Opleiding gemeentepolitie laat vaak te wensen over Belangstelling voor de KVCO groeit gestadig WALCHEREN Souburgse vader, die kind te laat aangaf werd veroordeeld Si T Kath. schoenwinkeliers tegen margeverlaging Pruimen en eerste peren weldra in bloesemtooi Endocil 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1957 Voorstel burgemeester Middelburg Burgh-Haamstede geautomatiseerd W ereld-veteranendag in Kapelle Sluiskil wordt weer priester-zoon rijker Voorspoedige studie Acn onze kwartaalabonnees v*. Paasfoor 1957 te Zelzate Kostersbond St. Guido vergaderde te Bergen op Zoom Hoogwaterstanden MIDDELBURG R.-k. kleuterschool heeft derde leslokaal nodig Wie heeft beste muziektent VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES Auto getorpedeerd Auto over fle kop ZEEIJWSl H- VEAANDEREN AXEL AGENDA Vandaag Morgen rif. Recordi BEZI AMB] De huidige toestand met betrekking tot de opleiding van het lagere politiepersoneel, schrijft burgemeester dr. Bolkestein van Mid delburg aan het college van b. en w., is niet bevredigend. Terwijl het hogere politiepersoneel, zowel van het rijk als van de gemeente, een opleiding ontvangt aan de school te Hilversum en het lagere personeel van de rijkspolitie te Velp, bestaat er geen centrale op leiding voor het lagere personeel der gemeentepolitie. De vier grootste gemeenten hebben elk zelf een opleiding. De overige gemeenten met gemeentepolitie verzorgen zo goed en zo kwaad als het gaat zelf een opleiding of proberen in geval van vacatures elders opgeleide krachten aan te trekken. In de kleinere gemeenten met ge meentepolitie is het aantal op te lei den krachten te gering om daarvoor een behoorlijke opleiding in te stel len. Het trachten te profiteren van de opleiding elders is uiteraard eigen lijk niet geheel correct. Vandaar dat de wenselijkheid be staat van het oprichten van één of meer scholen voor lager gemeente lijk politiepersoneel. Op het ogenblik bestaan er drie dergelijke opleidin gen nl. te Wassenaar, te Overveen en te Heerlen. Hiervan is de eerstge noemde de beste, daar deze perma nent beschikt over een eigen gebouw, dat zowel school als internaat is. De opleiding duurt een jaar. Samenwerking De minister van binnenlandse za ken c.a. juicht de oprichting en in standhouding van enige politiescholen in den lande zeer toe, maar wil graag het draagvlak vergroten. De Züidhollandse gemeenten, die thans deze school onderhouden,' heb ben een behoefte aan ongeveer 50 lagere politieambtenaren per jaar. Twee maal per jaar begint een cursus van een jaar met ongeveer vijf en twintig leerlingen. Deze cursussen overlappen elkaar derhalve. De Zeeuwse gemeenten met ge meentepolitie hebben tezamen per jaar misschien een behoefte aan 5 of 0 lagere politieambtenaren. Uiteraard is het uitgesloten hiervoor een school op te richten. Vandaar, dat het plan is opgeko men, dat de Zeeuwse en Zuidhol landse en eventueel nog andere ge meenten zullen samenwerken. Burgemeester Bolkestein heeft de ze aangelegenheid besproken met zijn ambtgenoten te Goes, Vlissingen, Ter- neuzen en Zierikzee en heeft met de commissaris van politie school en in richting bezichtigd. Met de commissaris van politie is Middelburgs burgemeester van me ning dat het gewenst is dat ook Mid delburg deelneemt in de gemeen schappelijke regeling, die dan voor het opnemen der Zeeuwse ge meenten gewijzigd zal moeten worden. Terneuzen voelt niet voor deelneming Goes, Vlissingen en Zig- rikzee wel. Evenals de bemoeiing met de poli tie, behoort ook het deelnemen in gemeenschappelijke regelingen inza ke de politie tot de competentie van de burgemeester. Daar er echter uit deze deelneming financiële conse quenties voor de gemeente zullen voortvloeien, kan dit "iet buiten b. en w. en de raad om gebeuren. Twee situaties Er kunnen zich, schrijft de burge meester verder twee situaties voor doen: Bij een ontstane vacature wordt een geschikt geachte man (tijdelijk) aangesteld als adspirant-agent bin nen de sterkte en een jaar naar Was senaar gezonden. De kosten bedragen dan voor de gemeente f 1.100,—. Uiteraard heeft men dit jaar niet de beschikking over deze kracht, zodat het korps in feite beneden de sterkte