„Kruisweg55 een boek vol middeleeuwse vroomheid HOFNAR flaaWair Pc jStetw Nieuwe telefooncentrale Breda op 28 april a.s. in gebruik PARADE Geen verschuivingen in de „top bij amateurs Breda en Zwart voor behoud le Wit duelleren k lasserschap Tal van „dreunende' duels bij de voetbal-profs ld Bergen op Zoom wordt op 28 mei geautomatiseerd zij 9 Dienstweigering kostte f 50 Sixdays Chicago voor Smits-Post BOEKENPLANK Rechtzetting De hammenkoning Prisma-junioren Speidel krijgt Franse assistent Spanning in Breda en Tilburg Jzic/nufjtrij Belangrijke verbeteringen in telefoondistrict In de nachtelijke uren. vooraan De Waarzegster Promotie Breda-dames in zicht rijf cijfers Voor de cijferaars gen tste tuks tuks tuks enz. inen eeft zo irts! op om c... de 'ge net VIERDE BLAD VRIJDAG 29 MAART 1957 Vooral religieuze kunst verleidt ons gemakkelijk tot het aan leggen van kunst-historische normen. Dit is niet geheel en al onbegrijpelijk. Reeds in de eerste eeuwen van het christendom werd immers de kunst als het ware in dienst gesteld van de godsdienst. De handvaardigheid van beeldhouwers en schilders werd tot het begin van de zogenaamde renaissance (1350) vrij wel alleen gewaardeerd als een goed middel om godsdienstige waarheden aanschouwelijk voor te stellen. Dat kunst op zichzelf een (godsdienstige) waarde vertegenwoordigde of althans ver tegenwoordigen kon, werd eerst ontdekt door de grote Italiaan se kunstenaars na die tijd. Maar ook hun kunstwerken waren zij het op een totaal andere wijze sterk gebonden aan christendom en Kerk. Hier kunnen we natuurlijk aan toe voegen, dat de bouwkunst zich door de loop van de historie heen vaak en duidelijk door middel van kerken in een eigentijdse gestalte manifes teerde. Rond en in deze kerken bleef zich nu eens sterker dan weer zwak ker de beeldende kunst bewegen in uitingen, die juist sinds de renaissan ce direct of afgeleid getuigenis af legden van de kunst als een der meest waardevolle religieuze moge lijkheden in de mens. Bij het zien van profane kunst zijn we ons dit alles niet zo scherp bewust. Maar krijgen we voorwerpen van religieu ze kunst te beoordelen, dan treedt de kunst-historische groei gemakkelijk naar de voorgrond. Zo verging het ons. toen we het boekje „Kruisweg" ter hand namen. De vijftien gekleurde penseelteke- Vorig ;jaar april had de student J. B. uit Dordrecht de oproep ont vangen zich te melden voor zijn ver vulling van de militaire dienstplicht in de legerplaats Ossendrecht. Hij vertoefde toen in Zwitserland en kreeg van zijn vader het advies daar te blijven, omdat hij wel zou worden afgekeurd'. Toen B. toch werd goed gekeurd. was hij weder naar Zwit serland gegaan en had zich niet ge meld te Ossendrecht. Wegens het niet voldoen aan de dienstplichtwet moest B. terecht staan voor de Bredase politierechter Als getuige a décharge trad op de vader van verdachte. Deze beweerde, dat hij zijn zoon van het begin af totaal ongeschikt had geacht voor de militaire dienst-en dat hij hem daar om had geadviseerd in Zwitserland te blijven. Later bij een herkeuring was gebleken, dat de vader het aan het rechte eind had. De zoon werd in derdaad afgekeurd. Toch is dit niet de methode, meen de de offic.ier van justitie in zijn requistoir. De vader had wijzer moe ten zijn. Ei- zijn wel andere metho den te vinden om zijn recht te krij gen „De zoon mag van geluk spre ken'. dat hij goed