MIJNEN VANDAAG WEER NORMAAL Suwirjo faalt ook bij tweede poging Achterstand in West-Brabant dient te worden ingehaald" Staking in Engeland geëindigd Na verrassend akkoord tussen katholieke bonden en directies Nederland vraagt om vrijlating Reeds veel bezoekers op eerste Jaarbeursdag Gezamenlijke verklaring na enerverende uren BEZOEK VAN ADMIRAAL BURKE Mr. dr. de Gou in Eerste Kamer: RUILTJE DAGBLAD VOOR ZEELAND De ontsnappingen MINISTER GELAST EEN ONDERZOEK Dulles rekent op nieuw Suez-overleg Beroep op het personeel... BEVREDIGEND EN SNEL MA Droog weer Verplichte gymnastiek voor Rode leger De arrestatie van de heer H. A. Knook Vader gedood in vlaag van waanzin Tandartsenconflict A.Z.H.O. geeft vergoeding Onassis zorgt voor afhalen van Makarios Duits kapitaal naar Perzië Dertien miljoen voor de vluchtelingen Eden voor onderzoek naar Boston r~ 97e JAARGANG No. 22419 Uitgave N. V. Uitgevers Mij.' Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J- M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— P- kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin tn Vaderland WOEN S D A G 3 APRIL 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De minister van justitie heeft een nauwkeurig onderzoek ge last naar de oorzaak van de recente ontsnappingen uit ge vangenissen en huizen van be waring. Zodra de resultaten van dat onderzoek bekend zijn, zal de minister beslissen of er al dan niet aanleiding bestaat de algemene voorschriften betref fende het regime in de strafge- stichten te wijzigen. Voor de gevangenis in Schevenin- gen blijkt de schade, door de ont snappingen van zondag veroorzaakt, niet zo groot. De broer van een der ontvluchten heeft namelijk de gevan geniskleren van beide ontsnapten aan de gevangenis terug bezorgd... Minister Dulles van de V.S. heeft gisteren de hoop uitgesproken, dat Egypte zich binnen 48 uur bereid zal verklaren tot overleg inzake de Suez- kwestie. Hy achtte 't niet uitgesloten dat Nas ser alsnog zal willen onderhandelen, op basis van de voorstellen die het Westen indertyd heeft gedaan en die Amerika steunt. De V.S., aldus Dul les, voelen voorlopig niets voor een boycot van het kanaal. Het politieleger van de V.N. zal binnenkort een begin maken met de ontruiming van de Suezkanaal-zone. In Port Said en enkele andere plaat sen zullen slechts kleine verbindings eenheden achterblijven. Richard Casey, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft een plan ontvouwd tot regeling van de vraagstukken in het Midden-Oosten. Het komt hierop neer, dat Israël en Egypte eikaars rechten moeten erken nen en dat ernaar gestreefd moet worden de Palestijnse vluchtelingen een nieuwe woonplaats te verschaffen. (Van onze redacteur) „De vlag uit!" Dat telefoneerde een gelukkige Frans Dolimen, als bondsvoorzitter van de katholieke mijnwer kers, dinsdag in de vooravond aan de functionarissen op het Heerlense bondsbureau. Vrijwel op hetzelfde moment kwam liet grote nieuws van de dag in de vorm van een geza menlijke verklaring van de katholieke federatie, getekend door de beide bondsvoorzitters, Frans Dohmen en Antoon Henneken. In die verklaring deelden zij mee, dat de bespre, kingen, die in Den Haag tussen de directies van de steen kolenmijnen waren gevoerd, geleid hadden tot een toezeg ging „de bestaande geschillen in gemeenzaam overleg op een bevredigende en snelle wijze op te lossen." Het gehele mijnpersoneel werd aangespoord, heden het werk weer „op voorbeeldige wijze" te hervatten. Het langzaamaan- parool werd ingetrokken. Even later kwam er een bekendmaking van de directies, waarin ook hunnerzijds werd meegedeeld, dat het werk vandaag normaal zou worden hervat. De directies deden een beroep op het gehele personeel, om „de produktie zo spoedig mogelijk te hervatten in volle omvang". de N.K.M.W. van zondag jl. gesteld zijn, alsook aan de wensen van het hoofdbestuur van de K.V.M. Wij stel len vast, dat het advies, door de bon den. aan het mijnpersoneel gegeven, om met ingang van 1 april tot een langzaamaan-actie over te gaan, met ingang van morgen 3 april vervalt. De leiding van beide organisaties spoort het gehele mijnpersoneel drin gend aan, om in het belang van hen zelf en van de mijnindustrie de ar