dreischor 2 in een stevige 6-1 ze ge voor Brouwershaven 2. Zierikzee kwam op eigen veld tegen SVOWK maar net met de hakken over de sloot (2-1). In 3A tenslotte kwam IJzendijke 2 een heel eind in de lift door een 6-3 overwinning op Vlissingen 5. Schoon dijke 2 zorgde er voor niet nog verder op het leidende 's Heer Ai-endskerke achter te raken en stuurde Zeeland Aan de jubileum-bridge-drive in hotel „Mondragon" te Terneuzen na men 64 dames en heren deel. De uit slag was: groep A (even): Leupen en van Heusden, Goes 84 punten; 2. A. Van Toorn, Breda en P. Wiervols, Zierikzee 87,5; groep A (oneven): 1. van Nieuwenhuyzen en Polderman, Middelburg 97; 2 Kik en Frenk. Haam. stede 99,5; groep B (even): 1, J. van der Valk en A. J. van Leeuwen, Zie rikzee 83; 2 mevrouw van der Valk- Zevier en mevrouw Holty-Ultee, Zie rikzee 105,5; groep B (oneven); 1. Hen driks en Goor, Goes 84,5; 2. Ratel band en Rodoe, Zierikzee 93. In het schilderachtige openlucht museum te Arnhem werd zaterdag middag gereden om het Nederlands kampioenschap terreinrijden 19 57 te paard. Kampioen werd de heer W. van Oppenraaij van de Zuid- Veluwse Jechtvereniging op Melody Maker, die men hier een van de hindernissen van het parcours ziet nemen. Konstanz 325 1), Rheinfelden 250 2), Brcisaeh 188 6), Straats burg 276 (+2), Maxau 449 14), Mannheim 315 (—24). Mainz 343 (—9), Bingen 245 2), Kaub 280 (—2), Trier 228 (—17), Koblenz 309 (—3), Keulen 315 (+5), Ruhort 535 (+6), Lobith 1156 1), Nijmegen 936 (—3), Arnhem 931 (—3), Eefde IJssel 459 (—10), Deventer 350 (—9), Monsin 5524 (—26), Visé 5056 4), Borgharen 4039 13), Belfeld 1180 (—23), Grave beneden de Sluis 516 (+6). Sport 5 met een stevige 8-0 neder laag naar Vlissingen terug. Zuidzan de 2 kwam ook nu niet tot punten, want Lewedorpse Boys 2 nam de vol le buit mee over de Schelde (2-3), GOES, 2 april, Eierenprijzen (Be richt van handelaren) Kippeëieren 9, eendeëieren 8 en ganzeëieren 20 cent. GOES, 2 april. Export- en indus trieveiling: goudrenet H80-85 62. H75- 85 52.80, H65-75 34.30-35.20, H60-65 25.30, 2 21, K 31.10-32.40, F 24.40-25. Jonathan H75-80 51, H70-75 54, H65- 70 43.20-44.10, H60-65 33.20-33.80, H55- 60 25,50-26.20, 2 13. Golden Delicious H75-80 82-88, H70-75 65-85, IJ 65-70 55- 72, H60-65 46-49, H55-60 36,'2r22. Win ston H60-65 60-67, H55-60 38-51, 2 24. St. Rémy H70-75 27-36, "2 24-26. Ver pakt fruit: Golden Delicious H80-S5 91, H75-80 87-92, H70-75, 84-87, Goud renet H80-85 60. H75-80 56. Jonathan H70-75 39-60, H65-70 53. Gewone vei ling: Jonathan K 25-38, F 14-23, Gold. Delicious K 46-59, F 25-36, Winston K 28-42, F 16 St. Rémy K 26-28, F 23-24, Gieser Wildeman K 46, F 24. H. Har- kes TC 21, F 17. GOES. 2 april. Aardappelen. De aardappelen noteerden heden: Bintje 35 mm opw., binnenl. sort. 7.50, Beve lander idem 12-12.50, Alpha idem 7- 7.50, Furore idem 9-9.50, De prijs van voederaardappelen bedroeg 3.50 per 100 kg. Stro- en ruwvoeder. Stro van tarwe p. ton draadgeperst af boerderij 35, gerst idem 30, haver idem 25. kl. gr. erwten idem 60, schokkers idem 50. Uien: uien werden verkocht voor 25.