is. Ook kan het geval zich voordoen, dat men in een vacature voorziet. In dien men dan een jaar van te voren een geschikte kracht naar de school zendt dan bedragen de kosten f 1,100 plus het salaris van de dan officieel boven de sterkte aangestelde adspi- rant-agent. In feite is het korps dan op sterkte. De leerling betaait zelf f 90,kost geld per maand. Een eventueel tekort over een jaar wordt omgeslagen over de gemeenten in verhouding tot de korpssterkte. Tot nu toe zijn dit zeer geringe bedragen. De hoop bestaat, dat het rijk op den duur deze scholen gaat subsidiëren, b.v. door de salaris sen van de officiéél boventallige amb tenaren en de wervingskosten (on geveer f 300,per man) te betalen. Tenslotte vraagt de burgemeester zijn wethouders er mee akkoord te gaan, dat Middelburg zich aansluit bij een gemeenschappelijke regeling en hiervan kennis zal geven aan de raad. Het telefoonverkeer op en met het eiland Schouwen-Duiveland zal waar schijnlijk nog dit jaar geheel automa tisch worden. Dit heeft de directeur van het telefoondistrict Breda. ir. R. Diks, gisteren meegedeeld in Haam stede, waar hij aanwezig was bij het in dienst stellen van het geautomati seerde telefoonnet Burgh-Haamstede. Ir. Diks sprak de verwachting uit, dat de volledige automatisering van Schouwen-Duiveland in oktober of no vember van dit jaar haar beslag zal hebben gekregen. De indienststelling van het geauto matiseerde net Burgh-Haamstede werd verricht door de burgemeester van Burgh, jhr. A. van Citters. De korte plechtigheid werd bijgewoond door tal van autoriteiten uit de om geving en uit PTT. De Nederlandse Katholieke bond van schoenwinkeliers heeft gisteren op Schiphol zijn jaarvergadering ge houden. Nadat de voorzitter, de heer C. de Jong, in zijn openingswoord reeds gesproken had over de «donke re wolk" die boven de schoenwinke liers hangt, sprak de secretaris, mr. G. P. W. M. Remmen, over de po gingen van het departement van eco nomische zaken om de pryzen om laag te drukken ten koste van de winstmarge. In het begin van dit jaar heeft eco nomische zaken aangedrongen op een margeverlaging tot 18 a 22 procent. Mr. Remmen stelde hiertegenover, dat de schoenwinkeliers volledig be reid zijn de prijsstabilisatie, waar door reeds een margeverlaging was doorgevoerd, te steunen. Het departe ment bleek aldus spreker niet op de hoogte te zijn van de uitkom sten in dit bedrijf, dat zeer onderhe vig is aan de mode. Het prijsindex cijfer voor schoenen is bovendien sinds 1951 van 100 tot ongeveer 90 punten (in 1956) gedaald. De schoenwinkeliers zijn wel bereid mede te werken tot typebeperking, waardoor kostenvermindering en dus prijsverlaging mogelijk is. Onderhan delingen op basis van eert mayge van «Advertentie) In de bovenzaal van café Verstraeten, aan de Markt te Oostburg, hield de Katholieke Vereniging voor Cultuur en Ontspanning (K.V.C.O.) een alge mene ledenvergadering. Na de opening door de voorzitter, de heer A. van Poucke uit IJzendijke, kwam een oud bestuurslid van de K.V.C.O. aan het woord, dat zijn visie weergaf op de in het Dagblad „De Stem" verschenen artikelenreeks over „De Cultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zonder in details te treden ging spre ker de betekenis van der verschillende publikaties na. Alhoewel de K.V.C.O. in verschil lende artikelen het onderwerp is ge weest van een flinke kritiek, hebben de publikaties toch dit voordeel ge had. dat de K.V.C.O. geruime tijd in het brandpunt van de belangstel ling heeft gestaan. Een belangstelling waarvan thans de resultaten zicht baar worden, door de. aanmelding van een groot aantal leden. Tevens is door de publikatigs bereikt, dat thans gezocht wordt naar een vorm van samenwe.king tussen de K.V. C.O. en de andere organisaties. Voorts wees spreker er op dat de K.V.C.O. zich richt tot alle jongeren, zonder uitzondering en dus geen stands- of beroepsorganisatie is. ter wijl de vereniging tot doel heeft, ge paste cultuur en ontspanning te bren gen. Alhoewel de K.V.C.O. nog steeds op weg is naar het doel dat men zich heeft gesteld, meende hij, dat men toch niet ontevreden mag zijn over hetgeen tot nu toe is bereikt. De penningmeestei gaf hierna