J coanac Laatste obstakel opgeruimd Rector Th. Asselbergs j ri'J iagblaü ÏScStem NIEMAND WEET NOG, WAAR DE GEVARENGRENS LIGT Rondvaarten langs de groeiende Deltawerken Boekenweek, ook voor de missionarissen.... 78* Heidemaatschappij kocht een elektronisch brein IAAT KE Atoomstraling en het menselijk lichaam Bezorgdheid over welzijn van de mensheid AiXé-GOLA Al te opvallend Herinneringen van Anton van Duinkerken GEZICHT OP YPELAAR Geen reclame r Ikhouden Iadviezen n! 12. 13. 5." 5 DERDE BLAD VRIJDAG 29 MAART 1957 Bil BENADERING.... Hollywood deelde Oscars" uit 60 Auto tegen boom chauffeur gedood Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding BEHANGSEL PAPIER "N behang plaktafel service Haast U! Profiteer hierv.. VROOM Cr DREESMANN M i.o. HULST ikhoudin- len wordt -diploma If 3787,91 |d van 20 burge- Bagen na 717-o 95 95 32-35 9.90 Zoals dezer dagen is gemeld, hebben deskundigen van de wereldgezondheidsorganisatie er in een thans gepubliceerd rapport ,op gewezen, dat het welzijn van de komende ge slachten ernstig bedreigd wordt door de ontwikkeling van het gebruik van kernener gie. Naar aanleiding van deze pu- blikatie heeft het A.N.P. zich te bevoegder plaatse laten voorlichten hoe het thans met het gevaar der atoomstraling is gesteld, waarbij de volgende inlichtingen werden verkre gen: Bij een atoomoorlog, waarbij kern- splijtingsbommen, waterstofbommen (thermonucleaire bommen) en wa terstofuraniumbommen (pok wel su- perbommen genoemd) zouden worden gebruikt, bestaat, behalve het gevaar dat direct een aanzienlijk percentage van de wereldbevolking wordt ge dood, een grote kans, dat over de ge hele wereld een schadelijke of fatale dosis radio-actieve stof wordt ver spreid. Technisch gesproken is het waar schijnlijk mogelijk om met zulke su- perbommen de mensheid over de ge hele aarde uit te roeien. Op de vraag naar het gevaar van (Advertentie) goud Q de atoombomproeven, werd verno men dat de door deze experimenten in de atmosfeer veroorzaakte radio activiteit nog betrekkelijk gering is en dat de stralingsdosis wegens „uit wendige straling" nog een eind bene den de „tolerantiedosis" ligt, zodat in dit opzicht nog geen acuut gevaar bestaat over het gehele aardopper vlak. (Dit sluit nog niet uit dat bij voorbeeld in de Stille Oceaan of in Japan wel gevaar zou kunnen optre den). De vraag of het experimenteren met atoombommen schadelijk voor het menselijk organisme is, is om verschillende redenen moeilijk te be antwoorden. In de eerste plaats weet men niet hoe lang de bij een ontplof fing van een atoombom vrijgekomen radio-actieve deeltjes in de strato sfeer blijven, alvorens op de aarde neer te slaan. Verder maakt het een groot verschil of deze deeltjes zich snel in de atmosfeer verspreiden, dan wel als een compacte wolk naar de een of andere plaats drijven. Onlangs werd in de Verenigde Staten een rap port gepubliceerd, waarin te lezen stond dat de in de Stille Oceaan ge dane atoombomproeven in de Ver enigde Staten nog geen bijzonder ge vaar opleverden. Gebleken is echter, dadt deze expe rimenten wel een vrij aanzienlijke ra dio-activiteit onder andere in de buurt van Japan hadden teweeg ge bracht. Zo heeft een proefneming met een superbom in maart 1954 bij Bi kini tot gevolg gehad dat de bewo ners van Rongelap een hoge stra lingsdosis hebben gekregen: huid- kwetsuren, haaruitval en een te laag aantal witte bloedlichaampjes deden zich voor. Weliswaar herstelden deze sympto men en deden zich geen directe sterf gevallen voor. Men moet echter vre zen dat zich in de toekomst bij deze bevolking voortijdige sterfgevallen zullen voordoen en dat ook ernstige gevaren voor het nageslacht bestaan, aldus de zegsman. Het grote gevaar bij de proeven met atoombommen ligt in de omstan digheid, dat men slechts bij