Makarios stelt voorwaarde iétk?# Velser-tunnel groeit gestaag Onderhandelingen afhankelijk van zijn terugkeer op Cyprus Politiewet aanvaard Zelf betalen voor tandarts Alle gebruikers Suezkanaal zijn gelijk, zegt Egypte Öiieïeiding Perzië naar Turkse kust Indonesische communisten dreigen met staking Mevrouw Soekarno I wil een vrouw het kabinet laten formeren Margarine één cent goedkoper Sowjet-druk op Skandinavië Salisbury neemt ontslag Engelse staking breidt zich uit DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook bruinbrood één cent verlaagd Oudste religieus van Nederland overleden Droog weer Zijn vraag: Waarom geen amnestie Vreugde leidde tot uitgaansverbod Vijftienhonderd gulden in matras Zweden Denemarken Noorwegen Van 1 april af Wat Londen aan Parijs laat zien Luchtvaartconferentie in Y.S. in impasse 97e JAARGANG No, 22416 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordeiyk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M A C. v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes. Mr H M L. do Rechtei P. V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn pry. by vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. by niet postbestelL) t 0.50. incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 27884) Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 30 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselyke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m) By contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 3 Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft gisteren verklaard niet bereid te zijn om over de politieke toekomst van Cyprus te onderhandelen, als hem niet ivordt toege- staan naar Cyprus terug te keren. Op een persconferentie zei de aartsbis schop ervan overtuigd te zijn, dat hij bin. De bond van Nederlandse mar garinefabrikanten heeft, na overleg met de minister van Economische Zaken, besloten de prijs van het pakje margarine met ingang van 8 april één cent te verlagen. Ook bruinbrood wordt met één cent verlaagd. De prijsverlaging van margarine is mogelijk door de daling van enkele grondstoffenprijzen. De verlaagde prijs geldt echter niet voor plantaardige margarine. De Nederlandse bakkerijstichting heeft zich, na overleg met het minis terie yan economische zaken, bereid verklaard tot prijsverlaging van het bruinbrood met 1 cent per 800 gram. Voor het overige zal het overleg wor den voortgezet. Bijna honderd jaar oud is gisteren avond te Utrecht overleden frater Franciscus Hafkenscheidt van de con gregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart (Fraters van Utrecht). Frater Franciscus werd 18 mei 1857 te Ulft (Gld.) geboren. Hij trad in 1875 in bij de Fraters van Utrecht, welke congregatie enige jaren daar voor door de toenmalige aatrsbisschop van Utrecht was opgericht. HET FILMBEZOEK in Nederland bedroeg 't vorig jaar. blijkens het ver slag van dc Nederlandse bioscoop bond, 70 miljoen tegen 66 miljoen in het jaar daarvoor. HET LAGERHUIS begint maandag met een debat over de besprekingen, welke premier MacMillan op Bermu da met Eisenhower heeft gehad. H.M. DE KONINGIN heeft gisteren op Huis ten Bosch drs. A. B. Spee kenbrink beëdigd als gouverneur van de Nederlandse Antillen. TWEE PERSONEN werden gedood en twaalf gewond, toen onbekenden een handgranaat wierpen naar de „Algerynse club" in Tunis. TE VALPARAISO in Chili zijn ern stige ongeregeldheden uitgebroken door ontevredenheid over de verho ging van de tarieven van het open baar vervoer. Talloze personen wer den gewond. JOZEF KARDINAAL Mindszenty, primaat van Hongarije, heeft gisteren in alle stilte in de Amerikaanse le gatie van Boedapest zijn 65-ste ver jaardag gevierd. DE AMERIKAANSE marine heeft een nieuwe raket gebouwd, die voor 150 dollar kan worden vervaardigd en die een straaljager kan inhalen. TER BESTRIJDING van schade door houtduiven aan de landbouw wordt dit jaar een premie van 75 cent per duif beschikbaar gesteld voor het schieten van deze duiven. ENGELAND en de Britse kroonkolo nie Singapore hebben „algehele over eenstemming" bereikt over de prin cipes van een nieuwe grondwet, waarbij de kroonkolonie zelfbestuur in binnenlandse aangelegenheden krijgt. