AMSTLEVEN levensverzekering :ren Matthaus Passion in St. Baafs Aardenburg Heftige strijd in Bondsrepubliek om de glijdende werkweek Kansen voor Suwirjo staan slecht De Zwitserse spionagezaak KNVB-Zeeland Chefarine,4 Hoe staan clubs er de voor? Willem II en Eindhoven zonden protest-telegram aan KNVB FORD TEKENT PSV-CONTRACT Economische redenen alleen niet doorslaggevend SPORTUTt KORT •r de kop NDA idaag >rgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 195; W. Z.-Vlaamse belangstelling Recordaantal bezoekers BEZINNINGSDAG AMBTENAREN Oltmans klaagt Telegraafaan 400 Miljoen garantie nijverheidsonderwijs Program 31 maart Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! 12400 Miljoen voor de infra-structuur NAVO F. v.d. Ende kampioen tafeltennissen Schulte-von Büren wonnen in Zürich Commandant van West-Java van post ontheven De militaire situatie Nevobo Beveland bijeen te Goes Botwinnik en Smyslov speelden remise EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN TIMMERLIEDEN en METSELAARS GROOT PAND accordeonmuziek ;n beste gegeven. i met hun stukjes e onbevangenheid zij door hun na- wezigen te boeien lachsalvo te ont- die nog pas en- g zijn, brachten, van A. Peeters- :1e frisse melodie- urig afgewerkt en verzorgd, was het te luisteren. Ook 5 nog enkele voor- geslaagde avond, net een verloting. c1ge val t Westende kwam allen, dat hij een liep en zelfs moest in St. Joanna te te r voor tehuis ng van een cadeau meentehuis van de emeente, is dezer dorpskommen een len, die de mooie gulden heeft opge- met de burge- litect zal een com- n passend cadeau e dag van de ope- iwe gemeentehuis, namens de bevol- mgeboden. :r wordt 1naar iet bijzondere feit louder benoemd is ngmeester van het ;uur. De raad be- wethouder M. Lin- ig aan te stellen, louder en raadslid dam is de Haagse van een textielfir- D., met zijn auto gen. Hij werd ern- verwond en is naar gen op Zoom over- e op weg was naar ïg op de weg een n, die van een Itrecht was geval- sterk af, om het jden. dat zijn wa- aakte en kantelde. de Waele, die een /er de totstandko- oie gebouw hield, /oord nog gevoerd i de aannemer, de Laatstgenoemde een zilveren tru- akje aan als aan- 1EPSE B.B.. ving. fdeling van de b.b. pse oefening gehou- eder onderdeel van s van de degelijke worden geleverd, losgebarsten was, ier plaatsen in de bommen gevallen, waren uitgebroken gewonden waren tie uit de omlig- >est daarbij worden De verschillende in de organisatie, ze oefening goed in voor de toekomst >esteed worden. Dat ng van burgemees- die alle medewer- dankte. E bezoeker. uiting van het r.-k. lan het eind van het de 1000e bezoeker en feit dat voordien irden geregistreerd. dat het patronaat ng van de jongens ;e was de 10-jarige er eigenlijk wel een n was, zo ineens in rden gezet. Dit ging er toen hij vernam lang in het nieuwe patronaat zou mo- bovendien nog een g. In totaal bezoch- )et patronaat in het hetgeen 150 meer is ENSKOMMIES. 1 april is de grens- hart uit Nieuw-Na- naar hier. tGADERING. ing heeft tegen vrij- algemene ledenver in het Dorpshuis, van een Vlaamse uniformenfonds van ziekvereniging „Elk zal worden bespro- leid van burgemees- op deze vergade- r het uitvoeren van shting van een uni- rderen. e zesde juni. Slectro: Meeuwen bo el 8 uur: Sissi. - Olympia 8 uur: La uxor 8 uur: Carmen hambra: Het complot Luxor: Zij kunnen ■reen moment zonder Electro: De man aan hambra: De dood van ixor: Zij kunnen mij Schouwburg: De do- (011. Vlaamse Opera* a Rusticana, Wat men in Aardenburg, met betrekking tot de jaarlijkse uitvoering van Bachs Matthaus Passion bereikt heeft, mag met gouden letters ge schreven worden: men heeft er de belangstelling van de eigen bevol king verworven. Dat is een triomf, die het modewoord „cultuursprei ding" inhoud en betekenis geeft. Het is