Gent wil spoed Troepencommandant over de Nationale Reserve MOET LOUISON BOBET AFSCHEID NEMEN Wettelijke regeling volkskrediet nodig BREDA-DAMES STAAN REEDS MET ELF BENEN IN le KLASSE Trevor Ford tekende contract Nieuwe toren van Hulst Lourdes bereidt eeuwfeest van verschijningen voor DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1957 Witte tanden - frisse adem met COLGATE! WYNAND „Half FOCKINK Half Darrigade of Anquetil dan kopman in Tour de France Vrouw, die haar kind verdronk, krijgt vijf jaar Centrum voor Staatkundige Vormingf BOEKENPLANK Dobrila's land Vier Japanners in hongerstaking Nieuwe hoop na verklaring-Luns Rapide-heren (Hulst) naar tweede klas gepromoveerd De grote drie WITTE KRUIS Kranige redding door 10-jarige KOEWACHT tNEUZEN De Nationale Reserve leeft niet genoeg in het volk... onvoldoende be reidheid... zulke klanken liet de memorie van antwoord van minister Staf horen. Hy heeft in de Eerste Kamer bakzeil gehaald, maar het is toch van belang terwille van de goede naam van het instituut eens een andere stem te laten horen, een stem uit de praktyk. Generaal-majoor B. Koning, com mandant van de vijfde divisie, beschreef in ,,Sta Pal" het orgaan van het district Zwolle een oefening („Zwarte Piet") van die divisie, waaraan ook 5 compagnieën van de Nationale Reserve deelnamen. Wat is nu het oordeel van deze generaal-troepencommandant Hier volgt het; Een ,,alarm"-oefening. Fascine rend woord. En zeker in deze ver warde en gevaarlijke tijden. Juist in deze tijden heeft het woord „alarm" een sinistere klank want de moge lijkheid, dat het wel eens een „echt" alarm zou kunnen zijn, was begin no vember helemaal niet ondenkbaar. En hoe heeft nu de nationale re serve op deze alarm-oefening gerea geerd? Welnu mannen van de nationale re serve, ik kan u zeggen uit eigen ervaring en uit de rapporten, welke mij hebben bereikt, dat ik als divi sie-commandant er trots op ben om u, in geval van werkelijkheid, onder mijn bevelen te hebben. Ik ken u persoonlijk niet, want ik heb met uw militaire opleiding niets te maken. U kent mij niet. Maar wij hebben toch in elk geval één allesbeheersend be ginsel gemeen. Wij zijn u en ik beiden verdedigers en beschermers van de vrijheid. De wil om die vrijheid te verdedi gen heeft u in die donkere storm achtige, kletsnatte nacht wel op bij zondere wijze gedemonstreerd". Het alarm trof u op een onaange naam tijdstip. De meesten van u za ten nog aan tafel, waren er misschien net mee klaar en stonden moeder de vrouw wellicht te helpen met de af was, of maakten zich klaar om nog even met de kinderen te spelen en daar kwam het „alarm". Hoe gemakkelijk zou het geweest zijn om te zeggen, het spijt me wel, maar ik kan beslist niet. Een goed klinkende uitvlucht is gauw gevon den. Ach nietwaar, de vrouw voelt zich niet goed, ik moet de kinderen helpen, ik voel mezelf nietlekker, ik heb vanavond een zakelijke bespre king waar veel vanaf hangt en die ik niet meer kan verzetten, enz. enz. En daarbij een blik naar buiten wer pend, waar de regen met bakken uit de hemel gutste, ja dan is men des te eerder geneigd om te zeggen, dat men dan beslist bij een volgen de gelegenheid wel zal gaan. Maar ze zijn gekomen. Van dicht bij en van heinde en ver. Om half een in de nacht kwamen ze nog per fiets, door de storm, in de striemen de regen, met het geweer in de vuist. Zij meldden zich en zwijgend rukten ze o pnaar hun stellingen. Grimmig, verbeten. Alarm. En nog oefening. Wie regen. Ze hebben hun opstelling in- gekoben, zwijgend. Dat zwijgen sprak meer, dan woorden kunnen doen. Ik heb ze zien liggen in de modder met de bren aan de schouder, met de ba jonet op het geweer, de vinger aan de trekker. Dat zijn mannen waar ons volk het van moet hebben. Hun „ko men" in de donkere nacht schept