Nasser deed een paar concessies Minister Zijlstra iets optimistisch Sneeuwstormen in Amerika idster Ned. kolen duurder Nu Londen doelwit van guerilla-staking Even na stierf luisteri ij ke plechtigheid pas gewijde bisschop Vele moeilijkheden Suwirjo voor ers Absoute voor Herriot Hongaren in Zeeland in hongerstaking Zegenend hief hij de hand... KRACHT DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeventig percent doorvaart recli ten voor Egypte Bijna overal droog Slechts 50 percent zon in Ruhrgebied Staatsbemoeiing met de kerken in Hongarije R.-k. ziekenfondsen komen tandartsen niet tegemoet Kolen uit Amerika goedkoper Twee Amerikanen in Perzië vermoord Feestklokken werden doodsklokken in Osnabrueck Nationalist Hardi premier? Vijf paartjes uit Hongarije trouwden in Zierikzee De noppenkwestie Rapid - Enschedé wordt overgespeeld r*T RKPLAATS en SDIA N.V. .briek. 5ENDIJKE treding lira steno strekt ingewacht vóór 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 IET BESTUUR. J het land een erkoopster, ko- ng wordt ge- ivinkelpersoneel, 236-00 97e JAARGANG No. 22414 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat i6. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dl. A J. J M Mes. Mr H. M L. d« Rechtei. P. V. M veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prijs bij vooruitbet f 6.60 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (ultsi. bij niet postbestell.) t 0.50. incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 27884J Voor God, Koningin en Vaderlani DONDERDAG 28 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau^oor^de^Zeeuwse^Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort^7^Telefoo^^ TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). President Nasser van Egypte heeft aan de secretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties bepaalde voorstellen ge. daan niet betrekking lol de exploitatie van bet Suezkanaal, welke voorstellen Hammarskjoeld, op weg naar New \ork, vandaag nog niet de belanghebbende mogendheden van de Verenigde Naties zal bespreken. Frankrijk en Engeland Uit Cairo wist de correspon dent van Belga nog te berichten zo meldde radio-Brussel gis terenavond dat Nasser ak koord gaat met de volgende re geling voor de toekomstige ex ploitatie van het Suezkanaal: 1. Van de doorvaartrechten wordt 25 percent op een speciale rekening gestort. 2. De aandeelhouders van de vroegere Suezkanaalmaatschap- pij ontvangen vijf percent van de doorvaartrechten. 3. De resterende zeventig percent komt ten goede aan de genationaliseerde Egyptische kanaalmaatschappij. Akaba: Internationaal Hof De status van het kanaal zal ge- heel overeenkomen met het verdrag van Constantinopel van 1888, waarbij Nasser de toezegging deed, dat ruimschoots rekening zal gehouden worden" met de zes punten van de resolutie van de Veiligheidsraad van 13 oktober jl. Ten aanzien van Gaza is de wa penstilstandsovereenkomst van 1949 van kracht. Het UNO-politieleger zal langs beide zijden van de bestands linie worden gelegerd. De betalingen van schepen, die door het kanaal varen, dienen te ge schieden in Egypte in Egyptische ponden, die gevoed" moeten wor den met buitenlandse vrij inwissel bare valuta. De kwestie van de vrije door vaart door de Golf van Akaba blijft voor het ogenbliR rusten, totdat het Internationale Ge rechtshof een uitspraak geéaan zal hebben, bij welke uitspraak Nasser zich zal neerleggen. DE POOLSE regering heeft, volgens het Poolse persbureau P.A.P., beslo ten de omvang van de strijdkrachten met nog eens 44.500 man te vermin deren. BIJ K.B. is mr. J. Klaasesz, Com missaris der Koningin in Zuidholland, benoemd tot voorzitter van de brand- weerraad. DE HILVERSUMSE melkboer, die 4200 melkflessen voor 12 of 17 ct. per stuk had ingekocht en er daarvan 3.000 bij zijn melkleverancier had in geleverd, waarvoor hij 20 of 25 cent per fles crediteerde, is door de recht bank te Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde op lichting. DE HAAGSE kunstschilder J. Haver Droese vierde gisteren zijn tachtigste verjaardag. HET PARLEMENT van Cambodja heeft gisteren de regering van pre mier San Joen ten val gebracht door een motie van afkeuring te aanvaar den, die was ingediend na een debat over de economische politiek. ONDER LEIDING van de officier van justitie te 's-Gravenhage, dr. mr. J. C. Maris, verricht de Koninklijke Marechaussee nog steeds een opspo ringsonderzoek in de zaak van de le veranties aan de Koninklijke Land macht door d' N.V. Europa op Wie len in Den Haag. VOLGENS do Manchester Guardian zullen bij de komende Britse proeven op Christmas-island drie waterstof bommen tot ontploffing worden ge bracht en wel in mei en juni. De Franse minister van buiten landse zaken, Christian Pineau, heeft gisteren in de Nationale Vergadering verklaard, dat de positie van de V.N. ten aanzien van Israël onverdedig baar is. Als er tussen dit land en Egypte de staat van oorlog bestaat, zoals Cairo beweert, kunnen niet op hetzelfde ogenblik bepalingen van het bestandsakkoord worden toegepast, zo meende hij. Pineau verklaarde, dat er tussen Engeland en Frankrijk volledige overeenstemming bestaat over de wijze, waarop het vraagstuk van het Suezkanaal moet worden opgelost. Van gezaghebbende zijde is ver nomen, dat de conferentie op Bermuda tussen de Britse pre mier MacMillan en president Eisenhower enerzijds en dit tus sen MacMillan en de Canadese premier Saint Laurent ander zijds een belangrijke wijziging hebben aangetoond in de Britse houding teft opzichte van de sta tus van het Suezkanaal. Een aantal beginselen, die in septem ber noodzakelijk schenen, zouden thans niet meer als zodanig be schouwd worden. Dit zou in het bij zonder gelden voor de betaling van de kanaalgelden en het beheer van het kanaal. Slechts het beginsel van de vrijheid van scheepvaart zou ge handhaafd zijn. (Van onze parlementaire medewerker) Minister Zijlstra heeft giste ren in de Eerste Kamer een ge ruststellend geluid doen horen, toen hij bij de verdediging van zijn beleid de economische situa tie van ons land besprak. Hij verklaarde daarbij uitdrukkelijk dat hij voor dit gematigd opti misme geen onaantastbare be wijzen bezat. Er kunnen zich nog ontwikkelin gen voordoen, die de situatie aan merkelijk verslechteren. Maar de bewindsman meende toch allerlei aanwijzingen te zien, die erop wijzen dat de toestand in de kern gezond is. Hij was dan ook van mening dat men met de beste dingsbeperking niet verder moet gaan, dan thans wordt voorge steld. Er zijn nog wel kraentiger middelen, maar dan weet je wel wat je be gint, maar niet waar je uitkomt. Deze konden wel eens fatale invloed hebben op de structuur van onze eco; nomie. Prof. Zijlstra kon daarom vasthouden aan zijn opmerking, die hij enige dagen geleden in Groningen had gedaan, dat de huidige maat regelen moeten worden gezien als een even inhouden, om dan weer op nieuw voorwaarts te gaan. Dat hij zich daarbij zou hebben laten leiden door een vlaag van optimisme, zoals de heer Regout (KVP) had gezegd, kon hij dan ook niet toegeven. De stelling van de heer Regout, dat voor de prijzenstabilisatie-politiek de vrij willige medewerking van de werkge vers nodig is, werd door de bewinds man geheel onderschreven. Hij meen de, dat deze ook aanwezig was, al is er hier en daar natuurlijk ook wel kritiek. Dat de overheid op de stoel van de ondernemer zou gaan zitten, ontkende hij echter beslist. Een rigoureuze overheidscontrole, nog afgezien van de wenselijkheid, is praktisch onmogelijk. Daarvoor zou een enorm apparaat moeten worden opgebouwd, aldus zijn antwoord aan de heer Vos (P.v.d.A.), die deze wenselijkheid wel had bepleit. Het huurbeleid bleef in het betoog van de minister in het vage. Hij er kende, dat de regering van de loons verhoging van 1954 gebruik had moe ten maken om een huurverhoging door te voeren, maar zo was zijn commentaar op de opmerkingen daaromtrent van prof. Molenaar (VVD): achteraf z»jn zulke dingen duidelijk, maar op het moment zelf is het niet zo eenvoudig.' In hoeverre er nu wijzigingen zullen worden aan gebracht in de thans voorgestelde huurverhoging (25 percent waarvan de helft geblokkeerd) durfde hij niet te zeggen. Hij kon daarom geen ant woord geven op de vraag van de heer Hellema (AR) over de door sommigen bepleitte beperking van de huurverhoging tot 12,5%. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Bijna overal droog weer met zon nige perioden, maar plaatselijk ook wolkenvelden. In de ochtend hier en daar mist Overwegend matige wind in hoofdzaak westelijk. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit i zuidwest tot west. Eerst betrokken 4 "bn regenachtig later enkele op- i ^ringen met lichte regen bij t tussenpozen. Lichte stijging der 4 temperatuur. 4 __Vandaag: zon onder 19.07 uur. J Maan onder 16.24 uur. Morgen: zon op 6.23 uur. Maan op 5.18 uur. 4 O De Westduitse regering stelt g op verzoek van het parlement V een onderzoek in naar de ver ontreiniging van de lucht door uitlaatgassen van fabrieken en voertuigen. Vooral het Ruhrgebied. waar een kwart van de Westduitse bevolking woont, heeft er veel van te lijden. Men heeft uit- X gerekend, dat de lucht boven o dit gebied ieder jaar bevuild 9 wordt met 600.000 ton stof, roet, as en giftige gassen. De helft van de zonnestralen kan daar- door de grond niet bereiken. O Y In Hamburg is een vereniging g S gesticht voor de strijd tegen de X luchtverontreinigingZij telt y 200.000 leden. 9 OOOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOO Volgens een decreet van de Hon gaarse regering is voor de benoeming van de hoogste functionarissen in de rooms-katholieke, de protestantse en de joodse kerk vooraf de goedkeuring nodig van de presidentiële raad. Voor het benoemen van lagere kerkelijke functionarissen moet de minister van cultuur zijn toestemming geven. Dit decreet geldt met terugwerkende kracht vanaf een oktober van vorig jaar, drie weken voordat de opstand uitbrak. Waarnemers zien in de maatregel een machtsmiddel van de staat om „onaanvaardbare" benoemingen en ontslagen van de laatste maanden on gedaan te maken. Het bestuur van de bond van r.-k ziekenfondsen heeft zich beraden over de situatie, die met betrekking tot de tandheelkundige verzorging van zie kenfondsverzekerden is ontstaan na de besluiten van de algemene verga dering van de maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde. Na ampele overweging van alle hier mede verband houdende aspecten heeft het bestuur van de genoemde bond geen aanleiding kunnen vinden om aan de tot nu toe door de tand artsen geuite en gepubliceerde verlan gens tegemoet te komen. (Van onze parlementaire medewerker) De kolenprijzen zullen per 1 april omhoog gaan. Minister Zijl stra, die dit gisteren in de Eer ste Kamer bekend maakte,, noemde als oorzaak de sterke stijging van de kosten in de laat ste tijd. Hij stelde er echter een kleine troost tegenover. De Amerikaanse kolen, die de laatste jaren in steeds grotere hoeveelheden worden geïmpor teerd, worden goedkoper. De bewindsman had nog een nieuw tje voor de Kamer, die de begroting van Staatsmijnen behandelde. Hij stelt zich voor op korte termijn zijn goed keuring te geven aan een verkorting van de werktijd voor de ondergrondse mijnarbeiders, zoals die werd voorge steld door de mijnindustrieraad. Pro fessor Zijlstra zei dit naar aanleiding van een pleidooi, dat de heer Maenen (K.V.P.) had gehouden voor een ver- beiering van de arbeidsvoorwaarden voor de werkers in deze basisindus trie. De minister was echter wat hui verig voor verdere toezeggingen, hoe wel hij het bijzondere karakter van de mijnarbeid erkende. Hij vreesde ech ter. dat een verbetering voor de on dergrondse mijnarbeiders via de bo- vengronders op de rest van de indus trie zal overslaan. Daarom beperkte hij zich tot de verklaring, dat hij verdere concrete voorstellen van de M.I.R. met bijzondere aandacht zal bestuderen. Het aartsbisdom Loyn maakt naar aanleiding van het overlijden van pre sident Herriot het volgende bekend: „Overeenkomstig het verhangen, dat president Herriot tot tweemaal toe tegenover mevrouw Herriot en kardi naal Gerlier geuit heeft, zal een gods dienstige plechtigheid in het zieken huis St. Eugène te St.