Britse regering gelast vrijlating Makarios Sowjet waarschuwt Israël en Frankrijk Verdediger dokter Adams zorgt voor nieuwe verrassing V uur werkf abriek vloog in de lucht Burgemeester ook hoofd van de rijkspolitie Proefballon van Israël Suezkanaal 10 april open Echter niet terug naar Cyprus Vrijgeleide voor Grivas Moeilijke weg voor Suwirjo Val van ruim elf kilometer SKIPPERS VAN DE K.L.M. Landbouwwet aangenomen Buit van twintig miljoen frank DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer over politiewet Opklaringen Franse generaal vraagt ontslag Twee botsingen met Blauwe Engels Zwolle - Almelo Groningen - Delfzijl Protestmissie naar Christmasisland AVRO-Eldoradio dorado voor VARA-artiesten Spervuur vragen op Londense specialist Vernietigende kracht Overval in Parijs 26 Doden in Mexico Luchtvaartbespreking Vrijdag onderhoud met Dulles Schippersknech t verdronken te Sluiskil Naar spreiding van schoolvakanties 97e JAARGANG No. 2241* Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A, C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M_ Mes, Mr. R. M. L. de Rechter. P. V. M Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn pnj» bp vooruitbet t 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 27884) Voor Cod, Koningin tn Vaderland VRIJDAG 29 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per *i/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noord^atj^JTet^^l OQSTBURG, Nieuwstraat 41, De Britse regering heeft gisteren in liet parlement bekendgemaakt,, dat zij de vrij lating heeft bevolen van aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, uit zijn ballingschap van de Seychellen. Ook is de vrijlating gelast van de drie andere Cyprioten, die met de aartsbisschop in ballingschap zijn gegaan. De minister van koloniën, Lennox-Boyd, zei, dat deze stap pen zijn genomen met volledige instemming van de gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Harding. De minister zei, dat er in het huidige stadium geen sprake van kan zijn, dat de aartsbis schop en zijn drie landgenoten naar Cyprus terugkeren. Verder deelac minister Lennox- Boyd mee, dat de gouverneur be reid is de leider van de Eoka, kolonel Grivas, onmiddellijk een vrijgeleide aan te bieden voor het vertrek van de verzetsleider van Cyprus om een snelle terugkeer van de vreedzame toestand op het eiland te bevorderen. Dit aanbod voor een vrijgeleide staat ook open voor andere buitenlanders, die lid zijn van de Eoka en zich op Cyprus schuil houden. Het aanbod zal worden uitgebreid tot Britse onderdanen, die bij deze organisatie zijn aangesloten, indien zij beloven niet naar Brits gebied te zullen gaan, zolang de noodtoestand op Cyprus nog van kracht is. Vertrek van de Seychellen Eerder had de minister van kolo niën meegedeeld, dat de aartsbis schop een verklaring had afgelegd, waarvan afschriften ter beschikking zouden worden gesteld. De Britse regering kon deze ver klaring echter niet beschouwen als het duidelijke beroep op de Eoka tot beëindiging van de gewelddaden, hetgeen de regering had gewenst, maar zij achtte het onder de huidige omstandigheden niet langer noodza kelijk de detentie van de aartsbis schop voort te zetten, aldus de mi nister. Hij was van mening, dat er be sprekingen op brede basis zouden moeten worden gehouden, waaraan door vertegenwoordigers der Griekse en Turkse gemeenschappen op Cy prus zou moeten worden deelgeno men. Hij voegde hieraan toe: ,,Het is duidelijk dat aartsbisschop Makarios, als hoofd van de kerkelijke hiërar. chie op Cyprus, een der vertegen woordigers van de Griekse Cyprio ten zal zijn." Lennox Boyd zei, dat de gouver neur van de Seychellen gelast is het vertrek van de aartsbisschop Maka rios en de