beid weer op voorbeeldige wijze te hervatten. De directies verklaren na drukkelijk, dat tegen het personeel geen disciplinaire maatregelen zullen worden genomen". Het communiqué, dat door de geza menlijke steenkolenmijnen werd ver strekt, zei onder meer: „In een heden geiipuden bespreking is volledige over eenstemming bereikt over beëindiging van de langzaamaan-actie." Eerder op de dag was de spanning bijna ondraaglijk geworden, doordat de gezamenlijke directies hadden be kendgemaakt, dat zij de mijnen stil Het nieuws verbrak de spanning, die er enkele dagen in de mijnstreek heeft geheerst. De letterlijke tekst van de verklaring der beide bondsvoorzitters luidde: „In de heden gehouden bespreking van de directies der gezamenlijke steenkolenmijnen enerzijds en de lei ding van de Ned. Katholieke Mijnwer- kersbond en de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten anderzijds, is de situatie in de Nederlandse mijnindus trie besproken. Tijdens deze bespre king hebben de directies hun volle medewerking toegezegd om de be staande verschillen in gemeenzaam overleg op bevredigende en snelle wijze op te lossen. In verband hier mee is de leiding van de K.N.M.W. en van de K.V.M. van mening, dat aldus genoegzaam is voldaan aan de conclu sies, die op de besturenconferentie van DE WESTDUITSE Bondsdag zal niet op reces gaan voordat de Euro-ver dragen behandeld zijn. Waarschijnlijk worden de debatten op 6 en 7 juli gehouden. AAN DE OOSTKUST van Virginia, in de Verenigde Staten, is een marine vliegtuig neergestort. Elf leden van de bemanning kwamen om het leven. IN WROCLAW (Polen) is het proces begonnen tegen een gewezen officier van de Duitse Sicherheitsdienst, die ervan beschuldigd wordt duizend Tsjechische Joden te hebben vergast. VIER JONGELUI, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstallen, in braken en vernielingen, zijn door de Eindhovense recherche gearresteerd. DE NIEUWE huwelijksritus, die on langs door de H. Congregatie der Ri ten voor Nederland werd goedgekeurd zal met Pasen worden ingevoerd. MAX AMMAN, die tijdens het regime van Hitier de „dictator" van de Duitse pers was, is in München overleden. In 1948 werd hij tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. DUITSE technici hebben raketten voor weerkundige waarnemingen ont worpen, die sneller dan het geluid kunnen gaan en een hoogte van vijf tig kilometer bereiken. DE BRITSE marinebasis Simonsstad in Zuid-Afrika, is gisteren aan de Zuidafrikaanse marine overgedragen De basis ligt 15 kilometer ten noor den van Kaap de Goede Hoop. J Verwachting- van het K.N.M.I. i geldig tot vanavond, opgemaakt i gisteravond 23.15 uur: Aanvanke- J lijk mist of laaghangende bewol- J king, waarby temperaturen van i omstreeks 9 graden. In de middag vooral in het binnenland zonnige J perioden en aanmerkelijk hogere J temperaturen. Zwakke tot matige t wind in hoofdzaak tussen west en i noord. J Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Lichte wind f uit noordoostelijke richting. Be- wolkt tot mooi. Maximum-tempe- J raturen tussen 11 en 15 graden. f Vandaag: zon onder 19.17 uur, i maan onder 23.05 uur. Morgen: zon op 6.09 uur, maan op 7.58 uur. zouden leggen als het werk niet een meer normaal karakter zou krijgen. Door. de gang van zaken, aldus de directies, was een toestand ontstaan van „voortschrijdende desorganisatie". Behoudens werkzaamheden, noodzake lijk voor de instandhouding van het bedrijf, zouden de ondergrondse be drijven worden stilgelegd, met onge veer dezelfde consequenties voor de bovengrondse bedrijven. Alleen de cokesfabrieken en chemische bedrij ven zouden zoveel mogelijk tn bedrijf worden gehouden. Voordat de directies met deze mede. aeling kwamen was de produktie ge daald tot 15 procent van de normale dagproduktie. Over de hele linie werd echter de gevraagde discipline in acht genomen. Communistische agitatoren kregen geen kans, hun plannen uit te voeren. De cokesproduktie kwam dinsdag op 40 procent van de normale, maar de gasscheiding op het S.B.B. kwam tot stilstand. Ook de fabriek die de grond slag levert voor de nylonproduktie viel stil. In de openbare gasvoorzie- ning trad geen stagnatie op. Het algemeen gevoelen is, dat door het