Werkhaven Veere komt eind april gereed Tentoonstelling „Steen Vooruit wordt de moeite waard Dijkwerkers doen het weer best Vlaswedstrijd te Koewacht H. v. Assche te Sas van Gent scheidend KAB-voorzitter /I Vlassersdag 2e DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 APRIL 1957 NOG ANDERE GROOTSE PLANNEN VAN DE STICHTING Niet minder dan 45 deelnemers Hoogwaterstanden STURMEY fietsers Zuid-Beveland Society-huwelijk De gidsen vierden hall-vasten SPROETEN Brandweerwedstrijd te 's-Gravenpolder Z-Vlaanderen HULST Diploma-uitreiking avondschool te Terneuzen Uitvaart van pater Robertus O.F.M. Cap. ..Cobouw" in juni honderd jaar ACFNDA Vandaag Morg en Y2 b I In St—Jansteen wordt druk getimmerd aan de tweede tentoonstelling van „Steen Vooruit", een expositie van middenstand, landbouw, handel nijver heid en industrie. Praktisch dus elk terrein van liet economisch leven, en dat niet alleen St.-Jansteen of oost-Zeeuwsch-Vlaanderen betreft; neen, de stichting „Steen Vooruit" mag de expositie met recht een internationale noemen want de deelnemers komen behalve uit Zeeuwsch-Vlaanderen ook uit overig Nederland en uit België. De zuiderburen zijn zelfs goed ver tegenwoordigd. men inzake dit puike fokmateriaal in structie zal kunnen krijgen. Voor de Zeeuwse fokkers uiteraard een eve nement. Maandag 27 mei is de vlassersdag, waar 'deskundigen inleidingen houden en waar een belangrijk deel van de tijd beschikbaar is voor debat. Een van de gasten, die St.-Jansteen deze dag begroet, is oud-minister De- quae van België, die enkele jaren geleden eveneens in Zeeuwsch-Vlaan deren (Koewacht) is geweest. Dan wordt er een vrouwendag ge houden, waar het accent op de voor lichting, op alle terrein van het huis houden, zal liggen. Amusement Het amusementsprogramma, dat vastgesteld is, mag groots genoemd worden. Op alle dagen is een com pleet en telkens kwalitatief zeer goed programma te beleven. Men heeft een groot aantal bekende artiesten gecon tracteerd, waarvan we noemen: Mary Scotty. Max van Praag, The Stefa- Voor de tentoonstelling, die zoals men weet van 25 tot 30 mei gehouden wordt, hebben reeds vele deelnemers ingeschreven. Die uit eigen streek moeten nog volgen en naar de secre taris van de stichting de heer van Aert, ons vertelde zal ér zelfs wellicht ruimte te weinig zijn. Vast staat dat op de tentoonstelling aanwezig zijn de Voedingsraad uit Den Haag, die een stand bezet waar permanent voorlichting gegeven wordt inzake voedingskwesties; de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, die een beeld geeft van al zijn organen en afdelin gen en die tevens permanent voor lichting verschaft; de PZEM enz enz. Er is een dag gereserveerd spe ciaal voor de veefokkerij, waar in sa menwerking met de landbouwvoor- lichtingsdienst een groep Fries vee tentoongesteld zal worden en waar Woensdag 3 april a.s. is het weer Koewachtjaarmarkt. Tezelfder tijd, dat deze jaarmarkt wordt gehouden, is er ook weer een grote vlaswedstrijd georganiseerd door de vereniging van oudleerlingen en cursisten der r.-k. vlassersschool. Voor deze wedstrijd bestaat door heel Zeeuwsch Vlaanderen een grote belangstelling. eniging nog een linnententoonstelling ni's, Charel Aarts, Jan Gorissen, Har. ry Mooten, Jan de Cler, Bueno de Mesquita, Maria Zamora' Willy Rex, Tonny Bakkenes. Willy Ré. The Ha- dory's, mr. Doodle, The Movers, Ad van Veen, Mans uu't Twente, The Ar- tins, The Cornels, Martin Érich, Pe ter Pikos, Gerard van Krevelen en zijn orkest en Frans Rexis. Een van deze avonden, maandag 27 mei, is gereserveerd voor amateurs. Elke avond na afloop van het amu sementsprogramma is er bal. De stichting Steen Vooruit heeft heel wat pijlen op haar boog. En men broedt nu zelfs al op plannen voor na deze tentoonstelling. Men wil dit jaar nog een autoshow houden (om dat niet alle autobezitters en -lief hebbers naar de RAI-show kunnen gaan) en dan werkt men nog het idee uit t.z.t. een fantastische uit verkoop te houden waar door spe ciale methoden allerlei artikelen te gen ongewoon lage prijzen van de hand gedaan zullen worden, tijdens een gigantische „marktdag". Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 2 april, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.15 en 16.41 uur; te Ter- neuzen om 3.34 en 15.53 uur en te Vlissingen om 3.04 en 15.23 uur. (Vervolg pag. 7) Zoals reeds eerder in ons blad werd gemeld, nam de heer H. van Assche ontslag als voorzitter van de afdeling Sas van Gent van de KAB, na 29 jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd. De heer Van Assche is wel een fi guur die zijn sporen op het gebied van het organisatieleven heeft ver diend. Reeds bij de oprichting van de af deling Sas van Gent in 1918, werd hij lid, in 1925 bestuurslid en sedert 1928 was hij afdelingsvoorzitter, zo dat de heer Van Assche, de gehele soms moeizame ontwikkeling van de afdeling heeft meegemaakt. Moei zaam vooral in het begin. Veel on begrip moest worden overwonnen zo wel bij de arbeiders als werkgevers. Men wist eenvoudig niets af van de organisatie. Op zijn rustige innemende wijze kan de heer Van Assche vertellen over de strijd die moest worden gevoerd om vaste voet te krijgen in de bedrijven hoe moest worden gevochten voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den. Nog altijd staan de werkgevers en de werknemers in deze streek te ver van elkaar af, aldus de heer Van Assche, maar er is al veel ten goede veranderd. En in deze verandering ten goede heeft de heer Van Assche ongetwij feld een groot aandeel. Bij onder handelingen en op vergaderingen wist hij steeds ieders sympathie te winnen door zijn tactvol optre- M. v. ASSCHE Alle vlasbedrijven, vlasroterijen, transportbedrijven, machinefabrieken banken, zaad- en linthandel enz., vlasorganisatie en de gemeente Koe wacht hebben het hunne bijgedragen in de vorm van geld om deze wed strijd weer voor de volle honderd procent te doen slagen. Niet minder dan 45 beste vlasopmakers uit oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen woens dag elkaar gaan bekampen om de prachtige prijzen te winnen. Twee klassen Voor de eerste maal wordt deze wedstrijd in twee klassen gehouden. Klasse 1 is de ereklasse. Dit zijn 15 opmakers, die de vorige wedstrijd het eerst zijn geëindigd en die reeds hebben deelgenomen aan het lands kampioenschap. Klasse 2 zijn alle overigen, ook junioren. Van de ere klasse degraderen er vijf naar de gewone klasse en van de gewone klas se promoveren er 5 naar de ere klasse. Deze vijftien gaan dan in juni a.s. naar 's Gravendeel voor het landskampioenschap 1957. Deze wed strijd wordt gehouden tijdens de jaar markturen van 8.30 tot 13.00 uur. Elke opmaker moet 12 kg vlas opmaken in de opmaakbakjes van het model Nederlands Vlasinstituut. in dezelfde zaal, welke vooral de belangstelling van de vrouwen zal i trekken. U lócht om tegenwind en heltingen. Een Sturmey Archer naof geeft vleugels aan Uw fiets! SrUttMEV nSCHEH GEA»S HOItANO NV NASSAUKAOE 387. AMSTEtOAM W. den. Hij handelde steeds in de over tuiging, dat al hetgeen hij deed in het belang was van de gemeen schap. Dat zijn werk, zowel zijn beroepsar beid als zijn arbeid voor de KAB werd gewaardeerd, bleek wel in 1953. Toen kreeg de heer Van Assche na melijk de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Ponifice voor zijn 25-jarig voorzitterschap van de afde ling Sas van Gent van de KAB en de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau voor zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek. Bovendien werd hem de herinnerings