drie andere Cyprioten met het eerste beschikbare schip te re gelen. Waarschijnlijk is dit 15 april. De bewindsman zei verder, dat er geen sprake van kan zijn, dat de noodtoestand op Cyprus onmiddellijk wordt afgeschaft. Makarios'' verklaring Aartsbisschop Makarios zegt in zijn verklaring oprecht te wensen, dat de vrede op Cyprus wordt hersteld. ,,Ik doe zowel een beroep op de Eoka als op de Britse regering", al dus deze verklaring, ,,de operaties te staken, aangenomen, dat de Brit se regering de noodtoestand opheft." De aartsbisschop voegde eraan toe: „De minister van koloniën heeft ge zegd, dat ik, na het afleggen van een openbare verklaring, waarin bij de Eoka wordt aangedrongen op het sta ken van gewelddaden, vrij zou zijn overal te gaan, waar ik zou willen, met uitzondering van Cyprus. Ik wens duidelijk te maken, dat mijn persoonlijke vrijlating nooit het on derwerp van onderhandelingen zal zijn." En hij vervolgde: „Ik geloof oprecht, dat indien de Britse regering denkt, dat er één Griekse Cyprioot kan worden gevon den, die in mijn afwezigheid zal on derhandelen, zulks tijdverspilling is." Op Cyprus verwacht men, aldus een bericht van radio Parijs, dat Makarios, na zijn vrijlating, naar Athene zal gaan. Vreugde op Cyprus Te Nicosia werden de kerkklokken na het bekend worden van de vrijla ting van Makarios geluid. De Griek se Cyprioten begroetten deze tijding met grote vreugde. Cyprische mannen, vrouwen en kin deren verdrongen zich gisteren in de straten van Nicosia en andere Cy prische steden. Sommige vrouwen huilden, terwijl vele andere het kruisteken maakten, zeggend: ,,Onze Ethnarch is vrij." Het bericht werd van balkons en daken en uit geopende huisdeuren luidkeels doorgegeven, totdat geheel Nicosia het wist. HET CORSO-comité Hillegom heeft besloten het bloemencorso, wegens de snelle bloei van dt hyacinten en enige andere bloemsoorten, veertien dagen eerder te doen houden, dan was afge kondigd. Het corso wordt nu gehou den op 13 april. EDUARD FLIPSE, de bekende Rot terdamse dirigent, is door de presi dent van Frankrijk benoemd tot of ficier in het Legioen van Eer. DE VEILING te Huissen, Overbetu- we, had gisteren een primeur. De eerste druiven werden aangevoerd. De prijs bedroeg f 8,60 per kilo. DE PARTIJ van premier Nehroe, de Indiase Congrespartij bezet in het nieuwe parlement zeker 365 van de 500 zetels. Van zes zetels is de uit slag nog niet bekend. Nehroe had het vorig jaar 362 zetels. IN FRANKRIJK genieten buitenland se toeristen, behalve in de maanden juli en augustus, een korting van vijf tien percent in daarvoor aangewezen hotels. BONDSKANSELIER Adenauer is gis teren in Teheran gearriveerd voor een officiëel bezoek van vijf dagen aan Perzië. ELF WESTDUITSE producenten van stalen buizen, met een jaarlijkse pro- duktie van 1.4 miljoen ton, hebben de vorming van een exportkartel be kend gemaakt. BUITEN gediplomeerde roentgenas- sistenten, kent ons land vele anderen, die roentgenapparaten bedienen, zo als in de industrie en in schoenwin kels. Een commissie van Sociale Za ken bestudeert de wenselijkheid van wettelijke diploma's voor deze laat ste groep. DE AMBASSADEUR van de Sowjet- Unie in Israël, Abramof, die uit pro test tegen de Israëlische aanval op Egypte teruggeroepen was, zal naar Tel Aviv terugkeren. (Van onze parlementaire medewerker) Het is niet onmogelijk, dat de Tweede Kamer vandaag de handschoen zal opnemen tegen de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. Struycken. De minister heeft namelijk een amendement afgewezen, waarin voor vier gemeenten gemeente politie wordt gevraagd i. p. v. rijkspolitie. Het amendement vertegenwoordig de een verlangen van K.V.P. en P.v. d.A., zodat er dus een ruime