bekend staat en dat de vader een goed woordje voor hem heeft gedaan, anders had ik hier ze ker onvoorwaardelijke gevangenis straf gevraagd." Nu wilde de officier de eis beperken tot een boete van 50 gulden en veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Conform de ze eis luidde de uitspraak. De Zesdaagse te Chicago is gewon nen door het Nederlandse koppel Smits-Post met een totaal van 981 punten. Op de tweede plaats werd beslag gelegd door de Amerikanen Pesek en Ernst. Zij hadden 501 punten en één ronde achterstand. Met twee ronden achterstand en 1479 punten bezetten de Italiaan de Ross en de Amerikaan Heid de derde plaats. In de recensie van het boek „De Gezegenden" in ons blad werd ge zegd, dat het was uitgegeven in de Junckerreeks. Dit berustte op een vergissing. Het boek is 'n deel uit de Triomfreeks van uitgeverij J. van Tuyl N.V., te Zaltbommel. Daar is dan nog eens een Wodehouse jn de Prisma-serie. Het recept wordt bekend: een bullebak van een zaken man, een lief meisje, dat per onge luk verloofd raakt met een adellijke botterik, een vlotte jongeman, die stormenderhand verliefd op haar ;Wordt, een al te .scherpzinnige butler en zo nog wat figuren werken zich in de onmogelijkste situaties cn aan het slot is alles opgeklaard. Het is tel kens weer een verrassing, hoe de schrijver dat klaar speelt. Door zulke lectuur kan men eens even uitrusten de zware problematiek dezer we- iejd, welke zo veel lectuur ons voor schotelt. Twee nieuwe Prisma-juniores. Een West Lathrop, die ook het zeer "-^waardeerde „Juno, de trouwe wolfs nund sclu-eef. In ,,Het drijvende reus" zjjn |let weer cen jongen cn in hond. die de hoofdrol spelen. De j'.egen is een wees en een geweten- ahf jC^ur'5 tracht hem zijn erfenis uiandig te maken Hij komt op een cusboot terecht en wint daar aller 1 -i'athie. Verschrikkelijke gebeurte- imT1 <k>en zicd voor' maar tenslotte alles op zijn pootjes en de e Sam Burton in de gevange- terecht. Het .andere verhaal ..Het vliegende - geschreven door Hilda Lewis, ler.u? 5ard,8° fantasie ovei een v]'foedboot. dle naar wens in een iend vaartuig kan veranderd wor- I den en dan niet maa7T„,"T" alleen afstanden, >ant Hat 'r .1Sa Vh'berkcn over- I ;iindi'ehpHo„ wel wat °P de Pmfesso® r" „ÏS" °,nZ a!ler vriend I na Barabas. Het zijn Engelse leri tncM-itl'n ZiCh aldus door ruimte lor'k iiiriif u voeren. Ze kiezen dan IVerove, P n »ls van W'llem de Liv.d '™.en figuren als Robin laar ®r mee te maken. I svonh.Ü en boelend zijn hun zeker Gelukklg h'i dia antasie nog kan waarderen. ningen van mère Xristine A. M. van der Meer de Walcheren o.s.b. voer den ons als het ware terug naar de late middeleeuwen, toen vroomheid maatstafgevend was voor vorm en inhoud van een kunstwerk. Het in alle simpelheid beldijen van 'n geloofs waarheid, het met ontroerende teder heid uitbeelden van een heilig ge heim, kortom de God-dienende bete kenis van de kunst zijn door haar handen tot ons weergekeerd. Ook al hebben we dit ondergaan als een zuivering, toch moet ons van het hart dat we gevoeld hebben niet meer volkomen in staat te zijn terug te keren naar de geest en het hart van de middeleeuwse christen, zoals we ook ervaren hebben, dat de kun stenares op de een of andere manier in haar bezieling geremd is, licht beschadigd is misschien wel, door de eigen tijd. Er is hier en daar een te geforceerd opgeroepen spanning, soms een vleugje