benade ring weet welke stralingsdosis ge vaarlijk is. Roentgenstralen Bij het onderzoek naar de schadelij ke gevolgen van atoombomproeven heeft men ook aandacht geschonken aan de nadelige gevolgen van ionise rende straling in het algemeen. Daar bij bleek, dat een te overvloedig ge bruik van Röntgenstralen (bijvoor beeld voor medisch-diagnostische doeleinden) allerminst onschuldig is voor het menselijk organisme, in het bijzonder voor de beenderen en weef sels van opgroeiende kinder en van de nog ongeboien vrucht. Zo werd geconstateerd, dat bepaalde botziek ten bij kinderen, wier moeders tij dens de zwangerschap met Röntgen stralen werden doorgelicht, tweemaal zo vaak optraden als bij kinderen, wier moeders in die tijd niet werden doorgelicht. Zeer voorzichtig zal men ook die nen te zijn met de gevaarlijke radio actieve afvalprodukten van kernreac toren. Deze stoffen zouden bijvoor beeld in het grondwater terecht kun nen komen en zich verder kunnen verspreiden. De atoomstraling veroorzaakt door kernfusie, dat is de samensmelting van lichte atoomkernen tot zwaarde re, is veel minder gevaarlijk dan die door kernsplijting. Bij kernfusie ont staan namelijk geen gevaarlijke, lang levende radioactieve afvalsproduk- ten, zoals bij kernsplijting. De kern fusie is een proces, dat ook op de zón de energieproduktie veroorzaakt. Zou men er in slagen om door kern fusie atoomenergie op voordelige wij ze voor vreedzame doeleinden te pro duceren, zoals dit nu door kernsplij ting geschiedt, dan zou het wereld energieprobleem voor altijd zijn op gelost. De Franse kleurenfilm ,.De wereld der stilte" van Jacgues Yves Cous- teau heeft in Hollywood een ..Oscar" gewonnen voor de beste documentaire van 1956. De Amerikaanse documen taire film ,,The true story of the civil war" viel een soortgelijke on derscheiding ten deel. Ook de Britse 'fRm ,The bespoken Overcoat" van Mankowitz, een moderne versie van Gogols vertelling 5,De mantel" kreeg- een Oscar. Anthony Quinn kreeg de onderscheiding voor zijn bijrol in ,,Lust for life" (de film over Vincent van Gogh), evenals Dorothy Malone voor haar bijrol in „Written on the wind". Voorts kregen onderscheidingen: „Mr. Magoo's puddle jumper" als beste tekenfilm. Yul Brynner kreeg voor zijn spel in „The king and I" de Oscar voor de beste acteur. Ingrid Bergmann de Oscar voor de beste actrice wegens haar spel in „Anastasia". De beste regisseur was George Stevens met zijn film „Giant". fajiAyü+i, (tCtskoudAzui/ Welgemoed stapten twee automobi listen dinsdag jl. een „motel" (hotel voor autorijders) te Minneapolis, in de Ver. Staten, binnen. Het bleken zo op het oog heel normale bezoekers totdat zij op een gegeven ogenblik naar hun auto terugkeerden, de kus sens eruit haalden, ze onder de armen namen en er het hotel weer mee bin nenwandelden. En dit was de hoteleigenaar, die toch merkwaardige dingen in zijn le ven had gezien, wel iets te gortig. Hij belde de politie op en deze kwam spoedig kijken. De kussens werden in beslag geno men en ontleed. Zij bleken vol valse twintig dollarbiljetten te zitten. De twee automobilisten, drukkers van be roep, hadden voor een aardig, zij het vals appeltje voor de dorst gezorgd: 400.000 „dollar". Zij wilden de politie, nu zij ze toch niet meer konden uitgeven, ook wel vertellen hoe zij er aan gekomen wa ren: eigenhandig vervaardigd in een fabriek te Salt Lake City, zonder dat de bedrijfsleiding iets wist van deze uitbreiding van haar arbeidsterrein. De nlet-ingewijde Nederlander, die tot dusver met groot ontzag hoorde en las van wat onze waterbouwkun digen zullen gaan presteren bjj het Deltarapport, zal binnenkort met eigen ogen kunnen zien, wat er zo al staat te gebeuren. Nog deze zo mer, waarschijnlijk reeds in mei a.s. zal de heer R.E. den Herder uit