meerder heid voor is. Van de andere kant heeft de Kamer op enkele punten nog al iets gedaan gekregen. De positie van de burgemeester als hoofd van de politie en als eerste verantwoordelijke instantie voor het handhaven van de orde is in de politiewet wat duidelij ker omschreven. De burgemeester zal op de hoogte worden gehouden van alle maat regelen die de justitie in zijn ge meente meent te moeten treffen. Ook is in de wet duidelijker vast gelegd, dat hij inderdaad het hoofd is van de politie, of dit nu ge meente- of rijkspolitie is. Een amendement-Oud waarin tevens het bevorderen van het opsporingsbe leid aan de burgemeesters werd toe vertrouwd, heeft minister Samkalden echter afgewezen. Marechaussee-militair Hij weigerde voorts in de wet op te nemen, dat de Koninklijke Marechaus see ook onder de algemene politie valt en stond scherp tegenover de mening van lt.-gen. Calmeyer (C.H.) De taak van de Koninklijke Ma rechaussee moet men volgens mr. Samkalden op de eerste plaats zien als een taak van militaire politie. In de algemene politiewet behoort dit niet nadei te worden geregeld. Er waren, voordat de ministers aan het woord kwamen, nog vrij heftige aanvallen gedaan op de wet, o.a. door 4 4 4 Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt don- 4 derdagavond 23.15 uur: 4 Droog weei met nu en dan op- J klaringen, maar in het oosten van f het land aanvankelijk hier en daar enige regen. Overwegend matige wind, voornamelijk tussen noord- J west en nooidoost. Ongeveer de- 4 r zelfde temperaturen als gisteren, i „Verwachting van het Belgische J J Weerkundig Instituut: J j Zwakke wind uit het westen. 4 t Zwaar bewolkt met enige opkla- 4 4 ringen en nog enige neerslag. In i de ochtend hier en daar neveL 4 Vandaag: zon onder 19.08 uur. 4 4 Maan onder 17.28 uur. Morgen: zon op 6.20 uur. Maan 3 5.38 uur J op 5.38 uur. Volgens politieke kringen heeft de Indonesische kabinetsformateur. Su wirjo, besloten te pogen een kabinet van deskundigen samen te stellen, da1- geheel bestaat uit leden van zijn eigen partij (P.N.I.) en partijlozen, indien de Islamitische Nahdatul Ula- ma niet bereid zou blijven tot deelne ming. Men was van mening, dat een kabi net van nationalistische en partijloze politici geen parlementaire meerder heid zou kunnen verkrijgen, zelfs in dien de communisten dit zouden steu nen. Dagorder Soeknrno President Soekarno heeft gisteren in een dagorder via de radio r roep op de leden van de strij ten gedaan om de discipline te haven of de dienst te verlaten, dien zij zich niet in staat voelen zich aan de militaire eed te houden. prof. Gerbrandy, die van een „wan gedrocht" had gesproken. Freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) pleitte voor een eigen staats secretaris voor de politie, om op die manier de moeilijkheid te ondervan gen, dat de politie onder twee depar tementen komt te ressorteren. De staatssecretaris zou voor een gedeelte van de beide departementale taken verantwoordelijkheid krijgen. Deze gedachte is door mr. Struycken van de hand gewezen. Zodra Engeland en Frankrijk gepoogd hebben de kwestie der betaling van de vaargelden door het Suezkanaal met Egypte te regelen, zal Israël, bij wijze van proef, een van zijn schepen door het kanaal sturen. Ten aanzien van de voorstellen, die Nasser aan Hammarskjoeld heeft ge daan en die de secretaris-generaal van de Verenigde Naties thans in New- York met de belanghebbende landen van de UNO bespreekt, zijn, behou dens hetgeen wij in onze editie van gisteren reeds mededeelden, geen nieuwe bijzonderheden bekend gewor den. Volgens welingelichte kringen te Washington echter bestuderen deskun digen van het State Department „met een duidelijk gebrek aan enthousias