Koningin bezocht de Sibajak Rusland wil schikking met het Westen over staking kernproeven Kleine staking op Nederlandse mijnen Grote bevoegdheden minister landbouw Veel kritiek op minister Zijlstra in Eerste Kamer Fotografen gaan vrijuit HERRIOT OVERLEDEN Hogere winst Philips van Smokkelaar in auto verbrand Aanzienlijke voortgang te Cairo RARE WHISKY-SODA 'IT' DAGBLAD VOOR ZEELAND Dezelfde temperaturen Deviezenreserve iets gestegen Naar compromis in Engeland? Militaire objecten gefotografeerd Sneeuwstormen in de Y.S. 33 doden eisen Jongen te Poortvliet door dragline gedood mm Zebra's „vogelvrij"' verklaard Dividend onveranderd Twee doden bij auto-ongeval Oud-voorzitter NCRV omgekomen Mijdt Suezkanaal, zegt Engeland Vrije doorvaart Golf van Akaba voor het Intern. Gerechtshof? r Verstrooide, eerlijke vinder JL ueuwe >ogst uiver zon vruchten 150 gram lechts 38 ct .vas en even la te man in het stuk of twintig n zich in. Nie- Dijzondere aam m en even la- en de anderen 97e JAARGANG No. 22413 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. Tel.; Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: J. M. A C v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes Mr H. M L. de Rechtei. P V M v ei cauteren, L. J v. 't Westende Abonn prtjo bij voorultbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsl. btf niet postbesteli.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENS DAG 27 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2001 OOSTBURG, Nieuwstraat Hel Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren hekend ggmaakt, dat de Sovjet-Unie bereid is met de Westelijke atoommogendheden tot een schikking te komen over onmiddellijke, tijdelijke staking van kern proeven. Geheel onverwacht heeft H.M. Ko ningin Juliana gisteren in Rotter dam een informeel bezoek gebracht aan de repatriërenden aan boord van de Sibajak", ook al omdat dit schip terugkeerde van zijn laatste charterreis voor de Nederlandse re gering. Deze foto toont H.M. in de rooksalon tweede klasse in gesprek met de heer en mevrouw J. Cohen- Oeij Sick Hio, die met hun vier kin deren in Rotterdam aankwamen. De landsvrouwe deelde deze familie persoonlijk mede, dat zij zal worden ondergebracht in pension Danman te Amersfoort. Het voorstel evenwel van Eisenho wer en MacMillan om tot registratie van de kernproeven over te gaan. werd door Rusland verworpen. Naar aanleiding van vragen zei Iliyt- sjef, woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, dat de periode waarin geen proeven worden genomen door „concrete besprekingen" tussen de betrokken mogendheden zou kun nen worden vastgesteld. Toen hem de vraag gesteld werd of de Sowjet-Unie zal afzien van het ne men van enige verdere kernproef als Engeland de voorgenomen proeven op de Chrismas-eilanden niet zal laten doorgaan, zei Ilyitsjef: „Ik zou u willen adviseren deze vraag tot de Britse regering te richten en daarna weer tot ons". Natuurlijk bracht hij de herhaalde verzoeken van Japan om de proefne mingen te stoppen, ter sprake, in welk verband hij beweerde, dat hij zich de bezorgdheid van Japan zeer goed kon voorstellen. GENERAAL Edward van de Amerikaanse J. Timberlake luchtmacht is benoemd tot bevelhebber van de vier de geallieerde tactische luchtmacht, als opvolger van de Amerikaanse ge neraal Robert M. Lee. TEGEN de directie van een Rotter dams ochtendblad, waarin wekelijks een .puzzel met inzetten" is opgeno men, is proces-verbaal opgemaakt. Men wil een rechterlijke uitspraak over de vraag of deze puzzel al dan niet in strijd is met de loterijwet. LECTOREN van de letterkundige fa culteit van 'de