uiteraard niet vanzelf gegaan: aanvankelijk kreeg men ook hier praktisch geen streekgenoten naar de uitvoering; een jaar daarna toonden enkelen hun misschien nog wat aarzelende interesse; vorig jaar is in feite de „doorbraak" gekomen. Toen kon men spreken van een algemene waardering en men ver wacht dat het recordaantal bezoekers dat de vierde uitvoering, zondag 7 april a.s. verwerven zal voor een zeer groot deel uit west Zeeuwsch- Vlamingen zal bestaan. Het succes schrijft men toe, aldus de leden van het Bachcomité te Aar denburg, aan de uitvoering zelf. De enkelingen, die zich in het begin „waagden" aan het beluisteren van Bachs indrukwekkende lijdensver haal hebben nadien, een jaar lang propaganda gemaakt en vele van hun vrienden en familieleden ervan over tuigd dat de Matthaus Passion geen onbegrijpelijk en zwaar muziekgeval is, zoals veelal nog wordt aangeno men. Veler criterium is „ik heb er tóch geen verstand van" en men be seft daarbij niet dat het geenszins noodzakelijk is er „verstand van te hebben" in de strikte zins des woords. Wie ontroerd kan worden door het altijd actuele lijdensverhaal, die moet met des te meer ontroering dit verhaal in de strakke muziek van Bach beluisteren. Zijn Matthaus Pas sion schreef Bach in feite voor de ge lovigen in de kerk zélf; zij moesten de koren zingen. Dat de uitvoering van het werk een zaak van musici is is geworden doet niets af van het het feit dat het passieverhaal-in- muziek ieder, tot de eenvoudigste mens toe, aanspraakt. Zoals we al eerder bericht heb ben wordt het werk dit jaar uitge voerd door het west Nederlands symfonie orkest, waarvan Sam Swaap dirigent is. Deze treedt bij de uitvoe ring op als solist (viool) en opnieuw heeft Piet van Egmond de algehele leiding. In de plaats van Hans Phi lips, die wegens ziekte verhinderd is, treedt als claveconiste op mevr. SmitsSiebenga. Behalve het Am sterdams Oratoriumkoor werkt aan de uitvoering mee het Knapenkoor „Vre- desscholen" een koor van leerlingen van Broeders van Huybergen. Dit laatste accentueert de samen werking tussen katholiek en protes tant Aardenburg bij het organiseren van de jaarlijkse Matthausuitvoering, die niet aan het onderscheid in ge loofsrichtingen gebonden is. Dit jaar vindt de uitvoering plaats in de nu geheel gerestaureerde St. Baafskerk, het bijna duizendjarige monument van de vroegste Vlaamse beschaving en de trots van Aarden burg, een van Vlaanderens alleroud ste steden. De akoestisch zo geraffi neerd gebouwde absis zal het door ruim 250 uitvoerenden geschapen ge luid de zeventig meter lange kerk in stuwen. Alle luisteraars hebben een ongehinderd uitzicht op de uitvoe renden. De technische outillage is dit jaar vervolmaakt: er is een elektrische verwarming, er is een planken vloer tegen de koude voeten. En voor het eerst is er nu ook een extra boot ten De afdeling west-Zeeuwsch-Vlaan deren van de algemene r.-k. ambtena- renvereniging heeft in het Vormings centrum „Maris Stella" te Aardenburg de bezinningsdag 1957 gehouden, die door een bevredigend aantal werd bij gewoond. Begonnen werd met een H. Mis in de kapel van het centrum, waarna rector Th. de Kroon uit Oost burg, de geestelijk adviseur, sprak oyer ..Het moderne gezin." Hierin liet bij vooral tot uitdrukking komen, dat de verantwoordelijkheid voor de op voeding allereerst ligt bij de ouders zelf. Over dit onderwerp werd on derling van gedachten gewisseld. Na de lunch sprak rector van Bavel uit k fi» °yer moderne wereld beeld In deze causerie gaf rector van Bavel op boeiende wijze een rea listische en nuchtere kijk op de moderne wereld. Aan het eind van de bijeenkomst werd geconverseerd over ae geestelijke beleving in het alge- meen in het gezin en in het beroep, rwijl met een kort lof deze vrucht bare bezinningsdag werd besloten. E