niet geheel gerijpte vreugde af en toe een iets te zoele lieflijkheid en in de eifde statie zelfs een wat hinderlijk tekort aan tech nische vaardigheid. Dit alles nemen we overigens graag als schoonheidsfouten bij een kunstwerk, dat met zoveel liefde moet zijn tot stand gebracht. Het heilig Lijden, de smart van de Moe der-maagd, de drft van de beulen, de lafheid van Pilatus, het offer van Simon van Cyrene, het vrouwelijke mededogen van Veronica en de tragiek van de driemaal herhaalde val: dit alles is als het ware omsponnen door 0 Tekst van Pieter van der J Meer de Walcheren o.s.b. bij t schilderijen van zijn doch- J ter mère Xristine A. M. van J 4 der Meer de Walcheren o.s.b. het „Leitmotiv" van dl schone tekst, die Pieter van der Meer de Walcheren o.s.b. voor dit'boekje heeft geschre ven „Door het kruis van Chj'istus is de vreugde gekomen in heel de we reld". Rest ons nog te getuigen van onze ontroering en van onze eerbied van dit samenwerken-in-schoonheid van vader en dochter, die beiden zijn ingetreden in de Orde van Sint- Benedictus. Mère Xristine schil derde oorspronkelijk en vroom haar meditaties over het Lijden. Dom Pieter werd daardoor geïnspireerd tot een sterk gebed bij elk van de staties. Daaraan danken we een boek. dat gevoed is door geloof en kunst van een zeer zuiver gehalte. De voorname verzorging dolor uitge verij Gooi en Sticht is geheel af gestemd op de waardevolle inhoud. L. B. De Franse generaal de Jussieu- Pontcarral is ter beschikking van het geallieerde hoofdkwartier gesteld om op te treden als assistent van gene raal Speidel, zo hee.ft de Franse mi nister van defensie, Bourges-Maunou- ry, bekend gemaakt. Generaal de Jussieu-Pontcarral werd tijdens de tweede wereldoorlog we gens verzetsactiviteiten naar Duits land gedeporteerd. In die tijd bekleed de generaal Speidel een hogf1 post bij het Duitse leger in Frankrijk Breda krijgt zondag een voetbalwedstrijd te zien, waarop het zich al weken lang heeft verheugd. Het is de ontmoeting tus sen NAC en Feyenoord, met méér woorden de ontmoeting tus sen een grillige ploeg zonder gelijke en een team van perfecte techniek- (Advertentie) Met de (te) nuchtere standenlijst in de hand is zonder meer een dui- delijke Bredase nederlaag te voor spellen, maar omdat het bij voetbal zo eenvoudig nooit gaat, zal de zaak zich wel anders ontwikkelen. Vast staat, dat de Rotterdammers doodsbang zijn voor de tocht naar Breda, waar zij een ploeg weten, die er een apart soort klasse op na houdt: De klasse om alleen de sterkste elf tallen te kloppen en desnoods zelf te verliezen van zwakkere broeders. Het zou ons niet verbazen als het zondag weer zo gaat. temeer, om dat de NAC-ers, geprikkeld door de nederlaag bij Elinkwijk, weer het uiterste zullen doen. Tilburg heeft eveneens een wed strijd, die de stad aan het praten houdt. Daar wordt de plaatselijke derby NOAD-Willem II gespeeld. Afgezien van de derby-sfeer, die tot de gekste uitschieters kan leiden, speelt bovendien bij Willem II nog het onberekenbare van een kat-in- het-nauw. De trotse Tilburgse for matie hangt al voor de helft boven de degradatie-afgrond. Bij NOAD zal (Advertentie) Wat kiest U op Uw brood? Pindakaas? Een prima idee! Maar neem dan meteen de beste die er is: Mc Millan's pindakaas! Beter van samenstelling, overheerlijk van smaak Bovendien: voed zaam en gezond! Beslist, al Uw huisgenoten roepen in koor: Wij willen (Van ohze redacteur) In de nacht van 27 op 28 april wordt de nieuwe Bredase tele fooncentrale, in het gebouw aan de Keizerstraat, in gebruik ge nomen. Een maand later, op 28 mei, wordt het telefoonnet van Bergen op Zoom geautomatiseerd. In Breda gaat men werken met een vijf-nummersysteem, wat dus betekent, dat iedere abonnee een ander nummer krijgt en op korte termijn een nieuwe telefoon gids moet worden uitgegeven. Die gids hoopt men nog voor de in gebruikneming van de nieuwe centrale bij de abonnees thuis te be zorgen. Dit volgens mededelingen van de directie van het tele foondistrict Breda, tijdens een dezer dagen gehouden persconfe rentie. heeft van 10.000 aansluitingen. Dit a-les impliceert niet, dat de wacht lijst voor aspirant-abonnees zal ver vallen. Er spelen, bij de uitbreiding van het net nu eenmaal andere fac toren mee, die de directie van het telefoondistrict niet in de hand heeft. Spreektijd onbeperkt Bij interlocale gesprekken werd totnutoe de verbinding na negen minu ten verbroken. Als de nieuwe centrale in bedrijf is, wordt de spreektijd on beperkt. De afrekening echter zal daarom niet minder nauwkeurig ge- De nieuwe apparatuur, die in het P.T.T.-gebouw aan de Keizerstraat heel wat ruimte in beslag neemt, is voor Nederland geheel nieuw. Zij is intelligenter" dan de oude installa tie, wat de telefoongebruikers zullen kunnen merken aan het feit, dat zij minder snel de bezettoon krijgen, wanneer het aangevraagde nummer ,.in gesprek" is. De nieuwe centrale, die er indrukwekkend genoeg uitziet, zal langer dan de vorige naar een mogelijkheid van aansluiting zoeken. Als er geen gaatje meer te vinden is, bekent zij echter op dezelfde manier haar onmacht. Nog deze week gaan naar de Bre dase abonnees kaartjes uit, waarop de datum van ingebruikneming der centrale wordt vermeld. Dat de over schakeling 's nachts geschiedt, is niet te wijten aan een meer dan gewone bescheidenheid van de leiding van het telefoondistrict, maar eenvoudig aan het feit, dat het in de nachtelijke uren minder druk is dan overdag. Om de moeilijkheden nóg geringer te ma ken, heeft men bovendien de zaterdag nacht gekozen, wanneer het aantal gesprekken het kleinst is. Enkele aangeslotenen zullen onon derbroken kunnen blijven telefoneren ook tijdens de overschakeling. Het zou namelijk niet juist zijn, wanneer brandwe r, politie, artsen en zieken huizen voor enkele uren van telefoon verstoken bleven. A^een voor deze abonnees echter zal de uitzondering worden gemaakt. Ook de telefooncel len blijven in bedrijf. dat men Dongen, Made,Hank en Raamsdonksveer in het vervolg direct zal kunnen kiezen. Totnutoe kon men alleen van genoemde gemeenten uit een automatisch gesprek voeren. Voor de Bredase abonnees, vér,dient het wel aanbeveling hun nieuwe num mer zo spoedig mogelijk in briefhoof den e.d. te verwerken. Het voorkomt moeilijkheden bij1 gesprekken,' dié van elders komen. Voor Bergen op Zoom betekent de automatisering van het stedelijke te lefoonnet een grote verbetering. De nieuwe centrale geeft bovendien ruimte" voor 3000 aansluitingen, zo dat de Scheldestad, die momenteel 2050 aansluitingen heeft, in dit opzicht een prettige speling krijgt. Snelle groei Het aantal abonnees, zowel in Bre da als in Bergen op Zoom, is na de oorlog snel toegenomen. Breda had in 1945 nog maar 1600 abonnees; in 1950 waren het er al 4800, vijf jaar later 