Parij.se universiteit zijn gisteren voor 48 uur in staking ge gaan, omdat zij onlangs niet, gelijk met de wetenschappelijke medewer kers, slarisverhoging hebben gekre gen. Ook op universiteiten elders in Frankrijk wordt gestaakt. FRANSE TROEPEN hebben in Al giers honderd verzetsstrijders in het gebied van Constantine en Oran bui ten gevecht gesteld. PETAR STAMBOLIC ls, als opvolger van Mosje- Pijade, die op 15 maart onverwachts in Parijs overleed, tot voorzitter van de Zuidslavische natio nale vergadering gekozen. IN THAILAND heeft ook de vrije de mocratische partij zich aan de zijde van de socialistische oppositie ge schaard, waardoor de oppositie thans beschikt over 19 van de 160 zetels voor gekozen afgevaardigden. De re geringspartij bezet 93 zetels. t Weersverwachting van het KNMI t tot vanavond, opgemaakt dins- J dagavond 23.15 uur. t Vrij veel bewolking met plaatsc- i lyk regen of regenbuien. Zwakke t tot matige wind tussen zuid west. Ongeveer dezelfde J raturen. i Verwachting van het t Weerkundig Instituut: 5 !?atlSe wind uit zuidwest. Eerst bewolkt met opklaringen. Enkele en tempe- Belgische JJeerslagvlagen. Daarna zwaar i bewolkt met regen. Weinig veran- 4 tering in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.05 uur. i Maan onder 15.19 uur. Morgen* J uur °P 6-25 UUr* Maan op 4 (Van onze parlementaire medewerker). Minister Zijlstra heeft gisteren in de Eerste Kamer nogal wat kritiek moeten horen op het economische beleid van de rege ring. Tijdens de behandeling van de begroting van Economische Zaken bleek de senaat ten hoog ste bevreesd, dat de minister op de stoel van de ondernemer gaat zitten. Het departement grijpt rechtstreeks in in de bedrijfs voering, want daar wordt in feite beslist over de toelaatbare winst, aldus verklaarde de heer Regout (K.V.P.) 's Ministers partijgenoot, professor Hellema (A.R.), had tegen dit straffe ingrijpen eveneens bezwaar, temeer omdat er voor de ondernemers geen enkele mogelijkheid is van beroep op de beslissingen van het departement. De heer Hellema vroeg daarom de instelling van een adviescommissie, die in dergelijke gevallen de ministe riële beslissing kan beoordelen. Stijgingen van inkomsten worden door de overheidsuitgaven al gauw achterhaald, meende de heer Regout nog. De katholieke woordvoerder zag mede daarom geen heil in hogere be lastingen. De heer Hellema wees er in dit verband op, dat de overheids uitgaven in de laatste jaren zelfs sterker waren toegenomen, dan het nationaal inkomen. Scherp keerde de heer Regout zich tegen een al te rigoureuze beperking van de bedrijfsinvesteringen. Hij vreesde, dat de voorgestelde maatre gelen tot beperking van de investe ringen veel verder strekkende gevol gen hebben dan door de regering wordt geraamd. De heer de Vos (PvdA) was van mening, dat de maatregelen van de regering nog niet ver genoeg gaan. De regering moest volgens hem de zaak beter in de hand houden en over een meer geperfectioneerd con trole-apparaat beschikken. In plaats van een kostprijs-onderzoek, stelde hij een inkomens-onderzoek voor. Professor Molenaar (WD) betoogde zoals gewoonlijk, dat zijn partij altijd al had gezegd, dat de economische situatie scheef zou lopen. De heer Koops '(KVP) consta teerde met vreugde, dat er in meerdere opzichten voor de mid denstand wat gedaan is. Aan de integratie van de middenstand in het algemene economische be leid ontbreekt echter nogal wat. Hij hoopte met name, dat deze volks groep niet wordt vergeten, wanneer de minister met het bedrijfsleven de gevolgen van de Euromarkt be spreekt. Met de bedrijfsstabilisatie- politiek. zoals die door