vertrouwen. Clémentceau, de „Tijger' de Vader der overwinning uit de eer ste wereldoorlog heeft eens gezegd: „Een volk, dat het vertrouwen in zich zelf verliest, is een verloren volk, slechts een tovenaar kan het red den". En tovenaars bestaan alleen in sprookjes. Uw optreden tijdens de oefening „Zwarte Piet" was voor mij het meest doorslaggevende bewijs, dat ons volk het vertrouwen in zichzelf beslist niet heeft verloren. Integen deel. Meer dan ooit is ons volk er zich van bewust, dat de vrijheid niet gemarchandeerd kan worden. Tot hiertoe en niet verder. Ik zeg „Ons Volk". En dat is zo. Want gij, mannen van de nationale reserve. Gij zijt de grote familie Door snee van ons Volk. Gij zijt de hoek steen. En daarom kon ik in die kou de stormachtige kletsnatte nacht warm worden. Want niets werkt ob aanste kelijk, niets verheft meer, dan ware toewijding, bezieling en enthousias me. „Wonderen" Zeker, ik weet het, ze zijn er niet allen geweest. Maar er waren er, die bij het alarm wettig afwezig waren, die werkelijk een doorslaggevende re den hadden niet te komen, redenen uit de aard der zaak, die voor tijd van vrede aanvaard kunnen worden. Zij hebben de moeite genomen om het uitvoerig te laten weten. Maar voor hen die gekomen zijn. geldt de uitspraak, dat met hen wonderen kun nen worden verricht, wat met de be zielde, overtuigde mens altijd het geval is. Van hen moet ons Volk het hebben. Hun voorbeeld zal alle ande ren doen volgen. De tijden van „gla mour" in het leger zijn voorbij. De keiharde rauwe werkelijkheid duit ook geen glamour. Maar voor de werke lijke glans is het innerlijke licht in de plaats gekomen, het vuur van de vrijheid, welk vuur nooit gedoofd kan worden, zolang er nog mensen zijn, als die mannen van de Nationale Re serve, die in de nacht van 11 en 12 december, door de modder kruipend, blijk gaven van de mentaliteit, waar mede bergen worden verzet. (Advertentie) Bestrijdt tandbederf de gehele dag Grote tube slechts 7 0 ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken (Advertentie) f 8.35 per luxe fles [een heel genoegen!) een dubbele verrassing door smaak en geur! Het eeuwfeest van de Verschijnin- erkende organisaties zullen ook in 1958 bijzondere prestaties moeten le veren, om aan de ongetwijfeld enor me belangstelling van Nederlandse gen te Lourdes wordt op 11 februari weet volgende keer harde werkelijk-1958 geopend en zal tenminste tot 11 heid. Ze zijn gekomen. En de belang- 1 februari 1959 duren; maar de moge- rijkste objecten, die ze moesten be- lijkheid, dat deze datum verlegd waken, kregen hun bewakers. Deze I moet worden, bestaat reeds nu. Lour- objecten waren veilig. Daar behoef- des rekent op ten minste 5 miljoen de niemand bij te komen. Ik moet u j bedevaartgangers, verdeeld over 253 zeggen, dat ik het daar in de kou en bedevaarten. Onder hen zullen naar nattigheid warm van kreeg. Warm schatting 30.000 Nederlanders zyn. van trots en vreugde, dat in ons Deze mededelingen kon mgr. Th land nog zoveel .Maimen" -- met een j v. d. Bom, voorzitter van de Ver- van ae zv./v.n. rue eersre oeaev, hoofdletter zijn, die net als de eniging van Ned. Bedevaarten doen, van de V.N.B gaat begin april en Hongaren - alles over hebben voor nadat hij teruggekeerd was van de zal gevormd wolden door ongëvee? vergadering van bedevaart-directeu- 5000 jongeren uit de verschillende V U (Van onze Parijse sportcorrespondent) De klap is hard aangekomen. Met grote ijver had Marcel Bi- dot op papier de Franse, natio nale ploeg voor de komende Tour de France samengesteld met Louison Bobet als kopman, Geminiani als eerste luitenant en acht anderen als trouwe va zallen. Darrigade en Anquetil hadden beiden geweigerd voor de Franse nationalen te rijden als Louison Bobet kopman zou zijn, waardoor de hanen in het hoenderhok nog harder