7000 en eind vorig jaar 7600. Momen teel is er weer een wachtlijst van 550 adspirant-abonnees. Daarvan zul len er 200 hun aansluiting krijgen, wanneer de nieuwe centrale in bedrijf komt. In Bergen op Zoom is het aantal aangeslotenen de laatste jaren min der snel gestegen dan in Breda. Op de wachtlijst staan momenteel 130 gegadigden. Op 40 na kunnen die allemaal worden geholpen als de auto matisering tot stand komt. Wellicht zullen enkele gemeenten in de. omgeving van Bergen op Zoom eveneens nog dit jaar op het automa- schieden. Er zal zelfs met kleinere tische net worden aangesloten. tijdseenheden dan een minuut kunnen worden gerekend. Bij het kiezen van een netnummer zal men steeds dezelfde zoemtoon ho ren. Inplaats van in de centrale bui ten de stad, zal die toon in Breda zelf worden verwekt. Een belangrijke verbetering is ook i Voor wat de stad Breda betreft, kan nog worden gezegd, dat er voor lopig niet veel nieuwe telefooncellen kunnen worden gebouwd. De beste dingsbeperking doet zich ook in dit opzicht gelden. Mogelijk komt er nog een tweede cel, speciaal voor stadsge sprekken in het Heuvelkwartier. het echter niet meevallen iets van de hopeloos geworden achterstand in te lopen. Overigens zal er wel nie mand zijn die zijn hoofd durft te verwedden op de uitslag. BW moet naar Ajax toe. Het is de Bosschenaren de ene dag wel en de andere dag ni e t toevertrouwd om goede resultaten te boeken. Ook BW blijft een ploeg met zonderlinge in zinkingen. Maar met een BW in ouderwetse forme zal Ajax zijn lol wel op kunnen. Tweede divisie Bergen op Zoom mag zich even eens verheugen in iets bijzonders. Daar wordt namelijk DOSKORBC gespeeld. Het betekent een duel tus sen twee groten uit de streek, waar van RBC de verplichting voelt weer eens volle winst te behalen en de Bergenaren de eerzucht voelen om zich tegenover de leider uit de al- deling te weren. Het kan dus flink „dreunen" op Rozenoord. Baronie zal het moeilijk hebben de steeds fierder wordende overwin ningenreeks ook bij Hilversum intact te houden. De Hilversummers zijn thuis nogal gevreesd. Maar de Bre- danaars schijnen de laatste weken alles en iedereen aan te kunnen, zo dat het er met zuidelijk vuur toch weer juichen kan worden. Wilhel- mina moet met zijn techniek van NEC kunnen winnen. 10 siuks f 1.40, ook in kisf/es van 50 stuks Met uitzondering van De Spechten *dat bij VSV speelt en vermoedelijk wint) blijven alle leiders uit de eerste klasse der amateurs thuis. Verschui vingen in de top zijn dus niet te verwachten- Dit wil niet zeggen, dat de lief hebbers deze zondag verstoken zul len bl(jven van sensaties. Het Pro gramma ziet er deugdelijk genoeg uit om er aan de lopende band voor te zorgen, KimbriaAlliance met name kan een pittig duel worden, want het zijn twee ploegen die aan elkaar zijn gewaagd en die beide de kans op een betere plaats in de standenlijst binnen het' bereik hebben. TSC gaat naar Brabantia. De Oos- terhoutenaren zullen er geducht op hun tellen moeten passen, maar ook zij voelen de stimulans van een be tere positie. Tweede klas Een van de meest interessante ont moetingen in de amateur-sector is ongetwijfeld RAC—Taxandria. Daar aan zit al iets van kampioenensfeer. Het is namelijk zo. dat Taxandria als winnaar van de titel kan vertrekken, indien het er in slaagt de Rijenaren te kloppen. Maar in dat laatste zit het 'm Als de Rijenaren winnen zijn ze