Harderwijk (een van de gebroeders, die de plczierdienst Harderwjjk -Am sterdam, Holland-Veluweltjn onder houden), met een grote rondvaart- (Advertentle) Van 30 maart tot 6 april wordt de Boekenweek 1957 gehouden. Tjj- dens de Boekenweek van het vorige jaar mocht het Centrum Lectuurvoor- tige medewerking van de katholieke zienlng voor de Missie, door dc krach tige medewerking van dc katholieke boekhandelaren, een groot aantal nieuwe boeken ontvangen, om naar de missie te zenden. De missionarissen staan voor grote problemen, cn wiilon zij deze met moderne middelen oplossen, dan moe ten zij de beschikking hebben over moderne literatuur op geestelijk en vaktechnisch gebied. Het Centrum Lectuurvoorziening voor de Missie, gevestigd op de 5 diocesane grootse minaries (Haren, Hoeven, Rijsenburg Roermond en Warmond), is enige ja ren geleden opgericht met het doel, de missionarissen in deze nood te helpen. Het Centrum kan dit niet zon der de medewerking van tallozen. De Boekenweek is, zoals vorig jaar is gebleken, oen prachtige gelegen heid om boekenminnend Nederland met deze lectuurnood te confronteren. Van 30 maart tot 6 april zullen de katholieke boekhandelaren 'n aan tal boeken etaleren waarop het mot to prijkt: „Stuur dit boek naar een missionaris". Deze spreuk zult u aantreffen op de heer van Guardini, de Catechismus van F. v.d. Meer, de Leer der Kerk (vert. J. v.d. Geijn) op W. Grossouw, Innerlijk Leven, M.Quoist Zonder wie rook, A.Weijers Getuigenis over Chris tus, en op verschillende andere boe ken. Wil iemand een boek aan een mis sionaris schenken, dan worden zijn naam en adres voorin het boek ver meld, zodat de missionaris weet wie de goede gever is. De boekhandelaar zorgt dat de boeken bij het Centrum komen, dat ze zal doorzenden naar de missionarissen die erom hebben gevraagd. De missionarissen zijn altijd erg bescheiden. Als ze deze bescheiden heid aan de kant zetten om te vra gen naar goede lectuur, dan is de nood ook werkelijk wel groot. Dat zij hun bescheidenheid toch niet verloo chenen blijkt wel hieruit, dat zij on der meer vragen: Zonder Wierook. Laat ieder in de Boekenweek een boek schenken. En als de beurs wat smal is een pocketboek (in welke taal ook) is evenzeer van harte welkom. Nederlandse tijdschriften gaan van hieruit over de hele wereld. In het januari-nummer van het maandblad Roeping vervolgt Anton van Duinkerken zijn Brabantse herinneringen onder de titel „Ge zicht op Ypelaer". We ontlenen er een passa ge aan, waarin de schrijver met veel humor vertelt over zijn heeroom Dor us, die in 1913 door de bisschop van Breda bevorderd werd tot rector van het St.-Laurens-ziekenhuis te Ginneken. Sinds 1897, het jaar van zijn priesterwijding, had hij lessen gegeven op Ypelaer in alle vakken, die daar gedoceerd werden, met uitzondering van Engels en Grieks, waar hij zo goed als niets van kende. Dit bete kent niet, dat hij de leervakken, die hij doceerde, zou hebben beheerst. Verstrooid Nu nog leeft zijn nagedachtenis in tal van anekdoten. Hij moest de meest verstrooide preceptor zjjn geweest die ooit les op Ypelaer gaf. Het ver haal loopt, dat hij, om bij de meet kunde een cirkel op het bord te trek ken, zijn bonnet van het hoofd nam, bij welke gelegenheid de passer, die hij nergens vinden kon, onder zijn arm uit viel. Hij heeft mij, voortreffelijk gast- werpen dan de lier, zoals het wagenwiel, het oog van de naald en de aardappel. Het gedicht was goed, indien de gemoedsschok van de man, die de eerste kruiwagen de eerste naald of de eerste aardappel gebruikte, als heftige, maar dankbare verbazing door de verzen klonk. Zulk een manmoest door zijn eigen vondst attonitus zijn. Dit moest je voelen. Maar dat hij er door over donderd was, zou in een Hollands gedicht niet gezegd kunnen worden. Het klonk