-Genis Laval plaats vinden. Deze word* gehouden donderdagmorgen te 10 uur, vandaag dus. Kardinaal Gerlier zal de plech tigheid leiden en de absoute geven. De Perzische minister van buiten landse zaken heeft gisteren de Ame rikaanse ambassadeur in Teheran na mens zijn regering verontschuldigin gen aangeboden voor de moord op twee Amerikanen, gepleegd door ban dieten uit Beloetsjistan in het grens gebied tussen Pakistan en Perzië. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de politie op 25 maart in de bergen van het gebied van Zahedan de onthoofde lijken van twee Ameri kanen en vijf Perzen heeft gevonden. De vrouw van een der Amerikanen, die deel uitmaakte van de groep, is naar men weet, door de bandieten ont voerd. Militaire en politie-eenheden, ge steund door de luchtmacht, zullen de bandieten trachten op te sporen. De Britse regering heeft gis teren een nieuwe poging gedaan om te voorkomen dat de staking van de arbeiders in de metaal industrie de Britse industrie ver lamt. De poging werd onderno men, nadat Londen door de vak bondleiders was uitgekozen als het eerstvolgende doel van de sneeuwbalstaking. Niet minder dan 500.000 leden van het ver bond van vakverenigingen van scheepsbouwarbeiders en me taalbewerkers zullen zaterdag middag het werk in Londen neerleggen. Deze staking treft ook de fabrieken, die binnen een straal van 40 km van Londen gevestigd zijn. De minis ter van arbeid, MacLeod, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat hij, na zijn besprekingen met de vakbonden, bepaalde voorstellen" aan de werk gevers in de metaalindustrie heeft gedaan. Hij gaf geen bijzonderheden over deze voorstellen, maar zei wel, dat de werkgevers donderdag (van daag) hierover verslag aan hem zul len uitbrengen. De scheepsbouwar beiders staken nu al twaalf dagen. Ruim miljoen stakers Bij deze staking zijn 200.000 arbei ders betrokken. Zij legden het werk aan projecten van een totale waarde van 900 miljoen pond stil. De metaalbewerkers staken nu vijf dagen. Hierbij zijn een mil joen arbeiders betrokken. Zowel de scheepsbouwarbeiders als de metaalbewerkers eisen, zoals be- (Van onze west-Duitse correspondent.) Woensdagvoormiddag rond elf uur speelde zich in ile Dom van Osnabrück een tra gische gebeurtenis af, die zich in de toeli wel zeer be wogen, bijna tweeduizend jarige geschiedenis van de r.-k. Kerk, waarschijnlijk nog nooit heeft voorgedaan. Nauwelijks waren de plechtig heden van de wijding van de nieuwe bisschop van Osnabrück, mgr. Franciscus de Mann, zover gevorderd, dat hij de eerste bis schopszegen aan de duizenden gelovigen in en voor de Dom ging verlenen, of plotseling zeeg hij ineen en gaf, in de armen van mgr. Keller, bisschop van Mun ster, de geest. Met luister ingezet Met al de luister, welke de Kerk aan een bisschopswijding verleent, waren des morgens om negen uur de plechtigheden begonnen. De fees telijk luidende klokken hadden duizen den gelovigen naar de Dom doen op gaan, alwaar kardinaal Frings, aarts bisschop van Keulen, geassisteerd door de bisschop van Munster, mgr. dr. Keller, en de wijbisschop van Os nabrück, mgr. Ruedloff, de conse cratie verrichtte. Er was van de zijde der wereldlijke autoriteiten zeer gro te belangstelling. De Bondsregering was vertegenwoordigd door minister Storch en die van Neder-Saksen door minister Hcllewegen, terwijl ook Sleeswijk-Holstein en de vrije stad Hamburg vertegenwoordigers ge zonden hadden. De clerus van het bisdom was ten