een overzicht van de financiële stand van zaken. Uit dit verslag bleek, dat vooral de hoge kosten van het ver voer per extra bus en de kosten van de convocaties, een voorzichtig finan cieel beleid vragen. Bal Voorts werd besproken de vorming van een commissie ter voorbereiding van het programma voor 1957-1958. Hierna kwam het woord aan de geestelijk adviseur, die er op wees, dat de K.V.C.O. naar zijn eerlijke overtuiging, datgene heeft bereikt, wat in de feitelijke omstandigheden mogelijk was. Zij is inderdaad nog „op weg", zo vervolgde de rector, maar toch durf ik de K.V.C.O. de instuif voor dit gewest te noemen. In het bijzonder legde hij er de na druk op dat b.v. een K.V.C.O.-bal heel anders bezien moet worden dan een bal dat georganiseerd wordt door een andere organisatie of stichting. Immers bij de K.V.C.O. gaat het om een gezellige, vlotte avond op zich, terwijl een andere vereniging of or ganisatie het meestal primair om iets anders begonnen is (b.v. verste viging van de kas enz.). De avond werd gesloten met een rondvraag waarin op diverse vraag stukken diep werd ingegaan. 18 a 22 procent wijzen de bonden (die federatief samenwerken) echter vol ledig af. Een contributieverhoging werd una niem aanvaard. Ter vergadering wer den nog besproken de nieuwe vesti gingseisen schnenenbranche, de c.a.o. en diverse vakkwesties. (Advertentie) Endocil HORMOONcrcme wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met v> Zflmmmmmmmm!' wsrff ftj.? hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 Op de centrale Franse militaire be graafplaats te Kapelle zal op 20 juni een bijeenkomst worden gehouden in het kader van de Wereldveteranen- dag. De organisatie van deze dag be rust bij de afdeling Kapelle-Biezelin- ge van de bond van nudstrijders en dragers van het mobilisatiekruis. Weldra zullen de pruimenboom en de eerste perenbomen rijk getooid zijn met de witte bloesem. De laatste dagen namelijk is de ontwikkeling van de knoppen weer erg snel gegaan en zeker het komende weekend zullen er reeds heel wat bomen wit van de bloesem staan. Dit zijn nog slechts de voorlopers, maar het begin is er toch weer. Het blijft allemaal erg vroeg dit jaar. Vergeleken bij 1956 is het zeker een verschil van drie weken. Het laat zich aanzien dat de pruimen dit jaar zeer rijk zullen bloeien, evenals trou wens de meeste perenrassen. Toch zal bij de peren de bloei niet zo alge meen zyU als bij de pruimen, want er zijn op sommige bedrijven wel enkele rassen, welke minder met bloesem knoppen bezet zijn. Met name geldt dit voor een ras als Beurre Hardy. Bij deappels iss de bloei altijd heel wat later dan bij de pruimen en pe ren, maar toch kan hiervan nu reeds worden opgemerkt dat op sommige bedrijven het hoofdras de Goudrei- nette niet zo druk met knoppen is be- Wanneer zondag Laetare te Weert door handoplegging en gebed mgr. Constans Kramer. minderbroeder franciscaan aan 14 wijdelingen het priesterschap zal toedienen, zal ook te Sluiskil vreugde en dankbaarheid hierom heersen. Want de jongste van de wijdelingen, frater Koenraad (Ka- rel de Soomer) is aikomstig van het nijvere kanaal industrie-dorp. Recto raat Sluiskil zal aan weer een pries ter-zoon rijker zijn. Frater Koenraad werd geboren op 20 maart 1932 en was de vijfde en voorlaatste telg uit het gezin De Soo mer, waarvan de vader uit Antwer pen en de moeder uit Nieuw-Namen afkomstig is. Als voorbereiding vooii het semi narie vertrok de neomist in oktober 1945 naar het gymnasium te Venray, in 1949 naar het noviciaat in Vlodrop en Hogcruts in zuid-Limburg. Via Venray, waar hij twee jaar verbleef, vertrok hij voor eenzelfde periode naar Alverna bij Wijchen. Hier heeft frater Koenraad de gelofte afgelegd. De volgende plaats in zijn priester opleiding was Weert. Een oom van de neomist is priester van het Heilig Hart. een neef kape laan te Haasdonk eri een achterneef eveneens kapelaan in Doel (België). Frater Koenraad is bestemd om evenals andere plaatselijke priester genoten de zware missie-taak te gaan vervullen. Java zal zeer waarschijn lijk het toekomstige missie-land van deze jeugdige en energieke francisca ner worden. zet. Dat zegt allemaal echter nog niets over de uiteindelijke oogst, want als er weinig bloesem is, maar een goede vruchtzetting dan kan er toch een tamelijk goede oogst komen, ter wijl een rijke bloei met een slechte vruchtzetting een geringe oogst kan geven. Ondertussen zal het nog maar een ogenblik duren of overal op Zuid-Be veland zal weer te genieten zijn van de bloeiende boomgaarden. Het begin er van zal. als het weer zo blijft, er het komende weekend reeds zijn. De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. heeft de jonge vader J. M. uit Souburg op Walcheren veroordeeld tot f 8.