medaille uitgereikt van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Nu de heer Van Assche 65 is ge worden, vond hij het tijd zijn voorzit terszetel ter beschikking te stellen. Dit werk, vindt hij, kan beter door een jongere kracht worden gedaan. Hij blijft echter lid van de KAB en ongetwijfeld zal hij zijn opvolger, in dien nodig met raad en daad bijstaan. Met veel plechtigheid en onder buitengewoon grote belangstelling, werd zaterdag ten stadhuize het hu- welyijk gesloten tussen mej. de Groof, dochter van de Belgische consul alhier en jhr. mr. Lise. Des avonds bracht ..Scheldegalm" van Hansweert, in welke plaats de heer de Groof zijn cargadoorskan toor heeft. Het jonge paar voor ho tel ,,de Korenbeurs" een klinkende serenade. De Bernadette-groep van de Goese gidsen heeft in „Slot Ostende" op gewekt half-vasten gevierd en daar ook de ouders en de donateurs van late profiteren. Guido Rijk leidde de avond in met een pittig speechje; deed de verheu gende mededeling, dat dank zij een teruggkomen leidster, een vierde kring kon worden begonnen en dat de opbrengst der attractieve verloting, die gehouden zou wroden, ten bate was van de medische missiezusters in Belgisch Congo. De junioren vertoonden daarna een uittreksel van Breero's „klucht van de koe", met een goed uit de verf gekomen rund welk ..boe" zeer goed hoorbaar was. wat van de tekst door de gidsen gesproken, niet altijd ge zegd kon worden. De senioren brachten het er wat dat betreft, met ,.Smidje" smee", een leuke één-acter, beter af. Afgewisseld door duetten en sa menzang, gaven de junioren nog een gidsenronde weer en enkele ouders trokken met hersengymnastiek tegen Ikaar in het krijt. Na de pauze werd in kampvuur stijl, een bonte ring" gehouden, die zeer aardig was. Rilland VERGADERING N.C.L. De Ned. Chr. Landarbeidersbond vergaderde onder leiding van haar voorzitter A. v. d. Klooster, die in het bijzonder een welkom toeriep aan de heren den Hollander te Goes (hoofd bestuurder) en P. Minnaard te Kapelle De aftredende bestuursleden A. v. d. Klooster en J. Kloet werden met gro te meerderheid herkozen. De heer den Hollander gaf daarna een uiteenzet ting van de nieuwe C.A.O. en het mantelcontract. Jury Er is een zeer vakkundige jury sa mengesteld, welke bestaat uit 6 keur meesters, namelijk de vlasmeesters A. Vandeputte van Koewacht en C. Mareel van Langeweg N.B.. de vlas lint handelaren A. van der Linden en J. van Damme uit Axel, de vlas fabrikanten J. Paelinck van St. Jan steen en P. Martens van Zuiddorpe. Als voorzitter der jury treedt op ir. Aukema van het Nederlands Vlas instituut te Wageningen. De secreta ris van de oudleerlingenvereniging J. de Schepper is secretaris der jury. De jury zal zeker voor een moeilij ke opgave staan aangezien er reeds vele goede vlasopmakers zijn. Het doel van deze wedstrijd is om de vlasbewerking te bevorderen en een sportieve geest te brengen onder de vlasbewerkers. Het doel is zeker reeds bereikt gezien de vooruitgang welke er op vele vlasbedrijven is ge maakt sinds de eerste wedstrijd in 1954. Wisselbeker Voor de eerste prijs in de ereklasse is er een wisselbeker beschikbaar ge steld door de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zeeland. De ze beker is reeds tweemaal gewon nen door René Martens van Koe wacht. Hij is ook dit jaar weer van de partij en zal zijn uiterste best doen om dit jaar van deze beker zijn definitief bezit te maken. Hij zal het daarom zeker niet gemakkelijk heb ben omdat zijn naaste concurrenten ook alles in het werk zullen stellen om met deze mooie beker te gaan prijken. Naast deze wisselbeker ont vangt de eerste prijs ook nog een andere beker. De zes eersten in beide klassen ont vangen een vaantje en de eerste prijs in de gewone klasse eveneens een