AN KING'S# CROSS N Met pond sterling itafiblai) 3e §tctn MENING EN COMMENTAAR ZUID-KOREA ONGERUST AT EEN ONDERLIJKE ERELD Bewaker wandelde met ontsnapte gevangene een MIJNSTEEN EN DELTAPLAN DE DUPE BLOKKERING (~R ADICP) 175 50 IRON- itie. inlg »en - end, ring iaag ;he land sbureau TWEEDE BLAD WOENSDAG 27 MAART 1937 Nu, een aanvang is gemaakt met de uitvoering van het Drie- eilandenplan in de Zandkreek tus sen Noord- en Zuid-Beveland en de afdamming van het Veeregat tussen Noord-Beveland en Walcheren in zicht komt, zal ook moeten worden nagegaan, in hoeverre de Limburgse mijnsteen bij de Deltawerken dien stig kan zijn. DE stakingen in Engeland weer spiegelen de slechte verhou dingen. welke er bestaan tussen de conservatieve regering en de arbei ders, verenigd in de grote vakbon den. Er heerst wederzijds een groot wantrouwen. Aan de regering wordt verweten, dat ze bij het her stel van de door de Suez-crisis ge schokte economie slechts naar één kant kijkt en de zwaar verdienende grote ondernemingen ontziet, ter wijl er ook niets wordt gedaan om de bedrijven te moderniseren. Er bestaan eveneens gerechtvaardigde bezwaren tegen de geest in de vak beweging, gelijk ook de Londense correspondent van „Het Vrije Volk" erkent. In alles hebben ze elkaar gevonden. Ze houden van de zon, van de lente envan elkaar. Zij genieten óók van de frisheid van hun gouden, geurige King's Cross de Virginia waarvan iedereen zegt: Je proeft 7 iedere dag tlocMe- {cfet j weg hoest! Teleurstelling voor Straatsburg UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in l/l liierschroefflessen In Columbia: VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN Het kon wel wat minder... Minister Luns bij de H. Vader TELEVISIEPROGRAMMA ARGENTIJNSE MINISTER AFGETREDEN UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in l/l literschroefflessen door O. Straminoff 8 ook met Hg te K w". met >uw- ode- )90 rrok niet «an n. stof. beige O men op ?plaatst posten, st naar erleeml zijn er nijn) te ineelsza- angd sa. talen ver- de - Den Haag Met deze mijnsteen zijn al proe ven genomen, die echter volgens sommige persberichten geen volle dig succes hebben opgeleverd. Men heeft dit materiaal nl. gebruikt als taludbekleding bij het maken van de werkhaven bij Veere en daar is gebleken, dat de golfslag vrij snel een afvlakking van het mijnstenen talud teweegbrengt. Het gebruiken van mijnsteen voor taludbekleding is een proef neming, waarbij aan dit materiaal wel de hoogste eisen worden ge steld op het gebied van de dijken- bouw. Hiermee blijkt te hoog ge- grenen, zoals te verwachten viel. Een meer aangewezen methode is de mijnsteen voor het dijklichaam in de basis te gebruiken en het ta lud met bazalt te bekleden, zoals men gewoon is. De proefnemingen in het Veere gat hebben zeer zeker nog geen definitief uitsluitsel gegeven over de mogelijkheid om mijnsteen voor dijktaluds te benutten. Mocht dit tenslotte niet gewenst blijken, dan behoeft daarmee echter nog niet iedere andere mogelijkheid voor het aanwenden van mijnsteen bij dijk werken te worden afgeschreven Het is veeleer zaak, dat men alle andere mogelijkheden blijft na speuren en uitbuit. De hokjesgeest maakt het vaak onmogelijk efficiënt te werken. Daarvan getuigen stakingen zoals b.v. die bij een Schotse scheeps werf, waar een schip acht maanden lang niet kon worden afgewerkt, omdat men het er niet over eens kon worden wie de gaten mocht boren. Honderdduizenden, misschien wel miljoenen, zijn bereid op zater dag en desnoods ook zondag het werk te doen, dat door de week versloft werd. om méér overuren te kunnen maken. Zo ligt het aan beide kanten fout en Engeland wordt de dupe. Men tziet hierdoor weer eens, van hoe veel belang het is, dat er een ver- trouwensverhouding bestaat tussen werkgevers, arbeiders en regering, zoals we gelukkig in ons land toch wel mogen constateren, al zijn er dan ook wel eens strubbelingen. JS blokkering van gelden door de overheid in alle omstandigheden verwerpelijk? Professor Romme be antwoordde die vraag in „De Volks krant'1 ontkennend. Hij legt daarbij allerlei onderscheidingen aan en past die ook toe op de voorgestelde blokkering van de helft