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrijdag avond 23.15 uur: Opklaringen, maar plaatselijk ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Zwakke oostenwind. Bewolkt tot mooi. 's Morgens nevel of mist. Daling der temperatuur gedurende de nacht. Vandaag: zon onder 19.10 uur. Maan onder 18.35 uur. Morgen: zon op 6.18 uur. Zon onder 19.11 uur Maan op 5.59 uur. Maan ond< i 19 4a uur. Maandag an op 6.16 uur. Maan J op 6.22 uui nenkort naar Cyprus zal kunnen terug- keren. Hij wenste er de nadruk op te leggen, dat voor het volk van Cyprus „een democrati sche en rechtvaardige oplossing slechts neerkomt op de toepassing van het zelf beschikkingsrecht." Dit einddoel zou hij blijven nastreven. Makarios zei verder o.m., dat thans een nieuwe toestand is geschapen en de eerste schrede is gezet naar het herstel van de vrede op Cyprus. De Britse regering zou de weg naar de pacificatie kunnen bekorten. Aartsbisschop Makarios zei verwacht te hebben, dat met het staken van de activiteit van de EOKA (de verzetsorgani satie op Cyprus) de huidige noodtoestand tegelijkertijd opge heven zou zijn en een amnestie zou zijn afgekondigd, maar de militaire status blijft blijkbaar gehandhaafd. sagiersschepen in de Indische Oceaan op aangedrongen, dat één van deze schepen zich naar Mahé op de Seychellen begeeft om aarts bisschop Makarios aan boord te nemen. De Griekse regering hoopt op deze wijze het vertrek van mgr. Makarios te kunnen bespoedigen. De eerste ge wone lijnboot zal Mahé pas op 12 april „Bijgevolg kunnen wij niet spre ken van een vreedzame situatie, die hervatting van de onderhande lingen in een rustige sfeer toelaat, terwijl duizenden Cyprioten zich wegens politieke vergrijpen in de gevangenis of inteneringskampen bevinden", aldus de aartsbisschop van Cyprus. Zijn vertrek Desgevraagd zei Makarios, dat hij en zijn metgezellen een goede behan deling hadden genoten in hun balling schap. Hij had er geen idee van wan neer hij de Seychellen zou verlaten maar hij zou eerst naar Griekenland gaan en dan naar Londen. De Griekse regering heeft er in een radio-oproep tot Griekse pas- aandoen. Uitgaansverbod Te Nicosia is gisterenavond een uitgaansverbod afgekondigd voor de tijd tussen zonsonder- en zonsopgang en wel voor personen beneden de 27. Het geldt ook voor Britse onderdanen. Dit geschiedde, nadat de bevolking 24 uur lang op luidruchtige wijze uiting had gegeven aan haar vreugde over de vrijlating van zijn aartsbisschop, waar bij zich botsingen hadden voorgedaan. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft in een radiorede ver klaard, dat het „zeer bevorderlijk voor het bereiken van ons doel" zou zijn, als kolonel Gïivas, de leider van de EOKA, en andere leden van de orga nisatie Cyprus zouden verlaten. Zo lang zij op het eiland bleven, zouden de veiligheidstroepen rrioeten trachten hen te vinden en hen de gerechte straf te doen ondergaan. De regering van de Sowjet-Unie heeft zich in een nota aan Zweden nogmaals beklaagd over Zweedse spionage in de Sowjet-Unie en Zwe den verzocht er een einde aan te maken. De nota is aan de Zweedse ambassadeur in Moskou overhandigd. De Russische ambassadeur in Ko penhagen heeft premier Hansen giste ren een brief van maarschalk Boel- ganin overhandigd. De commissie voor buitenlandse zaken uit het Deen se parlement z^.l de brief vandaag bespreken. Men meent, dat het een waarschuwing betreft met betrekking tot Amerikaanse bases in Denemar ken. Naar aanleiding van een soortge lijke waarschuwing aan Noorwegen, heeft de Noorse minister van buiten landse zaken, Lange, gezegd, dat de waarschuwing van minister-president Boelganin van de Sowjet-Unie aan de Noorse