- boete omdat hij de termijn voor het aangeven van zijn kind had overschreden. „Wacht je beurt maar rustig af," had men van achter het secretarie loket naar de gelukkige vader geroe- DE KWriANTIES VOOR HET TWEEDE KWARTAAL 1957 WORDEN BEGIN APRIL A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden rangeboden wordt U verzocht een bedrag van 7.— te stor ten ot >ver te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vöór 30 maart a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van 7.70. Administratie Dagblad De Stem pen. toen de betrokken ambtenaar met een collega stond te praten. Woedend was de prille vader weg gelopen en had de politie in de arm genomen. Het kwam allemaal weer goed, maar de wettelijk gestelde ter mijn van aangifte was overschreden En zo stond de jonge papa met de betrokken ambtenaar voor de kanton rechter te Middelburg „Jullie zitten daar toch niet voor je eigen plezier," riep de vader voor de balie uit aan het adres van de bureauman, „ik dacht, dat de ambte naren er waren om onze belangen te behartigen." De lokettist voerde aan, dat hij in gesprek was geweest. De kantonrechter, mr. J. Moolen burgh, meende, dat er wel wat meer soepelheid van de ambtenaar had mo gen worden verwacht, „vooral met jonge vaders, die het toch al be nauwd genoeg hebben gehad." De officier eiste voor de. overtreding van de aangiftetermijn f 15 boete subs. 3 dagen hechtenis, maar de rechter vond f8.- voldoende. Het gemeentelijk feestcorrute van Zelzate heeft voor een uitstekend feestprogramma gezorgd. In het kader van de internationale verbroederings- dagen, die rond 15 augustus a.s. plaats hebben worden nu reeds intern, sport prestaties ingeschakeld. Zo zullen op Pasen twee int. voet balmatchen worden gespeeld tussen een gemengde Zelzaatse ploeg en een ploeg van Schwarzenbeck (Duitsland). Op tweede paasdag heeft een interna tionale cyclo-ballwedstrijd plaats tus sen V.C. Strassbourg en V.C. Ganda Sport. Tevens wordt een internatio nale auto-moto rallye ingericht, die een groot succes belooft te worden. De dag sluit met een autoshow. Buiten de wandelconccrten door de drie plaatselijke muziekkorpsen op de voornaamste dagen, zullen de oudjes weer hun „donderdag" hebben met de opvoering van de revue ..Zolang er Charles zijn." De sportliefhebbers krijgen de laatste zaterdag nog een koers voor liefhebbers BWB, en de wipschutters zullen hun gading vin den met de jaarlijkse traditionele schietingen. Tot slot zal zondag 28 april de 18e lente-cavalcade de kroon zetten op de reeks feestelijkheden. Prachtige nieuwe groepen zullen voor het eerst deelnemen aan deze alomgekende op tocht. De deelname-inzendingen voor de reclamestoet overtreffen bovendien alle verwachtingen. Advertentie) Bij Kheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit het is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer. die U nu dag en nacht kwellen. Gistermiddag werd in de ..Koren beurs" te Bergen op Zoom de alge mene jaarvergadering gehouden van de r.-k. Kostersbond St. Guido, de or ganisatie die de kosters van het bis dom Breda omvat. De dag werd begonnen met een H. Mis in de kerk van de H. Maagd Ma ria aan de Grote Markt, opgedragen door de geestelijk adviseur van de kostersbond, pastoor Bongenaars. Op de vergaderingsagenda stond o.a. een bestuursverkiezing. De periodiek af tredende voorzitter, de heer A. Diep straten uit Breda, werd met algeme ne stemmen herkozen. Hoofdpunt van het gesprek vormde wel het schrijven over de 3, 4 en 6 pet. Uit klachten, die uit de vergade ring naar voren gebracht werden, bleek, dat verscheidene kosters deze toeslagen nog nimmer hebben ont vangen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 28 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.18 en 13.49 uur; te Terneu zen om 0.57 en 13.25 uur en te Vlis- singen om 0.27 en 12.55 uur. Het bestuur van de r.