beker. Naast dit alles zijn er nog een massa geldprijzen welke de wedstrijd zeer aantrekkelijk maken. De prijsuit reiking heeft plaats om 3 uur door burgemeester Dierick van Koewacht en het lid vand e Tweede Kamer, de heer J. van Dongen. Deze wordt op geluisterd door de plaatselijke fan fare E.M.M. Ook organiseert de ver- (Advertentie) komen vroeg in t voorjaar Koop tijdig SPRUTOL De Vereniging van brandweercom mandanten in de kring Noord- en Zuid-Beveland zal haar jaarlijkse brandweerwedstrijden in 's-Graven polder op zaterdag 1 juni a.s. hou den. Reeds een 14-tal korpsen zegde in beginsel toe te zullen deelnemen. Voor de organisatie is een commis sie samengesteld, bestaande uit de heren H. den Hartog te Heinkens- zand, J.B. Reijnoudt en J. Walrave te 's-Gravenpolder. (Van onze redacteur) Wanneer ge door het rustieke Veere bent gereden en de dijk naar Vrouwenpolder opgaat, ziet ge op enkele honderden meters afstand de groene keten van rijkswaterstaat. Vat dichterbij ontdekt ge de gloednieuwe werk haven van Veere, waarin straks het materiaal wordt aangevoerd voor de bouw van de dijken, die Walcheren met noord-Beveland en noord-Beveland met zuid-Be veland zullen verbinden. De werkhaven is bijna gereed; ge zult U moeten haasten, als ge nog van dit fraaie p~norama wilt genieten. Ge ziet op het plateau van de werkhaven een knalrode auto en enkele meters verder een gele en nog wat verder een groe ne dragline. De steenzetters heb ben een grijze rand getrokken rond het blauwe water van de havenkom. De zwarte bakken van de roestbruine baggermolen draaien niet zo lang meer. Over goed een maand is de werkhaven voltooid. Dat is het eerste belang rijke werk, dat aan de afsluiting van de zeegaten vooraf gaat. Dan is de ..grondslag" gelegd voor de uitvoering van het ..Drie-eilan denplan". De technisch ambtenaar van de rijkswaterstaat, P. van Malde- ghem uit Veere, zat in een van de keten. Hij kwam in juli 1956 bij het werk als opzichter en maakte de aanleg van deze werk haven geheel mee. Hij was en thousiast. De zachte winter zorg de voor een karwei zonder stag naties. Het was een karwei: er moest veel gebeuren om deze werkhaven tot stand te brengen. „Ik kan U misschien het beste eerst een schets geven van de haven", zo vertelde van Malde- ghem. ..Het is feitelijk vrij een voudig. U bevindt zich op enkele kilometers ten westen van Veere. Het water van het Veeregagt stroomt hier tegen de dijk. Van dit water kon prachtig gebruik gemaakt worden om een werk haven te leggen, die tevens als vluchthaven dienst kan doen. Om deze werkhaven te maken moes ten korte dijkstukken gebouwd worden. De haven moest een lengte krijgen van vijfhonderd vijftig meter en een breedte van gemiddeld honderd meter. Aan de dijkkant van de haven projecteer den de deskundigen een plateau, waarop straks het materiaal op geslagen kan worden. Dit plateau is eveneens vijfhonderdvijftig me ter lang en zal gemiddeld onge veer 'veertig meter breed zijn. Het is erg simpel, zoals U ziet". Voor een man als van Malde ghem, die dagelijks niets anders doet, kan het maken van een werkhaven simpel zijn, maar dat het allemaal zo heel eenvoudig was is niet aan te nemen. Er moest gedurende acht, negen maanden toch heel wat materiaal gebruikt worden om de haven te maken. De ambtenaar vertelde vlotweg, dat er 325.000 m3 zand gebaggerd moest worden. Dat deed en doet één baggermolen. Voorts werden ingeschakeld éen grondzuiger, een perszuiger, twee overslagschepen, vijf onderlos- sers, drie elevatorbakken, acht zolderbakken, twee sleepboten, drie vletten en drie draglines. Er werden auto's voor het zandver- voer gecharterd en bovendien wa ren er gemiddeld honderd men sen in touw, waarvan een niet onbelangrijk gedeelte steenzetters en rijshoutwerkers. ..Nog