me" deze Egyptische voorstellen. Het blad „France-Soir" heeft be richt, dat de Franse generaal Jacques Paris de Bollardiere, die sinds juli 1956 het bevel voert over de Franse strijd krachten in het Atlasgebergte ten zui den van Algiers, de vorige week ge vraagd heeft om ontheffing uit zijn functie. De generaal zou het niet eens zijn met de Franse regering over bepaalde methoden, die op het ogenblik in Al- gerië tegen de opstandelingen ge bruikt worden. Het Franse ministerie van defensie weigerde commentaar op dit bericht te geven. De generaal zou naar Parijs te ruggekeerd zijn. Hij heeft in de vorige wereldoorlog bij Arnhem tegen de Duitsers gestreden. Drie Tsjechoslowaak.se para chutisten hebben een' wereld record op het gebied van para chutespringen gebroken. Zij sprongen op een hoogte van 12.500 meter uit een bommen werper en pas na een vrije val van 11.800 meter, waar zij 195 seconden over deden, trokken zij hun parachutes open. Het oude record stond sedert 1955 op naam van zeven Russische parachutisten, die een vrije val van 10.413 meter maakten. Op de door knipperlichten bevei ligde overweg in de Zwolseweg te Raalte in het baanvak Zwolle- Almelo is gisterochtend vroeg een „Blauwe Engel", afkomstig uit» Zwolle, op een truck met opleg ger uit Weerden gerc n De trein is ontspoord en er werd grote materiële schade aangericht, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De oplegger was geladen met boomstammen. De rails zijn ter plaatse over grote afstand vernield. De gehele knipper- lichtinstallatie is omvergerukt en de vrachtwagen is vernield. Enkele uren later is te Tjams- weer bij Appingedam het tweede ongeluk op deze dag met een Blauwe Engel" gebeurd. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Groningen-Delfzijl werd een personenauto gegrepen door een dieseltrein. De bestuurder van de auto, een ongeveer 60-jarige landbouwer, S.W. werd zwaar gewond. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De heer W. reed ongeveer tegen het midden van de Blauwe Engel, die reeds gedeeltelijk de overweg gepas seerd was. Met een hevige klap werd de auto weggeslingerd, die daarbij door de waarschuwingshekken van de overweg werd gedrukt, waarna zij over de kop sloeg en in de sloot naast de spoorboom terechtkwam. De heer W., die alleen in de auto zat, werd uit de wagen geslingerd. Hij kwam ongeveer twintig meter verder gedeeltelijk in de sloot te recht. Enige ooggetuigen wisten hem dadelijk op het droge te brengen. Een spoedig aanwezige arts verleende de eerste hulp. H'et Japanse comité, dat ijvert voor de stopzetting van proe ven met kernwapens, heejt be sloten een „internationale pro testmissie" naar het gebied van het eiland Christmas te zenden, welke daar zal blijven wanneer in mei de Britse proeven met kernwapens worden gehouden. De groep zal uit een twintigtal „buitenlandse legionaires" en een veertigtal Japanse vrijwil ligers bestaan. Het comité deelde mede, dat het meer dan 7000 verzoeken om toetreding tot de Japanse „vredesvloot" had ontvangen. Twee Britse kwekers, het echtpaar Steele, hebben de wens te kennen gegeven aan de missie deel te nemen. De Sowjet-Unie heeft „extre mistische kringen" in Israël en Frankrijk ervoor gewaarschuwd geen geweld te gebruiken tegen de landen van het Nabije en het Midden-Oosten. Volgens het persbureau Tass is in „Sowjet-regeringskringen" ge zegd, dat het ontketenen van een nieuwe aanval op Egypte een ge vaarlijke toestand zal scheppen. Er zal dan het gevaar bestaan van een militair conflict over een uitgestrekt gebied met ernstige gevolgen voor de zaak van de vrede. Volgens Tass bereidden „extremis tische kringen" in Israël en Frankrijk een nieuw en gevaarlijk militair avon tuur