premier, Gerhardsen, als een verrassing voor de Noorse regering is gekomen. Lange zei, dat Noorwegen zijn best zal doen om de goede betrekkingen met de Sowjet-Unie handhaven. Hij geloofde, dat de brief ten doel had de Noorse publieke opinie te be ïnvloeden. De reacties van de Noorse pers op de Russische brief tonen echter aan, dat dit voornemen is mislukt. De bedrijfsleider van een matrassenfabriek te Drachten heeft een merkwaardige vondst gedaan. Bij het repareren van een oude veren matras vond hij een portefeuille met ruim f 1500 aan bankbiljetten. Deze schat zat verborgen in een linnen schortzak, zoals de Friese vrou wen die vroeger onder de be volking plachten te dragen met een band om het middel vast gebonden. Het bedrag, dat gedeeltelijk bestond uit niet meer geldige bankbiljetten, is terstond ter hand gesteld aan de eigenaar van de matras, de heer J. van der Veer te Drachten. Vermoe delijk is hel geld afkomstig van de reeds overleden moeder van de heer Van der Veer. (Van onze parlementaire medewerker) De behandeling van de politie- j wet is voor de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie toch nog een succes geworden. Met een overweldigende meer derheid van 104 tegen 4 stem men is het ontwerp na een de bat van 3 dagen aangenomen. Zelfs de communisten, die over de hele zaak geen woord hebben gezegd, stemden voor. Tot de tegenstanders behoorden slechts enige taaihuiden, zoals prof. Gerbrandy, die het niet van zijn hart kon verkrijgen dit „tweeslachtig wan gedrocht" te verkiezen boven het nog erger politiebésluit van 1945, dat twaalf jaar heeft gegolden. Dat twee ministers verantwoorde lijkheid gaan dragen voor een enkele zaak kon prof. Gerbrandy niet ac cepteren. De staatkundig gerefor meerde Zeeuwse heer Kodde vond, dat de positie van de burgemeesters nog lang niet voldoende was gere geld. De twee andere tegenstanders waren de heren Beernink en Schmal van de C.H.-fractie. Ook sticces voor Kamer Ook voor de Kamer Is echter de strijd over een reeks wetswijzigingen niet zonder succes geweest. Van be lang kan vooral zijn het aanvaarden van een laatste amendement, dat mr. van Doorn (KVP) nog wist aan te brengen als een eerste stap in de richting van gemeentelijke samen werking op het gebied van de politie. Kleinere gemeenten beneden 25.000 inwoners, die niettemin gesteld zijn op een gemeentelijk politiekorps kun nen zodoende in de toekomst wellicht toch nog van de rijkspolitie afkomen. De ministers waren er aanvankelijk erg op tegen hierover iets in deze or ganisatiewet op te nemen, maar zij moesten toegeven, omdat de hele Ka mer zich achter dit amendement-van Doorn plaatste. Minder vredelievend verliepen de parlementaire schermutselingen tus sen lt.-gen. Calmeyer en de minister van' justitie over de Koninklijke ma rechaussee. De generaal bleek niet te overreden. De K.M. is volgens hem veel van haar taken en bevoegdheden kwijt. Zijn amendement om de K.M. onder de politie op te nemen werd met 71 tegen 37 stemmen verworpen. De algemene ziekenfondsen zullen met ingang van 1 april de tandheelkundige hulp beëindigen. De verzekerden wordt in overwe ging gegeven zelf te beoordelen of het inroepen van tandheelkundige hulp onder de nieuwe omstandigheden noodzakelijk is. Terugbetalingen wor den niet gedaan. Indien blijkt, dat er tandartsen bereid zijn na 31 maart de verzekerden op de tot dusverre voor de ziekenfondsen geldende voor- j waarden te blijven behandelen, kun- nen de verzekerden op de normale wijze van de tandheelkundige hulp voor rekening van het ziekenfonds gebruik maken. Het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde deelt van zijn kant mede het te betreuren, dat het door de maatschappij gedane aanbod tot arbitrage door de ziekenfondsen van de hand is gewezen. De markies van Salisbury, de voor zitter van de Britse kroonraad, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden, dat door koning Elizabeth is aanvaard. De graaf van