meteen bijna even serieus kandidaat voor het kampioenschap en met de steun van eigen publiek zullen ze dus zonder twijfel tot het uiterste vechten. Het wordt een hyper-belang, rijk duel waarin de RAC-ers zeker even goede papieren hebben als Taxandria. Verder werd HulstInternos inge last. Dit zou gezien de standenlijst een overwinning voor de Zeeuwsch- Vlamingen moeten opleveren. Mid delburg zorgt ook voor Zeeuwse winst bij BSC. Axel zal de eer wel aan Rood Wit moeten laten. Roosendaal - Uno Animo wordt wellicht door ter reinvoordeel beslist, hetgeen dus vreugdegeroep in Roosendaal gaat betekenen. In de tweede klas A zal DESK wei nig kans hebben tegen leider Boxtel. Sarto zal zich tegen Baardwijk niet laten verrassen. Derde klas De koplopers in derde klas B kun nen hun positie handhaven, want Gudok kan tegen VOAB winnen en SCB bij Zwaluw-VFC. GSBW—St- Michielsgestel wordt winst voor de thuisclub en Reusel Sport kan het klaren tegen SET. Concordia-Nevelo wordt isschien een puntenverdeling. GW zal flink moeten „uitpakken" als het baas wil blijven over Hiero- nymus. In 3 C wordt nog steeds het ge vecht om de leiding. Veerse Boys kan door winst bij RWB niet van rivaal WSC weglopen, want de Waalwijkers spelen waarschijnlijk eveneens een gewonnen partij tegen Hero. Heusden-Virtus wordt een inte ressant gevecht tussen gelijkwaardi- gen. VESRKC wordt ook zoiets, maar dan in de hogere regionen en met wat meer winstkans voor de thuisclub. De Schutters zullen het loodje leggen tegen RKDVC. Corn. Boys leider in de derde klas D mag het niet al te moei- Advertentie» wie Waarzegster drinkt, ts goed af! 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht I Zeer Oude Genever een S B product A° 1822 Het is niet zo. dat men in de nacht van 27 op 28 april alle verbindings draden opnieuw moet solderen", maar het aanbrengen van de stoppen, die de abonnees hun aansluiting ge ven op de nieuwe centrale vergt toch altijd wel enkele uurtjes. Ook de ver bindingen naar buiten, automatisch, zowel als anderszins, zullen voortaan in het gebouw aan de Keizerstraat tot stand worden gebracht. Ongeveer 40 mensen extra zal de P.T.T. in de nacht van 27 april in touw hebben. De nieuwe nummers voor Breda, die dus uit vijf cijfers bestaan, zullen met een 2 of een 3 beginnen. De nummers met als begincijfer 2 zullen in hoofdzaak voor de veelsprekers" worden gereserveerd. Omdat bij het kiezen van een nummer, in het begin fouten moeilijk te vermyden zijn, zal er een waarschuwing op geluidsband komen, die de aanvragers naar de nieuwe gids verwijst. De nieuwe centrale zal een capaci teit hebben van 9000 nummers. In het begin echter zullen er maar 8400 in gebruik zijn. Geleidelijk aan kan J het aantal van 9000 worden volge- maakt* De centrale kan bovendien I vrij eenvoudig worden uitgebreid tot een apparatuur, die een capaciteit Twee Bredase hockeyclubs vierden in dit competitie-jaar sen jubileum. „Good old" Breda schreef een gouden vijftig ach ter haar oprichtingsdatum en Zwart-Wit vierde zijn vijfen twintig-jarig bestaan. Twee clubs die in alle voorafgaande jaren luister bijgedragen heb ben tot het zuidelijke hockey, die in deze jaren ups en downs gekend hebben, waarin Breda enige malen de zuidelijke kam pioenstitel behaalde en Zwart- Wit ook talrijke malen tot de topclubs van het zuidelijk di strict behoord heeft. Deze beide clubs met zoTn roem rucht