voor. Israëlische politici en Franse bladen hebben onlangs steeds meer medede lingen gegeven over de voorbereiding van een nieuwe aanval van Israël op Egypte, aldus Tass. Israëlische politici hebben onomwonden bedreigingen ge uit aan het adres van Egypte. „Dergelijke provocerende verklarin gen negeren op demonstratieve wijze Karei Prior was, als primus inter pares, het eerste schaap, dat de VARA- dam overstak en een contract afsloot met de AVRO. Voor het nieuwe pro gramma van zijn nieuwe omroepver eniging wist hij zich, zoals wij reeds meldden, de medewerking te verzeke ren van o.m. Cees de Lange en Conny Stuart, terwijl Eli Asser de tekst zou schrijven van Hotel Eldoradio, het pro. gramma, waarmee de AVRO het vol gend seizoen op de dinsdagavonden de ether vult De acteur Johan Kaart heeft thans ook een contract afgesloten met Karei Prior, die voorts nog Tilly Perin Bouwmeester en de jonge Christel Adelaar (die thans meewerkt in de KRO-cabaretgroep „Trant 1956") en gageerde. Na langdurige onderhandelingen hebben tenslotte Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp eveneens besloten medewerking te verlenen aan Hotel Eldoradio. Dit betekent, dat De Gooyer zijn contract met de VARA niet heeft ver lengd. Hij had, samen met Kraaykamp een nummer opgebouwd, waarmee bei den, in gezelschap van Cees de Lange, een reeks van zeventig tournee-avon den voor de AVRO zullen maken. Kraaykamp wenste zijn banden met de AVRO niet te verbreken en aldus belandde ook De Gooyer in Hotel El doradio. De verdediger van dokter Adams, de arts die beschuldigd wordt van moord op de 81-jarige weduwe mevr. Morrell, heeft gisteren een aantal vragen ge steld aan de specialist Douth- waite, die woensdag als zijn me ning te kennen had gegeven, dat ie hoeveelheid verdovende mid delen, die mevr. Morrell in de aatste dagen voor haar dood had gekregen, slechts gegeven is met net doel haar te vermoorden. Hij stelde specialist Douthwaite vragen over de beroerte die mevr. Morrell, vóór dokter Adams haai in behandeling nam, in het graafschap Cheshire had gekregen. Douthwaite verklaarde, jiat hij hiervan gehoord had en dat het in teressant zou zijn te weten welke behandeling de oude mevr. Morrell had gehad voor zij onder de hoede van dokter Adams kwam. Lawrence: „Hebt u als dokter, die verklaard heeft dat een andere dok ter met opzet een oude vrouw van 81 jaar heeft vermoord, hebt U wer kelijk aan hen, die namens de kroon de leiding hebben in dit proces, ge vraagd om nadere inlichtingen over dit geval?" Douthwaite: „Neen, ik achtte het niet mijn plicht om dit soort feit-1 op te sporen." Op dit ogenblik zorgde Lawrence voor een nieuwe verrassing. Hij draaide zich langzaam om naar de rechter en toonde een docu ment. Hij zei, dat dit aantekenin gen waren over de ziekte van mevr. Morrell, vastgelegd door verpleegsters van het ziekenhuis in Cheshire. Morfine Na enige tijd vr 'g hij Douthwaite: „Is het uit deze aantekeningen, ge maakt tijdens het verblijf van mevr. Morrell in het ziekenhuis te Cheshi re, niet vast komen te staan, dat zij erg ziek was?" Douthwaite: „Ja". Lawrence: „Blijkt er uit, dat zij over hevige pijn klaagde?" Douthwaite: „Ja". Lawrei.ee: „Staat het vast dat de behandelende arts aldaar, na twee dagen getracht te hebben mevr. Mor rell met slaapmiddelen in slaap te krijgen, zijn toevlucht nam tot mor fine?" Dbuthwaite: „Ja". Tenslotte moest Douthwaite erken nen, dat uit de aantekeningen duide lijk gebleken is, dat de oude vrouw in de tijd dat zij verder nog in het ziekenhuis tc Cheshire verbleef, elke avond en wel acht dagen lang inspuitingen met morfine had gekre gen. Lawrence herinnerde er daarna aan, dat Douthwaite woensdag had verklaard, dat geen