der voor genomen huurverhoging voor oude huizen. Waarom, zo vraagt hij, praktisch onder alle omstandighe den bezwaar tegen het richten van de besteding op woningonderhoud en woningverbetering, welke beide noodzakelijk zijn voor de overwin ning van de woningnood, indien anders onderhoud en verbetering door het feit van de abnormale woningmarkt in wezenlijk gevaar zijn? We geloven niet, dat velen het bevestigende antwoord, door deze vraag gesuggereerd, zullen af wijzen. Professor Romme laat ech ter in het midden of aan dit „in dien" in de werkelijkheid van het leven inderdaad voldaan is. Deze vraag zal in het komende debat echter een hoofdrol moeten spelen. En daarnaast ook nog deze: Zal de praktische verwezenlijking van blokkering en deblokkering niet nieuwe nadelen oproepen, welke de voordelen teniet doen? Het is na melijk zó, dat er weer een stoet van nieuwe ambtenaren nodig zal zijn, wat rechtdraads indruist tegen het juist door de KVP-fractie met zo veel nadruk gestelde verianeen tot bezuiniging op de overheids uitgaven. Men kan dit blokkeringsvoorstel trouwens ook niet los zien van de voorgeschiedenis. Als de socialisten hun denkbeeld van een huurbelas ting niet met zo veel energie naar voren hadden geschoven, zou er dan ooit een blokkeringsvoorstel als compromis op tafel zijn gelegd? We kunnen het ons niet voorstellen. Deze blokkering is een der bestand delen van de brede basis, waarop tenslotte dit kabinet kon worden geïnstalleerd. Het kan zijn beteke nis hebben nu uiteen te zetten, dat de KVP-fractie met de aanvaarding daarvan niet direct het beginsel schendt. Doch daarnaast blijft het feit staan, dat er in de praktijk veel ongewisheid, geharrewar en bu reaucratische nasleep van te ver wachten valt. De Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft te Washington tegenover verslaggevers verklaard, dat zijn land in een hachelijke toe stand" verkeert als gevolg van de toe nemende ongelijkheid in militaire macht tussen Noord- en Zuid-Korea. Hij had de Amerikaanse leiders hier op gewezen en zei dat „tenzij Zuid- Korea met de nieuwste wapens wordt uitgerust, we zullen sterven als de algemene slachting begint". Tegen de Koreaanse wapenstilstand in wint Noord-Korea door de aanschaf van nieuwe wapens in vuurkracht. Vijf divisies zijn geoefend in het ge bruik van kernwapens, aldus de mi nister. STRIJDBIJLEN j De squaws vit een Indianen- reservaat bij New York hebben (figuurlijk) de strijdbijlen J opgegraven. i Ze zijn op oorlogspad om het recht te verkrijgen te mogen mee stemmen als er J binnenkort een nieuw stam- S hoofd wordt gekozen. Tot dus- ver deden dat alleen de man- nen, maar de Indiaansen willen nu onderhand ook wel eens wat J I in de pap te brokken hebben. Eerlijk De 83-jarige heer Robert Pilcher stapte het belastingkantoor van Jacksonville binnen en vroeg de di recteur te spreken Die kreeg tot zijn verbazing een bedrag van hon derd gulden in zijn handen gestopt. Onze Robert zei, dat dit een belas tingschuld uit het jaar 1913 was. Hij was toentertijd in financiële moei lijkheden geraakt en had zijn bie zen gepakt, omdat hij de belasting niet kon betalen. In heel de admi nistratie was hiervan niets meer te rug te vinden, maar Pilcher stond er op, dat hij mocht betalen. Schaar Tot grote ongerustheid van de ouders verdwenen enige dagen ge leden twee broertjes uit Hounslow. Ze hadden hun rugzakken meegeno men en pa en ma dachten, dat het gewoon begonnen was om een wan deltochtje van een paar uur. De jongens kwamen echter niet meer terug. Behalve hun kinderen misten de ouders ook een schaar. Dat kwam overigens pas aan het licht, toen de gebroeders waren ontdekt. Ze had den die schaar speciaal meegeno men om elkaar kaal te knippen. Ze dachten, dat ze dan niet zo gemak kelijk herkend zouden worden. Vraag Een automobilist, die bij een tankstation te Sydney benzine had getankt, betaalde de bediende een tientje te veel. Zodra de bediende de fout ontdekte, sprong hij in een auto om te trachten de klant te achterhalen. Tijdens die bezigheid werd hij aangehouden door de politie, die vond dat hij veel te hard reed. De bediende is dezer dagen tot een boete van TIEN gulden