kakel den dan gewoonlijk. Iedereen wist, dat de wegwedstrijd Milaan - San Remo zou worden ge reden in de schaduw van de heer sende onenigheden, maar temeer om dat Louison Bobet had laten rond strooien, dat hij ten koste van alles deze wedstrijd wilde winnen, moest deze gebeurtenis uitlopen op een voorlopige balans. Die balanr is, voor wat Louison Bobet betreft, volkomen negatief en de vraag of de grote Bobet eigenlijk nog wel geschikt is als kopman van de nationale ploeg voor de Tour heeft aan. actualiteit gewonnen. Anquetil, die twee maal een ernstige val had gemaakt, zat op het ogenblik dat Debruyne de grote aanval lanceerde, te ver in I de achterhoede om te kunnen rea- zijde te voldoen. Mgr. v. d. Bom deelde ons daaromtrent het volgende mede: Vanuit Nederland zullen volgend jaar negen bedevaarten naar Lourdes vertrekken; drie van de V.N.B.drie van de Limburgse bedevaart en drie van de K.A.B. De eerste bedevaart de vrijheid. Ze zijn gekomen in de stromende t Advertentie' De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft de 29-jarige vrouw G. H. P. uit Oosterbeek, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Zij had vol gens de tenlastelegging haar drie maanden oude zoontje op 10 maart 1953 in een regenput verdronken. Het misdrijf kwam aan het licht, doordat in 1956 het bureau bevolking in Oos terbeek na een huistelling het in het register ingeschreven kind niet meer kon vinden. De officier van Justitie had tegen de vrouw, die veel berouw bleek te hebben van haar daad, zes jaar ge vangenisstraf geëist en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering. ren zo juist te Lourdes onder leiding jeugdbewegingen. Aan de tweede na- van mgr. Theas, bisschop van Tarbes tionale bedevaart ongeveer half mei en Lourdes, gehouden. nemen alle boeren- en tuindersorga- De voorbereiding voor het eeuw- nisaties deel. Tijdens het Mariolo- feest zijn reeds dermate in volle gisch en Mariale Congres van 10 tot gang. dat Lourdes momenteel gelijkt 17 september worden geen bedevaar- op een gebombardeerde stad in het j ten verwacht. Aan dit congres, dat stadium van de herbouw. Nieuwe ho tels verrijzen, oude breiden uit, stra ten en wegen ondergaan verbredin gen en modernisering en comfort krijgen het volle pond. Op het terrein van het Sanctuaire nemen de werkzaamheden aan de bouw van de reusachtige Pius X-basi- liek de voornaamste plaats in. Seciurs Catholique Het „dorp der armen", de grote verblijfplaats voor de onvermogen- den, zwervers en niets-bezitters, dat als een enorme bijdrage van de Se- cours Catholique door alle katholie ken van Frankrijk op de Calvarieberg gebouwd wordt, schiet al zeer hard op. De verschillende directies van bedevaarten hebben loyaal toegezegd, elk voor zich te zorgen voor één bed, in een der paviljoens. Nederland schenkt er drie. n.l. de V.N.B., de Limburgse en de K.A.B. Deze drie Meer in het bijzonder om so-1 ciale redenen is een nieuwe wet telijke regeling van het volks kredietwezen in Nederland gewenst, zo meent de commissie, welke het Centrum voor Staat- kundige Vorming heeft inge steld, om te rapporteren over de eventuele nieuwe maatregelen, die het volkskrediet binnen goe de banen kunnen houden. Dra. Jeanne van Oers heeft haar hart verloren aan Zuid-Slavië, zoals anderen aan Frankrijk of Italië. Zij heeft een gedegen studie gemaakt van land en volk en met deze kennis ge wapend heeft zij Zuid-Slavië bereisd. Haar bevindingen legde ze neer in een boek, dat „Dobrila's land" heet en dat op een interessante manier vertelt van het rijk geschakeerde leven in Servië, Dalmatië. Slovenië en de andere land streken, die Tito onder één commu-1 nistische noemer heeft gebracht. De nieuwe Zuidslavische staat bergt de vreemdste tegenstellingen in zich.Men moet een goed opmerker zijn om ten