en gedeelte van de prachtige St. Baafskerk te Aardenburg, waarin ook dit jaar weer de Matthaus Passion zal worden uitgevoerd. behoeve van de gasten van de eilan den,, voor wie aldaar ook extra bus sen rijden. Rest' nog te vermelden dat de uit voeringen te Aardenburg altijd ge heel volledig zijn. Het in Djakarta verschijnende dag blad ,,De Nieuwsgier" heeft gemeld, dat zijn medewerker, de Nederland se journalist Willem L. Oltmans, bij de officier van Justitie te Amsterdam een aanklacht wegens laster en smaad heeft ingediend tegen de hoofdredactie van het dagblad „De Telegraaf" en tegen Johan Luger (alias Pasquino) medewerker van dit blad. In verschillende artikelen hebben deze heren de -journalist Oltmans be schuldigd van landsverraderlijke ac tiviteiten, omdat hij de hand zou heb ben gehad in het zenden van een adres aan de Staten-Generaal in Den Haag door Nederlanders in Indonesië, met het oogmerk aan te dringen op een soepeler regeringsbeleid in Ne derland ten aanzien van de Indonesi sche republiek. Pasquino schreef op 2 februari „dat politieke geschillen Johan van Olden- barneveldt op het schavot brachten, omdat men in vroeger tijden niet zui nig was met landverraad. Een Ne derlands journalist heeft het bestaan in Indonesië landsverraderlijke activi teiten te bedrijven", aldus Pasquino. „Wat zal straks de juistie doen, als deze Nederlander in zijn „moeder land" terugkeert?", zo vraagt Johan Luger alias Pasquino, zich zorgelijk at In de Westduitse Bondsre publiek is de afgelopen weken een heftige gedachtenwisse- ling ontbrand rondom het nieuwe begrip „glijdende werk week". Voorlopig is de contro verse beëindigd met het besluit van de regering van Noordrijn- Westfalen, de grootste deel staat van de Bondsrepubliek entevens het grootste indu striegebied, haar minister van sociale zaken en arbeid te machtigen op verzoeken om invoering van deze glijdende werkweek in een aantal be drijven gunstig te beschikken „wanneer na onderzoek van ieder geval afzonderlijk de noodzaak hiervan blijkt en de werkwijze dusdanig is, dat de werknemers een zo groot mo gelijk aantal geheel vrije zon dagen wordt gegarandeerd". Wat is deze „glijdende werkweek"? Dit vraagstuk werd acuut sinds de bepalingen omtrent de zondagsrust, die sinds 1895 in Duitsland ongewij zigd van kracht zijn, door de techni sche ontwikkeling werden achter haald. Deze in de vorige eeuw uitge vaardigde verordening bevat een streng produktieverbod op zondagen tussen 6 en 18 uur. Uitzonderingen zijn alleen toegestaan voor die bedrij ven, waarin werkzaamheden worden verricht, die geen onderbreking gedo gen. Gas, waterleiding, elektriciteits- en vervoersbedrijven mogen dus ook op zondagen tijdens genoemde uren wer- wen. En sinds 1895 geldt deze toe stemming ook voor de staalindustrie, voorzover het de noogovenbedrijven betreft. Verboden was zondagsarbeid echter voor bedrijven met Siemens- Martin-ovens, voor breedbandbedrij- ven en elektro-staalbedrijven. Dit verbod stemde overen met de destijds bestaande technische verhou dingen. Iedere week moesten de Sie- mens-Martinovens de stenen binnen voering worden nagekeken en gerepa reerd. De verordening bepaalde, dat deze reparatiewerkzaamheden op zondag mochten worden verricht. Daarvoor waren echter meer werk krachten nodig, dan voor de normale produktie tijdens de weekdagen. Eisen van toenemende staalhehoefte Door de technische ontwikkeling in de loop der jaren werden de wekelijk se reparaties aan de stenen voeHng' niet meer iedere week, maar nog slechts af en toe nodig. Bovendien maakt de steeds meer gestegen be hoefte aan staal algeheel gebruik van de aanwezige produktiecapaciteiten nodig. In Amerika en Engeland heeft men derhalve al sinds lange tijd de glijdende werkweek ingevoerd, waar bij de produktie zonder