vulgair. Een gedicht klinkt nooit vulgair. Hij heeft de zoon van een Bredase bankier altijd ten kwade gehouden dat deze bij het lezen van de Georgica de smaak van de druiven niet proefde, waarover Ver- gilius sprak. Het vers zelf bezit die smaak, zei mijn heeroom. Het moet moeilijk geweest zijn voor zijn studenten, hem in zulke beweringen te volgen. Mij heeft hij er mee overtuigd. Kriebelschrift Hij las Bilderdijk voor uit een handexemplaar, waarin woorden, die de oren van de seminaristen konden kwet sen, zedig door maatgelijke lettergrepen vervangen wa ren in zijn snel kriebelschrift, dat gemakkelijk tussen de drukregels paste. Lamartine bezat hij in Brusselse contrefa?ons, maar die las hij aan de scholieren niet voor. Eerst op latere leeftijd kreeg ik die voor gelegd als de grootmeester van j het lierdicht na Horatius, die hij niet meer voor de dag behoefde te halen, omdat hij hem zowat van buiten ken- beer, die hij was, eens een asbak de. Bij allerlei handelingen haalde hij regels van Horatius aan. Opk de weersgesteldheid deelde hij liefst in citaten mee. Van de oudere generatie Ypelaerse leraren heb ik hem het best gekend. Ik geloof niet, dat hij ooit enig boek over opvoedkunde ingekeken heeft. Eerder lag het in zijn aard te bestrijden, dat van een zo natuurlijke bezigheid als opvoeden een „kunde" werd gemaakt. Zijn enige pedagogie bestond in zijn geestdrift. Hij geloofde de dingen, die hij zijn leerlingen voorhield en hij geloof de, dat het goed was, deze dingen te geloven. Afvalprodukt Afschaffing van de naamvals-kentekens achtte hij ■liet zozeer slordig als ruw. Er bleek onwil tot wijsge rige bezinning uit. Dat Jac. van Ginneken zich bezig hield met de levende taal, kwetste zijn gevoel voor zuiverheid van uitdrukking. Hij gaf toe, dat Vondel van schippers en timmerlieden leerde. Vondel deed dit om scheepskapiteins en architecten aan passend woordge bruik te helpen. Levende taal zag mijn oom als een afvalprodukt uit goede boeken, misselijk verwerkt door onbevoegden. Dat hij- met zulke opvattingen niet uit schitterde tussen de Neerlandici van zijn dagen, kon hem vergeven worden om de liefde die hij langzaam was gaan voelen voor Gezelle. Hij heeft twee bundeis verzen van zijn eigen hand laten vermenigvuldigen voor familieleden en vrienden. Ze bevatten gelegenheidsge dichten van iemand, die zijn leven in een studeerkamer doorbracht. Het meest persoonlijke gevoel, dat er in tot uitdrukking komt, blijft huiver voor de verantwoordelijk- leid van de priester. Op zijn tijd kon hij snaaks zijn. Guitigheden van stu denten verdroeg hij gemakkelijk. Tegen vriendschappe lijke plagerij was hij bijzonder bestand. Maar hij duld de geen grapjes, die aan dc priesterlijke waardigheid ■ekort deden. Promotie Alie leraren wachtten op hun promotie. Ze gaven les net hun pastorie in het vooruitzicht. Zelfs de docenten ian het groot seminarie beschouwden hun professoraat Us een tijdelijke betrekking, die bekroond moest wor den met de benoeming tot pastoor. Dit opgedrongen ongeduld brengt vanzelf het nadeel mee, dat weinigen zich volledig aan de wetenschap geven, maar het veel groter voordeel, dat jonge mensen hun opleiding geheel krijgen van mensen, die nog niet oud zijn en niet vastge roest aan hun bedrijf. Of mijn oom met veel spanning naar dv veiandering in zijn leven heeft uitgezien, zou ik niet kunnen zeggen. aangereikt en die vervolgens onmid- delijk vol wijn gegoten, hoewel ik een goedgevuld glas voor mij had staan. Befaamd is de geschiedenis met de koffieketel in de eetzaal van de professoren. Mijn oom hield niet van nieuwe, nog minder van technische dingen. Toen ge zelligheidshalve besloten was tot zelfbediening uit een gemeenschappelijke koffieketel van het type, dat in cafés op de tapkast staat, vond hij dit