afgelasten van de langzaamaan- actie het mijnbedrijf voor een catas trofe gespaard is gebleven. Gebleken is echter, zo zei men in mijnwerkers kringen, dat de katholieke vakbond geen „reus op lemen voeten" is, maar een bond die voor zijn leden onder alle omstandigheden kan opkomen en ook op die leden kan rekenen. De Sovjet-minister van defensie maarschalk Zjoekof, heeft een order uitgevaardigd, dat alle Sovjet-militairen, van gemeen soldaat tot maarschalk, met in gang van 10 april een uur per dag gymnastiek moeten doen. Volgens het orgaan van de Russische vloot, „Sovietsky Flot", dat deze order publi ceert, geldt de maatregel ook voor militairen, die bureauwerk Verrichten. Onlangs had minister Zjoekof verklaard, dat cr onder de Sovjet-militairen te veel zwaar lijvigheid voorkwam, waardoor de gevechtswaarde van de troe pen werd verminderd. De chef van de Amerikaanse ma rinestaf, luitenant-admiraal Arleigh A. Burke, die een bezoek brengt aan Nederland voor besprekingen met Nederlandse marine-autoritei ten, kwam dinsdagochtend op het marine-vliegkamp Valkenburg aan. De foto toont de Amerikaanse gast tijdens de inspectie van de erewacht op het vliegveld. Het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer Hagenaar, heeft dinsdag een bezoek gebracht aan het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken en zo spoedig mogelijke invrijheidsstelling verzocht van de president-directeur van de Factorij der Nederlandse Handelmaatschappij in Djakarta, de heer H.A. Knook, Zondagavond werd deze door mili taire autoriteiten in Djakarta aan gehouden. De Engelse ambassadeur in Djakar ta McDermot ondernam een soortge lijke stap ten behoeve van de heer Edward Curray, de directeur van de Engelse Chartered Bank. Beide bankdirecteuren werden, zo als gemeld, aansprakelijk gesteld voor de aanwezigheid in hun banken van vuurwapens, die tijdens de jong ste razzias werden gevonden. In de nacht van maandag op dins dag heeft de 54-jarige T.R. te Venlo zijn vader, de 85-jarige J.R. van het leven beroofd. Eerstgenoemde is weduwnaar en woont met drie onge trouwde kinderen en zijn vader sa men. De verstandhouding was goed, maar maandag was de zoon ongewoon on rustig en nerveus en sprak hij war taal. Een ontboden arts adviseerde opneming in het ziekenhuis, zo de toestand mocht verergeren. Niets wees er maandagavond ech ter op dat zijn optreden gevaarlijk zou kunnen worden, maar in de nacht heeft hij plotseling een aanval van krankzinnigheid gekregen, sloeg zijn vader enige malen met het hoofd tegen de betonnen vloer. De oude man is hierna overleden. De zestienjarige dochter des hui zes heeft eerst geprobeerd haar grootvader te bevrijden. Daarna heeft zij de politie opgebeld. De Indonesische kabinetsfor mateur Suwirjo, die maandag nog overtuigd was van zijn suc ces, heeft zijn opdracht tot vor ming van een zakenkabinet aan president Soekarno teruggege ven. Zijn pogingen om met de Islamitische partijen tot over eenstemming te komen over de samenstelling van het nieuwe kabinet, zijn op het laatste mo ment mislukt. Deze partijen na melijk hebben het opnemen van links georiënteerde figuren in Het bestuur van het Algemeen Zie kenfonds 's-Hertogenbosch en omstre ken heeft besloten, aan zijn verzeker den de kosten voor tandheelkundige hulp te vergoeden op basis van het oude tarief. Enerzijds wil het bestuur niet treden in de huidige conflict situatie, doch anderzijds wordt het ook niet juist geacht dat dit conflict ten nadele van de premie-betalende verzekerden zal komen. De vergoe dingen worden uitgekeerd uit het aan- vullingsfonds. De Mij. voor Tandheel kunde heeft er gisteren in een tele gram aan de minister op gewezen, ciat het ziekenfondsbesluit, de moge lijkheid van het verstrekken van een vergoeding, in omstandigheden als aeze, duidelijk epen laat. De Griekse regering heeft met de reder Onassis een regeling getroffen voor het afhalen van aartsbisschop Makarios van de Seychellen-eilanden. Een van de schepen van Onassis, de Olympic Thunder" zal donderdag in Mahe aankomen om Makarios op te halen, zo is in Athene officieel be kendgemaakt. De Britse regering maakte vorige week bekend, dat de aartsbisschop vrijgelaten zou worden. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft bij zijn bezoek aan Perzië een ontwerpovereenkomst met de Perzische autoriteiten uitgewerkt, die voorziet in de verstrekking van een eerste krediet van 150 miljoen mark aan Perzië, dat later kan wor den verdubbeld. Het krediet wordt verstrekt voor een periode van 5 of 7 jaar en zal met Perzische exportgoederen worden te rugbetaald. West-Duitsland heeft voorts Perzië alle hulp aangeboden voor het me chaniseren van de Perzische land bouw. Jonge Perziërs zullen in de gelegenheid worden gesteld een be roepsopleiding aan Duitse scholen te genieten. (Van onze parlementaire verslaggever). Van de zijde der K.V.P. is er bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Water staat in de Eerste Kamer met kracht op aangedrongen dat nu zo spoedig mogelijk de achter gebleven ontwikkeling van west- Brabant op waterstaatkundig gebied wordt ingehaald. „Dit kan nu, omdat het inzicht is gerijpt, dat dit deel van ons va derland niet langer geofferd mag worden aan het uitblijven van een beslissing over de Schelde- Rijnverbinding". Deze woorden werden gespro ken door de burgemeester van Steenbergen. Hij bracht de minister dank voorde hulp en de steun bij de verbeterings plannen voor de haven van Bergen op Zoom. Ir. Roebroek (K.V.P.) zei dat een goede scheepvaartverbinding tus sen Bergen op Zoom en Breda ele mentair is voor de ontwikkeling van industrie en landbouw in dit gebied en dat wanneer Bergen op Zoom een maal door goede scheepvaartverbin dingen met de Westerschelde en met Rotterdam verbonden is, dit ook voor de gehele randstad Holland van groot belang moet worden geacht. Na de schier eindeloze periode van achter stelling en verwaarlozing van west- TJ "'3 -\JL tallica ut J Ui ivlloV.ll .biabant, aldus mr. dr. de Gou, heeft gebied? De rijkswaterstaat, intern fllf ffpbinn ninJ«i:U. A i onhoudbare toestanden, aldus de ka tholieke woordvoerder. Is de vertraagde wetgevende arbeid op waterstaatkundig gebied zo vroeg bij zich af -niet te wijten aan de gecompliceerdheid van de interne de partementale organisatie op juridisch tii r dit gebied eindelijk in minister Alger; iemand gevonden, die oog heeft voor de noden. De bevolking van west- Brabant hoopt dat de minister ook in deze ambtsperiode, welke voor dit ge bied in het licht van de beslissing over het Antwerpen-Moerdijkkanaal staat, een doelbewuste politiek zal blijven voeren o.a. door het verlenen van rijksbijdragen in de totstandkoming van verschillende waterstaatswerken. Mr. dr. de Gou gaf een overzicht van de ontwikkeling in ons water schapsrecht, welke er toe geleid heeft dat gemeenten, wegens het belang dat zij hebben bij de waterkeringen, om- slagplichtig gemaakt kunnen worden. Toch heeft de jongste herziening van het reglement van het Hoogheemraad schap van de Brabantse Bandyk de nodige stof doen opwaaien. Hy was echter van oordeel, dat de omslag plicht rechtsgeldig is. De aandacht vroeg hij voor het. vele tientallen jaren reeds slepende vraag stuk van de afvalwatervoorziening. Of nu eindelijk eens een wet kan wor den tegemoetgezien die dit hoogst ur gente probleem gaat regelen. We heb ben langzamerhand te maken met „staat in staat" genoemd, heeft zijn eigen juridische staf, waarnaast het directoraat-generaal van Verkeer er een heeft, de rijksluchtvaartdienst en het directoraat-generaal van de scheepvaart. Vlissingen.Breskens Opmerkelijk was de waarschuwing die prof. Diepenhorst (A.R.) tot zijn partijgenoot de minister richtte: „Heeft men zich er rekening van gegeven, dat het verkeer tussen Vlissingen en Breskens steeds meer bootruimte vergt? Het vervoer is reeds berekend over 1.004.000 auto's per jaar en meer. Indien men de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen niet in de meest letter lijke zin tot het luctor et emergo wil terugdringen, dan zal er een tweede veerboot moeten komen, alle beste- aingsbeperkingen ten spijt. Dat men deze waardevolle volksgroep in Bel gische armen zou drijven, kwam prof. Diepenhorst niet gerechtvaardigd voor. Ir. Roebroeck heeft nog gesproken over de plannen om de Biesbosch te bedijken. Hij kon niet inzien wat van bepaalde zijde wordt betoogd dat door het indijken de recreatie mogelijkheden zouden