onderbreking loopt. Het resultaat is, dat in deze landen de Siemens-Martin en elektro-staalovens tot 91 procent van hun capaciteit worden ge bruikt, in het Roergebied slechts voor 75 procent. Na de afgelopen oorlog werd in Duitsland op verschillende manie ren geprobeerd aan de eisen van de moderne techniek te voldoen. Daarbij bleek een ysteem goed te voldoen, dat begin 1953 bij de hoogovenbedrij- ven in Oberhausen werd ingevoerd en dat iedere arbeider na vier ploe gen een rustpauze van 48 uur brengt, bij een wekelijkse werktijd van slechts 42 uren tegenover 48 en meer voorheen. Deze rustpauze van 48 uur valt natuurlijk niet altijd met de zon dag sam i, maar volgens deze me- De Zwitserse regering heeft beslo ten een gerechtelijk onderzoek te la ten instellen naar alle aspecten van de spionagezaak, welke geleid heeft tot de zelfmoord van de procureur- generaal René Dubois, en tot beschul digingen aan het adres van de politie- inspecteur Max Ulrich. Zoals bekend, wordt Ulrich er van verdacht, telefoongesprekken van de Egyptische ambassade te hebben af geluisterd ten behoeve van de Franse ambassade te Bern. Dubois sloeg de hand aanzichzelf, toen er verdenking tegen hem rees, bij deze zaak be trokken te zijn. Minister Cals heeft van de Tweede Kamer toestemming gekregen om voor een bedrag van in totaal 400.000.000 gulden garanties te ge ven aan het nijverheidsonderwijs, voor de bouw en uitbreiding van nieuwe scholen. Hiervan komt voor 1957 een bedrag van vierenveertig miljoen, maar het is de vraag of er bij de huidige beste dingsbeperking en de moeilijkheden op de bouwmarkt veel gebruik van zal kunnen worden gemaakt. Minister Cals had begrip voor de moeilijkheden die de heer Engelbertink (KVP) hier over naar voren bracht. Hij deed de concessie dat de bouw van nijverheids scholen voorlopig met kortgeld kan worden gefinancierd. Dit zal slechts voor korte tijd in de behoefte voor zien, maar inmiddels zoekt de minis ter naar nieuwe mogelijkheden. thode heeft iedere arbeider ongeveer negen volle vrije zondagen per jaar. Bovendien vermindert het aantal zon dagen waarop de nachtploegen voor een deel werken van 34 tot 16. Vóór deze regeling was het zo, dat de staalarbeider; in ploegverband hetzij tot zondagsmorgens 6 uur werkten of om 18 uur met hun ploegendienst be gonnen. De „reparatietijd" tijdens de rest van de zondag kwam hier nog bij. Het resultaat was dan ook, dat vele arbeiders tientallen jaren geen enkele werkelijke vrije zondag ken den. Verzet der kerken Zowel de werkgevers als de werk nemers waren met de glijdende werk week volgens de in Oberhausen geno men proef tevreden. Vandaar, dat hun vertegen woordigers eind december 1956 een overeenkomst sloten, die de invoering van de glijdende werk week in de gehele staalindustrie beoogt. Deze overeenkomst heeft echter geen instemming gevon den bij de Kerken, die de heilig heid van de zondag in gevaar achten. Zij vre n, dat het gebod „zes da gen zv'< gij werken en een dag rus ten" door invoering van de glijdende werkweek zal worden gebroken. Ge zien deze tweespalt bevindt de bonds regering zich in een moeilijke situa tie, te meer waar de fractie der Christen-democraten een grote inter pellatie wil houden, waarin zij van de regering zal eisen „dat een uni forme en strikte nakoming van de zondagsrust wordt verzekerd". TölTdusver werken er van de 19.000 hoogovenarbeiders in het Roergebied echter slechts 17.000 in deze glijden de werkweek, d.w.z. dat zij ook des zondags staal produceren. De minis ter van arbeid van Noordrijn-West- falen heeft er voorts nog op-gewezen, dat tot nu toe van de 5.7 miljoen werknemers in deze deelstaat er al 1.1 miljoen iedere zondag naar de fabriek gaan. De discussie over deze glijdende werkweek wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat er velen aan deelnemen, die et vraagstuk niet kennen. De re gering van de deelstaat wil de ver gunningen alleen verstrekken, wan neer voor de betrokken arbeiders het aantal geheel vrije zondagen niet slechts 9, maar 13 per jaar bedraagt. De tegenstanders van het systeem wijzen daarentegen vooral op het ge vaar, dat ook andere industrietakken de wens kenbaar zouden kunnen ma ken deze glijdende weak week in te voeren. Voorlopig hebben van de 17 hoogovenbedrijven in het Roergebied 14 een verzoek om vergunning inge diend. De bondsregering zal de taak heb ben de verordening van 1895 te her zien. Zij schijnt te willen voorkomen, dat de zondagsrust om economische of rendabiliteits-redenen wordt gebro ken, maar wil toch rekening houden met de door de moderne technische ontwikkeling veroorzaakte omstandig heden. le klasse A: Kruiningen 1-Robur 1, Walcheren 1-Schoondijke 1. le klasse B: Zierikzee 2-Burgh 2. 2e klasse A: Biervliet 2-RCS 3, Zee land Sport 4-Groede 1, Zuidzande 1- IJzendijke 1. 2e klasse B: Vogelwaarde 2-Hansw. Boys 2, Yerseke 2-Sluiskil 2, 2e klasse C: Zierikzee 3-SVOWK 1. 3e klasse A: Zuidzande 2-Lewed. Boys 2, Schoondijke 2-Zeeland Sport 5, IJzendijke 2-Vlissingen 5. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Celeerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen m ff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox De Noordatlantische Raad heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan een nieuw program ten bedrage van ruim 2.400 miljoen gulden voor de inf ra-structuur van de NAVO. Dit pro gram, dat in de komende vier jaar moet worden uitgevoerd, voorziet on der meer in de aanleg van vliegvel den, buisleidingen, installaties voor het opslaan van brandstoffen en de vol tooiing van het program voor marine bases. (Advertentie) In Zierikzee werden de wedstrijden gespeeld om het persoonlijke tafelten- niskampioenschap van Schouwen Dui- veland. Na spannende strijd moest J. Vas- seur, die twee maal achtereen beslag op de titel had weten' te leggen, in de finale zijn meerdere erkennen in F. v. d. Ende. In de B-afdeling toonde L. v. d. Wekken zich gedecideerd de sterkste. Het Nederlands-Zwitserse koppel Gerrit Sehulte en Armin von Büren heeft de Zesdaagse van Zürich ge wonnen. De tot en met heden bijgewerkte standenlijster van de afdeling Zee land van de KNVB zien er als volgt uit: lste klasse A: Lewedorpse Boys 15- 28, Noormannen 15-24, Schoondijke 14-16, Robur 14-16, Vogelwaarde 14-12, Kruiningen 13-11, Walcheren 12-8, Domburg 16-8, Volharding 13—3. lste klasse B: Renesse 14-27, Zierik zee 2 12-13, Burgh 2 14-11. Brouwers haven 12-9, Dreischor 14-6. 2de klasse A: IJzendijke 14-24, Groe- de 15-24, Retranchement 15-19, Aar denburg 2 14-14, Zeeland Sport 4 11- 13, Noormannen 2 16-12. Zuidzande 12-8, Biervliet 2 14-6, RCS 3 11-2. 2de klasse B: Philippine 16-26, Cort- gene 12-22, Patrijzen 14-19, Rapen burg 14-15, Vogelwaarde 2 10-13 Hansweertse Boys 2 10-12, Yerseke 2 12-5, Sluiskil 2 10-4. Kwadendamme 13-4, Corn. Boys 3 13-4. 2e klasse C: Renesse Z 15-30, Zierik zee 3 14-16, SVOWK 10-12, Brouwers haven 2 12-6, Dreischor 2 13-6, Zbn- nemaire 14-6. 3de klasse A: 's Heer Arendskerke 2 16-28, Schoondijke 2 14-22, Vlissingen 5 13-15, Walcheren 2 14-14, Patrijzen 2 15-14, Robur 2 16-13, IJzendijke 2 12-12, Lewedorpse Boys 2 12-7, Zee land Sport 5 10-3 (x), Zuidzande 2 10-0 (x). 3de klasse B: Axel 3 14-24, Hulst 3 14-21, Koewacht 2 14-17, Terneuzen. 