dokter morfine aan een patiënt moet geven, behalve in het geval dat de patiënt acute mania heeft en zelfs dan mag de pa tiënt maar een enkele injectie heb ben. „Hemeltje lief Lawrence: „Is acute mania niet zoiets als krankzinnigheid, die met razernij gepaard gaat?" Douthwaite: „Ja. Ik bedoelde een toestand van hevige opwinding." Hij erkende, dat er geen aanwijzing be- stopd, dat mevr. Morrell aan acute mania geleden zou hebben. Lawrence: „Betrekt U in uw ver oordeling ook dokter Turner van het ziekenhuis te Cheshire, omdat hij mevr. Morrell, nadat zij een beroerte had gehad, morfine heeft gegeven? Douthwaite: „Als hij haar daarmee voor die beroerte behandelde, ja" Hierop riep de verdediger uit: „Hemeltje lief." Na de beroerte had mevr. Morrell, redelijkerwijs gezien, nog maar i 12 maanden te leven. Zij leefde ech ter langer en dokter Adams trachtte haar op de been te houden. Douthwaite moest erkennen, dat de arts, die mevr. Morrell behandelde, voor een dilemma zou geplaatst zijn als de geïrriteerdheid waaraan zij leed in latere stadia van haar ziekte toenam. Deze arts zou ofwel de be handeling met verdovende middelen hebben moeten staken hierbij het risico lopend, dat de patiënte, een flauwte zou krijgen waarop misschien de dood gevolgd zou zijn of de hoeveelheid verdovende middelen hebben moeten opvoeren. de beslissingen van de algemene ver gadering van de Verenigde Naties", aldus Tass. „Zij tonen op ondubbel zinnige wijze aan, dat de Verenigde Staten Israël een soort .garanties heb ben gegeven, die tegen de Arabische landen gericht zijn". Ook maakte Tass melding van be richten, volgens welke*vertegenwoor digers van de Franse regering Israël verzekerd hebben van Franse steun voor het geval de Israëlische regering zou besluiten tot een nieuwe aanval op Egypte. De Fransen zouden met vliegtuigen aan 4e strijd deelnemen. De politieke adviseur van president Nasser, Ali Sabri, heeft bekendge maakt, dat het Suezkanaal inderdaad met ingang van 10 april voor grote schepen opengesteld kan worden. De Egyptische kanaalautoriteit deelde mede, dat het kanaal met ingang van morgen reeds open zal zijn voor sche pen tot omstreeks 19.000 ton. De commandant van de Amerikaan se twaalfde luchtmachtgroep in Euro pa. generaal-majoor John Gerhart, heeft in een rede. te Parijs verklaard, dat twee van zijn supersonische jacht bommenwerpers van het type Sabre F -100, uitgerust met atoomwapens, eenzelfde vernietigende kracht hebben als duizend bommenwerpers van het type B-17 uit de tweede wereldoorlog. Z.K.H. prins Bernhard en minister Algera zijn gisteren tijdens een kor te plechtigheid in Den Haag tot „Skippers" van de KLM benoemd. We zien de nieuwe skippers hier met links de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, terwijl zij na de uitreiking van de diploma's het bij het „skipper schap" behorende glaasje bekijken. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gisteren de land bouwwet aangenomen. Hierdoor krijgt de minister van Landbouw verstrek kende bevoegdheden om marktorde- nend te kunnen optreden en produk- tie, verkoop, opslag en prijsvorming te kunnen beïnvloeden. Van de amendementen werd alleen aangenomen dat van de liberale heer Van Dijk, waardoor de minister ver plicht is, om bij iedere algemene maat regel van bestuur die hij gaat nemen, aanstonds de Staten-Generaal een schriftelijke toelichting te zenden. Zo doende kan het parlement deze maat regel onmiddellijk beoordelen en haar controlerecht doen gelden. Drie gemaskerde mannen hebben gisteren bij een overval op het bu reau van een bouwmaatschappij in het hart van Parijs bijna twintig mil joen frank (tweehonderdduizend gul den) buitgemaakt. De overval was de twaalfde die