de minister gevoerd wordt, was de heer Koops ook niet erg gelukkig. De midden stander, die voor een aantal niet on belangrijke kostenverhogingen zit, wordt sterk onder druk gezet, juist omdat hij het meest aan de weg tim mert. Iedere prijsverhoging staat di rect in het volle licht van de publie ke belangstelling. Dat is begrijpelijk, maar de prijsverhogings-psychose be werkt op zichzelf als prijsverhoging. De prijsverlagingen daarentegen wor den niet voldoende^ belicht, zo meen de de heer Koops. Volgens de weekstaat van de Neder landse Bank is de goudvoorraad on veranderd gebleven, maar de netto deviezenreserve met 5 min. verbe terd. De kwaliteit van de deviezen blijft echter achteruitlopen, want het convertibele bedrag is van 193 min gekomen op 187 min. Wellicht dat pas de volledige heropening van het Seuzkanaal, als de olie uit het Mid den-Oosten, die in sterling betaald wordt, weer ruimer naar West-Europa vloeit, enige verbetering in het con vertibele deviezenbedrag kan bren gen. Immers, het Amerikaanse olie transport blijft nog altijd dollars ver gen. De afgevaardigden van de Brtise ar' beiders in scheepsbouw en construc tiewerkplaatsen hebben de minister van arbeid voorgesteld, dat er gedu rende de periode dat het arbeidscon flict door een commissie Van arbitrage wordt onderzocht, een loonsverhoging van vijf procent wordt gegeven. De kantonrechter te Den Hel der, mr. J. Pot, heeft de jour nalisten G. B. en C. M., beide uit Den Helder, aan wie het zonder toestemming maken van fotografische opnamen van mi litaire werken op de marineha ven aldaar was ten laste gelegd, ontslagen van rechtsvervolging met opdracht tot teruggave van de in beslag genomen toestellen. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, doch was van oordeel, dat de op de foto's voorkomende beelden niet redelijk konden worden aan gemerkt als militaire werken. Hij achtte het feit derhalve niet straf baar. De militaire deskundigen van de Koninklijke Marine betoogden de noodzaak van geheimhouding van mi litaire zaken. Niet kon worden aan getoond, dat militaire werken op de foto's voorkwamen. Verdachten verklaarden van een verbod tot fotograferen niet te heb ben geweten. De Verdedigers, mr. H. J. Knuwer en mr, H. Jonker uit Den Helder, oordeelden op verschillende gronden het gepleegde feit niet straf baar en concludeerden tot ontslag van rechtsvervolging. De officier van justitie, die van me ning was, dat zeer zeker militaire wer ken waren gefotografeerd, had veroor deling gevraagd tot 25.boete sub sidiair vijf dagen. Lentesneeuwstormen, die zich in de Ver. Staten langzaam van het Midden-Westen naar het ge bied van de grote meren ver plaatsen, hebben in de afgelopen paar dagen ten minste 33 doden geëist. De schade wordt geraamd op miljoenen dollars. De meeste slachtoffers waren inge sneeuwde automobilisten, die omkwa men voor zij door redders bereikt kon den worden. In West-Kansas konden nog 440 pas sagiers van twee ingesneeuwde trei nen worden gered. Van hen waren er 25 in geheel ingesneeuwde wagons on wel geworden door gebrek aan zuur stof. Een zeer tragisch ongeluk heeft gisterenmiddag te Poortvliet het leven gekost van de 16-jarige Sam. de Jagt. Deze knaap uit Poortvliet afkomstig was als smeerjongen werkzaam bij een dragline, in de „Weihoek", een polder bij Poortvliet. Het onge luk, dat men niet heeft kunnen reconstrueren, moet zich waar schijnlijk als volgt afgespeeld hebben: De dragline, waaraan de Jagt werkte, reed achteruit. De smeerjongen liep met de drag line mee en is gestruikeld. Een van de rupsbanden ging over zijn lichaam. In zorgwekkende toe stand