slotte te begrijpen wat karakteristiek is voor volk en volksaard. Niet overal slaagt de schrijfster erin, tot een be vredigende synthese te geraken. Men krijgt soms de indruk dat zij het heden niet genoegzaam te plaatsen weet te gen de achtergrond van Zuid-Slaviës bewogen verleden. Niettemin is haar boek, om de interessante karakteris tieken van veel boeiende zaken in Ti os (en Dobrila's) land, het lezen alleszins waard. Met het oog op het feit, dat het volkskrediet en met name het krediet tot financi ring van de aanschaffing van duurzame consumptie-goederen na de oorlog zo zeer in betekenis toe genomen is, heeft de commissie aller eerst het systeem als zodanig op zijn waarde getest. Haar oordeel was po sitief: niet alleen vervult het con sumptief (of volks) krediet een be langrijke functie, het heeft zeer posi tieve voordelen voor brede lagen der bevolking. En zij gelooft, dat zijn be tekenis nog zal stijgen. Maar zij is tevens van oordeel, dat van overheidswege zekere regelingen behoren te worden opgelegd, om ex cessen. die niet langs andere wegen bestreden kunnen worden, te voor komen. Deze regelingen denkt zij zich als volgt: 1. Vaststelling van overheidswege van de maxima van de totale krediet- prijs. 2. Een vergunningstelsel voor alle vormen van volkskrediet. De com missie acht het aanvaardbaar, dat een bedrag wordt vastgesteld, waar boven de kredietverlening niet meer aan het vergunningstelsel is onder worpen. Gedacht wordt aan een grens van f 3000.-. 3. De verplichting om voor een duidelijke aanduiding van de krediet- prijs te zorgen en bij directe goede rentransact es de contantprijs cn de totale afbetalingsprijs aan te geven. 4. Alle transacties dienen in een schriftelijke overeenkomst te worden vastgelegd. 5. Een voorschrift tot het ver strekken van inlichtingen omtrent lo pende verplichtingen. 6. Een verbod met minderjarigen kredietransacties aan te gaan en voor gehuwden het eisen van de handteke ning van z wel man als vrouw. 7. Stringente reglementering van het colportagesysteem. 8. Als sluitstuk zullen de nodige sancties niet kunnen worden gemist. onder leiding staat van pater Balie, nemen afvaardigingen uit geheel de wereld deel. In totaal verwacht Lourdes het volgend jaar tenminste 30.000 Neder landers buiten degenen, die op eigen gelegenheid of per bus naar het ge nadeoord komen. Omtrent de geruchten, dat de H. Vader overweegt naar Lourdes te ko men, is men van mening, dat een bezoek onaannemelijk is. Lourdes biedt de H. Vader geen geschikte huisvesting, vond men. Bovendien schept zulk een reis een precedent. geren. Anders zou hij vermoedelijk hebben gewonnen of minstens in de kopgroep zijn geëindigd. Louison echter was wel goed geplaatst om het wiel van Debruyne te pakken, maarhij kon het niet houden. Deze Bobet is niet meer de man, die drie maal de Tour won en hij heeft het zelf begrepen. Prijs-Roubaix wordt het grote duel De monsterrit Parijs-Roubaix wordt het grote duel. Onmiddellijk na Mi laan - San Remo vertelde Bobet ook zichzelf te hebben teleurgesteld: „Ik meende in betere conditie te zijn, maar ik ga mijn inspanning nog ver dubbelen. Voor Parijs-Roubaix wil ik in topvorm zijn en op de uitslag van deze klassieker zal ik mijn verdere beslissingen nemen Dit komt er volgens de Franse sportjournalisten op neer, dat Bobet die nog altijd lijdende is aan eelt- aanzetting op het zitvlak, een slechte Parijs-Roubaix wil beschouwen als het definitieve einde. In dat geval zal hij n i e t deelnemen aan de Giro en evenmin aan de Tour de France. Hij zal hier en daar nog wat gemakkelijke wedstrijden rijden om einde 1957 zijn fiets definitief aan de kapstok te hangen. Anquetil heeft onmiddellijk gerea geerd. Hij heeft alle afspraken afge zegd en traint als een bezetene vol gens een nieuw programma. Hij