verleden, gaan zondag a.s. op een der velden van de Tilburgse ho ckey vereniging Tilburg" om 3 uur met elkaar duelleren in een beslis singswedstrijd, met als inzet de auto matische degradatie naar de Promo tieklasse. Dat de K.N.H.B. bij zijn besluit bleef om deze wedstrijd in Tilburg te doen plaats vinden kunnen wij alleen met 'n schouder-ophalen" aanvaar den, een reflex waaraan het meren deel der Bredase hockeybeoefenaars- (sters) en supporters zich schuldig zullen maken. De kwaliteit van het Tilburgse veld is in het voordeel van .Good old', om- Dat een van deze clubs moet degra deren beschouwen wij als de eind- tragiek van deze toch al zo zonder linge competitie. Tragisch, omdat een der oudere Bredase clubs het degra datieloodje zal moeten leggen. De on derlinge verstandhouding tussen bei de clubs is uitstekend en daarom ge loven wij, dat we 'n faire, snelle wed- dat het elftal het technische wapen I strijd tegem kunnen zien, met een zekere behendigheid han teert, hetgeen van Zwart Wit's ploeg zeker niet gezegd kan worden. Wat leerden ons echter de beide plaatse lijke duels tussen deze clubs? Op een slecht veld won ieder der clubs één maal en nota bene met dezelfde cij fers, waaruit weer een zekere con clusie getrokken kan worden. Nu spelen in bet algemeen de geluksfac tor en de zenuwen in een dergelijke ontmoeting 'n hoofdrol en kan iedere techniek verloren gaan tegenover een onblusbaar enthousiasme. Addertje in t gras Er schuilt echter een addertje in het Tilburgse gras, want is er bij cen ge lijk spel na een maximale verlenging van 4 x 7.5 minuut nog geen beslis sing gevallen, dan beslist het doelsal do van beide elftallen. Indien dit ge lijk is, dan beslist het doelgemiddel- de. De eindstand van de staartsclubs luidt: Zwart Wit 14-8 13-25 (rinelcijf Breda 14-8 17-31 (Doelcijfers). M.a.w. als, ook na verlening deze wedstrijd beslist eindigt, Zwart Wit's behoud in de le klasse vaststaat. En nu maar uitknobelen welk spelsys teem beide clubs „uitgedokterd" heb- I gen. dat ook nu, nog wel op eigen ben. bodem, de Breda-dames zullen ze- dic club zal winnen, die daarop vol ledig aanspraak kan maken. Wlke club dit zal zijn staat niet in ons „kof fiedik" geschreven-! Eerste klasse In 's-Hertogenbosch gaan M.O.P. en E.M.H.C. in een onderling duel de competitie besluiten. Beide clubs zul len elkaar weinig toegeven en o.i. zal 't betere aanvalsspel der bezoekende vereniging de doorslag voor de Eind- hovense zege £3ven. In de ontmoeting tussen Oranje Zwart en 's-Hertogenbosch staat er beide clubs geen enkel belang meer op het spel, m.a.w. een prettige ont moeting, welke Oranje Zwart in haar voordeel zal beslissen. Promotieklasse le klas dames Breda heelt de promotie voor het grijpen. In de eerste ontmoeting te gen haar rivale H.T.C.C. bleek duide lijk Breda de sterkste te zijn. Het ligt geheel in de lijn der verwachtin- gevieren. Zij kunnen zelf betrekkelijk rustig spelen, omdat reeds een gelijk spel voldoende is om weer in de rij der le klassers opgenomen te wor den. Reken maar, dat de blauwtjes zon dag a.s. in de bloemetjes gezet zullen worden. T resling-beker Zowel Push II als Breda II „be keren" nog lustig voort, een verheu gend verschijnsel voor beide clubbe sturen, omdat het reserve-materiaal voor de toekomst veel goeds belooft. De loting is voor Breda II niet erg gunstig uitgevallen. De blauwen moe ten nl. op bezoek bij de