werd hij naar zijn ouder lijke woning overgebracht, waar hij een half uur na het noodlottig ongeval is overleden. Op verzoek van het hoofdbe stuur van de katholieke mijn- werkersbond komen zondagmor gen alle besturen van de Lim burgse en Oostelijk-Brabantse afdeling bijeen iri verband met de huidige situatie in het mijn bedrijf. Er heerst ernstige ontevreden heid bij de bovengrondse arbei ders over de arbeiderslonen en voorwaarden. De Franse politicus Edouard Herriot is op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Lyon over leden. Herriot, geboren in Troyes op 5 juli 1872, genoot als schrijver grote be kendheid. Hij laat een oeuvre na be staande uit politieke vertogen, histo rische studies, biografieën o.a. een over Beethoven reisjournaals en memoires. Groter echter nog is zijn vermaardheid als begaafd parlemen tariër, die in 1954, toen hij zijn func tie als voorzitter van de Franse na tionale vergadering neerlegde, kon terugblikken op een parlementaire loopbaan van meer dan een halve eeuw. In 1905 werd hij burgemeester van Lyon. Met zijn grote be- stuursgaven wijdde hij zich vijf tig jaar lang aan het welzijn van deze stad, zoals hij zich ook een halve eeuw lang volledig inzette voor de belangen van de Fran se radicaal-socialistische partij. Tweemaal werd hij tot premier van Frankrijk benoemd. In de jaren van de Duitse bezetting stond hij bekend als tegenstander van de politiek van Vichy. Hij werd door de Duitsers gevangen genomen, maar wist later te vluchten. In 1945 keerde hij naar Frankrijk terug. Na zich met kracht gekeerd te hebben tegen het plan tot vorming van een Europese defensiegemeenschap legde hij in be gin 1954 zijn functie als voorzitter van de nationale vergadering neer. Zijn laatste levensjaren werden ver bitterd door tegenstellingen in zijn partij, welke tenslotte in oktober van het vorig jaar uitliepen op een split- breed en ruig sing. Hoewel hif. naai- zijn zeggen, niet langer voorzitter van de partij kon zijn. bleef hij tot zijn dood scheidsrechter tussen aanhangers van de rechtervleugel onder André Mori- ce en de volgelingen van Mendes- France. van wie Mendes-France zijn sympathie had. Eenmaal in zijn stoel in de na tionale vergadering gezeten, die hij geheel vulde en waarmede hij ver trouwd en vergroeid was, werd hij een ander mens. Breed en ruig schal de zijn stem door de microfoon. Iets van het optimisme en de brille van ,,La belle epoque" die mooie tijd van voor de eerste wereldoorlog was in hem belichaamd. Met weemoed zal menigeen nog daaraan terugdenken. Dus ook aan Edouard Herriot. die meer raadsman dan leider van zijn volgelingen was. In zuidwest-Afrika zullen negen honderd zebra's worden geschoten wegens de grote schade, die zij de boeren berokkenen. Men schat het to taal aantal in het betrokken gebied levende zebra's op elfduizend. (Van onze parlementaire medewerker) De Tweede Kamer zal vermoe delijk de landbouwwet aanvaar den, die aan de minister van Landbouw verstrekkende be voegdheden zal geven over pro- duktie, afzet, prijzen, koop en verkoop. Deze bevoegdheden moeten hem in staat stellen om marktordenend op te treden, zodat een behoorlijk land bouwbeleid kan worden gevoerd. De minister is tegemoet gekomen aan de wens van de KVP, dat zoveel mo gelijk bevoegdheden zullen worden overgelaten aan het bedrijfsleven zelf. Staatssecretaris drs. Schmelzer kwam persoolijk de belangrijkheid uiteenzetten van het pionierswerk, dat hieruit voor de P B.O. voort vloeit. Minder duidelijk zijn de mogelijk heden van controle, die het parle ment zal krijgen. Volgens de minister was het niet nodig deze controle