volgt een speciaal diëet en tegen zijn vrien den heeft hij gezegd, Bobet tijdens Parijs-Roubaix de definitieve klap te willen geven Indien hij daarin slaagt is wel duidelijk, dat Marcel Bidot opnieuw kan beginnen. De Gem voelt er niets voor. samen met Anquetil in de Tour uit te komen en ook de reeds uitverkoren trouwe Bobetvazal- len, die ten dele hun plaats in de nationale Tourploeg te danken heb ben aan hun vriendschap met Loui son zullen dan plaats moeten maken voor anderen. Marcel Bidot is één der weinige optimisten. Hij rekent er vast op, dat Louison binnenkort zijn meester schap zal tonen. De grote verdienste van dit alles? Vier Japanners, die in 1945 by de ontploffing van de atoombom boven Hirosjima gewond zijn, zijn dinsdag een hongerstaking begonnen uit pro- i test tegen de komende Britse water- stofbomproeven op Christmas Island. Zij hebben zich geïnstalleerd aan de voet van het gedenkteken dat in Hirosjima is opgericht ter nagedach tenis van de duizenden slachtoffers van de aanval in 1945. Zij willen hun protest volhouden tot in de Ver. Na ties overeenstemming over verbod van atoomproeven bereikt is. De vorige week is het comité voor de verdediging der Gentse havenbelangen bijeengekomen om zich over de stand van zaken met de verbreding van het ka naal Gent-Terneuzen te bera den. Er kwam daarbij een rapport aan de orde over de activiteiten van het comité, waarin werd geconstateerd, dat de verbre ding van het kanaal, wanneer zij in het huidige veel te trage tempo werd voortgezet, waar schijnlijk pas in 1970 tot de Ne derlandse grens zou reiken. De heer C. Morraye, de bekende voorzitter van het Gentse Benelux- comité, legde ter vergadering een verklaring af, waarin hij de vrees uitsprak, dat het kanaal niet vóór 1962 tot Selzaete verbreed zou zijn. Hij stelde voor het tempo van de werken te verdubbelen door niet het ene ka naalvak na het andere, maar verschil lende tegelijk ter hand te nemen. Hiermee toont het Gentse comité opnieuw, hoezeer het nu staat op een snelle tegemoetkoming aan de Gentse behoeften op scheepvaartgebied. Het vindt hierbij een spoorslag in de ver klaring van minister Luns over de Belgisch-Nederlandse waterwegen kwesties, waaruit het nieuwe hoop voor een spoedige oplossing heeft ge put. Loskoppeling Het comité ter verdediging der Gentse havenbelangen besteedde op zijn jongste bijeenkomst uiteraard aandacht aan de mededelingen van minister Luns met betrekking tot de waterwegen. Voorzitter Van de Putte achtte de ministeriële verklaring op het eerste gezicht niet ongunstig voor Gent, om dat zij een loskoppeling van de drie problemen van Gent-Terneuzen, Schelde-Rijn-verbinding en Ternaaien schijnt te veroorloven De heer Morraye concludeerde, dat de loskoppeling der drie waterwegen vraagstukken zich thans dringender opdrong dan ooit. De regering moet speciale onderhandelaars aanwijzen om de voorwaarden voor een spoedige en definitieve oplossing van het pro bleem van Terneuzen vast te stellen, zo betoogde hij. Jarenlang heeft de kwestie van het Moerdijkkanaal een definitieve oplos sing van de Gentse problemen ver hinderd. constateerde oud-burgemees- ter Clarijs. Het schijnt dus wel, dat men in Gent na de verklaring van minister Luns eenzelfde opluchting gevoelt als in west-Brabant en er evenzeer ge noeg van heeft zijn belangen aan de kapstok van het Moerdijkkanaal op gehangen te zien. Geen ander kanaal Het comité voor de Gentse haven belangen heeft zijn verlangen naar een spoedige oplossing van het vraag stuk Gent-Terneuzen nog bijzonder onderlijnd door stelling te nemen te gen de al meermalen vanuit Antwer pen voorgeslagen aanleg van een ka- De promotiewedstrijden wer den door de daarin betrokken Bredase clubs, Breda-dames en Push II (heren) goed ingezet. Push II sleepte n.l. een draw uit