-k. kleuter school aan de Burggang alhier heeft het gemeentebestuur verzocht om medewerking overeenkomstig artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten einde het huidige speellokaal te kun nen inrichten tot leslokaal. Het aantal leerlingen is namelijk dermate gestegen, dat dringend be hoefte bestaat aan een derde leslo kaal. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bereids toestemming gegeven een derde leer kracht aan te stellen. Het huidige speellokaal dient daar toe te worden ingericht tot leslokaal, zodat de op bijgaande begroting ver melde aanschaffingen dienen te wor den gedaan. Deze aanschaffingen hebben de instemming van de Inspec- trice van het Kleuteronderwijs. Het advies van laatstgoenemde wordt me de hierbij overgelegd. Het schoolbestuur heeft zich bij schrijven van 12 maart 1957 bereid verklaard om, alvorens met de uit voering een aanvang te maken, als waarborgsom een bedrag, gelijk staande aan twintig procent van de totale aanschaffingssom, in de ge meentekas te storten. B. en w. stellen de raad voor het verzoek in te willigen en voegen er aan toe dat een en ander f 4200 zal kosten. B. EN W. NIET VOOR APARTE CHR. TECHNISCHE SCHOOL B. en w. van Middelburg willen onderhandelingen openen met de be sturen van de Stichting voor prot. chr. technisch onderwijs in Zeeland en van de vereniging ,,De Ambachts school", om te trachten te komen tot een vorm van samenwerking tussen beide organisaties, teneinde op deze wijze versnippering te voorkomen en uiteindelijk deze vorm van onderwijs te perfectioneren zonder dat zoals bij oprichting afzonderlijke scholen grote bedragen zullen moeten worden geïnvesteerd. B. en w. van Middelburg schrijven dit aan de raad, n.a.v. het verzoek van de prot. chr. Stichting om de vereiste wettelijke medewerking tot de stichting van een protestants christelijke technische school (am bachtsschool) BOUWRIJP MAKEN VAN GRONDEN BIJ GRIFFIOEN B. en w. vragen de raad een kre diet van f 171.000 voor het bouwrijp maken van gronden nabij de Griffioen het aanleggen van straten, plantsoe nen' en rioleringen. UITVOERING „WILHELMINA" Het gaat de Middelburgse gym nastiekvereniging Wilhelm ina" goed.! In de grote Schuttershofzaal bleek dit weer uit de jaarlijkse uit voering. die voortreffelijk verzorgd was. Ook door het openingswoord van de voorzitter, de heer R. van Roo kwam de bloei van de vereniging tot uiting. Twee dames slaagden er het afgelopen jaar in de laatste vaardigheidsproqf met, succes af te leggen-, dfe heer Van'Roo reikte hen thans het gouden insigne uitp Dit be trof de dames mej. N. Bouwense en mevï.fVSn* Ky^vAjk.' De leden lieten zich op hun beurt ook niet onbetuigd en boden (via een aspirantje) mevr. van Roo een fraai boeket bloemen aan. Tenslotte was er nog een van de dames, die de leider, de heer C. Wil- ieboordse, voor zijn vele verdiensten een ets overhandigde. Voor wat de uitvoering betreft: van opmerkelijk gehalte waren de prestaties aan de ringen, de pres taties van de senioren dames deden hier (men denke maar aan de knots oefeningen) trouwens niet voor on der. Opvallend waren de verrichtin gen van de jongens van klas IV aan het laag rek. Aantrekkelijk was als vanouds de hoepeloefening van de dames, evenals de sluieroefening, waarmee de avond een waardig be sluit kreeg. Souburg B. en w. hebben, zo schrijven zij de raad, met „Vlijt en Volharding" gesproken over de aankoop van een verplaatsbare muziektent. ,.De muziekvereniging juicht de aankoop van zo'n tent toe en geeft de voorkeur aan een tent van de fa. Ribbens te Bergen op Zoom. Dit laatste evenwel bevreemdt ons, temeer daar een nadere motivering achterwege blijft. Wij geven juist de voorkeur aan een tent van de fa. Spijkstaal en wel om de volgende re denen Voor de tent van de fa. Spijkstaal wordt er een wagen als onderstel bij geleverd. Voor de tent van de fa. Ribbens moet men apart een wagen kopen of huren. De tent van de