kampioen van de 2e klasse B nl. M.O.OP. II, wier spel zeer sterk is Dit zou dan ook o.i. wel eens het einde van de beker-rol der blauwen kunnen bete kenen. Kampioen van de 2e klasse A. Push II gaat in eigen omgeving met het westelijke H..D.M. IV duelleren. Een wedstrijd, waarin de kansen geheel open liggen, doch heeft de voorhoe de een schotvaardige bui, dan wordt een zege van de groen-witten door ons niet uitgesloten waardoor zij de halve eindstrijd bereikt zullen heb ben. Overig programma HEREN. Promotieklasse Middelburg - M.E.P. (1); en HopDel - 's-Hertogen- bosch (3). DAMES. Promotieklasse A: Keep Fit - We re Di (2). 3e klasse A.Middelburg - Peli- NA-COMPET1TIE. HEREN. AFDELING A. D.E.S. - H.O.C.O.; Liberty I For ward II' Liberty II Were Di II en Tilbu -g :i - Waalwijk. DAMES. AFDELING A. D.E.S. - H.O.C.O.: Liberty - Forward IV en Tilburg IV Waalwijk. lijk hebben tegen Grenswachters, te meer niet, omdat zijn stevige rivaal Terneuzen zal winnen bij Zeeland Sport. RCS—RKFC wordt een „mak kie" voor de thuisclub terwijl bij ZeelandiaHontenisse waarschijnlijk eveneens de gastheren aan het lang ste eind zullen trekken. Vierde klas Vlijmense Boys heeft een gerede kans in de vierde klas E zijn voor sprong nog te vergoten door winst tegen TAC. Nieuwkuik-SVG kan buit worden voor de thuisclub, maar bij ZIGO-RKTW liggen de kaarten anders. Een gelijkspel zou best het resultaat kunnen zijn. Oisterwijk-Oir- schot Vooruit wordt door de gasten gewonnen. In 4 F gaan de top-ploegen een gemakkelijke zondag tegemoet. Gilze wint bij Zwart Wit en SCO zal geen moeite hebben tegen Groen Wit, RK Wil, dat de derde plaats bezet, heeft het evenmin moeilijk tegen DWC en Madese Boys zou thuis moeten kunnen afrekenen met Breda. TVC- Zundert is voor de gastheren. Halsteren, dat aan de kop gaat in de vierde klas G, trekt naar DEVO, waar het zwaar op winst staat, steen bergen moet op zijn tellen passen, want bij Noordhoek wint men niet zo licht. RSVNieuw-Borgvliet wordt prooi voor de gasten. Kaaise Boys zal bij Burgh geen overmatige moei te hebben cn SC GastelDHV levert een zege voor de gastheren op. In de vierde klas H ten slotte zal 's-Heer Arendskerke weinig aan een zege van leider Clinge kunnen doen. Oostburg-Hansweertse Boys wordt de moeite waard, want een favoriet is hier zeker niet aan te wijzen. Koewacht-RIA is in feite weinig anders. Bovendien woedt hier nog steeds strijd om van de laatste plaats af te komen. Sluiskil is hier bij ook betrokken, maar het staat niet erg voordelig nu het bij Ierseke op bezoek moet. Luctor-Aardenburg zal volgens de standenlijst een duel tus sen twee precies even sterke team* worden, zodat ook daar met plezier te kijken zal zijn. EREDIVISIE. EindhovenMVV GVAVRapid JC SpartaElinkwijk NAC—Feijenoord NOAD—Willem II Sch. AjaxBW DOSSportclub Enschedé VVV—PSV Fortuna'54Amsterdam le DIVISIE A VSV - HVC KFC - SVV ADO - Alkmaar De Volewijckers-Helmondia '55 Limburgia- Wageningen Roda Sport - De Graafschap Xerxes - DWS le DIVISIE B EBOH - Sittardia Volendam - Fortuna VI Rigtersbleek - Schev. HS DFC - RCH Hermes DVS - Stormvogels 2e DIVISIE A Zwartemeer - Zw. Boys Oldenzaal - Rheden Be Quick - Veendam PEC - Velocitas Tubantia - Heracles Heerenveen - Leeuwarden 2e DIVISIE B Sch. Hilversum - Baronie Wilhelmina - NEC TOP - 't Gooi DOSKO - RBC DHC - De Valk UVS - ZFC Zeist - Ona *.#_M rtjio.fj

de Stem | 1957 | | pagina 13