het Bossche vuur en Breda-da mes overtroefden H.T.C.C met goede cijfers. Rapide, Hulst toonde zich te genover Push III de sterkste en kwam, mede door deze zege, in het bezit van de kampioenstitel. Onze bijzondere felicitatie voor deze „geïsoleerde" club uit Zeeuwsch-Vlaanderen met haar automatische promotie naar de 2e klasse. E.M.H.C. (vier invallers' in de ge lederen) was te gast bij Push, dat eveneens invallers had. Gebleken is, dat de gasten, gezien hun reserves, weer een goede toekomst tegemoet gaan. Vóór de rust waren de gasten gedecideerd beter en vielen er nogal eens steekjes in de defensie der groen- witten. Wel nam T. v. d. Poll voor zijn club de leiding (10), maar lang duurde de vreugde niet. Een treffer van Lith de Jeude bracht de balans in evenwicht. (11). Met een doel punt va" internationale klasse gaf Ab van Grimbergen zijn club de lei ding (12). en Lith de Jeude pas seerde de zich uitstekend werende doelman Verzijden voor de derde maal (1—3). Nog vóór de rust echter wist J. Söder uit een pass van T. v. d. Poll de achterstand te verkleinen (2—3). Na een vergeefs offensief der thuisclub profiteerde Ab. van Grimbergen uit een ongelukkige sa menloop van omstandigheden nog maals (24) en nadat de thuisclub weer vergeefs aan de defensiedeur der gasten had aangeklopt maakte Lith de Jeude met een klasse-doel punt een einde aan alle Puh-illusies (2—5). 2e kasse A. In Oosterhout leverden en Breda II een Warande sportief gevecht, waarin beide ploegen vrijwel tegen elkaar waren opgewassen. In tactosch en technisch opzicht waren de gasten hun tegenstanders de baas, doch met een verbluffende dosis enthousiasme overbrugde de thuisclub deze kloof. Vóór de rust werd door beide partij en niet gedoelpunt. Na de rust namen de gasten door F. v. d. Venne de lei ding (01), doch prompt daarop ant woordde de thuisclub met een tegen doelpunt (11) en nam uit een straf- corner de leiding van de Bredanaars over (21). Uit een tegenoffensief der gasten wist R. Gaaymans een treffer te plaatsen (22), waarmede het einde kwam. PROMOTIEWEDSTRIJDEN (heren). 2e klasse-Promotieklasse De wedstrijd tussen Push II en M.O.P. II, welke op een der velden van Push gespeeld werd, was er een zoals verwacht werd. Samenvattend: fel,, snel en zeker niet van de nodige spanning ontbloot. De talrijke hockey- enthousiasten kwamen dus toch wel 'aan hun trekken. Vóór de rust gaven beide ploegen elkaar weinig toe. Het veldspel der gasten was beter ver zorgd en hun aanvallen droegen een gevaarlijker karakter, maar de sco- ringspogingen werden op voortreffe lijke wijze door het trio Koelemij, B. van Gils en F. Ellerbeck verijdeld. De thuisclub nam door W. v. d. Poll >na de vijandelijke defensie omspeeld te hebben) de leiding 10. doch na een magnifieke aanval maakte Ha- merlynck gelijk (11). Nadat zich voor beide doelen herhaaldelijk ha chelijke momenten hadden afgespeeld brak met ongewijzigde stand de rust aan. Na de thee kwam de thuis club door het „doordrukken" der gas ten lelijk in de klem te zitten, maar wederom zuiverde de defensie op goede wijze het terrein. Een tegen offensief der thuisclub bracht de vij andelijke defensie in moeilijkheden, maar het zo vurig gehoopte doelpunt bleef uit. Met ongewijzigde stand sloten beide partyen de vrede (11). PROMOTIEKLASSE-le KLASSE (Dames), In de te Eindhoven gespeelde ont moeting tussen HTCC en Breda stak het elftal der thuisclub, althans vóór de rust, wel erg pover af tegen het geen de gasten lieten zien. 