één maand en het is ge beurd", vertelde van Maldeghem. ..Zo'n werkje is niet goedkoop, want het kost altijd nog anderhalf miljoen gulden!" Tweede fase De aanleg van de werkhaven bij Veere is pas de eerste fase van het „Drie-eilandenplan". Dat merkte van Maldeghem ook op. Het belangrijkste werk staat voor de deur. Voor de realisering van het „Drie-eilandenplan" is de bouw van twee afsluitdammen noodzakelijk. In het westen, niet zo ver van deze werkhaven ver wijderd. wordt een primaire dam gebouwd, in het oosten van de Zandkreek een secundaire. De Overzicht van de haven. De baggermolen is aan de laatste loodjes bezig. Aan bedrijvigheid geen gebrek. De hele dag varen bootjes met materialen in en uit. De „grondslag" voor de afsluiting uan de eerste zee armen is gelegd. primaire komt zo dicht mogelijk bij de zee te liggen en sluit het Veeregat iaf tussen Walcheren en noord-Bgvejpnd. De secundaire dam komt te liggen tussen Noord en Zuid-Bevelajid-op het-.,,w,tm- tij". Het werk voor de secundaire dam in de Zandkreek is in de laatste dagen van maart aange vat, nadat op 19 februari de aan besteding had plaats gevonden. De werkhaven is de eerste, de bouw van de dammen de tweede fase van dit werk, dat de tech nici van de rijkswaterstaat nauw lettend gadeslaan, omdat men deze afdammingen algemeen be schouwt ajs de .proefkeuken" voor de grote afsluitingen. Bij de uitvoering van het Drie- eilandenplan" zal gebruik worden gemaakt van materialen en me thoden, die tevorqn niet of zelden bij de dijksbouw' zijn gebezigd. Als nieuw materiaal wordt straks mijnstemj gebruikt, een afvalpro- dukt van de Limburgse steenko lenmijnen. Een belangrijk aspect van dit dit werk is ook de landaanwinst van ongeveer zeventienhonderd hectaren. Binnen de afsluitdam men blijft er een meer over met een oppervlakte van circa zes tienhonderd hectaren, die eens gewonnen kunnen worden. „Dit zijn zo alles bij elkaar wel de belangrijkste aangelegenhe den", besloot van Maldeghem. ,,U weet nu, waarom deze ha ven zo belangrijk is". De technisch ambtenaar boog zich over zijn kaarten en pape rassen. Hij vertelde (uiteraard) niet, dat het gereed komen van deze haven door de inwoners van Veere niet zo bijster graag wordt gezien, want het betekent, dat de bouw van de dammen dichterbij is gekomen en op de bouw van die dammen is Veere niet ge steld. In het bijzonder niet de vis sers, die zeggen, dat, als er in de dam Walcheren - Noord-Beveland geen sluis wordt gebouwd, ernstig gedupeerd te zijn. Zij zijn dan af gesloten (voor een omweg voelen zij niets!) van de Noordzee en naar zij zeggen afgesloten van de garnalenvangst, die hun belang rijkste middel van bestaan is. Op het einde van de schaft tijd zaten de dijkwerkers nog even genoegelijk bij elkaar. Van links naar rechts: kok J. Fijnekamp (Hardinxveld), G. v. d. Hout (Hooge Zwaluwe) H. de Waard (Hardinxveld), A. v. d. Graaf (Sliedrecht), A. Duuekot (Vrouwenpolder), W. Nederhof (Giessendam), J. Heil (Hooge Zwaluwe) en W. Bot (Sliedrecht). Zittend op de voorgrond A. v. d. Dries (Serooskerke). Het is altijd de moeite waard kennis te maken met de mannen, die zulke grote werken uitvoeren. Als de technici van rijkswater staat in het waterloopkundig la boratorium van Delft hun werk tot in de kleinste details hebben omschreven, is het woord aan de dijkwerkers: aan de talrijke ar beiders uit Sliedrecht en omge ving, die het minutieuze steenzet- ten of het moeilijke reishoutvlech- ten tot hun beroep hebben ge maakt. Ook in het Veeregat heb ben zij weer een voorname rol vervuld. Hoe kan het anders! ti i> Jan Heil uit Hooge-Zwaluwe trok met Kees en Gerard van den Hout uit hetzelfde dorp een half jaar geleden naar Veere. Zij hoorden tot de ploeg van onge veer twintig mensen, die het „vakwerk" voor de aanleg van de werkhaven moesten uitvoeren. Zij bouwden een dijk in het wa ter, slechts enkele meters breed, maar ongeveer zeshonderd meter lang. Zij bouwden daarnaast nog een kleiner stukje dijk bij de toe gang tot de werkhaven. Zij trok ken de grijze stenen rand rondom het blauwe water van de haven kom. Hun werk is zwaar. In de vroege uren van elke maandag ochtend gaan zij van huis. Zij rei zen gezamenlijk naar Veere en nemen hun intrek in een barak, waarin zij met een twintigtal mensen de hele week blijven. De barak bestaat uit een keuken, eenschaftzaaltje en een grote slaapzaal, waar de kribben een plaats kregen. Jan Heil vertelde (hij had maar even tijd. want hij moest weer aan het werk), dat louter een kwestie van ge woonte is om een week in een dergelijke barak te wonen. ..Je went aan alles", zei hij. Ook Jan Heil gaf toe, dat je be ter 's avonds thuis achter een kop koffie gezellig je krantje kunt lezen dan dat je ergens langs de waterkant in een barak te recht komt, waarin je alleen maar een spelletje kaart kunt spelen. ..Wij zijn natuurlijk vrienden onder elkaar", vervolgde Jan. ,,Het is hier echter niet zo bar gezellig, want je zit overal een eind vandaan. In Veere zelf is niets te beleven. Middelburg ligt te ver af en daarbij, ons werk is onregelmatig. Je kunt zeggen, dat wij „tijwerkers'" zijn. Is er eb dan kunnen wij aan de slag. Er zijn dus avonden, dat we zelfs niet eens aan kaarten toekomen". Terwijl Jan Heil zijn plaatsje in ploeg weer ging opzoeken was kok Jo Fijnekamp uit Hardinx veld bezig met het .schoonmaken van raap die door de dijkwerkers 's avonds gegeten zou. worden. Het eten is natuurlijk een bij zonder probleem, maar te horen naar de uitlatingen van de dijk mannen maakte de kok ervan, wat hij er in de gegeven omstan digheden van kon maken. Dat leven duurt negen maan den. Het is waarachtig geen sine cure, maar de dijkwerkers pres teren het toch maar. En zij weten zeker, dat zij, wanneer zij hier klaar zijn, ergens anders ge vraagd worden. Misschien voor de Markerwaard, misschien voor afdammingen bij Hellevoetsluis: kortom zij zwerven van de ene barak naar de andere. Zij zijn de onmisbare vaklieden, die tot top prestaties kwamen toen Schou- wen-Duivelands dijken hersteld moesten worden. Zij leveren fei telijk altijd topprestaties. Jan Heil (in de deuropening) bekijkt met veel interesse de platen, die op de deur van de barak een plaatshebben ge kregen. Het zijn zeer gevarieer de platen: vin de duik van een kikvorsman tot een portret van koningin Elisabeth van Engeland toe. Yerseke VISSERSVAARTUIG AFGEVOERD De mosselkotter YE 26 „Mossel" is overgegaan naar Arnemuiden waar het vaartuig gereed gemaakt wordt om ingezet te worden voor de kust en garnalenvangst. VOORZITTER TENNISCLUB. Tijdens een algemene ledenverga dering is tot voorzitter van de ten nisclub „Hulster Ambacht" gekozen de heer F. Zaman. Hoofdplaat HOOFDPRIJS IN ONZE PLAATS GEVALLEN In onze gemeente is de hoofdprijs van de loterij, ten bate van het jon- gensjeugdwerk van de paters Ma- risten te Hulst, gevallen. De heer Blaakman is de gelukkige winnaar geworden van de auto. Aardpvburg OUDERS IN DE KLAS Voor het eerst werden op de R.-K. Jongensschool de ouders in de gele genheid gesteld eens een les mede te maken. Voor de goede gang van za ken waren twee middagen daarvoor uitgetrokken, waarop de ouders der leerlingen van de eerste klas van de onderwijzer H.J.A. Veraart een be zoek zouden brengen. Het waren geen middagen waarvoor de kinderen ex tra voorbereidingen hadden gekre gen. Na een verwelkoming van de goed opgekomen ouders, merendeels moeders door het hoofd der school A.P. Goossens konden de ouders ach ter in de klas plaatsnemen op stoe len en meemaken hoe hun kinderen met moderne