3 12-15, RIA 2 13-11, Philippine 2 12-7, Hontenisse 3 13-7, Steen 3 12-2. (x twee winstpunten in mindering wegens niet, opkomen). Na BW hebben ook Willem II en Eindhoven aan de KNVB ongeldig ver klaring verzocht van de onlangs gespeelde wedstrijd Elinkwijk-BVV. Zg deden dat per telegram. Elinkwijk speelde in deze wedstrijd met de Surinamer Kruin, aan wie later door de KNVB een speelverbod voor het eerste elftal is opgelegd. De Utrechters wonnen de wedstrijd met 41, dank zij drie doelpunten van Kruin Een speciale commissie van de KNVB heeft de kwestie-Kruin in onder zoek. Maar de heer Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB heeft onlangs reeds verklaard, dat de wedstrijd in geen geval zal worden over gespeeld, omdat Kruin volgens de normale procedure door de KNVB als lid is aangenomen en dus in de wedstrijd een gerechtigde speler was. m Politieke kringen in Djakarta waren gisteren verre van opti mistisch over de kansen van de nationalistische kabinetsforma teur Suwirjo tot het vormen van een zakenkabinet, in overeen stemming met de nieuwe op dracht van president Soekarno na zijn mislukte poging tot vor ming van een kabinet met PNI en Nahdatul Ulama als kern. Volgens hen is er niet veel ver schil tussen de eerste en de tweede opdracht, daar ook een zakenkabinet op een parlementaire meerderheid moet kunnen rekenen. Suwirjo heeft zich schriftelijk ge wend tot de personen, die hij voorne mens is tot deelname aan de nieuwe regering uit te nodigen. Voorts had hij een onderhoud met de burgemees ter van Djakarta, Sudiro, een voor aanstaande figuur in de nationalis tische partij, die kandidaat zou zijn voor „een belangrijke portefeuille." Het Islamitische dagblad „Abadi" in Djakarta, spreekbuis van de Masjumi, wist te melden, dat Soe karno de formateur zou hebben op gedragen geen leden van de Masju mi voor het nieuwe kabinet uit te nodigen, als hij niet tevens ook de communistische partij hiervoor zou vragen. A'. U. handhaaft standpunt Volgens kringen van de Nahdatul Ulama is het standpunt van deze par tij nog steeds onveranderd. Leden van de N.U. mogen geen posten in het kabinet aanvaarden, zolang Su wirjo niet bereid is overleg te plegen over de samenstelling van het kabi- net met de verschillende partijen. De vice-voorzitter van de N.U., Kiai Dahlan, en de voorzitter van de katholieke partij, Kasimo, verklaar den, dat hun partijen deelname aan het nieuwe kabinet van de hand zul len wijzen, als Suwirjo de communis ten of zelfs maar meelopers zou uit nodigen. Men acnt het vrijwel onmogelijk voor de formateur om een zakenka binet met parlementaire steun te vormen, als hij alleen maar de na tionalisten, communisten en vertegen woordigers van enkele splinterpartij tjes daarvoor kan uitnodigen. In kringen van de Nahdatul Ulama betoogde men, dat deze partij als premier een partijloze figuur ver langt, die het vertrouwen heeft van het grootste deel van het volk. Waar nemers zien in deze woorden een duidelijke aanwijzing, dat de Nah datul Ulama zich heeft aangesloten bij de Masjumi en de leiders van de opstandige buitengewesten in hun eis, dat Hatta de leiding van de nieuwe regering dient te hebben. In Djakarta is gisteren bekend gemaakt, dat kolonel Suprajogi, de militaire commandant van West-Java, van zijn post is ont heven. Suprajogi zelf verklaarde, dat hij in overeenstemming met een plan van het legerhoofdkwar tier een cursus zalgaan volgen aan de militaire stafcommando- sehool. Hij weigerde te zeggen, wie hem als commandant van West-Ja va zal opvolgen. Volgens recente dagbladberichten had het Soendanese jeugdfront zijn vervanging door een van West-Java afkomstige officier geëist. Suprajogi sprak deze berichten echter ten stel ligste tegen. Naar werd vernomen, bestaat er grote mogelijkheid, dat de chef-staf van West-Java, luitenant-kolonel Ko- sasih, tot opvolger van Suprajogi zal worden benoemd. De communistische federatie van vakverenigingen „Sobsi" heeft in een telegram de militair-comman dant van [-Sumatra, luitenant ko lonel Barlhui, krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van zeven plaat selijke Söbsi-leiders, die