veroordeeld. Hij vraagt zich nu af of hij de klant eigen lijk nog wel een tientje schuldig is. Chimpansee Men heeft een tamelijk handige oplossing gevonden voor de schilde rende chimpansee, die niet tegelijk met menselijke kunstenaars in Bal- timore mocht exposeren, zoals wij onlangs meldden. De scheppingen, die Betsy met poten en staart op het doek kladdert, werden openbaar verkocht. Ze brachten nog 5000 gul den op. Het is genoeg om voor Betsy een levensgezel te kopen. De rest van het geld wordt besteed aan het kopen van nieuwe verf. Betsy gaat namelijk gewoon door met schil deren. Hier Piet! Je hebt vanxnorJ gen vergeten je zenuwpilletjes in| te nemen! De gemeenteraad van Straatsburg heeft maandag in een verklaring zijn „pijnlijke verwondering" uitgesproken over „het plan om de volgende zit ting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Parijs te houden". Men vroeg de Franse rége- ring „alles te doen om de Straats- burgse bevolking de onverdiende, te leurstelling te besparen, welke zij zbu voelen indien de raad van Europa üit Straatsburg zou worden teruggetrok ken". (Advertentie) Een bewaker van de Haarlemse strafgevangenis heeft, zoals nu eerst blijkt, vrijdagmiddag een wandelin getje gemaakt mr de 27-jarige F. YV., in de Amsterdamse onderwereld beter bekend als „de Vlo", die enkele uren tevoren uit de gevangenis had weten te ontsnappen. De bewaker in kwestie, die zijn vrije uurtjes benutte om met volle teugen de lentelucht in te ademen, ontmoette de vluchteling aan het Spaarne. „Wat doe jij hier?" vroeg hij. „Ik heb de benen genomen", zei ,,de Vlo", die zich blijkbaar reali seerde, dat een gevangenbewaker geen opsporingsbevoegdheid heeft en rustig naast de ander bleef voortstap pen. De bewaker kon niet anders doen, dan de ontvluchte Amsterdammer, die als een zware jongen bekend staat, met redelijke argumenten te lijf gaan. Hij bezwoer hem, dat het beter was naar de- gevangenis terug te keren, omdat hij vroeg of laat toch in de kraag gegrepen zou worden. „Bovendien", zei hij, „in juni is je straftijd om". Dit laatste klopte in feite wel, al leen,de Vlo" duchtte een nieuwe veroordeling. Enkele dagen tevoren namelijk waren er rechercheurs in zijn cel geweest, om hem te onder vragen in verband met een serie in braken, die in 1954 en 1955 in ver schillende plaatsen waren gepleegd en waarbij hij eveneens betrokken geweest zou zijn. Hij voelde er niets voor, aan de raadgevingen van de bewaker gehoor te geven. Deze laatste zag intussen gespan nen uit naar een politie-agent, die zich over W, zou kunnen ontfermen. Er kwam echter geen agent opdagen: wel een automobilist die naar de weg vroeg, „Wacht maar even", zei de ont snapte, „ik rijd zover wel met u mee". Die vlieger ging echter niet op. De gevqngenbewaker namelijk waar schuwde de automobilist, dat hij met een ontsnapte gevangene te doen had en W. werd met haastige spoed uit de auto gezet. Op een gegeven moment nam „de Vlo" niet langer het risico van de wandeling met zijn bewaker. Hij zet te de sokken erin en wist de ander van zich af te schudden. Totnutoe is hij nog altijd spoorloos. Een legervliegtuig in Columbia heeft in de bergachtige streek Tolima de j wrakstukken ontdekt van het leger- toestel, dat twaalf dagen geleden met twaalf personen aan boord verdween. Een hulpploeg is uitgezonden, maar men heeft uit de lucht geen tekenen van overlevenden ontdekt. (Advertentie) I/liet CJJL ftaMs ziM. o^LaA Volgens het persbureau PAP wordt het bestuursapparaat van de Poolse communistische partij drastisch ge reorganiseerd Zo is het aantal em ployés van het partij-comité te War schau van 467 tot 85 verminderd. Ook in andere afdelingen wordt het per soneel sterk ingekrompen. Alleen technici en specialisten worden ge handhaafd. Minister Luns is dinsdagochtend door Z.H, Paus Pius de Twaalfde in het Vaticaan ontvangen. De minister was vergezeld van de Nederlandse delega tie, die maandagavond de onderteke ning van de verdragen voor de Euro pese Gemeenschappelijke Markt en Euratom bijwoonde, en van graaf de Merchant d'Ansembourg, de Neder landse vertegenwoordiger bij de Hei lige Stoel. De Paus had eerder op de ochtend bondskanselier Adenauer van West- Duitsland in audiëntie ontvangen. Adenauer was vergezeld van zijn dochter en Westduitse functionaris sen. DONDERDAG 28 MAART HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagop*n,ng. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gr. 9.00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,55 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kook- praatje 11,15 Orgel en zang 11,45 Be roemde medici, caus. 12,00 Metropole ork. 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meaed. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram 13,20 Amus. muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,15 De gouden vlinder, hoorspel 14,45 Tenor en piano 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voor dracht 16,30 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Nederland en de internationale rechts regels met betrekking tot het vervoer, door mr. H. E. Scheffer 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Lichte muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Cabaret 19,25 Westindisch ork. 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Con- certgebouwork. I. d. pauze: Het inter nationale geofysisch jaar, caus. 21,40 Log boek 1936 22,10 Dansmuz. 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23.15 Beurs ber. v. New York 23,16 Buitenl. overz. 23,25-23,55 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,40 Schoolradio. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Mid dagklok - noodklok 12,03 Instr. octet 12,20 Gram. 12,25 V. d. boeren 12,35 Land- en tuinb. meded 12.38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Alt en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Harp- duo 15,45 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Sopr. en piano 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Zigeu nerkwint, 18,05 Gram. 18,25 Idem 18,40 Van toverfluit tot alpenhoorn, klankb. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Gram 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22.00 Periodieken-parade 22,10 Or- gelconc. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsport'uitsl. 23,20-24,00 Nieu we gram. (Advertentie) BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14.00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 School radio 15,30 Jeugd en muziek 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Omr. ork. en so list 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Jeugd en muziek 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Idem 19 50 Caus. 20,00 Mannenkoor 20,10. Missie montage 20,40 Gram. 20.45 V. d. vrouw 21.45 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Intern. Radio Universiteit 22,30 Kamerkoor 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 12,30 Idem 13.00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Koor zang 15.30 Gram. 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Viool en piano 17,50 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. DONDERDAG 28 MAART KRO: 20,00 Journ. en weerber. 20,15 Kath. nws., progr. voor en door jonge ren; kookpraatje; voordr.; documentaire film; epiloog. FRANS BELGIë: 17.00-18,20 V. d. kind. 20,00 Act. 20,40 Lichte muz. 21.40 Vijf minuten met St. Granier. Daarna: we- reldnws. VLAAMS BELGIë: 19,00 Strip 19.06 V. d. vrouw 19.30 Nws. 19.50 Van uitvinders en patenten 20,20 Een hart speelt vals. film 21,50 Close-up v. d. Duitse cineast Harald Braun 22,40 Nws. en journ. De Argentijnse minister van Finan ciën, Verrier, is afgetreden. President Aramburu heeft Adalberto Krieger benoemd tot opvolger, zo is dinsdag in Buenos Aires bekendgemaakt. De reden van Verriers aftreden is in het officiële communiqué niet ge noemd. Men meent te weten, dat het een gevolg is van het verzet tegen zijn plannen om de ernstige financiële toe stand waarin Argentinië zich bevindt, te overwinnen. 