in vier maanden tijd in Frankrijk is gepleegd. In totaal is hierbij 277 miljoen frank gestolen. Tengevolge van een ontplof fing van verscheidene tonnen dynamiet in een vuurwerkfa briek op vijf km afstand van de Mexicaanse hoofdstad heb ben ten minste 26 personen het leven verloren. Een twintigtal wordt nog vermist. Er zijn 122 ernstig gewonden, van wie er zes stervende zijn en meer dan tach tig licht gewonden. Twintig van de ernstig gewonden zijn kinderen, 32 zijn vrouwen. Er deden zich, met een tussentijd van een kwartier, twee ontploffingen voor, die een krater van 27 meter middellijnen drie meter diepte sloegen. In de nabij gelegen buitenwijken van Mexico en op het vliegveld dat op twee km afstand van de vuurwerkfabriek ge legen is werden tal van ruiten ver nield. Vier brandweerlieden, die terstond na de eerste explosie op het ter rein waren verschenen, lieten het leven bij de volgende ontploffing. Drie blokken arbeiderswoningen zijn volledig vernield. Het ongeluk schijnf* veroorzaakt te zijn door onachtzaamheid van de vrouw van de bewaker van de fa briek. De vonken van een oven, die zij in haar afwezigheid had laten branden, zouden op kruit zijn geval len. Drs. E. H. van der Beugel, de Neder landse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, die aan het hoofd staat van de Nederlandse delegatie, welke op het ogenblik in Washington deelneemt aan iuchtvaartbesprekingen, zal vrij dag een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Foster Dulles. Dit onderhoud was aanvankelijk op donderdag vast gesteld. In bevoegde kringen is gezegd, dat dit uitstel kan betekenen, dat pogin gen op het hoogste niveau door de Amerikaanse regering worden gedaan om te elfder ure een compromis tot stand te brengen. De Mexicaanse autoriteiten hebben strengere maatregelen voor controle op het gebruik van ontplofbare mid delen aangekondigd. De 36-jarige schippersknecht G. R., wonende (e Rotterdam en werkzaam aan boord van het binnenvaartuig Flottilje van de Nederlandse Rijn vaartvereniging, is gisterenmorgen om ongeveer half elf in het kanaal bij Sluiskil door verdrinking om het le ven gekomen. Het schip lag geladen met kolen voor de kade bij de cokesfabriek. De schippersknecht is vermoedelijk bij het opstappen van de luiken op de bolders te water geraakt. Alleen een man aan de overkant van het kanaal Terneuzen-Gent merkte het en tracht te ogenblikkelijk de aandacht te trek ken van de mensen aan boord. Min stens vijf kostbare minuten gingen hierdoor verloren. Onmiddellijk wer den dokter, ziekenhuis en politie ge waarschuwd en begon men met het dreggingswerk. Na een half uur in tensief werken slaagde men erin het lichaam boven water te halen. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis probeerde men reeds met het zuur stofapparaat de levensgeesten weer op te wekken. In het St.-Elisabeth ziekenhuis bleek echter dat de man was overleden. De 36-jarige laat een vrouw en vier kinderen achter, waar van het jongste pas 5 maanden is. Twee jaar geleden verloor deze fa milie door gasverstikking twee kin deren. Minister Cals heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat op zijn depar tement gewerkt wordt aan een wette lijke regeling om te komen tot een verplichte spreiding van de school vakanties. De minister zei, dat hij weinig suc ces had met een vrijwillige regeling, waaraan reeds jaren gewerkt is. Er waren 6200 schoolbesturen per circu laire aangeschreven en slechts 2300 lieten iets van zich horen. Van het totaal waren er nog geen tien percent bereid gebleken om medewerking te verlenen. De meeste van de scholen, die bereid waren tot medewerking waren gelegen in de provincies Bra bant en Limburg.

de Stem | 1957 | | pagina 1