verdwijnen. het kabinet van de hand gewe zen. Soekarno zal binnen twee a drie dagen nieuwe maatregelen nemen. De derde vice-voorzitter van de Nahdatul Ulama, de heer Djamalud^ din Malik, is maandagavond gear resteerd toen hij een ontvangst bij woonde in de studio's van de film- onderneming Persari in Djakarta waarvan hij directeur is. De aanhouding zou verband houden met de recente bekendmaking van de chef-staf over het nemen van krach tige maatregelen tegen corrupteurs en profiteurs. De minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, heeft dinsdagmiddag tijdens een onivangst van de nieuwe Hoge Commissaris der Verenigde Na ties voor de Vluchtelingen, dr. Augus- te Lindt, medegedeeld, dat de Neder landse regering onder voorbehoud van parlementaire goedkeuring der tien miljoen gulden heeft beschikbaar gesteld voor de door de Verenigde Naties verzorgde vluchtelingen. Dr. Lindt, die opvolger is van de Neder lander mr. G.J. van Heuven-Goed- hart, brengt op het ogenblik een be zoek aan Den Haag in het kader van een reis langs de Europese hoofdste den. Dr. Lindt zei, dat indien de immi gratielanden hun grenzen kunnen openstellen, het probleem van de Hon gaarse vluchtelingen dit jaar zal kun nen worden opgelost. De staking in de Britse scheeps bouw- en metaalbewerkingsin dustrie is dinsdag door de veer tig betrokken vakverenigingen afgelast. De ruim 1% miljoen arbeiders zullen donderdag het werk hervatten. De vakverenigingen verklaarden in een gemeenschappelijk commu niqué dat de werkgevers door de staking gedwongen zijn rechtstreeks te onderhandelen over de geëiste tien procent loonsverhoging. Op een grote vergadering van de vakver enigingen werd met 710.177 tegen 449.162 stemmen besloten de staking te beëindigen. Men schat dat de weerstandskassen van de bonden se dert het begin van de staking ruim zestig miljoen gulden aan stakings- gelden i ebben uitgekeerd. De sta kers hebben ongeveer 250 miljoen gulden aan loon gederfd. De werk gevers zeggen dat het niet te schat ten is hoeveel de staking hun aan stilstand in de produktie en gemiste opdrachten heeft gekost. Naar aanleiding van het besluit van de bonden is het gisteren in verschillende plaatsen tot relletjes gekomen, waarbij arbeiders met el kaar handgemeen raakten. Op advies van zijn dokter zal ex- premier Eden van Engeland donder dag naar Boston, in de Verenigde Staten vliegen, om zich daar onmid dellijk te laten onderzoeken. De ge zondheidstoestand van Eden baart nog steeds zorgen. Er zijn tekenen die er op wijzen dat lever en gal niet in orde zijn. Zonder enig ceremoniëel is gisterenochtend in Utrecht de 68ste Jaarbeurs geopend. Tot en met 11 april zullen ruim 2800 firma's uit binnen- en buiten land in de hallen op het Vree burg en aan het Croeselaanter- rein exposeren. Onder de bui tenlandse inzendingen neemt West-Duitsland met een aantal van 546 de belangrijkste plaats in. Daarna volgt Engeland met 252, de Verenigde Staten en Zwitserland met 90 en Frank rijk met 72. Zoals gebruikelijk zijn de Beatrix- en Irenehal volledig door de stich ting Nederlandse Textieljaarbeurs in- De vereniging Nederlands Fa brikaat heeft voor de Bern- hardhal van de Koninklijke Jaarbeurs een stand ingericht welke, in het kader van de nieuwe expositiegroep scheeps bouw, een enorme scheeps schroef laat zien, De dames van de Jaarbeurs zijn elke ochtend druk bezig aan de stand, die, met de fleurige bloemen van de Keukenhof, een waardige Nederlandse representatie vormt. gericht. Deze expositie kreeg wel een ietwat officiële opening. Drie verpleeg sters. gekleed in nieuwe uniformen, knipten respectievelijk een rood, een wit en een blauw lint door. Uit een kantoortje in Schiedam werd een schrijfmachine gesto len. De inbreker maakte het de politie wel heel gemakkelijk. Hij had op de schrijfmachine nl. enige experimenten verricht en o.a. zijn naam en adres er op getikt. Het briefje in kwestie had hij op het kantoortje laten slingeren. Toen de politie naar het keurig getypte adres toog, vond zij daar een 12-jarige knaap. Diens enthousiasme voor typen was echter reeds getem perd, want hij had de schrijf machine bij een andere jongen ingeruild voor een mondhar- monika.

de Stem | 1957 | | pagina 1