6) Met bijna ontstellende duidelijkheid drong deze grote levenswaarheid tot hem door, een waarheid, waarvan hij tot nu toe ook niet slechts het gering ste vermoeden gehad had. Als wezen loos blikte hij om zich heen. Zou ie mand in hem de John Norman herkend hebben, die gisteravond nog door het puikje van Londens uitgaan de wereld zo uitbundig was bejubeld en gehuldigd? Ho, John P., de zoon van Francis P., de multi-miljonair, aan de overzijde van de grote plas, voor wiens onverwachte, maar steeds weldoordachte beursmanoeuvres de beurs in Wa'lstreet beefde! John P. drukte zich tegen de lan taarnpaal aan. Hoog boven de daken vervolgden de reclames zonder ophouden hun fantastisch lichtspel. En in Londens drukste eent.um wentelde het ver keer als in een kleurige carroussel. Alle auto's hadden nu hun mistlam pen ontstoken. De geelachtig-rode gloed der elkandei snel opvolgende wagens leverde een welhaast feeëriek chouwspel op. Plotseling dook, terwijl hij daar zich ogenschijnlijk nergens van be wust, tegen de lichtmast leunde, een knalrode open race-auto uit dé dikke mistwolken van Bondstreet op en trachtte, zonder ook maar het geringst vaart te minderen en zonder zich aan het sein van de verkeersagent te storen, door de file van rechts komende wagens te wringen. Achter het stuur zat een nog bet. ekkelijk jonge man met een ongelooflijk verwaten ge zicht. Een prachtige, donkérgelakte limousine haalde naar links uit om een aanrijding te voorkomen, slipte eenmaal naar rechts, maakte toen een halve cirkel en bleef eindelijk met 'n oorverdovend gepiep en ge knars van remmen stilstaan. Onmiddellijk daarop stond de ge hele kleurrijke carroussel van Picca dilly stop. „Stommeling kun je niet uitkijken?!" beet het verwaten jongmens achter het stuur van de race-wagen, de chauffeur der limousine toe. Deze bleef echter het antwoord schuldig, verbluft door -ovee, brutaliteit. Ais iemand hier de schuldige was, dan was hij het zeker niet. Het heerschap in pelsjas, dat tot die kiasse behoor de, die, zodra zij de beschikking over een auto heeft, meent dat nu ook de gehele weg haar eigendom is, tracht te blijkbaar door een poging tot in timidatie het gelijk aan zijn kant te krijgen. Het succes bleef ten enen male uit door het feit, dat de chauf feur van de donkergelakte limousine met een wijsgerig schouderophalen zijn auto weer in gang wilde bren gen. Doch dit scheen allerminst naar de zin van het jongmens. Want tot zijn stomme verbazing zag John P. hem eensklaps uit zijn auto springen, op de chauffeur toerennen en deze een opstopper geven, welke zodanig aankwam, dat hij met kracht met het hoofd tegen de voorruit van zijn wagen bonsde. „Dat was een goede carambole!" grijnsde een bootwerker, die met al gehele belangstelling het geval had gadegeslagen. Vóór hij zelf wist wat er gebeurde, was John P. bij de wagen. Een wel gemikte directe en het elegante jong mens vloog zolang als hij was tegen de bootwerker aan. Een uppercut volgde, zó snel, (fit de knaap nauwe lijks de tijd had gehad weer stevig op zijn benen te gaan staan en toen het jongmens meende één seconde de tijd te hebben om adem te halen, kwam er een linkse hoek, die hem ih zijn volle lengte met de keien deed kennis maken, waar hij ditmaal rustig bleef liggen. „Het ontbreekt je aan tempo, knaap!grijnsde John P. ditmaal zijn tegenstander toe. Onder de velen die gaapten van verbazing, was de eerste ongetwijfeld wel de bootwerker. Enthousiast over het snelle verloop van de strijd en de nog snellere beslissing, drong hij naar voren om John P. openlijk blijk te geven van zijn ongeveinsde be wondering. Doch op het hetzelfde ogenblik werd het portier van de don kergelakte limousine geopend en een heer van ongeveer zestigjarige leef tijd met bijna spierwit haar, maar met een toch nog jeugdig en kern gezond uiterlijk, gaf John P. 'n wenk om naderbij te komen. Meteen greep de oude heer zijn portefeuille, doch hij scheen zich onmiddellijk daarop te bedenken en zonder een woord te spreken nodigde hij de jongeman uit om in zijn wagen te stappen, waar op hij het portier weer dichtklapte en zijn chauffeur opdracht gaf de weg te vervolgen. Deze wierp even een dankbare blik in de richting van zijn redder en gaf onmiddeiijk gas. Net gleed de prachtige limousine uit de opeenhoping van auto's weg, toen de witte helm van een agent zichtbaar werd en in volle vaart schoot de wa gen voort over de brede boulevard, langs Hyde Park voert en hield nau- die langs Hyde Park voert en hield