an ders uit te voeren, dan door gebruik te maken van het recht van interpel leren en het debat bij de jaarlijkse landbouwbegroting. Mr. Biesheuvel (A.R.hield echter vast aan zijn amendement, dat iedere maatregel van bestuur eerst als wetsontwerp door de beide Kamers moet worden aangenomen. Dat zou werken als de vertraagde film en dus tegen de op zet van de gehele wet indruisen, al dus de minister. Hij voelde evenmin iets voor het idee van de heer van Dijk (WD) om apart aan de Kamer een toelichting te zenden, bij iedere maatregel van bestuur, die wordt ge nomen. Dit zou zijn consequenties kunnen hebben voor mijn ambtgeno ten, zo concludeerde de minister, maar hij was soepel en liet het oor deel aan de Kamer over. De gedachte van drs. Janssen om de Kamer dertig dagen de tijd te geven om zonodig parlementaire be handeling aan te vragen, vond hij niet gewenst. Een niet onbelangrijke concessie van de minister was, dat hij de mo gelijkheid geeft om op alle besluiten, die op grond van deze wet worden genomen, beroep te doen bij het col lege van beroep voor het bedrijfs leven. Vandaag zal de Kamer zich in de politiewet gaan verdiepen, waarna donderdag de eindbeslissing valt over deze belangrijke landbouwwet. Drieduizend flessen whisky werden door de douane van Colombo op de rotsen in zee stuk gegooid: het be trof hier een zending uit Neder land, die door de geadresseerde om onbekende redenen werd gewei gerd. Hoe de vissen op deze daad reageerden vermeldt de historie niet.... De winst van Philips Gloeilampen fabriek over 1956, vóór aftrek van be lastingen, bedroeg 313 miljoen gulden (v.j. 269 miljoen gulden) en na af trek van belastingen 158 miljoen (v.j. 148 miljoen gulden). Van deze winst wordt 64 miljoen (v.j. 77 miljoen) in het bedrijf gehouden. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend uit te keren van 14 percent op de gewone aandelen en van 7.6 percent op de preferente aandelen. Op 8 januari 1957 was hiervan reeds een interimdividend van 6 percent betaalbaar gesteld. Gisterenmorgen om half zes is in de Belgische gemeente Weel de, even over de Nederlandse grens, een van Baarle-Nassau komende smokltelwagen, gela den met boter, die achtervolgd werd door de Belgische douane, in volle vaart tegen een boom gereden en in brand gevlogen. De chauffeur, de 23-jarige C. P. uit Merksplas, kwam hierbij om het leven. Bij een auto-ongeluk op Rijksweg 12 onder Maarsbergen zijn gisteren de 67-jarige Bennekomse advocaat en procureur mr. A. van der Deu- re, oud-voorzitter van de NCRV, en zijn echtgenote om het leven gekomen. Kort voordat mr. van der Deure een voor hem rijdende vrachtauto met aanhangwagen zou passeren, sprong zijn rechtervoorband. De auto botste daardoor tegen de linkerachterzijde van de aanhangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw van der Deure waren op slag dood. De vrachtwagen kreeg geen noemens waardige schade. Het spoor van de gesprongen voor band was over een afstand van onge veer honderd meter te zien. Mr. van der Deure. die in 1889 in F.nkhuizen werd geboren, is lector in de landmeterij geweest aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Hij heeft rechten gestudeerd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van 1924 tot 1947 was hij voorzitter van de NCRV. Voorts is hij lid ge weest van Gedeputeerde Staten van Gelderland en secretaris van de eer ste staatscommissie voor de radio-om roep (de commissie Ruys de Beeren- brouck). De vergadering zal zich beraden over eventueel te nemen maatre gelen. Op verzoek van de werkne mersleden in het dagelijks bestuur is ook de mijnindustrieraad