- per 100 kg, UCB conditie niet af- gestaart en levering aan de sorteer- inrichting van de handelaar. Granen en peulvruchten: tarwe, boerenschoon basis 17 pet. vocht, af boerderij 26- 27.25, gerst idem 20-21,50, haver idem 15 pet. 19-20.50, kl. gr. erwten, boeren schoon, af boerderij 26-33, schokkers idem 40-50, br. bonen idem 30-46, maanzaad 130-157.50, lijnzaad, slag 40- 45, karwijzaad 72, Vlas: de ruime vraag naar vlas bleef bestaan. Goede kwal. gerepeld vlas p. kg 15-19 ct, afwijkende kwal 10-15 ct. Goede lev. ongerepeld vlas p. kg 14-15 ct., afwij kende kwal. 8-14 ct. Eieren: De eier- prijs bedroeg heden 1.72 per kg. KAPELLE. 2 april. Goudrenet H 75 53-59. H70 43, H65-75 32-43, H60-65 23-29, 2 15-22, K 32-35, F 18-25. Golden Delicious st75-80 91. st70-75 88, st65-70 81, st60-65 60. H75-80 84-87, H70-75 75- 83. H65-70 66-75, H60-65 48-58. H35-60 36-43, 2 30-39. K 43-58. F 25-38. Jona than H75-80 48-53, H70-75 40-53, H65- 70 32-49. H60-65 30-37. H55-60 24-29. 2 16-24, K 25-35, F 11-22. St Rémy H 75 28, H65-75 26-28, 2 24. K 26. F 20-23. Brederode H65 37. H55-65 34. K 29, F 21. Conference K 42. F 36-37. Win ston K 35. F 14. Br. Bellefleur H65 26. H55-65 16, 2 10. F 9.5. Aardappelen 9-9,5. Groenten: kropsla 12-13, spina zie 40-44, radijs 19-20, rabarber 22-33, bloemkool 56, prei 10-14, witlof 33-35, witte kool 10, uien 6-8. ROTTERDAM. 2 april. Aanvoer in totaal 6099. weektotaal 7993. vette koeien en ossen 540, vette kalveren 140. graskalveren 303, nuchtere kalve ren 2422, varkens 112, biggen 168, paarden 75, veulens 6, schapen of lammeren 168, weide-zuiglammeren 72. bokken of gelten 35 Vette koeien le kw. 320-340, 2e kw. 295-320, 3e kw. 280-290, Vette kalveren 320-340, 300-320, 270-290. Graskalveren 500 400 300. Nuchtere kalveren. 50 45 40. Biggen 58 50 44. Slachtpaarden 260 240 230. Schapen 150 125 100. Lam meren 145 130 100. Kalfkoeien 1160 980 780 Melkkoeien 1160 980 780. Vare koeien 900 760 670. Vaarzen 800 700 550. Pinken 560 460 360. Vette koeien, aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen als gis teren, prima's boven notering. Vette kalveren, als vorige week, vlug, iets hoger in prijs. Graskalveren, even meer, kalm, ruim prijshoudend. Nuch tere kalveren, iets minder, willig, wat stijver in prijs. Biggen, even kleiner, lui, als vorige week, Slachtpaarden, iets minder, goed, hoge prijzen. Scha pen, als vorige week, vlot, beste lam meren wat stijver in prijs verder on veranderd. Lammeren, als vorige week, vlot, beste lammeren wat stij ver in prijs verder onveranderd Kalf koeien, ruim, goed, ruim prijshoudend, Melkkoeien, ruim, goed, ruim prijs houdend Vare koeien, als vor. week, redelijk, iets stijver in prijs. Vaarzen! gewoon, kalm, onveranderd. Pinken, gewoon, kalm, onveranderd.

de Stem | 1957 | | pagina 3