ervan wor den beschuldigd de 24-uursstaking, welke de vorige week uit protest te gen het militair bestuur van Barlian werd gehouden, te hebben georgani seerd. Militaire censuur Het hoofd van de afdeling telecom municatie van het hoofdbestuur van de post-, telegraaf- en telefoondienst in Bandung, Raden Samdjun, heeft verklaard, dat de militaire autoritei ten een censuur hebben ingesteld op briefpost, interlokale telefoongesprek ken en telegrammen. Trevor Ford, die nieuwe speler van PSV, gejotograjeerd op het mo ment, dat hij het contract met de voetbalver, ondertekent. Naast hem de voorzitter van PSV, de heer A. van Strien. Staande v.l.n.r. de pen ningmeester van PSV, A. Sporren- berg, mevrouw Ford en de secre taris van PSV, de heer B. v. Gelder. Te Goes heeft de Zuidbevelandse afdeling van de Nebovo haar jaarver gadering gehouden, waarop het be stuur nogal bekritiseerd werd. Van een herbenoeming bij acclamatie wil de men niet weten en zo zullen er eerst tegenkandidaten moeten worden opgezocht. Mej. B. v. Strien, de se cretaresse, stelde zich niet meer her kiesbaar. De heer j. Goedee blijft gehand haafd als algemeen competitie-leider. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental 160 bedraagt. Er zijn acht verenigingen aangesloten, waarvan zeven uit Goes en één uit Yerseke. De technische commissie zal ko mend seizoen worden gevormd door de heren M. Speelman; J. Johannisse en J. Bleuzé. DINSDAG luidde de stand in de Zes daagse te Chicago: 1. Strom-Tres- sider (Austr.) 525 pnt., Op één ronde: 2. Zoll-Weinrich (Did.) 350 pnt., 3. Smits-Post (Ned.) 318 pnt. IN HET Nederlands B-elftal, dat van daag te Essen tegen Duitsland B uitkomt, is linksbuiten Moulijn van Feyenoord wegens een blessure ver vangen door Rijvis van A-DO. De negende partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov waarin Botwinnik de witte stukken had, is bij de 40ste zet remise gege ven. De stand is thans Smyslov 5 pun ten, Botwinnik 4 punten. doctoraal rechten De heer L. H. Stieger, vroeger te Goes, slaagde te Nijmegen voor doc toraal rechten. Abusievelijk was ge meld dat dit J. H. Stieger was. GOES, 26 maart Export- en in dustrieveiling: goudreinette h80-85 52, h75-85 5-1.80—52.80, h05-75 31.90—32.40, h60-65 23.70—25.10, 2 17—18, k 29.50— 30.80, fabr. 21.6022.50, kr. 3. jonathan h75-80 47, h70-75 50—53, h65-70 44.50— 45.40, h60-65 33.30—34.20, h55-60 24.10 24.20, 2 17. gold, delicious h80-85 83, h75-80 81, 1170-75 70—80, h65-70 55— 62, h66-65 47—52. h55-60 31—39. 2 20— 21. winston h60-65 46. h55-60 28 lomb. calville h75-80 56—62, h60-70 45—52. gieser wildeman h50-55 40. 2 28. Ver pakt fruit: -goudreinette h80-85 57, h75- 80 5356, jonathan h70-75 5963, h65- 70 4553. Gewone veiling: jonathan k 22-44, fabr. 15-25, gold, delicious k 47-54, fabr. 27-35, lomb. calville k 39- 49, fabr. 22-37, winston fabr. 15, st. remy k 26-28, fabr 24, g. wildeman k 37-46, fabr. 24. GOES, 26 maart Aardappelen: De prijzen van aardappelen, bedroegen heden: bintje, 35 mm opw., binnenl. sort. 7-7,50, bevelander idem 12-13, alpha idem 7-7,25, furore idem 9,25- 10.25. Alle prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteerinriehtlmg, sorteerkosten voor rekening van ko per. Voederaardappelen noteerden 4 per 100 kg. Naar export bestond prak tisch geen vraag. Stro_ en ruwvoeder. Stro v tarwe, p. ton, draadgeperst af boerderij 35, gerst 30, haver 25, kl. gr. erwten 60, schokkers 50. Uien. De uienprijs bedroeg T p. 100 kg, UGB conditie niet afgestaart en levering aan de sorteerinricbting van de handelaar. Granen en peulvruchten. Tarwe, boerenschoon basis 17 pet. vocht, af boerderij 26-27,25, gerst idem 21-22.25, haver idem 15 pet 19-21, kl. gr. erw ten, boerenschoon, af boerderij 28-33, schokkers idem 40-50, br. bonen idem 30-46, maanzaad 