voor zaterdagmorgen bijeengeroepen. Op enkele plaatsen hebben zich bo vengrondse kleine stakingen voorge daan, doch de mijnwerkersbond heeft tot op heden uitbreiding ervan kun nen voorkomen. In de mijnindustrieraad zullen de arbeiders van de werkgevers bepaalde toezeggingen verlangen ten aanzien van de bovengronders. Deze worden naar hun mening achtergesteld bij de ondergrondse werkers, voor wie de regering wel de nodige stappen wil doen, o.a. zal de verkorte werkweek wel toepassing vinden bij de onder- gronders, terwijl dat in tegenstelling met België en 'Duitsland, in Limburg niet volledig voor de bovengronders het geval is. Ook de werving van bovengrondse arbeiders door de bemiddeling van aannemers leidt tot verhoudingen, welke bij vele mijnwerkers ontevre denheid veroorzaakt. Naar van gewoonlijk betrouw bare buitenlandse diplomatieke zijde te Caïro wordt vernomen, is er ,,a anzienlijke voortgang" gemaakt bij het overleg van Hammarskjoeld met Nasser. Te Cairo is verder officieel bekend gemaakt, dat secretaris-generaal Ham marskjoeld vandaag per vliegtuig via Beiroet naar New York zal vertrek ken. Een woordvoerder der V.N. zei, dat het overleg tussen Hammarskjoeld en de Egyptische regering „nuttig is geweest". Te New-York zal de secre taris-generaal van gedachten wisselen, met de belanghebbende partijen. Het is niet uitgesloten, dat hij binnenkort weer een bezoek aan het Midden-Oos ten zal brengen, aldus de woord voerder. De kwestie van de vaart van Israë lische schepen door het Suezkanaal was nog niet definitief geregeld, maar zij zou waarschijnlijk aan het Inter nationale Gerechtshof te Den Haag worden voorgelegd. Wat het vraagstuk van het Suezka naal verder betreft, heeft Egypte laten weten, dat het er op staat van alle schepen, die het kanaal willen passe ren, rechtstreeks de tolgelden te krij gen. gen kwart van de bruto-inkom- sten zal dan worden apart gehouden voor het onderhouden en verbeteren van het kanaal. De Britse regering heeft te Lon den gevestigde scheepvaarton dernemingen meegedeeld, dat zij om technische redenen, waaron der de mogelijkheid van mijnen, voor het ogenblik geen gebruik moeten maken van het Suez kanaal, zo is vernomen in gezag hebbende kringen in de Britse hoofdstad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, heeft gisteren, op een pers conferentie te Washington be vestigend geantwoord op de vraag, of het de bedoeling van de Ver. Staten was vrije door vaart door de Golf van Akaba tot stand te brengen. „Het is in dit verband van be lang een uitspraak te verkrijgen van het Internationale Gerechts hof in Den Haag aangaande de wettelijke aanspraken der be trokken partijen. Het plan bestaat, dat de Verenigde Naties, via de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering, het Interna tionale Gerechtshof zullen verzoeken terzake van advies te dienen. Indien namelijk een der partijen de andere voor het Internationale Gerechtshof zou willen dagen, kan dat alleen wan neer beide de bevoegdheid van het hof erkennen. Daarom verdient het de voorkeur het hof te vragen zijn mening in deze ter kennis van de Verenigde Naties te brengen", aldus Dulles. Een man uit Eet Deense stad je Kolding vond een dezer da gen in zijn gemeente een por tefeuille met 1.400 Deense kro nen (ongeveer 740 gulden). Hij bracht haar netjes naar de po litie. De politie gaf hem de por tefeuille gisteren terug, omdat zij tussen de papieren in de portefeuille een persoonsbewijs had gevonden met zijn naam en adres. Het bleek zijn eigen porte feuille te zijn. De man wist echter niet, dat hij haar kwijt was.

de Stem | 1957 | | pagina 1