Home, minister voor Ge menebestbetrekkingen, zal zijn functie overnemen. Salisbury drukte in een brief aan de Britse premier zijn „ongerustheid" uit over het besluit aartsbisschop Maka rios vrij te laten. De directeur van het Egypti sche politiek bureau, Alie Sabri, heeft gisteren bekend gemaakt, dat Egypte de kortelings opge richte „Organisatie van kanaal gebruikers" niet erkent. Er zal dan ook, bij de toekomstige ex ploitatie van het kanaal, geen enkel voorrecht voor deze landen gelden, te meer, omdat slechts een beperkte groep van landen van deze organisatie deel uit- maakt. Donderdag zal het resultaat van de besprekingen tussen Hammarskjoeld j Deze foto geeft een overzicht van de werkzaamheden aan de Velser- tunnel, gezien vanaf de kanaalzijde. 1 Links loopt de spoorwegtunnel, dia gonaal de veel bredere auto-tunnel, welke momenteel met waterdicht materiaal wordt afgedekt. Op de achtergrond verrijzen de ventila tiegebouwen en aan de horizon zijn de contouren van Beverwijk te zien De besprekingen over de lonen in Engeland tussen de werkge vers in de metaalindustrie en de vakbondsleiders zijn gisteren op een mislukking uitgelopen. De vakbondsleiders weigerden het aanbod van de werkgevers voor een loonsverhoging van ongeveer 3 per cent. De vakbonden willen, zoals bekend, een loonsverhoging van 10 percent. Dit zou de 4.300 Britse fabrieken, die door de staking van de metaalarbei ders worden getroffen, op 100 miljoen pond extra per jaar komen te staan. Het gevolg van de mislukte onderhan delingen is. dat een half miljoen ar beiders in Londen en omgeving zich vandaag bij het stakingsleger zullen voegen. Braby, de woordvoerder van de werkgevers, verklaarde later, dat de werkgevers hun laatste aanbod had den gedaan. Hij verklaarde, dat er van werkgeverszijde op gewezen is, dat de metaalindustrie niet zo welvarend is als de scheepsbouwindustrie en dat de werkgevers daarom niet hetzelfde aan bod van 5 percent hebben kunnen doen als hun collega's in de scheepsbouw industrie. De Nederlands-Amerikaanse luchtvaartonderhandelingen in Washington hebben tot dusver geen enkel resultaat opgeleverd. Volgens de leider van de Neder landse delegatie, de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken drs. E. N. van der Beugel, ver keren de besprekingen in een totale impasse. en Nasser officieel bekend worden ge maakt. Intussen heeft premier David Ben Goerion van Israël verklaard, dat de toestand in het Midden-Oosten „zeer ernstig" zou worden, als de verzeke ringen, die aan Israël waren gegeven ten aanzien van de Golf van Akaba niet beter werden nagekomen dan die aangaande het bestuur van de strook van Gaza. De toestand voor Israël wordt nog iets moeilijker, omdat de raad van de Arabische Liga zich akkoord verklaard heeft met de aanbeveling, volgens welke schepen met koopwaar, met be stemming of afkomstig van Israël, niet in de Arabische havens mogen ravitail leren. In de Arabische havens mogen deze schepen alleen voldoende brand stof innemen om de dichtst bijzynde niet-Arabische haven te kunnen be reiken. Sinds de blokkade heeft gisteren voor het eerst weer een flinke bedrij vigheid in het kanaal geheerst. Des morgens voer een groot konvooi bij Suez het kanaal binnen. Egyptische, Amerikaanse en Russische loodsen voerden de navigatie van dit uit tien schepen bestaande konvooi. Eén schip voer in zuidelijke richting. Tijdens het bezoek, dat koningin Elisabeth en prins Philip van En geland de volgende maand aan Pa rijs gaan brengen, zullen in de Franse hoofdstad o.m. deze model len uit de collectie van het Londen- se mode-huis Rahvis worden ge toond. Het linker pakje is uitge voerd in lichtblauwe tweed en wordt gedragen met een witte zuid wester-hoed. Het zwart-wit geruite toilet rechts wordt bekroond door een net-hoed in zwart stro, welke de naam Lambeth walk" kreeg. De president van de Standard Oil Company of New Jersey, Monroe Rathbone, heeft medegedeeld te ver wachten, dat