alleen aanne melijk, omdat de huisknecht er door verwijderd werd van de professorale conversatie. De eerste keer dat hij het kraantje boven zijn eigen koffiekop had openge draaid, vergat hij het te sluiten, doch riep: „merci, merci, merci; ik zeg toch merci!" tegen de machine, die onverstoorbaar voortging koffie over zijn schoener, te gieten. Ziekenbezoek Het sterkste staaltje van deze verstrooidheid heeft mijn broer Piet beleefd, toen hij na een verkeersongeval zes weken in het ziekenhuis te Breda had moeten door brengen. Iedere dag om prompt kwart voor vijf kreeg hij heeroom op bezoek. Dit werd nooit overgeslagen. Zodra hij dus het ziekenhuis verlaten mocht, fietste hij dankbaar naar Ginneken voor een tegenbezoek. Hij kwam om vier uur aan. Zijn oom was zielsblij, dat de neef weer geheel hersteld voor hem zat. Ze dronken thee. doch om half vijf werd heeroom onrustig en zei: „nu je kopje uitdrinken jongen, want ik moet naai Piet!" Rekenen kon hjj niet. Geld, dat hij terugkreeg b:j spoorwegloketten, moest hem vaak nagedragen worden op het perron. Hij vroeg dan, waar dit vandaan kwam. Toch heeft hij wiskunde gedoceerd, waar hij veel van begreep, maar niets van kon. Hij rekende met kruisjes op het schoolbord, gelijk kruideniers dit vroeger in hun winkel deden. Zijn verstrooidheid belette hem echter, het aantal kruisjes te onthouden, dat hij had opge tekend. De uitkomst van zijn sommen klopte zelden en dan nog meestal bij geluk. Het ging toch maar (zei hij om de manier van rekenen. Dichte i Voor zijn dagen gold hij als een bekwaam latinist, (ij had een gedicht in de trant van Vergilius gemaakt de ontdekking van de koffieplant. Zijn leerlingen, e met een Gradus ad Farnassum ook Latijnse verzen elkander moesten peuteren, gaf hij ais onderwerp, ■ehaive de gebruikelijke lei ♦emergen of schipbreuk gaarne de invxtio van alle- trnde minder sacra e voor boot zes maal per dag rondvaarten organiseren langs de in uittoering zjjnde projecten van de Deltawerken. Ongeveer vijf kwartier zal de tocht duren. Daar er dit jaar nog maar betrekkelijk weinig van de grote wer ken te zien zal zijn, beperkt de on dernemer zich het komende seizoen nog tot het Haringvliet. Wanneer er evenwel voldoende ani mo bij het publiek zal blijken te bestaan en daaraan twijfelen noch de initiatiefnemer, noch de betrok ken V.V.V.'s dan zal de „Delta- lijn", zoals het jongste idee is ge doopt, zich ook tot Zeeland uitstrek ken. Er is zelfs al sprake van, dat dan een of meer Zeeuwse haven plaatsen als uitgangspunten daar voor zullen worden uitgekozen. Hoe wel nog geen namen van plaatsen zijn genoemd, ligt het voor de hand, dat er wordt gedacht aan toeristisch gunstig gelegen stadjes, zoals Vee- re. Waarschjjnljjk zal men in mei reeds met de boot „Zuiderzee", die 175 personen kan bevatten, van wal steken. Hellevoetsluis, op het eiland Voorne, is uitgekozen als voorlopig uitgangspunt voor de tochten. Het schip zal zes maal per dag een trip maken door het Haringvliet waar de waterbouwkundigen met de eerste bouwput voor de Sluis zijn be gonnen. Wanneer er van publieke zijde vol doende belangstelling blijkt te zijn voor deze „Deltalijn", zullen waar schijnlijk in 1958 soortgelijke rond vaarten worden georganiseerd langs de projecten van het drei-eilanden- plan. De directeur van de Prov. Zeeuw se V.V.V.'s de heer G.W, Oskamp, die onlangs reeds overleg had ge pleegd met de Harderwijkse onder neming, zei het alleen te betreuren, dat een dergelijk initiatief niet uit Zeeland is voortgekomen. Voor de Zeeuwse vissers zag de directeur echter ook nog mogelijk heden wanneer zij de rondvaarten kunnen combineren met garnalen- tochten, waarbij de toeristen met een vissersboot de Schelde opvaren, onderweg garnalen vissen en aan boord de verse garnalen oppeuzelen •al spelevarend langs de gigantische Delta-projecten. Op de weg van Geldern naar Keve laar is woensdagavond een auto, waarin de 30-jarige J. G., vader van 2 kinderen, en de heren J. L. en H. L., allen uit Siebengewald, gezeten waren, in een bocht geslipt en met grote snelheid tegen een boom gere den. G. werd daarbij op slag gedood, de andere twee moesten zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Keve- iaar vervoerd worden. De mannen keerden terug uit Neuss. waar zij stu- cadoorswerk hadden verricht, 5? 