methoden hun onderwijs genieten. Na afloop kregen de ouders de ge legenheid het werk van hun kinderen te bekijken en met de onderwijze* Veraart over hun vorderingen te spre ken. De hoop werd uitgesproken, dat ook te zijner tijd voor de hogere klas sen eenzelfde gelegenheid zal worden geboden. Door de voorzitter, de heer J. F. de Klerk, werden in de technische school te terneuzen de diplomas uitge reikt aan de leerlingen, die de avond- tekenschool en de werkplaatspraktijk heben. gevolgd. De voorzitter sprak er zijn voldoe ning over uit dat zoveel leerlingen (186) de avondschool hebben gevolgd. Dit was voor hem een bewijs, dat er toch nog wel jonge arbeiders zijn, die verder willen komen. Door al de sociale wetten, die de arbeider veilig stellen, zijn ei- maar al te veel, zo zei de heer de Klerk, die denken dat het toch wel allemaal in orde komt. Hij bracht dank aan de leraren en in 't bijzonder aan de heer C. Boerman, die negen jaren lang in de avondurisn les heeft gegeven, maar binnenkort naar elders vertrekt, Öok de directeur, de heer A. Spij ker sprak zijn voldoening over het verloop van de cursus uit. Hij spoorde de jongens aan verder te gaan omdat de jonge generatie straks klaar' moet zijn de taak van de oude over te ne men. Tenslotte meende de heer C. Jan sen, directeur van de Arbeidsbemid deling te Terneuzen, de opinie van de heer de Klerk althans gedeeltelijk te moeten bestrijden. „Ik heb een paar maal de avondlessen gevo-lgd, en ik moet zeggen, dat er met veel ijver en toewijding wordt gewerkt. Daarom geloof ik, dat wij de zaak niet al te somber moeten inzien", aldus de heer Jansen. Op het kloosterkerkhof van de pa ters kapucijnen te Breda is zaterdag morgen het stoffelijk overschot van pater Robertus o.f m. cap. ter aarde besteld. Daarvoor had in de paterskerk aan de Schorsmolenstraat een solemnele uitvaart plaats gehad. De H. Mis werd opgedragen door de provinciaal, pater dr. Clementinus. Assistentie werd verleend door de gardiaan, pa ter dr. Damascenus en de vicarius, pater Bonaventura. De gezangen wer den verzorgd door het koor van de pa ters zelf. Naast familieleden van de overlede. ne. paters en broeders van omlig gende kloosters en enkele vertegen woordigers van de geestelijkheid van de St.-Annakerk, waren bij de uit vaart o.m. aanwezig mgr. Mathias Brans, oud-vicarius van Sumatra; de oud-provinciaal pater dr. Anacletus en het gehele hoogwaardige definito- rium van de kapucijnen. Het bouwkundig weekblad „Cobouw," centraal orgaan voor de bouwwereld, bestaat op 1 juni a.s honderd jaar. Als dertiende sedert het begin van de reeks in 1936, heeft het blad thans een prijsvraag uitgeschreven, waarin gevraagd wordt een ontwerp te leve ren voor een feestzaal met 500 zit plaatsen in een kleine gemeente. Het voornemen bestaat de inzendin gen in het komende najaar in Den Haag te exposeren. AXEL Centrum 8 uur: De sheriff van "Wichita. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Vrouwen en soldaten. GOES - Grand: Don't knock the rock. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Moe derleed. MIDDELBURG Schouwburg: De man die nooit bestond. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge- vechtsklaar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gevechts- klaar. VLISSINGEN Luxor: Curucu van de Amazone. Alhambra: Don't knock the rock. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Moe derleed. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Vermist. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gevechts- klaar. L Taxanl twee 'I pioens1 U zege k wat fc1 ste pi; bij Ro I Bil gaan. door Pas i| Bruyn Alberts! Jan Kal vatting r Uit eer| eerste Een vr| brachti dedigenB scheids;! nuut eel Buurstel meteen I 0-0. RBC 2-3.

de Stem | 1957 | | pagina 2