fa. Spijkstaal blijft op de wagen. Dit vereenvoudigt het opbergen en ook het opbouwen. Ons is een maquette getoond van een tent met wagen en het geheel gaf een buitengewoon praktische indruk. De wagen komt aangereden met de tent er opgevouwen bovenop. Ter plaatse wordt de vloer uitgeklapt, van steun pilaren voorzien, enige spanten voor een dekzeil worden opgezet, een dek zeil wordt er overheen aangebracht, het hekwerk wordt geplaatst, een zgil aan de buitenkant vastgemaakt en de tent is klaar. De tent van de fa. Ribbens blijft niet op de wagen en een zeildoek moet afzonderlijk worden aange kocht. De tent van de fa. Spijkstaal is ook goedkoper. Een tent voor 60 personen kost f 8500.-, alles inbegrepen. Vol gens een schrijven van het gemeente bestuur van Vlisingen bedroegen de kosten voor een verplaatsbare tent met toebehoren f 10875.-. Nu kan het wel zijn dat die tent iets groter is dan waarop wij het oog hebben, maar de grootste van de fa. Spijkstaal kost f 9350.-." Wat het uiterlijk aanzien betreft, vinden b. en w. beide tenten even fraai, maar ook omdat de fa. Spijk staal op 11 maart schreef, dat 15 maart haar prijzen zouden worden verhoogd, deden zij alvast een voorlo pige vrijblijvende bestelling, wat een voordeel van f 500 oplevert, indien de raad met de aankoop akkoord gaat. B. en w. stellen tenslotte voor om de tent voor f 8500 bjj de fa. Spijk staal te bestellen. RUILING VAN HUIZEN AAN P. KRUGERSTRAAT Ten behoeve van de uitvoering van het plan „Nieuwe Markt" is het nood zakelijk, dat nog enige panden gele gen aan de Paul Krugerstraat door de gemeente worden aangekocht. De gelegenheid doet zich nu voor in het bezit te komen van de grond met op stallen aan de P. Krugerstraat 11. Dit schrijven b. en w. de raad en voegen er aan toe, dat de eigenaar, de heer L. Goedbloed, genegen is dit pand af te staan, indien hij pand no. 40 aan die straat, dat van de ge meente is, ervoor terug krijgt. De waarde van elk dezer panden kan ge steld worden op 13.500. B. en w. stellen nu de raad voor om met de heer Goedbloed deze ruil aan te gaan en de daaraan verbonden kosten voor rekening der gemeente te nemen. Gistermorgen reed d_ vrachtauto van de fa. M. aan de Westwal, die pas geladen was, plotseling de rijks weg op, geen voorrang verlenende aan de juist naderende auto van de fa. de Jong, van hier, bestuurd door H. de J. Met een. zware klap vloog de personenwagen op de vrachtauto en werd goeddeels ingedrukt. De be stuurder kwam echter met de schrik vrij. De schade aan zijn wagen be loopt 800. Procesverbaal is opge maakt tegen de bestuurder van de vrachtauto, L. W. s-Heerenhoek GEBOUW VOOR W.G. KRUIS Het Wit-Gele Kruis alhier krijgt een eigen en nieuw gebouw. Het bestuur zal de bouw op 10 april a.s. in het openbaar aanbeste den. Kivadendamme OUDERAVOND VAN DE JEUGDVERENIGINGEN In het patronaat werd een zeer ge slaagde ouderavond gegeven voor de ouders van het jongenspatronaat en i van de meisjeszangclub. Nadat de 1 avond door de kapelaan geopend was, werden vlot achter elkaar zangnum mers, toneelstukjes, accordeonmuzlek voordrachten e.d. ten beste gegeven. De jongens oogstten met hun stukjes veel succes. Met de onbevangenheid van de jeugd wisten zij door hun na tuurlijk spel de aanwezigen te boeien en menigmaal een lachsalvo te ont lokken. De meisjes^- die nog pas en kele maanden bezig zijn, brachten, onder goede leiding van A. Peeters- van Loenhout, enkele frisse melodie tjes ten gehore; keurig afgewerkt en tot in de puntjes verzorgd, was het een genot hiernaar te luisteren. Ook brachten de meisjes nog enkele voor- drachtjes. Al met al een zeer geslaagde avond, die besloten v.'erd met een verloting. ONGELUKKIGE VAL De heer J. van 't Westende kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een hersenschudding opliep en zelfs moest worden opgenomen in St. Joanna te Goes. Hoedekenskerke CADEAU VOOR GEMEENTEHUIS Voor de aanbieding van een cadeau voor het nieuwe gemeentehuis van de ingezetenen der gemeente, is dezer dagen in de beide dorpskommen een lijstcollecte gehouden, die de mooie som van ruim 850 gulden heeft opge bracht. In overleg met de burge meester en de architect zal een com missie trachten een