getale van 450 aan wezig. Grosser Gottle/r..." Omdat duizenden gelovigen buiten stonden, begaf de nieuwe bisschop zich, nadat hij zegenend de Dom was doorschreden, in het portaal. Terwijl hij de hand ophief om de menigte te zegenen, zagen de omstanders hem plotseling langzaam ineenzijgen. Bis schop Keiler ving hem op. Een toe schietende arts kon slechts de dood door een hartaanval constateren. De consternatie was enorm. Terwijl de dichtstbijstaanden reeds wisten, dat de bisschop was gestorven, luid den de klokken nog steeds feestelijk voort, golfde uit de Dom de majestu euze zang van het Grosser Gott, wir loben Dich, en klonk op het Dom plein nog het gejuich van de men sen, totdat als een golfslag in een door een plotselinge steenworp be roerde vijver de doodsmare tot de uiterste hoeken doordrong. Velen barstten in tranen uit. De jeugd, die met wapperende vaan dels voor de Dom stond opge steld, rolde haar vanen op en het feestelijk gelui ging over in het doffe dreunen van de doods klokken. De gestorven bisschop werd in het op enkele minuten afstand gelegen bis schoppelijke paleis gedragen. Temidden van een verslagen dui zendkoppige menigte bad mgr. Kel ler daarop een Onze Vader. Bisschopsambt zware last De overleden bisschop, mgr. dr. de Mann, was geboren op 27 oktober 1900 in een landgemeente in de Kreis Lingen. Hij was een echte weten schapsman en jarenlang belast met de opleiding van jonge priesters. Bij het overlijden van de vorige bisschop van Osnabrück, mgr. dr. W. Ber- ning, werd hij in augustus van het vorig jaar tot bisschop benoemd. Hij zag er zeer tegenop dit hoge ambt te aanvaarden. Zijn wijding moest worden uitgesteld, omdat hij in sep tember daaraanvolgend een ernstige hartaanval kreeg en deswege ge ruime tijd in een ziekenhuis moest verblijven. Treffend is de tekst van de toespraak, die de overleden bis schop op het punt stond na de zege ning der gelovigen tot de verzamelde menigte te richten: O Kruis, onze enige hoop. De begrafenis zal maandag a.s. plaats vinden: kend. een loonsverhoging van 10 per cent. De werkgevers in de metaalindus trie hebben bekendgemaakt dat zij de overeenkomst, waarbij zij aan 1.250.000 handarbeiders werk garan deren, tijdelijk hebben opgezegd om dat de omstandigheden niet meer normaal zijn. Volgens deze overeenkomst waar borgen de werkgevers de handar beiders een minimumloon voor een werkweek van vier dagen. De „voorjaarssneeuwstormen" in Amerika hebben al weer heel wat slachtoffers geëist voornamelijk automobilisten. Toch is ook een mo derne trein soms machteloos te genover het geweld van de ontel bare sneeuwvlokken: in Kansas kon een trein met 225 mensen erin het niet langer bolwerken tegen de koude massa en sneeuwde in. De inzittenden moesten wachten op een reddingsteam met'een sneeuw ploeg om hen te ontzetten. Licha melijk letsel liep niemand op, al moesten twintig reizigers een be handeling ondergaan wegens een tekort aan zuurstof; zij kwamen n.l. uit de vijf eerste geheel on der sneeuw bedolven wagens. Van betrouwbare zijde in Dja karta wordt vernomen, dat ka binetsformateur Suwirjo, de lei der van de nationalistische frac tie in het parlement, Hardi zou willen belasten met het premier schap. x Suwirjo voltooide gisteren zijn ont werp voor de samenstelling en per sonalia van het nieuwe kabinet, doch in politieke kringen betwijfelt men het of hij erin zal kunnen slagen een groep bijeen te krijgen, die op een meerderheid in het parlement zal kunnen rekenen. Volgens ontvangen berichten zou den de Islamitische partijen Masjumi, Nahd„tul Ulama, Perti en P.S.I.I. een gemeenschappe lijke verklaring over de vorming van een nieuw kabinet voorberei den. Oud-vice-president Mohammad Hat- ta heeft intussen de waarschuwing geuit, dat met het oog op de ge spannen situatie in het land, een spoedige oplossing moet worden ge vonden. Hij drong er opnieuw op aan, dat president Soekarno een presiden tieel kabinet