tegen het einde van dit jaar een begin zal worden gemaakt met de aanleg van een buisleiding van de Golf van Perzië naar de Turkse kust. Hij zeide, dat de buisleiding, die 800 miljoen dollar zal kosten, in drie a vier jaar gereed zal komen. De buisleiding zal een doorsnede van 84 centimeter hebben en een mil joen vaten (barrels) olie pér dag kun nen vervoeren. Aan de aanleg zullen acht maatschappijen deelnemen. De secretaris-generaal van de Indonesische communistische partij, D. N. Aidit, heeft ver klaard, dat de arbeiders in het gehele land erop voorbereid zijn om op elk ogenblik tot een al gehele staking over te gaan, als formateur Suwirjo een nieuw kabinet mocht samenstellen, dat niet in overeenstemming zou zijn met zijn opdracht om een zakenkabinet te vormen. De communistische leider legde deze verklaring af, nadat hij gisteren met Suwirjo een onderhoud had ge had. Hij zeide, dat een algehele sta king geen schade aan het land zou berokkenen en uitsluitend bedoeld is om te bereiken, dat de communisten in de regering zullen worden opgeno men en dat de Masjumi en commu nisten ..partners" in de nieuwe coa litie zullen worden, in het belang van alle betrokkenen. Soekarno heeft te Rankasbetuiig een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zei: „Ik kan zeker begrijpen, dat er grieven zijn ten aanzien van de hooggeplaatste functionarissen. Het Is twijfelachtig of de leiders, die in luxe en weelde leven en eten van gouden borden en zilve ren schalen, wel op een eerlijke manier aan hun welstand komen". Troepen van het plaatselijk mili tair commando van Djakarta hebben gisteren alle bankgebou wen in de zakenwijk van Dja karta doorzocht, zowel die van de Indonesische nationale banken als van de buitenlandse bankon dernemingen. Deze invallen hielden verband met het opsporen van mogelijke documen ten, verband houdend met „buiten landse subversieve activiteit" en het overtreden van de deviezenvoorschrif- ten. Tevens hadden zij ten doel, naar van de zijde van het militaire com mando werd medegedeeld, het op sporen van eventueel in de bankge bouwen verborgen illegale wapens. Gisterenmorgen vroeg, voordat met de onderzoekingen werd begonnen, werd de benedenstad van Djakarta, waar de meeste banken gevestigd zijn, „afgegrendeld". De cliënten mochten de banken wel binnentreden, doch deze niet weer verlaten voordat het onderzoek afgelopen was. Militaire conferentie Blijkens een mededeling van de le- gervoorlichlingsdienst in Djakarta, zal in de tweede week van april in de Indonesische hoofdstad een conferentie worden gehouden tussen de chef-staf van de landmacht, gene- raal-majoor Nasution, en de militaire gouverneurs en territoriale en regi mentscommandanten van geheel In donesië. Mevrouw Fatmawati Soekarno, de eerste echtgenote van de pre sident, heeft gisteren de vraag gesteld of nie1 beter een vrouw kan worden belast met de formatie van gen nieuw kabinet. In een open brief tol haar echtgenoot (van wie zij reeds twee jaar gescheiden leeft) tot de vroegere vice-president dr. Mohammed Hatta en andere vooraanstaande leiders, schreef zij: „Als een moeder van het volk en als first lady'1, die in het presidentiee' paleis placht te leven, ben ik bereid mijzell op te offeren in het be lang van land en volk' Mevrouw Fatmawati Soekarno verliet het paleis twee jaar gele den, na het huwelijk van de president met mevrouw Hartini, dat zoveel verontwaardiging onder de Indonesische vrouwenorganisaties heeft gewekt. Zij woont thans in Jebajoran, de satellietstad van Dja karta. Zij is echter nim mer van de president gescheiden, omdat hel volgens de leer van de Islam een man is toe gestaan meer dan een vrouw te hebben. In haar open brief stelde mevrouw Fatma wati aan de moeders in Indonesië voor om een vrouw, die niet bij eni ge politieke partij is aangesloten, tot kabi- netsformatrice te be noemen. „De vaders zijn niet rein", aldus de schrijfster.

de Stem | 1957 | | pagina 1