nauwelijks 'n kwartier later stil voor een der monumentale paleizen van Park Lane, een buurt, die John P. maar al te toed kende. Want een van zijn beste vrienden woonde in de onmiddellijke nabijheid. „Volg me," zei de heer, die tij dens de gehele rit geen woerd ge sproken had. En John P. wie alles een droom toescheen, ging de buigen de butler voorbij en stapte achter zijn beschermheer a,i' door de sta tige hal naar de bibliotheek, waar een heerlijk vuurtje brandde. Eerst nu merkte hij op, door welke vin nige kou hij de gehele middag had rondgedwaald. De eigenaar van de mooie auto liet achteloos zijn bontjas van zich afglijden, welke onmiddellijk door de huisknecht in ontvangst genomen werd. John P. echter had niets om van zijn schouders te laten glijden. Hij had die middag zijn flat verla ten in een oud, gerafeld colbertje, dat hij van een zijner bedienden ge leend had en verder had hij zijn toilet voltooid met een halsdoek en een pet, wat hem de beste vermom ming had toegeschenen. Eerst nu miste hij het schamele bundeltje, dat hij die ochtend onder de arm ge klemd had, toen hij zijn flat verliet, en waarin zich de allernoodzakelijk ste toiletartikelen bevonden. Maar dit liet hem onverschillig. Het enige, wat hij wist, was, dat hij een allesoverweldigende honger had. Hij wankelde en strekte onwillekeu rig de hand uit naar een stoel. De oude heer, die hem tersluiks gade geslagen had, nodigde hem onmiddel lijk uit te gaan zitten. Met een zucht van welbehagen liet John P. zich in een clubfauteuil val len. Het was de eerste maal, dat hij zat, sinds hij die morgen zijn avon tuur begonnen was. In de hal deed een klok zes sonore slagen horen. „Beroep?" vroeg de oude heer, na dat deze hem een ogenblik zwijgend gadegeslagen had. John P. schudde het hoofd. „Werkloos dus!" vervolgde zijn gastheer, terwijl zijn oog langs de schamele plunje van de jongeman gleed. John P. knikte opnieuw. ..Honger?" Als énig antwoord maakte de jonge man een wanhopig gebaar langs zijn maag. De oude heer drukte op een schel en gaf de butler, die onmiddellijk daarop verscheen opdracht zo spoedig mogelijk een maal gereed te maken. Met de handen op de rug liep hij enige tijd het vertrek op en neer en bleef eindelijk plotseling voor John P. staan. „Kun je chaufferen?" luidde zijn vraag. Had John P. zich niet zo ellendig gevoeld, dan was hij zeker in lachen uitgebarsten. Hij die reeds eenmaal de sterrit naar Monte-Carlo gewon nen had,zou niet kunnen chaufferen? Maar zijn maag waarschuwde hem, dat lachen hem wel eens noodlottig zou kunnen worden. De eerste les, die het nieuwe leven hem geleerd had, was, dat iemand, die afhanke lijk was van een ander, niet het recht had op elk uur van de dag te lachen, te lachen, wanneer hem zulks goeddacht. „Ik geloof van wel," zei hij. Dit antwoord scheen de grijze heer te bevallen. Het was namelijk geheel en al in stijl met het air van be scheidenheid, dat de jongeman, die daar voor hem zat, omzweefde. „Kijk eens," vervolgde hij, „ik zoek een chauffeur. Mijn eigen chauf feur trouwt binnen enkele weken en begint een garage. Een man, die trouwt, hoort bij zijn vrouw en niet achter het stuur van een wagen, die meer op het vaste land en in Ame rika rondzwerft, dap in Engeland. Ik ben dat volkomen met de man in kwestie eens. Het spijt me overigens, dat ik hem missen moet. want hij was in elk opzicht betrouwbaar. In deze dagen is er mensenmateriaal in overvloed te krijgen. Maar ik zoek geen materiaal, ik zoek een mens, begrijp je, een denkend mens, die horen, zien en ook zwijgen kan en als de tijd gekomen is han delen. Van dit laatste ben ik, dank zij je kordaat optreden zojuist in Pic cadilly volkomen overtuigd. Durf je het aan?" John P. was het eerste ogenblik niet in staat een woord te niten. Het duizelde hem. Doch tegelijkertijd maakte zich een grote vreugde van hem meester. Ziet, dit was het avontuur in zijn meest gewenste vorm, dat wat hij met al zjjn geld niet had kunnen kopen. Voor hjj het zelf wist, was hij uit zijn clubfau teuil gerezen en maakte hij een diepe buiging voor zijn beschermheer die hem nu als een redder voorkwam. (Wordt vervolgd) ..JSr.V

de Stem | 1957 | | pagina 5