passend cadeau te vinden, dat op de dag van de ope ning van het ni.uwe gemeentehuis, ongeveer half mei, namens de bevol king zal worden aangeboden. W emeldinge WETHOUDER WORDT AMBTENAAR Hier doet zich het bijzondere feit voor, dat een wethouder benoemd is tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. De raad be sloot hiertoe door wethouder M. Lin- denberg als zodanig aan te stellen. Hij zal nu als wethouder en raadslid moeten aftreden. Rilland Op de Kreekrakdam is de Haagse vertegenwoordiger van een textielfir ma, de heer H. v. D., met zijn auto over de kop geslagen. Hij werd ern stig aan het hoofd verwond en is naar het gasthuis te Bergen op Zoom over gebracht. De heer v. D., die op weg was naar Goes, zag plotseling op de weg een houten deur liggen, die van een vrachtwagen uit Utrecht was geval len. Hij remde zo sterk af, om het obstakel te vermijden, dat zijn wa gen uit de koers raakte en kantelde. Sas van Grnt P. DE RIDDER TEN GRAVE GE' RAGEN Gisteren werd onder grote belang stelling ten grave gedragen de heer P. de Ridder, jn leven raadslid. Bij de uitvaart waren o.a. tegenwoordig het college van burgemeester en wet houders, de voltallige gemeenteraad •en deputaties van verenigingen. De heer de Ridder, die sedert 1953 zit ting had in de raad, heeft maar een korte, doch zoveel te belangrijker zit tingsperiode meegemaakt. Hij had het genoegen te mogen meewerken aan de totstandkoming van verschil lende belangrijke raadsbesluiten, zo als de verbetering van de afwatering rond Sas van Gent, de toetreding van de gemeente tot de gemeenschappe lijke regeling intercommunale ziek- tenkostenvoorziening voor ambtena ren in de provincie Zeeland, de be sluiten tot de bouw van kleuterscho len enz. Naast zijn raadslidmaat schap bekleedde de heer de Ridder nog diverse functies. Hij was o.a. voorzitter van de woonruimtecom missie, voorzitter van de Sasse ver eniging van Neringdoenden en lid van het comité voor ouden van dagen. HANDWERK- EN BREISHOW De handwerk- en breishow, die mor genavond door de katholieke vrou wen wordt georganiseerd, in samen werking met de fa. Sijpfeld, wordt ge houden in het Gezellenhuis. St.-Jansleen GEMEENTE ST.-JANSTEEN INENTEN Hedenmiddag om 2 uur inenten in het W.-G. Kruis-gebouw tegen difte rie, kinkhoest en tetanus. 638-0 Graauw WEG NAAR DUIVELSHOEK DEFINITIEF KLAAR Bij de officiële opening van de nieu we weg Graauw-Duivelshoek werd door de Provinciale Waterstaat mee gedeeld, dat de reflectoren, die no dig waren om de bochten te beveili gen, niet aanwezig waren. Die moes ten uit Tsjecho-Slowakije komen en dat kon nog wel even duren. Het weg schap ontving bericht, dat ze nu wa ren aangekomen, zodat ook de plaat sing der palen kan beginnen in de paar bochten, die in de weg liggen. Hiermee is alles dan definitief af en kan de weg ook 's nachts voor het verkeer worden opengesteld. VASTE ARBEIDSKRACHT Het wegschap Hulst-Paal deed een oproep per advertentie voor de be trekking van vaste arbeidskracht, be last met het onderhoud van bovenge noemd wegdek. Niet minder dan 21 sollicitaties waren binnengekomen. Het bestuur benoemde de heer P. de Smet alhier, voorlopig voor een jaar. E.H.B.O. BESTAAT TIEN JAAR Onze bloeiende afdeling van de E.H. B.O. hoopt in mei aanstaande haar 10-jarig bestaan te gedenken. De af deling telt een groot aantal actieve leden; de cursus, die momenteel door dokter Casparie uit Hulst wordt gege ven en die binnen enkele weken al weer afloopt, begon met meer dan 30 deelnemers. De afdeling schijnt plannen te bera men om het eerste jubileum niet on gemerkt te laten voorbijgaan. Koetvach t EERSTE STEEN GELEGD VAN W.-G. KRUISGEBOUW Alhier werd de eerste steen gelegd van het in aanbouw zijnde Wit-Gele Kruis-gebouw. Naast het bestuur van het Wit-Gele Kruis waren hierbij aanwezig: pastoor Ligthart, de wijk verpleegster, zuster Nepomucena, de dames mevr. Freyser, mevr. de Wae- le en mej. Dierick namens het sociale werk. De eerste steen werd gelegd door de voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer Alp. de Waele, die een korte toespraak over de totstandko ming van dit mooie gebouw hield. Verder werd het woord nog gevoerd door de pastoor en de aannemer, de heer H. Mannens. Laatstgenoemde bood de voorzitter een zilveren tru weel met cementbakje aan als aan denken. L. IJzendijke GROOTSCHEEPSE B.B.. OEFENING. De plaatselijke afdeling van de B.B. heeft 'n grootscheepse oefening gehou den, waarin door ieder onderdeel van de B.B. 