't Was nockey van de goede soort, waarin de voorhoede lustig en listig combi neerde en daardoor alles „Breda" was wat de klok sloeg. Captaine M. Basel- mans gaf na een solo-actie haar club de leiding (01). en T. Grasso door boorde uit een strafeorner op „man nelijke" wijze het vijandelijke doel. Nog vóór rust moest de doelwaehtster der thuisclub zwichten voor een schot van dezelfde speelster (03) Na de hervatting deden de gasten het wat kalmer aan en met „Breda" in de aanval kwam tenslotte het ein de van dit duel dat de gasten ver diend wonnen. Elf blauw gekousde benen staan al in de le klasse! Laten het er volgende week twee en twintig worden!! Uitslag: Heren 3e klasse A.: Push IIIRapide 13. (Rapide kampioen). (Advertentie) Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel bestaat >19 poeder-, tablet- en cachet-vorm. Het helpt snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zenuw- of reumatische pijn. naai van Selzaete naar Zeebrugge, met algehele vermijding van Neder lands gebied. Voorzitter Van de Putte, die vroe ger directeur was van de Gentse ha ven, keerde zich met klem van re denen tegen een dergelijk kanaal project. Oud-burgemeester Clarijs be schouwde het als een nieuwe stok, die men Gent in de wielen wilde steken na het Moerdijkkanaal. De heer Mor raye waarschuwde er voor, dat de werken aan het kanaal Gent-Terneu zen in geen geval een „hors d'oeuvre" mogen worden voor de verwezenlij king voor een zgn. nationaal kanaal Gent-Selzaete-Zeebrugge. Er was nog een bepaalde reden voor deze uitdrukkelijke stellingname, om dat de secretaris van de Gentse ha venarbeiders, De Meyer, de verkla ring had afgelegd, dat burgemeester Merchiers de houding had aangeno men, alsof hij niet afkerig was van zo'n kanaal naar Zeebrugge. Hij had er zich tenminste niet tegen uitge sproken Met dat al hebben de Gentse haven kringen hierdoor de gelegenheid ge kregen hun eigen wensen nog eens duidelijk met nadruk naar voren te brengen. De verbetering van het ka naal Gent-Terneuzen blijft voor hen het voornaamste doelwit. De onderhandelingen, die door PSV met Trevor Ford, de international, van Wales, werden gevoerd, zijn met succes afgesloten. Ford tekende na melijk in de bestuurskamer van PSV het contract, waardoor hy zich aan de Eindhovense vereniging heeft ge bonden. Reeds eerder op de dag was tussen Ford en de N.V. Philips een arbeids overeenkomst bereikt. Na verkrijging van een werkvergunning zal Ford zich vermoedelijk op 1 mei a.s. in Eindhoven vestigen. Hij treedt by de N.V. Philips in dienst op de afdeling pubiic relations. De oud-middenvoor van Sunderland en Cardiff City, die veertig keer voor het nationale team van Wales speel de, zal pas in het seizoen 1957-58 aan competitiewedstrijden kunnen deelne men. De K.N.V.B. staat spelerswijzi gingen n.l. pas in juni a.s. toe. De mogelijkheid is echter groot dat Ford voor september a.s. in vriendschap pelijke wedstrijden voor PSV zal uit komen. Er wordt reeds gedacht aan een debuut op vrijdag 3 mei a.s. PSV zal op die datum een vriendschappe lijke wedstrijd spelen tegen het Zuid- Slavische Lokomotiva uit Zagreb. Een 10-jarig Amsterdammertje, Henk Mesman, heeft na schooltijd het leven gered van een 5-jarig buurtge nootje, Jan Dolstra. Hij sprong ge kleed in de Kattenburgervaart en bracht Jantje, die ca 3 meter van de kant in ernstig gevaar verkeerde, weer op het droge. (Advertentie) dit merk garandeert 0 de sterkste matras tot op heden gemaakt. dankzij de gepatenteerds binnenvering volgens het Amerikaanse systeeir RaJ^cJo_ fLcrc. D.W.U.-SOUPLEX MATR ASSENFABRIEK EN, UTRECHT, AMSTERDAM. ROTTSKhAM Zo zal binnen niet al te lange tijd de St. Willibrordus Basiliek te Hulst eruit zien: na dertien jaar gesierd met een toren. Zoals bekend, is de afbouw nu nog slechts een kwestie van verscheidene maandenalle vereiste goedkeuringen zijn verkre gen en de onderdelen van het pro ject zijn onderhands gegund. Nog korte tijd en Hulst kan weer trots opzien naar een waardige be kroning van zijn Basiliek. Het zal de zevende toren worden, sedert het bestaan van de kerk.

de Stem | 1957 | | pagina 7