130-157.50, lijnzaad, slag 42,50-47, karwijzaad 70. Vlas. Er blijft veel vraag naar vlas. Goede kw. gerepeld vlas p. kg 15-19 ct., afw. kw. 10-15 et. Goede kw on- gerepeld vlas p. kg 14-15 ct., afw. kw. 8-14 ct. Eieren. De prijs van eieren bedroeg 1,80 per kg KAPELLE, 26 maart Verpakt fruit: gold, delicious h75-80 88, h70-75 87, h65—70 78, h6ü-65 59. Los exp. goudr. h85 53—54, h75-85 40—61, h70-75 41— 42, h65-75 31—42, h65-70 31, h60-63 24—28, 2 16—21, k 27—33. fabr. 15—22 jonathan h75-80 53, h70-73 46—55, h65- 70 40—51, h60-65 32—36, ih55-60 23—28, 2 14—23. k 20—33, fabr. 10—20, gold, delicious st75-80 81—90, st70-75 79—85 st65-70 67—69, st60-85 57—58, h75-80 76—88, h70-75 72—82, h65-70 61—69, h60-65 48—58, b55-60 34—41, 2 24—31, k 3858, fabr. 1940, winston 1 54, k 24—38, st. remy h75 29—30. h65-75 28—32, 2 26—27, k 28—27, fabr. 20— 24, brab. bellefleur 1 25, fr. borgia 1 gr. 28, 1 28. 2 22, k 23, fabr. 19, ijsbout 1 22, 2 16. Groenteveiling: spinazie 44, kropsla 15-16, radijs 16-20, rabar ber 31-34, witlof 21-87, sjalotten 14-18, r.kool 7,5, prei 10-13, w.kool 8, breek- peen 3.5, uien 4-7,5, gr. aardappelen, 1 10-11, 2 2,5-5,5. ROTTERDAM, 26 maart. Veemarkt. Aanvoer in totaal 5843, weektotaal 7481. Vette koeien en ossen 550, ge- bruiksvee 1867, vette kalveren 130 graskalveren 234, nuchtere kalveren 2506, varkens 85, biggen 182, paarden 86 veulens 2, schapen of lammeren 154, weide-zuiglammeren 15, bokken of geiten 32. Vette koeien le kw. 3 20- 3.40, 2e kw 2.95-3.20, 3e kw. 2.80-2.90- vette kalveren le kw. le kw. 3.15-3.30. 2e kw. 2.90-3.10, 3e kw. 2.70-2.80 per kg slachtgewicht; graskalveren le kw. 490, 2e kw. 390, 3e kw. 300, nuchtere kalveren le kw. 47 2e kw 42. 3e kw. 36, biggen le kw. 58, 2e kw. 50, 3e kw. 44, per stuk;: slacht- paarden le kw. 2.55, 2e kw. 2.35, 3e kw. 2.25, per kg slachtgewicht; scha pen le kw. 150, 2e kw. 125, 3e kw. 100, lammeren le kw. 140, 2e kw. 125, 3e kw, 100, kalfkoeien le kw. 1150, 2e kw. 975, 3e kw. 750, melk koeien le kw. 1150, 2e kw. 975, Se kw. 750, vare koeien le kw. 890, 2e kw. 750, 3e kw. 660, vaarzen le kw 800 2e kw. 700, 3e kw. 550, pinken le kw. 560, 2e kw. 460, 3e kw. 360. Overzicht! vette koeien aanvoer even ruimer, handel redelijk, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer als vor. week, handel vlot, prijzen stabiel; graskall veren aanvoer gewoon, handel leven diger, ruim prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer ruim, handel kalm, prijzen onveranderd; biggen aanvoer groter, handel matig, niet hoger in prijs; slachtpaarden aanvoer korter, handel stug. vooral niet lager in prijs: schapen en lammeren aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen als vor. week; kalf- en melkkoeien aan voer iets groter, handel levendiger, goed prijshoudend; vare koeien aan voer ruim, handel goed, ruim prijs houdend; vaarzen aanvoer flink, han del redelijk, wat stijver in prijs; pin ken aanvoer flink, handel redelijk wat stijver in prijs. Konstanz 314 (-1), Rheinfelden 238 (-1). Breisach 164 (-6), Straatsburg 265 (+15), Maxau 433 (-2), Mannheim 292 (-11), Mainz 339 (-1), Bingen 251 10), Kaub 289 (+19), "Trier 295 (+75), Koblenz 327 (+39), Keulen 328 (+44), Ruhrort 532 (+24), Lobith 1148 (-1), Nijmegen 926 (-8), Arnhem 920 (-9), Eefde IJsel 468 (—21), Deventer 360 (-20), Monsin 5540, Visé 5057 (-2) Borgharen 4034 (-4), Belfeld 1190 (+10), Grave beneden de sluis 514 (+4). De scheepvaart op de Waal bo ven Nijmegen is in de komende nacht niet gestremd. TERSTOND Adres: GEVRAAGD Fa. WAVERIJN YERSEKE. UIT DE HAND TE KOOP: front 15 meter, waarin kruidenierszaak gevestigd. Grote tuin. 7 are. Het pand is zeer gunstig gelegen op dorp in O. Z. Vlaanderen. Geschikt voor alle doeleinden. Brieven onder no. 635-oo bureau van dit blad.

de Stem | 1957 | | pagina 3