'n bewijs van de degelijke training moest worden geleverd, want de ramp die losgebarsten was, was ernstig. Op vier plaatsen in de gemeente waren bommen gevallen, waarbij branden waren uitgebroken en veel doden en gewonden waren gevallen. Assistentie uit de omlig gende plaatsen moest daarbij worden worden ingeroepen. De verschillende tekortkomingen in de organisatie, traden dank zij deze oefening goed in 't licht en kan er voor de toekomst alle aandacht aan besteed worden. Dat was ook de mening van burgemees- er Bönninghausen, die alle medewer kenden na afloop dankte. Aardenburg DUIZENDSTE BEZOEKER. Juist voor de sluiting van het r.-k. jongenspatronaat aan het eind van het winterseizoen kon de 1000e bezoeker worden geboekt, een feit dat voordien nog niet kon worden geregistreerd. Hieruit blijkt wel, dat het patronaat in de belangstelling van de jongens staat. De gelukkige was de 10-jarige Roger Dhondt, die er eigenlijk wel een beetje beduusd van was, zo ineens in het zonnetje te worden gezet. Dit ging echter spoedig over toen hij vernam dat hij een jaar lang in het nieuwe seizoen gratis het patronaat zou mo gen bezoeken en bovendien nog een versnapering kreeg. In totaal bezoch ten 1025 jongens het patronaat in het afgelopen seizoen, hetgeen 150 meer is dan verleden jaar. NIEUWE GRENSKOMMIES. Met ingang van 1 april is de grens- kommies M. Goedhart uit Nieuw-Na men overgeplaatst naar hier. Sint-Kruis DORPSVERGADERING. De dorpsvereniging heeft tegen vrij dag 29 maart een algemene ledenver gadering belegd in het Dorpshuig, waar het houden van een Vlaamse kermis voor het uniformenfonds van de plaatselijke muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" zal worden bespro ken. De aanwezigheid van burgemees ter J. van Dongen op deze vergade ring zal zeer zeker het uitvoeren van de plannen tot stichting van een uni formenfonds bevorderen. GOES Grand: De zesde juni. MIDDELBURG Electro: Meeuwen bo ven Sorrento. OOSTBURG Ledel 8 uur: Sissi. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: La Strada. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Carmen Jones. VLISSINGEN Alhambra: Het com-plot der valse munters. Luxor: Zij kunnen mij niet hangen. GOES Grand: Geen moment zonder student. MIDDELBURG Electro: De man aan de top. VLISSINGEN Alhambra: De dood van een wielrijder. Luxor: Zij kunnen mij niet hangen. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De do de koningin. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Cavalleria Rustic ana. Wat mi van Bach;'? schreven king verv ding" inhl aanvankel uitvoering aarzelendi Toen ki wacht dalj april a.s. VlamingeJ 6 f Het succe de leden vaj denburg, aaj enkelingen, „waagden" Bachs indri haai hebbenl propaganda vrienden en tuigd dat d onbegrijpelij is, zoals ves| men. Veler tóch geen v| seft daarbij noodzakelijk! hebben" in <J Wie ontro altijd actu moet met d| verhaal in Bach beluistl sion schreef lovigen in de koren zi van het wer is geworden I het feit c muziek iedef mens toe, a; Zoals we ben wordt voerd door symfonie orll dirigent is. li ring op als I heeft Piet leiding. In lips, die wel is, treedt al l SmitsSiebc I sterdams Oril uitvoering m§ desscholen" van Broeder| Dit laatst werking tusj tant Aardenlj van de jaarll die niet aan loofsrichtingej Dit jaar vil in de nu gel Baafskerk, monument vt beschaving ei burg, een va ste steden. I neerd gebou ruim 250 uitv luid de zeven stuwen. Alle ongehinderd renden. De te jaar vervolma verwarming, tegen de kou eerst is er nu De afdelin, deren van de renverenigin centrum „Ma de bezinning^ door een bev: gewoond. Be Mis in de L waarna rectoi ourg, de gee over „Het mo hij vooral tot de verantwoo voeding aller zelf. Over d derling van jl de lunch spr; Hulst over beeld". In d< van Bavel op listische en moderne were bijeenkomst v de geestelijke meen, in het terwijl met e< bare bezinnin;

de Stem | 1957 | | pagina 2