55 De bekende Keulse fabriek van reukwateren „4711" had, als destijds gemeld, een proces aanhangig ge maakt tegen eep mestrijder uit de plaats Siegen, in het Rijnland, die op de wagen, waarmede hij zijn produkt vervoerde, zijn telefoonnummer, 4711, in grote cijfers had aangebracht. In eerste aanleg was de mestrijder verboden zijn telefoonnummer verder op deze wijze te gebruiken, doch het hooggerechtshof te Keulen heeft thans bepaald dat hij dit wel mag doen, mits er geen reclamedoeleinden mee worden nagestreefd. Vanaf het dek van de Nederlandse sleepboot „Atlas" hebben (v.l.n.r., foto links), de plaatsvervangend se cretaris van de Verenigde Naties, Ralph Bunche, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Ham- marskjoeld en de commandant van de politiestrijdkrachten van de vol kerenorganisatie, generaal majoor Edson Burns (geheel rechts) het op takelen van de Edgar Bonnet" in het Suezkanaal gevolgd. (Advertentie) ie 3 mooie dessins ie Imitatie reliëfdruk ie Lengte per rol 6.75 mtr, breedte 57 cm. ie Zware kwaliteit papier ie Sfeervolle tinten Het is ons gelukt deze partij van 5000 rollen voordelig te kopen. Nu laten wij U mee profiteren van dit buiten kansje, want alleen morgen zaterdag bieden wij U deze aan, niet voor de normale prijs van 1.25 (ofschoon dit nog goedkoop zou zijn) maar voor de EXTRA LAGE PRIJS van per rol Ook bij deze aanbieding kunt U gebruik maken van onze Vraagt inlichtingen hierover op onze afdeling. Onfranden van Uw behang selpapier voor slechts een kleine vergoeding. Breda - Bergen op Zoom k. Ruim 20.000 werknemers van de Nederlandsche Heidemaatschappij zullen hun salaris voortaan elektro nisch berekend krijgen. Dat werk zal dan niet meer dan een deel van de dag vergen, fouten zjjn uitgesloten en dc werknemers krijgen In hun loon zakje een specificatie van wat hun wordt uitbetaald, iets dat totnutoe niet mogelijk was. Een en ander is meegedeeld door de president-directeur van de Neder landsche Heidemaatschappij ir. H.J. A. Hendrikx, bij de ingebruikstelling van een elektronische administiatie- machine, de I.B.M. Magnetic Drum Data Processing Machine, de eerste van deze aard in Nederland, De loonverdclintr. een ingewikkelde en tijdrovende bezigheid, zal op de nieuwe apparatuur worden uitge voerd. Dit werk, hetwelk tot voor kort 80 manuren per week vergde, zal daarmede tot minder dan een uur zijn teruggebracht. De volgende stap zal zijn de gehele facturering die nu nog op de reeds traditioneel geworden elektronische rekenmachine geschiedt volledig te automatiseren. Andere on derdelen, waaronder de salarisadmi nistratie van het vaste personeel, "on geveer 2400 man omvattend, zullen in de naaste toekomst, wa»rschijnlijk nog dit jaar, onder de loep worden genomen. Tenslotte is het de bedoe ling de gehele boekhoudirg te auto matiseren. Hoewel de nu ingebrulk- gestelde apparatuur een typische „administratie-machine" is, zullen toch ook diverse technirche-reken- kundige problemen, welke inmiddels door een speciaal daarvoor opgeleide wiskundig geschooide medewerker, ter hand zjjn genomen, tot en snel ler en doelmatiger oplois"ag kunnen worden gebracht. De bediening van de apparatuur zal geschieden door uit eigen perso neel gerekruteerde employés.

de Stem | 1957 | | pagina 9