zal vormen. Spanningen In Medan werd een aantal gemeen te-ambtenaren gemolesteerd door een groep van 45 invaliden, uit protest Burgemeester F. Dijckmeester uit Zierikzee heeft gisteren vijf Hongaarse paartjes getrouwd. De jongemannen kwamen uit het kamp Oosterland, de meisjes uit het kamp bij Zierikzee. Burgemeester Dijckmeester overhan digde aan elk paar ter herinnering aan deze dag een wapentegel van Zierik zee. In de rooms-katholieke kerk te Zierikzee heeft een Hongaarse pries ter daarna het huwelijk ingezegend. Namens het comité van het kamp Oos terland werd een reiswekkertje in etui aangeboden. Een firma uit Zierikzee overhandigde elk paar een ets van deze stad. tegen een verordening van de burge meester tot het afbreken van hun ille gaal gebouwde woningen. Een delegatie van de jeugd van Oost-Indonesië heeft aan de waarne mend chef-staf van de landmacht, kolonel Gatotsubroto, die op het ogen blik in Makassar vertoeft, een reso lutie overhandigd, waarin snelle uit voering wordt geëist van het pro gramma. dat door de Oostindo- nesische leiders, die in het begin van deze maand het bestuur over Oost- Indonesië overnamen, werd opge steld. In de resolutie wordt medege deeld, dat als de regering aan deze wensen niet tegemoet komt, men de uitvoering zelf ter hand zal nemen, zonder echter af te wijken van de idealen van de Indonesische onafhan kelijkheidsproclamatie. De eisen van Oost-Indonesië betref fen autonomie, de wederopbouw in Oost-Indonesië en herstel van de sa menwerking tussen Soekarno en Hatta. Het bestuur van de KNVB heeft uitspraak gedaan in de zgn. „Noppen- kwestie", betreffende de op 20 januari jl. gespeelde wedstrijd Rapid JC - Sportclub Enschedé, die door de Limburg se ploeg met 4-3 werd gewon nen. Besloten werd, dat de ge hele wedstrijd op woensdag 10 april a.s. te Kerkrade wordt overgespeeld. Sportclub Enschedé protesteerde na afloop tegen het feit, dat enkele spe lers van Rapid JC in de eerste helft op schoeisel (aluminium-noppen) ge speeld zouden hebben, dat z.i. in strijd was met de voorschriften. Onder de rust werd van schoeisel verwisseld. De protestcommissie van de KNVB deed in deze zaak geen principiële uitspraak. Sportclub Enschedé wend de zich daarop tot het Bondsbestuur, dat voor deze kwestie een speciale commissie benoemde. Naar van de zijde van het bestuur van Rapid JC wordt vernomen, zal Sportclub Enschedé van het overspe len dei wedstrijd geen financiële na- celen ondervinden. De Limburgse ver eniging, die het besluit van het Bonds bestuur volkomen billijkt, was reeds tijdens de eerste behandeling van het protest met Sportclub Enschedé over eengekomen, dat deze alle kosten «reiskosten, mogelijk ook de premies voor de spelers) vergoed krijgt. Ongeveer negentig, tijdelijk in het woonoord „Oosterland" in het voormalige rampgebied Schouwen - Duiveland verblij vende Hongaren, zijn twee da gen in hongerstaking geweest. De moeilijkheden zijn ontstaan door dat de speciaal aangestelde Hongaarse kok er niet in geslaagd zou zijn het eten naar de smaak van zijn landge noten te bereiden. In het begin van de week heeft men één gehele dag niet gegeten. Honderd liter erwtensoep, die op die dag was gekookt, moest als spoeling voor het vee worden ver kocht. In de daarop volgende nacht heb ben opposanten de nationale Hongaar se vlag halfstok gehesen. De klepel uit de bel. waarmee het etenssein wordt gegeven, is twee dagen zoek geweest. Daarna is men tot een vergelijk ge komen. Tijdens een vergadering in het gemeentehuis te Oosterland, waarbij de opposanten aanwezig waren, heeft men nog eens uitdrukkelijk verklaard dat de in Nederland verblijvende Hon! garen slechts gasten zijn, die wachten op doorreis naar Canada. Volgens het hoofd van het district Zeeland van het ministerie van sociale zaken, de heer J Haveman, moet de oorzaak gedeel telijk gezocht worden in het ontbreken van gemeenschapszin.

de Stem | 1957 | | pagina 1